PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ook rebellie in Zuid-Sumatra; Borneo en Celebes in beweging Ruiming Suezkanaa) gisteren begonnen De ontwikkeling van het Wester scheldebekken BILl TWEE KINDEREN GEDOOD EN TWEE ZWAARGEWONDEN 199e jaargang - no. 306 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 82 cent per week; t (J.50 p. kw.; fr. p.p. t 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Min lm. p. advertentie t 4.—. fng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentlea (max. 6 regel») 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adre» bureau v. d. blad" 23 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr. 24. telef. 26. NOG VIJF DAGEN VOOR ALISASTROAMIDJOJO? Opstand in Noord-Sumatra zou onderdrukt zijn De gouverneur van Zuid-Sumatra heeft donderdag bekendgemaakt, dat het provinciaal bestuur de staatsinkomsten uit belastingen en in- en uitvoerrechten van de centrale regering heeft overgenomen. Ongeveer tweederde van Indonesië's inkomsten in buitenlandse de viezen zijn afkomstig uit dit rijke oliegebied. Er wordt melding ge maakt van „ongebruikelijke en verdachte activiteit van het leger op Celebes en Borneo. Radio-Djakarta heeft bekendgemaakt, dat kolonel Ginting het commando van het eerste militaire territorium (Noord en Midden-Sumatra) heeft overgenomen van kolonel Simbolon en de betrekkingen met Djakarta heeft hersteld. In sommige kringen vreest men, dat dit ingrijpen toch nog tot bloedige acties zon kunnen leiden. Twiifel ^et hiitiatief hiervoor door het par- lement zou moeten worden genomen, anders zou het niet anders zijn dan een staatsgreep De voorzitter van de grote Masjoe- mi-partij zocht Hatta gisteren op om met hem over een mogelijk premier schap te praten. De financiële maatregel van Zuid- Sumatra is volgens de gouverneur genomen voor de uitvoering van de wederopbouwplannen. Djakarta ver waarloosde die volkomen. Overste Ginting zou erin geslaagd zijn radio-Medan weer in handen te krijgen. Waarnemers waren geneigd eni ge twijfel te laten bestaan ten aanzien van de mededelingen over de contra-actie van Gi-ntiing, die steeds een vurig aanhanger van Simbolon is geweest. Poli tieke kringen in Djakarta noem den de maatregel vain Zuid-Su matra een nieuwe zware slag voor het kabinet-Ali Sastroamid- Jojo. Deze kringen gaven het ka binet maximaal nog vijf dagen. Donderdag laat deden in Dja karta geruchten de ronde dat in Zuid-Sumatra eveneens de macht geheel in eigen hand zou zijn genomen. Hatta favoriet Amerikaanse autoriteiten hielden het gisteren op de spoedige totstand koming van een zakenkabinet onder leiding van dr. Mohammed Hatta. Hatta zelf verklaarde gisteren, dat de huidige noodtoestand de vorming van een sterke regering noodzakelijk maakt. Hij pleitte voor een presiden tieel kabinet, maar waarschuwde, dat Bijna twee ton van „Goed Zo" voor hulp aan Hongaren Tijdens de uitzending van de „ster avond" heeft de heer G. H. Hoek, programmaleider van de N.C.R.V., namens deze omroepvereniging aan de penningmeester van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse volk, mr. Kernkamp, een cheque overhandigd met de opbrengst van de eerste drie weken der radio-actie „Operatie Goed Zo", die was omge schakeld ten bate van het Hongaarse vluchtelingenkind. Deze cheque was groot f 196.352,33. Door dit bedrag, zo deelde mr. Kernkamp in zijn dank woord mede, is giiro 999 de vier mil joen gulden met ruim f70.000 over schreden. De heer Hoek deelde voorts mede, dat de totale opbrengst van „Goed Zo" gedurende de eerste zes weken f 502.320,27 is, zodat reeds ruim drie ton bijeen is voor het oorspronkelijke doel: de door kinderverlamming en andere ziekten