mmoRD Kritiek op eenzijdige politieke voorlichting in de ether In het Oostenrijkse houden „herders" Burgenland de wacht ?RIJDAj& 2t DECEMBER 1956 PRO VINOIALE ZEEUWSE COURANT 3 Ook luisterbijdrage voor de Wereldomroep wekt verzet (Van onze parlementaire redacteur) Er is al sinds jaren in ons land iets niet in orde met de staatkun dige voorlichting van de bevolking door middel van de radio. In het verleden is daarop in de Tweede Kamer meermalen de aandacht ge vestigd. Opnieuw hebben enkele afgevaardigden donderdagmiddag bij de voortzetting van de behandeling van de begroting van onder wijs, kunsten en wetenschappen voor 1957 bij minister Cals erop aangedrongen zijn invloed aan te wenden om een billijker en recht vaardiger verdeling te krijgen van de voorlichting door de verschil lende politieke partijen, die Nederland kent. Met name mevrouw Fortanier de Wit iv.v.d.) was van oordeel, dat de verhoudingen in Nederland zo scheef getrokken zijn, dat van een diep be schamende toestand moet worden ge sproken. „De voorlichting is vrijwel alleen Rooms-Rood gekleurd", zo zei- de zij. Dat is het gevolg van liet feit, dat de omroepwet nog altijd op zich laat wachten. Zij vond dat er geen sprake meer is van een eerlijke sportieve strijd tussen de politieke partijen, nu de twee grote politieke groeperingen de ether beheersen. Wanneer ingrijpen? Jkvr. Wttewaall van Stoetwe gen (c.h.) was allerminst tevreden over de politiek m de ether. Zij betreurde, dat wel de twee grote partijen elk een hun geheel ver wante omroepvereniging achter zich hebben en de ^ndere partijen een eigen omroep ontberen, waar door liet ..droit de réponse" in 't gedrang komt. Hierop aansluitend informeerde de heer Van der Zaal (a.r.j of de minister toezeggin gen kon doen over de politiek in de radio. Hij was van mening, dat de minister 8poedig zijn belofte inzake de zendtijd voor politieke partijen behoort in te lossen. Reeds heeft hij een maand de tijd gehad om zich te bezinnen over het advies van de radioraad. Ook in ander opzicht heeft de mi nister, of eigenlijk de staatssecre taris mr. Höppener, die de radiozaken onder zjjn beheer heeft, nogal wat kri tiek te verduren gehad. Bijvoorbeeld wat de luisterbijdrage betreft. De lie ren Van der Zaal (a.r.). Gortzak (c. Waarschuwing andere politici reeds herhaaldelijk daarop gezinspeeld, maar men heeft aan hun waarschuwingen geen aan dacht geschonken, hellicht luistert men nu naar de schrille noodkreet van Spaak. Die noodkreet heeft te meer bete kenis gekregen nu Spaak secretaris generaal is geworden van de Noord- atlantische verdragsorganisatie. Op hem rust de taak die organisatie tot nieuw leven te wekken en de samen werking tussen de Atlantische lan den te stimuleren. Die samenwerking had geleden door liet Engels-Franse optreden in Egyp te. En dat optreden was weer uitge lokt door het wanhopige falen van de Verenigde Naties jegens het agres sieve Egypte. Daaruit laat zich dan weer tie "felle aanval van Spaak op de Verenigde Naties verklaren. Zij wil een waarschuwing zijn voor allen, die op dit ogenblik nog iets waardevols verwachten van de Vere nigde Naties. Veel meer dan een man van de Verenigde Naties is Spaak een man vap het Verenigd Europa. Vandaar ook zijn optreden als secretaris-gene raal van de Navo. Hij wil Europa tot nieuw leven wekken en het weer tot een internationale macht maken, waarmee agressieve landen rekening moeten houden. Eerst als een Verenigd Europa de Verenigde Naties tot steun kan zijn, zal