VERORDENING HAVEN-, KADE- EN LIGGELDEN VASTGESTELD WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN KERSTVIERING OP WALCHEREN KERSTFEESTVIERING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT b RAAD HOOFDPLAAT Nog steeds niet uit isolement verlost. Onder voorzitterschap van burge meester J. F. C. Temmerman kwam de gemeenteraad van Hoofdplaat in vergadering bijeen. De instructie ha meester werd behoudens enige kleine wijzigingen vastgesteld. Voorts werd vastgesteld een nieuwe verordening van haven-, kade- en liggelden. Als lid van de adviescommissie in gevolge de woonruimtewet werden voor het jaar 1957 herbenoemd de heren J. de Kraker, A. Hamelynck, J. F. Blaakman, A. Ryckaert en Th. Wie- leman. Als reservelid werd herbe noemd de heer J. van de Ameele. De jaarlijkse subsidie voor de ver eniging van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers werd zonder hoof delijke stemming verhoogd van 2 op 4 cent per inwoner. Aan de stichting „Zeeuws Studiefonds" werd een sub sidie toegekend van 0.05 cent per in woner jer jaar. Op het subsidiever zoek van de helikopterverbiinding Brussel Zeeuwsch Vlaanderen Rotterdam v.v. werd afwijzend be schikt, evenals op het verzoek van de stichting lager nijverheidsonderwijs in de bisdommen Breda en Den Bosch. Er werd adhesie betuigd aan het be- besluit van de raad der gemeente Oostburg, inzake subsidiëring door het rijk van de openbare opleiding tot kleuterleidster in de provincie Zee land. Aam de r.-k. opleiding van kleu terleidsters te Vlissingen werd voor het cursusjaar 19561957 een subsidie van f 40.verleend. Op het verzoek om lid te worden vain de K.N.A.C. werd niet ingegaan. Aan de lectuur voorziening door de Jeugdactie der n. h. kerk te Hoofdplaat werd 'm jaarlijk- Burgerlijke stand OOST- EN WÉST-SOUBURG. Bevallen: G. MeijersVan de Putte, d.: L. H. IJzer—De Jong, z.; A. C. "Werkman —Van Uffelen, d.; G. Goozen—Roose, d.; G. van Meurs—Bartelds, d.; T. Groenen dijk—Davidse, d.; M. M. Le Due—Lobbe- zoo, z.; P. LouwerseKramer, d. Ondertrouwd: H. Krist, 22 J. en G. P. Louwerse, 21 j.j B. J. PattipeilohiJ, 29 J. en R. Mochddoen, lfl j.; C. Terwiel, 33 j. en E. Rothuizen, 26 j.; J. Boogaard, 23 J. en L. J. Wouters, 22 J. AAGTEKERKE Uitvoering „Agatha" De muziekvereniging „Agatha" gaf te Aagtekerke een muziekuitvoering onder leiding van haar directeur, de heer J. Wijkhuis in de geheel gevulde kantine van het kamp. Uitgevoerd werden de marsen Vrolijke dauwtrap pers, Wanderleben, De Garde. Voorts bevatte het programma de werken: Mignonnette, „Veilig in Jezus' armen" Winterfeesten, Een landelijke brui loftsstoet. Grootvader's klok en „Abendgesang". Vooral diit laatste werd bij het publiek zeer gewaar deerd. De toneelvereniging uit Bigge- kerke bracht een opvoering van het spel „Het nichtje uit Buenos Aires", hetgeen eveneens in de smaak viel. Marktberichten VLASMARKT ROTTERDAM 24 dec. Waterrootvlas: lage soorten van 1.45—1.70, middensoorten tot 2.15, best vlas tot 2.60. Dauwrootvlas: lage soorten van 1.251.55, middensoorten tot 1.75, best vlas tot 2.10. Breekvlas: van 0.70—1.40 naar gelang van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van 0.55l.( De produktie vermindert in verband met de feestdagen. De belangstelling voor waterrootvlas was kleiner, er werd minder verkocht en de prijzen waren tot 5 cent per kg lager dan vorige week. Goede middensoorten blijven regelmatig gevraagd, ook de lage kwaliteiten wer den grotendeels verkocht. Aanbod van dauwrootvlas kleiner, de meeste kwali teiten werden verkocht doch de prijzen waren over de gehele lijn wat lager. Breekvlas wordt 6lechts weinig aangebo den, voor de beste soorten blijft goede belangstelling. Aanbod van gezwingelde lokken onveranderd, de vraag is klei ner