PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Scherpere veiligheidsmaatregelen in Ruslands satellietstaten Hoge Cyprioten mogen Makarios raadplegen „Beschuttende werkplaats" in Oostburg nu officieel geopend D OUD-OFFICIER RODE LEGER SPIONEERDE VOOR EGYPTE 199e jaargang - no. 302 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. tien Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max; 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bureau's: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 88, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Ternêuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. 24. ïclef. NA BETOGINGEN IN ESTLAND EN LITTAUEN Weer concentratiekampen ingesteld door Hongaarse regering-Kadar In de Oosteuropese communistische landen zijn veiligheidsbepalingen verscherpt en het reizen zonder visa tussen deze landen is verboden. Uit gezaghebbende Oostduitse bron werd vernomen, dat in de satel- lietlanden van Oost-Europa donderdag de bepaling is afgekondigd dat reizen van het ene satellietland naar het andere alleen mogelijk is, wan neer men in het bezit is van een geldig visum. Westelijke waarnemers zien deze nieuwe maatregel als een direct gevolg van de Hongaarse opstand en de pogingen van Polen, zich van de Russische overheersing los te maken. Tot nu toe konden Oostduitsers vrijelijk naar Hongarije of Polen reizen zonder daarvoor een visum nodig te hebben. Deze nieuwe bepalingen werden bekend toen berichten het westen bereikten, volgens welke anti-Rus sische betogingen zouden zijn ge houden in Estland en Littauen. Het Westberlijnse blad „der Tag" wist te melden dat in Tallin, Estland en Vilna, Littauen, betogingen van studenten en arbeiders zijn geweest, waarbij de terugtrekking der Russi sche troepen en de vrijlating van po litieke gevangenen werd geëist. Een blad in West-Berlijn maakte melding van onrust in Oost-Duifs- land. „Der Kurier" meldde dat de „knokploegen" in de Oostduitse fa brieken demonstraties hebben ge houden om mogelijke rebellen te „intimideren". Waarschuwing De Belgische minister van buiten landse zaken Paul Henri Spaak is een temperamentvol man. Hij is een van de wéinige Europese mi nisters, die in de dagen van hun jeugd deelnamen aan de toenmalige politie ke „rock and roll" namelijk aan rel letjes op straat, ruiten-in-gooierij en conflicten met de handhavers van de openbare orde. Sedertdien is de heer Spaak wel wat bezadigder geworden, maar een levendige emotionaliteit is hem toch bijgebleven en daarmee kan hij ook nu nog herhaaldelijk de harten ver warmen van vriend en vijand. Zijn hartstochtelijke toewijding aan een Verenigd Europa en zijn felle kri tiek op de Dedroevende resultaten van de Verenigde Naties hebben nimmer nagelaten indruk te maken, ook op hen, die het met Spaak niet kunnen vinden. Men zegt zelfs, dat de secretaris generaal van de Verenigde Naties, de heer Hammarskjoeld door Spaak's kritiek nogal geïrriteerd wordt en dat hij Spaak liever ziet gaan dan komen. ie tegenzin jegens Spaak zal dan de laatste dagen nogwel zijn toe genomen, want Spaak heeft in het Amerikaanse tijdschrift Foreign Affairs een zo felle aanval op de Verenigde Naties gedaan, dat Ham marskjoeld zich wel even de ogen moet hebben uitgewreven. De grote klacnt van Spaak is, dat de Verenigde Naties niet in staat zijn een redelijk soort recht te handha ven. Het recht, dat zij hebben toege meten aan Engeland, Frankrijk en Israël tegenover Egypte is niet meer dan een karikatuur. „In de huidige structuur van de V.N. is alles o~ - oorlog na geoorloofd. Verdragen mogen worden geschon den, beloften kunnen worden verbro ken, een land mag zijn buren bedrei gen en elke streek tegen hen uitha len, zolang er maar geen feitelijke oorlog is." In dit verband haalt Spaak aan, wat Egypte de laatste maanden heeft gedaan. „Toen Egypte Israëli sche schepen het recht ontzegde door het Suezkanaal te varen, zelfmoord commando's naar Israëlisch gebied stuurde, het verdrag van Konstanti- nopel schond, wapens zond om die te gen de Fransen in Algerije te laten gebruiken en aanstalten maakte om zijn buurland aan te vallen, waren de V.N. niet bij machte tussenbeide te komen." Spaak constateert, dat dit niet ka*1 voortduren. Hij wil het handvest van de V.N. wijzigen, het veto recht afschaffen, een werkelijk inter- natipnaal leger oprichten en regels vaststellen voor het veroordelen van schenders der internationale rechts orde. Uiteraard is dit program van Spaak teveel omvattend. Er zullen lange ja ren: nodig zijn om het uit te voeren. Maar mén zal moeten erkennen, dat fiij krachtige en juiste woorden heeft gesproken. De Verenigde Naties zijn allerbe droevendst op weg naar een faillisse ment. In kalmere bewoordingen hebben (Vervólg.op pagina. 