Britse kansen om op top van de voetbalwereld terug te komen JIMMY en de Spoken van Stakenborgh DE VERLATEN DORPEN IN WONINGEN EN FRANKRIJK NOORS VRACHTSCHIP VERGAAN, BEMANNING WERD GERED R0DELAJA WERD ONVERWACHT VERSLAGEN DOOR P.Z.E.M. II I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 ENGELANDS VOETBAL HEGEMONIE BESTAAT NIET MEER Manchester United zal kannen bewijzen wat de Engelsen momenteel waard zijn (Door ir. A. van Emmenes) Engeland's voetbalhegemonie bestaat allang niet meer! Zi| is een sprookje geworden. Andere landen hebben de voetbalprestaties van de Britten niet alleen geëvenaard, maar zelfs overtroffen en wie de laatste jaren een ranglijst van het Europese voetbal zou opmaken, zou Engeland op de vierde, vijfde of zesde plaats moeten zetten. En dan zijn dus de sterke Zuid-Amerikanen nog niet eens meegerekend. Men heeft dikwijls niet de indruk gekregen dat de Engelsen zich daar van iets aantrokken. Wedstrijden in het gesloten seizoen tussen 1 mei en half augustus, beschouwden zij altijd als ietwat minderwaardig „holi day" voetbal. Kwam echter in het veelal mistige najaar op de gewoon lijk modderige Britse bodem één of ander land op visite, dan handhaaf de Engeland zich nog wel. Met moeite soms, maar in ieder geval bleef „het record" in stand. Totdat dan in 1953 Hongarije op Wembley kwam, zag en overwon. Te beweren, dat de 6-3 nederlaag, die de Engelsen toen te slikken kre gen in wat wij toch met een gerust geweten een historische kamp mogen noemen, hen meteen klaar wakker heeft geschud, ware overdreven, maar toen ook het toernooi om de Wereld beker in 1954 in Zwitserland overdui delijk bewees, dat verschillende ande re landen sterker waren geworden, is men aan de overkant van de haring- vijver toch op maatregelen tot verbe tering gaan zinnen. Nu zou ik niet graag beweren, dat Engeland weer op weg naar de top is, maar de kans dat het zich gaandeweg beter zal laten gelden is stellig aan wezig. Het heeft na de nederlaag te- fen Hongarije in eigen land niets an- ers dan nogal duidelijke successen geboekt in de vorm van overwinnin gen op Duitsland, Spanje, Brazilië en kort geleden Joegoslavië. Men kan de bedenkingen oppe ren, dat Engeland het nog te veel van oudere krachten moet hebben, zoals de byna 42-jarige en nog niet te evenaren Stanley Matthews en verder Billy Wright, Dltchburn, Dickinson en Finney, maar ook met diverse jongeren is het rede lijk goed gegaan en spelers als Hall, Byrne, Clayton, Edwards, Taylor, Brooks, Blunstone en voor al de talentvolle Haynes hebben hun sporen al ruimschoots ver diend. Men is dus in staat tot een vry Ingrijpende verjonging over te gaan, zonder de kracht van het geheel te schaden. In Taylor, die tegen Joego-Slavië als invaller in het veld gekomen nota bene tweemaal scoorde en en kele weken later tegen Denemarken driemaal succes had, heeft men na Lawton en Lothouse eindelijk weer eens een produktief middenvoor en de backs Hall en Byrne hebben zich gaandeweg tot goede, betrouwbare achterspelers ontwikkeld. Of de voorhoede het in de toekomst zonder de meesterlijke voorbereiding van Matthews kan stellen en of de verdediging hecht genoeg is als men genoodzaakt zou zijn stopper Wright te vervangen, zal de tijd moeten leren, maar wij zien het er toch wel van ko men dat Engeland zich mettertijd be ter zal laten gelden. Waarbij wn ech ter zo vrij zijn te betwijfelen of het in '58 wereldkampioen zal kunnen wor den, al zal de tijd ook dat moeten le ren. Goede resultaten. igelanda momentele positie op de tbalmarkt zal men ook kunnen af leiden uit de prestaties van zijn mo mentele kampioen Manchester Uni ted, de club, die alles bij elkaar verre weg