NIEUWS UIT DE KERKEN VOORZIENINGEN GETROFFEN VOOR BOUW ACHT WONINGEN WALCHEREN GEEN GELDEN TEN BEHOEVE VAN ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL MAANDAG 31 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAAD MELISKERKE Elektrificatie aan de Pekelingse-Mariekerkseweg De raad der gemeente Melisberke vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester G. A. A. Adelaar voor de laatste maal in 1956. Het belang rijkste agendapunt W3S wel het besluit om voorzieningen te treffen voor het goedgekeurde plan om acht woning wetwoningen te bouwen aan de Corn's Jaspersestraat. Vooral de financiering was hier het knelpunt. Voor het ren tetype V3n 4,25 pet moet er nog een brug geslagen worden. Met de bouw ondernemer Jakobsen uit Meliskerke kon men tot een onderhands akkoord komen. Officiële publikaties VLISSINGEN. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat voor kinderen be neden de leeftijd van twee jaar gelegen heid bestaat tot kosteloos inenten tegen pokken en voor personen boven die leef tijd tot kosteloos herinenten op woens dag 2 Januari 1957 om vier uur n.m. in het gebouw van het Medisch Centrum, Jullanalaan 4. ZUID-BEVELAND KRABBENDIJKE Schaakcompetifie ,,De Zwarte Dame" te Kruiningen zette haar onderlinge competitie-wed strijden voort. De uitslagen waren: C. W. SaamanH. Oostdijk 10; J. QuakkelaarW. A. Verbeek 01; J. W. HasmanB. Colt 10; M. J. KoleA. J. Dek 01; D. v. Nieuwen- huijzenW. A. Verbeek 01; D. v. NieuwenhuijzenJ. Quakkelaar afg.; H. Oostdijk—W. A. Verbeek 0—1; J. WaverijnC. W. Saaman 01; W. A. VerbeekA. J. Dek afg.; H. van de BergC. Goedegebuure afg. NOORD ZEELAND SINT-MAARTENSDIJK Bode van Sint-Maartensdijk nam afscheid Na de sluiting van de raadsverga dering van de gemeente Sint-Maar- ténsdijk werd officieel afscheid ge nomen van de gemeentebode, de heer P. Poot, die bijna 25 jaar in ge meentedienst Is geweest. Eerst las de waarnemend burgemeester een schrijven voor van burgemeester D. C. Bouwense, waarin deze de bode dank zegde voor zijn bewezen dien sten en hem een voorspoedige tijd van rust toewenste. Vervolgens werd het woord gevoerd door wethouder Hage, de heer Koopman, de heer Langejan, de heer Geluk, de secretaris Benou en de oud-secretaris Meloen, die allen blijk gaven van hun erkentelijkheid aan de bode voor zijn vele werkzaam heden en het door hem betoonde plichtsbesef. Eveneens werd dank gebracht aan de echtgenote van de neer Poot, die met het schoonhouden van het gemeentehuis steeds heeft geholpen. Hierna richtte de bode dankwoorden tot de sprekers. Hij zegde tevens dank aan de burgemees ter. waaraan hij veel heeft te danken. Een bijzonder woord van dank sprak hij uit aan de heer Schuller, voorheen burgemeester van de gemeente. Hier na werd de bijeenkomst gesloten. STAVENISSE Veilig Verkeersdag Ook in Stavenisse werd de film „Veilig Verkeer" vertoond, des mid dags voor de schoolkinderen en des avonds voor de groten. Er was veel belangstelling voor deze verkeersma- nifestatie. NIEUWERKERK Ijsbaan in Nieuwerkerk In. de „Meebaal" te Nieuwerkerk werd een vergadering van de ijsver- eniging' Nieuwerkerk gehouden. De voorzitter de heer Job van de Zande gaf een overzicht van de werkzaam heden van het bestuur in het afgelo pen jaar inzake de aanleg van een ijs baan. Geruime tijd geleden werd met instemming van de gehele gemeente raad besloten een ijsbaan aan te leg gen in het recreatiegebied van de ge meente. Ged. Staten hadden er be zwaar tegen dit werk in de begroting 1956 op te nemen, maar verwacht mag worden dat er voor 1957 niets in de weg staat. Jammer