geworden, prijzen nagenoeg onver anderd, Op maandag 31 december wordt geen vlasbeurs gehouden. VEEMARKT ROTTERDAM 24 dee. Aanvoer in totaal 1663. Week- totaal 1663. Vette koeien en ossen 600. Gebruiksvee 250. Graskalveren 162. Nuch tere kalveren 345. Varkens 219. Biggen 24. Paarden 31. Veulens 3. Schapen of lam meren 24. Bokken of geiten 5. Prijs in cents per kg. Ie kw 2e kW 3e kw Vette koeien 308—326 290—304 280—290 Varkens (lev. gew.) 200 Slachtpaarden 245 Prijs in guldens per stuk le kw 2e kw 3e kw Graskalveren Nuchtere kalveren Schapen Lammeren Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken Vette koeien: aanvoer kort, handel vlug, prijzen hoger. Graskalveren: aan voer tamelijk, handel redelijk, prijshou dend. Nuchtere kalveren: aanvoer matig, handel tamelijk, prijzen vooral niet ho ger. Varkens (lev. gew.): aanvoer kort, handel vlug, prijzen als vorige week. Slachtpaarden: aanvoer kleiner, handel goed, ruim prijshoudend. Schapen: aan voer matig, handel vlug, prijzen onver anderd. Lammeren: aanvoer matig, han del vlug, prijzen onveranderd. Kalf- koeien: aanvoer klein, handel stil, prijs houdend. Melkkoeien: aanvoer küein, handel stil, prijshoudend. Vare koelen: aanvoer matig, handel kalm, prijshou dend. Vaarzen: aanvoer minder, handel stil, prijzen constant. Pinken: aanvoer minder, handel stil, prijzen constant. 1100 se subsidie toegekend van 10 cent per boek. De raad besloot de presentie gelden van de raadsvergadering van 21 december 1956 te bestemmen voor het plaatselijk comité „Hoofdplaat helpt Hongarije". Ook het voorstel om eenzelfde bedrag uit de gemeentekas beschikbaar te stellen, werd aangeno men. Aan het plaatselijke Sint-Nico- laascomité werd een subsidie ver- verleend. De eerste begrotings-wijzi- giing 1956 werd vastgesteld. De begroting 1957 werd vastge steld. De gewone dienst der be groting sluit met een post onvoor ziene uitgaven van f 1800. Na de rondvraag gaf de voorzitter een kort verslag van de belangrijkste gebeurtenissen in bet afgelopen jaar. waarbij hij met spijt constateerde, dat Hoofdplaat nog steeds niet nit zijn isolement verlost is. Hij sprak de hoop nit, dat het komende jaar hierin de oplossing naderbij zon brengen en dat ook met betrekking tot het pro bleem van het sportveld door de spoedige aanleg van een nienw terrein een oplossing zou worden gevonden. SINT-JANSTEEN Verbetering Absdaalseweg In St.-Jansteen werd aanbesteed het verbeteren en verbreden van de Absdaalsestraat en het aanleggen van een rijwielpad langs deze weg. Ingeschreven werd als volgt: Fa. P. Hol te Hulst 311.200; fa. Lucasse. Walsoorden 328.700: fa. Den Oude, Biervliet 332.015; C. de Ruyscher. Biervliet 335.020; fa. E. L. K., Schoondijke 348.000; fa. Du- ciënne, Cadzand 321.667; fa. De Brugn, Terneuzen 333.500. Leggen van gasbuizen In de gemeente St.-Jansteen wordt momenteel druk gewerkt aan het leggen van gasbuizen in de Oude Drydijck, Prins Hendrikstraat, Jos E veraardstraat, Pastoor Schetst- straat en Beatrixstraat. Voor de bewoners van de 130 woningen wordt deze aanleg met vreugde begroet, te meer daar zeer binnenkort met de hulsaansluitingen 'n aanvang wordt gemaakt. SLUIS Concert „Apollo" De muziekvereniging „Apollo" uit Sluis gaf in café Lamminsvliet een concert onder leiding van de heer Fr. van den Bussche. Het was jam mer dat de opkomst zo gering was. Voorzitter R. Plasschaert bracht muzikanten en publiek aan het slot dank. Jubileum „Looft den Here" herdacht in dankdienst De christelijke gemengde zangver eniging „Looft den Here" te West- kapelle herdacht zondagavond op waardige wijze haar vijftigjarig be staan in een dankdienst in de Ne derlands hervormde kerk. Voor deze avond bestond veel belangstelling. De kerk was geheel gevuld, toen als eerste spreker