RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Bij vorming van bedrijfsjeugd is schoolse kennis niet voldoende 1 KAPPIE in het land der oliebronnen J BIMiPLM Smiths wekkers HfflKH uit de ETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 DECEMBER 1959 (Advertentie) Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol. alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken RAPPORT CHRISTELIJK PEDAGOGISCH STUDIECENTRUM Het gaat om de totale mens in het volle leven (Van een onzer redacteuren) Er moet'rekening: worden gehouden met de mogelijkheid, dat de meren deels ongeschoolde bedrijfsjeugd in de toekomst een verplichte opleiding zal krijgen. De belangstelling van de regering en het bedrijfsleven voor dit vraagstuk neemt toe. Het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum heeft daarom een Commissie Problematiek Bedrijfsjeugd ingesteld, die zich uit voerig met het probleem heeft beziggehouden. In haar rapport neem de commissie stelling tegen enkele veel voor komende opvattingen, o.a. dat de opleiding voornamelijk een middel zou moeten zjjn om schoolse of vakkennis by te brengen. Ook wordt bestreden, dat een goede beheersing van de vaktechniek dit deel van de bedrijfsjeugd automatisch tot behoorlijk gevormde mensen zou maken. De commissie stelt, hier In haar rapport tegenover, dat men ook bij de vorming van bedrijfsjeugd dient uit te gaan van de ontwikkeling van de hele persoon lijkheid. eiders zelf goed dat de toekomstlKe evenwichtige persoonlijk- i drank nog veel kunnen leren over dit en ocóz „A.B.C. van de thee". „A.B.C. van de thee" heet een aar dig in plastic gebonden boekje, uitge geven door de Stichting Het Thee bureau voor Nederland te Amster dam. Een boekje waaruit liefhebsters en liefhebbers van de edele thee- zorgen zo wordt nog opgemerkt dat de toekomstige leiV fevormde, even' eden zijn, met die boven het want het werkelijk opvangen van de I ]anfr propaganda i bedoelde jeugd is een moeilijke taak. thee; kan er i bekende „vijf „De ontwikkeling van de persoon lijkheid wordt bH de merendeels on geschoolde bedrijfsjeugd door vele gevaren bedreigd", zo wordt in het rapport gesteld. „Niet alleen vormen deze jongeren vaak geen behoorlijke Idealen voor dit tijdelijk leven, maar ze verliezen ook dikwijls het uitzicht op hun eeuwigheidsbestemming. Zo ontstaat een jeugd, die door innerlijke leegte openstaat voor leuzen. Werke lijke persoonlijke weerbaarheid wordt zo niet bereikt, ook tot schade van de gehele samenleving", aldus het rapport. Deze jongeren moeten daarom naar de mening van de commis sie meer pedagogisch opgevan gen, dan schools-instructief be naderd worden. Hun leiders en leidsters moeten dus in de eerste filaats zorgen voor een persoon- ijke band met de jongeren en zich in hen kunnen inleven. Indien deze toekomstige leiders uitsluitend gevormd worden aan kweekscholen of op cursussen, die overwegend geleid worden door leraren of onderwijzers, dreigt het gevaar van een te schoolse instelling, zo komt het de commissie voor, Worden,, zé daarentegen opgeleid door het b.edrijf of door personen, die nauw met het bedrijf verbonden zijn, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat het bedrijf met zijn economische, commerciële inslag zijn stempel drukt op de vorming van deze leiders en daardoor ook op de op te vangen jeugd. In beide gévallen zou het mid del wel eens erger kunnen zijn dan de kwaal. Het verdient daarom aanbeveling, zo concludeert de commissie: a. de cursussen voor de opleiding van leiders buiten de bedrgfs-econo- mische sfeer van de onderneming te houden; b. de leiders o.m. te doen vormen in samenwerking met instellingen, wier hoofdtaak het is sociale wer kers, jeugdleiders, wika's enz. op te leiden c. de mogelijkheid open te houden