Zeeuwsch- Vlaanderen moet waakzaam zijn WALCHEREN SUBSIDIE VOOR PROT. CHR. STICHTING BEROEPSKEUZE BURGEMEESTER MR. B. K0LFF HULDIGDE BRANDWEERLIEDEN VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 PROVIE O I ALE ZEEUWSE O O U R A N T BURGEMEESTER VAN TERNEUZEN: „Ontwikkeling van dit gewest is een regeringszaak In de donderdagavond te Terneuzen gehouden raadsvergadering verklaar de burgemeester mr. P H. W. F. Tellegen, dat de voorzitter van de Zeeuvvsch-Vlaamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, Ir, C. A. L. Horstmann, onlangs zeer duidelijk uiting heeft gegeven aan de ont stemming over de negatieve beantwoording door de minister van waterstaat inzake een betere verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Neder land. De heer Horstmann heeft daarbij ook de burgemeester van Terneuzen genoemd en, daar de heer Teilegen gaarne voor zichzelf spreekt, wilde h\j bij deze gelegenheid enkele woorden aan het betoog van de voorzitter der Kamer toevoegen. „Het Is niet de eerste keer" zo zei de heer Tellegen, „dat een minister van verkeer en waterstaat weinig begrip toont te hebben voor de noden en be hoeften van Zeeuwsch-Vlaanderen en nog minder voor de gevoeligheden van haar bevolking. Een vorige maal ging het over de vrne veren en de volksvertegen woordiging heeft de toenmalige excellentie duidelijk gemaakt, dat er niet zo lichtvaardig mocht wor den omgesprongen met een een maal gegeven regeringswoord. ZU heeft dat zo duidelijk gedaan, dat die minister toen vry spoedig voor zyn opvolger heeft plaats ge maakt. Dat Is alweer enige jaren geleden. Thans moet er plotseling bezuinigd worden en, wanneer dan een veerboot acht miljoen kost, dan moet er geen veerboot bijko men en een timnel dat kan een kind begrhpen, aldus mr. Tellegen is dan helemaal te duur". Wanneer men een ander aspect van de ongunstige ligging beziet, dan moet er worden vastgesteld, dat men hier in Zeeuwsch-Vlaanderen ook al jaren lang vecht tegen de willekeurige on derscheiding tussen zogenaamde ont wikkelingsgebieden, dat wil zeggen gebieden waar de regering de vesti- fing van industrieën aanmoedigt door l procent van de bouwkosten te be talen en gebieden, die geen ontwikke lingsgebieden zijn. Het verschil ligt dan in het al of niet aanwezig zyn van een arbeidsoverschot. Mr. Tellegen zeide vervolgens, dat men zich hier reeds bij herhaling te gen dit standpunt der regering heeft verzet. Er is hier in Zeeuwsch- Vlaanderen steeds betoogd, dat er een verborgen arbeidersoverschot is, om dat de mensen, die hier geen passend werk kunnen vinden, naar elders trek ken. Terwijl nu anderzijds de strook langs het kanaal TerneuzenSas van Gent wel door de regering erkend wordt als een belangrijk industriege bied, weigert dezelfde regering elke medewerking om deze zogenaamde kanaalzone tot verdere ontwikkeling te brengen. En, zo kon Ik, aldus spreker, pn- langs signaleren, dat. een Engelse mè- taalindustrie, die zijn grondstoffen en zijn eindprodukten over zee moet aan- en afvoeren, van onze kanaalzone is verwezen naar Winschoten in Oost- Groningen, dat een ontwikkelingsge bied Is en waar dus deze Engelsman 25 procent In zijn bouwkosten van het ryk vergoed krijgt. Werkcomitégevormd De minister van verkeer en water staat is overigens actief genoeg. Met ingang van 15 december ji. worden er door de rijkswaterstaat ten behoe ve van de scheepvaart ijsberichten uit- tezonden. Alleen is het weer jammer, at bij de havens van Nederland, die hierbij worden genoemd, de haven van Terneuzen is vergeten; dat zal her steld worden heeft men mij verzekerd, zo zei burgemeester Tellegen. „Het zijn allemaal symptomen, die ons hier >n Zeeuwsch-Vlaanderen waakzaam moeten doen zijn en blijven en het verheugt mij de raad te kunnen mede