EEN BEWOGEN JAAR IN BEELD Negentienhonderdzesenvijftig, een jaar van strijd, strijd en leed. Strijd om mensenlevens, toen de Italiaanse hixe-oceaanrens „Andrea Doria" ten onder ging (1) bij welke ramp 1700 mensen konden worden ge red, en bij de mynramp te Marcinelle (2), waar 260 mijnwerkers het leven lieten. De koude strijd der diplomaten begon met een verwarmende glim lach, tijdens het bezoek van de Sowjet-potentaten aan Londen (S). Spoe dig bleek echter, dat de geaardheid van het schrikbewind niets veranderd was: Hongarije werd in nameloos leed gedompeld. Dit kind (4), door het bloedig en verraderlijk geweld van de Russische tanks (5) op de „Bartlio- lomeüsnaelit" 4 november 19ö6 wreed van de ouders losgescheurd, zwer vend zonder toekomst, is een karakteristiek van de gruwelijke terreur van de Russische „bevrijders" bij het meedogenloos onderdrukken van de Hon garen, die voor hun vrijheid vochten (6). De strijd om liet hart van Monaco's prins Rainier werd een glorieuze zege voor de filmster Grace Kelly (7), die na het sprookjesachtige huwelijk „prinses Gracia Patricia" heette. Voor onrust in straten en zalen zorgden Elvis Presley die zich hier voor de rechter verantwoor den moet wegens straatvechten (8) en anderen, do fabrikanten van de nieuwe Rock 'n Roll-rage. Na een zware verkiezingsstrijd versloeg voor- man-van-de-vrede Eisenhower (9) tijdens de Amerikaanse presidentsver kiezingen rivaal Stevenson met groot verschil. Nasser en zyn epigonen Sabri (met snor) en Fawzi (10) ontketenden veel stryd, toen zy zich bet Suezkanaal toeeigenden. Stryd was er ook in Polen (Poznan). De uit de gevangenis bevrijde Gomoelka (11) wist Polen een nieuwe koers te ge- yen, zonder dat de Russen een excuus kregen om in te grypen. Toen de Engelsen en de Fransen na lange tijd nutteloos onderhandelen en nadat de Israëliërs waren binnengevallen in de Sinaï-woestijn militair optraden in de omgeving van het Suezkanaal, liet Nasser tientallen schepen in het kanaal tot zinken brengen (12). Later vertrokken de Britten en Fransen weer uit Egypte op uitdrukkelijk verzoek van de Verenigde Naties. In de zone van het Suezkanaal bleven soldaten van het inmiddels opgerichte V.N.-politielegertje achter (13).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 19