PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Kolonel pleegt (met 4000 man) staatsgreep in Midden-Sumatra Eis van mijnwerkers Kadar moet aftreden Bijna tachtig polders worden samengevoegd tot slechts drie BRITSE BERGINGSVAARTUIGEN BIJ VRIJMAKING SUEZKANAAL 199e jaargang - no. 303 Dagblad uitgave van de firma Prtfvlnclale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarlcr. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359100 P.Z.C.. Middelburg. Bureau'^: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 61, telef. 3841; Goes, Lange .Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43. telef. 20; Terneuaen, Brouwerljstr. 2; Zlerikzec. N. Bol 24, telef. KONDIGT SOEKARNO NOODTOESTAND AF Premier Sastroamidjojooptreden van Bantengdivisie zeer ernstig De kolonel van het Indonesische leger Ahmed Hoessein, 34 jaar oud, heeft door een onbloedige staatsgreep de macht in handen gekregen in het bestuur van Midden-Sumatra. Dit werd gisteren medegedeeld in een uitzending van het radiostation Boekittingi. De ochtendbladen in Djakar ta maakten gisteren ook melding van de staatsgreep. Er werden geen arrestaties en geen gevechten gemeld. In een officiële mededeling, uitgezonden door het radiostation Boekittingi, werd gezegd dat de veteranen van de bekende Bantengdivisie de drijvende kracht achter de opstand waren. Het Indonesische kabinet heeft gistermiddag spoedvergaderingen be legd ter bespreking van deze coup van de Bantengdivisie. De minister president, Ali Sastroamidjojo, verklaarde het optreden van deze divisie als „zeer ernstig" te beschouwen, indien de berichten daarover althans op waarheid berusten. De waarheid der berichten van radio Boekittingi wordt echter in Djakarta nauwelijks betwijfeld. Inmiddels meldt de „Berita Indo nesia", dat president Soekarno over weegt, de noodtoestand in geheel Indonesië af te kondigen om een verdere verslechtering van de toe stand tegen te gaan. Het blad schrijft, uit paleiskringen te hebben vernomen, dat bij een noodtoestand het hoogste gezag automatisch zal toevallen aan het staatshoofd, dat bovendien opperbevelhebber van de strijdkrachten is. Naar aanleiding hiervan wordt in politieke kringen herinnerd aan de jongste oproep „alle partijen te begraven" alsmede aan het bericht van het invloedrijke blad„Keng Po" van enige dagen geleden, dat Soekarno „de Mao tse Toeng" van Indonesië wilde worden. In een lezing- voor leden van de strijdkrachten in Djokja heeft de pre sident gisteren medegedeeld, dat hij „een plan" heeft om de huidige moei lijkheden te boven te komen. Hij voeg de hieraan toe, dat dit plan tot doel heeft de democratie „in ons zieke land" te verbeteren. Wat de eigenlijke staatsgreep be treft, is het volgende gemeld: Kolonel Hoessein zette, gesteund door een troepenmacht van 4000 man de door Vliegtuig bij Scheveningen in zee gestort Vrijdagmiddag is een Firefly-oplei- dingstoestel voor onderzeebootbestrij- ding van de Marine-luchtvaartdienst tijdens een oefenvlucbt even bezuiden de haven van Scheveningen in zee ge stort. De inzittenden waren de 27-ja- rige gehuwde luvtenant-ter-zee twee de klasse C. F. A. Linck uit Den Haag en de ongehuwde hulpvldegfcuigmaker derde klasse zeemilicien S. Weima. Aangenomen wordt dat beide mannen zijn omgekomen. Het vliegtuig zou in brand zijn geraakt. Deze foto werd in Teheran gemaakt na de officiële verlovingsplechtigheid van Adashir Zahedi en prinses Sha- naz, de dochter van de Sjah van Per- zié. Zij toont van links naar rechts Adashir Zahedizijn verloofde prin ses Shanaz, generaal Zahedide va- der van Adashir, en prinses Shams, een