om zelfstandige instellingen of even tueel nog in het leven të roepen In stellingen met de vorming van leiders te belasten. Bij de opleiding zal aandacht moe ten worden besteed aan allerlei as pecten van de „totale mens". Het so ciale aspect bijvoorbeeld komt o.a. tot uiting in de relatie met medemen sen en groepen van medemensen, in de houding t.o.v. superieuren, vormen en manieren, kameraadschap en soli dariteit. Voorts worden genoemd het religieuze aspect, het arbeidsaspect (het verstaan van de diepere zin van de arbeid, opvoeding tot arbeidsver- antwoordelijkheld, waardoor arbeids vreugde kan ontstaan), het econo mische. het mentale, het lichamelijké en het sexuele aspect en het ontdek ken en aankweken van liefhebberijen, mede met het oog op de vrije tijds besteding. Voor de organisatie van deze op leiding denkt de commissie in de eer ste plaats aan het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd. waarin de al gemene en de prot.-chr. groep ver enigd zijn. Als vakken voor de cur sussen worden o.a, genoemd ped£ giek, psychologie, conflictenleer, huidige didactiek en de praktijk van sport en spel, handenarbeid en ex pressievakken. enz. Ook de maat schappelijke en culturele vorming komt ln deze opsomming voor. Daarby zal net echter niet ln de eerste plaats moeten gaan om het be studeren van boeken over sociologie, kunstgeschiedenis e.d., maar om con tact met het volle leven, bijvoorbeeld door het bezoeken van gemeente raadsvergaderingen, veilingen, ha venwerken, inrichtingen van kinder bescherming, musea, concerten, film voorstellingen enz. Alles moet gedaan worden om te KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Westbroek W. Kranen donk te Driesum. Aangenomen haar Nleuwpoort M. J. G. v. d. Velden, prop. te Soestdijk, die bedankte voor Op- en Neder Andel, Polsbroek en voor vlist. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Chatham (Ontario-Ca nada) (Free Cbr. Ref. Church) en te Red Deer (Alta-Canada) J. P. Geels te Haarlem-C, die bedankte voor Bun- choten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Barneveld W. Hage te Nunspeet. Advertentie vanaf f 9.75 FULL-FLAVORED Door lengte filtrerend gouden theeregels" nog eens uit le ren, en lezen wat er alzo voorafgaat aan het moment, waarop de thee keu rig verpakt in uw kruidenierswinkel ten verkoop wordt uitgestald. Er is een lezenswaardige verhandeling over theepotten, de medische aspecten van het theedrinken worden evenmin vergeten en ook zijn in dit boekje enkele interessante thee-legenden op genomen, evenals een recept van de moderne versie der eeuwenoude thee drank, de Ijs-thee. Almanak voor de schippers is een nuttig boekje. Bij de uitgéverij Born N.V. te As sen Is verschenen de Nederlandse schippers-almanak voor 1957. Een jaarboekje der Koninklijke Schip persvereniging „Schuttevaer", onder redactie van A. de Jong. De opkomst en ondergang van zon en maan zijn er o.m. in opgenomen. Een belang rijk gedeelte is gewijd aan de water standen met uitvoerige getij-tabellen. Alle Nederlandse havens worden erin beschreven: de stand van de haven lichten, afmetingen van sluizen en bruggen, haven- en kadegelden. Voorts wordt op duidelijke wijze uiteengezet, op welke manier men een bepaalde haven moet benaderen. Behalve de registers der havens zijn ook adressen en telefoonnummers van de rijksverkeersinspectie en de schippersbeurzen vermeld. Achterin bevindt zich een kaart van de Wes- terschelde, waarvan in het boekje een beschrijving wordt gegeven. Voor de Nederlandse binnenvaartschipper een uiterst nuttig werkje. Ons hedendaagse Nederlandse geld door dr. H. Phillppl Om in de behoefte te voorzien van een boekje, waarin vragen over geld op een duidelijke en beknopte wijze worden beantwoord, schreef dr. H. Philippi „Ons hedendaagse Neder landse geld". In kort bestek worden de drie vormen van ons huidige geld, de geldschepping, de maatschappe lijke betekenis van krediet, de regu lering van de Nederlandse geldeen- heid en ons geld in het verkeer met het buitenland besproken. De schrij ver is in zijn opzet zeker geslaagd: de inhoud bleef beperkt en 't boekje laat aan duidelijkheid niets te wen sen óver. Een uitvoerig register staat de le zer bij het zoeken van antwoorden op vragen ter beschikking. Het boekje, verscheen bij de Nederlandse Uitgeversmaatschappij n.v. te Leiden. VRIJDAG 21 DECEMBER. IILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.13 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25. Voor de vrouw. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gr. 10.30 Morgendienst. 11.00' Orgelconc. 11.30 De Jeugd vliegt uit, hoorspel. 12.00 Mezzo alt en piano. 12,30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram. en 'act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Radio Fllh. ork en soliste, is.15 Voordr. 15.35 Bariton en plano. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Gram. 16.30 Salon- ork. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Koer sen. 17.45 Kerstliederen. 16.00 Stemmen van overzee. 18.15 Schoolork. 18.35 Kerst- uitz. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Rege- ringsultz.Rubriek: Verklaring en toe lichting: mr. M. H. S. van Oersen: De burgerlijke stand voor de middenstand. 19.20 Regerlngsuitz.Emigratierubriek: Het emdgratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21.00 Oorgelconc. 21.45 „Alaska: Land der leegte", caus, 22.00 Marinierskapel. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Muz. caus. 23.50—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. -1.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-^24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws, 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 8.40 Mannen- en vrouwenkoor. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgelspel. 10.50 Voor de kleuters. 11.10 Cello en piano. 11.35 Het hangt aan de muur en het tikt. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Mil. ork. 13.55 Koersen. 14.00 Sopr. en plano. 14.30 Voor dracht. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.20 Muz. caus. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Orgel en tenor. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.45 Actuele sociale verzelkeringsproblemen, caus, 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De sport bond viert feest, klankb. VPRO: 19.30 Ober, 'één kerstmis, spel met muz. 19.50 Ber. 20.00 NWS. 20.05 Indrukken van to neelpremières. 20.15 Kerkliederen. 20.40 Muz. caus. VARA: 21.00 Dansmuz. 21.40 Leert uw landgenoten kennen. 22.10 Bul- tenï. overz. 22.25 Amus. muz. VPRO: 23.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwij ding. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Kamerkoor en sol. 23.30—24.00 Gram. HOOG EN LAAG WATER 21 december Vlissingen Teraeuzen Hansweert Zieriltzee Wemeldinge O.+NAP. U.+N.A.P. U.—N.AJP. N.A.P. 3.57 4.31 5.17 5.37 5.56 2.36 2.50 2.57 1.66 1.90 16.30 2.38 17.02 2.52 17.51 2.59 18.08 1.82 18.22 2.06 10.44 2.27 11.18 2.39 11.52 2.57 11.18 1.61 11.35 1.90 22.52 1.95 23.27 2.07 23.29 1.24 23.51 1.50 32. Met het ondergaan van de zon stak een kille wind op over de uitgestrektheid van de woestijn. Terwijl Kappie, de Maat en Rival- dd in de duisternis rond een eaetusvuurtje zaten, was op enige afstand de wichelroedeloper nog be drijvig olie aan het opspo ren. „Een vreemdrare toe stand, capitano", sprak Ri- valdl bezorgd. „Het ziet er naar uit, dat we tussen twee vlamvuren zitten. Hoe kan ik nu spultbronnen zoeken als die twee sheik- vorsten elkaar tegenspre ken?" „Ik heb