c Geelhoed opgetogen over trip naar Ohio Zeeuwse Almanak ONVOLDOENDE PERSONEEL IN HET GASTHUIS TE MIDDELBURG Imn ,NUT EN SPORT" MIDDELBURG HIELD TENTOONSTELLING BARON DE GRISPERRE werd op 13 november 1673 onthoofd Agenda 2 PROVINCIALE ZEEJJWSE COURANT DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 NA BEZOEK AAN VERENIGDE STATEN Hartelijke ontvangst bij mevrouw Roosevelt Izaak M. Geelhoed, gemeentewerk man te Dreischor, is maandagmorgen 24 december met het vliegtuig uit New Vork op Schiphol uit de Ver enigde Staten teruggekeerd. Op za terdag 8 december vertrok hij met de 23-jarige Amsterdamse onderwijzeres Doortje Jongsma naar Amerika, op uitnodiging van de Amerikaan Harry Morgan. Men zal zich herinneren, dat Morgan na de ramp in 1953 spontaan zijn vakantiereis door Europa, waar voor hij lang had gespaard, afbrak om in Nederland te gaan helpen, ten einde de gevolgen van de watersnood te keren. Het was een goed idee van Harry Morgan om de beide Nederlanders, die hij in de rampdagen had leren ken nen, de gelegenheid te bieden de Ver enigde Staten door eigen aanschou wing te leren kennen. Ofschoon Mor gan geboren werd in Caüforndë ver blijft hij thans in de Amerikaanse staat Ohio, waar hij dienst doet als soldaat. Zélf had Morgan praktisch geen geld maar hij slaagde er op ty pisch Amerikaanse wijze in verschil lende bedrijven en instellingen in Ohio te interesseren voor deze trip, terwijl hij bovendien de steun ontvang van de gemeentebesturen van Dayton, Xenia en Middletown. Zo kon het gebeuren, dat de 33- jarige Geelhoed en de Amsterdamse onderwijzeres op 8 december in het vliegtuig stapten, waarna zij op het vliegveld in New York werden opge wacht door Harry Morgan. Bij zijn vertrek zwaaide Geelhoed met de ra tel voor de vuilnisdienst, waarvan hij zich dagelijks bedient. Hij had dit symbool van de vuilnisophalers in ons land meegenomen naar de V.S. Overigens was dit niet het enige, wat hij met zich meenam op deze goodwillreis, zo vertelde hij ons bij zijn terugkomst. Hij had drie schil derijen bij zich van het gemeentehuis van Dreischor, welke hij aanbood aan de gemeentebesturen van de drie Amerikaanse steden, waar hij een be zoek aflegde. Hoogtepunt van deze trip naar de V.S. vormde de visite bij mevrouw Roosevelt, die de Amsterdamse onder wijzeres en Geelhoed alsmede Harry Morgan op allercharmantste wijze op Ongeval bij sluis van Terneuzen Een opvarende van het Zwitserse tankschip „Maloja" geraakte te Ter- neuzen overboord door het afzwen ken van het schip brj het afschutten in de sluis. De man kwam tussen de sluismuur en het schip terecht en kon spoedig aan boord worden ge holpen. Zjjn hand werd bij dit onge val verbrijzeld, zodat hij in het Julia- na-ziekenhuis opgenomen moest wor den. Geslaagd De heer I. de Muynck te Borssele slaagde te Delft voor ingenieur-werk- tuigbouwkunde. haar buiten ontving. Deze theevisite zou een kwartiertje duren, maar het werd ongemerkt een uur en nog wa ren de gasten en hun beminnelijke gastvrouw niet uitgepraat, toen zij af scheid moesten nemen. Izaak Geelhoed was vol lof over de ontvangst in de Verenigde Staten. Be halve aan mevrouw Roosevelt werd ook een bezoek gebracht aan de gou verneur van Ohio, aan allerlei fabrie ken en instellingen, aam universiteiten en scholen en ook aan vuilnisdien sten, waardoor Geelhoed een vergelij king kon trekken tussen de Ameri kaanse en Nederlandse oplossingen van dit probleem. „Het was wel een zeer druk pro gramma", zo verzuchtte Geelhoed, „maar ik zou het toch niet graag heb ben willen missen. Zestien uur van de 24 uur waren we in de weer en we werden van het ene einde van de staat