ds. A. J. Dondorp de kansel beklom, die na gebed en schriftlezing een meditatie hield over „Het hemels lied over een don kere wereld". „Dit lied is de engelen zang, volmaakt in harmonie, rit me en klank, beluisterd door eenvou dige mensen. Zo mag ook reeds onze zang een voorsmaak zijn van het volmaakte lied", aldus ds. Dondorp. Hierna zong de zangvereniging onder leiding van haar directeur, de heer J. Heknuis, een kerstoratorium voor koor, soli, orgel en viool van Muller. Dit oratorium, dat het ge beuren in de kerstnacht weergeeft, werd aandachtig beluisterd. Helder en zuiver klonken de sopraanstem- men van mej. J. O. Theune, reeds 35 jaar lid der vereniging, mej. C. Minderhoud en de altstem van mej. D. Gabriëlse. Gaaf en welluidend was de zang der tenoren P. Roelse en J. van Rooijen, zwaar en gedra gen de basstem van G. Sighim. Ds. Oosthoek sprak naar aanleiding van openbaringen 7 en 14 over het „He- melkoor". Spreker bepaalde zijn ge hoor bij de volmaakte zang, die In de hemel wordt gehoord en die be luisterd en meegezongen mag wor den door hen, die het Kind in de kribbe aannemen als hun verlosser. Deze avond werd door „Looft den Here" besloten met het „Halleluja koor" van Handel. RAAD RETRANCHEMENT Diverse subsidies toegekend. De gemeenteraad van Retranche- ment vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Leen- houts. De voorzitter deelde mede, dat de familie Van Dale in principe be reid is gronden te vérkopen ten be hoeve van eventueel te bouwen wo ningwetwoningen. De raad besloot aan de heer J. Lako, op diens ver zoek, met ingang van 1 januari 1957 eervol ontslag te verlenen als keu ringsveearts. Met ingang van het jaar 1957 wordt aan de dienst voor de geestelijke volksgezondheid in Zee land alsnog een subsidie toegekend van 3 cent per niet r.-k.-inwoner, evenals een subsidie van 3 cent aan het Wit-Gele Kruis voor iedere r.-k.- ingezetene. De subsidie aan de Ver eniging van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers in W. Zeeuwsch- Vlaanderen werd van 2 op 4 cent per inwoner gebracht. Voorts verleende de raad een krediet van f 700 voor de in richting van de nieuwe kluis. De ko- lentoeslag aan de minst draagkrachti- gen in de gemeente werd met ingang van 1 januari 1957 vastgesteld op f 4.40 per week. Diverse pensioen grondslagen werden vastgesteld. Over een ingekomen verzoek tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting werd uitvoerig gediscussieerd. Ver scheidene leden waren van oordeel, dat deze belasting, in vergelijking met andere gemeenten aan de hoge kant is. Een voorstel van de heer Den Hamer om tot halvering over te gaan werd aangenomen. Tegen stemden wethouder De Bruijne en de heer v. d. Sluis. Aan het einde van de laat ste zitting in 1956 bood de voorzitter de raad zijn beste wensen aam voor de komende feestdagen en sprak de hoop uit, dat ook in het komende jaar van een prettige samenwerking gesproken zal kunnen worden. De heer Den Hamer bood aan burge meester, wethouders en gemeentese cretaris, namens de raad, zijn beste wensen aan. Contactavond De afdeling Oostburg van de Chr. Plattelands Meisjes Bond en de Chr. Jonge Boeren- en Tuinders Bond ge ven vrijdag, 28 december a.s. des avonds om nalf zeven, in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg een contact avond, waar gezongen en gedecla meerd zal worden. Verder zal de heer D. Geuze, wethouder van de gemeen te Oostburg, spreken over het onder werp: „Christen zijn in een moderne samenleving". Na de pauze zal een klucht en een lekespel worden opgevoerd. Examen De heer J. Ph. van Vugt te Vlis singen slaagde aan de rgksbelasting- academie te Rotterdam voor het exa men voor surnumerair. De heer G. C. van Boven te Mid delburg slaagde voor het tweede ge deelte van het