3). Intussen beloofden Oostduitse en Tsjechische communisten in een ge zamenlijk. 'uitgegeven verklaring trouw aan de Sowjet-Unie, aan het Pact van Warschau en spraken hun afkeuring uit over iedere vorm van „nationaal communisme". De verklaring, uitgegeven door de centrale, comitas van de beide com munistische partijen na een bijeen komst van partijleiders te Praag, die twee weken geleden was gehouden, was- de eerste politieke verklaring na de onrust in Polen en de opstand in Hongarije. In een bedekte aanval op Polen en Joego-Slavlë, waar de communistische leiders streven naar een soort „na tionaal communisme", werd in de ver klaring gezegd, dat „al het gepraat over een nationaal communisme ln strijd is met het Marxisme-Leninis- me". De Hongaarse redering gisteren in de officieli heeft ■■■■L 'gerings- publikatie de her-invoering be kendgemaakt van de mogelijkheid van arrestatie zonder formeel ar restatiebevel of gerechtelijk von nis. In een verklaring van de pre sidentiële raad werd de gesel van de politiestaat, het systeem van de concentratiekampen, ook weer in het leven geroepen. Nagy had ln ztjn eerste enkele maanden duren de regeringsperiode in 1953 dit systeem opgeheyen. Zolang de nieuwe politiemacht nog niet is gevormd, „kunnen er fouten voorkomen, die Individueel als zeer ernstig kunnen worden gevoeld", zo zei een regeringsfunctionaris. Zijn bu reau werkte echter „dag en nacht" om allé gevallen te onderzoeken. ,.On- sehuldigen zullen altijd in vrijheid worden gesteld'.', zo zei hij. De Hongaarse minister van justitie, Ferenc Nezval, heeft verklaard, dat de voormalige communistische leider Ernö Gerö „alleen als beklaagde naar Hongarije kan terugkeren ora zich te verantwoorden voor zjjn misdaden je gens het volk". SCHOLIEREN BETOOGDEN TEGEN „VAL" „Peka" kondigt staking af De Britse gouverneur van Cy prus sir John Harding heeft giste ren gezegd, dat hij bereid is een groep Cypriotische Griekse leiders toe te staan een bezoek te brengen aan de verbannen aartsbisschop Makarios om met hem het nieuwe Engelse plan voor een regeling van het geschil over Cyprus te bespre ken. Harding deelde mede, dat hij het goedvond, dat de burgemeesters van Nicosia, Limassol en Famagus- ta, samen met twee andere Cyprio tische leiders, naar Makarios zou den gaan, die zich als banneling op de in de Indische Oceaan verloren Seychellen-eilanden bevindt- Het bezoek zou ten doel hebben de zogenaamde „Badcliffe-grond- wet" te bespreken. De leiders hebben gezegd naar de Seychellen te zullen gaan „als hun aanwezigheid voor de aartsbisschop aanvaardbaar was". Een verklaring, gisteren openbaar gemaakt door de ethnarchische raad van Cyprus, zei, dat de aartsbisschop de enige persoon is, die de bevoegd heid kon hebben om inzake de kwes tie van Cyprus handelend op te tre den. Britse veiligheidsstrijdkrachten hebben donderdag te Famagusta op Cyprus een betoging van scho lieren tegen de voorgestelde grond wet en voor aansluiting van Cy prus bij Griekenland verspreid. In een later uitgegeven officiële verklaring wordt medegedeeld, dat geschoten is op een jongen, die tij dens de betoging wegliep en geen gehoor gaf aan een bevel om te blijven staan. De jongen werd ge wond. Er zijn 23 arrestaties verricht. In pamfletten, in Famagusta in om loop gebracht door de verboden orga nisatie Peka, is bevel gegeven tot algemene staking van 24 uur met in gang van hedenochtend. In de pamfletten wordt gezegd, dat de staking gebonden moet worden „als eerste teken van het verzet der Cy prioten tegen de constitutionele „val' die woensdagavond is gepubliceerd". Regeringsnota over S.E.R.- advies begin januari. Een regeringsnota naar aanleiding va» het K.E.K.