Dr. ir. Mesu: het Zeeuwse Meer zal geen recreatiegebied kunnen zijn Rhodesia kan kolenleverancier voor ons werelddeel worden GlAPSTONt HOUDT DE SM- WAARVAN VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 P R O V 1 N O I A L B Z E E U W 8 B C O V B A N T TOEKOMSTIGE AGRARISCHE PROBLEMEN f Advertentie) Voorbereidingen voor het kerstfeest in „Judenau". Het Nederlandse Rode-Krulsteam. dat belast is met de zorg voor het vluchtelingenkamp Judenau in Oos tenrijk, is druk bezig met de voorbe reidingen voor het kerstfeest. In het kamp zijn duizend vluchtelingen on dergebracht. Het comité „Amster dam helpt Hongarije", verzorgde 1000 kerstpakketten, tezamen ter waarde van 12.500. Deze pakketten zjjn woensdag verzonden in een grote vrachtauto met aanhanger, die waar schijnlijk zaterdag het Kamp zal be reiken en die daar dan tevens 480 blik ken appelmoes zal brengen, die ge schonken zijn om de kerstmaaltijd op te luisteren. Bovendien zijn voor het kamp Jude nau bestemd: 684 herenoverhemden, een partg zeep en enige lappen stof. Ook heeft het Nederlandsche Roode Kruis 12 naaimachines gestuurd, waarmee de vrouwen in het kamp de ze stof kunnen verwerken tot kleding stukken. Tevens zijn met dit transport de twaalf paar sokken meegegaan, die vrouwelijke gevangenen in het Huis van Bewaring in Den Haag voor de Hongaarse vluchtelingen hebben ge breid, Aan het internationale Rode Kruis zijn met hetzelfde transport verzonden: 1600 slopen. 60 lakens. 370 dekens. 300 stuks ontsmettende zeep, 20.000 tandenborstels. 20.000 scheer kwasten en 4730 haarkammen, bene vens een grote partij medicamenten en 3360 blikken vlees. duidelijk, dat het bij de leveranties onmiddellijk een ruime voorsprong op andere Europese landen heeft. „Symbolische olie" Olie is tot dusver aangeboord in Marokko, Algerije, Tunis, Egypte, de Franse Kongo en Nigeria. De produktie heeft nog nergens een grote omvang aangenomen. Ook in Angola (Portugees Oost-Afrika) is olie gevonden en reeds is een symbo lische lading van zegge en schrijve 49 vaatjes naar Europa verscheept. Hoewel over de rijkdom van de olie- lagen hoog wordt opgegeven de olievelden zouden een gebied van 50.000 vierkante kilometer beslaan wordt ernstig betwijfeld of deze olie- lagen van werkelijke betekenis zijn. En dat is vrijwel alles: de Kongo heeft geen olie; Zuid-Afrika even min; Mozambique heeft na jaren lange opspoingen de hoon opgege ven. Van andere landen is niets defi nitiefs bekend; slechts zijn er aan wijzingen dat ook Somaliland en Lybië misschien olie hebben. Het ziet er dus bepaald niet naar uit, dat Afrika in de naaste toekomst een ernstige concurrent van het Midden- Oosten zal worden op de wereld markt, En voorshands lijkt de vraag of Europa zijn olie in een verdere toekomst niet wat dichter bij huis halen kan, in belangrijke mate af hankelijk van het antwoord op een andere vraag: wat zullen de grote oliemaatschappijen in de Sahara kunnen doen? Van landaanwinst in Nederland wordt de helft cultuurgrond (Van een onzer redacteuren) De totale oppervlakte, die in het zuidwesten van ons land als gevolg van het Deltaplan zal kunnen worden gevonden, schat dr. ir. F. P. Mesu, oud-directeur van de Cultuur Technische Dienst, op niet meer dan rond 15.000 ha, waarvan een belangrijk deel als zomerpolder. Hij betwijfelt namelijk, of het met het oog op de veiligheid mogelijk zal zijn om ten behoeve van de recreatie de uitgestrekte zandbanken en zandplaten in het toekomstige Zeeuwse Meer in te polderen. Men moet namelijk rekening houden met het samenvallen van ongunstige factoren, als een langdurige zware storm, gepaaod met hoge afvoeren van Rijn en Maas. Het Zeeuwse Meer moet dan als bergboezem dienst doen en dus, even als het IJselmeer, een voldoende bergingscapaciteit hebben. De betrek kelijk smalle stroken langs de oevers zullen vermoedelijk slechts door „zomerkaden" worden