c "üzóHtvenpaqina Maria Blom uit Gouda: de enige beiaardierster van Nederland Brandende flensjes op kerstmenu C tot OZOtilV ZATERDAG Tl DECEMBER 1956 PROVINCIAL hi Z b bl U W H bi COURANT 11 „DE KLOKKEN WEERHIELDEN MIJ VAN EMIGREREN Thuis bij Maria Blom in Gouda staat een vreemdsoortig instru ment. Een kastje zonder boven blad, met een paar rijen uitsteken de ronde stokken. En wie het bin nenwerk ervan bekijkt, ontdekt een partij blikken plaatjes, die een mager geluid opleveren, als er te genaan getikt wordt. „Het is mijn oefenbeiaard", zegt Maria Blom met zachte stem, alsof ze er verlegen mee is, dat een bui tenstaander haar domein betreedt. „Ja natuurlijk!" is het enige, wat de bezoeker dan weet te zeg gen. „Zogoed als een pianiste of zangeres, zal ook een beiaardier- ster moeten oefenen, voordat ze haar melodieën over de daken laat buitelen. Natuurlijk...." En dan is de bezoeker verlegen, omdat hij zo onnadenkend was geweest te gelo ven, dat dat vrolijke getingel van de stadsklokken moeiteloos gebo ren kan worden. Maria Blom, de stadsbeiaardierster van Gouda, is de enige vrouwelijke klokkenist van Nederland en mis schien wel de enige beroepsklokkenis- te van de wereld. Hoe ze dit geworden is „Een beetje bij toeval", bekent ze. „Ik heb nooit plannen in die richting fehad. Ik had willen tekenen en schil- eren, kwam bij het kleuteronderwijs en liefhebberde in die tijd wat in mu ziek. Piano en orgel vooral. Toen mijn oude muziekleraar in Gouda een eigen muziekschool oprichtte, vroeg hij mij hem te assisteren in de zangklasse. Dat heb ik gedaan, met het gevolg, dat ik weer orgel ging studeren ook. By tyd en wjjle mocht ik de muziekle raar, die ook organist was van de be roemde Goudse St.-Janskerk vervan gen. En van lieverlee gebeurde dat ook op de beiaard, hoog boven het stadsgewoel in de klokkentoren. Eerst mocht ik de honderdzestig treden van de toren met hem beklimmen, alleen om zijn tas met muziekboeken te dia gen. Daarna ook wel eens aan de stok ken van het klavier trekken. In het begin was ik er doodsbang van. Ik dacht, dat de hele gemeente de klap pen moest horen. Drie maanden later, toen ik nog maar net enkele melo dietjes onder de knie had, werd mijn leraar ziek. Van zijn ziekbed af heeft Coco Chanel, de beroemde Parijse mode-ontwerpster uit de twintiger ja ren die sinds enkele seizoenen weer van zich spreken doet, heeft evenals vele van haar collega's deze winter de nodige aandacht besteed aan zwart fluweel. Ze maakte er deze eenvoudi ge japon van, bestaande uit een wyde rok met steekzakken, en een blouse waarvan de wyde halsuitsnijding is gegarneerd met een witte gesteven kraag. De mouwen hebben witte man chetjes, een zwarte ceintuur uit gros- grain-band wordt om het middel ge dragen. Bij deze japon hoort 20'n mo derne wijduitstaande onderrok, zodat de ruime rok goed uitwaaiert. te carillon, in haar kleine torenka mertje met de zware eikenhouten bal ken en de altijd wijdgeopende luiken. Tweemaal in de week minstens, maar daar tussendoor nog bij vele bij zondere gebeurtenissen klimt deze be seheiden jonge vrouw naar haar een zame post zestig meter boven de straat. En zo nu en dan trekt ze liet j land in om gastconcerten te verzor gen in andere carillon-steden, om daar de klokken te laten zingen. „Neder land js een bevoorrecht land met zyn bijna honderd carillons", zegt ze. „De klokken hebben me weerhouden te emigreren. Ik kon ze niet missen het minst n°g °P de vredige kerst avonden met vriesheldere nachten!". Een lentebloem in december zou men deze vrolijke en originele regenman tel, bedoeld voor komend voorjaar, kunnen noemen. Het is een ontwerp van een Australisch modehuis, het materiaal is plastic: zwart, en wit met zwarte stipjes. Het rechte model ver smalt zich naar onderen een weinig en heeft onder de knie een geplisseerde strook. Ook de hoed is van plastic ge maakt. Qoedi e voornemens, mevrouw. hij mij aangespoord het werk op de toren voort te zetten. Ik ben het blij ven doen, ook na zijn dood, nu al meer dan tien jaar