Gillette sportpark in Goes aanvaard 4- Voorstel tot restauratie van het Zeeuwse pootgoed is niet minder dan uit het noorden FUNDERINGSSLEUF BIJ BOUW VAN HUIS TE DIEP GEGRAVEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 DECEMBER 1950 Verkoop van grond voor te bouwen streekziekenhuis Hoewel de meeste van de 38 agendapunten gisteravond In de Goese raad zonder meer onder de hamer doorgingen waren er naast de brieven inza ke het ontslag van dr. Scherphuis waarvan elders in dit nummer uitvoe riger ook nog voldoende endere zaken, die genoeg stof opleverden om drie uur lang over te praten. Uiteindelijk werden de voorstellen van B. en W. niettemin toch aanvaard. Vooral het voorstel tot restauratie van het sporpark onraoette aanvankelijk nogal enige tegenkanting, omdat hier de 30.000 van het zwembad voor worden gebruikt, terwijl het voorstel tot het doen uitvoeren van massale woningbouw door een Groningse aannemer verschillende raadsleden teleurstellende opmerkingen ontlokten over het feit, dat er geen Zeeuwse aannemerscombinaties waren gevraagd om prijs opgaaf te doen. Na de eerste strubbelingen by de in- ge sn stukken over de brieven in zak s de ontslagkwestie van de gast huisdirecteur, zetten de raadsleden de heer A. G. Heyboer (c.h.) was dit maal niet van de party zich aan de behandeling van de lange agenda. En kele nieuwe straten kregen de namen van zeehelden. Van Brakel krijgt er alsnog zijn voornaam Jan by omdat er ook twee gereformeerde theologen met dezelfde achternaam zijn geweest. Het zal toch zeker niet de bedoeling zijn om deze mensen in de ry van zee helden te vernoemen, zo merkte de heer J. Laport (a.r.) langs zijn neus op. Een gedeelte van de A.J.-kade zal ter bestrijding van de baldadigheid van de jeugd aan het openbaar ver keer worden ontrokken al had dit niet de onverdeelde instemming van de heer J. S. Visscher (p.v.d.a.) en F. P. J. Polderman (c.h.) De verpleegtarieven van het gast huis werden met ingang van 1 oktober verhoogd, zy werden toch reeds bere kend, zo vernam de heer R. Zuidema (a.r.) Per 1 januari is er nog een verdere verhoging te verwachten ver telde burgemeester Ten Kate er en passant by. Onder de voorstellen waarover geen woord werd gerept, waren o.a. die om een krediet te geven voor het ontwer pen van een streefplan voor verbete ring van het Schuttershof en tot ver koop van grond voor het te bouwen streekziekenhuis. De restauratieplannen voor het sportpark hadden ook reeds de finan ciële commissie in het geweer geroe pen. B. en W. antwoordden echter, dat de uitvoering van deze restauratie geen nadelige invloed zou uitoefenen op het gereedkomen van het zwembad, al zouden hiervoor nu 30.000 van de post zwembad worden gebruikt. De burgemeester gaf een lange opsom ming van de barrières, die nog geno men moeten worden voordat men tot de bouw van een zwembad kan ge raken. De heer J. Laport (a.r.) vond 't psyeholigisch niet juist om die 30 000 nu voor een ander doel te ge bruiken, doch zoals wethouder J. H. Roose (k.v.p.) uiteenzette is dit be drag momenteel nergens anders te vinden, trouwens mettertyd spelen bij de uitgaaf van een paar ton voor een zwembad die dertig mille ook geen rol meer. De heer Visscher kwam er achter, dat de grond voor het zwem bad reeds van het grondbedrijf was gekocht. De 30.000 worden dus nu eigenlyk van het grondbedrijf geleend. De heer E. N. C. van Riesen (v.v.d.) die nog wel een sintelbad had willen zien aangelegd, krec van wethouder mr. H. B. Bouwman (p.v.d.a.) te ho ren, dat dit ook is overwogen, maar I te kostbaar is gebleken. Het raadslid I Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) wees op de mogeiyke bestedings-beperking. Zou dit werk er ook niet onder kunnen vallen en zou de gemeente dan de 70.000 rijkssubsidie voor dit werk in DACW-verband wel ontvangen? Hij wilde daarom maar liever een principebesluit tot restauratie nemen, want by het opleggen van bestedings beperkingen zouden er wel eens ur genter zaken blyken kunnen te zyn. De heer M. v. d. Himst (k.v.p.) kon mededelen, dat loonintensieven wer ken in DACW-verband niet onder de beperkingen zullen vallen. Na nog enig heen en weer genraat werd het voorstel van B. en W. toch aanvaard. Alleen het S.G.P.