mmsoRD Regering bereid tot bescheiden salarisverhoging onderwijzers Spaak hekelde Verenigde Naties WOISNSDAG 1% DECEMBER 1950 PROVINCIALS ZBBVW8B COURANT a O., K.ENW. IN DE TWEEDE KAMER Lerarensalarissen niet gekoppeld aan die van hoofdingenieurs (Van onze parlementaire redacteur) De regering is bereid tot een bescheiden, misschien moeten we wel zeggen zeer bescheiden, verbetering van de salarissen der onderwij zers. De leraren, die aanspraak maken op een verhoging van hun sa larissen, nu de regering besloten heeft zij het dat het parlement zyn goedkeuring er nog aan moet hechten en dat ziet er niet zo roos kleurig uit de salarissen van de hogere rijksambtenaren te verho gen, zullen, naar het zich Iaat aanzien, er niets bijkrijgen. Dat is de korte zin van de lange rede, die de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals, dinsdagmiddag ter verdediging van zijn begroting en van zijn beleid In de Tweede Kamer hield. Aangezien hjj vooral was aangevallen op zjjn houding in de salariskwestie van de onderwijzers, besteedde hij hieraan een groot deel van zijn betoog. Het resulteerde tenslotte in een mededeling, dat de regering zater dag j.l. besloten heeft tot bepaalde voorstellen voor de salarisregeling der onderwijzers, die ver afwijken van wat de onderwijzers op 1 april hebben gevraagd en waaraan zij zijn blijven vasthouden. De onder wijzers verlangden indertijd verho gingen van 30 tot 40 procent, zo zeide de bewindsman. Dat zou met de repercussies in de ambtelijke wereld honderden miljoenen heb ben gekost. Trouwens een extra- verhoging van gemiddeld 13.50 per maand, vergt al acht miljoen gulden. De nieuwste regeringsvoorstellen zullen in het georganiseerd overleg gebracht worden. Daarom kon de be windsman er nog geen positieve me dedeling over doen. Aangezien de salarisschalen nog moeten worden uitgewerkt verwacht te de minister, dat de behandeling in het georganiseerd overleg niet voor 2 of 3 februari zal kunnen geschieden. In de loop van zijn rede deelde de mi nister mee, dat het voorstel ook enke le bepalingen bevat betreffende de hoofden van scholen en dat het voor ziet in een verhoging van de hoofden- marge. Onjuist noemde de bewindsman, dat het overleg met de Algemene Neder landse Onderwyzersfederatie nu al Jhr mr dr Schimmelpenninck te Driebergen overleden Zondag is in huize „Overhorst" te Driebergen op 88-jarige leeftijd overleden jhr. dr. A. G. Schimmelpen- ninek, grootofficier civiele huis van II. M. de Koningin en oud-gezant- scliaps-secretaris. Jhr. mr. dr. Albert Gerard Schim- melpenninck, die gedurende een halve eeuw het Koninklijk Huis heeft ge diend, werd op 14 oktober 1868 te Amsterdam geboren. Na zijn school opleiding koos hij een diplomatieke loopbaan en trad op 26 maart 1879 in 's lands dienst als gezantschapsat taché buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. Intussen had de heer Schimmelpenninck zich toegelegd op de studie der rechtswetenschappen, waarin hij- doctorstitel behaalde. In de loop van 1888 trad hij in gewone diplomatieke dienst en werd verbon den aan liet ministerie van buiten landse zaken, waar hij met ingang van 1 april 1899 werd benoemd tot gezant- schaps-secretaris der tweede klasse. In deze functie ging hij in januari 1900 naar Berlijn en twee jaar later naar het gezantschap te Rome, welke post hij verwisselde met St. Peters burg, waar hij secretaris eerste klasse werd. Op eigen verzoek werd hg met benoeming tot intendant van Koningin-Moeder Emma. Met ingang van 14 oktober 1903 werd mr. Schimmelpenninck benoemd tot kamerheer in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin met speciale opdracht ter bescher ming van H. M. de Koningin-Moeder. Op 16 februari 1923 benoemde de koningin hem tot haar groot-officier. De begrafenis zal geschieden