geleden. En nu mag ik zeggen, dat ik het hoe langer hoe ple zieriger ben gaan vinden. Ilc zou er geen afstand meer van kunnen doen. Het carillon is zo'n machtig instni- ment. Het hoort zo echt bij de ge meenschap. De klokken begeleiden ons door het hele leven. Op feeste lijke herdenkingsdagen, maar ook in rampspoed laten ze hun bron zen geluid galmen over stad en dorp. Het carillon is van iedereen en voor iedereen en wordt door iedereen gehoord. Daar komt bij. dat je daar hoog in de toren als beiaardierster zo vrij bent als een vogeltje in de lucht. Je kunt binnen zekere grenzen je eigen program maken, dat wisselt met de stem mingen van de mensen. De eenvoudige volksliederen en de ko- Beroemde Franse modehuizen gaan procederen De Franse modehuizen Dior. Fatlr en Balenciaga hebben meegedeeld, dat zij in Zwitserland een aanklacht in zullen dienen in verband met de namaking van naamkaartjes op hoe den, die in Zwitserland worden ge maakt en dan over de hele wereld worden verkocht. Genoemde modehuizen en het Pa rijse syndicaat van de „haute coutu re" beweren, dat gedurende de laat ste jaren hoeden, die hun nagemaak te namen dragen voor een waarde van een miljard francs (meer dan 10 miljoen gulden) zijn verkocht, met of zonder het woord „copie" of „naar het model van". Zij delen mede, dat zij aan hun advocaat in Genève opdracht hebben gegeven om een aanklacht in te die nen. Het bedenken van toetjes is een dank baar en prettig werkje. Alleen al bij de melkgerechten zijn er heel wat mogelijk heden, te meer als U in plaats van melk eens karnemelk gebruikt. Gort-, rijst-, havermout- en bloempap bijvoorbeeld smaken zowel zoet als zuur best. Afwisseling kunt U ook bereiken door een extra smaakje: dadels, rozijnen of krenten, gebrande suiker of koffie-ex- tract. Rijstebrij en een havermout- of custardpudding met het sap van een ci troen of sinaasappel erdoor zijn werkelijk het proberen waard. Advertentie) Wn\S: ralen van Bach laten er zich wonder schoon op vei-tolken; volksdansliedjes uit alle landen, zo goed als de mooiste concertnummers. Én dan de kerstlie deren. De oude kerstliederen 2ijn ook muzikaal zo bijzonder mooi. Er zit zo iets feestelijks in, dat ik de kerstbe spelingen van het carillon de plezie rigste vind van het hele jaar. Mis schien komt het ook wel door het we ten, dat er dan altijd zo'n drie vier duizend mensen aan de voet van de to ren staan mee te luisteren. Belang stellenden voor de kerstdienst in de kerk. Maar toch, de beiaard heeft al tijd iets vrolijks in zich. Behalve mis schien op mistroostige mistige dagen. Dan zijn de klokken altijd een beetje verkouden. De andere dagen échter met hoge, heldere Hollandse luchten, dan gé'üeurt het meermalen, dat ik niet los kan komen van mijn instru ment en nog een half uurtje langer blijf spelen, dan voorgeschreven is. Trouwens, met stormweer, wanneer het geluid van 37 Hemony-klokken boven je hoofd aan flarden wordt ge scheurd. dan gaat er ook een aparte, inspirerende bekoring van dit werk uit. Het verleidt je tot de meest ge durfde improvisaties!" Thuis oefent Maria Blom regelma tig. Ze zou graag de beiaarddierschool in Mechelen bezocht hebben, maar dit was niet mogelijk. Anderen hebben haar dus verder de weg gewezen bij dit voor een vrouw eigenlijk zware werk. Zelf arrangeert ze nu haat- ca- rillon-muziek. Het repertoire van haar eerste leermeester heeft al heel wat uitbreiding gekregen. Op de oefen beiaard in haar woonkamer werkt ze regelmatig aan de verbetering van haar techniek. Er komt maar een ma ger geluid uit het instrument, maar. voor Maria is het genoeg. Aan haar voordracht werkt ze wel met het ech- (Van onze redactricel Het is een verschijnsel dat ieder jaar terugkeert; als „oud en nieuw" nadert komen prompt de vele goede voornemens aandraven. Die goede voornemens zyn in de eerste plaats een verrukkelijk excuus om in deze laatste we ken van het jaar alles maar op zyn beloop te laten. Visites ma ken T Welnee, na nieuwjaar gaat men alle sinds lange tijd lopende afspraken eens