Ohio naar het andere gebracht. Alles wat we wilden zien, hebben we te zien gekregen en eigenlijk nog veel meer Natuurlijk zijn beiden, beladen met souvenirs, naar huis gekeerd. Voor Izaak Geelhoed en ook voor de Am sterdamse onderwijzeres vormde dit bezoek een ervaring, die zij wel nim mer zullen vergeten. Hongaren vierden kerstfeest tSlot van oag. li bemoeiingen van het Zeeuws Comité van de directie der K. M. „De Schel de". Gisteren werd een rustige dag in het kamp doorgebracht. Lang uit slapen, samen eten, spelletjes doen en 's avonds gramofoonplaten draaien, kortom een „familiefeestje" in een vrij land. In het woonoord Burghsluis op Schouwen zijn nog drieenzeventig mannen overgebleven. Maandag avond, de vooravond van Kerstmis en een traditionele Hongaarse feestdag, kwam men in de kantine bijeen. Dinsdagmorgen om vier uur ver trokken zestig mensen per bus naar Zierikzee, waar, na de mis, een ont bijt werd aangeboden door de paro chianen van Zierikzee. Natuurlijk werden ook hier weer verschillende pakketjes aangeboden. Een elftal van Hongaren bond 's middags de strijd aan met een voetbalvereniging uit de Westhoek; de Hongaren ver lieten met een 101 overwinning het veld. Tweede kerstdag werd een maal tijd met veel kerstbrood geserveerd en gingen allen 's middags naar de bioscoop. De sfeer en de stemming in het kamp waren deze dagen voor treffelijk. Niet het minst door het enthousiasme van de kampleiding onder leiding van de heer Schilp en door de medewerking van de Hon garen zelf. Man in Goes verdronken Zondagavond is de ca. 60-jarige ongehuwde C. V. uit Wilhelmina- dorp, in het water van de Grote Ka de te Goes gevallen en verdronken. Maandagmorgen werd het stoffelijk overschot van de man gevonden. JAARVERSLAG GODSHUIZEN Oude mannen- en vrouwenhuis is te groot en te ouderwets Verschenen Is het jaarverslag over 1955 van het-bestuur der Godshulzen te Middelburg. Daaruit blijkt, dat het tekort van het Gasthuis over dat jaar f 69.463,76 bedroeg (vorig jaar t 72.256,87) en van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis f 12.695,86 (vorig jaar f 8759,36). De winst van het Bur gerweeshuls over 1955 bedroeg f4526,21 (vorig iaar f4469,57). In het verslag wordt erop gewezen, dat 1955 een buitengewoon moeilijk jaar is geweest. „Een ziekenhuis verbou wen en tegelijk de zo gevoelige me dische- en verpleegdlenst volkomen normaal doen verlopen, is op zichzelf reeds een zware opgaaf en wanneer wij vaststellen daarin volkomen ge slaagd te zijn, dan past daarby een woord van dank aan allen, die daar toe hebben bijgedragen, met name de directie en de verplegingsdienst", al dus het bestuur. Er wordt op gewezen, dat de onvol doende bezetting van het zusterkorps een moeiiyk probleem blijft. Ondanks belangrijke verbeteringen op het ge bied der salarissen en sociale voor zieningen blijft er een zekere schaarste bestaan. Deze doet zich vooral gevoelen in de verhouding van leerlingen tot gediplomeerden, ten na dele van de laatste categorie. Ook de huishoudelijke dienst heeft met on voldoende personeelsbezetting te kampen. VAN TOT 3000 BRUIDSPAREN. Op 2 januari is het 25 jaar geleden dat de heer C. Sol, gemeente-bode te Terneuzen, zijn verantwoordelijke taak aanvaardde. Hy is voor de Ter- neuzenaren zeker geen onbekende en gedurende zijn diensttijd heeft hy niet minder dan 3000 bruidsparen de trouwzaal binnengeleid. Juist in deze functie weet de heer Sol, hoe belang rijk de schakel is tussen de gemeen telijke overheid en de burgery en hij heeft zich van deze niet-officiële taak immer op voortreffelijke wijze gekweten. Waar hij bovendien in net openbare leven een aantal