staatpraktijkdiploma bedrijfsadministratie. De heer W. J. Goedhart te Middel burg slaagde voor het eerste gedeel te van dit diploma. OOSTBURG AARDENBURG 3—2 In een aantrekkelijke wedstrijd heeft Oostburg met 32 verdiend van Aardenburg gewonnen. In het begin leken de ploegen aan elkaar gewaagd. In de 21ste minuut kreeg de linksbui ten van Aardenburg, R. de Rijcke een vrije kans, welke hij prachtig benutte (01). In de, tweede helft kwam Oost burg er beter in. Na zes minu ten maakte linksbinnen J. de Croo met een fraai doelpunt gelijk, terwijl even later de linksbuiten P. Boek houdt tegen de lat schoot, waarna middenvoor F. Kareis de terugsprin gende bal in het doel kon plaatsen (21). Enkele minuten later schoot Aardenburgs rechtsbinnen Pieters ook raak (22). Tijdens één van de laat ste aanvallen kreeg de rechtshalf E. de Croo een kans en met een fraai schot verraste hij de keeper van de gasten (32). Kaartcompetitie De door de Ambtenarenverenlging Oostburg (A.V.O.) gedurende de laatste vijf weken voor Kerstmis ge houden Kaartcompetitie werd afge sloten met een afvalprijskamp. De uitslagen van de competitie waren: bij het bieden: 1. W. Klerks; 2. H. den Hamer; 3. J. Zwemcr; 4. E. J. Mang- nus; bjj het jokeren: 1. B. J. v. Straa- ten; 2. mevrouw J. M. M. te Beek Giisel. De afvalprgskamp werd een over winning voor de heer B. Schrier. Concert van de „Harmonie" De muziekvereniging „Harmonie" te Oostburg gaf ln hotel „De Een hoorn" te Oostburg haar jaarlijks concert onder leiding van de dirigent Frans van de Bussche. De voorzitter, de heer A. W. Gos- sije. heette de aanwezigen welkom, waarna de „Harmonie" een zeer ge slaagd en op hoog peil staand pro gramma ten gehore bracht. Na de pauze bracht het Filharmo nisch accordeonorkest „Flandria" uit IJzendijke onder leiding van de heer Jasper Anthonisse ontspanningsmu- ziek, waarbij klassiek en populair elk aar afwisselden. De avond werd met een gezellig bal besloten. Uitvoering leerlingenvereniging Vorige week gaf de leerlingenver eniging van het Koningin Wflhelmi- na Lyceum te Oostburg in het Ledel- theater haar jaarlijkse uitvoering. Na een welkomstwoord door de praeses van de vereniging, de heer Jan Baan, opende de rector, de heer A. Hoolhorst, de avond, waarbij hij er onder meer op wees, dat er de de laatste weken op school niet hard gewerkt was, althans niet voor de school, maar dat de leerlingen wel heel goed hun best hadden gedaan voor de uitvoering. Spreker achtte deze avonden, welke helemaal door de leerlingen zelf worden verzorgd, van groot belang voor versteviging van de banden tussen de leerlingen onderling, als ook tussen de ouders en de leerlingen. Voor de pauze werd een bont pro gramma geooden met o.a. het optre den van net „Rhythm Sextet", vier handen op een piano door M. Diele- man en M, van Hauwe, een koor, on der leiding van de heer S. Schgve en een zeer goed ballet. Na de pauze werd een opvoering gegeven van het blijspel „Vader schrijft een best-seller" van Agatha Seger, waarbij de heer K. de Wit de regie had. Vooral de dames Hannie Baan als Coba, Marijke v. Hauwe als Klaartje en Lia Hoogesteger als Ve ra Donkers, gaven goed spel te zien. De praeses-curator, mr. K. Hoekze- ma, sprak aan het eind van de avond woorden van dank voor het g.ebodene en gaf als zjjn mening te kennen dat deze avond, in vergelijking met het vorige jaar, op veel hoger peil stond. De uitvoering op donderdag was alleen toegankelijk voor de leerlingen en hun ouders, terwijl de tweede avond ook door vele andere belang stellenden werd bezocht. TERNEUZEN Jaarvergadering P.v.d.A. De afdeling Terneuzen van de P.v. d.A. hield in ,,'s Lands Welvaren" een algemene jaarvergadering, die onder leiding stond van de heer M. de Vos. In zijn openingswoord