PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Akkoord bereikt over Brits-Franse bergingsvloot in het Suezkanaal Ravage na treinbotsing in Goes H H£ DULLESNAVO BESTUDEERT IKE'S ONTWAPENINGSPLAN 199e jaargang - no. 300 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 19 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent pet mm. Mlnlm. p. advertentie t lug. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 03, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terncuzen, Brouwerljstr. 2: Zien):/".-. 'dstr. 24. telef. NOG TOESTEMMING VAN NASSER NODIG Luidruchtig welkom voor Egyptische politiemannen in Port Said Het opperbevel van de Brits-Franse troepen in Egypte en vertegen woordigers van de Verenigde Naties zijn het dinsdag eens geworden over twaalf voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, wil de Brits-Franse bergingsvloot in Egypte blijven, nadat de Britse en Franse militairen zich uit dat land hebben teruggetrokken. Men is overeengekomen, dat de troepen van de Verenigde Naties de bergingsvloot zullen beschermen. De schepen zullen de vlag van de V.N. voeren en het Britse marinepersoneel zal in burger werken en armbanden van de V.N. dragen. De overeengekomen voorwaarden behoeven nog de goedkeuring van president Nasser. Tot de voorwaarden behoort, dat het Britse en Franse personeel van de bergingsvloot de volledige inter nationale status van de V.N. krijgen, de bergingsschepen vrij door het Suezkanaal mogen varen en dat men agenten zich in beweging, met be togers tussen hun rijen in en zon der dat de V.N.-troepen er in wa ren geslaagd de orde te herstellen. Het geheel had meer van een ker- misoptocht dan van een politie macht, die keurig opmarcheert. Een tweede contingent van Egyp tische agenten wordt binnen twee dagèn te Port Said verwacht. Woordvoerders van de Ver. Naties hebben gisteren meegedeeld, dat voor de tweede achtereenvolgende avond j er geen terroristische activiteit Is ge- weest, sliert de V.N.-strjjdkrachten deelte nomen. Voorschot et moet prettig zijn, wanneer men een salarisverhoging, die nog niet de vereiste goedkeuring heeft, reeds bij wijze van voorschot uitbetaald krijgt. Er zit iets specula tiefs in. Zo in de trant van: ze zullen de verhoging nu wel goedkeuren, want terugvorderen van voorschotten is een pijnlijke zaak. Er zit echter ook iets voorbarigs in. het wel uit het hoofd laten om vooruit te lopen op een door de directie niet geheel aanvaarde salarisregeling. Maar bij de Staat der Nederlanden is dat blijkbaar anders. De Ne derlandse regering besloot eni ge tijd geleden tot een extra salaris verhoging voor de hogere rijksambte naren. De middelbare en de lagere rijksambtenaren waren daarover nog al ontsticht, maar dat vermocht slechts weinig indruk te maken bij de regering. Deze regering stelde zich op het vrij twijfelachtige standpunt, dat het particuliere bedrijfsleven teveel hogere rijksambtenaren „wegkocht" en dat daarom een salarisverbetering uit een soort concurrentieoogpunt ge wenst was. Tegen dit eoncurrentieargument werd aangevoerd, dat het parti culiere bedrijfsleven geenszins massa's hogere rijksambtenaren wil de overnemen. Integendeel het kan die massa's helemaal niet gebruiken en het volstaat met enkelingen „uit te kopen", die over bijzondere bekwaam heden beschikken, welke wellicht in de ambtelijke wereld minder, maar in de bedrijfswereld juist bijzonder hoog worden aangeslagen. Het werd onlogisch genoemd om op grond van deze uiterst beperkte uit- koperij aan alle hogere rijksambtena ren een salarisvermeerdering te ge ven. Toch heeft de regering haar sala risverhoging doorgedreven en daarover zal straks in de