Negentig jubilarissen bij de Kon. Mij. „De Schelde" gehuldigd Statenmotie over afwijzing van tweede boot jvm <£.ijpe Zeeuwse Almanak Voxkcjk(25) PEP-S ELS MONTEUR VOCHT GELIJK EEN DAPPERE DAVID MET POLITIE BURGEMEESTER DREGMANS VAN SEROOSKERKE (W.) OVERLEDEN 2 PR0V1NCIALBZEBUW8B COURANT WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 GRATIFICATIES EN ONDERSCHEIDINGEN Sedert oprichting der maatschappij jubileerden 2827 personeelsleden In het Scheldekwartler te Vlissingen heeft de Kon. MU- ,.De Schelde" wederom de traditionele massale huldiging georganiseerd van zijn jubi larissen. Ditmaal waren het de jubilarissen van het gehele jaar 1956 en hun aantal bedroeg niet minder dan 90. Er heerste in het Scheldekwartler een opgewekte stemming. Behalve de jubilarissen met hun echtgenoten waren onder meer aanwezig de bur gemeester van Vlisslngen, mr. B. Kolff, de voorzitter van het departement Zeeland der Maatschappij voor Nijverheid en Handel, lr. M. de Vink, en de volledige directie van „De Schelde". Na een muzikale opening door het ambtenarenorkest verzocht de heer J. H. Verdonk, die deze avond leidde, aandacht voor de rede van de presi dent-directeur, de heer J. W. Hupkes. De heer Hupkes herinnerde eraan, dat sedert de oprichting van de maat schappij reeds 2827 personeelsleden hebben gejubileerd. Ditmaal zijn er 90 jubilarissen met 50-, 40- of 25- jarige dienst en er zijn twee gepen sioneerden. die 25 jaar pensioen trekker zijn. De heer Hupkes wierp een terug blik op het jaar 1956 en constateerde dat de internationale toestand zeer gespannen is geweest en thans nog is. De lotsverbondenheid van de West- Europese landen is vooral door de gebeurtenissen van de laatste tijd duidelijk gebleken. De conjunctuur heeft zich op een hoog niveau kunnen handhaven en ook „De Schelde" heeft kunnen profi teren van de gunstige gang van za ken. Vele orders De orderportefeuille omvat thans 22 koopvaardijschepen met een totaal draagvermogen van 859.100 ton d.w. Ook de machinefabriek Is voor een aantal jaren goed van werk voorzien. De tandwielfabriek heeft een order portefeuille van 21 grote tandwiel overbrengingen. Spreker deelde mede. dat de ont wikkeling van de atoomenergie de volle aandacht had. Op sociaal gebied werden een aantal verbeteringen be reikt. De eigen pensioenregelingen werden aangepast aan de algemene ouderdomsvoorziening. •Spreker dankte allen, die bijdroe gen tot het stimuleren van de wo ningbouw en ging vervolgens over tot de huldiging van de jubilarissen. Zij hebben aldus de heer Hupkes, gedurende een groot aantal jaren het wel en wee van de maatschappij mee gemaakt en voor hun toewijding ge durende deze periode moet hen bij zondere dank gebracht worden. De jubilarissen Een voor een traden daarop de ju bilarissen naar voren voor het ont vangen van een gratificatie en een herinneringsbord. De heer Hupkes wenste ieder persoonlijk geluk. Hier volgen de namen van de jubi larissen: 50-jarige dienst: F. J. Bakx, P. Braat, G. M. Compeer, C. L. Fleur- baaij, B. de Quelery, G. Romijn, J. Scheepers. 40-jarige dienst: J. F. Aerssens, H. Antheunisse, W. v. d. Berg, C. Bertijn, W. B. Blinkhof, S. Burgers, I Catsman, P. C. van Egeraat, A. Geljon, M. V. Goeman, J. H. Gooijen, T. C. Gunter, A. de Klerk, A. R. Leeuwenburg, C. Naerebout, B. de Nooijer, J. F. van Opbergen, J. van Rijssel, M. C. Steketee, A. Swennen, J. L .Theune, M. Theune, E. G. Va der, F. de Vos Burchart, P. J. F. Wanst, J. Wisse. 