zuster van de Sjah. Adashir Za hedi is adjudant van de Sjah. Zyn vader, de voormalige Perzische pre mier, is de man die het regime van Mossadeq omverwierp. Djakarta benoemde gouverneur Roes- lan Moeljakardjo, af en richtte een „burgerraad" op. Een lid van deze raad, Soetan Soeïs, ls de comman dant van politie in het district Soear- no opgevolgd. Er werden geen arres taties en geen gevechten gemeld. Een veteranendelegatie was een week ge leden naar Djakarta gereisd om er voor te waarschuwen dat er handelend zou worden opgetreden als de corrup tie niet werd bestreden. Rustigerevolutie De delegatie eiste tevens dat Sumatra een eerlijk deel van de inkomsten uit de oliewinning moest hebben, voor de ontwikkeling van het gebied. Alhoewel de revolutie tegen de re gering te Djakarta gericht is, werd het volk gerustgesteld dat de opstan delingen de Indonesische natie niet wensten te ontbinden. Welingelichte kringen verklaarden dat deze opstand de eerste stap zou kunnen zijn naar een fe deraal bestuur in plaats van een gecentraliseerde regering. De kringen voorspelden dat deze open greep naar de macht elders dergelijke revoltes zou kunnen ver oorzaken en het leger ertoe zou kunnen aanzetten om alsnog naar de macht te grijpen. Dit was op 16 november reeds bijna gebeurd. Het kabinet van Sastroamidjojo zou hierop kunnen vallen en de plannen van Soekarno om een „geleide de mocratie" te scheppen zouden wor den doorkruist want „het volk steunt hem niet meer". De provincie midden-Sumatra, een van der ustigste delen van de Indone sische archipel, is de geboortestreek van vele Indonesische leiders. Dr. Mo hammad Hatta, die'drie weken terug als vice-president is afgetreden, nadat hij het land had gewaarschuwd dat Indonesië hetzelfde lot zou ondergaan als het China van Tsjang Kai Tsjek, als de corruptie niet wordt uitgeroeid is uit deze provincie afkomstig, even als Soetan Sjahrif, eertijds minister president en thans voorzitter van de P.S.I., de Indonesische .socialistische partg. Sumatra is ook het geboorteland van kolonel Zoelkifli Loebis, de vroe gere waarnfemend chef-staf, die kort- leden plannen had beraamd om de donesische regering omver te wer pen. Eoebis, die zes weken geleden zijn woning in Djakarta verliet nadat hij was opgeroepen om voor zijn chef, generaal-majoor Nasoetion te ver schenen die ook al van Sumatra af komstig is), bevindt zich nog steeds op vrije voeten. BEMANNINGEN IN BURGER GEKLEED Uitwisseling van gevangenen Twaalf Britse bergingsvaartui- gen met bemanning zullen onder de vlag van de Verenigde Naties deelnemen aan de vrijmaking van het Suezkanaal, zegt generaal Raymond Wheeler, die de leiding heeft van het bergingswerk. Een Frans bergingsschip en zeven Brits-Franse hulpschepen werken ook mee. Er is een vaargeul vrij gemaakt van Port Said naar El Cap, 40 km. verder. De Egyptische regering heeft er in toegestemd deze schepen te laten voortwerken, echter onder voorwaarde dat de bemanningen zich in burger kleden en armban den van de Verenigde Naties dra gen. De brug bg Ferdan over het Suez kanaal, die bij het begin van de Brits- Franse aanval op Egypte beschadigd was, is donderdag in het kanaal ge stort. Het Brits-Franse opperbevel te Port Said heeft vrijdag 386 Egyp tische gevangenen vrijgelaten in ruil voor 450 geïnterneerde Britse tech nici, die bij het Suezkanaal hebben gewerkt. Volgens een door de Britse regering gepubliceerd rapport heeft de Brits-Franse actie naar schatting in Port Said aan 650 Egyptenaren het leven gekost. Het aanal gewonden wordt op 2100 geraamd, van wie er 900 in een ziekenhuis moesten worden