Snoepwinkel in Canada groeide uit tot een groot winkelconcern KAPPIE DEKLERKeZN IN DE TOEKOMST VRIJAF OP 5 MEI NIET UITGESLOTEN MOLLETSUEZACTIE ONTSTOND UIT ANTI-MUNCHEN-REFLEX in het land der oliebronnen 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 STEINBERG IN STOPNAALDEN EN BUNGALOWS Nederlandse huisvrouwen doen er veel en gevarieerde inkopen Samuel Steinberg had een dollar en vijfenzeventig cent op zak toen hy met zijn vrouw en vijf jongens in Canada voet aan land zette. Deze joodse emigrant van Poolse afkomst staat er nu heel anders voor: hij is vele malen miljonair en is de trotse eigenaar van enige van de grootste warenhuizen ter wereld. In Montreal is hy begonnen in een klein onooglijk winkeltje waar hy hoofdzakelijk dropveters en zuurballen verkocht aan snoepgrage schoolkinderen. Nu worden er in zijn „stores" de modernste frigi- daires, de meest weelderige zeiljachten, maar ook japonnen en kos tuums, kruidenierswaren en rookartikelen verkocht. Zuurballen zijn er ook nog in Steinbergs winkelcentrums, maar die lekkernijen worden nu niet meer uit een oude gebarsten stopfles verkocht, maar uit fel gekleurde automaten. In de warenhuizen van Steinberg is letterlijk van alles te koop: U kunt er heen gaan om een stopnaald te kopen, maar ook voor een ge rieflijke bungalow kunt U terecht. De Canadezen en Amerikanen vin den het gemakkelijk om al hun in kopen in eén winkel te doen. Vele Ne derlandse emigranten in Canada zijn trouwens ook voor deze methode en thousiast. Tijdens mijn reis door Ca nada heb ilc met een Nederlandse huisvrouw, bij wi_ ik te gast was, in een van die enorme warenhuizen ge winkeld. Na twee uur stonden wij pas weer aan de buitenkant. Achter ons aan duwde een goudgebiesde piccolo een wagentje voort, waarin zich de inkopen van mijn gastvrouw bevon den. Op het parkeerterrein bij de win kel, waar tweeduizend auto's kunnen staan, zette de piccolo zijn vrachtje achter in de wagen van zijn „cliënte" die vol gas gaf en met boodschappen voor een hele week naar huis reed. „Toen wij nog in Nederland woon den, was ik eigenlijk de hele week druk met boodschappen doen", zei mijn gastvrouw. „Iedere dag bracht ik minstens een half uur in een win kel door: bij de kruidenier, de slager, of waar dan ook. Nu doe ik alles in één. keer. Ik maak een briefje met de dingen, die ik in de komende week denk nodig te hebben en ga naar een van de grote winkels, waar ik alles tegelijk koop. Dat is veel eenvoudi ger en het bespaart veel tijd en ge loop. En omdat de kosten van levens- Tussentijdse Tory-zege met kleine marge. De conservatieve kandidate miss Mervyn Pike, heeft bij een tussen tijdse verkiezing in Melton Mowbray een meerderheid van 2362 stemmen behaald op haar tegenkandidaat van labour, E. J. Masters. De meerder heid die de conservatieven bij de vo rige verkiezingen in dit plaatsje in Leicestershire behaalden, was 10.780 stemmen. Maar dat was bij de alge mene verkiezingen, en de mist hield trouwens 44 percent van de stemge rechtigden in huis. De Lagerhuis-zetel van Melton Mowbray kwam vrij door het aftre den van de minister van staat An thony Nutting, die uit de regering trad bij wijze van protest tegen de Engelse politiek inzake Suez. Vier Hongaarse paren traden in huwelijk Gistermorgen om 10 uur is in de parochiekerk van de H. H. Simon en Judas te Ootmarsum het kerke lijk huwelijk voltrokken tussen drie Hongaarse paren, die op het vakan tieoord der P.T.T. aldaar gastvrij heid genieten. De burgerlijke huwe- 1 reeds in Boedapest vol- lijken waren i trokken. De plechtigheid ^/erd ver richt door pater Roclio Radanyi S.J. Gistermiddag werd in de hervorm de kerk het huwelijk ingezegend van een vierde Hongaars echtpaar door ds. Zaborsky uit De Bilt. Dit paar werd reeds vorige week door de ambtenaar van de burgerlijke stand van Ootmarsum in de echt verbon den. De Vietnamese president Ngo Diuh Diem heeft in de stad Dalat de be ëdiging tot officier bijgewoond van een klasse