25-jarige dienst: J. Alewijnse, P. Bosselaar, W. Brizee, J. Buijs, J. Crucq, J. P. de Die, H, Doense, D. A. Engels, P. Faase, A. G. H. Fa- noy, C. P. Heijman, I. Hooftman, A. Houtzager, R. V. van Itallie, A. Jo- ziasse, W. Kasteleijn, G. A. Kemper, C. Klap, J. de Klerk, J. W. v. d. Klooster, H. Kwant, Th. van de Lin den, A. Maas, A. Meulmeester, W. Minderhoud, A. C. Naerebout, J. de Nooyer, J. de Nooyer, J. de Nooyer, L. de Nooyer, A. de Plaa, C. de Plaa, I. Pleijte, J. C. Poerstamper, J. L. Polderman, D. Provoost, J. P. de Ridder, F. Roelse, J. A. Roelse, A. J. Roose, J. Sanderse, L. L. Schreur, J. Schreurs, J. Schroevers, E. W. Simonse, P. Sinke, L. van Soelen, L. P. Sterzenbach, C. D. Uyl, D Valkier, B. Ventevogel, A. Verha- ge, J A. P. Versluis, A. D. de Visser, K. v. d. Want, M. J. Zuidema Jubilerende gepensioneerden (25 jaar), J. I. van de Velde, oud 90 jaar en J. C. de Ruyter, oud 89 jaar. Rede ir. Mde Vink Na de uitreiking van de gratifica ties en de herinneringsborden was het woord aan ir M. de Vink, als voorzitter van het departement Zee land der Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Hij verklaarde met vreugde aan wezig te zijn in de feestelijke zaal, temidden van mensen, die jarenlang hun beste krachten gaven aan „De Schelde". In Zeeland staan we voor een op bloei, waarvan we veel verwachten. Daarom is het zo waardevol, dat we in Zeeland een bedrijf hebben als „De Schelde", dat zeer gezond is en dat nog grote perspectieven heeft. Deze avond getuigt van wat er leeft in het bedrijf, van de stabiliteit en de trouw. VAN TOT In de Ned. hervormde kerk te Ril-' land-Bath komt een nieuw kerkorgel. Deze voor de gemeenteleden verheu gende mededeling kon de president kerkvoogd, de heer J. A. Boot, doen tijdens de vergadering van kerkvoog den en notabelen. Het orgel, dat mo menteel in gebruik is, werd tijdens de watersnood in 1953 beschadigd en re paratie hiervan zou een grote som gelds vergen. Door een gift nit het PRIJSJE De heer des huizes in een Terneu- zens gezin kwam wat neerslachtig thuis met de mededelingdat hij moest zorgen voor een prijsje in de loterij van de personeelsvereniging. En hy wist; niet wat. Aanvankelijk wist zijn echtgenote het ook niéttotdat haar oog viel op een afschuwelijk stenen beeldje, dat nu al jaar en dag op de schoor steen stond te vloeken met de rest van het interieur, 't Was zo'n ge schenk geweestdat men met een minzaam gelaat, maar met een be nauwd gemoed pleegt te aanvaarden van goede vrienden, die het zo best met U menen en die ge moeilijk voor het hoofd kunt stoten door het cor pus delicti al na drie weken met de vuilnisman mee te geven Maar 't was nu drie jaar geleden en dies 's-Avonds ging manlief opgewekt de deur uithet zorgvuldig ingepakte beeldje behoedzaam onder z'n arm geklemd. Z'n vrouw bleef tevreden thuis, dankbaar starend naar de schoorsteen, die eindelijk van het monstrueuze sieraad verlost was. Ze verschikte wat hier en wat daar en tenslotte ivas dan na drie jaren weer een harmonieus geheel verkregen. Tegen elven kwam de heer des hui zes thuis. Een gebroken man. Met afgewend gelaat deponeerde hij een pakje op tafel, waarvan de contouren mevrouw al- direct bekend voorkwa men. 'I Was het beeldje. ,,'k Heb het zelf gewonnen", ver klaarde de man. 