keurig afwerken. Bezoek vragen f Daarmee wacht men tot na nieuwjaar. De kerstdagen bren gen al drukte genoeg mee Veel zeldzamer zijn goede voornemens in het volgen de genre: ,Met ingang van het nieuwe jaar weiger ik botweg, nog langer mee te doen aan de roddelpraatjes van mijn vriendinnen. Ik zal spontaan de partij kiezen van mevrouw X., die altijd zo bekletst wordt als ze er niet bij is". Of: nieuwjaar bedank ik voor de bridgeclub waaraan ik nu al vijf jaar tegen heug en meug mee doe. Ik zal eerlijk bekennen, dat ik bridge dus danig hfidt. dat ik graag alle speelkaarten van het Europese vasteland op een grote stapel sou verbranden." Of: „Vanaf lieden zal ik nooit meer driftig worden wanneer mijn echtge noot, door omstandigheden, al dan niet buiten zijn wil. één of meer kwartieren te laat komt voor de warme maaltijd." Dit soort voornemens wordt nóóit uitgevoerd. Toegegeven het is ook niet zo heel ge makkelijk om ze te realiseren. Maar de meeste goede voor nemens liggen voor de vrouw op het huishoude- lijk vlak: Zo ken ik iemand, die zich ieder jaar opnieuw hardnekkig voorneemt om een huishoudkasboek te gaan bij houden. Waarom? ,J)an kun je tenminste zien waar het geld blijft in deze dure tijd." Haar echtgenoot zegt dan geschrok ken: „Maar kind, dat hoeft toch niet. ik weet heus teel dat je het geld. niet over de balk gooit." Hij heeft namelijk vreemde herinneringen aan het kasboek, dat zijn echtgenote in het eerste jaar van hun huwe lijk heeft trachten bij te hon den. Hig was toen nog helemaal vertederd door haar pogingen tot het roeren van een strikt- v oorbeeld i g huishoudkund ig beleid en sloeg haar met onge veinsde bewondering gade wan neer zy het kasboek zat „bij te werken". Tot hij op een .keer de belangstelling zo ver dreef, dat hy eens wat ging bladeren in dat indrukwekkende document en temidden van allerlei huis houdelijke postjes plotseling zijn naam zag prijken met daarachter de vermelding ..Zakgeld f 15.00". Een half kolommetje verder vond hij opnieuw zijn naam, met de ver melding JZakgéld f 85.00". en op de laatste dag van de maand stond hij nogmaals ingeschre ven voor een gulden 'of acht. Tevergeefs trachtte hij zich te herinneren aan welke plezieri ge zaken hij die maand zoveel extra zakgeld had verbrast, maar tenslotte hielp zyn nieuw bakken echtgenote hem uit de droom. Hei kasboek wilde maar niet kloppen, en dus placht ze iedere maand de te korten maar toe te schrijven aan 't feit, dat hij van tijd tot tijd overigens met haar vol ledig medeweten wel eens 'n greep in de huishoudkas deed om onvoorziene uitgaven" te financieren. Ook dit jaar zal op de ach- tergrond van haar den ken wel weer het vaste voornemen smeulen om einde lijk eens een grondige en dege lijke huisboekhouding op poten te zetten en vermoedelijk zijn er onder de zoveel miljoen in woonsters van ons land méér vrouwendie een dergelijk plan op haar lijst met „goede voor nemens" hebben staan. Dat plan kunnen ze komend jaar ten uitvoer brengen, want het G.B.J. (het Gezins-Begrotings- Instituut) heeft een fraai huis- haudkasboekje uitgegeven dat er zo aantrekkelijk uitziet, dat men er in aan het boekhouden is voor men het weet. Dit boek kan „niet alleen een financieel geheugen, maar ook een f inan cieel geweten" zijn, zoals de sa menstellers i» het voorwoord zeggen, en al klinken die woor den financieel geweten" wel licht wat onbehaaglijk van tijd tot tijd hebben ire zo'n ge weten allemaal wel eens no dig! Er staan ook nog heel nuttige huishoudelijke wenken in dit boek. Hebt U dus tóch het plan om komend jaar ein delijk eens een kasboek te. gaan bijhouden, dan is dit GBI-huis- houdkasboekje juist iets voor U. Het is te koop by spaarban ken, boerenleenbanken, post kantoren en de commissies voor huishoudelijke voorlich ting, en het biedt een uitgele zen kans om een van uw vele „goede voornemens" een gron dig en degelijk in de praktijk te brengen'. ~öan ozcuw De afstand, zowel in tijd als in ruimte, verleent aan gestalten en gebeurtenissen een bedrie- gclijkc