omgeven en bij hoog water onderlopen, dus in hoofdzaak alleen voor exploitatie als grasland in aanmerking komen. Bebossing of bebouwing voor recreatiedoeleinden zal immers zowel op de zandplaten als in de „zomerpolders" onder die omstandigheden uiterst moeilijk zijn. zijn toegenomen Dit zal erop neer komen, dat per hoofd in plaats van 24 are nauwelijks 20 are cultuur grond ter beschikking zal zijn en dat de opbrengst dus met ruim 20 zal moeten stijgen in een periode van 25 jaren". Een dergelijke opvoering van de produktie en dat met minder ar beidskrachten- is volgens dr. Me su alleen mogelijk indien, behalve het gebruik van nog beter zaaizaad, betere bemesting, betere verpleging, beter vee enz., ook andere middelen zullen worden toegepast die ongeveer dezelfde invloed zullen moeten heb ben als de kunstmest in de eerste helft van deze eeuw. Rivierwaterwet Van zeer groot belang voor de landbouw acht de heer Mesu de ster ke concentratie van waterschappen, die hij in de komende decennia ver wacht. Dit zal alleen al nodig zijn, omdat een wetsontwerp wordt voor bereid, waarbij aan de beheerders van het openbare water een positie ve taak wordt toegedacht bij de be strijding van de waterverontreini ging. De kwaliteit van hét water eist bijzondere zorg, maar ook de aan- eh afvoer van water moet verbeterd Dr. ir. Mesu bracht deze opvatting naar voren in een toespraak, die hij donderdagmorgen in Amsterdam hield tijdens de algemene vergade ring van de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau". Tot omstreeks 1980, zo sprak hij voorts onder meer, kunnen ten hoogste 260.000 a 270.000 ha aan cultuur grond worden gewonnen, namelijk 30 a 35.000 ha door ontginning van heide- of veengronden, 155.000 ha door voltooiing van de Dselmeei*- polders en 75 a 80.000 ha door in poldering van „buitengronden". Hierin zijn echter begrepen geulen, kanalen, dijken, wegen en woonker nen, tezamen ongeveer 10 De netto-oppervlakte is dus rond 240.000 ha, of gemiddeld circa 10.000 ha per jaar. Tengevolge van de bouw en aanleg van woningen, industrieter reinen, havens, wegen, sportterrei nen etc. zullen echter in de komen de 25 jaar rond 100.000 ha, in hoofd zaak cultuurland, verloren gaan. Van de totale berekende mogelijke landwinst tot 1980 blijft derhalve niet meer over dan rond 140.000 ha. Ondanks alle inspanningen zal het areaal aan cultuurgrond dus met nog geen 6 stijgen, terwijl de bevol king tot 1980 vermoedelijk met bij na 30 (tot 14 miljoen) zal toene men. De toekomst biedt voorts nog mo gelijkheden voor landaanwinst, o.a. 5 a 6000 ha in de Lauwerszee (waar vermoedelijk in 1957 een begin zal worden gemaakt met de inpolde ring), rond 1500 ha in het westelijk deel van de Dollard en circa 7000 ha in de kop van Noord-Holland tussen Den Helder en Wieringen, waar het Balgzand en een deel van de Bree- horn zouden kunnen worden inge polderd. Tenslotte is er maar vermoedelijk eerst na het gereedko men van de laatste IJselmeer polder, dus na 1970 altijd nog de moge lijkheid tot inpoldering van de Oos telijke Wadden door middel van een afsluitdijk van de Lauwerszeedijk via Schiermonnikoog-Rottum-Rot- tumeroog naar de Eemspolder, waardoor rond 50.000 ha grond zou den worden gewonnen. De inpolde ring van de Westelijke Wadden ligt nog zover in het verschiet, dat het de heer Mesu weinig zin leek te heb ben daarop reeds nu in te gaan. Zware opgave „In de Tweede Wereldoorlog, aldus de heer Mesu, was ons land, behalve in de winter van 1944 op 1945, nog in staat zichzelf te voeden al was schraalhans keukenmeester. Zal on ze landbouw hiertoe ook nog in staat zijn, wanneer de oppervlakte tot het jaar 1980 met slechts 6 en het aantal inwoners met bijna 30 zal Neyers werken in de steenkolenmij nen van Zuid-Afrika. worden. Een onderzoek in 1956 heeft uitgewezen, dat op niet minder dan 180.000 ha de produktiviteit wordt gedrukt