opge nomen en 1200 lichte verwondin gen hebben opgelopen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat de verliezen onder de burgerij meer dan een kwart van genoemde aan tallen uitmaken. Het rapport ls opgesteld door de voorzitter van het Britse genooschap van juristen, sir Edwin Herbert, die ter plaatse een onderzoek heeft inge steld. Genoemde cijfers hebben geen betrekking op Port Foead, waar vol gens sir Edwin Herbert ongeveer honderd doden zijn gevallen. Het rapport gaat alleen over de Egyptische verliezen. De Britse verliezen zijn opgege ven als 21 doden en 112 gewonden en de Franse als 10 doden, 33 ge wonden en 1 vermiste. „Djakarta" trok telegrammen in Een vorm van censuur is naar het schijnt vrijdag ingesteld voor uit gaande nieuwstelegrammen uit Indo nesië, na berichten over een opstand in Midden-Sumatra. Drie perstele grammen die nit Djakarta In Singa pore waren ontvangen, en betrekking hadden op de toestand in Midden-Su matra, werden zonder opgave van re denen ingetrokken. United Press deelde mee, dat deze intrekking was gebeurd door de In donesische regering, welke zich in dit telegram op generlei wijze be kendmaakte. Door deze poging, een bericht met terugwerkende kracht te onderdrukken, ontstond grote ver warring. Een normale dagelijkse radio-uit zending uit Djakarta voor Singapore werd vrijdagavond plotseling beëin digd. Er werd hiervoor geen verkla ring gegeven. Nederlands carillon luidt wanneer Ike eed aflegt Het carillon dat Nederland indertijd aan de Vei'. Staten schonk als dank voor het Amerikaanse aandeel in de bevrijding van Nederland, zal op 21 januari a.s. de tweede ambtstermgn van president Eisenhower inluiden. Leider Hongaarse vakbond vrij De mijnwerkers van Hongarye heb ben premier Janos Kadar gisteravond meegedeeld, dat hij moet aftreden als hij vril, dat de produktie in de steen koolmijnen weer op het oude peil wordt gebracht. Volgens betrouwbare berichteu, die Wenen bereikten, hebben de mijnwer kers de regering een ultimatum ge zonden, waarin zij eisen: 1. Het onmiddellijke aftreden vau premier Kadar. 2. Het terugtrekken van de Russi sche bezettingstroepen op hun stellin gen, die zg voor de revolutie innamen. 3. Een regeling voor bet houden van vrye verkiezingen. De Hongaarse marionettenregering- Janos Kadar heeft gisteren de vak bondleider Sandor Bali, die tegelijk met de vakbondman Tbusfar Racz werd gearresteerd tijdens een verra derlijke manoeuvre van de regering, op vrije voeten gesteld. Racz bleef ge vangen. De arbeiders van de grote Belojan- nis-fabrieken in Boedapest kozen Bali onmiddellijk tot voorzitter van de ar beidsraad van de fabriek. De langzaam-aan-staking duurt voort uit protest tegen de bezetting van de fabriek door poliemannen en leden van de militia. Tachtig procent van de arbeiders verschijnt op het werk, maar de produktie bedraagt slechts 8 procent van die van voor de revolutie. Racz, die nog wordt vastgehouden, was president van de buiten de wet gestelde arbeidsraad van Boedapest. Volgens radio-Boedapest hebben de Hongaarse militaire tribunalen tot dusver 21 doodvonnissen ge veld. Hieraan werd toegevoegd dat het mogelijk is, dat de werkzaam heden van de speciale tribunalen binnen zeer korte tijd zullen v den opgeschort. Onderzoek inzake verdwenen adelborst Van misdrijf geerv sprake Zoals bekend zijn enige tijd geleden bij werkzaamheden onder één der ge bouwen van het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord men selijke stoffelijke resten gevonden, die inmiddels door de justitie zijn ge ïdentificeerd als te zijn afkomstig van een drie jaar geleden