-raadslid M. de Bat stemde uit om principiële redenen te gen. MASSALE WONINGBOUW. By het voorstel om Sn principe te besluiten tot het doen bonwen van 202 woningen door de Groningse aan nemersfirma Broek en reeds de bouw van de eerste 52 woningen op te dra gen, merkten B. en W. in antwoord op vragen van de financiële, commis sie op, dat nog mogelyk op andere wyze een aanvaardbare prijs is te ver krijgen. De heer Haverhoek, later ge steund door tal van andere raadsle den, vond het niet juist, dat Zeeuw se combinaties geen kans hebben ge kregen om prijs op,te geven. B. en W. betoogden echter, dat men voor de Zeeuwse aannemers, die reeds voor de gemeente Goes werken, nog andere objecten op het oog heeft. Het verstrekken van de opdacht aan de Groningse aannemersfirma heeft alleen ten doel om de mogelijk heid van aanvullend bouwvolume voor Goes te kunnen benutten, die anders niet zou worden verkregen. Overigens heeft de betrokkene in deze zelf het initiatief genomen, terwyi van geen enkele plaatselijke aannemer een aan- bieding van bouwcapiciteit aan de ge meente is gedaan, zo verklaarde de wethouder. Het voorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Verder werden in deze verga dering o.m. nog verschillende benoe mingen gedaan. By de rondvraag bracht de heer Van Riesen een oude zaak over de bouw van een kantoor aan de orde, waarby wethouder Roose hem desge vraagd verklaarde, dat het heiwerk en het schilderwerk apart werden uit besteed tegen resp. de helft en twee derde van de oorspronkelyke prijs by de oorspronkelijke aanbesteding be- rekend. De heer Visscher vroeg ver betering van de verkeerssituatie in de Lange Kerkstraat, die langzamer hand onhoudbaar is geworden. De heer Haverhoek kreeg te horen, dat de volkstuinders het terrein, dat voor het zwembad is bestemd, voorlopig kunnen blijven doorpachten van het burgeriyk armbestuur, zy zullen ech ter geen schadevergoeding by onty- dige ontruiming kunnen bedingen. Visserijpolitie op de Zeeuwse stromen Bij besluit van de minister van fi nanciën is aan de heer A. M. de Munck te Middelburg op zyn verzoek eervol ontslag verleend als schipper by de visserijpolitie op de Zeeuwse stromen ter standplaats Zierikzee, zulks met ingang van 1 januari 1957. Commissaris der koningin in woonoord Burghsluis De commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bracht woensdagavond een langdurig bezoek aan het woonoord Burghsluis, waar een aantal Hongaarse vluchte lingen verblijft. De heer De Casem broot, die vergezeld werd door de burgemeester van Haamstede, jhr. R. Röell, liet zich door de heer Haver man van sociale zaken en de „staf" van het kamp uitvoerig inlichten. De commissaris betuigde zijn erkente lijkheid voor de goede gang van za ken in dit kamp. In de recreatiezaal woonde hij enkele behendigheids wed strijden bij en onderhield hij zich met enkele vluchtelingen. Bij het afscheid zongen de aanwezige Hongaren spon taan enkele liederen, die ten zeerste gewaardeerd werden. Na een kort dankwoord gesproken te hebben, ver liet de commissaris in de loop van de avond het kamp. Het doet er niet toe dat hij al een apparaat heeft. !k geef .hem zo'n nieuwe Gillette - dan is hij weer bij. De Gillette Rocket In mooi etui, is een snelwerkend apparaat dat met één draai open i$. Er is een dispen ser bij (met een vakje voor de niet meer te gebruiken mesjes) en 