leerlingen van de daar ge vestigde militaire school. De plech tigheid heeft, behoudens enkele pit toreske trekjes, veel van die, welke zich jaarlijks afspeelt aan de Franse militaire academie van Saint Cyr. Deze foto brengt één van deze schil derachtige trekjes in beeld: volgens de traditie van de school in Dalat, schiet de majoor, die tijdens de plech tigheden met het bevel was belast, pijlen af in de vier windrichtingen, om „aan het heelal en de geesten te verkondigen, dat de pasgepromo veerden gereed staan om het vader land te verdedigen". onderhoud hier lager zijn dan in Ne derland wordt het bedrag, dat je we kelijks voor het eten mqet uitgeven nooit zo hoog. Dat is misschien meer een psychologische kwestie, maar je ziet er dan toch niet zo gauw tegenop om dat bedrag' ineens uit te geven. Goedkoop Zijn de kosten van levensouderhoud nu werkelijk zo laag in Canada? In vergelijking met ons land is dat inder daad zo. De levensmiddelen, groenten en vlees zijn naar onze begrippen goed koop. Dat komt o.a. tot uitdrukking op de menukaarten in de hotels en restaurants. Het eerste ontbijt, dat ik op Canadese bodem, nuttigde, kostte mij welgeteld 45 dollarcent. Ik ont beet tien in 't luxueuze Queens-hotel (Advertentie) Doe waf iegen die vatbaarheid Geel Uw kinderen gere geld Scott's Emulsion. De levertraan die de onont beerlijke vitaminen A e. en noodzakelijke opbouw- stollen bevat. Kinderen vinden 't lekker. Vader en moeder blijven niet achter, want oolc hun doet 'I goed. EMULSION in Montreal, waar je bijna tot de en kels in de tapijten wegzakte. Het was voor mij een interessante gewaar wording, dat voor de 45 cent, die ik te verteren had, vier zwartgerokte lie den in de weer waren: de chef de re ception, die mij naar mijn tafeltje be- feleidde, de ober-kelner, die mijn ont- ijt controleerde en twee kelners, die het bn mij brachten. De keurig gedekte tafel, waaraan ilc zat, werd volgazet met een potje thee, een glas melk, een glas orange- juice (sinaasappelsap), twee gebak ken eieren met ham, cerials (een soort pap van korenvlokken) i brood met marmelade. Voor een goed diner behoef de regel ook niet meer dan andei dollar uit te trekken en dat is toch niet veel als men bedenkt, dat de lo nen in Canada gemiddeld even hoog zijn als in Nederland. EI VOOR 3 CENT Mrs. Pepper, hoofd van de con sumentenafdeling van het ministe rie van Landbouw, die ik in de re- geringsstad Ottawa heb ontmoet, zei dit: De kosten van levensonderhoud zijn in Canada even hoog als in Nederland vóór de oorlog, maar de salarissen zijn over het alge meen twee en een half keer ho ger dan zij toen in Nederland wa ren. Onderzoek Zij vertelde mij iets over de resul taten van een interessant onderzoek naar de kosten van levensonderhoud. Men ging uit van een gezin van vier personen en kwam tot de conclusie, dat dergelijke gezinnen in Canada ge middeld vijftien dollar wekelijks voor de voeding besteden. De kosten van het eten zijn niet de grootste zorg van de Canadese huis vrouw, dat is een vaststaand feit. Voor gemiddeld 65 cent kan zij een pond vlees kopen, voor een dollar een pond koffie, voor 60 cent een pond roomboter Daar staat echter tegenover dat de huishuren hoger zijn dan in Neder land. Gemiddeld moet men voor de huur een vierde deel van zijn salaris reserveren. Uit de gesprekken die ik met Ne derlandse emigranten en Canadese autoriteiten zowel in Oost- als in West-Canada heb gehad (van kust tot kust een afstand van 5500 km: dus on derlinge verschillen) is mij wel ge bleken, dat men met de salarissen, die in Canada worden verdiend, beter kan rondkomen dan met overeenkomstige lonen in Nederland. En dat is uiter aard een gevolgtrekking, die het meeste gewicht in de schaal legt. (Advertentie) hitch DR.DREES ANTWOORDDE TWEEDE KAMER Waardige herdenking op zondag in het laar 1957 (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president en de minister van algemene zaken, dr. Drees, heeft donderdagmiddag in de Tweede Ka