op de algemene begraafplaats te Ren- kum op donderdag 20 december. ingang vag» 1 juli 1903 op disponibili- teit gesteld, wegens zijn be BOETENVLOED. De politie te Rome heeft opdracht gekregen, „in redelijke mate verdraagzaam" op te tredeii tegen overtreders van de ver keersregels. Het bleek n.l., dat vorig jaar bijna de helft van de bevolking een boete heeft gekregen. De Itali aanse politie mag „ter plaatse" een boete opleggen van 280 lire (onge veer een gulden zeventig), waarvan zij een derde in eigen zak mag ste ken. De gemeenteraad heeft aanbe volen deze „middeleeuwse wet" te herzien, opdat de politie er niet meer van kan worden beticht, dat zij ver baliseert uit winstbejag. SCHAAKMAT. Het landgevecht van Boekittinggi, in midden-Suma- tra, waar nog steeds het matriar chaat heerst, heeft een jongeman vrijgesproken van het schaken van een meisje. In haar getuigenis voor het landgerecht legde het meisje uit, dat zij de jongen had geschaakt. De rechterlijke macht was stom verbaasd door de bekentenis van het meisje en stelde- het paartje onmid dellijk in vrijheid. Zy2 jaar duurt. Op 1 april 1954 wer den inderdaad door de A.N.O.F. voor stellen Ingediend. Ze waren echter, en ze zgn nog, voor de regering onaan vaardbaar. Zij zijn toen in de Ijskast gezet. Achteraf gezien zou het beter geweest zijn, als de regering de voor stellen in 1954 kort en goed had afge wezen. Het zou nuttig zyn, zo meende de bewindsman, als de A.N.O.F. die voorstellen ter vertrouwelijke kennis neming aan de Kamerleden zou doen toekomen, want dan zouden dezen overtuigd worden van de juistheid van de afwyzlng door de regering. De minister was wel van mening, dat iets moet worden gedaan. Hij heeft dat trouwens toegezegd. Er is een regeling opgesteld gebaseerd op de opvattingen van de commissie van .salarisdeskundigen. De A.N.O.F. wist dat. En ook, dat de regeling eerst nog doorgesproken moest worden met de minister van financiën. Desondanks is de vergadering van het georgani seerd overleg van 11 december j. doorgegaan. Daar is meegedeeld, cU het kabinet binnen een week de nade re voorstellen van de minister van O., K. en W. zou bespreken. De vertegenwoordigers van de onderwijzers hebben toen meege deeld er geen prijs op te stellen en verklaarden dat de voorstellen geen uitgangspunt voor besprekin- fen zouden kunnen zijn. Zij zou- en maatregelen treffen. Daarop is het demonstratief salariscongres gevolgd. De minister was er niet erg over gesticht. Wat de salarissen der leraren aan gaat heeft de minister zyn best ge daan het by vele leraren levende mis verstand dat hun bezoldiging gekop peld is aan die van de hogere rijks ambtenaren en met name aan die van de hoofdingenieurs van de rijkswater staat, weg te redeneren. Dit verband bestaat niet, zo verze kerde hij, al zjjn de salarissen van de leraren dan ook gelyk geweest aan die van de hoofdingenieurs. Waarom zouden de salarissen van 12.000 leraren bij V.H.M.O., het nyverheids- onderwijs en het kweekschoolonder- wys gekoppeld moeten worden aan dat van 100 hoofdingenieurs? zo vroeg de minister. Hij voegde er aan toe, dat de werkwijze van een leraar heel anders Is dan die van een hoofd ingenieur en dat een leraar er wat bij Ivan verdienen. De bewindsman deed geen enkele toezegging. Zo stapten geüniformeerde Ie- j= den van het Egyptische volks- M ■fe leger dezer dagen in stramme M pas door een straat van Cairo, H toen in de Egyptische hoofd- pp stad een parade werd gehouM H den. lllllllllllllllllllllllM Militair gerechtshof sprak beroepskapitein vrij Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gistermorgen de 35-jarige beroepskapi tein J. W. de K. uit Bergen op Zoom vrijgesproken met de bepaling dat de stukken in handen worden gesteld van de commanderende officier voor een