het de hele dag al voelen aankomen", vulde de Maat neerslachtig aam. „Nou worden we straks ontvoerd! Wat zal daar weer voor ellende van ko men? Als ik het allemaal nog eens over mocht doen, nooit meer de zee op! Dan liever „Zit daar niet te zeveren, dekzwabber!" viel Kap pie driftig uit. „We weten allemaal dat we in de moeilijkheden zitten. Maar voorlopig zit er niets an ders op dan te doen alsóf w ediie sakkerse shelk van daarnet zijn zin geven Op dat moment hoorden zij het gedempte geluid van kameelpoten op de woestijinbodem. Gevolgd door een viertal krijgers kwam Sidi Sllokal, de FEUILLETON Toen had Erica gebloosd tot ér tranen in haar ogen waren gekomen. „Dank U wel, menêer Leyne", had ze er tenslotte kunnen uitbrengen. ,.Ik... ik hoop maar, dat ik alles wat U daar zegt ook verdien." „Als het anders was, zou ik het niet zeggen", had hij onverschillig verzekerd. „En daarom heb ik beslo ten, U de functie van mijn privé- secretarese aan te bieden, ofschoon ik vermoed, dat U er nog wel wat jong voor is. Tussen twee haakjes, hoe oud is Ut" „Bijna twee-entwintig", had Erica geantwoord, in de mening, dat dit een beetje serieuzer klonk dan één- en-twlntig! „Hm. Zo jong? Nu, ik wil aanne men, dat dit gebrek er met de dag minder op Wordt, maar ik had liever iemand van on zijn minst vgf-en- tw'nti" p-ehad." Erica had het gevoel, dat- ze voor haar jeugd verontschuldigingen door MARY BURCHELL moest aanbieden, haastig onderdrukt. „Ik zal hard voor U werkèn, meneer Leyne", had Ze ernstig gezegd. „Hard en betrouwbaar", had ze er met bevende stem aan toegevoegd, ontroerd als ze was dooi* zijn lóf vóór haar trouw. Toen ha.d hij weer geglimlacht met dat zo wonderlijke glimlachje, dat slechts zelden, uiterst zelden, op zijn gezicht verscheen. „Goed, goed, kindlief. Ik stel alle vertrouwen in je", had hij verzekerd. En haar toen met zijn gebruikelijke knikje weg gestuurd. Later was Erica tot de conclusie gekomen, dat ze. zich al heel onbe holpen moest hebben verwijderd, ter- wrjl die bijna ongelofelijke woorden in haar verbijsterd brein om-en-om wentelden. Eerst na een hele poos was ze er toe nmnen komen, iets aan de an dere meisjes te vertellen en had toen tot haar verbazing ontdekt, dat ze wel haar aanzienlijke salarisverho ging, maar allerminst haar nieuwe functie benijdden. „Nu, jij liever dan ik, kindlief", had Carol Shawn, haar speciale vriendin, die op kantoor naast haar zat en met Erica samen een kleine flat bewoonde, gezegd. „Als alles naar wens gaat, zul je geen dankje er voor krijgen, maar als er iets mis loopt wel ijzige afkeuring. Jé baan brengt heel wat ellendige Verant woordelijkheid mee en je zult zeker ook niet graag helemaal alleen in een kamer werken, wel?" „O, dat zal me niet kunnen Sche len", had Erica haastig geantwoord, denkend aan het kleine vertrek, dat uitkwam op Oliver's eigen kantoor. Dat vertrek zou nu het hare zijn. Ze zou als het ware de hele dag vlak naast hem werken, met de kans, dat hy elk ogenblik kpn binnentreden. Een kamer, die voor de anderen weinig aanlokkelijks scheen te heb ben. „Stel je voor!'' had Carol vol af grijzen uitgeroepen. „Stel je voor, dat je elk ogenblik van de dag me neer Leyne bij je kunt verwachten om wat van zijn kwade humeur te spuien!" „Hij heeft geen kwaad humelir!" had Erica Verontwaardigd geroepen, maar het Köör had hartelijk gela chen. „Heus Erica", had Carol ver klaard. „dat heeft hij wèl. O, hg is geweldig koel en kalm, maar des te erger daarom!" Erica had verder gezwegen en zich die woorden, waarmee hij hun ge sprek had beëindigd, herinnerd: „Goed, goed, kindlief, ik stel alle vertrouwen in je." Och, de anderen konden dat natuurlijk niet begrijpen. Hij had het immers niet tegen hen gezegd! Zo was ze dan uit de grote, volle typekamer verhuisd naar het kalme kleine vertrek, dat uitkwam in Oli ver Leyne's kantoor. Zeker, dat be tékende een angstwekkende verant woordelijkheid en een even angstwek kende hoeveelheid werk. Ook had ze het soms wat eenzaam en miste dan het bijzijn van de andere meisjes. Daartegenover stond echter het ge luk, persoonlgk voor haar patroon te mogen werken, hem last, moeite en inspanning te besparen. In één Woord: op allerlei door hem nooit vermoede manieren voor hem te zor gen. 