is het evenwel dat men voor deze winter, wanneer er ijs komt. geen baan vlak bij het dorp heeft. Men zal dan wederom het der de Steenzwaan moeten gebruiken. De weg daar heen is echter door de her verkaveling veel korter en ook beter berijdbaar geworden. Voor de aanler van de ijsbaan is door de Heide Mi. een begroting gemaakt. Het plan kan de goedkeuring van het bestuur ten volle wegdragen. Daar het i-ecreatie- gebied geheel beplant zal worden komt de baan aardig tegen de wind beschut te liggen. Uit de rekening van de penningmeester bleek dat de stand der kas bemoedigend was. Het leden aantal bedraagt thans 162 personen. De leden werving dient ter hand te moeten worden genomen. Gemeend werd en terecht, dat wanneer de baan bij het dorp komt te liggen, ook het ledental zal toenemen. De heren J. H. v. d. Zande en Joh. Eerland werden als bestuurslid her kozen. De voorzitter bracht woorden van dank aan de middenstanders en autobezitters voor het grote aandeel dat zij gehad hebben in hét doen sla gen van' verschillende ijsfeesten in het voorbije seizoen. Meegedeeld werd nog, dat de bouw capaciteit in de gemeente gunstig is. Als er zich geen bijzondere dingen voordoen, zal de huur om uit te ko men 7.80 per week moeten bedra gen. B. en W. konden nog de mede deling doen, dat aan dezefde straat grond was uitgegeven voor twee pre miewoningen voor particuliere re kening. De fundamenten hiervoor zijn reeds aangebracht. Ook kwam andermaal het schets ontwerp van het uitbreidingsplan zuid ter tafel. De aangebrachte wijzi gingen werden geaccepteerd, .terwijl 'verder met algemene stemmen be sloten werd om bouwgrond te reser veren om in de komende tijd een ambtswoning voor de burgemeester te laten bouwen. De elektrificatie van de panden aan de Pekelingse-Mariekerkseweg zal ook tot stand kunnen komen omdat de raad besloot 15 jaar lang een bijdra ge van 150 per jaar te verlenen. De bewoners zelf moeten ook een belang rijke bijdrage betalen. Burgemeester Adelaar dankte aan het slot der vergadering allen voor de goede samenwerking in het afgelo pen jaar, waarin zegen is ontvangen, maar waarin ook rouw en zorgen zijn geweest. Gelukkig nieuwjaar voor iedereen U kunt het nieuwe jaar niet beter inzetten dan met war me oliebollen en een pittige punch... want wat 't U kost haalt U gemakkelijk terug door de balans-opruiming bij VENTEVOGEL. Omdat ln deze opruiming, hoe kan het ook anders, géén opruimingspartijtjes de deur uit moetenmaar alleen restanten van de nor male collectie verkocht worden. En voor prijzen die U min stens zo goed bevallen als de lekkerste oliebol. Er zijn restanten pantalons, overhemden, dassen pyja ma's enz. Wij geven bovendien 10 korting op alles wat buiten de opruiming valt. Herenmodes ST.JACOBSSTPAAT 23 VLISSINGEN LAATSTE NIEUWS Ruth Draper overleden Ruth Draper, de wereldberoemde monologen-speelster, is zondag op 72- jarige leeftijd te New York overleden. Aanslag op Da Vinci's „Mona Lisa" Een toerist heeft zondag in het Lou vre te Parijs een steen geworpen raar het beroemde schilderij van Leonardo da Vinei, „Mona Lisa". De steen versplinterde de glazen ruit voor het schilderij, terwijl van het doek zelf een stukje afbrak. De dader, een Uraguayse staatsbur ger, werd onmiddellijk door de zaal wachters gegrepen. MIDDELBURG Schaakgongwedstrijd Vorige week had de personeels vereniging der P.Z.E.M. in de kof fiekamer van het P.Z.E.M.