Ontsparing kreeg de overhand PHILIPS RADIO'57 meest volmaakte vorm! in zijn In dit toestel: Bi-Ampli techniek SLAGERIJ DE JONGE SLAGERIJ DE JONGE KERSTAANBIEDING 1 gulden cadeau WIJ ZIJN STERK LINNEN TASSEN DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 PRO.VINOIALE Z, E E V W 8 E. C O U R A N T met Kerstviis eens wat extra's braden zal niemand in 't gezin versmaden. Wij bieden U het beste wat we konden krijgen. Runderrollades (iets doorregen) 2,00 p. BOO gr. Runderrollades (mooi mager) 2,40 p. BOO gr. Runderrollades (van de lende) 2,60 p. 800 gr. Varkensrollades (met klein randje vet) 2,40 p. 500 gr, Varkensrollades (van de lende) 2,50 p. 50O gr» ZIE ONZE ETALAGES. Ook een mooi stukje vlees is voor deze dagen aan te bevelen b.v. Rosbief 2,60 p. 500 gr. Lende 2,60 p. 500 gr. Contra-filet 2,60 p. B00 gr. Varkensfricandeau 2,50 p. 50O gr. Kalfsfricandeau 3,00 p. 500 gr. Zoals U ziet volop keuze uit HET ALLERBESTE Voor een goed belegde boterham Beste ham 55 ct. p. 100 gr. Procureurspek 60 ct. p. 100 gr. Runderrookvlees 60 ct. p. 100 gr. Gebraden rosbief 70 ct. p. 100 gr. Gebraden fricandeau 70 ct. p. 100 gr. Gelderse snijworst 50 ct. p. 100 gr. ALLE WORSTSOORTEN 250 gram voor 59 cent Boterhamworst Preskop Haagse Gekookte metworst Tongeworst Hoofdkaas Brede bloedworst Gebraden gehakt ALS EXTRA RECLAME 200 GRAM HAM VOOR 99 CENT Laat ons het vlees voor Kerstmis verzor gen, het is in goede handen. Hobeinstraat 2 - VLISSINGEN - Walstraat 46 Als bijzondere koper van een linnen tas boven de 10, geven wij a.s. vrijdag, zaterdag en maandag aan iedere tegen inlevering van deze advertentie. in onze collectie welke wij in de allernieuwste modellen reeds verkopen voor slechts 5,35. Wij vragen uw speciale aandacht voor ons KX.M.-model een pracht royale REISTAS, in diverse kleuren, met 1 jaar GARANTIE, voor slechts PROFITEERT van deze aanbieding en koopt nog zo'n pracht degelijke taa bij VLISSINGEN JO FIBBE MIDDELBURG Spaarbanken vinden nieuwe methodes (Door onze economische medewerker) Begin oktober kwamen de eerste onheilspellende berichten, dat er bij de spaarbanken meer geld werd weg getrokken dan werd ingelegd. Wie toen gedacht mocht hebben, dat het met het sparen wel los zou lopen, komt thans wel bedrogen uit. In september was er bij de rijks postspaarbank (r.p.s.) nog een saldo aan besparingen van 5.7 miljoen doch bij de particuliere spaarbanken was er toen al een ontsparing van 3.3 miljoen. In oktober wist de r.p.s. 'nog een spaarsaldo van 4 miljoen te bereiken doch bij de particuliere spaarbanken was de ontsparing geste gen tot 4 miljoen. De grote klap komt echter in no vember: bij de r.p.s. wordt «r f 19'* miljoen meer weggehaald dan inge legd:' voor alle particuliere spaarban ken tezamen is er nog geen bedrag be kend doch cijfers van een aantal spaarbanken wijzen duidelijk op een fikse teruggang (Amsterdam 1.4 min. Den Haag 3.1 min. Groningen .^0.7 min, Haarlem 0.4 min, Almelo f 0.3 miljoen). Deze cyfers betekenen beslist niet, dat er geen geld meer naar de spaar bank wordt gebracht; zij betekenen wel dat er meer wordt weggehaald dan er wordt weggebracht. En waar om? Hierop zijn verschillende ant woorden mogelijk. Wij noemen in de eerste plaats het hamsteren van levensmiddelen, tex tiel, kleding enz. In het begin omdat men in verband met slechte oogsten een prijsstijging vreesde en later om dat men voor een oorlog beducht was en de ervaringen van 1940 tot 1945 nog te vers in het geheugen lagen. Hoe sterk dit hamsteren wel was, blijkt zonneklaar uit de geldomzet- ten van de grootwinkelbedrijven en