verwelkomde deze in het bgzonder de spreker van de avond, de heer Wim van Deelen uit Eindhoven. De verschillende jaar verslagen, ook van de Vrouwengroep werden ongewijzigd goedgekeurd, waarby bleek, dat het ledental nog steeds stggende is. Dit bedraagt thans voor de afdeling 311 en voor de Vrou wengroep 136. Zowel de periodiek af tredende voorzitter, de heer M. de Vos als de secretaris, de heer J. Stenvert en de penningmeester, de heer W. J. van Driel, werden herkozen, terwijl in een bestaande vacature werd voor zien door de verkiezing van de heer J. M. Hamelïnk. In de kascontrole commissie werd 't aftrednede lid, dhr. P. J. Eijke, vervangen door de heer J. Hofman. In het mei-comité werd de heer W. J. van Driel herkozen. De heer Wim van Deelen hield ver volgens een inleiding over „Bezitsvor ming en bezitsspreiding", waarin hg op zeer uitvoerige wijze de socialisti sche visie op deze aangelegenheden uiteenzette. Spreker wees onder meer op het streven van de socialisten, cm tot een zo goed mogelijke en over een zo groot mogelijk deel van de bevol king gespreide, herverdeling van het bezit te komen en besprak eveneens de middelen daartoe. Na de met veel aandacht gevolgde inleiding, volgde nog een korte discussie. OOSTBURG Biljartcompetitie In de golfbiljartcompetitie West- Zeeuwsch-Vlaanderen speelde de Oostburgse club „Victory" haar thuiswedstrijd tegen St. Kruis, welke in een gelijk spel, 55, eindigde. De uitslagen waren: E. RaesI. Deunink 21; H. Bar- raM. Lucieer 30; M. BogersC. Maas 12; A. van HouteJ. Deu nink 12; P. VersprilleA. Deunink 12; J. BarraG. Parïdaen 12; C. MoermanE. Bonte 30; A. Bron W. de Vo3 12; J. OosterbaanR. van Male 21; C. JansenM. de Vos 2—1. Dezelfde avond speelde „Victory" haar uitwedstrijd tegen IJzendijke, welke ontmoeting door de Oostbur gers met 37 werd gewonnen. De uitslagen waren hier E. CorijnJ. Barra 21; W. Pie tersE. Raes 03; P. AartsenW. Blaakman 12; Th. de LooseB. Versprille 21; J. VersprilleJ. Oosterbaan 12; J. LouwagieC. Jansen 03; P. DobbelaereH. Bar ra 12; J. OckéJ. Lanse 12; J. de VilderC. Moerman 12; J. Dob belaereA. Stokkerman 30. K Perlekt (ol In elk detail" R IJ N B R G'S H AND E L S B U R E A U TERNEUZEN TELEFOON-2304 NÖORDSTRAAT 78 Duivententoonstelling De postduivenhoudersvereniging „De snelvliegers" te Oostburg hield zaterdag en zondag een duiventen toonstelling in haar clublokaal „Du Commerce", waaraan een keuring op de hand was verbonden. Als keur meester trad op de heer J. Danckaert uit St. Jansteen. In totaal waren 229 duiven ingezonden. De uitslagen wa ren: Oude doffers: 1. J. den Hollander; 2. D. I. J. Luteijn; 3. J. Simpelaar Pzn; 4., 5. en 6. S. Sol; 7. J. P. Ver sprille; 8. Gebr. Risseeuw; 9. L. Mat- thijs; 10. S. Sol. Oude duivlnnen: 1. A. Daansen; 2. D. I. J. Luteijn; 3. L. C. v. d. Weel; 4. J. den Hollander; 5. J. P. Versprille; 6. A. van Hijfte; 7. M. de Marée. Jarige doffers: 1. A. de Guesquière; 2. D. I. J. Luteijn; 3. J. den Hollander; 4. R. Jansen; 5. J. P. Versprille; 6. Joh. Barra; 7. A. Daansen. Jarige duivlnnen: 1. Iz. Verplanke; 2. J. Simpelaar Pzn.; 3. M. Merre- laar. Jonge doffers: 1. W. van Unen; 2. L. C. v. d. Weel; 3. A.Daansen; 4. A. van Hijfte; 5. C Bron; 6. A. de Ko ning; 7. Joh. Barra; 8. M. Simpelaar; 9. J. de Jager; 10. J. P. Versprille; 11. A. de Koning; 12. A. Daansen; l3. J. Simpelaar Pzn.; 14. R. Jansen. Jonge duivlnnen: 1. L. C. v. d. Weel; 2. L. Verheije; 3 P. Baas; 4. A. de Guesquière; 5. M. Simpelaar; 6. W. van Unen; 7. L. Verheije; 8. P. J. van Hee; 9. L. C. v, d. Weel; 10. Joh. Sim pelaar; 11. M. de Marée. Late doffers: 1. A. van Hijfte; 2. A. de Paepe; 3. L. C. v. d. Weel. Late duivinnen: 1. R. Jansen; 2. W. van Unen; 3. C. Bron; 4. J. Simpe laar Pzn. Het kampioenschap bij de doffers ging