PDOVINHIAI F ZEEUWSE CDUPANT Noord en midden-Sumatra braken met de regering in Djakarta Brits-Franse aftocht uit Egypte voltooid Hulpverleningsplan bij watersnood wordt provinciaal gecoördineerd KADAR HEFT AVONDKLOK OP VERWACHT... Directie: F. van de Velde en F. B. P® |v B B IB III 0B BB M B B KJ oV II IB B B B B B^B B B lng* mededelingen driemaal tarief. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. B W B B l BB BB BBbBH ÊÊÊB BB BH BB V V IB BB BB BB BB B BH 1 Kleine advertenties (max. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ,.an jBrieven of adres abonnementsprijs si cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, G0ESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN bureau v. d. blad" 25 cent meer. STSrf See een, Om» FX.C. M.dSe.bpep- Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. S3, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2: Z:crlk7.ee. N. Bogcrcl .tr. 'M. u-lel- ZAL KABINET-SAST ROAMID JOJO SPOEDIG VALLEN? Men vreest, dat de beweging naar andere gebieden zal overslaan De legeropsfand op Sumatra heeft zich vrijdag en zaterdag over het gehele centrale en noordelijke deel van het eiland uitgebreid. De mili taire commandant van dit gebied, kolonel Simbolon heeft zich van de centrale regering afgescheiden. De betrekkingen met de regering Ali Sastroamidjojo zijn verbroken, aldus kolonel Simbolon voor radio-Medan. Het gebied van Midden-Sumatra had zich onder kolonel Hoessein reeds eerder van Djakarta losgemaakt. In het gehele gebied is de staat van oorlog en beleg afgekondigd. Zuid-Sumatra zou hef voorbeeld van Noord en Midden willen volgen. In Djakarta was men geschokt door deze „dramatische" ontwikke lingen. De kolonels hebben medege deeld de huidige regering de rug toe te keren omdat Sastroamidjojo en de zijnen niet zorgen voor welvaart en gerechtigheid. In Djakarta is men van mening, dat het kabinet spoedig zal vallen. Zelfs met steun van Soe- karno zal de premier het vertrouwen niet terug kunnen winnen. Simbolon ontslagen Sastroamidjojo heeft zjjn kabi net sinds het uitbreken van de revolutie, die zonder bloedver gieten verliep, twee malen ln spoedzitting bijeengeroepen. Tij dens de zitting van zaterdag ls kolonel Simbolon ontslagen. Regeringskringen In Djakarta vre zen. dat de revoltes, onder invloed van de algemene onrust in Indonesië, zich ook naar andere delen van het rijk zullen uitbreiden. Het parle mentslid Yamin verklaarde gisteren Ziekenhuis door kerstboom in brand: zes doden in V.S. Zes personen zijn zondag om het le ven gekomen en negen verkeren in ernstige toestand als gevolg van een brand in een ziekenhuis te Minneapo lis in de Amerikaanse staat Minneso ta. Ongeveer zestig mensen, in nacht kleding, konden worden gered. De brand is ontstaan door kort sluiting van lichtjes in een kerstboom. Nu de laatste Britse troepen Port Said hebben verlaten, is het een con tingent Egyptische politieagenten toegestaan naar deze stad terug te heren. Men ziet enkelen van hen hier bij de versierde locomotief, die hen tiaar Port Said zal brengenBehalve met geweren hebben zij zich ook bewa pend met foto's van president Nasser dat de beweging zelfs naar West- en Midden-Java zou kunnen overslaan. Hij wljtte de revolte aan het falen van de centrale regering. In het gebied van de revolutie lig gen tal van Nederlandse belangen. De grootste theeonderneming van Zuid-Oost-Azië, „Kajoe Aroe" op Midden-Sumatra is Nederlands eigen dom. De Caltex heeft ln dezelfde streek voor plm. 80 miljoen geïnvesteerd. De nieuwe militaire raad heeft de banken onder controle gesteld om een „kapltaalsvlucht te voorkomen". De lucht- en telefoonverbindingen met Sumatra zjjn verbroken. De militaire censuur op de berichtgeving is opge heven. RoeslanAbdoelganikomt voor de rechter. De Indonesische procureur-generaal Soeprapto heeft zaterdag ln 'n schrif telijke verklaring bekend gemaakt, dat er voldoende gronden zijn om de minister van buitenlandse zaken, Roeslan Abdoelgani, ervan te „ver denken" dat hij betrokken ls bij een crimineel