delen, dat er zich uit verschillende particulieren uit het oostelijk en wes telijk deel van dit gewest, een comité heeft gevormd, dat zich dezer dagen Adviseur in Terneuzen voor havenoverdracht Lichtinstallatie in watertoren De raad van Terneuzen besloot na langdurige discussie, met acht tegen vyf stemmen (wethouder M. de Vos (p.v.d.a.), wethouder J. den Hamer (a.r.), M. van Langevelde (a.r.), J. de Feijter (c.h.) en F. Dieleman (s.g. p.) tot het geven van een garantie aan de N.V. Waterleidingmaatschap pij „Zeeuwsch-Vlaanderen" gedurende twintig jaar van 3750 per jaar voor de exploitatie van een lichtinstallatie in de watertoren. Dit geschiedde naar aanleiding van een verzoek van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer. Eveneens werd na enige discussie besloten tot het verlenen van mede werking aan de voorbereiding van de aanleg van een persleiding van Sas van Gent naar de Schelde voor de af voer van afvalwater. De gemeente zal daarbij 25 procent bijdragen in de kosten van voorbereiding, welke voorlopig geraamd worden op 30.000. Tot adviseur voor de overdracht van de haven werd zonder hoofdelijke stemming benoemd ir. C. J. Tuyn, di recteur van de haven en handelsin- steilingen der gemeente Amsterdam. Tot leden van een commissie van ad vies inzake de overdracht van de ha ven werden benoemd de heren mr. P. H. W. F. Tellegen, drs. M. F. H.' Camps, S. W. Henry en M. van Lan gevelde, raadsleden; H. A. M. A. de Meijer, G. J. W. van der Peijl en L. F. du Bois, bedrijfsleven. Met de schipperverenigingen zal op voorstel van de heer Henry in con tact worr'en getreden om alsnog een vertegenwoordiger van de binnen vaart in deze commissie aan te wy- zen. Verder besloot de raad zonder dis cussie of hoofdelijke stemming tot de bouw van een industriehal voor de tijdelyke huisvesting voor de te stich ten uitgebreid technische school. zal bezinnen op de vraag hoe voor de belangen van Zeeuwscn-Vlaanderen meer continu dan tot nu toe mogelijk was. zal kunnen worden opgekomen". Do heer Tellegen noemde het ver heugend, dat Gedeputeerde Staten zich tot de ministerraad heeft ge wend. „Het Is niet alleen de minister van verkeer en waterstaat, die met eei botte weigering van betere ver bindingen van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland over de verdere ontwikkeling van dit gewest heeft te beslissen. Ook andere departementen zjjn by deze ontwikkeling betrokken, het is regeringszaak in de meest bre de zin", aldus spreker. Bestuurder van Belgische auto kreeg boete van f 60 Kantonrechter deed uitspraak inzake dodelijk ongeval Op 17 juli van dit jaar gebeurde er op de weg OostburgLJzendUke, even buiten de bebouwde kom van Water landkerkje, een zeer ernstig verkeers ongeval, waarby twee personen wer den gedood en twee zwaar gewond. Het waren de inzittenden van een Bel gische personenauto, die bestuurd werd door de 57-jarlge L. B. uit Gent. Deze was met grote snelheid een bocht ingereden, waarbij het linkergedeelte van de ryweg ln beslag werd geno men. B. raakte op een gegeven mo ment de macht over het stuur kwjjt en de wagen vloog met een enorme klap tegen een jit tegenovergestelde richting komende vrachtauto. De ge volgen waren verschrikkelijk: twee familieleden van B. werden dood tus sen de overblyfselen van de auto aan getroffen. Hijzelf en een kennis wer den zwaar gewond. Voor het kantongerecht te Oostburg kwam deze zaak donderdagmorgen in behandeling. Mr. H. A. R. de Mul verscheen als gevolmachtigde van B. voor de kantonrechter, mr. H. van den Belt. De heer De Mul, die er op wees, dat de bewuste weg zijns inziens niet feschikt is voor snelverkeer, drong er ij de kantonrechter op aan om B. een lichte straf op te leggen, gezien de voor zijn cliënt ontzettende gevolgen van het