-rapport inzake de bestedingen zal naar alle waar schijnlijkheid begin januari aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Verwacht kan worden dat in deze nota de omvang van de voorgeno men beperking van overheidsbeste dingen en investeringen bekend zal worden gemaakt. Ook zullen daarin nieuwe belastingmaatregelen worden aangekondigd, aldus wordt verno men, tezamen met andere maatre gelen, die beperking van particu liere bestedingen en investeringen alsook prijsstabilisatie beogen. Blij kens de toezegging van minister Hofstra zal deze nota ook de pro blemen van de landbouw behandelen inet inachtneming van de door het Landbouwschap geformuleerde wen sen Inzake kostprijsberekeningen en beloning van de landarbeid. Besprekingen over uitvoering prij sstabilisatiebeleid Donderdagmiddag heeft de minister van economische zaken, professor Zijlstra. met de vertegenwoordigers der werknemersorgamisaties bespre kingen gevoerd over de uitvoering van het prijsstabilisatiebeleid. Naar aanleiding van berichten over ernsti ge meningsverschillen tussen de pro testants-christelijke en de algemene werkgeversorganisatie enerzijds en t katholieke werkgeversverbond ander zijds over de prijs9tabilisatie, ver neemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat het overleg tussen de regering en de centrale industriële verbonden in zake het prijsbeleid nog gaande is. Daarbij werd het A.N.P. verzekerd, dat er teil aanzien van beginsel en doel van de prijsstabilisatie geen en kel verschil van mening bestaat. H De Amerikaanse vice-presi- dent Richard Nixon brengt op het ogenblik een bezoek aan M Oostenrijk, waar hij zich onder H meer uitvoerig op de hoogte heeft laten brengen van de problemen van de Hongaarse M vluchtelingen en waar de mo- gelijkheden van transport van een gedeelte van hen naar de Verenigde Staten zijn bespro- ken. Deze telefoto toont Nixon i« 'n kamp van Hongaarse vluch. H telingen met. een Hongaars M kind op de arm, temidden van vluchtelingenkinderen. fauniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiliiimiiiiiiiliiiii»® Deportatieplannen in Oostzeelanden? De -Estlandse nationale raad, die de Estlandse vluchtelingen in de gehele wereld vertegenwoordigt, heeft de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, gevraagd een einde te maken aan de deportatie van Esten naar de Sowjet-Unie. Het plan zou bestaan om volgend jaar 100.000 Estèn, Letten en Litau- ers naar de Sowjet-Unie te deporte ren. Hierbij zouden 20.000 Esten zijn. EERST VRIJWILLIGER VOOR ISRAEL In Israël veroordeeld tot vijf jaar gevang Een dlstrictsgerecbtshof te Tel Aviv heeft donderdag de 44-jarige Alexan der 4 oei in, een voormalig officier van het Rode Leger, die in 1948 als vril- wtlliger aan Israëlische zyde aan de Palestijnse oorlog heeft deelgenomen, schuldig bevonden aan spionage voor Egypte en hem deswege tot vyf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De verdediger van Joelin verklaar de, dat zijn cliënt hoger beroep zou aantekenen. De rechter verwierp Joelins uiteen zetting, dat h|j de officieren van de Egyptische geheime dienst had weten te "misleiden en dat hij ln werkelijk heid de belangen van Israël had wil len dienen. Volgens de tenlastelegging stond VIJFDE IN ZEELAND Minister Suurhoff verheugd over ontwikkeling op dit terrein De nieuwe werkplaats voor minder validen in Oostburg, die zoals wij vorige week in een artikel belichtten al enige tijd op volle toeren draait, is donderdagmiddag dan officieel in bedrijf ge steld. Daartoe was de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, vergezeld van zijn echtgenote, naar Oostbnrg gekomen. In een toespraak belichtte de minister de snelle ontwikke ling op dit terrein en hij sprak er o.m. zijn vreugde over uit, dat déze ontwikkeling geen halt maakte voor de barrière van de Wester- schelde Dat was min of meer een reactie op de woorden van mr. K. Hoekze- ma, burgemeester van Oostburg, die ln z|ja welkomstwoord o.m. zei- de de onlangs gedane uitlatingen te betreuren, waarin een controverse „Den Haag-Zeeuwsch-Vlaanderen" was gesuggereerd. Mr. Hoekzema betoogde, dat „Den Haag" ten aan zien van Zeeuwsch-Vlaanderen al tijd veel goodwill betoont en h|i vertrouwde er op, dat b|jvoorbeela de „tunnelkwestie" te z|jner t|jd ze ker ten gunste van dit gewest zal worden opgelost. H(j verklaarde er dankbaar voor te zijn, dat minister Suurhoff, in wiens komst hij een bekroning zag van het in Oostburg verrichte werk, nu mis schien ook aandacht zou kunnen schenken aan enkele Zeeuws-vlaamse Met de gebruikelijke „draai-aan-de- knop" stelde minister J. G. Suurhoff donderdagmiddag