deze laatste organisatie uit haar toestand van verval herrijzen. Uit zichzelf heeft zij daartoe niet de kracht. Dat is de gezonde gedach- tengang, die achter de waarschuwing van Spaak ligt. Zij, die nog enig heil van de Vere nigde Naties verwachten zullen er- goed aan doen de verstandige woor den van de socialist Spaak nauwlet tend te overwegen. DUITSER ONTSLAGEN. De Duitser Karl Strickhausen, 30 jaar, was door zijn firma ontslagen en hij weet dit aan een collega. Hij stormde het kan toor binnen, bewerkte het gelaat van de collega met een karwats en wierp hem peper in de ogen. Vervolgens keerde hij zich tegen een andere em ployé die hem probeerde tegen te hou den. en brak van deze man de neus en sloeg hem twee tanden uit. Strickhausen vertelde de rechter dat zjjn vader hem in zjjn jeugd elke dag met de karwats bewerkt had, maar de rechter wilde dit niet als verzachten de omstandigheid accepteren. Uit spraak: vijf maanden gevangenis straf. TOCHT. Mevrouw Beatrice Dunn uit Pittsburgh heeft echtscheiding gekre gen, omdat haar echtgenoot haar ge durende tien jaar op een onverwarmde zolderkamer had laten slapen, omdat zij snurkte. De heer Dunn vond het zelfs niet goed, dat zij de deur van haar kamer openliet, daar er dan „te veel koude lucht naar beneden kwam". p.n.), Peters (k.v.p.) en Van Sleen (p.v.d.a.) vonden het onjuist, dat de wereldomroep voor een deel uit de luisterbijdrage wordt betaald. De radioretributie is bestemd voor de,instandhouding van de radio-om roepverenigingen. De wereldomroep is bestemd voor het buitenland en niet voor de Nederlandse luisteraar. Daarom, zo meenden zij, dient deze omroep door de overheid te worden gefinancierd. Het is begrijpelijk, dat zij kritiek oefenden op het voorne men om de luisterbijdrage te verho gen, welke verhoging nnodzakelyk ge acht wordt juist wegens de hoge kosten van de wereldomroep. Eindstation Zoals men zich zal herinneren heeft onlangs de staatssecretaris Höppener zijn toestemming geweigerd voor de vertoning van de film „Eindstation" voor de televisie. Daarop is nu in de Kamer in duidelijke bewoordingen aanmerking gemaakt. Jkvr. Wtte waall van Stoetwegen (c.h.) vroeg zich af wat wel en wat niet toelaat baar is vcor de televisie. Op ballet, cabaret en toneel wordt alleen een re pressief toezicht uitgeoefend. Waar om wordt er voor een film als „Eind station", die door de filmkeuring goedgekeurd is voor personen boven achttien jaar, een uitzondering ge maakt? Was de mening van de staats secretaris over deze film zo ongun stig vroeg zij. Zij vestigde er de aan dacht van mr. Höppener op. dat er ook nog zoiets bestaat als de ouderlij ke macht. Men moet aan de vader en de moeder overlaten of zij de knop zullen omdraaien wanneer op het te levisiescherm iets verschijnt, dat zij minder geschikt voor hun kinderen achten. Zij drong er op aan, deze zaak nog eens in den brede te bezien. De heer Van Sleen (p.v.d.a.) sloot zich geheel bij het betoog van jkvr. Wtte waall van Stoetwegen aan. De kunst had vooral de aandacht en die van de heren Willems (p.v.d.a.) en Verhoeven (k.v.p.). Het was hun niet duidelijk waarom een bedrag van 95.000 aan subsidie is uitgetrokken voor het Nieuw Jeugdtoneel, dat zijn bestaansrecht nog moet bewijzen. Waartegenover 't Nederlands Jeugd toneel, dat al twintig jaar werkt en niet minder dan 120 jeugdvoorstel lingen per jaar geeft, niets krijgt. Ook vond men het onjuist, dat aan het Nederlands Ballet een sub sidie wordt verstrekt van 95.000 en aan het