warenhuizen. Een enkel voor beeld: in oktober werd er aan tex tiel 85% meer gekocht dan in '54; in de eerste twee weken van no vember, toen de spanning op haar hoogst was, werd er 120% meer gekocht dan in 1954. En dit zijn clan gemiddelden voor het gehele land. Vermoedelijk hebben in november ook de sinterklaasinkopen- een rol gespeeld, waarbij wij het dan wel zo moeten zien, dat zij een reeds bestaande extra koopbeweging versterkt hebben, waardoor er ten slotte geld moest worden opgeno men. Menig gezin heeft ook wat spaargeld van de spaarbank gehaald uit een oog punt van voorzorg, louter om in geval van nood over geld te kunnen beschik ken. Als dit geld niet worclt uitgege ven, zal het te zijner tijd wel weer te rugvloeien naar de spaarbanken. Als oorzaak van de ontsparing wordt genoemd de zuigkracht van de premie-obligaties, hetgeen onzes in ziens alleen in september van invloed is geweest. Belangrijker is thans ze ker het grote verschil tussen de rente bij de spaarbanken, in doorsnee 2.4% en de rente welke thans op obligaties kan worden gemaakt (4'/;> en meer). Het is een feit dat deze kloof groot is geworden. Voor de rijkspostspaar bank is inmiddels een voorstel gedaan om de rente te verhogen tot 2.64%; enkele particuliere spaarbanken wil len haar rente optrekken of hebben dit al gedaan. De grote moeilijkheid voor haar .z evenwel, dat de rente die zü maken op de uitgezette spaargelden niet zo ^eel veel hoger ligt, zodat de marge tussen te betalen en te ontvangen rente niet bijster groot is. Van een belangrijke stijging van de rente kan voorlopig dan ook geen sprake zijn. En dit zou toch inderdaad moeten gebeuren, vil de spaarder onder de huidige omstan digheden alleen door de rente worden aangetrokken om weer volop te gaan sparen. In dit verband kijken de di recties van de gewone spaarbanken wei met schele ogen naar de rente, die enkele handelsbanken op zogenaamde bankspaarboekjes geven i circa Faillissementen Het totaal aantal in Nederland uitgesproken faillissementen bedroeg in november 107, tegen 97 in novem ber van het vorige jaar. In Zeeland werden totaal 2 faillissementen in deze periode uitgesproken, tegen 3 in november 1955. V/2%); zij achten dit een ongezonde concurrentie. Het is, gezien deze ontwikkeling, niet zo verwonderlijk, dat de spaar banken andere spaarmethodes in troduceren om spaarders te trek ken. Het nieuwste op dit terrein is een vondst van de spaarbank voor de stad Amsterdam, die tevens be doeld is als tegenwicht tegen de af betaling. In het kort komt het er op neer. dat een winkelier een koper in staat stelt bij hem te sparen door spaarzegels van de spaarbank. Als er 49 zegels zijn gespaard, geeft de winkelier als premie de 50ste zegel. De spaarder krijgt zodoende boven zijn gewone rente nog een rente; de totale rente wordt groter naar mate er snel wordt gespaard (bij 1 per week gedurende een jaar is de rente circa 4Vó%; bij 2 per week gedurende een jaar cir ca 8 \2 Het geld komt bij de spaar bank te staan en het mag in principe alleen worden uitgekeerd voor de aan koop van een artikel bij de winkelier bij vie is gespaard. Hoewel hij dus wel de premie betaalt, staat er een klan tenbinding tegenover. Er zitten aan deze trouvaille nog vele facetten, die wij in dit bestek onbesproken laten. Wij wilden alleen laten zien, dat men in spaarbankkringen, nu de vind is gedraaid, allesbehalve stil zit. Armstrong en Royal Philharmonic concerteerden voor vluchtelingen Dinsdagavond is de bekende Amerikaanse orkestleider Louis „Satchmo" Armstrong opgetreden met het Orchestra, te Londen waar