functies bekleedt, zal het hem op de tweede januari zeker niet aan belangstelling ontbreken. LAATSTE WEEK... Zo is het dan toch nog een beetje een witte kerst geworden, met hier en daar een dun laagje poedersuiker op straten en pleinen, met een tikkel tje vorst en met zo nu en dan een snijdend oostenwindje om oren en ko nen. de vereiste, stemmige rode kleur te geven. Met stdpels kranten, vol kerstver halen, met een sereen monkelende radio, en met tenslotte in som- mige Zeeuwse steden en dorpen auto's van gemeentewerken, vol met zand om de gladheid der straten en wegen te bestrijden. Want ook ddt hoort er by. 't Feestgedruis zal nu even ver stommen, maar reeds signaleerden wij het treffen van voorbereidselen voor een luidruchige oudejaarsavond, zodat het nog een weinig langer zal duren voor en aleer een ieder zich weer zal kunnen terugvinden in het dagelijks gareel. Dat wordt wel vol gend jaar, hetgeen trouwens al sinds 'jaar én dag zo gaat. Maar dat had ge bereids zelf ondervonden. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat de laatste week van zulk een ten einde snéllend jaar altijd een beetje rommelig aandoet, een tikkeltje on wezenlijk. Het lijkt wel wat op een massaal toneelspel, waarin we dan allemaal een klem rolletje spelen, een ieder op zijn eigen wijs. Nu straks nog even in eendracht en vereniging door de oliebollen heenbijten en dan wordt het weer gewoon. Een heel jaar lang. Dan zal het met 1956 de finitief gebeurd zijn BLIK IN DE TOEKOMST. Sommige mensen maken zich zor gen, dat net met Kerstmis en nieuw jaar niet naar wens gaat. Weer ande ren denken aan het volgend jaar, maar de mensen, die werkelijk voor uitzien, gaan nog een stapje verder. Zij doen als de Axelse wielersup- portersclub „De Volharding"; deze supporters namen het initiatief tot de organisatie van een wegwedstrijd voor beroepsrenners op derde pink sterdag a.s. Deze vereniging heeft reeds de eerste contacten gelegd, zo werd vernomen GOED AFGELOPEN. Door onbekende oorzaak geraakte een luxe auto met 4 inzittenden in St.-Philipsland van de weg, waarna de wagen met de wielen naar boven in de naast de weg gelegen sloot te recht kwam. Gelukkig liep geen van de inzittenden enig letsel op. Een kraanwagen uit Bergen op Zoom heeft later de wagen uit de sloot op gehaald; de auto bleek slechts licht beschadigd te zijn. DEPRESSIES. Het woord depressie kan velerlei betekenissen hebben. Maar het is voor de fruithandel niet bepaald zon der zorgen. Dat bleek wel tijdens de vergadering van de afdeling Oude- lande van de N.F.O. Hier traden ver schillende deskundige sprekers op, dit o.a. de adviezen voor het komen de jaar behandelden. Aangeraden werd op tijd met de bestrijding van schadelijke invloeden te beginnen. Daar aan de kwaliteit van het fruit hoge eisen gesteld moeten worden is de nevenwerking van de bestrijdings middelen ten opzichte van de ruw heid van de vruchten van groot be lang. In de gevoelige periode is het nodig een juiste keuze der bestrij dingsmiddelen te doen om oogstde- pressies zoveel mogelijk te voorko men. Voorts is het van het grootste belang om geleidelijk van de ster kere bestrijdingsmiddelen naar zwak kere over te gaan. NAAR ROTTERDAM. De Belgische sleepboot „Scaldis", gestationeerd te Vlissingen, heeft op de eerste kerstdag met de sleepboot „Maas" in het Engelse Kanaal het Panamese s.s. „Valencia", dat roer- schade had, op sleeptouw genomen. Het schip werd naar Rotterdam ge bracht. Over de toestand van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis worden in het verslag weinig opgewekte woor den gezegd. Deze inrichting beant woordt namelijk in genendele