Ballet der Lage Lan den. dat zijn plaats in het Neder landse culturele leven zeker waard is. van slechts 25.000. De heer Willems en mevr. Fortanier de Wit klaagden over de slechte geo grafische spreiding van de leden voor de P,aad voor de Kunst. Eerst genoemde wees erop, dat een van de noordelijke provincies gegn ver tegenwoordigers in deze raad heeft en de andere noordelijke pro vincies slechts een enkele. Overigens is in bet debat, waaraan ook deelnamen de heren Stufkens (p. v.d.n.) en Foekema (a.r.) verontrus ting uitgesproken over de crisis in het jeugdwerk en gevraagd om aan de christelijke openbare leeszalen even veel subsidie te verlenen als aan de rooms-katholieke. Do staatssecretaris zal de verschillende afgevaardigden vrijdagmiddag antwoorden. INTERNATIONALE TAR- WE-OVEREENKOMST. In de avondvergadering heeft de. Kamer het ontwerp van rijkswet tot goedkeuring van de 25 april van het vorig jaar te Washington tot stand ge komen internationale tarwe-overeen- komst z.h.s. goedgekeurd. Het ontwerp was aanleiding tot een vrij langdurig debat. De hoeveelheid van de overeenkomst bedraagt voor Nederland 700.000 ton. Minister Mans- li,oit uitte de wens dat naast deze tarwe-overeenkomst andere akkoor den met betrekking tot de hele voed selsituatie tot stand kunnen worden gebracht. Vonnis van acht jaar in moordzaak-Doetinchem. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren de 37-jarige archivaris uit Den Haag B. B. in hoger beroep veroordeeld tot acht jaar gevange nisstraf met aftrek en ter beschik kingstelling van de regering, wegens doodslag, meermalen gepleegd. Hij had op 20 januari 3955 zijn oom en diens huishoudster in Doetincliem van het leven beroofd. Het vonnis van de rechtbank luid de levenslange gevangenisstraf. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem had in hoger beroep twintig jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ter beschik kingstelling van de regering gevor derd. ROEP IN DE NACHT .- „HIER OSTERREICH, SCHNELL, SCHNELL Voor haastige reizigers in Ro- me bestaat daar een soort „spoedkapsalon", waar men te- gelijkertijd geknipt en gescho- ren kan n orden en een pedicit- re kan krijgen. De foto laat ff zien lioe dat allemaal tegelijk verloopt. Het aantal gewonden is niet bekend lllllllllilllllllllllllllllllilllll Geheimzinnige tekens en signalen op donkere landwegen (Van één onzer redacteuren) Audau. Nacht van woensdag op donderdag. Dit verhaal bij het aan breken van de dag geschreven, zou in menig opzicht een moderne ver sie kunnen zijn van de nachtwake d er herders in de velden van Beth lehem. Het is allerminst de bedoeli ing 't oude kerstverhaal te profane ren, maar allerlei sfeerbepalende elementen eruit, drongen zich on weerstaanbaar aan ons op, toen wij vannacht met gedoofde koplampen door een onafzienbaar moerasgebied naar de Hongaarse grens reden. Elke nacht, houden diep in het Oostenrijkse Burgenland herders uit Westeuropese landen de wacht. Hun vuren zijn gedoofd, maar in de nachtelijke stilte klinkt op een smalle landweg langs een breed kanaal of over een vers geploegde akker gedempt hun menselijke bescherming biedende roep: „Hier ist Osterreich, schnell kommen hitte". Totdat tussen riet en bomen de menselijke gestalten oprijzen, haastig en ver ward op hun laatste schreden naar vrijheid en veiligheid. Een lange blonde Ier zit achter het stuur van zijn jeep. Vier wé ken geleden is hij als vrijwilliger naar Andau getrokken en daar Uitvoerig onderhield minister