ongeluk. De ambtenaar van het O. M., mr. Th. Lebret, wees er nog eens op, dat B. „pijlsnel" gereden heeft. Hij wilde echter rekening hou den met hetgeen B. reeds doorstaan heeft en hij eiste daarom 75 of 15 dagen. „Verdachte heeft een harde morele klap gekregen", zo merkte de heer Van den Belt op. Hij vond het moeilijk voor deze zaak bepaalde normen aan te houden. De uitspraak van de kan tonrechter luidde tenslotte 60 of 10 dagen. MIDDELBURG Gezelschap Wim de Graaf trad op in het Gasthuis Er waren donderdagavond verschil lende zusters ln het Gasthuis te Mid delburg, die zaten te huilen Tra- nen-raet-tuiten. Niet omdat ze ver driet hadden, neen, verre van dat zelfs. Het waren tranen van het la chen. Het gezelschap van Wim de Graaf was deze avond namelijk pre sent om de schare zusters, die dag in dag uit gereed staan om de patiënten te helpen, een lnchtige ontspannings avond te brengen. Het gezelschap werd in één der za len van het ziekenhuis welkom gehe ten door de directrice, mevrouw E. H. Bal. Deze zwaaide lof toe aan de heer W. Berdenis van Berlekom, die onlangs 25 jaar voorzitter was van het bestuur der Godshuizen. Hij was het de werker achter de schermen, zoals mevrouw Bal het zei die de stoot gaf tot de bouw van de nieuwe vleugel voor het nieuwe zusterhuis. „In plaats dat wij de heer Berdenis van Berlekom een feestavond aanbie den, doet hij ons dit", aldus de direc trice. „Wij hebben hier geen Wim Kan, maar wel een Wim de Graaf", aldus werd het gezelschap ingeleid. „En wij beginnen deze avond met een politiek liedzei Willem de Graaf, „dat is namelijk „In het groe ne dal, in het stille dal", dat door het gehele gèzelschap werd meegezon gen. En daarna brachten De Graaf, Jo Villee, Jasper Henderikse, Rinus Kievit en Jan Breel een aaneenscha keling van vrolijkheid, samengebun deld in een aantal schetsen en liedjes. Met name moet hier de „Operazan ger" genoemd worden, waarin Wim de Graaf excelleerde. En tussen de bedrijven door speelde Baby den Toonder vrolijke liedjes op de piano en de clavioline en toonde Sam van Keulen zijn vingervlugheid met een paar goocheltoeren. De versnapering tijdens de pauze vormde een welkome afleiding, want onmiddellijk hierna deden Wim de Graaf en Rinus Kievit weer een ge duchte aanval op de lachspieren in „Late lente". Voordat men er erg in had, kwam het einde, waarbij de „Kantonrechter" het gehele gezel schap veroordeelde tot deportatie. Ge lukkig was er een goede advocaat. Dat deze avond door het personeel van het Gasthuis gewaardeerd werd, behoeft feitelijk geen betoog. Hun gulle lach en hartelijk applaus ver telde voldoende. Tot slot volgde een gezellig samen zijn. Propaganda-avond van Christelijke Besturenbond De afdeling Middelburg van de Chris telijke Besturenbond belegde woens dagavond in het Schuttershof te Mid delburg een propaganda-avond, die te vens als kerstavond bedoeld was. Aan deze avond verleenden de heer A. Borstlap, secretaris van het C.N.V., en het gezelschap van Peter Ruijf hun medewerking. Na het openingswoord van de heer P. Meliefste, voorzitter van de afdeling Middelburg, brachten Peter Ruyf en zyn drie medewerkers een sfeervol kerstprogramma. Op ge voelvolle wijze declameerde Peter Ruyf „Het vertelsel van het Kind", waarbij Bert Woelderink voor de mu zikale omlysting zorgde. ,In zyn toespraak over „De ander en ik" vroeg de heer Borstlap zich af of men na ait kerstprogramma kon gaan spreken over een vakbeweging. Past dit wel in de sfeer van het kerstfeest. Wanneer de vakbeweging alleen maar een instituut is tot positieverbetering voor de arbeiders zoals bijv. in Amerika dan hoeft men, voor onze vakbeweging geen christelijke te zet ten. aldus spreker, terwijl men er evenmin bij een kerstavond over kan firaten. Deze vakbeweging is