de beste naoorlogse resultaten heeft geboekt en die ook dit seizoen tot dusver steeds bovenaan heeft ge staan. Deze club blijft zeker niet op oude krachten dryven. Zij verjongt steeds op het juiste moment en heeft op het ogenblik een ploeg die tot de Jongste van de gehele League behoort. By de jongeren bevinden zich diverse ta- ïentvo'le krachten, zoals de internati onals Byrne, Edwards en Taylor en verder moet ook Violet een opmerke lijk goed voorsDeler zyn. Manchester United nu heeft thans ook de gelegenheid zijn krachten met buitenlandse topclubs te meten in ontmoetingen, die men gerust als se rieus kan beschouwen. Wij bedoelen het zo uitnemend geslaagde toernooi om het officieuze clubkampioenschap van Europa, ontsproten aan het initi atief van het Franse sportdagblad „L'Equipe" en thans jaarlijks geor ganiseerd door de jonge Europese Voetbal Unie. Verleden jaar deed de toenmalige Engelse kampioen Chel- Eni voetl fwïderland ral uitlevering van Bliersbach vragen. De Duitser Roland Wilhelm Peter Bllersbach, 29 jaar. zonder vast adres, is maandag voor de politie rechter in Bow Street te Londen ver schenen, alwaar hem werd medege deeld dat hy beschuldigd wordt van ontvoering. Voor de Nederlandse regering ver klaarde O. Huntley dat binnenkort langs diplomatieke weg uitlevering van Bliersbach zou worden gevraagd. Tijdens de zitting zei Bliersbach: „Hoe kan ik van ontvoering beschul digd worden? Het meisje ging uit eigen vrije wil mee, niet uit naar ouderlijk huis maar na een bezoek bjj kennissen elders". Bliersbach kreeg toestemming de hulp in te roepen van de Duitse con sul. Bllersbach wordt beschuldigd van het ontvoeren van Theresa Petronella Maria Zuidinga, 18 jaar, uit Amster dam. sea, die de eigen competitie voorna mer achtte, niet eens mee, maar Man chester is het toernooi niet uit de weg gegaan ende club vat het buitengewoon serieus op ook. De Engelse kampioenen moesten voor de voorronde nodig om het aantal deelnemers van 22 op 16 te brengen tegen het waarlijk niet zwakke Anderlecht uitkomen. Zij wonnen te Brussel met 20 en op eigen veld met100. De laat ste uitslag is veelzeggend, want men kan eruit afleiden, dat de Britten geen genoegen hebben ge nomen met een kleine zege, die zij door weinig krachtsinspanning konden bereiken. Zij zijn „doorgegaan" en dat vooral bewees een groot verschil met de vroegere opvattingen. Zegetocht Dat het nu echter verder een zege tocht zal worden voor de United, is geenszins zeker. Feitelijk kwam er alleen ernstige terugslag in de vol gende wedstrijden, die tegen Borussia Dortmund, de kampioen van Duits land, gingen. Ook nu moest overeen komstig de bepalingen voor dit toer nooi, uit en thuis worden gespeeld. Op eigen veld werd het na een 30 voorsprong, slechts 32 en in Dort mund bleef de score blank, in hoofd zaak door de tactiek van de Engel sen, die daarmee bij voorbaat blijk baar genoegen namen. Niet zo bHster overtuigend dus. De Engelse club komt nu uit tegen Bil bao, de kampioen van Spanje en fei telijk zal men eerst dan kunnen zien wat Manchester United, of het En gelse voetbal in het algemeen, waard is. Komen de Britten nog een ronde verder, dan kan men met zekerheid zeggen, dat zy aanspraak mogen ma ken op een hoge plaats op de Euro pese rangschikking. Er nemen overigens wel „knapen" van clubs aan dat interessante toer nooi deel. Real Madrid, de bekerwin naar van het vorige seizoen, heeft Rapid Wenen uitgeschakeld en gaat nu de strijd aanbinden met Nice, dat Rangers Glasgow baas bleef. Ook Rode Ster Belgrado, dat tweemaal van onze kampioen Rapid JC won, is een sterke club, die echter nog zal moeten bewyzen beter te zijn dan de Bulgaarse kampioen