naar de oude doffer van de heer J. den Hollander, terwijl de oude dui- vin van de heer A. Daansen het kam pioenschap bij de duivinnen behaalde. MIDDELBURG. Vorige week heeft de Middelburgse C.J.V.F, met al haar afdelingen een kerstavond gehouden. Deze avond be gon met een korte wydlngsdicnst in de Engelse kerk, waarin as. Aalders voorging. Hierna verspreidden de meisjes zich om hun kerstgaven te gaan brengen aan verscheidene zie ken in Middelburg. Dat deze gaven zeer welkom waren, behoeft geen betoog. Om ongeveer half negen kwamen alle afdelingen samen in het Kerkcentrum, waar ijve- 3 voor 'n uitwisse- avond op gedaan, werd de inwendige mens ver- sterkt. Na deze gezamenlgke maaltijd voerden de meisjes van de afdeling „Klimop" een kerstspel op. terwijl de jeugdleidster, mejuffrouw Teunis- sen, tot slot een kerstverhaal vertel de. De avond werd afgewisseld door zang en declamatie, die eveneens door de meisjes zelf op uitstekende wgze werden verzorgd. Onder leiding van de presidente, mejuffrouw C. J. Augustijn, hield de afdeling Middelburg-t Zand van de N.C.V.B. haar jaarlgkse kerstavond, waarvoor een flinke belangstelling bestond.Hct programma van deze kerstfeestviering vermeldde 'n kerst cantate. zang, declamatie en 'n kerst verhaal. De N.C.V.B.-afdeling Mlddelburg- 't Zand bezorgde een groot aantal ou den van dagen een sfeervol kerst feest. Na de opening werd het kerst verhaal verteld, waarna het koortje enkele liederen zong. Tot slot van deze middag werd aan alle bejaarden een bakje met fruit aangeboden. De ze mooie middag werd met dankgebed beëindigd. De nieuw gebouwde lagere school van de Vereniging voor Chr. Volkson derwijs (hervormd) aan de Olmenlaan te Middelburg, is vorige week in gebruik genomen, doordat de leerlin gen 's middags kerstfeest in de nieu we school hebben gevierd. Na de kerstvakantie zullen de leerlingen naar deze nieuwe school gaan. Aan gezien de in aanbouw zijnde chr. u.l.o.- school van dezelfde vereniging nog niet gereed ls, zal de officiële opening van de beide scholen eerst veel later geschieden. In een aardig versierde zaal %'an „De Gouden Poorte" te Middelburg hielden de leerlingen van de mach:- nistenschool te Middelburg een kerst bal bij „Candlelight". Omdat op de school nu eenmaal geen meisjes les krijgen, hadden de machinisten een groot aantal uitnodigingen verzonden, waaraan vele dames gevolg hadden gegeven. Deze avond was geheel ver zorgd door de leerlingen. Het muzi kale gedeelte was in handen van de band „Low cast trio", die de stem ming er al spoedig inbracht. Dit bandje bestond aanvankelijk uit gita rist, drum en klarinettist waarvan vooral de laatste uitstekend speelde. Later werd de band versterkt met een slagbas. André Groenenberg zorgde als con ferencier op zeer verdienstelijke wijze voor de verbindende tekst, terwijl verder verschillende leerlingen en kele vocale bijdragen leverden. Toen even na middernacht de band ver moeid begon te worden, werd zij op uitstekende wijze vervangen door en kele Ambonese leerlingen. Om de kos ten te dekken werden enkele prijzen op Amerikaanse wijze verloot. Alles bij elkaar was het een geslaagde avond, die enige tijd werd bijge woond door de leraar Engels. Uitgaande van de commissie voor het „Open Deur"-werk van de her vormde gemeente te Middelburg werd in de Nieuwe kerk en in de Koor kerk een kerstnachtdienst gehouden. Beide kerkgebouwen waren geheel bezet. Vóór de dienst in de Nieuwe Kerk werden onder leiding van dr. H. van der Linde, hervormd predikant, gemeenschappelijk kerstliederen ge zongen. De leiding van de dienst in de Nieuwe Kerk berustte bij ds. P. F. Th. Aalders. hervormd predikant. De dienst werd afgewisseld door ge meenschappelijke zang en zang van vrouwen en mannen afzonderlijk. Me- Afscheid onderwijzer In een bijeenkomst van onderwij zers en leerlingen van de chr. u.l.o.