delict. De nodige gerechte lijke stappen zullen worden genomen. Mochtar Loebis, de hoofdredacteur van „Indonesia Raya" is vrijdagavond door de militaire politie gearresteerd, waarschijnlijk in verband met de mis lukte poging voor een staatsgreep van kolonel Zoeïkifli Loebis. De koningin, prinses Wïlhélmi- na, prinses Beatrix en prins Bernhard voor het Nationaal Monument, tijdens de plechtige overbrenging van de Hongaar- se verzetsvlag naar het koninklijk paleis. Illlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll Opruiming Suezkanaal begint De laatste Britten en Fransen hebben gisteren Egypte verlaten, be schermd door een „paraplu" van jachtvliegtuigen en waakzame kanonnen Van het V.N.-polltleleger. Enkele torpedoboten dekten de aftocht. De be zetting had 48 dagen gednurd. Feestende Egyptenaren, die alsmaar „Nas ser, Nasser, lange leve Nasser" schreeuwend, vau vreugde in de lucht.1 vuurden en de kerkklokken aanhoudend Heten galmen, stroomden de straat op toen de laatste Brit aan boord was gegaan. Niet de laatste Brit, want luitenant Anthony Gerard Moorhouse (21) die door Egyptenaren ontvoerd werd, wordt nog vastgehouden, ondanks orders uit Cairo die zyn vrylating bevalen. Een V.N.-officier heeft hem gezien en meegedeeld dat hy het goed maakt. Bij prijsverhoging zonder overleg wordt ingegrepen. Ondanks daartoe gemaakte afspra ken met de minister van economi sche zaken bestaat in sommige be drijfstakken een tendens zonder voorafgaand overleg en daaruit I voortvloeiende overeenstemming, de prijzen te verhogen. Nadat begin december het overleg I tussen minister Zijlstra en het be- drijfsleven begonnen was en de be- f drijfsgroepen intern beraad hielden, i is het ministerie aarzelend geweest om bij prijsstijging zonder overleg in te grijpen. Nu gesprek en beraad (vrijwel) geëindigd zijn en door sommige be drijfstakken de gemaakte afspraak omtrent overleg over de prijzen niet schijnt te worden gehouden, terwijl" bovendien aperte verhogingen wor den geconstateerd, acht men de tijd gekomen in te grijpen. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt kunnen op korte ter mijn voor een aantal artikelen prijs maatregelen worden verwacht. Regering van Syrië dient ontslag in De meeste militairen van het V.N.- legertje zullen binnen twee dagen uit Port Said worden teruggetrokken en naar de Sinalwoestijn worden gediri geerd. Een symbolisch detachement van het Egyptisch leger trok zondag de stad binnen. Nasser zal zich dezer dagen naar de stad begeven. Ham- marskjöld, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft bekendge maakt, dat de Israëli's zich begin januari uit geheel Egypte zullen te rugtrekken. Israël wil niet opnieuw een Egyptisch beheer van de Gaza- strook. Van Egyptische zyde ls meegedeeld, dat de vrymaklng van het Suezka naal nu onmiddellijk zal beginnen. De Egyptenaren zonden ook Poolse ber gers hebben aangezocht. Duitse ber gingsvaartuigen zyn reeds aangeko men. Ook Brits en Frans materiaal met eigen personeel aan boord zal meewerken. De premier van Syrië. Sabri el Assali, heeft zaterdag" het ont slag van zyn regering ingediend. Verwacht wordt dat hij zelf aan het hoofd zal staan van een nieu we „nationale regering" om de positie van het land in interna tionale gelegenheden te verster ken. De Syrische openbare aanklager heeft zaterdag 47 Syriërs, onder wie oud-president Sjiskali en vele andere vooraanstaanden, beschuldigd van sa menzwering op aanstichting van En geland, Frankrijk en Irak, om het huidige regiem in Syrië omver te werpen. Hjj eiste voor negen van hen de doodstraf, 21 komen in aanmerking voor levenslange dwangarbeid. Ze ventien beschuldigden zullen by ver stek moeten worden berecht: zy zijn nog op vrye voeten. De Iraakse am bassadeur in Washington heeft zater dag de Verenigde Staten om meer mi litaire hulp gewaagd. Scotland Yard arresteerde Bliersbach in Schotland. De 29-jarige in Amsterdam wonen de Duitser Koland Bliersbach die in Amsterdam de 18-jarige Thea Petra Zuidinga geschaakt heeft, is zater dagavond te