getroffen kinderen. Hij durfde de totale opbrengst van 24 weken dezer „Operatie Goed Zo" op ruim anderhalf miljoen gulden te schatten. In opdracht van de commissie voor de feestviering van het 350-jarig be staan van de Amerikaanse staat Vir ginia zijn drie schepengetrouwe ko pieën van de schepen waarmee de Jamestown Settlers" in 1607 de At lantische Oceaan zijn overgestoken, gebouwd op een werf in West-Nor folk. Op de foto ziet men drie trom petspelers in 17e eeuwse dracht naar oud gebruik de kerstviering op de scheepswerf, waar de schepen zijn gebouwd, inluiden. De boten „Susan Constant", „Godspeed" en Discove- ry" zijn op de achtergrond zichtbaar. Peha verwerpt de Engelse voorstellen voor Cyprus. De Cyprische ondergrondse bewe ging „Peka" heeft donderdag 'n „pro clamatie" uitgevaardigd waarin ver klaard wordt, dat de Britse voorstel len voor een Cyprische grondwet in de „vuilnisbak" geworpen moeten wor den. Geen Cyprioot ls bereid zelfs maar een blik te werpen op de grond wetsvoorstellen, die niet voorzien in zelfbeschikkingsrecht, aldus de Peka. (Men gelooft, dat de Peka een politie ke afdeling van de Grieks-Cyprische verzetsbeweging Eöka is). Het antwoord van de Cyprioten op de Britse voorstellen moet luiden: geen onderhandelingen zonder aarts- bisschop Makarios, die naar Cyprus j moet terugkeren, geen grondwet kan aanvaardbaar zijn zonder het zelf beschikkingsrecht, er kan geen rege ling bereikt worden zolang sir. John Harding gouverneur is, aldus de Peka. Naar United Press verneemt, is de Peruaanse V.N.-diplomaat Victor Be- launde druk bezig met plannen voor een Grieks-Brits-Turkse conferentie ter definitieve oplossing van de kwes- tie-Cyprus. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Belaunde is voorzitter van de politieke commissie der Ver. Naties. De V.N.-opzichter over de opruimingswerkzaamheden heeft gisteren ver klaard, dat de bergingswerkzaamheden, waaraan door Nederlandse en Deense, maar ook door Franse en Britse bergingsvaartuigen zal worden deelgenomen, dezelfde dag «en aanvang zou nemen. Wegens het mijnenge vaar zal het accent bij de werkzaamheden liggen op het zuidelijk deel van het kanaal. Geen olie voor Westen, zolang Gaza bezet is. Hammarskjöld, de secretaris-gene raal van de V.N. heeft laten weten dat hij op verzoek van Engeland een onderzoek zal instellen naar het lot van de ontvoerde Britse luitenant Moorhouse, die naar Nasser zelf toe gaf vermoord is. Israël heeft de Verenigde Staten verzocht een einde te maken aan de voortdurende activiteit van Egyptische zelfmoordcommando's op het gebied van Israël. Een Isra ëlisch oorlogsschip is gisteren aan gekomen in de haven va.n Eilath aan de Golf van Akaba (Rode Zee). De eilanden van waaraf de Egyptenaren met kanonnen de toegang tot deze haven voorheen verhinderden zijn tijdens het offen sief door de Israëli's veroverd. Israël verwacht veel van de haven Eilath. De Arabische landen zullen het Westen geen olie leveren, zolang Egypte niet geheel is ontruimd, aldus is namens de Arabische Liga mee gedeeld. Men doelt hierbij op de streek van Gaza, die nog in Israëli sche handen is. Syrië heeft geweigerd de oliebuisleidingen te laten herstel len voor de Israëli's uit dit gebied weggetrokken zijn. Egypte, Saoedie-Arabië en Syrië zouden zich garant gesteld hebben Jordanië jaarlijks 30 miljoen dollar te leveren, als het de verdragen met Engeland verbreekt. Engeland stelde tot nu toe jaarlijks een even groot be drag ter beschikking van Jordanië. In Zwitserse Alpen: zes doden in kerstweekend. In de Zwitserse alpen zijn tijdens het kerstweekeinde zes personen om het leven gekomen. Op de hellingen van de Mont Blanc wordt nog gezocht naar een