- school te Axel werd afscheid geno men van de heer F. Hoekstra, die werd benoemd tot hoofd der u.l.o.- school te Middelstum (Fr.). Namens de collega's werd het woord gevoerd door de heer B. Teunissen, hoofd der school en namens de leerlingen door de voorzitter van de school club. Namens personeel en leerlingen werden fraaie geschenken aangebo den aan de vertrekkende leraar. De heer Hoekstra sprak, mede namens zijn echtgenote woorden van dank. Van het schoolbestuur werd reeds eerder afscheid genomen. AXEL. In „Het Centrum" te Axel hield de plaatselijke afdfeling van de bond van plattelandsvrouwen een kerst feest. Mevrouw Adriaansens uit Mid delburg vertelde kerstverhalen, wel ke handelden over een kamp van „Displaced Persons." De presidente van de Z.P.M., afde ling Axel, mej. R. v. Fraeynhove bracht mevrouw Adriaansens dank voor haar voordracht. Onder leiding van de dames De FeyterDe Fey- ter en Van Hoeve zong het zang koor verschillende kerstliederen. De Axelse afdeling van de bond van plattelandsvrouwen kan op een ge slaagde en drukbezochte kerstvie ring terugzien. TERNEUZEN. In het Parochiehuis te Terneuzen werd voor de beide bejaardensociëtei ten ter plaatse een kertsviering ge houden, waarvoor veel belangstelling bestond. Na opening van de bijeen komst door mevrouw De Haas. presi dente van de Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulp, volgde samen zang, de vertoning van een toepasse lijke filmstrip door kapelaan A. Jan sen en zang door een koor van de plaatselijke afdeling van de Ned, Ver. van Huisvrouwen. Nadat een tweetal kerstverhalen ten gehore was ge bracht. werden door mevrouw Diköt- ter enkele konijnen onder de aanwe zigen die verder nog op gulle wijze werden getrakteerd, verloot. IJZENDIJKE. Voor de bejaarden van de sociëteit te IJzendijke werd in het jeugdge- bouw een kerstmiddag gehouden. Na dat het woord was gevoerd door pas toor De Graauw werden enkele schets jes door kinderen opgevoerd. De ver dere middag werd in gezellige sfeer doorgebracht. dewerking verleende ccn koper-kwar tet. In de Koorkerk ging ds. H. I- van Houte voor. Medewerking was er van mevrouw Bonthuisd' Hont, viool en mej. Rie Caro, zang. Het thema van beide diensten was „De vreemde Vrede". Wjjk IV van de hervormde gemeen te van Middelburg hield in de ver sierde Bogardzaal een kerstwg- dingsavond die onder leiding stond van de wijk-predikant. ds. Don. Enige dames van de hervormde vrou wenvereniging in deze gemeente voer den een kerstliturgie uit. Na de pau ze bracht de interkerkelijke lekeapel- grocp het kerstspel „Kerststemming bij vluchtelingen", welk spel deze eroep reeds uitgevoerd had voor het Prov. comité tot steun aan Hongaar se vluchtelingen. De inhoud en de sublieme wijze van uitvoering van het spel maakten een diepe indruk op de aanwezigen. De avond werd verder afgewisseld doorm uziek op orgel en piano, alsme de door gemeenschappelijke zang. Ds. Don sprak een slotwoord. Na afloop werd er een collecte gehouden voor de Hongaarse vluchtelingen. VLISSINGEN. Vorige week voerde het Gerefor meerde Evangelisatie Koor voor de zieken in „Bethesda" een programma van kerstliederen uit. De zieken, zo wel als het verplegend personeel, heb ben met grote aandacht geluisterd. Onder leiding van het bestuur van de evangelisatie „Walcheren", om- yattende de afdelingen Middelburg, Viissingen cn Souburg, werd vorige week 'n zeer druk bezocht kerstfeest gehouden in het gebouw „Rehoboth" te Souburg. De voorzitter, de heer L. Leuvens, sprak bg de opening zgn dank uit voor de grote opkomst. Na het welkomstwoord en de gebruike lijke opening, verleenden verschillen de bestuursleden hun medewerking met