krijgstuchtelijke afdoening. Het Hof achtte de feiten niet bewezen doch oordeelde het gepleegde van dus danige aard, dat dit krijgstuchte- lijk dient te worden gecorrigeerd. Kapitein K. werd ervan beschuldigd een sergeant overgehaald te hebben met gelden uit de kas. Welzijnszorg een door hem gehuurde auto te be talen. Volgens de Westberiijnse „Commis sie van vrije Juristen" Is dit jaar onge veer de helft van de circa 20.000 politie ke gevangenen in Oost-Duitsland vrijge laten. In tegenstelling tot een half jaar geleden, toen grote groepen gevangenen vrijgelaten werden, komen nu nog slechts alleenstaande gevallen van vrij lating voor, aldus de commissie. Eerste grote werk voor Deltaplan aanbesteed Gisteren is het eerste grote werk van het Deltaplan door rijkswater staat aanbesteed. Het is het maken van een bouwput met haven, onge veer 5 kilometer benedenstrooms van de werkhaven te Hellevoetsluis voor de afsluiting van het Haring vliet. De combinatie N.V. R. Boltje en Zonen te Zwolle, N.V. Oosterwijk te Rotterdam, N.V. Reef's Aannemers- en Handelsmaatschappij te Olden- zaal en de N.V. P. C. Zanen was de laagste inschrijfster met een bedrag van 17.674.000.De combinatie N.V. Baggermaatschappij Bos en Kalis te Sliedrecht en N.V. C. J. van der Hoeven te Den Haag, schreef in voor 22.425.000 en was daarmee de hoogste. Mondarts te Rotterdam door rechtbank gevonnist De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren in hoger beroep de 45-ja»ige mondarts J. B. A. T. uit Rotterdam veroordeeld tot drie geldboeten van f 750.of driemaal twintig dagen hechtenis. Hij had gewerkt in een tandheelkundige inrichting, waarvoor reclame was gemaakt, had onbevoeg den in dienst gehad en praktijk uit geoefend zonder dit op te geven aan de inspectie van de Volksgezondheid. De 29-jarige houdster van een repa ratie-inrichting A. E. J. R. en de 39- jarige tandtechnicus J. van \V., bei den uit Rotterdam, werden vrijge sproken. Hun was ten laste gelegd, dat- zij de door T. gepleegde feiten zouden hebben uitgelokt. De eisen wanen tegen T. driemaal duizend gul den of driemaal een maand hechte nis, tegen mej. R. en van W. ieder tweemaal duizend gulden of tweemaal een maand hechtenis. Deze foto laat zien hoe Russische onderminister van H buitenlandse zaken, N. T. Fe- f§ derenko flinks) op het Japan- se ministerie van buitenlandse zaken in Tokio aan de Japan- H se minister van buitenlandse zaken Mamoroe Sjigemitsoe de H akten overhandigt met de na- H mens beide landen onderteken- H de vredesverklarlngen. Na een elf jaar durende staat van oor- log tussen beide landen, zijn de diplomat ieke betrekkingen her- H s teld. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT Wijsmuller „diende Smit Co. van antwoord" „Wijsmuller en Co. was gedwon gen bij het slepen van de „Staten dam" een eigen weg te gaan", aldus de reactie van bureau Wijsmuller te IJmuiden op de verwijten van L. I Smit en Co's internationale sleep- dienst in Rotterdam als zou Wijs muller in open zee hebben gemar chandeerd over het binnenbrengen van de „Statendam". „WH hebben aan Smit in Rotter dam aangeboden het karwei samen te doen op basis van „Lloyds open form" .Dit aanbod is door "Smit af gewezen. Ook de Wilton-directie voelde er niets voor". „In de laatsle tijd heeft ook Smit en Co. zich niet aan de regels van de International Salvage Union, waarbij de zeesle pers zijn aangesloten, gehouden. Ons aanbod aan de directie van Wilton om de „Statendam" binnen te slepen kan als een antwoord worden be schouwd op deze overtredingen van Smit" aldus bureau Wijsmuller. Een klacht bij de Union, waarmee Smit en Co. dreigt, die eventueel ons ons lidmaatschap zou doen verliezen, zal een averechtse uitwerking kunnen hebben. Wij zouden dan geheel vrij zijn". BANKROET VAN DE VEILIGHEIDSRAAD „Alles op oorlog na geoorloofd" Paul Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, die dezer dagen is gekozen als se cretaris-generaal van de Navo, heeft in het Amerikaanse tijd schrift „Foreign Affairs" een fel le aanval gedaan op de wijze waar op de Verenigde Naties de interna tionale vraagstukken behandelen. „In de huidige structuur van de V.N. is alles op oorlog na geoor loofd. Verdragen mogen worden geschonden, beloften kunnen wor den gebroken, een land mag zyn buren bedreigen en elke streek te gen hen uithalen, zolang er maar geen feitelijke oorlog is". In dit verband haalt Spaak aan, wat Egypte de laatste maanden heeft gedaan. „Toen Egypte Israëlische schepen het recht ontzegde om door het Suezkanaal te varen, zelfmoord commando's naar Israëlisch gebied stuurde, het verdrag van Constantino- pel schond, wapens zond om die te gen de Fransen in Algerije te laten gebruiken en aanstalten maakte om zijn buurland aan te vallen, waren de V. N. niet bij machte tussenbeide te komen." Dit kan zo niet voortduren, aldus Spaak. „Het is hoog tijd om het hand vest te wijzigen, het vetorecht af te schaffen, een verantwoordelijk stem men te bevorderen, te bepalen, dat schenders van het internationale recht automatisch worden uitgesloten en 'n werkelijk internationaal leger op te richten." Spaak geeft toe, dat deze doelen moeilijk bereikt kunnen worden. Hij vestigt zijn hoop op de Algemene Vergadering, die zich naar het schijnt steeds meer bewust is van haar mo gelijkheden en verlangend is 't over duidelijke bankroet van de Veilig heidsraad weer goed te maken." Volgens Spaak moeten bij het her stellen van de schade, die het weste lijke bondgenootschap als een gevolg van de gebeurtenissen in het Midden- Oosten heeft geleden, de partijen in de eerste plaats komen tot „dezelfde in terpretatie van de feiten en vervol gens moeten zij, eens voor al, ermee instemmen, dat men het onbelangrijke aan het essentiële opoffert." Het essentiële is, dat hoewel er zich voor en na het twintigste congres van do Sowjet-Russische communisti sche partij wijzigingen hebben voor gedaan in de binnenlandse politiek van de Sowjet-Unie, de buitenlandse politiek van dat land ongewijzigd is gebleven. Het doel van de Russen is nog hetzelfde als onder Stalin: de wes telijke mogendheden te verzwakken, moeilijkheden voor hen te scheppen door de problemen, waarvoor zij zich geplaatst zien, ingewikkeld te maken en te vergiftigen, en er zich toch voor te hoeden zekere grenzen te overschrijden, waarbuiten zij onver mijdelijk in een wereldoorlog zonden worden betrokken", aldus Spaak. Het Wereldgebeuren j I Morele druk Amerlka's vice-president Richard Nixon is nog nooit voor een of ficieel bezoek in Europa ge weest. Zijn goodwill-reizen gingen tot nu toe naar andere streken. Een jaar of drie geleden bezocht hij niet minder dan negentien landen op een reis van tien weken in het Verre Oosten. Op die tocht i -'oock- hij. dat het verkeerd Zou zijn oir» ook maar te prakkjzeren ovc; erkenning van communistisch China. Als men dat land erkende, zo sprak Nixon. zouden de Chinezen in het buiten land worden aangemoedigd, commu nistisch te worden. Vier weken trok hij vorig jaar door Midden-Amerikn. En in do afgelopen 2omer bereisde hij opnieuw het Verre Oosten. Om dat ook tiet Midden-Oosten toen al in het brandpunt van do belangstel ling stond, maakte hij van de gele genheid gebruik om even in Turkije aan te wippen. Nixons carrière is begonnen op een manier, die men typisch Amerikaans zou willen noe men. Zijn vader exploiteerde een kruidenierswinkel met benzinepomp station in California. Richard be heerde de afdeling groenten en fruit, terwijl hij werd opgeleid aan het Whittier College. Maar hij bleef niet in groenten en fruit handelen: door zijn harde