niet al- een voor de zondag of voor de kerst dagen: „Wij moeten iets van de ge rechtigheid van het koninkrijk Gods laten zien op de fabriek of waar ook i'uist van de maandag tot de zaterdag. >at kan alleen gebeuren als men er de bijbel bij open doet", aldus de heer Borstlap. Boven het program van het C.N.V. zouden we moeten zetten: „De gerech tigheid yan het koninkrijk Gods", al dus de heer Borstlap. Hij wees er op, dat men met dit motief kan spreken over christelijke vakbeweging, ook na een kerstwijding. Wie in de kerstda gen uitgaat om het grote licht aan de ander te brengen, krijgt meer dan hij zelf geeft, zo besloot de C.N.V.-secre- tarïs. Na de pauze bracht het gezelschap van Peter Ruijf op beschaafde wijze het meer humoristische gedeelte van hun programma, „Cultuur en Ont spanning", over het voetlicht. Peter Ruijf toonde zich een gezellig verteller en bovendien was hij voortreffelyk in enkele voordrachten. Bert Woeldering speelde enkele leuke liedjes op het elektronisch orgel en op de clavioline. Verder bewees Janny Mulder, dat zij kon hetgeen zij dacht niet te kunnen, terwijl Fokke Knodde met enkele lie deren een deel van het programma verzorgde. De heer J. A. van Bennekom te Mid delburg sprak een slotwoord. School dam wedstrijden in kerstvakantie De Middelburgse Damclub organi seert ook dit jaar weer schooldam- wedstrijden in de kerstvakantie. Aan deze wedstrijd zullen in totaal vijftien schoolteams deelnemen. De scholen ,die met één of meer teams aan deze wedstrijden deelnemen zijn: de openbare lagere school 't Zand. de r.-k. lagere school Bachten Steene, de herv. lagere school Zuid singel, de rijksleerschool, de bijz. la gere school Singelstraat, de geref. lagere school Gravestraat, de geref. ulo-school Nieuwe Haven, de chr. ulo-school Singelstraat, de chr. h.b. s., de ulo-school Dwarskaai en de rijkskweekschool. De vijftien teams spelen in vier groepen. De eerste wedstrijden worden gespeeld op maandag 24 december. De finales zullen worden gehouden op 2 en 3 januari. Alle wedstrijden worden ge speeld in de bovenzaal van de Schouwburg aan het Molenwater. Kerstavond Stichting Walcheren De maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters van de Stichting Walcheren hielden een bijeenkomst, die in het teken stond van het na derende kerstfeest en waar als ge nodigden aanwezig waren de mode- ramenleden van de stichting met hun dames. De leiding berustte bij de maatschappelijk werkster mej. Bouman. Er was een kerstliturgie en mej. G. Maljaars las een kerst verhaal. De voorzitter van de stich ting. ds. L. H. W. Theunissen van Aagtekerke, sprak een slotwoord. Namens het bestuur werd aan alle aanwezigen een houtgravure van de bekende Veerse graficus Dirk van Gelder aangeboden, waarbij de heer L. v. d. Hiele uit Veere een korte toelichting gaf. Kerstmuziekavond Het toneel van de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg was woens dagavond volledig gevuld met de ruim honderd leerlingen van de Mid delburgse Zangschool, die deze avond onder leiding van de heer en me vrouw Kuiler-Puijpe een kerstmu ziekavond brachten voor ouders, fa milieleden en andere belangstellen den. Jan Kuiler had voor deze gele genheid. evenals vorige jaren overi gens, een afwisselend programma van kerstliederen, die door de kinde ren in de stemmig verlichte en met een kerstboom opgevrolijkte Con certzaal als een aantrekkelijk geheel werden gebracht. Van verschillende oud-Nederlandse kerstliederen had de heer Kuiler een bewerking ge maakt. Een gedeelte van het pro gramma werd uitgevoerd met assis tentie van een dameskoortje, terwijl ook een orkestje medewerking ver leende. Speciaal een pianosolo van het muzikaal gezien eenvoudige „Herders in 't veld" in een bewer king van Jan Kuiler werd een boei