retouche. In de ruimte ver kleint en verzacht zij, om het kleine menselijk zintuig niet al te zeer te verbijsteren: een laaiende vuurbol wordt een pinkelende ster. Maar In de tijd verdraait of vertekent de af stand al naar gelang een illusie moet gevoed worden of laster ge handhaafd: zo blijft Augustus ver heven en Tiberius bloeddorstig. Het kerstverhaal is aan die verte kening door de afstand evenmin ont komen. En waar de werkelijkheid zoals meestal geen vleiend beeld gaf van dc menselijke verhoudingen, moest het gehele gebeuren wer st raa ld worden door een romantische glans, en de hoofdpersonen moesten de allure krijgen van vorstelijke personen incognito. Hoe weinig blijft daarvan bij nauwkeurige lezing over Er gebeurt uiterlijk niets specta culairs of verhevens. In feite heeft er niets anders plaats dan een klein, alledaags, wat navrant gebeuren aan de rand van een rijk. dat wel ande re zorgen aan het machtig hoofd had dan het wat bekneld geraakte lot van twee dorpse provincialen. Er zijn altijd wel veldtochten gaande of er moeten strafexpedities worden uitgezonden, het beheer van de plaat selijke bestuursambtenaren eist voortdurende controle, er is vaak onrust aan de grenzen, de satelliet staten veroorzaken moeilijkheden, er zijn tekorten die om nieuwe be lastingen vragen: dat alles geeft be drijvigheid en zorgen op het aller hoogste niveau. Hoe onder al die bedrijven het ge wone volk, speciaal van de bezette gebieden, leeft of tracht te leven: het wordt, als immer, aan hun eigen vitaliteit en vindingrijkheid overge- laten. Waar de grote ingewikkelde machine van het Imperium glad en geruisloos moet functioneren dient ieder te zorgen niet tussen de rade ren te geraken. En zeker niet de pasgeboren zoon van een dorpstimmerman, als zijn moeder door de zoveelste ambtelijke maatregel op de meest ongelegen tijd uit haar bescheiden huis wordt gedreven. Dat de jaloerse haat, die Hem onder Augustus al naar het prille leven stond', onder Tiberius eindelijk zijn dood weet te bewerk stelligen heeft geen dier beide gro ten ook maar een ogenblik vermoed. Want Hij was, wereldlijk ge sproken, niemand. Zijn ver meende pretenties op een troon, door een regelrechte afstam ming die zijn ouders alleen maar een lastige reis maar geen enkel privilege in de koninklijke vaderstad bezorgde die louter fictieve on derscheiding was al lang verjaard. Zoon van David was een titel zonder enige inhoud, een hoogstens histori sche merkwaardigheid geworden, waarop krediet noch voorrang te verkrijgen was. (Van onze redactrice) Eigenlijk zou ieder menu. bedoeld voor feest- en hoogtijdagen, verge zeld moeten gaan van een waarschu wing aan dc huisvrouw die dat menu gaat klaarmaken: de waarschuwing: „Neem niet te veel hooi op uw vork!" Anders is het slot van het liedje, dat het hele gezin weliswaar met be wondering en waardering kijkt naar een smakelijke en uitgebreide maal tijd, maar dat degene, die al dit lekkers heeft gewrocht, zelf geen pap meer kan zeggen, laat staan eten. Wanneer U geen hulp in de keuken hebt en de meeste vrouwen ver keren tegenwoordig in deze om standigheid wees dan zo verstan dig om geen al te uitgebreide maal tijd samen te stellen, en waag U niet aan het proberen van ingewikkelde en tijdrovende recepten. Zonder dit laatste kan de kerstmaaltijd even goed een succes worden. Neem bijvoorbeeld als koud voor gerecht eens zo'n garnalencocktail. Feestelijk, en toch vrij gemakkelijk te maken: men legt de gewassen gar nalen in grote wijde glazen en giet hierover een mavonnaisesaus, ver mengd met wat sherry of cognac, wat tomatenketchup, paprikapoeder en cayennepeper, en eventueel wat room. De garnalen moeten geheel bedekt zijn met de saus; daarna gaat er nog wat fijngehakte peter selie en wat paprikapoeder over. Een. ander koud voorgerecht; gan- zeleverpastei, die men in stenen pot jes kan kopen. Het serveren is heel eenvoudig: met toast en boter. Liever een soepjé vooraf? Maak dan „Crème Argentueil": dat is een aspergesoep die natuurlijk niét uit een pakje