in Oostburg de werkplaats voor minder validen sym bolisch ia gebruik. Van links naar rechts minister Suurhoff, de commis saris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema problemen. De burgemeester merkte in dit verband op, dat een derde schoolarts dringend nodig is en dat er voorts behoefte-zal ontstaan aan het leggen van contacten met de mi lieus van de arbeiders, die in de be schuttende werkplaats te werk zijn gesteld, teneinde een dreigend hiaat tussen huis en werk te overbruggen. Tevoren had mr. Hoekzema de gang van zaken bij de stichting van de werkplaats gereleveerd, waarbij hij met name de grote activiteit van weth. D. Geuze roemde en voorts c" ink bracht voor de van vele zijden on dervonden medewerking. Spr. deelde mede, dat de stichtingsakte thans ge reed ligt. De opdrachtgevers van de werkplaats, vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, dankte hij voor de aangeboden geschenken, te weten een schilderij, voorstellende de vroegere noódbarak, en een klok. Vervolgens was het woord aan mi nister Suurhoff, die begon met te wij zer op de huidige „overspannen hoog conjunctuur", die thans afgeremd moet worden. Bij een „geslaagde af remming" zal er naar de mening van de minister nog voldoende werkgele genheid blqven en zelfs zal er vermoe delijk nog een klein tekort aan ar beidskrachten blijven bestaan, zo zei- de hij. „Het I^kt misschien wat hache lijk om in deze tijd, nu er een tekort aan arbeidskrachten is, „moeilijk plaatsbaren" met Rijkssubsidie te werk te stellen", zo betoogde de heer Suurhoff vervolgens, „maar in de mo derne maatschappij kan een mens zon der een zinvolle taak niet gelukkig zijp en dat geldt evenzeer voor de minder validen". Naar vrij bedrijf Bovendien is er in de bebschuttende werkplaatsen al een „doorstroming" van arbeiders, die hun zelfvertrouwen terugvonden, naar het vrije bedrijf, zo verklaarde de minister. Met enkele cijfers illustreerde hij de groei van het (Vervolg op pag. 2) Joelin aan het hoofd van een Egyp tisch splonagenetwerk in Israël. De rechter verklaarde nog, dat Joe lin ln het afgelopen voorjaar uit Is raël naar Europa vertrok, waar hij de Amerikaanse en Sowjet-Russische geheime diensten zijn medewerking aanbood. Later stelde hii zich in verbinding met de Egyptische militaire attaché te Par|js. De Egyptenaren besloten Joelin, na zijn levensloop bestudeerd te hebben, aan te stellen. Hij werd per vliegtuig naar Cairo overgebracht, waar hij de Egyptenaren inlichtingen verschafte, die nadelig waren voor de veiligheid van Israël. Joelin heeft de Egyptenaren on der meer van raad gediend bij het verbeteren van de uitzendingen in het Hebreeuws van radio Cairo. Te Cairo was voorts met hem over eengekomen dat h|j naar Israël zou terugkeren, om daar de leiding van een Egyptische spionageorganisa- tie op zich te nemen. Joelin kreeg Beersjeba als plaats van inwoning toegewezen. H|j moest verslag uitbrengen over Is raëlische troepenbewegingen. Op hem werden onzichtbare inkt. een vervalst Egyptisch paspoort en een som gelds aangetroffen, aldus de rechter. Egypte houdt schepen in Suezkanaal nog vast Laatste Britse vliegtuigen hebben Port Said verlaten De Egyptische regering heeft de Zweedse legatie te Cairo meegedeeld, dat een Zweeds schip en elf andere schepen van verscheidene landen, die sedert het begin van november in het Suezkanaal zijn opgesloten door de Egyptische autoriteiten zullen wor den vrijgegeven zodra de Brits-Franse strijdkrachten Egypte zullen hebben verlaten. Op Nicosia is officieel bekendge maakt, dat alle vliegtuigen van de Britse luchtmacht thans uit Port Said z|jn vertrokken. De laatste vliegtui gen stegen donderdag op van het vliegveld van Gamil buiten Port Said. Deense militairen, die deel uitma ken van het politieleger van de Ver enigde Naties hebben dit vliegveld te gen het vallen van de avond van de Britse, luchtmacht overgenomen. Korea vraagt toelating tot Verenigde Naties De Koreaanse republiek heeft woensdag de algemene vergadering van de er. Naties verzocht om toela ting tot de volkerenorganisatie tij dens de huidige zittingsperiode. VERWACHT... Over het algemeen zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Weinig verandering in tempera- tnor. ZON EN .HAAN 22 december Zon op 8.46 onder 16.31 Maan op -23.08 onder 11.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1