ende creatie. In het programma voor de pauze werkte de jeugd naar een climax toe, die bestond uit „Heer Jesus heeft een hofken" en „Er is een kindeken", twee oud-Nederland- se kerstliederen, bewerkt voor koor en orkest door Jan Kuiler. Deze twee zangnummers vormden onge twijfeld het hoogtepunt van deze kerstmuziekavond. Uit het program ma na de pauze zij nog vermeld een tweetal zangstukjes, die opvallend waren door hun eenvoud en charme. Het waren het klaterende „Les Clo ches de Noël", een oud Frans kerst lied en een werkje van Max Bruch, getiteld „Jesus der Morgenstern". Het programma werd gesloten met het altijd treffende „Stille Nacht". De heer L. A. Schenk, voorzitter van de Koninklijke Vereniging „Uit het volk, voor het volk", sloot de muziekavond met een kort woord, waarin hij de kinderen en het echt paar Kuiler dankte voor de kerstlie deren. Tenslotte werd nogmaals het „Stille Nacht" ten gehore gebracht. Kerstavond slechthorenden De kerstavonden van de vereniging voor slechthorenden te Middelburg trekken ieder jaar grote belangstel ling. Dit bleek ook deze week. toen de opkomst die van alle vorige bij eenkomsten ver overtrof. De presi dente. mevrouw Stam. had de leiding van deze avond. In haar openings woord sprak zy over de betekenis van het kerstfeest. Daarna droeg mevrouw Adriaanse een kerstverhaal voor. Onder doodse stilte werd er naar dit bijzonder mooi vertelde verhaal geluisterd. Ver der werden er kerstliederen gezongen, waarby mevrouw Bonthuis-Dhont op de viool en mevrouw Bosdijk op de pi ano begeleidden. In de pauze was voor een traktatie gezorgd. En dat alles in een door een paar leden ver sierde zaal, waar een aantal kaarsen voor een sfeervolle verlichting zorg de. Van onze adverteerders Radio Temme heropende gemoderniseerde zaak Donderdag heropende radio Tem me te Middelburg zijn gemoderni seerde zaak. Met bescheiden midde len is er in de winkel in de Lange Noordstraat tegenover het postkan toor een prima resultaat bereikt. De winkel is geen vierkante centimeter uitgebreid, maar niettemin lijkt het of hij t'wee keer zo groot is. Radio Temme heeft zijn verlichtingsartike len op de moderne leest geschoeid, hoewel de klanten ook voor de meer „degelijke" artikelen nog ruimschoots hun keuze kunnen maken. De etalage geeft een prima door zicht in de gehele winkel. Daar man keerde het vroeger nog wel eens aan. toen het doorzicht was afgesloten met gordijnen. In het midden stond vroeger een bruine opstand. Ook de ze is verdwenen, hetgeen de ruimte uitstekend ten goede gekomen is. In een apart hoekje kan men nog te recht voor de „gewone" schemer lampjes, terwijl de moderne lampjes een plaatsje hebben gekregen langs de muren. Hiervoor heeft men ge bruik gemaakt van geperforeerde boordplaten, zodat alles gemakkelijk afgenomen en weer opgehangen kan worden. De liefhebbers van smeedijzeren lampen kunnen in een aparte afde ling terecht, die men binnenkomt door een poortje, dat eveneens don kere gordijnen vervangen heeft. Het voorheen vrijliggende materiaal is nu opgeborgen in een overzichtelijke materiaalkast. Uiteraard is aan de verlichting grote aandacht besteed. Het interieur geeft met lichtgroene en witte kleuren een prettig aan zicht, zodat het kopen hier tot een aangename bezigheid wordt. Rest nog te vermelden, dat van vele zijden attenties en vele bloem stukken werden gezonden. RAAD ST. LAURENS f 10.per behandeld geval De gemeenteraad van St,-Laurcns, die voor het laatst i» 1956 vergaderde onder voorzitterschap van burgemees ter W. Baas, heeft gunstig geoordeeld over een verzoek van de protestants- christelijke stichting voor school- en beroepskeuze om subsidie. Reeds eer der had de raaid hiervoor subsidie ver leend van 10 per behandeld geval. Burgemeester Baas merkte