't Staat nu weer op de schoorsteen. rampenfonds is het nu mogelijk ge worden een geheel nieuw orgel aan te schaffen. Het zal er een met zes tien registers worden. Met de voor bereidingen voor deze aanschaf zal zo spoedig mogelijk worden begon nen. BAAS BOVEN BAAS. Vorige week konden wij melding maken van de eerste klopjacht in het nieuwe seizoen op het eiland Tholen. Sint-Annaland had hiervan voor dit jaar de primeur. In de Van Haeften- en in de Hollaerepolder te Oud-Vos- semeer is men intussen ook op jacht geweest. „Baas boven baas", hebben deze jagers misschien wel gedacht. Zij schoten 113 hazen tegen de Sint- Annalanders 74. VERDWENEN. De bewoners van de WLlhelmina- straat te 's Heer Arendskerke deden maandagmorgen vroeg wel een heel vreemde ontdekking! De hekjes van de voortuintjes waren bij alle wonin gen verdwenen. Wellicht vergemak kelijkte dit het in- en uitgaan, maar het was werkelijk een mysterie, waar de hekjes gebleven waren. Men heeft er echter niet over wakker behoeven te liggen, want bij de woning van de in dezelfde straat wonende veearts werden alle hekjes aangetroffen. De vraag rijst nu: Wie heeft er zondag avond voor expediteur gespeeld? Spreker wenste zowel de jubilaris sen als de directie geluk en deelde mede, dat de gebruikelijke getuig schriften ook deze avond weer aan de jubilarissen zou worden uitge reikt. Voor één jubilaris wilde spreker nog een uitzondering maken. Het betrof hier ir. G. A. Kemper, die se cretaris van het departement Zee land der Mij. voor Nijverheid en Handel is. Spreker zwaaide hem lof toe voor de voortvarendheid en werk kracht, waarmee hij arbeidt In het bestuur van het departement en overhandigde hem de zilveren leg penning der Maatschappij voor Nij verheid. Rede mr. B. Kolff Burgemeester mr. B. Kolff bood eveneens gelukwensen aan met de jubilea. Spr. wees er op, dat kort na de oorlog veel mensen verandering wilden in hun dagelijks leven en in hun werkkring. Aan deze verleiding hebben de ju bilarissen weerstand kunnen bieden. Onder hen zullen er velen zijn, die dat gedaan hebben uit liefde tot het bedrijf. In de laatste jaren is het be sef meer levend geworden, dat wij ons bevinden in een gemeenschap van werkgevers en werknemers. Spreker wees op hun trouw en toewijding, die gewaardeerd wordt. Ook bij de regering bestaat het be- HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN sef, dat zij, die zich trouw aan een bedrijf geven, goede burgers zijn van de staat en dat een onderschei ding op haar plaats is.- De burgemeester deelde mede, dat het H.M. de Koningin behaagd had een aantal onderscheidingen toe te kennen en hij speldde aan de gede coreerden persoonlijk het eremetaal op de borst. De namen van deze ge decoreerden werden reeds gisteren in dit blad gepubliceerd. Namens de gedecoreerden sprak de heer G. Romijn een woord van dank aan H.M. de Koningin, aan de burgemeester en de Schelde-directie. Daarmee was het officiële gedeel te van de huldiging ten einde. Er werd een half uurtje gepau zeerd, waarna een alleraardigst to neelstukje „De perikelen van een vrijgezel" werd opgevoerd. Het pu bliek dankte daarvoor met een en thousiast applaus. De heer J. W. Hupkes sprak nog een kort sluitïngswoord, waarin hij alle medewerkenden dankte voor het welslagen van de avond. Voorts deel de hij mede. dat aan de gedecoreer den zo spoedig mogelijk een draag- medaille zal worden overhandigd. „LAA-M'N BROER LOS" Politierechter Middelburg „Laa-m'n broer los", buiderde de automonteur J. S. uit Tholen on 22 september j.l. tegen de twee rijkspo litiemannen, die S.' broer naar het politiebureau wilden opbrengen. „Be moei ie met je eigen zaken", voegden de politiemensen hein toe. „Ja, en dat nam je niet, hè", zei mr. Van Empel, de Middelburgse politierechter, waar voor S. dinsdagmorgen terecht stond, „want als een kleine dappere David heb je je toen in de strija geworpen". De monteur vloog de politiemannen rond de nek, sloeg hen op het hoofd en trok bovendien nog hun. kleren stuk. En vervolgens is het vechten gebleven, waarby ook broer BI. S. vanzelfsprekend een duit in het zak je deed. „Als de straf nog wat zal meevallen, dan komt dat omdat je in Tholen nog zo goed bekend staat", merkte de politierechter op. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vond het optreden van S. echter tamelijk ern stig. Zonder een enkele aanleiding ging hij aan het vechten, trok kleren stuk en sloeg gerechtsdienaars in t gezicht. De officier, eiste daarvoor n onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 10 dagen De politierechter ver oordeelde verdachte tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar plus een boete van 75.öf 15 dagen. De drie grondwerkers P. D. uit Yerseke, A. de B. uit Wissekerke en C. van I. uit Krabbendijke, hadden hun betrekking beëindigd bij een on derneming zonder toestemming van de directeur van het Gewestelijke Arbeidsbureau. Zij waren in contact fetreden met een zekere De V. uit èrseke, die er voor kon zorgen, dat ze meer verdienden. Conform de eis van de officier veroordeelde de poli tierechter de drie grondwerkers tot 30.of 6 dagen. De chauffeur H. R. uit Westka- pelle had in dronken toestand ziin auto bestuurd. Op het sein van de politie om te stoppen had hij bo vendien geen acht geslagen; hij was doorgereden. De officier vond dit een ernstig feit en eiste twee weken gevangenisstraf en drie maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De raadsman van R., mr. P. C. Adriaanse, gaf een toe lichting op de achtergrond van dit geval. De veroordeling luidde 2 weken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van 2 jaar, een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 2 maanden. De inpakster S. L. M- uit Biervliet; had op verschillende tijdstippen iri september j.l. suikerwerken meegè-- nomen bij een firma, waar zij werkte. Aanvankelijk had zij opgegeven wat zij meenam hetgeen ook bij de an dere werkkrachten de gewoonte was maar later had zij niets meer op gegeven, omdat het te grote hoe veelheden werden. De eigenaar van de zaak had een schadevergoeding geëist, waarbij gesproken werd van ongeveer 60 kg. suikerwerken. De of ficier kwam tot een eis van 40. of 8 dagen. De raadsman van M., mr. P. C. Adriaanse, ging uitvoerig in op de aard van verdachte, waaruit wel bleek, dat men hier niet met een ech te dievegge te doen had. Ook in de vorige werkkringen had zij haar werk goed gedaan. De politierechter veroordeelde conform de eis van de officier, maar wees de civiele vorde ring af. daar deze niet voldoende ge fundeerd was. De coupeuse N. G. B. uit Vlissln gen wilde op 5 oktober j.l. een bezoek aan België brengen. Daarbij moest zij vanzelfsprekend ook haar bewijs van Nederlanderschap laten zien. Een marechaussee merkte echter, dat de drie van 1953 maar een hele rare drie wasConform de eis werd 't hier f 20.of 4 dagen. Ook dronken weggebruikers ont braken er ditmaal niet op het appèl. De landbouwer-vrachtrijder M. A. B. ACTIEF BESTUURDER HEENGEGAAN Raadsleden herdachten hun voorzitter Na een langdurige ziekte, die in augustus van dit jaar begon, is de heer P. Dregmans, burgemeester en secretaris van Serooskerke (W.), dinsdagochtend vroeg om kwart over zes op 57-jarige leeftijd in zjjn wo ning overleden. Met hem is 'n voor aanstaand, op geheel Walcheren en zelfs ver daarbuiten, bekend en be mind man heengegaan. De heer Dregmans was 34 jaar se cretaris en 26 jaar burgemeester van zijn gemeente, waarbij hij* voorts de functie van ambtenaar van de bur gerlijke stand vervulde. Zaterdagmid dag zal hij