4 blauwe Gillette mesjes. Alles wat hij nodig heeft om de gehele dag fris en schoon geschoren te zijn, ook 's-avonds nog. Ken „goeie morgeitbegint met Gillette! - BEDRIJFSVOORLICHTING „NOORD-BEVELAND" Aannemer had maatregelen moeten nemen Voor de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, werd woens dag de zaak tegen het hoofd van een bouwonderneming A. P. L. te Mid delburg verder behandeld. L. was op 28 augustus j.l. in de Zeeuwse hoofd stad geverbaliseerd, omdat hy by het bouwen van een pand aan de Been houwerssingel niet voldaan had aan de voorzorgen bU het graven van een sleuf, zodat de zijgevel van een aangrenzend huis gedeeltelijk gescheurd en verzakt was, zoals tydens de zitting van 28 november j.l. uit de verkla ringen van enkele getuigen-deskundigen gebleken was. Thans werd In ileze zaak gehoord de getuige-deskundige A. E. van E., technisch ambte naar bij bouw- en woningtoezicht te Middelburg. Deze verklaarde, dat de sleuf naast het aangrenzende pand te diep was uitgegraven (ongeveer 20 cm), zodat de muur gescheurd en opzy weggeschoven was en vervolgens verzakt. De muur is dus niet in eerste in stantie naar beneden gezakt, zoals een der getuigen op de eerste zitting verklaarde, maar weggeschoven. De rechtstreekse oorzaak hiervan was dus volgens de getuige Van E. ten eerste, dat de gleuf te diep gegraven was en ten tweede, dat door de regen de grondslag niet hard genoeg ge bleven was. Reeds eerder had deze getuige ver klaard, dat de sleuf op ondeskundige wyze was aangebracht, hetgeen nog verergerd was door de regen. Verder stipte getuige Van E. aan, dat in 99 van de 100 gevallen de sleuf te diep gegraven wordt, maar dat dit meestal geen nadelige gevolgen heeft. Door de regen en de diepte is er ech ter een „glijbaan" ontstaan, waarop de muur afgegleden is. Een andere getuige had tydens de vorige zitting opgemerkt, dat de muur gestut had moeten worden. Ge tuige van E. meende, dat dit wel ge holpen zou hebben, maar dat het weg schuiven niet te voorzien geweest was. Uit de verklaringen van alle getui gen was de ambtenaar van het O.M., mr. Th. Lebret. gebleken, dat ver dachte L. in elk geval maatregelen had moeten nemen om dit ongeluk te voorkomen. Dit betrof dus een maatregel by het maken van de fnn- cleringssleuf 20 cm dieper dan de on derzijde ran de muur. Rekening hon dend met de omstandigheden eiste de ambtenaar een geldboete van f 10 subs. 2 dagen, waarby de kantonrech ter zich aansloot. Tevens werd de zaak voortgezet te gen de chauffeur A. M. uit Middel burg, die volgens het proces-verbaal met zyn bestelauto tegen een perso nenauto van de vertegenwoordiger W. V., wiens auto aan de rechterzyde van de Sint-Pieterstraat geparkeerd stond was gebotst, waardoor de voor zijde van V.'s auto beschadigd werd. Met name aan de linkervoorbumper T uinbouwvakonderwijzers vergaderden in Goes In hotel „Centraal" te Goes wa ren dinsdagmiddag de Zeeuwse en West-Brabantse leden van de Ver eniging van Tuinbouwvakonderwij- zers bijeen, onder leiding van de voorzitter, de heer W. J. Robijn. Het belangrijkste punt van de agenda was de lezing van de heer C. Stange, over het ondewerp: „Wat voor zin heeft de ureum-bespui- ting?" Volgens spreker moet deze stikstofbemesting, welke tijdens het groeiseizoen op het blad wordt toe gepast, worden gezien als een aan vulling van de bodembemesting. De resultaten lopen nog uiteen, zo deel de de heer Stange mee, maar de Rijks Tuinbouwvoorlichtingsdienst gaat steeds verder met het nemen van proeven. Geslaagd De heren J. van Duivendyk te Ter- neuzen, J. van Houte te Middelburg en I. de Muijnck te Borssele slaagden aan de technische hogeschool te Delft voor het kandidaatsexamen voor civiel-in- genieur. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|ll i§ Zal in 1957 een begin gemaakt M kunnen worden met de bouw M van de nieuwe lagere techni- sche school in Goes-Oost De dinsdag in de Tweede Kamer s f§ door minister Cals gedane ine- dedeling wettigt de verwach- ting, dat dit inderdaad 't geval M zal zijn. Hierboven geven wij §1 H een perspectieftekening van deze school voor 770 leerlin- gen, zoals de architect deze s M heeft ontworpen. Zoals be- kend, moest men nogal wat moeilijkheden bij de voorberei- 12 dingen tot een oplossing bren- |jj gen, doch een en ander schijnt nu zo goed als voor elkaar te M zijn. Het ziet er dus naar uit, II dat inderdaad over een paar m jaar het behelpen in de veel te kleine ambachtsschool aan de Westwal tot het verleden zal gaan behoren. was een schade veroorzaakt van onge veer 83. Tijdens de vorige zitting had de chauffeur verklaard, dat hij niet tegen de personenauto, maar te gen een paaltje aan de linkerzyde tydens het passeren gereden was. Thans werden twee omwonenden gehoord, die dit ongeluk gehoord en ten dele gezien hadden. Ge tuige J. v. d. K., handelaar te Middelburg, vertelde, dat de be stelauto in' de richting van de Balans reed. Terwyl hy een klant in zijn winkel stond te helpen, hoorde hy poltseling een ge kraak en een klap. „Die zit", zei v. d. K. toen tegen zijn klant. Hij zag de chauffeur (M.) uit de wa gen komen, er rond lopen en ver volgens weer verder rijden. Dat de personenauto aangereden werd, had deze getuige echter niet gezien. Wel vond hy de snel heid, gezien de nauwe straat, wel wat te groot. De winkeljuffrouw L. M. C. uit Souburg, die in de zelfde zaak werkt, had eveneens een klap gehoord. Ook zy had de chauffeur om de wagen zien lo pen. Tegen paaltje M. hield echter vol, dat hy tegen een paaltje gereden was in plaats van tegen de personenauto. Mede gezien het feit, dat de voorbumper van de personenauto beschadigd was en uit de getuigenverklaringen trok de amb.tenaar de conclusie, dat de ge parkeerde auto aangereden was. Mr. Lebret eiste een boete van f 10 of 2 dagen plus toewijzing van de civiele vordering van f83, Mr. Moolenburgh vonniste conform. De waterbouwkundig opzichter J. A. v. d. G. uit Goes wandelde op 13 oktober met zijn zoontje en twee van diens vriendjes in het waterwinge bied van het gemeentelyk waterlei dingbedrijf Middelburg. Een rykspoli- tieman deelde hem echter mee, dat hij op verboden terrein liep. Tydens de zitting van 31 oktober had v. d. G. verklaard, dat liy geen enkel bord met „verboden toegang" tegengeko men was. Het bleek echter, dat dit bord op een helling gestaan had. Tydens de zitting van gisteren kon mr. Moolenburgh de situatie aan de hand van enkele foto's in ogenschouw nemen. De ambtenaar merkte op. dat de borden goed te zien waren en dat zy beslist niet veel hoger staan dan de veldhoogte. Mr. Moolenburgh kon echter aannemen, dat v. d. G. de bor den over het hoofd gezien had en sprak deZe verdachte daarom vry. Op 30 november j.l. had mevrouw W. F. G. J. uit Vlissingen op haar fiets twee kinderen beneden de 10 jaar vervoerd, waarvan er een niet op een doelmatige zitplaats was ge zeten. Er waren namelijk geen voet steunen aanwezig. Verdachte ver klaarde, dat de fiets van haar doch tertje in reparatie was, zodat zij het meisje nu op de fiets meegenomen had. Zij had in de tussentyd gezorgd dat de fiets voorzien was van de be nodigde steuntjes. Conform de eis van de ambtenaar veroordeelde de kan tonrechter verdachte tot een geldboete van f 1 of 1 dag. (Nagekomen advertenties) KERSTCONCERT te Kapelle a.s. zaterdag om 7.30 uur. Heden overleed in haar Heer en Heiland, onze lieve zuster en tante, LIJNTJE CLASINA LITTOOIJ, oud 57 jaar. In leven onderwijzeres te Bergen op Zoom. C. P. H. LITTOOIJ, A. C. HAMMING— LITTOOIJ. P. J. HAMMING en kinderen. Middelburg, 19 dec. '56 De bijzetting in het familiegraf zal plaats vinden zaterdag 22 december a.s. Vertrek Molstraat 11 om 2.00 uur. Geen bloemen. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurig, doch ge duldig gedragen smar telijk lijden onze innig feliefde vrouw, moeder, ehuwd- en grootmoe der MACHELINA CORNELIA KOLE. echtgenote van' JOHANNES VAN HOUTE, in de ouderdom van ruim 67 jaar. Namens de familie, JOHANNES VAN HOUTE. Rilland Bath, 19 december 1956. Hoofdweg 72. GOESE RAAD KWAM BIJEEN Advertentie KANTONRECHTER MIDDELBURG (Advertentie) Bevindingen van de keuringsdienst De nacontrole door middel van de z.g. Igel Langctest, welke de laatste jaren door de Keuringsdienst Zeeland wordt toegepast, alsmede enkele her- komstproeven hebben aangetoond, dat de Zeeuwse pootaardappel zeker niet achterbiyft by het pootgoed uit andere provincies. Dit bleek uit opmer kingen van de heer R. J. Koopmans, adj. directeur van deze dienst, toen hy woensdagmiddag in een voor de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland" gehouden causerie, enkele veranderingen besprak, die zich de laatste jaren by de Keuringsdienst hebben voltrokken. Voordat de heer Koopmans uitvoe rig de stamselectie en de nacontrole van de aardappelen behandelde, stond hy ook nog even stil by de werkzaam heden op het gebied van de keuringen van granen, peulvruchten en vlas. De laatste vyf jaar schommelt de opper vlakte van voor de veldkeuring aan gewezen gewassen rond de 10 a 11.000 ha. Het aantal monsterkeurin gen beloopt ruim 4000 per jaar. De laatste jaren bhjkt het aantal over te schonen partijen sterk terug te lopen. Veel aandacht is er besteed aan de ontsmetting van granen, terwyl o.a. de dorsbeschadiging bij vlas in Zee land ook weinig meer voorkomt. Dit jaar heeft de dienst vooral gelet op de dorsbeschadiging in gerst. Een ver betering noemde spr. ook, dat de keu ringen van monsters op de hand, thans niet meer uitsluitend door het perso neel van de keuringsdienst, doch me de door een vertegenwoordiger van de telers en een van de handel worden verricht. Terloops deelde de heer Koopmans nog mede, dat Zeeland on geveer anderhalf miljoen gulden aan het kwekersvergoedingsfonds heeft bygedragen. De voor keuring aangegeven opper vlakte aardappelen is na 1954 in Zee land sterk teruggelopen en beloopt nu ongeveer 1000 na. Het aantal in 1955 en 1956 afgekeurde partijen is sterk gedaald, hetgeen spreker voorname- lyk toeschreef aan de nacontrole met de I.L.-test. Aan de hand van enkele cyfers toonde spreker aan, dat deze test vry betrouwbaar is. Van een aan tal onderzochte knollen die als ziek waren aangemerkt, bleek er achteraf nog 0.95 toch gezond te zijn, terwyl anderzyds van een aantal gezond ge noemde knollen, later op het veld nog 4.92 c/c ziek was. Daar de I.L.-test alleen onderzoekt op bladrol, kan voor andere ziekten de veldkeuring nog niet gemist wor den. Met behulp van een aantal kleuren dia's gaf de heer Koopman een tech nische uiteenzetting van meergenoem de I.L.-test. By de aanvang van de vergadering, gehouden in hotel „de Korenbeurs" te Kortgene, gaf de voorzitter, de heer S. J. van Langeraad. een korte terug blik op het afgelopen oogstjaar, dat moeilyk is geweest voor de boer. Er werden vaak grote verschillen verkre gen by het oogsten en de diverse be werkingsmethoden. In dit verband vestigde hij de aandacht op de belang rijke taak van de landbouwvoorlich ting en dientengevolge ook van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting. Medegedeeld werd, dat volgend jaar op Noord-Beveland voor Nederland een internationaal gerstrassenproef- veld wordt aangelegd. Een 7-tal nieuwe leden werd toege laten, terwijl na de causerie van de heer Koopmans zich nog een geani meerde gedachtenwisselmg over de gewassenkeuring ontspon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 20