op, dat de stichting voorziet in een behoefte en hij achtte toekenning van een subsi die dan ook noodzakelijk. De heer K. A. Hamelink (g.b.) merk te op, dat dit de gemeente veel geld kan kosten. Hij vond het jammer, dat er geen neutraal orgaan is, dat deze zaak subsidieert. Niettemin gaf hij zijn stem aan het voorstel, zodat Sint- Laurens de stichting een subsidie zal verlenen van 10 per behandeld geval vanaf 1956 tot wederopzegging. Een gedeelte van het sportterrein ter grootte van ongeveer 55 are werd voor 1957 aan de sportvereniging „On- d--" verhuurd voor de prijs van 125. Het gras van het niet-gebruikte ge deelte van dit sportterrein zal bij in schrijving verkocht worden. Voorts verleende de raad zijn medewerking om voor de kleuterschool in de ge meente een oliestookkachel aan te schaffen. Twee voorstellen tot verkoop van bouwterrein werden aangehouden tot een volgende raadsvergadering. Het voorstel tot wijziging van de gemeen tebegroting voor 1957 ondervond geen tegenwerpingen. Tijdens de rondvraag deelde de bur gemeester op een vraag van de heer Simonse mee, dat .de nieuwe wonin gen hopelyk voor pasen onder de kap zyn. De heer Joh. Marinissen (a.r.) wilde weten hoe de woningen gehuurd of gekocht kunnen worden en tot wie men zich dan richten moet. Hierop deelde de voorzitter mee, dat de Z.-Ne- derlandse bouwcombinatie binnenkort een financieringsplan zal overleggen. Zodra dus deze voorwaarden aan B. en W. bekend zijn. zullen de gegadigden zich tot de secretarie kunnen wenden en inlichtingen verkrijgen betreffende de koop of huur der woningen. „ONDERGESCHOVEN KINDJES" Feestelijke bijeenkomst in de late avond Op een wat ongewoon tijdstip de klok wees al bijna elf uut heeft burgemeester mr. B. Kolff donderdag avond drie Vlissingse brandweerlie den gehuldigd, die 'n staat van dienst van twaalf en een half jaar achter de rug hebben. „Er was een vergadering in Middelburg en daar kon ik niet onderuit; vandaar dat ik zo Iaat ln uw midden ben voor deze kleine plechtigheid", aldus de Vlissingse bur gervader. Voor het brandweerkorps betekende dit late tijdstip echter geen beletsel, want dit korps hield in de kantine van de brandweerkazerne de ze avond juist zijn jaarlijkse bijeen komst. Er heerste dan ook bepaald een feestelijke stemming, toen de heer Kolff bij de heren J. Valkier, brand wacht 2e klas bij de vaste kern en J. Sanderse en L. J. Dieleman, brand wachten 2e klas bij de vrijwillige dienst, het bronzen kruis op de borst speldde en de oorkonde overhandigde. A.R. Kiesvereniging byeen In restaurant „Delta" te Vlissin- gen trad woensdagavond voor de anti-revolutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" aldaar als spreker op mr. H. van Andel, te Vlissingen, die als bestuursambte naar op Nieuw-Guinea werkzaam is geweest. De heer Van Andel bezag in een uitvoerige causerie „de taak van Ne derland in Nieuw-Guinea". Spreker gaf eerst een historische beschou wing over het grote eilandenrijk en knoopte daaraan o.a. vast een be schrijving van de flora en fauna. Economisch is Nieuw-Guinea thans een niet bijzonder aantrekkelijk ge bied en de exploratie staat nog maar aan het begin. Zending en missie zijn voor de kerstening van even groot belang als de uitbreiding van net burgerlijk bestuur. Er zijn verschillende stadia in de geestelijke ontwikkeling der Pa poea's naar gelang waar zij wonen. Een feit is, dat de Nederlanders veel meer geestelijk contact hebben met de inlanders en hen spoediger vertrouwen inboezemen dan bijvoor beeld de Indonesiërs. Spreker is van mening, dat de min of meer geciviliseerde bevolking aan het bestuur, zending of missie meer zorgen geeft dan de „koppen snellers", die er nog gevonden wor den. In het laatste geval bedwingt men deze door de politionele macht, maar