aan mo derne opvattingen. Hoezeer het be stuur er ook van overtuigd is. dat in deze toestand verandering moet wor den gebracht, ziet het daartoe geen kans. Het geheel is te groot en te ouderwets om een enigszins efficiente verbouwing te overwegen. Ondanks de onvolprezen toewijding van het college van regentessen, bijgestaan door een goede directie en bekwaam personeel, blijft het geheel somber en onaantrekkelijk. De bezetting is be neden het gemiddelde van de vóór oorlogse jaren. De diverse moderne soortgelijke instellingen, die in Mid delburg en omgeving verrijzen, zijn daaraan niet vreemd. Objectief beschouwd zou men tot liquidatie van het huis kunnen besluiten, ware het niet. dat on der de huidige omstandigheden daarvan geen sprake kan zijn. De enige oplossing zou zijn. aldus het bestuur, een kleinere moder ne inrichting, maar daarvoor ontbreken helaas de geldmidde len. Het aantal verpleegden be droeg aan het einde van het ver slagjaar 44. waarvan 25 mannen en 19 vrouwen. De verpleegtarie- ven voor. het Oude Mannen- en Vrouwenhuis bleven in 1955 on veranderd. Ofschoon deze tarie ven de kosten niet dekken, aar zelt het bestuur tot verhoging over te gaan. mede gezien de aard der inrichting. Maar toch za] binnen afzienbare tijd aan ta riefsverhoging niet te ontkomen zijn. De bezetting van het Gasthuis, zo meldt het verslag verder, was in 1955 aanzienlijk hoger dan vorig iaar, hoe wel aan het eind weer een kleine te ruggang merkbaar was. Daaraan wa ren verbouwing en interne verhuizing niet vreemd. Het totaal aantal ver- pleegdagen bedroeg 48.729. het ge middeld aantal aanwezige patiënten Brandweercommandant J. A. van Pagee eervol ontslagen In een bijeenkomst in de raads zaal te YVissekerke werd eervol ont slag verleend aan de heer J. A. van Pagee, brandweercommandant van 't vrijwillige brandweerkorps te Wis- sekerke. De bijeenkomst werd bijgewoond door burgemeester J. van Halst, wet houder G. Leendertse. secretaris G. van Hekken, de brandweercomman dant P. de Haze van Kamperland, alsmede de vaste ploeg brandweer mannen. In hartelijke bewoordingen sprak de burgemeester, de heer Van Pagee toe, hem dankend voor de goede ver standhouding en prettige omgang. Als blijk van waardering overhan digde hij een vulpen aan de schei dende commandant. De heer De Haze sprak als collega en namens zijn manschappen. Hij bood de heer Van Pagee eveneens een cadeau aan. De heer Van Pagee dankte voor de hartelijke woorden hem toege sproken. Hij memoreerde de gebeur tenissen, die hij in de lange reeks van jaren (bijna 40 jaar) als brand weerman had meegemaakt. De heer A. A. Hoek van Dijke werd als brandweercommandant be noemd en de heer J. J. van den Ber ge als onderbrandmeester. Met een dankwoord aan allen sloot burgemeester Van Halst deze byeenkomst. Universitaire examens De heer Th. van Esbroek te Hengst dijk (gem. Vogelwaarde) slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor 't examen dierenarts. De heer E. F. M. Goossens, te Ter neuzen slaagde aan de r.-k. universi teit te Nijmegen voor het doctoraal examen rechten. De heer I. L. Dron- kers te Middelbui'g slaagde voor het examen wiskunde M.O. K5. Kunstkring „Het Zuiden" In de grote zaal van restaurant „Britannia" te Vlissingen heeft bur gemeester mr. B. Kolff maandagmid dag een schilderyententoonstelling ge opend, die daar door de „Kunstkring Het Zuiden" was ingericht. De ten toonstelling omvat ia totaal een zes tigtal werken, variërende van olie verfschilderijen tot aquarellen, pente keningen en etsen. Het zijn werkstuk ken van zestien leden der kunstkring. Tijdens de korte openingsplechtigheid die o.a. werd bijgewoond door de heer A. Schout, lid van G.S.. door mr. J. F. Hornstra en door wethouder M. A. van Popering, ontving mr. Kolff uit handen van de heer L. van der Steen namens de Maatschappij tot Nut van het Algemeen departement Vlissingen een cheque van f 100 voor het bestuur van.de kunstkring. De tentoonstelling zal tot na nieuwjaar geopend zijn. Benoeming Tot onderwijzer aan de christelijke u.l.o.