mer medegedeeld, dat de regering in de toekomst open blijft voor overleg om èn in het bedrijfsleven èn bij de overheid tot een vrije dag op de 5e mei te bomen. Hij meende, dat wat de viering V3n deze dag betreft de regering tot dusverre niet onredelijk is geweest. Bij de behandeling van de begroting van algemene zaken had den de heren Bakker (c.p.n.), Verhoe ven (k.v.p.), Scheps (p.v.d.a.) en Rit meester (v.v.d.) de viering van de 5e mei ter sprake gebracht. In verschil lende graduaties blijkt men prijs te stellen op een echte viering van de vijfde mei, zij het, dat men over het verstrekken V3n een vrije dag niet geheel gelijk dacht. Zoals men weet, heeft de regering in het verleden het vrijaf geven aan het overheidspersoneel afgewezen en wel voornamelijk omdat kort voor de vijfde mei, namelijk' op 30 april, het koninginnefeest gevierd wordt. De heer Scheps meende, dat dit standpunt van de regering gehand haafd moest worden. Daartegenover wilde bijvoorbeeld de heer Bakker veel verder gaan. Dr. Drees antwoord de, dat er geen verschil van mening bestaat over de betekenis van de vijf de mei, op welke dag wij de bevrij ding van de terreur herdenken. Deze keer zal de herinnering aan het her winnen van onze vrijheid een te ster ker waarde hebben, nu onze gedach ten uitgaan naar het ons sympathieke Hongaarse volk, dat thans een moei lijke en zware strijd om zijn vrijheid voert. De regering heeft nooit anders bedoeld, dan dat de vijfde mei een waardige en nadrukkelijke herden king van onze bevrijding zou zijn, maar zij is niet van oordeel, dat de vijfde mei een vrije dag voor de over heid en voor het bedrijfsleven behoort te zijn. In 1957 valt 5 mei op zondag. Het zal goed zijn de viering van onze be vrijding op deze zondag te houden, temeer daar er nu gelegenheid be staat om in berken en godsdienstige bijeenkomsten herdenkingsdiensten te houden. De Kamer nam de begroting van algemene zaken zonder hoofde lijke stemming, doch met aanteke ning, dat de C.P.N. tegen was, 3an. Op dezelfde wijze verenigde zij zich ook met het begrotingshoofd stuk betreffende de onvoorziene uitgaven. Tenslotte heeft de Twee de Kamer haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp, dat be doelt op de rijksbegroting voor 1956 alsnog een bedrag van 1.000.000 te brengen dat bestemd is voor de Nederlandse deelneming aan de wereldtentoonstelling te Brussel, alsmede een bedrag van 25.000, dat nodig was in verband met de onthulling van het natio nale monument op de Dam. 30-40°/, BENEDEN DE WAARDEI Morgen 9 uur beginnen wij met de ver koopvan 'n fabriekspartij „PARAMOUNT" MATRASSEN, de matrat met de sublieme binnenverlng van efectrisch geharde coni sche stalen veren, degelijke afdekking van zuiver wollen watten en gestepte erin végétal en prima zijden damast tijk. „Paramount", de matras met een zomer en wlnterkant. Deze partij bestaat uitsluitend uit 1-persoont matrassen, 80 x 190, NU ongelooflijk voordelig voor BELLAMY PARK VLISSINGEN Kamer verwierp de twee communistische moties (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft donderdag middag vonnis geveld over twee door de communistische heer Gortzak bij de behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen ingediende moties. Zij verwierp met 97 tegen 5 communistische stemmen de motie, waarin de houding van de regering in de kwestie van de onder wijzerssalarissen wordt afgekeurd en gevraagd wordt het overleg met de Algemene Nederlandse Onderwijzers federatie te heropenen op grondslag van de door de A.N.O.F. op 1 april 1954 ingediende voorstellen of op aan vaardbare regeringsvoorstellen. De motie, waarin het standpunt wordt af gekeurd dat de regering ten aanzfen van de salarisherziening voor de le raren heeft ingenomen en waarin ver- zodht wordt het overleg met de orga nisaties van leerkrachten bij het mid delbaar en hoger onderwijs te ope nen ter verkrijging van een aanvaard bare regeling, verwierp de Kamer met 101 tegen 5 communistische stem- De