bekende Italiaanse alpinist, die sinds twee da gen wordt vermist. Deze alpinist, Walter Bonatti, die deel uitmaakte van de Italiaanse Himalaya-expeditie, welke de K-2-bergtop beklom, is ver moedelijk in een sneeuwstorm ge raakt, toen hij een poging deed de top van de Mont Blanc te bereiken langs de moeilqke „Polre'-helling. Hg was Minister over salaris verhoging hogere ambtenaren Het is de minister niet ontgaan dat, zoals altijd het geval is bij een salaris verhoging die geen algemeen karak ter draagt, ook in verband met het voornemen der regering de salarissen van de hogere rijksambtenaren met uitzondering van enkele groepen) te verhogen onrust is ontstaan in de kringen van dc functionarissen, die niet in de verhoging delen. Dit antwoordt minister Struycken op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid de heer Smallenbroek. De minister antwoordt voorts bevesti gend op de vraag of hij zou willen bevorderen, dat geen uitvoering wordt gegeven aan het voornemen der regering, voordat de Kamer, even tueel bij de behandeling van de be groting van binnenlandse zaken, be zitsvorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, gelegenheid heeft gehad zich hieromtrent uit te spreken. Zondagsrijverbod: eind nog niet in zicht Ofschoon voldoende tankers op de wereldzeeën aanwezig zijn, is de aan voer van aardolie uit de verschillen de windstreken der wereld naar Rot terdam nog niet zodanig dat de daar aanwezige raffinaderijen op volledige capaciteit kunnen werken. Naar schatting werken deze raffi naderijen op slechts 90 percent van hun totale vermogen, zodat ook de voorziening van Nederland en ande re Westeuropese landen nog niet toe reikend kan worden geacht. De in Nederland beschikbare rafflnage-ca- paciteit zou ruim vier maal de Ne derlandse behoeften kunnen dekken, ware het niet dat ongeveer 70 per cent van de eindproduktie op con tract geëxporteerd moet worden naar nabuurlanden. Het ziet er dan ook nog niet naar uit, dat in Nederland het zondagsrijverbod kan worden op geheven. Dit wordt, zo verneemt het A.N.P., dan ook niet in regerings kringen overwogen. Woensdag is hef. beeld van de ontwerper van het Suezkanaal, de Fransman Ferdinand de H Lesseps, dat by de havenin- H gang van Port Said stond op- gesteld, verwijderd. Nadat het |e beeld, na een mislukte opblaas- H poging achterover was ge- tuimeldf zwermde een juichen- de menigte om de sokkel, waar s =1 tot voor kort het standbeeld n H van De Lesseps had gestaan en waar mettertijd een Egyptisch H vrijheidsbeeld zal verrijzen, m llllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllf Abdoelgani minister af als bewijzen zijn overgelegd. Het Indonesische kabinet heeft don derdag bekendgemaakt, dat het be sloten heeft om de zaak tegen minis ter Roeslan Abdulgani voor te leggen aan het Hooggerechtshof, nadat nog aanvullende gegevens zullen zijn ver kregen. In het communique van de regering wordt gezegd, dat zij geen aanleiding ziet voor vervolging van minister Ab doelgani met betrekking tot de be weerde corruptie, waarnaar in sep tember jongstleden door een speciale ministeriële commissie een onderzoek werd ingesteld. Doch gebleken is, dat er een andere zaak is, waariu de mi nister van buitenlandse zaken betrok ken is, namelijk overtreding van de deviezenbepalingen. Volgens het communique heeft mi nister Abdoelgani zich bereid ver klaard tot ontheffing uit zijn ambt, zodra de bewijsstukken aan de procu reur-generaal zullen zijn overgelegd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL BIJ UTRECHT Auto vloog tegen bus Een botsing tussen een personen auto en een autobus van de Neder landse Buurtspoorwegen op de rijks weg UtrechtZeist