-kantoor- gebouw aan de Poelendaelesingel voor haar leden een schaakgongwed strijd georganiseerd. Er werd aan 9 borden gespeeld, terwijl de spelers, naar gelang van sterkte in 3 groe pen waren ingedeeld. Het tempo was: de eerste 30. zetten 15 secon den; de volgende 10 zetten 10 secon den de laatste 10 zetten 5 seconden. Van groep I eindigde als eerste S. d. Heijden met 5 punten; 2e werd W. Flissebaalje met 4 punten; 3e Z. Hofman met 3 punten. Groep JI: eerste M. Brouwer 5 punten; 2e M. d. Buuse 4 punten; 3e W. Izeboud punten. Groep Hl: eerste P. Mal- jers 5 punten; 2e werd C. de Vos met 3 punten; 3e M. J. van Hercules met 2 punten. Voor de winnaars waren enkele aardige prijzen beschikbaar gesteld. Wedstrijdleider was de heer K. J. Zelders. VLISSINGEN Poolse oudstrijders hielden bijeenkomst De kring Vlissingen van de Ver eniging van Poolse Oudstrijders hield ook dit jaar een feestelijke bij eenkomst. Zaterdagavond kwam men bijeen in de zaal „Concordia". „Deze traditionele bijeenkomst al dus de voorzitter van de vereniging van Poolse oudstrijders ir. J. Min- kiewics, in zijn openingstoespraak draagt door de tragische gebeurte nissen in Hongarije een meer sober karakter. Wij zijn ons ook bewust van het grote gevaar waarin Polen zich bevindt. Wij zijn echter over tuigd, dat de gebeurtenissen in Polen en Hongarije uiteindelijk zullen lei den tot de vrijheid van deze landen en de gehele wereld de vrede zullen brengen Ernstig en ongekunsteld klonken daarna de Poolse kerstliederen, ge zongen door zware mannenstemmen, waarin naast een zekere weemoed, die zo karakteristiek is voor de Pool se volkskunst, ook levensmoed door klinkt. SINT-LAURENS Cursus materialenkennis Door de stichting „Cursussen ma terialenkennis", ingesteld door de bond voor materialenkennis worden in diverse plaatsen in Nederland cursussen voor materialenkennis georganiseerd. Deze cursussen wor den gehouden gedurende avonden, éénmaal per week, zijn geheel op de praktijk gericht en zijn zodanig ge steld, dat zij door iedere vakman met ambachtsschoolopleiding kunnen worden gevolgd, Ook in Vlissingen zal een dergelijke cursus worden ge geven, handelende over „Warmtebe handeling van ongelegeerd staal en gietijzer". Deze zal beginnen maan dagavond 14 januari a.s. in het ge bouw der M.T.S. in de Verlengde Ho- beinstraat; docent is de heer P. A. J. Kok, van de N.V. Kon. Mij. „Dé Schelde". OUD-VOSSEMEER Uitvoering Rederijkerskamer De rederijkerskamer „Eendracht" te Oud-Vossemeer voerde donderdag en vrijdagavond het toneelstuk „Mor gen schijnt de zon" op. De voorzitter, de heer T. M. Hage, was dankbaar voor het vertrouwen dat men, blijkens de geheel uitver kochte zaal van de heer Mees. reed3 bij voorbaat had in de kwaliteit van stuk cn spelers. Inderdaad werd dit vertrouwen niet beschaamd. De rederijkers had den het zich niet gemakkelijk ge- maalït. Dit karakterstuk eiste veel meer van de spelers dan de kluchten van vorige jaren. De hoofdstrekking van het stuk was voor een plattelandsgemeente buitengewoon actueel, zij behandelde n.l. het vaak voorkomende verschijn sel, dat oudere boeren moeilijk tijdig hun plaatsen aan de kinderen kunnen afstaan. Wanneer de oude boer dan bovendien daartoe financieel niet in staat is, kan van een probleem wor den gesproken. Voor het welverdiende applaus dankte namens de spelers de heer A. M, van Engelen, die op zijn beurt de regisseur, de heer M. Rombouts prees. Na afloop was er bal. Kerstfeest zondagsschool De zondagsschool te Sint-Laurens vierde het kerstfeest in de Ned. herv. kerk. Ds. W. A. Kalkman vertelde de kerstgeschiedenis. De kinderen zon gen verschillende liederen onder lei ding van de heer J. W. Davidse met orgelbegeleiding van mevrouw M. KwekkeboomVerhage. De heer Da vidse vertelde ook een verhaal bij een filmstrook. Tot slot volgden de gebruikelijke geschenken. ZEEUWSCH-VLAANDEREN GEMEENTERAAD ST. JANSTEEN Begroting 1957 vastgesteld Onder voorzitterschap van burge meester mr. J. I. M. Reuser vergader de de raad van de gemeente St.