declamatie en meditatie. De zang koortjes uit Middelburg en Vlissin gen zongen enkele liederen. In de pauze werden versnaperingen gepre senteerd. Na de pauze bracht de heer J. A. Margs een kerstboodschap. Tevens sprak hg een opwekkend woord voor de belde kerstdagen, waarin htf hoop te. dat nog velen de weg door Chris tus geboorte naar de kerk terug zou den mogen vinden. Het bestuur van Souburg dankte aüen die de ze avond hadden voorbereid. De da mes De Klerk en Tolenaar zongen nog een lied, waarna de avond met dank gebed werd besloten. t v koudekerks. In hotel „Walcheren" te Koudeker ke hield de afdeling Koudekerke van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond haar kerstavond onder leiding van mevrouw Hoekstra. Een kerstli turgie werd behandeld, afgewisseld met zang van kerstliederen. In de vergaderzaal van café „Cen- tr?5.' te Koudekerke hield de plaat- selyke afdeling van de bond van plat telandsvrouwen een kerstfeestviering onder leiding van mevrouw Mossel manVan Oost. De presidente ver zorgde een door haar zelf gemaakte liturgie. Verder werden kerstverha len verteld, een en ander afgewisseld met kerstliederen. In de Nederlandse hervormde kerk te Koudekerke werd de vorige week een Interkerkelijke kerstwijdings- dienst gehouden. Medewerking werd verleend door het gereformeerd evan gelisatiekoor en de zangvereniging „Zanglust". De dienst stond onder leiding van ds. A. Elshout gerefor meerd predikant. In het verenigingsgebouw te Kou dekerke hielden vorige week diverse plaatselijke hervormde verenigingen een kerstfeestviering. Aanwezig wa ren leden van de jonge kerk. de vrou wenvereniging, de zendingskrans, de meisjesvereniging, de mannenvereni- ging. alle ressorterend onder de ver eniging „In dienst der kerk". De avond stond onder leiding van het hoofd van de hervormde school, de heer C. Schipper, tevens voorzitter van de mannenvereniging. Ds. J. Hoffman sloot de bijeenkomst. gapinge. afdeling Gapinge van de N.C. V.B. hield onder leiding van de pre sidente. mevrouw Spoelstra haar jaarlgkse kerstavond. De présidente werkte de kerstliturgie af, die afge wisseld werd met zang. Er volgde nog een gedicht en met een kerstverhaal werd deze avond besloten. De hervormde jeugdvereniging van Gapinge en de jeugdvereniging van Vrouwenpolder hielden te Gapinge 'n kerstavond onder leiding van ds. De Boer. Er werd een kerstliturgie af gewerkt met een kerstverhaal. De jeugdvereniging van Gapinge bezorg de de ouden van dagen in de gemeen te een verrassing. ST.-LAURENS. De hervormde jeugdverenigingen te St. Laurens hielden in samenwer king met de jonge kerk 'n kerstavond onder leiding van ds. W. A. Kalkman. In deze bijeenkomst vertelde mevr. J. A. KalkmanDen Haan een ver haal. geïllustreerd door een filmstrip. Een toepasselijke liturgie werd ge volgd en afgewisseld met grammo- foonmuziek. De afdeling St. Laurens van de N. C.V.B. hield een kerstsamenkomst onder leiding van mevrouw D. H. BaasKemp. Vele leden en genodig den waren aanwezig. Behalve de li turgie, gelezen door de presidente en mevrouw J. A. Kalkman—Den Haan, was er een kerstverhaal, gelezen door mevrouw J. LuikenaarRemünse en declamatie door mevrouw P. Vermai- reVader. Een klein zangkoortje uit de leden zong met begeleiding van de dames C. DavidseMarinissen en J. M. Kwekkeboom—Verhage enkele liede ren. AAGTEKERKE. De afdeling Aagtekerke van de N. C.V.B. hield haar jaarlgkse kerst avond voor de leden en genodigden onder leiding van de presidente, me vrouw Will emsBreukink. en de vi- ce-presidente mevrouw VosSchout. Tijdens het eerste gedeelte werd een kerstliturgie afgewerkt. Na de pau ze werd het kerstverhaal ..De vader heeft hem lief" voorgelezen door de presidente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3