CDNA Sofia. Dan is o.a. de Italiaanse club Fioren- tina nog in de strijd, doch Bratislava van het sterke Tsjecho-Slowakije werd door de Zwitserse kampioen Grasshoppers uitgeschakeld, zodat men kan zien, dat ook verrassingen niet uitblijven. Voor ons blijft de rol, die de Engelse kampioen zal spelen, één van de voornaamste attracties van het toernooi. AMBASSADE HEEFT HET ER DRUK VAN Koopprijs niet hoog, maar By de Nederlandse ambassade te Parys en haar consulaire afdeling zyn de laatste tijd talrijke verzoeken om inlichtingen binnengekomen over in Frankryk bestaande mogelijkheden tot goedkope aankoop van huizen. Naar aanleiding hiervan heeft de am bassade meegedeeld, dat de heer Ro ger Lenne van het „secretariat d'état aux travans publics, aox transport et au tourisme", 246 Boulevard St. Ger main, Paris-7e, zich bereid heeft ver klaard eventuele aanvragen in behan deling te nemen. Er bestaan, zo deelt de ambassade mee, in Frankrijk geïsoleerde wonin gen en soms zelfs hele dorpen die door de bewoners zijn verlaten, aangezien de streken waarin zij zyn gelegen blykbaar geen bestaansmogelijkheden boden. Deze behuizingen zyn voorna melijk te vinden in de arme gebieden van het Massif Central, de Auvergne en de Cevennes. Dit, gewoonlijk parti culier, bezit is uiteraard voor lage prijs te koop. Of de aankoopprijs inderdaad aan trekkelijk is hangt o.m. af van de kosten van het weer bewoonbaar maken, welke, mede gezien het veelal ontbreken van voor Neder landse begrippen normale sanitaire inrichtingen, niet moeten worden onderschat. Rekening dient te wor den gehouden met de kans, dat de verbouwingskosten even hoog ko men te liggen als de aankoopprijs. Vervolgens dient te worden na gegaan, welke de plaatselijke mo- srelijkhedcp zijn op het gebied van elektriciteits- ën watervoorziening ravitaillering enz. elektriciteit is meestal wel van korte afstand te betrekken, gas en in vele gevallen, drinkwater, niet. Scholen, medische hulp bevinden zich gewoonlijk binnen een afstand van 20 kilometer. De wegen zijn over het al gemeen goed zodat de behuizingen ge makkelijk kunnen worden bereikt, maar niet (althans nu nog niet) met openbare vervoermiddelen. Van overheidswege wordt nu ge tracht het weder in gebruik nemen van deze verlaten woningen te bevor deren en dienstbaar te maken met na me aan het toerisme door inrichting tot hotel, pension of vakantiekolonie. Daartoe is men begonnen met het inventariseren van de objecten. Voor de departementen Haute Loire, Gard, Lozere en Aveyron is zulks voldoende gevorderd om ernstig belangstellen den te kunnen inlichten. Teneinde prijsopdrijving te voorko- men wordt echter geen algemene be kendheid gegeven aan de reeds opge maakte lijsten. Bij aanvragen dient te worden eangegeven de streek waar men zich.wenst te vestigen, grootte en aard van het gewenste huis, doel van de aankoop, alsmede welk kapitaal ter beschikking staat. De aanvrage zal dan aan het bevoegde plaatselijke or gaan worden doorgegeven dat <>P zÖn beurt zal laten weten of een in aan merking komend pand beschikbaar is. Zodra het contact met de eigenaar is tot stand gekomen, houdt de over heidszorg op en zal het particulier ini tiatief de rest moeten doen. Voor herstel en inrichting van de behuizingeri zullen wellicht kredieten kunnen worden verkregen, maar naar het zich thans laat aanzien zal dit aan Fransen voorbehouden blijven. Tenslotte verdient het de aandacht, dat voor vestiging in Frankrijk een vergunning nodig is en daarnaast een tweede vergunning voor het uitoefe nen van een beroep aldus de ambassa de. Te Lafayette in de Amerikaan se staat Indiana staat een oude boerderij die het vorige jaar tijdens