-Jan steen. De gemeentebegroting voor '57 en de begroting 1957 van het burger lijk armbestuur werden vastgesteld. De raad besloot een gedeelte van de Geslechtendijk in beheer en onderhoud over te nemen van de polder „St.-Jan- steen". Aan de afdeling Zeeuwsch- Vlaan deren van de interdiocesane stichting katholieke beroepskeuze voorlichting werd een subsidie toege kend van i 15 per persoon, per psy chologisch onderzoek van ingezetenen der gemeente. Eveneens ging de raad akkoord met een voorstel van B. en W. een subsidie van 2 per lid te ver lenen aan de plaatselijke afdeling van de katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden in het bisdom Breda. Voorts verleende de raad een subsidie aan de Mater-Amabilisschool te Hulst. De subsidie bedraagt 10 per leerling uit de gemeente St.-Jansteen. De oudheidkundige kring „De Vier Ambachten" te Hulst kreeg een subsi die van 25 per jaar. De gemeentere keningen over de dienstjaren 1952, 1953 en 1954 werden voorlopig vast- festeld. Een voorstel van B. en W. tot et treffen van voorzieningen inzake de bezoldiging van het gemeenteper- soneel per 1 augustus 1957 in verband met de op die datum in werking tre dende algemene ouderdomswet, werd met algemene stemmen aangenomen. BRESKENS „Het hele dorp steelt mee" voor Volksonderwijs De Vereniging voor Volksonder wijs, afdeling Breskens, gaf een to neelavond in het gemeentelijk ver enigingsgebouw. De voorzitter van Volksonderwijs, de heer F. Koster, sprak een openingswoord, waarin hij o.a. welkom heette burgemeester J. A. Eekhout met zijn echtgenote en wet houder P. J. Notebaart. De heer Kos ter wees er op, dat. het volksonder wijs een grote plaats inneemt in ons land. In dit verband vestigde spre ker er de aandacht op, dat er tussen het gewoon en het christelijk onder wijs slechts een klein verschil is. Vervolgens trad de toneelvereniging „Thai ia" voor het voetlicht, die op voerde het blijspel, in drie bedrijven „Het hele dorp steelt mee". Dit char mante stuk speelt in een klein En gels vissersdorpje, waar de gehele be volking een gemakkelijk en in alle opzichten aangenaam leven leidt. Wan neer de stormen bulderen en rijke koopvaardijschepen een prooi worden van de golven, trekken de dorpsbe woners naar het strand, waar zij zich „ontfermen" over de „goede gaven", die op de kust aanspoelen. Op zekere dag komen twee vreemden, die zich uitgeven als kommiezen van de rijks dienst voor invoerrechten en accijn zen. De manier, waarop zij de toch heus niet argeloze vissers op gran diose wijze beetnemen, is even ko misch als gezocht. Het stuk werd door de leden van „Thalia" op voltreffelijke wijze voor het voetlicht gebracht, zonder zwakke momenten. De talrijke aanwezigen genoten dan ook volop van het spel en de lachsalvo's waren niet van de lucht. Al met al is „Thalia" er uitste kend in geslaagd het publiek ei aangename uurtjes te bezorgen. RETRANCHEMENT Prijskamp biljarten In café „De Zon" te Retranche- ment werd op eerste kerstdag een prijskamp op het biljart gehouden. Er waren 36 deelnemers. Ie prijs: A. van der Voorde, Retran- chement; L. Scheerens, Retranche- ment; 2e prijs: P. de Smidt, Retran- chement; Pli. Markusse, Retranche- ment; 3e prijs: J. F. de Voldere Re- tranchement, P. Pleijte, Cadzand. OOSTBURG Prijskamp biljarten In beide clublokalen „Du Commer ce" en „de Windt" van de