komt! Koop een blik as perges en maak de soep van bouil lon (getrokken met wortel, ui, prei en selderie), boter, bloem en even tueel wat melk of room. dit alles vermengd met puree van asperges. De aspergepunten dienen als vulling, tezamen met wat fijngehakte verse kervelblaadjes. Staat er als hoofdschotel kip op het menu, dien die dan eens niet op met de traditionele appel moes, maar met schijven ananas uit Wik- Een uitstekende en frisse combinatie! Geen gekookte aard appelen er bij, maar zo dun moge lijk gesneden patates frites. Wilt j U een gemakkelijke vleessoort, dan koopt U bij de slager gebra den roastbeef, in mooie dunne plakken gesneden. Het bespaart I U de moeite van het braden en snijden. I Een aardig en spectaculair dessert zijn „Crêpes Suzettes". Crêpes, U weet het wellicht, zijn die mooie dun ne flensjes, die U bakt van beslag, dat in de volgende verhoudingen ge maakt wordt: op elke honderd gram f gezeefde) bloem, neemt U twee eieren, een kwart liter melk. 25 gram poedersuiker, een paar korrels zout. De „finishing touch" voor de Crêpes Suzettes is als volgt: wanneer de flensjes gebakken zijn, laat men in de koekepan wat boter smelten met wat suikerklontjes, die eerst over de schil van een sinaasappel zijn ge haald. Er gaat wat sinaasappelsap bij en wat oranjecuragao. Laat dit op een zacht vuurtje stroperig worden, haal de flensjes er door, vouw ze in vieren, besprenkel ze met wat cog nac en flambeer ze. De flensjes wor den brandend geserveerd. Dit zijn enkele ideeën, naar eigen smaak te verwerken in uw kerst- menu's. welke U in grote lijnen ver- moedelijk toch al in het hoofd hebt! Misschien is wel daarom de stal spottend als zijn geboorteplek aan bevolen: de meest geëigende plek tenslotte voor iemand die zijn stam boom kon terugvoeren tot de schaap- herdersjongen, die koning werd Met die enige, ironische gunst van het publiek moet Hij het stellen: ga naar de stal, de stamvader is ook tussen het vee vandaan geroepen. En wees voorzichtig met aanspra ken op méér: het zal uitlopen op een schandhord in drie talen, een publi citeit die een gehele wereld be strijkt: Jezus de Nazarener, de ko ning der Joden. Afstammeling van David te zijn is een levensgevaarlij ke erfenis. En ook dat laatste en enige wat Hem van zijn leeftijdsge noten onderscheidde is Hem niet en kel benijd, maar stelselmatig ont houden. Er is geen andere wereldreligie, die het met een dergelijke on aanzienlijke staat voor haar stichter stellen moet. Boeddha deed afstand van een prinselijke rang en vorstelijke rijkdommen. Mohammed trok zich terug uit de winstgevende bedrijvigheid van een welgesteld handelshuis. Mozes verzaakte de pri vilege van een hooggeplaatst ambte naar en beschermeling ener prinses. Maar de Man van Nazareth, die nog juist lezen kon maar geen letter schrift heeft nagelaten, heeft ook met van het kleinste eigendom of aanzien afstand behoeven te doen Want Hij bezat niets: zelfs de kle ren die Hij droeg waren Hem ge schonken en werden nog onder zijn stervende ogen verdobbeld. Hij bleef een kort leven lang niet anders dan de man uit het volk. Met slechts één middel om zich gelding te verschaffen, om onbestre den macht uit te oefenen over hon derden bij zijn leven en miljoenen na zijn dood; de onoverwinnelijke oerkracht van het Woord, dat naar profetische definitie een hamer en een vuur is. dat de hardste rotsen versplintert. Het mag geen romantisch schouw spel zijn. het slapend kind in een voerbak, maatschappelijk even wei nig aantrekkelijk als de jonge rabbi die te voet het land doorkruist met een groep ongeletterde metgezellen, levend van giften en terend op gast vrijheid. Deze volstrekte bezitloos heid. deze volkomen afwezigheid van enig wereldlijk aanzien doet de gloed van zijn Woord des te feller branden. Het bindt de haveloze aan Hem met een broederlijke genegenheid, en verleent Hem een koninklijke uit daging tegenover de bezitter: Gij dwaas: verkoop al wat gij hebt, en volg Mij na. SASK1A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 13