liij grote furore maakte. Het concert werd ge. geven onder auspiciën van Gerald Lascelles, neef van koningin Eli sabeth en van het blauwste bloed van Engeland, en de op brengst teas bestemd voor de Hongaarse vluchtelingen. In de Royal Festival Hall had zich een pu bliek van JfOOO perso nen verzameld en bui ten stonden nog hon derden. die geen toe gangskaarten hadden kunnen krijgen. De dirigentNorman del Mar, protégé van Sir Thomas Beecham en een van de waardig ste Britse dirigenten had grote moeite Arm strong en een groep van v'\jf van Engeland-s beste jazzmusici bin nen het kader van het aangekondigde pro gramma tè houden, hetgeen hem tenslotte niet gelukte. Maar Del Mar gaf ■niet so gauw op. Toen Louis Armstrong het lied Sleepy time down south" beëindigde, liet Del Mar het orkest een noot zolang aanhouden dat Louis wel het eerst moest eindigendaar hij buiten adem was geraakt. Toen zette Louis het niet op het programma, staande refrein van Indianain en ver volgens het thema uit de d rie-stui vers-o pcra ..Mack the knife". Daarna volgde hij het orkest in drie spirituals Jfobody knows the trouble I've seen", „The lonesome road" en ,£hadrach, Meshach and Abednego'. Louis ging door op aandringen van het pu bliek tot het zo laat was dat vele toehoor ders weg moesten om de laatste trein nog te halen, zodat de zaal half leeg was toen de laatste nummers nog gespeeld moesten wor den, Louis voerde de bo ventoon en tenslotte gaf Del Mar sportief zijn nederlaag toe, ver liet het podium en ging tussen het publiek zitten hetgeen hem een ovatie bezorgde van de toehoorders, onder wie zich zowel ,Jlock 'n Roll" enthousiasten als de meest vooraan staande leden van de adel bevonden. De Royal Philharmo nic had zijn deel in het. programma met de tragische ouverture van Brahms en de Vuurvogelvan Stra- winsky. Vervolgens hief Del Mar zijn stokje in de lucht waarop het 80 man tellende orkest de tonen van St.- Louis Blues" inzette. Van toen af was het uitsluitend Satchmo Armstrong, als vertol ker en als componist, Armstrong liet ande re concerten ter waar de van 50.000 dollars varen, om de reis tiaar Landen te maken op verzoek van Lascelles en sir Laurence Olivier, die bij zijn inleiding van de Amerikaanse musicus, Satchmo niet alleen een groot artiest maar ook een groot man" noemde. Zoals de kerstroos haar tere schoonheid ontvouwt... zo ontvouwt Philips zijn Bi-Ampli principe tot volle rijkdom ontvouwt de verrassende mogelijkheden van de^^gj techniek Met dit toestel bent u de hele. wereld vóór op radio- gebied! Eerst vond Philips de lang gezochte weg om intermodulatie-vervorming, die klankverwarring tussen hoge en lage tonen, op te heffen. Daarna ont vouwde Philips uit dit Bi-Ampli principe een vernieuwing van de radio-klanktechniek. En nu vindt u de veelzijdige Bi-Ampli techniek in een hele rééksbaanbrekende toestellen. En uit die hele reeks is dit toestel een hoogtepunt! BI-AMPLI met twee gescheiden geluidskanalen plus direct» energie-overdracht Sublieme weergave door twee luidsprekerseen voor de hoge tonen en een voor de lage tonen t Automatische afstemming met motoraandrijving I De-statlonswjjzer verplaatst zich automatisch, zodra a met de afstemknop de motor Inschakelt I Door het eenvoudig in drukken van een toets stemt u feilloos af op een der vijf golfgèbiédeff (w.o. FM en visserijband) en op een van de zfea voorkeurzenderseen verbluffend 6taaltje van techniek» dat karak teristiek is voor dit topklaMe-tcestel! ƒ,14 buizen t Afmetingen 43*68x31 cm f «7 «3* - f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 19