Oostburgse biljartclub werd op tweede kerstdag een prijskamp gehouden op het groot biljart, waaraan door 70 deelnemers werd deelgenomen. De uitslag was: le prijs: Iz. Ver- planke, Oostburg en J. van Overbeeke Oostburg; 2e prijs: Ph. J. Wage, Oost burg en I. Boone, Watervliet; 3e prijs: M. Bogers. Oostburg en C. Ghijs, Ee- de; 4e prijs: B. Brandt, Breskens en U. A. de Windt, Oostburg; 5e prijs: J. Oosterhaan, Oostburg en M. Simpe laar, Oostburg; 6e prijs: Ed. Hinne- man, Oostburg en J. de Neve, Water vliet; 7e prijs: A. de Jonge, Sasput en A. Balrjjn, Oostburg. AXEL Kleurkanarieshow In hotel „Het Gulden Vlies" te Axel hield de vereniging „De Zeeuws-Vlaam- se Vogelvrienden" haar jaarlijkse kerst tentoonstelling van kleurkanaries. Als keurmeester fungeerde de heer J. Bud ding uit Bennekom. Naast de show van kleurkanaries was er een afdeling „Tro pische vogels" met diverse prachtige in zendingen. Aan de tentoonstelling was een z.g. „verkoopafdeling" verbonden, waar diverse zangers van eigenaar ver wisselden. De uitslagen van de show luidden als volgt: Afdeling eigen kweek: 1 prijs J. C, Baveko, Zaamslag (citroengeel), 90 pnt. Vrije klas: le prijs: Chr. Vinke, Axel met „Workshire", 90 pnt. Klas 2 (paren vogels eigen kweek 1956): le prijs: J. C. Baveko, vd. met citroen geel, totaal 178 pnt. Klas 4 (viertallen eigen kweek 1956): le prijs: J. C. Baveko, vd. met citroengeel, totaal 361 plus ptn. Klas van viertallen vrije kleur: le prijs: M. Wleland, Axel met „Dominant Wit", totaal 355 ptn. Kampioen vetstof: J. C. Baveko, Zaam slag met citroengeel (eigen kweek '56) 90 punten. Kampioen pigment: M. G. Borghstljn, Axel met oranjerood-brons (eigen kweek '58) 89 punten. Algemeen kampioen: J. C. Baveko, Zaamslag met citroengeel, 90 punten. SLUIS Duivententoonstelling „Recht voor Allen" De postduivenvereniging „Recht voor allen" te Sluis hield een duivententoon stelling op zicht in het lokaal „Lammis- vliet". De uitslagen waren: oude doffers blauw: 1 M. van de Bussehe, 2 G. van Morreelgem, 3 C. Camere. Oude dul- vinnen: 1 M. van de Bussehe, 2 G. van Morrelgem. Jarige duivinnen: 1 C. Ca- niere. Jonge duivinnen: 1 M. van de Bussehe, 2 F. Verheije. Late duivinnen: 1 J. Corthals. Jarige doffers: 1 C. Ca- nlere. Jonge doffers: 1 M. van de Bus sehe. Late doffers: 1 J. Corthals. Oude doffers niet genoemd: 1 C. Camere. Jonge doffers: i F. Verheije. Late doffers: 1 Gebrs. Du Fosse. Oude duivinnen: 1 J. van de Lljcke, 2 M. van de Bussehe. Ja rige duivinnen: l F. Verheije. Jonge dui vinnen: 1 M. van de Bussehe. Late dui vinnen: 1 Joh. Louwage. Kampioen dof fer: M. van de Bussehe. Kampioen dui vinnen: J. van de Lijcke. Reserve kam pioen doffer: F. Verheije. Reserve kam pioen duivinnen: C. Canlere. Oude doffers l P. de Smit, 2 S. Boeye, 3 J. Corthals. Late doffers: 1 M. van de Bussehe, 2 F. Verheije. Jarige doffers: 1 P. de Smit, 2 P. Maenhout. 3 C. Caniere. Jonge dof fers: 1 M. van de Bussehe, 2 Jac. Focke, 3 M. van de Bussehe. Kampioen doffers: P .de Smit. Reserve kampioen: S. Boeye. Oude duivinnen: 1 P. Maenhout, 2 G. van Morreelgem. Jonge duivinnen: l M. v. d. Bussehe, 2 S. Boeye. Jaar-1. duivinnen: 1 M. van de Bussehe, 2 M. van de Bus- iSChe. Late duivinnen 1 P. Maenhout, 2 J. Louwage. Kampioen duivinnen: M. van de Bussehe. Reserve kampioen: P. Maen hout. De keurmeester van de tentoonstelling was de heer Danckaert uit St.