een vorstperiode zo wei nig beschutting bood, dat bij geringe vorst het water in de goudvissejikom bevroor. Ten einde zich dit jaar beter te kunnen verweren tegen de kou heeft een landbouwproefstation op verzoek van de bewoners, een bakelieten polyethylene hoes om het huis gemaakt, zo- I als op de foto te zien is, en men hoopt zodoende het huis geïsoleerd te hebben tegen de kou. De gehele winter worden er door leden van het proefsta- M tion binnen en buiten liet huis waarnemingen gedaan om de resultaten op wetenschappe- iff 1§ lijlce wijze vast te leggen. f| llllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Vonnis van vijftien jaar tegen de „zwarte ruiter" De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 31-jarige koopman H. G. uit Mierlo, alias de „zwarte ruiter", on der meer wegens doodslag veroor deeld tot vijftien jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, ter beschikkingstelling van de regering, twee jaar ontzegging van rijbevoegd heid, voorts verbeurdverklaring van een pistool en 120.schadevergoe ding in civiele vordering aan de heer Schaepman te Oss. De rechtbank heeft hem behalve aan de andere ten laste gelegde fei ten ook schuldig bevonden aan de aanslag op de postkantoorhouder J. van Dieten te Ravenstein, waarbij de ze om het leven kwam. De officier van justitie had tegen G. tien jaar gevangenisstraf met af trek en ter beschikkingstelling van de regering geëist. Vliegtuig storte neer in Italië: 21 doden. Zaterdagavond is een Italiaans verkeersvliegtuig neergestort in de Italiaanse alpen bij Trento en in brand gevlogen. De 21 inzittenden kwamen om het leven. Tijdens het laatste radiocontact met het toestel maakte de bemanning melding van ijsafzetting op de vleu gels. Men ving nog kreten in doodsnood „Milaan, Milaan op, daarna niets meer. Bergbewoners deelden later mee, dat ze het toestel hadden zien neerkomen en in brand vliegen. On middellijk gingen Alpenjagers en berggidsen in ploegen de bergen in. Men was gewapend en extra warm gekleed, want de koude in het gebied was ernstig en er zwierven troepen hongerige wolven rond. Een patrouille carabiniërie kwam maandagochtend bij het toestel aan. Van de 17 passa giers en vier bemanningsleden over leefde niemand het ongeluk. Opstandelingen bezetten districten in Mïnahssa. Volgens een in Djakarta gedane me dedeling, hebben opstandelingen de districten Tombatoe, Modóinding, Tompasoebaroe, Motaling, Tenga en Pojgar in het noordelijkste deel van Celebes bezet. De districten beslaan een groot deel van de Zuid-Minahassa. De opstande lingen zouden behoren tot het buiten de wet gestelde „leger van de ver dedigers van het recht" dat geleid wordt door Jan Timboeleng. De plaatselijke veiligheidsdienst in Menado, de hoofdstad van de Mina- hassa, overwoog de mogelijkheid om militaire bijstand voor het gebied te vragen, om het hoofd te kunnen bie den aan de toenemende activiteit van de opstandelingen. De ambtenaren van het burgerlijk bestuur zijn uit de door de benden be zette gebieden gevlucht. Lek m machinekamer. „De bemanning van het Noorse vrachtschip „Sunlong"( 7258 ton), dat met 10.000 ton ijzererts van Nar vik onderweg was naar Rotterdam, is in volle zee gered door het Noorse vrachtschip „Borre". Tien uur varens buiten Narvik kreeg de „Sunlong" een lek In de ma chinekamer. Het schip vroeg om hulp, en radio-Farsund, een station voor scheepvaartverkeer, dirigeerde schepen uit de omgeving naar de po sitie van de „Sunlong". De „Borre" arriveerde het eerst, maar een deel van de bemanning had toen de langzaam zinkende „Sunlong" reeds verlaten. Eerst werd een red dingsboot opgepikt, en korte tijd la ter was de gehele, uit 