plotseling verdwenen sergeant-adelborst. Het politie-onderzoek is thans afge sloten. Van de officier van justitie te Alkmaar is thans vernomen, dat van misdrijf geen sprake is. Hiermede is het oorspronkelijk uit gesproken vermoeden van zelfmoord bevestigd. Dienstplichtwet door Bundestag aangenomen De West-Duitse „Bundesrat" heeft gisteren- met 26 tegen 12 stemmen het wetsontwerp op de verkorting van de dienstplicht in Duitsland aangenomen. De termijn is thans gesteld op 12 maanden. Eerder was het wetsontwerp reeds door de „Bundestag", de Tweede Kamer van West-Duitsland, aangenomen, LANGVERWACHTE VOORSTELLEN Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord-Beveland krijgen elk één waterschap Ged. Staten van Zeeland hebben thans hun voorstellen gereed voor de con centratie van de polders op de eilande n Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord-Beveland. Deze voorstellen voorzien in de oprichting van drie grote waterschappen, n.l. Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord-Beveland, zoals enige jaren geleden werd geadviseerd door commissies, samengesteld uit de samenwerkende waterschappen en landbouworganisaties op°de be trokken eilanden. Aanneming door Provinciale Staten van deze voorstellen betekent, dat bijna tachtig grote en kleinere polders worden samengevoegd tot drie grote! Deze drie nieuwe polders zullen dus alle gronden en wateren bevatten, die thans nog In beheer zjjn bij de huidige waterschappen, namelijk negenentwintig op Schouwen-Duiveland, eenentwintig op Tholen en ne genentwintig op N.-Beveland. Ook de calamiteuze polders worden in de nieu we waterschappen opgenomen, echter met dien verstande dat zij voorlopig als zelfstandig onderdeel van dit nienwe geheel blijven bestaan, namelijk totdat de wet op de calamiteuze polders van 1870 zal zijn vervangen. De wa terkeringen voor deze calamiteuze polders blgven geheel zelfstandig, maar de besturen van de nieuwe grote waterschappen zullen als bestuur van deze waterkeringen optreden. In feite worde zS' dus bij de concentratie betrok ken. Ged. Staten hebben hun voorstel len uitvoerig gemotiveerd, waarbij met name aandacht wordt geschon ken aan deze vraag: dient zakelijk heid van de concentratie in het dijkbe- heer. te leiden tot stichting van één nieuw groot waterschap in een be paald gebied? En in dit verband wordt uiteengezet, dat men bijvoor beeld „dijkringen" kan stichten, wel ke lichamen aan het beheer op zich nemen van do zeedijken, de hinnen- en tussendijken, alsook van de kunst werken. Terwijl voor het wegbeheer oprichting van een wegschap mo gelijk is. Maar Ged. Staten menen, aat de oprichting van een dergelijke dijkring eh/of wegschap tot gevolg zou kunnen hebben, dat er minder krachtige bestuurslichamen worden gevormd. Voorts zullen de beheers kosten aanzienlijk hoger zijn en ten slotte zullen er moeilijkheden kun nen optrèden bij de opbouw van de technische en administratieve dien sten. Er zijn dus géén aanwijsbare voordelen, die pleiten voor split sing van de waterschapstaak en daarom betogen Ged. Staten, dat de stichting van nieuwe water schappen hier de juiste weg Ls. Wel Is van gedachten gewisseld over de vraag hoeveel van deze nieuwe polders er per gebied moesten worden opgericht. Op Schouwen-Duiveland en Tholen waren echter de betrokken com missies in meerderheid voor één waterschap, en de commissie voor Xoord-Beveiand was alge meen van mening, dat ook op dit eiland één waterschap diende te komen. Deze adviezen hebben Ged. Staten overgenomen. Uitvoerig gaan Ged. Staten in hun begeleidingsbrief in op de onder handelingen, die