sleutelgeldaffaire in Pendrecht Over de arrestatie van de verzeke ringsinspecteur M. van R. en het Rotterdamse raadslid, tevens lid van de Provinciale Staten, M. F., beiden aangehouden in verband met sleu- telgeld-affaire in de Rotterdamse wijk Pendrecht, vernemen wij nader, dat F. bekend heeft van de 6000 sleutel- geld, die drie winkeliers tezamen had den moeten betalen om ieder een winkel toegewezen te krijgen, de helft te hebben ontvangen. F., die secretaris-penningmeester is van de vereniging, die daar bouwt, heeft ook toegegeven dat hij twee dagen na de arrestatie van Van R. naar diens vrouw is gegaan en haar 4000 heeft ter hand gesteld. Hij zou dit hebben gedaan om het bij een eventuele huis zoeking te doen voorkomen, alsof de verzekeringsinspecteur de gelden voor zich alleen had gehouden, aannemen de, dat Van R. over het aandeel van F. in deze zaak zou zwijgen. Nixon bezocht kamp aan Oostenrijks-Hongaarse grens De Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon, die als persoonlijk ver tegenwoordiger van president Eisen hower een bezoek brengt aan Oosten rijk en de vluchtelingenkampen waar de Hongaren zijn ondergebracht, heeft zich gisteren naar de Oosten rijks-Hongaarse grens begeven. Het gebeurde op zijn uitdrukkelijk ver zoek. Men bracht hem naar Andau, tot op 500 meter van het Reedy-ka- naal waar de laatste tijd de Hongaar se vluchtelingen zwemmend en wa dend de Oostenrijkse grens bereiken. Nixon sprak daar met mannen, vrouwen en kinderen die nog maar enkele uren tevoren de grens waren overgestoken. Bij hen was een man van middelbare leeftijd die geen be nen meer had. Deze man was "door zijn vrienden naar Oostenrijk gedragen. In het gezelschap dat Nixon op zijn tocht begeleidde waren de Ameri kaanse ambassadeur in Wenen, de Oostenrijkse minister van buitenland se zaken Figl en de onderstaatsse cretaris van binnenlandse zaken, Franz Grubhofer. Men had 500 Oos tenrijkse politiemannen in het grens-: gebied rond Nixon samengetrokken, teneinde het gevaar van zijn reisje naar de groer~ te beperken. In hamsterperiode werd plm. 30 pet. meer gekocht. Volgens de voorlopige weekindices, welke door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn berekend be treffende het omzetverloop bij de grootwinkelbedrijven en warenhui zen, gaven de omzetten in de periode 22 oktober10 november van dit iaar onder invloed van hamsteraan- copen van het publiek een stijging ten opzichte van de overeenkomstige leriode van vorig jaar te zien van 12 procent bij de textielbedrijven, van 25 procent bij de schoenbedrij- ven en van 27 procent bij de waren huizen. De verkopen in de daaropvolgende Sint-Nicolaasperiode van 12 novem ber8 december 1956 waren dit ir eveneens b< vorige jaar (Advertentie) Eden ontkent komplot met Israëliërs Premier Mollefc van Frankrijk heeft gisteren, informeel, in de Nationale Vergadering een motie van vertrou wen gekregen voor zyn Suezpolitiek. De uitslag van de stemming over een regeringsmotie was: 332 voor en 213 tegen. Wat de Fransen in hun optre den in het Midden-Oosten had geleid had Mollet in zijn uitvoerige uiteen zetting „een soort anti-Miinchen-re- flex" genoemd. „Wij waren van mening, dat Frank rijk niet het recht had, tweemaal dezelfde fout tg maken" aldus de pre mier. Hij trok hierbij een vergelij king tussen het samengaan van Hit- Ier met de Sowjet-Unie, kort voor de Tweede Wereldoorlog, en de betrek kingen, die Nasser met de Russen heeft aangeknoopt. In het explosieve gebied van een economisch ten achter gebleven Midden-Oosten betekende Nasser een gevaar, dat kan worden vergeleken met wat Hitier verte genwoordigde in het hart van een te geïndustrialiseerd Europa." Architecten niet voor verplichte pensioenregeling. Op initiatief van het Nederlands architecten genootschap (N.A.G.) is gisteren door een groot aantal onge organiseerde en by het genootschap aangesloten architecten vergaderd, over een door de bond van Nederland se architecten (B.N.A.) en