33 koppen be staande bemanning en twee vrouwen van de „Sunlong" overgegaan op de „Borre". Om 10 uur woensdagavond Is de „Sunlong" gezonken. De „Borre" heeft koers gezet naar Mandal in Midden-N oorwegen OP SLEEPTOUW. De trawler „Capa Mariato" uit Huil heeft het Zweedse schip „Sam ba" (663 ton), dat een lek in de ma chinekamer kreeg voor de noord-oost kust van Schotland op sleeptonw ge nomen. ZEEUWSE TAFELTENN1SCOMPETITIE Spirit II dwong V.S.V. I een gelijk spel af In de eerste klas van de Zeeuwse tafeltennïscompetitie heeft Spirit I gedaan wat verwacht werd. Het versloeg namelijk Be Fair I met 10 0 en ook Sorry n moest er aan geloven (37). Bij Sorry n bleef de lieer Haarsma ongeslagen In de wed strijd tegen Spirit. Sla Raak I kon het tegen W. v. Z. n niet bolwerken al wist de heer Wondergem twee par tijen te winnen en moest Will v. Zoe- len ook het dubbelspel afstaan. Luctor I heeft zijn eerste winst punten binnengehaald ten koste van Be Fair I (6—4) dat nu met 0 pun ten uit 7 wedstrijden heel vast op de laatste plaats staat. Sorry I 6—12; Spirit I 6—9; W.v.Z. H 4—5; Sla Raak I 5—4; Sorry n 3—2; Luctor I 4—2; Be Fair I 7—0. De grote verrassing In de tweede klas is dat Spirit n kan9 heeft ge zien het nog ongeslagen VSV I in eigen huis een gelijkspel af te dwin gen. Spirit n deed nog meer, het versloeg Be Fair H met 100 en ook RTC I werd met 64 aan de zegekar gebonden. PZEM I en Sorry Hl deelden de puntjes. De spanning in deze klas wortd nu wel ontzettend groot, want ook Spirit H heeft zich nu bij de koplopers geschaard. De stand luidt: VSV I 6—11; W.v.Z. n 8—11; Wil- no II 7—10; MTTC I 6—9; Spirit H 7—8; PZEM I 5—5; Sorry III 6—3; Be Fair II 8—2; RTC I 7—1. In de derde klas waar Rodelaja I nog ongeslagen leider was, gaat PZ EM II regelrecht op de hoogste plaats af. Het versloeg eerst Spirit IV met 28 en wie verwacht had dat de PZEM-mensen tegen Rodela ja I wel aan het kortste eind zouden trekken kwam bedrogen uit, want Rodelaja I verloor zijn eerste wed strijd mèt 46. Luctor II blijft het goed doen en stuurde Wilno III met een 82 nederlaag terug naar Vlis- singen. Spirit IV en Sorry IV gun den elkaar de winst niet en speelden dus gelijk. Door deze uitslagen is de stand als volgt: Rodelaja I 712; Luctor n 610; Wilno IH 6—7; PZEM H 3—6; Spi rit in 5—5; Spirit IV 6—3; W.v.Z. IV 6—2: Sorry IV 6—1. PZEM IH dat in de 4e klas door omstandigheden laat met de competitie begonnen is heeft af- Prinsessen voor vakantie uit Utrecht vertrokken De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn gisteravond per trein uit Utrecht naar Oostenrijk vertrok ken, waar zij tien dagen zullen door brengen in Sankt Anton. Prinses Ma rijke is met dezelfde trein naar Zwit serland vertrokken. Zij zal er in een kindertehuis verblijven. Benzinekraan in Frankrijk verder dichtgedraaid In Frankrijk zyn de benzinerant soenen voor januari drastisch ver laagd. Kleine auto's krijgen die maand 15 in plaats van 20 liter, de middel grote 20 in plaats van 30 liter en de grote 25 liter in plaats van 30. 92. Jlmmy vertrok nog diezelfde avond uit Droog- beek. Het raadsel van de Spoken van Stakenburgh was opgelosit. Het was een streek geweest van de di recteur van de V.V.V. van Zoetervanck. Deze was daar een half jaar geleden benoemd en had geen beter middel geweten om meer toeristen naar Zoetervanck te lokken dan door ze uit Droogbeek weg te jagen. Hij zocht contact met Dorus Doornvlees, die hij dik voor zijn hulp beloofde te betalen. De hulsknecht van de burgemeester vond enige kerels, die bereid waren voor spook te spelen en die, met behulp van licht schijnsels uit een toverlantaarn, daar aardig in slaag den ook. Op alle