heeft donderdag avond het leven geëist van twee kin deren, terwijl de bestuurder van de personenauto, de 48-jarige G. J. Dek kers, directeur van de Internationale Industrie Ontwikkeling te Utrecht, alsmede een ander kind in levensge vaarlijke toestand naar ziekenhuizen in Utrecht zijn vervoerd. Djakarta bevordert „ketterjagers" Zes politieambtenaren, wier na speuringen leidden tot de arrestatie van een aantal Nederalnders op grond van subversieve activiteit, werden donderdag tijdens een plechtigheid op het bureau van de staatspolitie in Djakarta bevorderd. Hun bevordering was een „uiting van waardering voor hun diensten bij het opsporen van de subversieve be wegingen onder leiding van wijlen Leon Jungschlager en de vroegere kapitein van 't K.N.I.L., H. Schmidt." HET HAVENBEKKEN aan de Wes- terschelde kan slechts tot ontwikke ling worden gebracht, wanneer de overheid de aldaar aanwezige natuur lijke vestigingsfactoren stimuleert. Er mag niet worden vertrouwd op een „natuurlijke ontwikkeling", maar er mag evenmin dwang worden uitge oefend. Want wanneer men slechts rekening houdt met een „natuurlijke ontwikkeling", dan zal een onderont wikkeld gebied nimmer tot ontplooi ing komen, en wanneer men dwang zou uitoefenen, dan zou men aldus te sterk ingrijpen in het subtiele net werk van het economisch leven. Tot deze conclusie komt de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, in een uitvoerige studie in het pas-verschenen Tijdschrift voor economische en sociale geografie. Als uitgangspunt van zijn beschou wing neemt de schrijver het verband tussen de vestigingsfactoren van de belangrijkste welvaartsbronnen en het migratieverschijnsel, zoals dit al vele tientallen jaren geleden leidde tot een onevenwichtige bevolkings- spreidiing in West-Europa. Een studie van de standplaatsfactoren, aangeven de waarom bepaalde bronnen op de ene plaats rijkelijk en op de andere spaarzaam of niet zijn vertegenwoor digd, kan angeven waar zonder ol met hulp van de overheid in die sprei ding een verbetering kan optreden. De auteur ziet hierin de specifieke E.T.I.-taak, evenals de planologische taak die „naar een esthetisch en doelmatig verantwoorde besteding van de ter beschikking staande ruim te" streeft een partiële technische taak. Bij voorbaat hebben geen van beide voorrang; deze voorrang dient langs democratische weg door Gede puteerde Staten te worden bepaald. Wat dit betreft heeft de Werkgroep Deltazaken Zeeland een nieuwe regi me geschapen, daar voorheen meest al de planologie coördineerde. Een uitvoerige beschouwing over de oorzaken van de grote bloei van het deltagebied van de 13e eeuw tot de 19e eeuw, toen het op een kruis punt van wereldwegen lag, leidt tot het inzicht in de oorzaken van het diepe verval in de 19e eeuw. Waar de Zeeuwse economie in het eerste IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Niet dwingen, wèl stimuleren! Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllll tijdvak im vele geledingen werd be vrucht. door het wereldcontact, gaf de vorige eeuw een afkappen van deze contacten te zien, zodat die eco nomie sterke autarke. zichzelf bedrui pende tendenzen ging vertonen. Be halve de landbouw was Zeeland toen niet opgenomen in de groeiende in ternationale arbeidsverdeling. Zo ver dwenen de beroemde Zeeuwse choco ladefabrieken naar de Hollandse be volkingscentra. Aan de hand van theoretische modellen wordt dit ver schijnsel door de schrijver geanaly seerd. Dc opkomst der fabrieken deed de prijzen dalen, waardoor de transportkosten naar en van Zee land relatief te zwaar gingen drukken. Bovendien werden nu massa's grondstoffen verbruikt, die door de grote hoeveelheden afval beter