in Serooskerke ten grave worden gedragen. De grote klok van de kerktoren luidde gistermorgen van half tien tot Zondagsrijverbod overtreden Boete van 100 Voor de Middelburgse politierech ter mr. P. van Empel stond dinsdag morgen terecht de fabrlcagechef A. A. V. uit SLnt-Jansteen, die op zondag 25 november het zondagsrijverbod had overtreden. Mr. van Empel was in het geheel niet over het gedrag van V. te spreken. „U bent één van de zeer weinige overtreders, die opgetekend zjjn in de registers van de officier", zei de politierechter. V. moest de dag ervoor (dus zater dag) naar huis, maar hij was niet in het bezit van een fiets. Hij heeft daar om een van de auto's van de zaak ge nomen en is daarmeee naar huis ge reden. „Gedachteloos" heeft verdach te de wagen voor zijn woning laten staan en kwam des zondags vroeg in de morgen tot de ontdekking, dat hij de wagen eigenlyk niet meer naar de garage mocht brengen. Maar het was nog zo vroeg, dat ik het er maar op gewaagd heb zo be toogde V., „misschien zou er nog wel geen poliite zijn". Die was er op dit vroege uur nu juist wel, zodat de fa- bricagechef tegen de lamp liep. Conform de eis van de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, veroordeelde de politierechter V. tot een geldboete van 100 of 20 dagen. uit Aardenburg had zoveel gedron ken, dat hij zijn auto niet naar beho ren kon besturen. De officier sprak van een ernstig feit en eiste twee weioen gevangènisstraf met vyf maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De politierechter vonniste met een week voorwaardelijk met 'n proeftijd van twee jaar, alsmede een boete van f 250.of 1 maand, plus vyf maanden ontzegging van de rij bevoegdheid, waarvan drie voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. J. C. B. uit Breskens was in dron ken toestand op de fiets aangetrof fen. Daar dit niet de eerste keer was, vroeg de politierechter zich af, waar het in de toekomst met B. naar toe zou moeten gaan, daar de proeftijd van een vorige veroordeling nog niet eens verstreken was. De officier eis te een week gevangenisstraf, waar van de politierechter drie dagen maakte. De gemeentewerkman P. M. uit Middelburg zat dronken op 'n brom fiets. Daar ook deze verdachte niet voor het eerst met de rechter in aan raking kwam, eiste de officier twee weken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar plus een boete van f 60.of 12 dagen, waarmee mr. Van Empel akkoord ging. tien uur ten teken, dat de burgerva der was heengegaan. De vlaggen hin gen halfstok in de grauwe winter lucht, toen 's middags de raadsleden in een spoedeisende vergadering bij eenkwamen om hun voorzitter te her denken. Deze buitengewone bijeen komst werd voorgezeten door de heer A. Goedbloed, die de heer Dreg mans 34 jaar geleden als secretaris bevestigde en die hem ook, nu meer dan 26 jaar geleden, als burgemeester installeerde en beëdigde. De heer Goedbloed opende de vergadering met een kort gebed. In het kort memoreerde hij daar na de loopbaan van de heer Dreg-" mans, die hij prees als een zeer bekwaam man, die veel begrip had voor zijn medemensen.v „Wij verliezen in hem een stoere wer ker, die arbeidde zolang het dag licht duurde", aldus deze spre ker „en die alles voor zijn gemeen te over had". De gemeenteraad besloot voor de overledene een eigen graf te ver zorgen en daarop later een steen met inscriptie te laten plaatsen. Tijdens de begrafenis zullen de raadsleden als dragers fungeren. De heer G. Chrisliaanse sprak als voorzitter van het gereformeerd schoolbestuur eveneens waarderende woorden aan het adres van de over ledene. Spreker had hem leren ken nen als een gevoelig mens, die theo logisch goed was onderlegd en uit muntte door zijn verdraagzaamheid. Namens het gemeentepersonecl prees de heer J. J. Verhage, Ontvanger en waarnemend secretaris, de hèer Dreg mans als een voorbeeldige leermees ter. Vele functies De heer P. Dregmans werd op 26 juli 1899 in Hoek geboren. In 1920 trad hij als volontair in dienst bij de gemeentesecretaris van zijn geboorte plaats, waar hij in 1922 het diplöma gemeente-administratie behaalde. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot gemeentesecretaris van Serooskerke en twee jaar later kwam daar de functie van ambtenaar der burger lijke stand bij. Bij koninklijk besluit van 19 mei 1930 werd hij met ingang van 12 juni tot burgemeester van Se rooskerke benoemd. De heer Dreg mans was lid van de Gereformeerde Kerk en behoorde tot de AntLRevo- lutionaire Partij. In 1926- trad hij te Zuiddorpe in het huwelijk met mej. J. Dieleman uit Hoek. Het echtpaar had geen kinderen. Naast zijn drievoudig ambt in de gemeente was burgemeester Dreg mans ook actief op ander terrein. Zo vervulde hij functies van: lid van het dagelijks bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren, lid van het dagelijks bestuur van de raad van commissaris sen der N.V. waterleidingmij. „Mid den Zeeland", bestuurslid van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen op Walcheren, lid van de commissie van beheer van het Wegschap Walcheren, bestuurslid van de afdeling Zeeland van het Oranje-Groene Kruis en be stuurslid van de Christelijke Wijk verpleging op Walcheren. Naar zijn uitdrukkelijke wens zal zijn begrafenis in alle stilte en een voud, zonder toespraken en bloemen geschieden. „Structurele schade aan Zeelands economie" DE STATEN VAN ZEELAND hebben dinsdagmorgen met alge mene stemmen een motie-Verhagen aanvaard, waarin zij hun ernstige teleurstelling en verontrusting uit spreken over de beslissing van mi nister Algera om géén toestem ming te verlenen voor de bouw van een nieuwe tweede veerboot ten dienste van de Westerschelde-ve- ren. De minister erkent aldus on voldoende de betekenis van deze veren zowel voor de Zeeuwse en nationale economie als voor de in ternationale verbindingen met Bel gië, Frankrjjk en Engeland, zo meenden de Statenleden. De motie zal ter kennis worden gebracht van de ministerraad en van de beide Kamers der Staten-Generaal. De eerste spreker over deze aange legenheid was de heer L. P. van Oor schot (p.v.d.a.), die gewaagde van Zeelands grote teleurstelling over het besluit van de minister. Hij vroeg 't college van Gedeputeerde Staten wat na het bekendworden van het minis teriële besluit was gedaan of wat men van plan was te doen. De heer J, L. Verhagen (v. v. d.) voerde als tweede het woord over deze kwestie en hij herinnerde er aan, hoe op 3 augustus 1954 was besloten tot de bouw van twee nieuwe schepen, nadat Ged. Sta ten reeds op 22 december 1953 de minister hadden aangetoond hoe nood zakelijk de bouw van deze twee sche pen was. „Wij zijn thans drie jaar verder en in die periode is de welvaart in ons land gestadig toegenomen. Maar wij staan nog met lege handen. Weliswaar is één schip in aanbouw, dat begin 1958 in de vaart zal komen, maar de minister heeft ons nu duide lijk gemaakt, dat het voorshands bij dit ene schip blijft, terwijl we boven dien zeker weten, dat deze ene nieu we boot geen einde zal maken aan een toestand, die sinds het einde van de oorlog onhoudbaar moet worden ge noemd. Deze toestand berokkent het bedrijfsleven een niet