door regelmatige water overlast .terwijl op ruim 120.000 ha periodiek wateroverlast optreedt. Verder is aanvoer van water nodig voor de 800.000 ha verdrogende of droogtegevoelige cultuurgrond. Er zullen voorraadboezems worden gevormd, namelijk het IJselmeer voor het noorden ter grootte van rond 120.000 ha en het z.g. Zeeuwse Meer voor het zuiden ter grootte van ongeveer 40.000 ha, aldus de heer Mesu. Wanneer deze beide boezems in het voorjaar één meter worden opgezet zou daar voldoende wa ter beschikbaar zijn om de onge veer 800.000 ha verdrogende gronden van water te voorzien. Met de beschikbare hoeveelheden water zal zuinig moeten worden omgegaan en men zal alle maat regelen moeten vermijden, die de zoetwaterbalans ongunstig beïn vloeden. „Om te bereiken dat elke gegadigde zijn rechtmatig deel krijgt, zal het onvermijdelijk zijn dat een wet tot stand komt, waarbij aan het rijk wordt opgedragen de zorg voor een rechtvaardige verdeling van het Rijn- en Maaswater naar de ver schillende delen van ons land, dat aan de provincies wordt opgedragen een billijke verdeling over de water schappen in de provincie tot stand te brengen en dat de waterschappen zorgen voor een billijke verdeling naar de waterbehoeftige gronden in hun waterschap". Van de ruim 2,5 miljoen ha cul tuurgrond is blijkens een onderzoek van de Cultuurtechnische Dienst ruilverkaveling voor circa 500.000 ha zeer urgent en voor een even grote oppervlakte urgent. Het is de bedoeling de ruilverkavelingscapaci teit van de Cultuurtechnische Dienst op te voeren van 20.000 tot 80.000 ha per jaar. „Wanneer dan in de volgende de cennia het aspect van landbouwend Nederland ingrijpende wijzigingen zal ondergaan", zo merkte dr. Mesu aan het slot van zijn inleiding op, „dan zal blijken dat het aantal land bouwbedrijven sterk zal zijn ge daald; dat de gemiddelde grootte der bedrijven aanzienlijk zal zijn toegenomen; dat het aantal arbeids uren per 100 kg produkt veel min der is geworden; dat daarentegen ook de investeringskosten voor het entameren van een landbouwbedrijf: hoger zullen zijn geworden door het grotere machinekapitaal en dat dus het boer worden niet zo gemakke lijk zal zijn". 4 H. D. Louwes: een kloeke boerenstand onmisbaar. Centraal Bureau sticht een g g chemische fabriek g H Op de gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden jaar- vergadering van.de Nationale ff Coöperatieve Aan- en Verkoop- M vereniging Centraal Bureau G. A. heeft de voorzitter, de heer H. D. Louwes, onder meer op- gemerkt dat door gebrek aan visie op de landbouw en zijn ff problemen, onze landbouwbe- p ff vol king als geheel en haar be- n H drijf nog niet harmonisch en vanzelfsprekend in ons nationa- M le denken en doen zijn opgeno- i men. f§ Spreker kwam tenslotte tot §f de conclusie, dat een gelukkig, s gezond Nederlands volk met een goed vertrouwen op de toe- j= komst zonder een kloeke boe- renstand op de duur niet kan voortbestaan. f| H Het Centraal Bureau heeft M H voorts besloten, samen met de Eerste Nederlandse Coöperatie- ve Kunstmestfabriek te VIaar- ff dingen een grote en moderne fa- H briék te stichten voor de berei- ding van chemische produkten iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinil AFRIKA ALS ENERGIEBRON Wat zullen oliemaatschappijen in de Sahara kunnen doen (Van een onzer redacteuren) De huidige stagnatie in de olie-aan voer en 't chronische tekort aan steen kool in West-Europa hebben de vraag actueel gemaakt, in hoeverre deze on- misbare grondstoffen voor onze energievoorziening in een nabije of verdere toekomst wellicht kunnen worden betrokken uit Afrika. De jongste ge schiedenis heeft aangetoond hoe angst wekkend kwetsbaar de aanvoerlijnen van olie uit 't Midden-Oosten zijn. En reeds enkele jaren staat West-Euro pa voor de trieste noodzaak om steeds grotereh oeveelheden steenkool ten koste van moeizaam