-school te Axel werd benoemd de heer S. Jaasma uit Amsterdam. Wethouder W. van den Berg van Bruinisse overleden. Te Bruinisse is woensdagmorgen op 76-jarige leeftijd overleden de heer W. van den Berg-Beekman, sinds 1953 wéthouder van Bruinisse en sinds 1945 lid van de gemeenteraad voor de C.H.U. De heer Van den Berg, die ge boren werd in Viane (gem. O.uwer- kerk) was reeds op zeer jeugdige leef tijd schipper op het zeilschip „Dana Adriana". Op latere leeftijd gaf hij het roer uit handen en ging te Brui nisse wonen. Behalve de handel in ba salt en grint oefende hij daar tot voor kort het aannemersbedrijf uit. De heer Van den Berg was van 1942 tot 1952 ouderling van de Nederlandse hervormde kerk en tot zijn dood voor zitter van het college van notabelen van deze kerk. Vele jaren was hij be stuurslid van de afdeling Schouwen- Duiveland der schippersvereniging „Schuttevaer". Hij had juist maan dagavond als wethouder afscheid ge nomen. Hij zou aanblijven tot zyn op volger was benoemd. KEURCOLLECTE VAN KONIJNEN Inzending van zeven cavia's en een nerts Beide kerstdagen waren er in de Middelburgse veilinghal maar liefst 348 konijnen te bewonderen. AI deze lang-, hang- en kortoren hadden de kerstdagen overleefd, want het be> trof hier een kcurcollectic van ras dieren. Uit geheel Zeeland hadden de eigenaars aangesloten bij de pro vinciale N.K.B. hun konijnen naar Middelburg aangevoerd, waar de ko ninklijke konijnenfokkersvereniging „Nut en Sport" te Middelburg een tentoonstelling hield. Niemand minder dan prins Bernhard had een prach tige medaille voor deze expositie be schikbaar gesteld, terwijl ook B. en W. van Middelburg en vele andere inwoners uit de provincie voor prij zen gezorgd hadden. In de hokken waren konijntjes te be wonderen van één kg gewicht en min der, maar er sprongen er ook rond van tegen de negen kilo. Groot of klein, het waren prachtige dieren en de keurmeesters hebben maandag tij dens de keuring dan ook geen ge makkelijke taak gehad om de dieren te klassificeren. Voorts waren er ze ven cavia's ingezonden en trippelde er ook een nerts in een hokje rond, die uiteraard aller bewondering had, vooral van de dames. De hoofdereprijzen van deze ten toonstelling werden als volgt toege kend: 1. en mooiste konijn: Havana, voedster, oud, eigenaar P. J. den Hol lander, Middelburg, medaille van Z. K.H. Prins Bernhard; 2. en mooiste op één na: Pool, ram, jong, eigenaar M. v. d. Weel, Middelburg, medaille van de commissaris der koningin in Zeeland; 3. en mooiste op twee na: Wit-Vlaamse Reus, voedster, jong. eigenaar F. Dessein, IJzendijke, me daille van B. en W. van Middelburg; 4. mooiste konijn eigen fok 1956: Pool, ram, eigenaar M. v. d. Weel, Middel burg, beker van wijlen de heer J. C. v. d. Boudt; 5. hoogste aantal punten van een inzender L. J. Janssen. Sou burg; 6. beker voor het mooiste te kenkonijn: Hollander, ram, jong, ei genaar M. A. Janse, Zuidzande; 7. beker voor het mooiste konijn van de grote rassen: Wit-Vlaamse Reus, voed ster, jong, eigenaar F. Dessein, IJzen dijke; 8. beker voor het mooiste ko nijn van de middenrassen: Havana, voedster, oud, eigenaar P. J. den Hol lander, Middelburg; 9. beker voor het mooiste konijn van de kleine ras sen: Blac en Tan, eigenaar