't Kon moeilijk anders, of er kwam verandering in haar gevoelens jegens hem, omdat juist die grote verant- woordelgkheid haar ontwikkeling versnelde. Wanneer hg slechts een in hoogheid gezeten, haar óp afstand houdend man was geweest, zou ze een soort ademloze, bijna bakvis achtige verering voor hem hebben gekoesterd. Nu echter bezielde haar een veel dieper, rustiger en sterker gevóel. Niet langer de slaafse, onlo gische toewijding van een romantisch meisje, maar de kalme, beschermen de liefde van iemand die hem kende en begreep. O, tegenwoordig zou ze nooit meer zo opgestoven en dwaas hébben be weerd. dat hij géén kwaad humeur had. Öp de keper beschouwd, had hij soms zelfs een afschuwelgk humeur, dat hij mét ten dele zeer bewuste krachtsinspanning in bedwang hield. Maar zij, die hem beter kende dan wie ook, wist, dat overspannen ze nuwen en soms zelfs ernstige smart, die plotselinge kille woede bij hem teweegbrachten. Ze vermoedde, dat het lets had uit te staan- met de wat geheimzinnige kwetsuur aan zgn rechterhand. Hij droeg er altgd een handschoen over en was buitengewoon gevoelig en geraakt als iemand er notitie van nam, Een paar maal had ze hém die hand zien gebruiken, maar zo ge brekkig, dat ze er een brok van in de keel had gekregen. Met zgn linkerhand kon hij vrgwel alles doen, zodat de ménsen door gaans het feit, dat zijn rechterhand, meestal óf in de zak óf achter hem werd gehouden, niet opmerkten. Als hij aan iemand werd voorgesteld, placht hij steeds, in plaats van zijn hand uit te steken een buiging te ma ken. Omdat die houding echter in overeenstemming leek met zijn koe le, eenzelvige karakter, zag men ook dat gewoonlgk over het hoofd. Niettemin constateerde Erica b(j tijd en wijle by Leyne een haast jon gensachtige nerveuze angst, dat ie mand het gebrek zou opmerken. En bij zulke gelegenheden drong het met merkwaardige zekerheid tot haar door dat achter zijn kille gereser veerdheid iets anders schuil ging... iets dat haar zowel dierbaar was als verontrustte, want immers vermengd met een kracht tot Igden die haar vrees aanjoeg... Eensklaps kwam Erica vol schrik tot de ontdekking, dat ze op voor haar zeer ongebruikelijke wgze tgd had verspild. Zelfs op een hete, lome middag als deze ging het niet aan, over het verleden te zitten peinzen. Ze moest naar de kasafdeling gaan en vragen om de afrekening van Joup en Joup. Toen ze via het kantoor van haar werkgever, de enige uitgang van haar eigen kamer, op weg toog, zag ze met voldoening, dat hg eindelijk, wel heel laat, wan gaan lunchen. Het hinderde haar altyd als hg zijn maal tijden voor zijn werk in de steek liet. Natuurlgk kon ze ér nooit iets van zeggen. Vermoedelijk zou hij hoog hartig verbaasd zijn geweest als hy geweten had, dat ze zoveel belang in hem stelde, dacht Erica glimlachend, terwijl ze door de gang liep. Langs deze gehele zijde van het gebouw bevonden zich grote vensters met uitzicht op de ruime binnen plaats, die het kantoorcomplex van de eigenlijke fabriek scheidde. Erica ging zelden naar de fabriek, maar déze oefende wel een nogal zonderlinge aantrekkingskracht op haaf uit. Ze had dit eens haar pa troon gezegd, doch hij had, zonder zelfs op te zien, eenvoudig met een droog: „Is het heus?" geantwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6