Kingussie in Schotland gearresteerd. Twee detectives van Scotland Yard zijn zondag uit Lon den naar Schotland vertrokken om Bliersbach op te halen. Van de politie wordt vernomen dat Bliersbach aan Nederland zal wor den uitgeleverd, op een aanklacht van ontvoering. Een arrestatiebevel is zaterdag door de criminele recht bank in Bowstreet, Londen, uitgege ven op verzoek van de Nederlandse autoriteiten in Londen. Bliersbach en Thea Petra vlogen op 8 december naar Schotland, ten einde de huwelijkswetgeving daar te benutten. Zij waren van plan te trou wen na het verstrijken van de voor- geschreven wachttijd van 22 dagen, e wachttijd zou a.s. woensdag om middernacht verstrijken. Een huwelijk tussen Bliersbach en Thea Petra wordt door de ouders van het meisje ongewenst geacht. Kerstboodschap van koningin Juliana Koningin Juliana zal op eerste kerst dag om 13.00 uur per radio over bei de zenders een kerstboodschap uit spreken. Grote fabrieken (wegens kolengebrek) stilgelegd. De grote yzer- en staalfabrieken op het eilandje Czepel by Boedapest zijn voor veertien dagen stilgelegd wegens gebrek aan kolen. Ook elders in Hongarye heeft men dergeiyke maatregelen moeten nemen. De Hon gaarse mynwerkers hebben zaterdag Kadar een ultimatum gesteld: ze zul len de produktie niet op het normale peil brengen, voordat hij als premier is heengegaan. Aan die vooravond van kerstfeest is de avondklok ln Hongarye opgeheven. Er mogen ook weer alcoholhouden de dranken verkocht worden. De cen trale regering heeft erkend, dat in sommige delen van het land de vrij heidsstrijders zich nog handhaven. De Amerikaanse vice-president Nixon, die een bezoek aan de vluch telingenkampen heeft gebracht is op de terugweg naar de v.S. Cuba is van plan in de algemene vergadering van de V.N. voor te stellen Honga rije te schorsen en sancties tegen Rusland uit te voeren. VERBINDINGSCENTRUM: COMMANDOPOST B.B. Algemene leiding berust bij commissaris der koningin HET PROVINCIAAL COMMANDO van de Bescherming Bevolking in Zeeland heef een plan samengesteld voor hulpverlening bij gevaar of bij dreigend gevaar van watersnoodrampen in de provincie. Men wil dus met die hulpverlening dan de werkzaamheden van alle belanghebbende auto riteiten en instanties doeltreffend coördineren. De algemene leiding be rust bij de commissaris dér koningin in Zeeland, die zich hierbij doet bij staan en adviseren door de hoofden van de verschillende diensten. Daar de hulpverlenende instanties veelal provinciaal georganiseerd zijn, is rechtstreeks overleg tussen de commissaris en hun veregenwoordigers mogelijk; deze Jaatsten kunnen in hef. provinciaal verbindingscentrum gevestigd in de provinciale commandopost van de B.B., Dam 71 te Mid delburg aanwezig zijn tijdens het gevaar by een calamiteit. In dit pro vinciaal verbindingscentrnm zal dus de hulpverlening op provinciaal ni veau gecoördineerd worden. Nadat in de provinciale vergadering van de B.B. over verschillende onder delen van de hulpverlening bij waters noodrampen reeds van gedachten was gewisseld, ontstond de behoefte dit al les in een plan vast te leggen. De eer ste gedachten gingen uit naar een plan tot bestrijding van zogenaamde „vredesrampen", maar in het alge meen bleek, gezien het verschil in vorm van hulpverlening bij waters nood en andere rampen, dat het prak tischer was zich te beperken tot de be strijding van de meest in deze provin cie te verwachten vredesramp, name lijk watersnood. De grondgedachte van dit plan is aan te geven hoe en waar de ver antwoordelijke autoriteiten ter plaatse van de ramp d.w.z. in hoofdzaak de betrokken dijkgra ven en burgemeesters eventueel hulp kunnen verkrijgen. Met op zet is elke detailleriag vermeden, omdat het verantwoordelijke ge zag ter plaatse in bijzondere om standigheden niet gebonden mag zijn aan stringent gedetal Jeerde voorschriften. Het is de bedoeling, dat dit plan zonodig voor dit win terseizoen reeds wordt gevolgd, waarna het eventueel aan geble ken behoeften kan worden aange past. De autoriteiten en instanties, waar