P. J. van Hal, Oostburg; 10. beker voor het mooiste konijn van de dwergrassen: Pool, voedster, jong, M. v. d. Weel, Middelburg; 11. beker voor het mooi ste konijn van de lang- of kortharige rassenBruin Rex, eigenaar M. J. Hoogesteger, Middelburg12, fraaiste collectie 1 ras, 1 kleur der grote ras sen: G. Flikweert, Zierikzee; 13. fraai ste collectie 1 ras, 1 kleur der midden rassen: P. J. den Hollander, Middel burg; 14. fraaiste collectie 1 ras, 1 kleur der kleine rassen: L. J. Jans sen, Souburg; 15. fraaiste collectie 1 ras, 1 kleur der dwergrassen: M .v. d. Weel, Middelburg. Dat de aangevoerde dieren van goe de kwaliteit waren, bleek wel uit de vele klassificaties ZZG, het hoogste predikaat, dat op deze tentoonstelling uitgereikt werd. De volgende eigena ren van dieren kregen een ZZG toe gekend D. van Tatenhove, M. Dale bout, W. A. Pluijmers. Joh. op 't Hof (twee maal), N. Meliefste, F. Dessein (twee maal), J. Driesprong. C. Ver meulen, G. de Bokx, J. Schrier, G. Flikweert, P. K. de Jonge, P. Hoef- kens, M, Stroosnijder, J. van Soome- ren, P. J. den Hollander (drie maal), J. Dommisse, J. Visser, P. J. van Hal, M. A. Janse, Ant. Janse, I'. J. Jans sen, K. F. van Tatenhove (drie maal), T. H. van Sabben, M. v. d. Weel, A. Passenier, M. v. d. Weel (vier maal). WILLEM lil KENDE GEEN PARDON Knoeierij met tractementen Geen stad kon roemen op zulke scherprechters als Haarlem, want wie onder hun handen vandaan kwam had bekend of was niet meer van deze aarde. Him rekeningen waren dan ook zeer gepeperd, zodat zowel de he ren rechters als de veroordeelden hen met gemengde gevoelens zagen ver schijnen. Toen Jan Christaense, meester van den zivaarde van Haarlem, dan ook op een late novembermiddag van het jaar 1673 by de Gevangenpoort In den Haag verscheen, met zijn helper door de gangen schreed, en de smalle wenteltrap afdaalde naar de sombere pijnkelder, werd hy met angstige blikken nagestaard door de gevange nen, die door kleine tralievensters in de donkere gangen konden zien. 't Was de dertiende, in ieder geval een ongeluksdag voor de veroordeelde, die op de poort onthoofd zou worden, 't Was Louis Franqois, baron de Gris- perre, een zuid-nederlands edelman, die in de lente van 1672, toen het nog pais en vree was, dienst had geno men in het leger van onze republiek, als bevelhebber van een regiment voetknechten, dat in de vestingstadjes en forten van Zeeuwsch-Vlaanderen zou worden gelegerd. De tyd dat edelen uit vele landen toestroomden, om onder Maurits en Frederik Hendrik de krijgskunst te leren, en zich tot het uiterste inspan den onder de scherpe ogen van deze beroemde veldheren, behoorde reeds lang tot het verleden. Buitenlanders kwamen nu niet meer om het land te dienen en roem te be halen, maar om hun eigen belangen te behartigen, zo nodig ten koste van dc rijke republiek, wier legerpolitiek zo sloom was. Was men zelfs niet bevreesd voor een landje als Munster, dat door een man als Maurits in één bliksemveld- tocht van de kaart zou zijn geveegd Louis Frangois de Grisperre maak te het wel erg bont. Nadat hij op 27 april 1672 in handen van de Raad van State de eed van trouw had afgelegd, en daarop de nodige gelden had geïn casseerd, want zijn regiment zou „ter repartitie" van Holland staan, haast te hij zich niet met het aanwerven van manschappen. Toen de oorlog reeds een tijd aan de gang was, was zijn re giment nog verre van voltallig en stel lig niet in staat om aan het front te worden ingezet. Grisperre, die zich inmiddels met de Zeeuwse schonen amuseerde, hield door "A JACQ. R. W. SINNINGHE I er namelijk verschillende methoden op na, om de commissarissen van