Suur- hoff zich na opening van de „beschut tende werkplaats" in Oostburg met de arbeiders. Vooral met de JpZ-jarige J. P. de Back raakte de minister in een geanimeerd gesprek. rijdt hij elke nacht tussen elf en vijf uur gehuld in een warme Mon- ty-coat Hongaarse vrouwen en kinderen zij gaan voor van de grens naar de eerste opvang post in het dorpje, ingericht door het internationale Rode Kruis en twee particuliere organisaties: het comité „Redt de kinderen" van En gelse origine en de „Arbeiter Sa- maritaner Bund", een charitatieve arbeidersorganisatie, die in tal van landen, Oostenrijk, Duitsland, Scandinavië en Zwitserland haar afdelingen heeft. Elke nacht opnieuw schrijft het handjevol onvermoeibare mensen in 't kleine Andau en in andere onbete kenende grensdorpjes de geschiedenis van de vluchtelingenhulp in de eerste linie. Als de duisternis beschermend over het grensgebied ligt, betrekken zij hun wachtposten. Elk politiek motief is hun vreemd. Het gaat om de sa- maiitaanse hulp aan de in nood ver kerende naasten. Om de mens, die zij helpen om uit de duisternis en de be dreiging van Hongarije de weg naar het veilige onderdak te vinden of dat nu een recalcitrante jonge Hongaar is, die met zijn meisje wil vrijen of een dodelijk vermoeide vrouw met een driejarig kind op de arm, een vloe kende Hongaarse boer met een beren muts over de oren of een student uit Boedapest, voor hen maakt het geen verschil. Geen licht. De jeep stopt een eindweegs in het land met de wielen vastgezogen in de modder. Wij wachten en turen in de duisternis. De grens is misschien veer tig meter van ons verwijderd. Wij mo gen vooral geen licht maken. Het is meermalen voorgekomen, dat groep jes vluchtelingen, die voorzichtig door het veld kropen zijn teruggegaan op zoek naar een andere doorgangs plaats omdat z\j het blitzlicht van de fotografen zagen. Wij behoeven maar vijf, mis schien tien minuten te wachten. Dan vangen wij fluisterende stem men op. Links, rechts van de jeep? Het is niet te zeggen, maar onze Ierse begeleider, die deze tocht honderden keren heeft ge maakt, zegt duidelijk hvorbaar: „Osterreich, Osterreich." Dan dui ken tien meter voor de jeep plot seling schimmen op. Een groep van vijf mensen: man, vrouw cn drie kinderen klimmen enkele ogenblik ken later in de auto. Twee kinde ren van twee en vier jaar hangen slaperig in tie armen van de ou ders. Zij hebben wat veelvuldig 'n slaapmiddel gekregen om te voor komen, dat zij geluid maken. Onze begeleider zegt: „Als ze maar niet teveel hebben gekregen, dan moet onze dokter tegen-injecties geven." Kerstboom In Andau is in de dorpsvergaderzaal achter een café het eerste ontvangst- 1 centrum ingericht. Boven de ingang is een kerstboom geplaatst, waarvan I de bonte lichtjes de hele nacht door l branden. De afstand tussen het dorp en de grens is tien kilometer. Op som- mige plaatsen drie a vier kilometer, i Sedert zondag zijn een cafézaal en een verderop gelegen school weer te klein om alle vluchtelingen een plaatsje voor de nacht te geven. Op een wonderlijke m'anier vindt de vluchtelingenstroom zijn weg. Diep uit het binnenland van Hongarije naar het gastvrije Oostenrijk. Won derlijk en vaak geheimzinnig. Wat betekent een gescheurde witte lap aan een boom, een tak geplant midden in een doorweekte modderige akker? Wiens handen trekken daar een geïm proviseerd vlot over een kanaal van 25 m breedte? De berichten waaien voort op de koude vrieswind: Naar links, naar rechts, een boerdery recht