-Jansteen. De tweede voorzitter, de heer S. Blok dijk uit Rebranchement, bracht een woord van dank aan B. en W. van Sluis en de leden van de vereniging voor de beschikbaar gestelde prijzen. Intrede ds. Dijckmeester Ds, W. J. Dijckmeester, hervormd predikant te Etten (gemeente Ter- borg), die een beroep ontving naar de hervormde gemeente van Middel burg (vacature ds. E. Sneller), zal zondag 13 januari a.s. in de avond dienst zijn intrede doen in deze ge meente. ha in de in de Nieuwe Kerk te houden morgendienst te zfön be vestigd door ds. F. Don, praeses van de centrale kerkeraad. Bevestiging en intrede kand. C. van Evert De vacature van de hervormde ge meente te LJzendijke, ontstaan toen ongeveer drie maanden geleden ds. C. Blomaard naar Boxtel vertrok, zal zondag 13 januari a.s. weer worden vervuld door de overkomst van kand. C. van Evert van Utrecht. Kand. Van Evert zal dan. na vooraf te zijn be vestigd door ds. W. S. Evenhuis van Biervliet zijn intrede doen als predi kant van de hervormde gemeente van LJzendijke. Kand. Van Evert werd op 18 april 1928 te Utrecht geboren, bezocht eerst de christelijke h.b.s. in zijn ge boortestad, deed daarna staatsexa men en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Utrecnt, waar hij in maart 1953 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat kand. Van Evert in juli 1955 na colloquium was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk was hij eerst enige tijd werk zaam in de Martha-stichting te Al- fen aan de Rijn, vervolgens was hij negen maanden Hilfsprediger te Reydt in Duitsland en tenslotte tot het einde van dit jaar nog drie maan den verbonden aan het internaat van de christelijke h.b.s. en christelijke u.l.o. te Culemborg. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar Genemuiden: C. He geman te Cioux Center (Iowa, U.S.A.). RAAD CADZAND Grond aangekocht voor „dagjescentrum" Vorige week kwam de gemeente raad van Cadzand in openbare zit ting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Bij de ingekomen stukken was een me dedeling van de heer Van der Heu vel, dat hij benoemd was als onder wijzer te Oost- en West-Souburg. In verband hiermede werd de heer Van der Heuvel eervol ontslag verleend onder dankzegging voor de verleen de diensten. Het maximum krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten voor het jaar 1957 werd bepaald op 35.000. In verband met de verbe tering van de waterleiding in de ge meente werd overgegaan tot aan koop van 4 centiare grond van het waterschap ,,'t Vrije van Sluis". Een nieuwe verordening werd vastgesteld op de keuring van waren. Een ver zoek van het gemeentebestuur vah Axel om een bgdrage van 0,02 per inwoner voor de helikopterdienst werd ingewilligd. Met ingang van 1 januari 1957 krijgt de stichting voor de geestelij ke volksgezondheid in de gemeente Zeeland 0.03 per niet-rooms-katho- lieke inwoner van de gemeente en het Wit-Gele Kruis hetzelfde bedrag per rooms-katholieke inwoner. Me dewerking werd verleend aan de stichting openbaar kleuteronderwijs te Cadzand voor de aanschaffing van meubilair en een oliestookin- richting. De bezoldigingsvoorzieningen van het rijkspersoneel werden ook van toepassing verklaard voor het per soneel van de gemeente. Voor het zogenaamde „dagjescentrum" werd grond aangekocht van de N.V. bad plaats Cadzand. Deze grond is be stemd voor de aanleg van een par keerterrein en kost 0.30 per vier kante meter. In totaal denkt de ge meente 13.000 vierkante meter aan te kopen. Tot lid van de commissie ingevol ge de woonruimtewet werd in de va cature van de heer J. J. de Keunink benoemd de heer H. Toussaint. Het bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs werd vastgesteld op 34.49 per leerling en de kolentoe- slag voor financieel minder draag- krachtigen op 4.40 per