bijeengeschraapte dollars uit .Amerika te im porteren. Nu is in de na-oorlogse jare n duidelijk gebleken hoe enorm be langrijk de schier onuitputtelijke voor raden bodemschatten van 't „zwarte werelddeel" zijn voor de wereldecono mie. Als vanzelf rjjst dus de vraag, welke rol Afrika nog zal kunnen spel en als leverancier van grondstoffen voor energie. Om met de steenkool die tenslotte de oudste rechten heeft te begin nen: het is reeds lang bekend, dat de Unie van Zuid-Afrika zeer rijke steen koolvelden bezit en dat de Zuidafri- kaanse steenkool van betere kwaliteit dan de Amerikaanse is. Insiders op het gebied van Afrikaanse betrekkingen zijn ech ter van mening, dat de Zuidafrikaan- se regering niet veel voor groot scheepse kolenexpoit voelt, omdat het land praktisch geen andere energie bronnen heeft en men de steenkool liever voor eigen gebruik zal reserve ren. Sinds de Unie op vrij grote schaal synthetische olie en benzine uit steen kool produceert, zal de drang tot ex port bepaald niet zijn gegroeid. Groots plan in Rhodesia Ook Zuid-Rhodesia heeft enorm veel steenkool. De Wankie-kolenmijnen J;en zuiden van Livingstone voorzien heel Noord- en Zuid-Rhodesia. De kolen liggen er als het ware voor het op scheppen, zo dicht aan de oppervlakte dat schachten ?r niet nodig zijn. De produktie kan nog gemakkelijk 3 4 maal worden vergroot, maar toch kunnen de Wankie-mijnen niet aan de vraag voldoen: de enkelbanige spoor lijn van de steenkool- naar de koper mijnen in Noord-Rhodesia de groot ste afnemer kan het vervoer niet aan. Er zijn echter grote veranderingen op til. Waterkracht is in Afrika, met zijn grote hoogteverschillen en enorme watervallen, een belangrijke bron van energie. Op tal van plaatsen in het he le Werelddeel wordt dan ook koorts achtig aan de bouw van hydro-elektri- sche centrales gewerkt. Zo is niet lang geleden in Belgisch Kongo de Le Ma- rinelcentrale gereedgekomen. Deze centrale, bestemd voor de levering van energie aan de grote koper-, kobalt- en uraniummijnen in Kongo, zal gedu rende 5 jaar ook stroom leveren aan de kopermijnen in Rhodesia 500 miljoen kWh per jaar. (Om die leve ranties mogelijk te maken is over een afstand van 320 mijl een hoogspan ningskabel voor 220.000 volt aange legd die kabel, waarin 4500 ton ko per is verwerkt hangt aan 1400 stalen masten). Dit is echter een tijdelijke voorzie ning. In Rhodesia is het wachten op het gereedkomen van de Kari- ba-centrale. waarvoor een 400 voet hoge dam in de Zambesi wordt ge bouwd. Deze centrale kosten 113 miljoen zal vermoedelijk in 1960 of 1961 bijginncn te draaien met een capaciteit van 1200 Mega watt. Op dat moment zal Rhodesia geen steenkool meer nodig hebben voor het opwekken van elektrici teit en tevens komt er dan mate riaal van de spoorwegen vrij. In Engeland waar de mijnen even eens uitgeput raken en dus ook du re Amerikaanse kolen worden ge ïmporteerd heeft men deze ontwik keling nauwlettend gevolgd en daar is nu plotseling grote belang stelling voor de zeer goedkope steenkool van de Wankie-velden ontstaan. Zowel in Engeland als in Rhodesia ziet men exportmogelijk heden en speelt men met de ge dachte aan de aanleg van een bijna 900 kilometer lange spoorlijn van Wankie, dwars door Beetsjoeana- land naar Grootfontein in Zuid- West-Afrika, dat reeds door een Een onderzoek naar aardolie in tropisch Afrika (Shell foto spoorlijn met de Walvisbaai ver bonden is. Het zal, als het plan al doorgaat, nog vele jaren duren voordat Rho desia West-Europa van kolen zal voorzien. Maar het Is een mogelijk heid en voor zover nu bekend, zal tegen die tjjd de huidige produktie van 4 miljoen ton tot misschien 20 miljoen ton per jaar kunnen worden opgevoerd. Dat maakt het de moeite waard om er een miljoenenplan voor te financieren. Zou Engeland in die financiering deelnemen, dan is het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5