zij die tot het christendom zijn overgegaan, hebben nog de grootste moeite de zeden en gewoonten der voorvaderen los te laten. Op den duur echter zal het christendom voor Nieuw-Guinea een grote opbouwen de kracht blijken te zijn. De Papoea is zeker niet lui, en is tot goede arbeidsprestaties in staat. Hoewel de intelligentie welke voor namelijk in de steden woont, zich vlug aan westerse begrippen aan past, blijven zij toch ook nog kinde ren van het land. Nederland bezit een zeer groot or ganisatievermogen en beschikt over veel geduld en grote ervaring om zijn taak in Nieuw-Guinea tot een goed einde te brengen, gedachtig aan de spreuk: „God, gevende gena de, kan daar wat groots worden verricht". Na de vertoning van een film over Nieuw-Guinea, werden aan de inleider tal van vragen gesteld, wel ke door hem uitvoerig werden be antwoord. De voorzitter, de heer C. Harinck, bracht de heer Van Andel namens de vele dames en heren belangstel lenden hartelijk dank .voor zijn boei ende causerie. Hij constateerde te vens, dat dit onderwerp nog zeker niet is uitgeput, weshalve hij de hoop uitsprak dat de heer Van An del in het volgend seizoen nogmaals met dit onderwerpsoor de kiesver eniging zal willen optreden. Gevonden voorwerpen Bij de commissaris van politie te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrij gen over de volgende gevonden voor werpen: Herenportemonnaie, kinder schoentje. enige handschoenen en wanten, shawl, drie boekjes, enige huissleutels, fietssleuteltje, snoer van hoorapparaat, marine baret, tabaks doos. carrosseriedeksel v. auto, enige rijwielen en autosteps, dolkmes, arm band. kinderportemonnaie met inhoud, dames vulpen, damesportemonnale, ballpoint, kinderhandschoen, ring met sleutels, glacé handschoenen, padvin- dersriem, sigarenaansteker, bankbil jet, capuchon. Engels leerboek, shawl, rijschaaf, belichtingsmeter, vulpen in étui, muntbiljet, en een kinderwantje. MELISKERKE Benoeming Tot onderwijzer aan de Chr. school te Meliskerke werd benoemd de heer J. de Beer te Dokkum en te Vlissingen (Chr. school, Kasteel straat 97). de heer J. W. T. Quist, te Koudekerke. SINT-LAURENS Vergadering dorpskring In een samenkomst van de dorps kring Sint-Laurens van de coöp. landbouwvereniging „Eiland Walche ren" onder leiding van de heer Joh. Marinissen, sprak de directeur van de coöperatie, de heer H. J. Ikkink, over enkele aspecten uit het coöpe ratieve leven. Verder vertoonde hg een serie kleurenlichtbeelden van een door hem gemaakte reis naar Zwit serland. Marktberichten VTSMIJN VEERE 20 december. 1255 kg. Exportgarnalen 304375. 4 kg. Rog 20. 19 kg. Ongesorteer de vis 20—33. Alvorens dit te doen, hield de bur gemeester een kort, maar kernach tig toespraakje. „Ik ben weliswaar hoofd van de brandweer", aldus de heer Kolff, „maar deze dienst baart mij toch weinig zorgen. En dat is 'n compliment voor U, want de dienst wordt voortreffelijk verricht". De burgemeester wees er verder op. dat door de grote paraatheid van ae brandweer ia Vlissingen grote bran den vrijwel niet meer voorkomen, omdat alle brandjes reeds in de kiem gesmoord kunnen worden. De heer Kolff noemde de drie ju bilarissen „ondergeschoven kindjes", omdat alle drie tijdens de oorlog bij de brandweer kwamen om aan „uit zending" naar Duitsland te ontkomen. „Na de oorlog was U echter zo ver knocht aan deze dienst, dat U bij de brandweer gebleven bent", aldus spr. Burgerzin Tenslotte richtte burgemeester Kolff een speciaal woord tot de jubilarissen, die aan de vrijwillige brandweer ver bonden zijn. „Deze vrijwillige dienst getuigt nog altijd van de goede, ou derwetse burgerzin", zo sprak de heer Kolff, die er verder op wees, dat er bij de vrijwillige brandweer nog plaatsen open zijn voor nieuwe krach ten. De burgemeester sprak de hoop uit, dat meer Vlissingers door burger zin en verantwoordelijkheidsbesef ge dreven, de weg naar de vrijwillige brandweer zullen vinden. De Vlissingse brandweercomman dant, de heer D. Luitwieler, dankte de burgemeester voor bet feit, dat hij de uitreiking van de onderscheidingen had willen verrichten en feliciteerde de jubilarissen. Ook de heer C. Kap- tein, vorzitter van de Vlissingse Brandweer Vereniging, wenste de ju bilarissen geluk met deze onderschei dingen. Daarna was men nog geruime tijd gezellig bijeen. O.