week. De openbare lagere school krijgt een nieuwe filmprojector van 700. Voor de aanschaf van nieuwe school banken werd 1500.beschikbaar gesteld. De gemeentebegroting voor de ge wone dienst voor het jaar 1957 werd vastgesteld. De begroting sluit met een bedrag van 233.264,95 op de gewone dienst, waarvan een post van 1350.19 voor onvoorzien. De kapi- taaldienst toont een bedrag aan in komsten van 295.548,79 en aan uit gaven 330.703.59. Een nadelig sal do dus van 35.145,80. INTREDE DS. J. I'. VAN ROON. Ds. J. P. van Roon, hervormd pre dikant te Zlerikzee, zal zondag 3 fe bruari a.s. zyn intrede doen te Er- melo na 's morgens bevestigd te zijn door zijn voorganger, thans te Utrecht. NEU. HERV. KERK. Beroepen ie Mldwolde (Old) J. J. Hu- tlnk vicaris te Lemmer; te Wijk bij Heus- den: J. van Drenth te Ooltgensplaat; te Oudega cn Kolderwolde (toez.): P. de Ruiter vicaris te Warnsveld: te Gronin gen (14e pred. pi.): P. J. de Bmyn te Kethel. GEREF. KERKEN ONDEBH. ART. 31 K. O. Aangenomen naar Hengelo (O.): K. D. Gerber te Mariênberg. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Toronto (Canada) (Free Chr. Ref. Church): J. Tammtnga te Chat- tam (Canada) (voorheen te Enschede), die dit beroep ook aannam; te Bussum: J. C. van Ravenswaay te schevenlngen. Beroepen te Midwolda (Old.): W. van Heest te Rozenburg. Bedankt voor Broek onder Akkerwou- de: M. Drayer te Drachten. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Bedankt voor Leeuwarden: Joh. W. Hüverda te Veenwouden—Zwaagwestein- de (nadere beslissing). Amateurvoelbalpool gaat door Desnoods proef-proces.. RAAD OOSTERLAND De gemeenteraad van Oosterland, die onder voorzitterschap van burge meester S. W. A. Laurense vergader de, besloot afwijzend te beschikken op het verzoek van de stichting Zeeuwse Muziekschool om het tekort van 244,37, veroorzaakt door de uit deze gemeente bij de stichting ingeschre ven leerlingen over het afgelopen cur susjaar, aan de stichting ter beschik king te stellen. Het krediet m rekening-courant bij de n.v. Bank voor Nederlandse Ge meenten werd voor 1957 vastgesteld op 100.000, verhoogd tot 25 januari a.s. met 450.000. Aan de P.Z.E.M. zal ongeveer 120 vierkante meter grond worden verkocht voor 7.50 per vierkante meter. De grond zal worden bestemd voor de bouw van een transformatorstation te Sirjans- land. Aan de heer W. Boogert werd 510 vierkante meter bouwrijpe grond verkocht, eveneens voor 7.50 per vierkante meter. Met de andere gemeenten op Schou- wen-Duiveland en Sint-Philipsland zal worden meegewerkt aan een nieu we gemeenschappelijke regeling ten behoeve van de Beatrixschool. Burge meester Laurense en de heer M. J. Zejjler zullen deg emeente vertegen woordigen op de vergaderingen, die de waterleidingmaatschappij in 1957 houdt. De salarisverhoging van 6 pro cent voor secretaris, ontvanger en ambtenaar der burgerlijke stand wordt met ingang van 1 juli 1956 uit betaald. Bij der ondvraag verzocht de heer A. Bal (c.h.) beperking van de ver lichting voor het gemeentehuis, het geen de voorzitter toezegde. Burge meester Laurense deelde tenslotte mee, dat in het verenigingsgebouw te Sirjansland een gedenksteentje komt. Er worden voorbereidingen getroffen voor de opening van dit gebouw. De gemeenschappelijke Nederlandse amateurvoetbalpool, die te Alkmaar gevestigd is en waarbij ruim 400 ama teurverenigingen zijn aangesloten, heeft zaterdag in een vergadèring te Amsterdam besloten door te gaan, z(j het dat met ingang van 7 januari al leen leden en donateurs van de aange sloten verenigingen aan de pools mo gen deelnemen. De clubs hebben