van de werkzaamheden gecoördineerd worden zyn: de minister van Binnen landse Zaken, de commissaris der ko ningin, de burgemeester en de polder en waterschapsbesturen. Voorts de territoriaal bevelhebber zuid-west, tevens bevelhebber in de 5e militaire afdeling, het bureau organi satie B.B. van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, de P.T.T., Rijkswa terstaat, de hoofdingenieur-directeur der Provinciale Waterstaat, de garni zoenscommandant der Kon. Land macht, de commandant Maritieme Middelen Zeeland, de districtscom mandant der rijkspolitie de inspecteur van het brandweerwezen te Breda, de gewestelijke commandant van het Ro de Kruiskorps, de rijksinspecteur voor het verkeer in Zeeland, het hoofd van het bureau Zeeland voor Maatschap pelijke Zorg van het ministerie van Maatschappelyk Werk, de provinciaal voedselcommissaris, de provinciaal evacuatie-commissaris, de provinciaal commandant B.B., de provinciaal in specteur van de Volksgezondheid, de provinciaal adviseur der Geneeskun dige dienst, de hoofdinspecteur-direc teur van de Arbeidsvoorziening te Middelburg en de r -erbindings- dienst te Utrecht V erbindingen Wat de verbindingen betreft wordt door Rijkswaterstaat, directie Alge- (Vervolg op pag. 2) Geen witte kerst. (Van onze weerkundige medewerker). Dat witte Kerstdagen in ons land tot de zeldzaamheden i behoren, zullen wij ook de ko- mende dagen weer ondervin- j den. Hoewel zich boven Scan dinavië een krachtig hoge- j drukgebied heeft ontwikkeld, waardoor de wind naar het noord-oosten draait en geleide- lijk koudere lucht wordt aan gevoerd, zal er toch vrijwel nergens sneeuw van enige be tekenis vallen. Zondag werden in Twente en ook in Limburg enkele sneeuwbuitjes waargenomen, maar de hoeveelheid sneeuw was zeer gering. Tijdens de komende feestdagen zal de koudere en drogere lucht met overdag flinke opklaringen ook tot het zuidwesten van Nederland doordringen. Des nachts kan daarbij wat lichte vorst voorkomen, maar overi gens menen wij de vooruit zichten gunstig te mogen noe men. KORTE PREDIKATIE, VREDE OP AARDE Neen, het is hélemaal niet afge zaagd, dit woordWe kunnen er ons steeds tceer over verbazen en er on gelofelijk blij om worden, 't veroudert nooit! Want 't komt er toch maar op neer, dat God de aarde groet. Deze bekende, vaak misbruikte woorden betekenen heel veel, maar toch aller eerst de gewone oosterse groet: „Vrede zij U". Het is Godnamens wie de groet wordt gebracht, 't is de aarde met alle schepselen, tot wie de groet is gericht, dus ook de mensen, dus ook U. God groet U. Dat is een boodschap, die elk kerstfeest weer bedoeld is om ons gelukkig te ma ken, God groet ons, Hy is dus niet boos, want Hij meent wat Hij zegt. Hij is er niet op uit om ons te plagen maar om ons te helpen. We zouden het soms vergeten. Het lijkt het zo liefelijk en zo onwerkelijk. Wat merken we er van? Zo liefelijk en vriendelijk is het leven niet, zeker niet voor hen die huis en haard, ge zondheid en kracht, verwanten en vrienden moeten missen. Als de men sen, als de volken elkaar maar eens wat meer zo oprecht groetten en werkelijk vrede toewensten en toe brachten! Waarom kan dat nu niet Js God er dan wel? Het Evangelie zegt, dat God het niet. b\j woorden heeft gelaten, maar dat Zijn woord, Het Woord, vlees ge worden is. Een groet wordt gewis seld by een ontmoeting: God komt zelf, in Jezus Christus, en Hij komt lijden en sterven, met ons mee en vóór ons, opdat ivij verzoening en leven zouden vinden en toekomst hebben. Wéér wordt, het kerstfeest en wéér horen wij Gods groet.' Hy houdt niet op met deze groet. Wat- blijft ons anders over dan die te be antwoorden en ons te laten winnen? 's-Heer Hendrikskinderen. S. P. de Roos. WAT MEER WIND. Veranderlyke bewolking met plaat- seiyk enige regen- of sneeuwbuien. Matige, langs de waddenkust tijdelijk vrjj krachtige oostelijke wind. 3lid- dagtemperaturen oni het vriespunt. ZON EN MAAN 25 december Zon op 8.48 onder 16.33 Maan op 1.42 onder 12.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1