vooruit. Honderd meter en dan een stem: „Osterreich." Allen gelijk Hermann Bauer, lid van de Arbei ter Samaritaner Bund, die van zijn baas in Wilhelmsburg vijf weken vrij heeft gekregen uit de ijzergieterij om in Andau te helpen, vertelde ons, dat de moeders niet kleine kinderen een afzonderlijke plaats krijgen in het schoolgebouw. De Samaritaner, het International Rescuecommittee, de Malthezers en de organisatie Save the Child hebben genoemde school inge richt. Vannacht omstreeks half drie deed Ilerr Bauer de deur van een dei- lokalen voor ons open. Hij knipte het licht aan en wij vonden vrouwen en kinderen er rustig slapen in bedden en op matrassen, dicht naast en op elkaar geschoven, allen voorzien van dekens. Een meisje van ongeveer acht jaar, dat tussen twee vrouwen lag, kwam overeind en keek ons met vermoeide ogen aan. Een beschutte plek in het eenzame Burgenland. Niet ideaal maar voorlopig ruimschoots voldoen de, de omstandigheden in aanmerking genomen. Het kind stak de hand op toen wij liet lokaal verlieten. Op het schoolbord was met gekleurd krijt 'n kaart getekend. In de gang hing een Mappe der Menseliliehkeit voor de schooljeugd. „Alle Mensehen sind einander ühnlleh." Een vreemde nacht, zo kort voor Kerstmis 1956. Bestuursexamen Ongetwijfeld heeft dc secretaris van de Britse rechtsgeleerde Lord Radcllffe gisteren, toen hij met een hoge bestuursambtenaar van Cyprus een gesprek voerde op een dei- eilanden van de Scvchellengroep, een tolk nodig gehad. Hij is immer» naai de Seychellen gereisd, om de Cypri sche "aartsbisschop Makarlos, die daarheen in maart jongstleden werd verbannen, op te zoeken. En om aan de man, die de Griekse Cyprioten niet alleen als hun geestelijke, maar in wereldlijke leider be schouwen, een toelichting te geven op het door lord Radcliffc opgestelde ontwerp-grondwet voor Cyprus. Dat hij daarbij een tolk nodig heeft, houdt verband met de opvatting van de aartsbisschop, dat men bij zulke be langrijke aangelegenheden het best van zijn moedertaal gebruik kan ma ken. Komt men de ander tegemoet door zo goed en zo kwaad als het gaat een vreemde taal te spreken, dan geeft men die ander in zekere zin een voorsprong. Wat Makarios' Engels betreft: dat is wel goed. Hij heeft immers een tijd gestudeerd in de Verenigde Staten. Maar in het ge sprek van gisteren heeft h(j zich on getwijfeld aan zijn eigen Grieks ge houden. Aansluiting bij Griekenland Dat is de eis van dc Griekse Cyprioten, die. om aan hun wensen kracht bij te zetten, een voortdurende guerilla-activiteit ont plooien en. als zij er niet zelf aan meedoen, de strijders steunen. Enge land kan het eiland, zijn machtigste basis in het Midden-Oosten, niet mis sen. En de Turkse minderheid vreest in de knel te komen, wanneer het eiland bij de Griekse staat zou wor den ingedeeld. In het ontwerp van Radcliffe voor de Cyprische grondwet is niet gerept over de militaire bases van Enge land: dat probleem komt pas later aan de orde. Ook de door de Griekse Cyprioten verlangde zeibeschikking wordt op de lange baan geschoven: voorlopig zouden de Cyprioten tevre den moeten zijn met zelfbestuur. En dat zou pas worden ingevoerd wan neer op Cyprus de toestand zodanig was, dat er verkiezingen gehouden kunnen worden zonder geweld of inti midatie. Die periode van zelfbestuur zou een soort proeftijd zijn. waarbij Engeland de controle over de defen sie, de buitenlandse zaken en dc bin nenlandse veiligheid behoudt; de Bi-itse gouverneur, die boven het ministerie staat