de taak binnen zo kort mogelijke tijd de poolliefhebbers in hun gelederen in te lijven. Daar- mee hoopt men tegemoet te komen aan de jüstiële eisen inzake de „beslo ten kring" nu de procureur-generaal te Amsterdam, mr. A. A. L. V. van Dullemen, aangekondigd heeft, dat na 7 januari tegen de grote poolcombina- ties in Amsterdam, Alkmaar en 't Gooi zal worden opgetreden. Even tueel zal de amateurpool het aan la ten komen op een proefproces, voor v/elk doel men reeds geruime tijd ge- den heeft gereserveerd. Een commis si e van advies is benoemd waarin en kele juristen ritting hebben. De vergadering had de overtuiging dat de animo onaer het publiek voor het deelnemen aan voetbalpools zo groot is, dat men na een korte inzin king weer spoedig het huidige peil zal hereiken. De heer Groet, leider van de pool, deelde mede, dat sinds het begin van dit seizoen de amateurpool een bruto- omzet van f 1.300.000 heeft gehad. Daarvan is f 500.000 naar de verenl- fingen gegaan, f 450.000 is uitge- eerd aan prijzen, terwijl de resteren de f 350.000 zijn gebruikt voor onkos ten, omzetbelasting, reservevorming, uitkeringen aan plaatselijke afdelin gen van de K.N.V.B., (totaal f 15.000), en andere doeleinden. Men heeft bij voorbeeld f 10.000 geschonken voor de hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen. Wekelijks werken 4000 personen pro deo mee aan de voetbal pool. VCBI en VCBII wonnen in bridge-competitie. In eerste klas gaat strifd tussen Flesh III en V.C.B. IV. In de laatste serie van dc eerste helft der bridge-competitie slaagde V.B.C. II erin haar naaste concurrent Fles I van zich af te schudden. Ook V.B.C. I liet zich de kans op aanslui ting niet ontglippen en nam de beide punten mee uit Goes. Daar ook Mid delburg won van hekkesluiter Fles II en er twee viertallen kans maken op degradatie is er nog volop spanning. De uitslagen m de hoofdklasse wa ren: Zuid-Beveland IV.B.C. I 22 47; Fles II—Middelburg I 26—78; V. B.C. II—F'.es I 52—39. In de le klas gaat de strijd voorlo pig tussen Fles III en V.B.C. IV. In de onderlinge ontmoeting sloeg de ba lans over naar V.B.C. IV, dat ook Mid delburg II versloeg. Middelburg II won op zijn beurt van V.B.C. IV en boekte daarmee de eerste overwin ning. Zover konden de Robbers nog niet komen. Ze moesten in Fles III hun meerdere erkennen en staan thans onderaan. Ook in deze groep komen twee viertallen in aanmerking voor degradatie. De uitslagen waren: V.B.C. III Middelburg II 40—33; V.B.C. IV— Fles III 28—22; Middelburg II—V.B.C. IV 27—32; Robbers—Fles III 24—59. De leiding van de 2e klas is thans in handen gekomen van V.B.C. V. Na een serie grote overwinningen (tegen P.G.V. 7310) kwam dit viertal te gen Fles IV met de hakken over de sloot (4033), hetgeen echter voldoen de was om de bovenste plaats te ver overen. P.G.V. I toonde zich sterker dan de clubgenoten. Hier waren de uitslagen: V.B.C. VFles IV 40—33; P.G.V. II—V.B.C. V 10—73; P.G.V. I —P.G.V. II 39—24. De standen volgen hieronder; Hoofdklasse: V.B.C. II Fles I v.b.c. r Middelburg I Zuid-Beveland I Fles II le klas: Fles III V.B.C. IV v.b.c. ni Middelburg II Robbers I 2e klas: V.B.C. V Fles IV Middelburg III P.G.V. I P.G.V. II Voor het nieuwe jaar vermeldt het programma een paren wedstrijd t.b.v. Hongarije op 12 januari te Middel burg in de Sociëteit „De Vergenoe ging". 8 uit 5 60) 6 uit 5 7) 6 uit 5 4) 5 uit 5 33) 5 uit 5 6) 0 uit 5 (- 93) 6 uit 4 77) 6 uit 4 11) 3 uit 4 18) 2 uit 3 20) 1 uit 3 70) 8 uit 4 138) 6 uit 4 30). 2 uit 3 (- 49) 2 uit 4 28) 0 uit 3 91)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 15