te berekenen schade en veroorzaakt ergernis bij al- .le wachtenden", aldus de heer Verha gen, die voorts sprak over „anti-pro- paganda voor ons gewest." Deze spreker vx-oeg zich af of 't be roep op de investeringsbeperking door de minister wel terecht was ge daan. „Onderschat hij niet het belang van de Westerschelde-verbinding voor het bedrijfsleven, het belang ook van de veerdiensten als schakel in de in ternationale verkeersroutes De heer Verhagen vroeg zich af hoe het weg verkeer zou reageren als het steeds tien minuten zou moeten wachten ten gevolge van een permanente wegom- legging. Maar hier moet men vaak uren wachten „Het wordt moeilijk onder dit al les zijn kalmte niet te verliezen. De voorzitter van de Zeeuws- Vlaamse kamer van koophandel heeft zich reeds laten verleiden tot een exlamatie, die men niet voor zijn rekening hoeft te nemen om toch te concluderen, dat de spaningen tussen „oost" en „west" blijkbaar niet het monopolie zijn van de internationale grootmach ten" aldus spreker. Hij noemde het niet tot de taak van 't provinciaal bestuur te behoren, uit te maken, welke investeringen be perkt moeten woi-den. Maar wel is het de taak van dit bestuur ervoor te wa ken, dat geen.vitale belangen worden geschaad. Hierna diende de heer Ver hagen zijn motie in, MENING VAN G. S. Namens het college beantwoordde de heer M. J. van Poelje de beide sprekers. Ged. Staten hebben volledig begrip voor de moeilijke positie, waarin ons land is komen te verkeren en tevens voor maatregelen, die de regering in verband daarmee moet ne men. Maar de regering" heeft bij mon de van minister Zijlstra verklaard, dat gewaakt zal worden bij het tref fen van maatregelen tegen het ver- ooi-zaken van structurele schade. Welnu, Ged. Staten zyn van oordeel dat de beslissing van minister Algera structurele schade toebrengt aan Zee lands economie. Ged. Staten hebben in een brief aan de ministerraad diverse aspec ten van deze kwestie nog eens uit voerig aan de orde gesteld. In dit verband meende de heer Van Poelje, dat een motie minder op- portuum zou zijn omdat het colle ge thans zakelijke onderhandelin gen voert met de ministerraad, ter wijl een motie de hele kwestie in een min of meer emotioneel vlak zou trekken. De heer Van Poelje deelde nog mede, dat op 10 januari a.s. de kiel zal worden gelegd van de eex'ste veei'- boot. De werf verwacht nog altijd 't schip omstreeks 1 januari 1958 te kunnen afleveren. De heer Van Oorschot vei'klaarde dankbaar te zijn voor de mededelin gen van de heer Van Poelje en voel de evenmin veel voor een motie. Hij wenste zich echter het recht voor te behouden bij de openbare behandeling van de provinciale begroting op 24 januari a.s. met een motie te komen en dan in overleg met de andere frac ties. De heer Verhagen echter kon zich niet akkoord verklaren met deze gang van zaken: immers zijn motie betelcent slechts een ondersteuning van het beleid, dat Ged. Staten in deze kwestie voeren. „Nu is het mo ment van handelen gekomen I" Nadat de vergadering geruime tijd was gesehorst verklaarde de heer Van Oorschot mede namens de andere fractie-voorzitters, dat een motie ten slotte wêl wenselijk werd geacht. De mogelijkheid is immers niet uitgeslo ten, dat de ministerraad zal vergade ren over de brief van het college, zo dat dan de motie deze brief nog eens zon onderstrepen. Tenslotte verklaar de ook de heer Van Poelje, dat het college geen bezwaren meer had, waarna de enigszins gewijzigde mo tie-Verhagen zonder hoofdelijke stem ming werd aanvaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2