de monsteringe, die hem moesten con troleren, een rad voor de ogen te draaien. „Ook wist hy 't regiment voltallig te doen scliynen. Door huerelingen, die men aanstonts sag verdwynen, Soo ras dat was getelt Hij had namelijk diverse leeglopers voor een weekje gehuurd en in unifor men gestoken, waarvoor ze dan een ducaat per hoofd kregen, en daarna streek Grisperre het tractement van de ontbrekende soldaten voor een heel jaar op. Dit was een bekende, en blijkbaar nog al eens toegepaste truc, want het zogenaamde houden van „morte-pa- yen" was een staande uitdrukking in legerkringen geworden. Grisperre, die blijkbaar veel geld aan kon, leende ook wel eens troepen van bevriende Spaanse commandanten over de grens in het land van Waes, H.M.D.T, en Nationaal Landjuweel Aan het Nationaal Landjuweel Haarlem 1956-1957 zal door Het Mid delburgs Dilettanten-Toneel worden deelgenomen met het reeds in 1951 vertoonde stuk „Meisjes-gymnasium" van Ladislaus Fodor. De voorstelling zal op 24 april 1957 te Haarlem wor den gegeven, waarna hetzelfde stuk in een extra-voorstelling voor het Zeeuws Landjuweel te Middelburg zal worden vertoond. Voor de nationale wedstrijd te Haarlem werden naast H.M.D.T. ge selecteerd: Toneelgroep „Mutua Ami- citia" uit Rotterdam, Ver. Toneelver enigingen A.D.O.D.V.S. en Toneel groep „De spelewaghe" beide uit Den Haag, r.-k. Rederijkerskamer „Alberdïnk Thijm", Haarlemse To neelclub en Letterlievende vereniging „Cremer", alle uit Haarlem. Konink lijke Vereniging „Litterïs Sacrum" uit Leiden. Stichting „Ensemble Rut Hofman" uit Groningen, r.-k. toneel vereniging „Thalia" uit Nijmegen, Philips Toneel uit Eindhoven en Werkgemeenschap Arnhemse Kun stenaars uit Arnhem, terwijl daar nog bij zullen worden gevoegd de winnaars van de Haeghspelen (Noord, Zuid en Kennemerland) die na in Sluis of In Hulst te hebben gemarcheerd, weer met een bedankje teruggezonden werden. Ook stuurde hij eens een kapitein uit om mensen te werven, maar be hield zelf hun soldij, en de soldaten die niets in handen kregen verdwenen weer even snel als ze gekomen waren: het toppunt was dat de brutale Gris perre zich dekte door een aanklacht in te dienen tegen de onschuldige ka pitein. „En echter klaegden hy den Hop man selver aan, En deed hem uyt den dienst, door syn gesag, ontslaen. Daer boven heeft de guyt dit aan den Prins geschreven, Dat hy mogt d'open plaets weer aan een ander geven; 't Versoek werd toegestaen, en hy heeft die verkogt Soo duur als hy daer voor van iemant krygen mocht", vertelt ons kapitein Coenraet Droste in zijn „Overblyfsels van Geheugche- nis" die hij op zijn oude dag bij el kaar rijmde. PROCES. Droste kon het weten, want hij had tezamen met kolonel Frens als com missaris bij de instructie van het proces voor de krijgsraad, de klach ten aangehoord, die tegen Grisperre waren ingebracht. „Hy deed in hegtenis Amptluyden en soldaten Opsluyten, en die niet daer uyt weer komen laeten, Soo hunne vrouwen niet te wil hem wilden staen", 't Is niet onmogelijk dat dergelij ke immorele daden tenslotte zijn ar restatie hebben bewerkt, maar in liet vonnis van de krijgsraad werd daar, kiesheidshalve, geen melding van gemaakt. Er konden genoeg knoeierijen be wezen worden, terwijl bovendien nog aan het licht kwam dat hij met offi ciersplaatsen had geleurd, door aan verschillende makelaars blanco-aan stellingen te overhandigen, die ze maar behoefden in te vullen met de namen van de kopers. Deze lieten KUNST Kerstconcert Middelburgs Mannenkoor NIEUWE KERK, MIDDELBURG. DE VELEN, die ieder jaar op tweede kerstdag opgaan naar het kerstconcert van het Middelburgs Mannenkoor en die ook