heeft grote bevoegd heden en krijgt in bepaalde aangele genheden vetorecht. „De Cyprioten moeten bewijzen, zichzelf te Kunnen besturen". Als dat bewijs geleverd wordt en als „de internationale en strategische situatie het toestaat" kan over zelfbeschikking worden ge praat. En daarbij zou het misschien onvermijdelijk zijn, het eiland te ver delen tussen de Griekse en de Turk se Cyprioten. Regering dankt medewerkers aan vluchtelingenhulp Do laatste Hongaren hebben gisterochtend de Utrechtse Jaarbeurshallen lerlaten en zijn vertrokken naar hun woonoorden. Voordat de hallen weer voor hun oorspronkelijke bestemming worden ingericht is er gisteravond j een door de regering en het hoofdbestuur van het Rode Kruis belegde af- j scheidsbijeenkomst gehouden in de Julianahal. De minister van maatschappelijk werk, mej. mr. M. Klompé, dankte hier namens de regering allen, die aan het vluchtelingenwerk hebben deelgeno men, voor de liefdevolle wijze waarop zij hun werk hebben gedaan. De minister zeide dat de regering bijzonder blij is over de reactie die uit alle kringen van het volk is gekomen. Hierdoor hebben de geviuehte Hongaren bij hun eerste contact met ons land en volk een beeld gekregen van de grote gemeenschapszin van ons volk. Onmiddellijk heeft de Griekse re gering liet ontwerp-grondwet voor Cyprus van dc hand gewe zen. De voorstellen zijn volgens de Grieken „onverenigbaar met dc geest en de hoge beschaving van de Cy prioten". Zij vinden klaarblijkelijk, dat die Cyprioten geen voogdij meer nodig hebben en dat het overbodig is, him een soort zelfbestuursexamen te laten afleggen. De Turken staan sympathiek tegenover het ontwerp. Van groot belang is de opvatting van Makarios, aan wie Radcliffe's secre taris gisteren een ongetwijfeld geest driftige toelichting op dit belangrijke stuk papier heeft gegeven. Voor de Cyprioten is Makarios mening in het algemeen doorslaggevend. Nu de Grieken het ontwerp hebben afgewe zen, is het niet waarschijnlijk, dat Makarios, die immers zelf Griek is en zoveel voor aansluiting van Cy prus bij Griekenland voelt, het en thousiasme van Radcliffe's secretaris zal delen. De lijdensweg van de kwes- tie-Cvprus is ongetwijfeld nog niet ten einde. Makarios, die zijn tegen partij niet graag een voorsprong geeft, zal de nationalistische troeven allemaal in handen willen houden en niet tevreden zijn met beloften op lange termijn. Toch is een belangrijke stap ge zet in de richting van een op lossing. In de afgelopen zomer verklaarde de Britse minister van koloniën. Lennox-Boyd nog, dat de bereidheid van de Engelse regering om de aartsbisschop als gesprekge- noot te aanvaarden, ernstig was aan getast door dc documenten, waarmee de minister toen op de proppen kwam. De Engelsen beweerden im mers, het dagboek te hebben gevon den van de Cyprische terroristenlei der Grivas. Uit dit dagboek zou zijn gebleken, dat Makarios de eigenlijke opperbevelhebber van de benden is geweest. Hoe het met die documenten zij, de Engelsen zijn klaarblijkelijk teruggekomen van de opvatting, dat men Makarios nu links kan laten lig gen. Weliswaar zijn geen officiële be sprekingen gevoerd, maar Radcliffe's secretaris is naar de Seychellen ge stuurd om Makarios op de hoogte te stellen. Een eventueel besluit om op regeringsniveau met deze balling te praten, is nu nog maar één pas. AARTSBISSCHOP MAKARIOS ontvangt op Seychellen Het Wereldgebeuren TWEEDE KAMER OVER BEGROTING MINISTER CALS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3