manieren werden de bezoekers van het kasteel aan het schrikken gemaakt. Later begon Dorus ook schoenen te stelen uit alle pensions en ho tels, waar hij uit hoofde van zijn beroep hulpbode ten stadhuize vrij toegang had. Mevrouw Propjes was er helemaal ondersteboven van. „En die twee trouweloze verraders hebben al die tijd in mijn huls gewoond, die waren ln onze dienst", riep ze wel tien maal. En de burgemeester zat maar steeds met zijn hoofd te schudden. Hij was nog altijd een beetje met zijn figuur verlegen, maar zijn dankbaarheid Jegens Jlmmy was er niet minder om. ,.U hebt Droogbeek een onschatbare dienst bewezen, meneer Brown", zei hij bij het afscheid nemen. „Ik zal morgen aan de ge meenteraad voorstellen U een prachtig aandenken te geven. Dat hebt U dubbel en dwars verdiend." gelopen week 4 wedstrijden ge speeld en haalde daar evenveel punten uit. Gewonnen werd van Sorry V (1 9) en W.v.Z. VI 0—10. Luctor Hl, dat nog ongeslagen is, bleek te sterk voor de PZEM (82) en ook W. v. Z. V was te machtig (64). De stand in deze klas is als volgt: Rodelaja H 7—12; MTTC n 6— 10; Luctor IH 4—8; W. v. Z. V 5—6; PZEM Hl 66; Sorry V 4—2; Luc tor IV 3—0; W.v.Z. VI 40; Spirit V 6—0. Redder verdronk bij poging „Minerva" te bereiken De Britse veteraan mensenredder William Carder (53), is dinsdagavond verdronken toen hij overboord sloeg by een poging de Nederlandse kust vaarder „Minerva" te bereiken. Carder en een ander bemannnings- lid van de reddingsboot uit Ermouth, John Phillips (20), werden door een opzwiepende golf meegenomen terwijl zij bezig waren hun ontzette radio- mast te repareren. Phillips wist zwemmend de wal te bereiken. De reddingsboot werd gedwongen naar zijn basis terug te keren daar hij bij 't zoeken naar de overboord gesla gen bemanningsleden dreigde over spoeld te worden. De reddingsboot van Torbay werd vervolgens te hulp geroepen en deze slaagde erin de Minerva te bereiken waarvan een radiobericht was opge vangen dat zij gevaar liep aan de grond te raken. Overigens slaagde 't 313-ton metende schip er zonder eni ge hulp ln naar open zee te komen E. Flipse erelid Gustav Mahler-vereniging Eduard Flipse, dirigent van het Rotterdams Filharmonisch Orkest, is benoemd tot erelid van de interna tionale Gustav Mahlervereniging, waarvan Bruno Walter voorzitter is. Kerstvakantie in V.S.: ruim 700 doden. Een recordaantal Amerikanen is in het „lange weekeinde" van Kerstmis door verkeersongelukken om het le ven gekomen, namelijk 705. Het vorig jaar vielen er in de drie vrije dagen van Kerstmis 609 slachtoffers. Dit maal hadden de Amerikanen vier vrije dagen. 52 personen kwamen om door branden en 123 door verschillende ongelukken. De directie van de K.L.M. heeft met Ingang van 1 januari 19S7 benoemd tot onderdirecteur: de heren lr. J. A. Au gustijn, plaatsvervangend hoofd technisch bedrijf; drs. D. Sj. de Boer, hoofd ver koop en vervoer vracht, post en bijzon dere vluchten: mr, H. van Dam, hoofd vervoersvoorbereidlng; J. van NImwegen, hoofd administratie directoraat vervoer; J. J. Mulder, adjunet-hoofd vluchpro- duktiegroep mr. W. A. Steenstra Tous- salnt, hoofd juridische dienst; dr. P. L. van der Velden, hoofd centrale admi nistratie. De nieuwe Japanse premier, Isji- basji, die Hotajama is opgevolgd, heeft zondag een kabinet gevormd. De voornaamste ministers zijn: buitenlandse zaken, Noboesoeke Kis- ji, financien, Hayato Ikeda, interna tionale handel en industrie, Miko Mi- zoeta. De zestigjarige Kisji werd in 1945 door de bezetters van Japan gearres teerd en in 1948 vrijgelaten. Na de bezetting keerde hij in het politieke leven van zijn land terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6