werken kon hij studeren aan de Duke Universiteit en hij plukte de vruchten van deze studie, toen hij advocaat en politicus werd. Nu, op drieënveertigjarige leeftijd, is hij na een ambtsperiode van vier jaar herkozen als vice-president. De Amerikaan James Keogh. die in het voorjaar van 1956 een biografie van Nixon publiceerde, heeft in het bij zonder gewezen op de grote erva ring, die Richard op jeugdige leeftijd in zijn hoge bestuurspost opdoet. „Wanneer men uitgaat van de ge middelde levensduur", zo schreef hij, „zal hij nog een kwarteeuw een belangrijke rol kunnen spelen op het politieke toneel". President Eisenho wer zelf, die volgens de grondwet op het eind van de vierjarige perio de welke in januari 1957 begint, niet herkiesbaar is, ziet klaarblijkelijk in Nixon een geschikt opvolger. „Er is geen man aan te wijzen in de Amerikaanse geschiedenis", zo heeft hij gezegd, „die zo zorgvuldig voor het presidentschap is voorbereid als Richard Nixon". Men beschouwt het als een nieuw bewijs van Eisenhowers ver trouwen, dat Nixon als zijn persoonlijke afgevaardigde vandaag naar Europa reist, nu niet voor een „goodv.ill-visite", maar voor een be langrijk werkbezoek in verband met een brandend vraagstuk. Het reis doel is Oostenrijk. James Hagerty. de perschef van het Witte Huis, be schreef dat land vorige week. toen hij Nixons reis aankondigde, als „de moedige en menslievende republiek, die een onevenredige last op de schouders heeft gekregen bij de zorg voor tienduizenden vluchtelingen die uit Hongarije over zijn grenzen zijn gekomen". Het is de bedoeling, dat Nixon het vluchtelingenprobleem bestudeert met het oog op een even tuele uitbreiding van de Amerikaan se hulp. Men heeft in Washington de nadruk erop gelegd, dat Nixons reis alleen een humanitair doel heeft en dat men niet ten onrechte de ver wachting wil wekken, dat de Ame rikanen tijdens de opstand tussen beiden willen komen in het geteis terde Hongarije zelf. Het is dus een delicate opdracht, die op Nixons schouders rust. Toen hij vorige weck in de grote balzaal van Manhattans Wal dorf- Astoriahotc! vijftienhon derd leden van de Bond van Auto fabrikanten toesprak, heeft Nixon onder meer gezegd dat morele ver oordeling van de Russische bar baarsheid in Hongarije het enige wapen van de Verenigde Staten is. „omdat de andere mogelijkheid, een militaire actie van onze kant. het begin zou kunnen zijn van een der- de en laatste wereldoorlog". De Rus sen zullen zich er waarschijnlijk weinig van aantrekken, maar Nixons reis naar Europa betekent een verdere versterking van die mo rele druk. Als ze zich konden scha men .dan zouden de Russen dat doen op dit ogenblik, nu Amerika's „twee de man" moet komen kijken, wat er kan worden geheeld na het leed, dat zij hebben aangericht. Huldiging van jubilarissen bij N.V. Kon. Mij. „De Schelde" Ir. M. de Vink, voorzitter van het de partement Zeeland der Mjj. voor Nij verheid en Handel overhandigt aan ir. G. A. Kemper (links) de grote zil veren legpenning der maatschappij. De prssïdeul-directeur van „De Schel de", de lieer J. \V. Hupkes (rechts), wenste alle jubilarissen persoonlijk geluk en reikte gratificaties en her inneringsborden uit. De burgemeester van Vllssingen, mr. B. Kolff, speldt aan de heer G. Komijn de gouden eremedaille Oranje Nassau op de borst. (Voor verslag zie pag. 2). RICHARD NIXON op reis naar Oostenrijk De Raad van Staten, het Indiase ho- geffhuis, heelt zijn goedkeuring ge hecht aan een wetsontwerp betreffende do oprichting van een persraad, die de vrijheid van drukpers moet waarborgen. Een amendement, waarin het beroepsge heim van de Journalist werd verzekerd, werd verworpen. Het ontwerp moet noj door de volksvergadering, het lagerhuis, worden behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3