ditmaal ae Nieuwe Kerk weer geheel vulden, gaan niet in de eerste plaats daar heen om een concert te beluisteren. Sterker dan dit leeft bij de meesten van hen het verlangen deel te heb ben aan een stonde van kerstwij ding. En zij vinden wat zij zoeken. Wanneer dirigent Jan Kuiler het sein geeft voor de aanvang en het aandoenlijke „Stille nacht, heilige nacht" door de wijde ruimte van dit nog niet zo lang geleden herbouwde, maar in wezen toch nog altijd oude, aan God gewijde huis weerklinkt, dan is er ontroering onder de hon derden aanwezigen. De zuivere koor zang, de gave voordracht van dit kerstlied bij uitnemendheid, dat op zo eenvoudige, maar niettemin zo diep doorvoelde en kernachtige wijze de herinnering aan en de betekenis van het kerstgebeuren oproept, wekt in deze gewijde omgeving die sfeer van ontroering en de ontvankelijke stemming voor de meer of minder bekende kerstliederen, die volgen. Hoe mooi klinken altijd weer deze veelal eenvoudige, sommige echter ook meer van de uitvoerenden eisen de liederen, wanneer ze zoals hier het geval was worden gezongen met een zuiverheid en een rijkdom aan nuancering, die koor en dirigent eer aandoen. De bekoorlijke en sub tiele bewerkingen van „Herderkens omringen" en „Er is een kindeke ge boren" door Martin Koekelkoren vonden ook nu weer de juiste weer gave en in de bewerking door Jan Kuiler van „Ere zij God" bereikte het koor ditmaal wel een hoogte punt. Enkele nieuwe liederen waren in het programma opgenomen, waar onder het lang niet eenvoudige, maar niettemin goed uitgevoerde „Hodie Christus" van Palestrina de aan dacht trok. Thon de Vries wisselde de koor zang af met enkele orgelsoli: bij de sfeer van dit concert aansluitende kerstmuziek van Daquin, Flor Pee- ters en Jac. Bijster. Het was daar in de Nieuwe Kerk op tweede kerstdag een goede ston de voor velen, die er het Middelburgs Mannenkoor dankbaar voor zullen zijn. dat het het welhaast traditie ge worden kerstconcert ook nu weer heeft gegeven. AD INTERIM. niet lang op zich wachten, want de tractementen werden prompt uitbe taald, terwijl er door de oorlog, op vele gebieden, crisis heerste. In de tijd van Jan de Witt was Grisperre er misschien nog wel afge komen met verbanning of enkele ja ren opsluiting. Stadhouder Willem de Derde evenwel, die toch al te kampen had met een officierscorps, dat ge brek aan moed en doorzettingsvermo gen combineerde met een slecht be leid. kende geen pardon. De krijgsraad veroordeelde Gris perre tot de dood „ter plaetse daar men gewoon is alhier criminele exe cutie te doen", namelijk op het Groe ne Zoodje in Den Haag. Zowel de Spaanse gezant als de familieleden van het slachtoffer, die aanzienlijke posities in de bevriende zuidelijke Ne derlanden bekleedden, verzochten echter dringend om af te zien van een openbare terechtstelling: de familie eer was in het geding. Bij afwezigheid van Willem de Der de, die bij het leger te velde was, be sliste toen veldmaarschalk, graaf van Waldeck, dat „decollatie" i onthoof ding) in alle stilte zou geschieden. „Dies men hem op de poort, waerop hy sat geslooten, Dog binnens kaemer heeft, uyt insigt van 't geslagt, Dien ongeluckigen door 't sweert ter doot gebragt". VANDAAG Middelburg Electro: „Svengall", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Kunstmuseum: expositie teken- en schilderclub „Co- loriet", 2—5 en 7—9 uur. Vlissingen Alhambra: „Zo hebt U nog nooit gelachen", (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „O, mijn Papa". (14 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Alarm in de Pacific", (14 Jaar), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2