direct in de grote centra dan indirect via Zeeland daarheen konden worden aange voerd. De lage lonen in deze pro vincie kregen door de mechani satie minder betekenis en ten slotte oefenden de grote steden een magnetisch „agglomeratie" effect uit. Door dit alles ver dwenen hier zelfs de verzorgen de ambachten als brouwerijen, korenmolens, stijfselfabriekjes, leerlooierijen, meestoven enz. Verbetering In de personenauto, bestuurd door de heer D., bevonden zich zijn twee zoontjes, de 9-jarige Peter en de 10- jarige Marius Dekkers en een vriend je, de 9-jar:ge Jan Gerard Knotnerus uit Zeist. Door tot nu toe onbekende oorzaak vloog de auto, die uit de richting Zeist kwam, plotseling op een uit tegengestelde richting komende N.B.M.-bus op. De gevolgen waren verschrikkelijk. De 9-jarige Peter was op slag dood, terwijl zijn broertje tij dens het vervoer naar het ziekenhuis in Utrecht overleed. De heer D. werd in zorgwekkende toestand naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De 9-jarige J. G. Knotnerus werd eveneens levensge vaarlijk gewond en naar het Sint- Antoniusziekenhuis te Utrecht over gebracht. In verschillende factoren trad een verbetering op door de aanleg der Zeeuwse spoorlijn (1869). De vertra ging van deze aanleg met 25 jaar mag dus wel funest worden genoemd. Het jaartal 1869 moet men in samenhang zien met dat van 1875, toen de Kon. Mij. „De Schelde" werd gesticht. Een tweede impuls vormde de verbinding van de regionale waterwegenstelsels tot een landelijk waterwegennet, na 1880. Na 1920 zorgde de vrachtauto voor een verdere ontsluiting. Hierdoor werd in onze volkshuis houding de decentralisatie-tendenz in gang gezet. Ook dit proces werkt de schrijver weer uit aan de hand van theoretische modellen. Een sprekend voorbeeld hiervan is de ontwikkeling van de tuinbouw over steeds grotere delen van Zeeland. Ook bij andere j produkties wordt de standplaatsfiguur rond de grote afzetgebieden steeds ruimer. De studie wijdt hieraan aan dacht riet betrekking tot de belang rijkste welvaartstakken, waarvoor tel kens de economische waarde is opge geven. In bet derde deel worden de lijnen doorgetrokken en wordt de invloed van de (vracht)auto op dit vestigings patroon nagegaan. De revolutionaire (Vervolg op pag. 2) Vier man omgekomen op hoogste berg van Engeland Vier jongemannen zgn met het kerst feest omgekomen in een zware sneeuwstorm op Engelands hoogste berg, de 1300 meter hoge Ben Davis, die zij beklommen hadden om er de kerstdagen door te brengen. Drie van hen, de 19-jarige Michael Hornby, de 20-jarige Frank Wearden cn de 20-jarige Ivor Summer, werden in een kuil doodgevroren gevonden, de lichamen dicht tegen elkaar. Het lichaam van de vierde, de 19-jarige Jeffrey Bond, werd gevonden op de bodem van een 100 meter diepe kloof. Ploegen van de politie en de ko ninklijke luchtmacht waren er op uit getrokken na gewaarschuwd te zijn door een overlevende van de groep, de 21-jarige Thomas Carroll, die de tocht naar beneden had gewaagd om hulp te halen. Caroll zeide dat de groep voor dekking de kuil had gegraven, in de hoop dat het spoedig gebeurd zoii zijn. Franse Senaat keurde Saarverdrag goed Na de Franse nationale vergade ring heeft thans ook de raad der re publiek, de Franse senaat, het Frans- Westduitse verdrag over liet Saar- gebied goedgekeurd en met 209 tegen 66 stemmen. DE VERWACHT... MEER WIND. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde zuid-oostelijke wind. In het noorden van bet land lichte vorst, elders temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. ZON KX MAAN 29 december Zon op 8.48 onder 16.36 Maan op 6.20 onder 14.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1