- EN W-SOUBURG Raadsvoorstel om sportveld uit te breiden. Vrijdagmiddag (heden) om twee uur komt de raad van de gemeente Oost- en West-Souburg in een open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel tot uitbreiding van het sportterrein aan de Spoorstraat. Deze uitbreiding is noodzakelijk daar het bestaande korfbalvcld aan de Ritthemsestraat aan de uitbreiding van de gemeente moet worden geofferd. Bovendien blijkt het aantal sportvelden, dat thans in gebruik is lang niet vol doende te zijn. Zodra het plan is uit gevoerd zullen er drie voetbalvelden en vier korfbalvelden zijn. Verder zijn er voorstellen tot aan koop van grond in het plan „Nage lenburg", alsmede ceri voorstel tot het opnemen van gelden hij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" ter financiering van de bouw van woningen in het plan „Nagelen burg". Tenslotte is er een voorstel tot het aanvragen van steun uit 's rijks kas voor de 32 woningwet woningen aan de Padweg en aan de westzijde van de Van Visvlietstraat. VROUWENPOLDER E.H.B.O.-examens Dr. D. N. van Gelderen heeft voor de E.H.B.O. te Vrouwenpolder geëxa mineerd de dames P. v. d. Broeke en E. Maas en de heren H. J. Redegeld, J. Polderman, C. de Visser en J. Won- dergem. Allen slaagden. Docent was dokter M. v„ d. Sluys te Veyre. Ouderling en diaken gekozen Bij de geref. kerk te Vrquwenpolder werd de heer P. Melis als ouderling en de heer L. P. van Dis als diaken gekozen. Z.L.M.-afdeling bijeen De afdeling Vrouwenpolder van de Z.L.M. kwam onder leiding van de heer H. Maljaars bijeen. De aftreden de bestuursleden, de heren Maljaars en N. Mesu, werden herkozen. Als af gevaardigde naar de algemene ver gaderingen werden benoemd de he ren H. Maljaars en M. J. de Vlieger. De heer Den Herder hield een lezing over „Sproeien en bestrijdingsmidde len", waarop een drukke bespreking volgde. Bromfietser werd verblind Doordat hij door een auto verblind werd, zag de bromfietser J. v. d. V. niets en reed hij bovenop de landbou wer A. de V.. die met een span paar den naar zijn werk ging. De brom fietser kwam te vallen en liep een lichte hersenschudding op. Officiële publikaties MIDDELBURG. KANTOREN EN DIENSTEN GESLOTEN. en W. van Middelburg maken be kend dat.ln verband met de kerstdagen en met nieuwjaarsdag de kantoren en diensten gesloten zullen zijn op 24. 25. en 31 december 1956 en op l Januari 1957. voor zover de dienst dit toelaat. Het bureau van de burgerlijke stand zal alleen voor het doen van aangifte van geboorte en overlijden geopend zijn op 24 december 1955 van 8.309 uur en op 31 december van 9—9.30 uur. Het huisvuil van de wpk van dinsdag 25 december zal worden opgehaald op maandag 24 december, dat van woens dag 25 december op donderdag 27 de cember en dat van dinsdag 1 Januari op woensdag 2 januari. Middelburg, 19 december 1956. VLISSINGEN. KOSTWINNERSVERGOEDING. De burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat. Sn verband met de feestda gen. de uitbetaling van kostwinnersver goeding zal plaatsvinden op donderdag 27 december 1956 en op woensdag 2 janu ari 1957, beide dagen des namiddags var. 2—5 uur. Vlissingen, 20 december 1956. Dé burgemeester -oornoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 15