met de minister van verkeer en waterstaat waren ge- (Vervoig op pag. 2) Mevrouw Norstad, de echtge- note van de nieuwe opperbe- II velhebber van de Navo-strjjd- n krachten in Europa, generaal p Norstad, die generaal Gruen- ther opvolgde, heeft de gewon- de Franse militairen in 't hos- pitaal van Percy bezocht en daar kerstgeschenken uitge- deeld. jlllllllllllllilllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIBI1IIIII KORTE PREDIKATIE. ,:Luten wij naar Bethlehem gaati om te zien hetgeen geschied is en ons door de Here is bekend gemaakt." Lucas 2 15 b. In deze dagen worden onze harten en gedachten wél in het bijzonder naar Bethlehem getrokken. Althans zo zou het moeten zijn, nu het kerst feest voor de deur staat. Maar we hebben helaas het uitzicht op Beth lehem maar al te veel weggenomen met kaarsen, dennegroen en rode lichtjes. W, mensen, hebben Gods kerstwonder maar al te zeer be dekt met allerlei stemmingen en knusse gezelligheid in eigen kring. En in een gevoel van zelfvoldaanheid zullen we weer gaan zingen het „Stille nacht, heilige nacht". Dwazen zijn we, als we menen op deze wijze Gods kerstfeest te kunnen vieren, want dan ontgaat ons de vreugde van Gods daad, der hemelse liefde, die Hij ons wil bereiden.' Want Bethlehem is niet een aan gelegenheid van ons, maar het is Gods Woord en Gods Daad voor ons: het spreekt van een ingrijpen Gods in onze grote nood.' Neen, de lieflijkheid, waarmee wij zo gemakkelijk het kerstgebeuren versierenmoet ons wat voorzichtiger makenomdat niet wij de Ivïbbe en het Kerstkind in Bethlehem geplaatst hebben, maar God, die bewogen is met onze grote nood en in Jezus ons met Zijn redden de armen omsluiten wil. Want wat wij uit eigen wetenschap niet verstaan, en ook niet willen ver staan is, dat we dreigen v:eg te val len. Dat we door onze. zonde de weg ten leven hebben versperd'. Als de engel het uitroept: ,,TJ t-s heden uw Heiland geborendan ver kondigt hij in naam van God, dat we zelf geen Heiland meer hebben, geen redding, geen levens-zekerheid, geen constante vrede, die het kan uithou den zelfs in het sterven! Maar hoort: ,,U is heden uw Zalig maker, uw Redder verschenen"Legt nu eens even uw vinger op dat eerste woordje! Gods kerstboodschap van Bethlehem gaat U aan, U, die moge lijk met XI zelf zo content znt. God heeft Jezus Christus deze kille en egoïstische wereld ingezonden, uic en mijn levenniet om daarmee te zeg gen: „je bent nog een best en deugd zaam mens", volstrekt niet, maar liet Kerstkind verkondigt U, arme, in zonde en nood verontruste, hier ben Ik, voor U. helpende, vergevend, vernieuwend!" Wet een voorkomende liefde! Wat een heerlijke ontferming! Hoe óok dwalend, hoe ook zondig hoe zwaar ook eigen gevietem be schuldigend Jezus is geboren, ook voor Want Bethlehem zal het voorportaal van Golgotha zijn. Jezus komt in een kribbe om het kruis der zonde te dragen, opdat ge eeuwig bevrijd, .verzoend en verlost rnoogt zijn door Hem, Daarom: ga mee naar Bethlehem, ontdek Gods wondere liefde voor uw, hart en leven, kniel bij de kribbe neer, en: „hebben wij niets om U dank te bewijzen, neem dan ons hart, neem ons hart dan, o Heer!" Zo gezegende kerstdagen! Vlissingen. B. F. C. de Groot DE VERWACHT.. VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking, met aan vankelijk hier en daar wat regen. Overwegend matige wind in hoofd zaak tussen west en noord. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN SLAAN 23 december Zon Maan 24 december Zon op op op 8.47 8.47 p.26 onder 16.31 onder 11.43 onde- 16.32 ondes 12.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1