enkele werknemersorganisaties tot de minis ter van sociale zaken gericht verzoek alle zelfstandige architecten in Ne derland en hun personeel te verplich ten tot deelneming in het daartoe op gerichte pensioenfonds voor architec tenbureaus. Het N.A.G. heeft volgens de voor zitter in zijn uiteenzetting aan de vergadering het initiatief genomen omdat het ernstige bezwaren neeft te gen deze diep in het architectenleven ingrijpende regeling. Giro 777 en giro 999. Op girorekening 999 ten name van het nationale comité hulpverlening Hongaarse volk was tot gisteren ontvangen: f3.700.242,25; het Ne derlandse Rode Kruis ontving op haar speciale girorekening no. 777 f4.051.089,18. De Britse eerste minister sir An thony Eden heeft gisteravond in het Lagerhuis nogmaals verklaard, dat Engeland en Frankryk niet wisten dat Israël Egypte zou aan vallen. Hij ontkende ook de be richten als zou Engeland heime lijk met Israël hebben samenge spannen. 33. „Daar zul Je 't hebben!" zei Kappie zacht. „Mijn heer Sikkai! Ik ben be nieuwd wat die nu weer voor boodschappen heeft". Hij keek de Maat en Ri valed doordringend aan. „Denk erom. geen woord over het bezoek van Ben Soluf. Die woestijnhaalen zijn niet te vertrouwen!" Sikkai steeg van zijn ka meel en kwam op het groepje toegestapt. „Goedenavond", groette hij op westerse wijze. „De heren doen het op hun ge mak, zie ik! Is de nieuwe oliebron misschien al ont dekt?" „Dat hoeft niet meer", deelde de Maat hem som ber mee. „Vannacht gaan wij..." „Uchuchuch.ehdat wil zeggen", viel Kappie haastig in, met een woe dende blik op zijn stuur man. „De avonden zijn hier sakkers koud. meneer!" „Als Slgnor Sikkai even verdej kijkziet", vulde Rivaldi aan, terwijl hij over zijn schouder wees. „Mijn helper is druk bezig met het onderzoek. Helaas", voegde hij er met omfloerste stem aan Ongeregeldheden tijdens massaproces Johannesburg Op de tweede dag van het massa proces in Johannesburg heeft de poli tiechef door zyn koelbloedigheid een bloedbad buiten het gerechtsgebouw weten te voorkomen. Toen een deinende menigte van kleurlingen en Europeanen in botsing kwam met oen honderdtal politie mannen, die van hun vuurwapens ge bruik maakten, baande de politiechef kolonel P. Grobler zich een weg tussen de vechtenden en gelastte zijn man nen het vuren te staken. Door zijn koelbloedigheid kwam ty- dig een einde aan de gevechten, waarbij veertien personen vier Europeanen en tien inheemsen ge wond raakten. Drie hadden kogelwon- den, negen inheemsen en een Europe aan werden verwond door slagen met de gummistokken der politiemannen en een Europese politieman liep een ernstige hoofdwonde op toen hy door een steen getroffen werd. Dertig arrestaties in Argentinië In Rosario zouden, volgens plaatse lijke persberichten, dertig burgers en een militair zijn gearresteerd wegens medeplichtigheid aan plannen voor verzetsdaden. Onder hen zouden zich voormalige vooraanstaande Peronis ten bevinden. Kind en oude man aangereden en gedood In Rotterdam is donderdag de 7- jarige Robbie Westerduin van een rij dende'truck met oplegger gesprongen en onder de wielen van de oplegger geraakt. Het kind is in het ziekenhuis Coolsingel overleden. De 66-jarige M. Beute werd in Rot terdam aangereden door een motorrij der en gedood. (Nagekomen advertentie) toe, „tot nog toe iukslaagt liet i Een licht geruis deed hen allen omzien. De wi chelroedeloper was plotseling blijven staan. Toen begon hij heftig op en neer te springen; het twijgje ees duidelijk zichtbaar naar de Heden is van ons heen gegaan, zacht en kalm, onze lieve vader, groot- en overgrootvader, de heer JAKOB VVONDEUGEM, weduwnaar van PIETERNELLA MAAS, in de ouderdom van 76 jaar. Noordgouwe: A. BOONE— WONDERGEM. P. BOONE. Oostkapelle L. WONDERGEM. M. WONDERGEM— DEN HOLLANDER. Klein- en achterkleinkinderen. De begrafenis is be paald op maandag 24 december 1956 te Oost kapelle. Noordgouwe, 20 december 1956.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8