Staten- Oeneraal nog w l wat. gezegd worden. Want de regering kan wel beslissen, dat de hogere ambtenaren meer sala ris krijgen en de betaalmeesters kun nen wel voorschotten op die verho ging uitkeren, maar de koorden van de beurs worden gehouden door de Kamerleden, die de gelden moeten toe staan. En die gelden zijn nog niet toe gestaan. Daarom heeft men in Neder land met grote verbazing kennis ge nomen van de voorschottenverstrek- kerij. Dié verbazing kwam reeds tot uiting in de pers. De raad voor de burgerlij ke rijksdienst onder leiding van de minister-president schrok een beet je van de publikaties en zaterdag j.l. gaf hij daarom opdracht de voorschot verlening te staken. r et is helemaal niet zeker, dat de Staten-Generaal de gelden voor de salarisverhoging zal toe staan nu Nederland in een nieuwe fase van zijn economische politiek is ge treden. Een fase met bestedingsbeper king, bezuiniging en consumptiebe- perking. Indien de hogere rijksambtenaren juist nu een extra-verhoging krijgen, dan zou men de ongewone figuur zien, dat zij hun bestedingen en hun con sumptie kunnen uitbreiden, terwijl half Nederland meedraait in de be perkingsmolen. Erg elegant is die figuur niet. Dat moet iedereen opvallen Het zullen waarlijk niet alleen de middelbare en lagere ambtenaren zijn die daaraan aanstoot nemen. Ook buiten de amb telijke kring lokken zulke „figuren" protest uit. Vandaar, dat er met vrij veel be langstelling wordt uitgezien naar de bespreking van deze kwestie in de Tweede Kamer. De kans is groot, dat er harde noten over gekraakt worden en dat heeft de regering dan aan zich zelf te danken. Zij had voor deze om streden salarisverhoging geen voor- schotverlenerij moeten toestaan bij het werk gebruik mag maken van de weg langs het kanaal. Voorts zal men aan boord lichte wapens voor zelfverdediging mogen hebben, doch de zwaardere wapens zullen van boord moeten verdwijnen. Toen de bevelhebber van de V.N.- strijdmacht, generaal Burns, gisteren te Port Said aankwam om deze kwes tie te bespreken, was daar juist een luidruchtige demonstratie. Meer dan duizend Egyptenaren be toogden voor het spoorwegstation van Port Said, op het moment, dat er 350 Egyptische agenten arriveerden om de orde tijdens de geallieerde ontrui ming te handhaven. De betogers schreeuwden, juichten en zwaaiden met Egyptische vlaggen gedurende deze gebeurtenis, die veel overeen komst had met die waarmee de aan komst van de eerste troepen van de Ver. Naties Noorse infanterie bijna drie weken geleden, werd be groet. De agenten, aldus een verslag gever van United Press, vormden een stoet om zo naar het politiebu reau op te marcheren, maar hun opmars werd vertraagd, doordat de menigte door het cordon van V. N.troepen heenbrak en rond hen heenwoelde, de agenten omhelsde, lachend en juichend. Tenslotte zette de stoet van verge- De geruchten werden steeds ster ker, in de Arabische wijk van de stad, dat de Engels-Franse troepen hun ont ruiming binnen de volgende 48 uren hebben voltooid. Xiet-officlële geallieerde schattin gen stellen de voltooiing hetzij op vrij dag of op zaterdag a.s. Rotterdams raadslid nam 3000 sleutelgeld aan Gearresteerd na melding bij de politie Het Rotterdamse gemeenteraads lid, de 46-jarige M. F., tevens lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, heeft zich bij de politie aangemeld, na dat hij zich enige dagen schuil had gehouden. Hij wist namelijk dat de re cherche hem zocht. F. was secretaris- penningmeester van een woningbouw vereniging in een nieuwe wijk van Rotterdam, en zou in die kwaliteit sleutelgeld hebben aangenomen voor de vernuur van nieuwe winkels tot 'n voorlopig geschat bedrag van 3000. Tevoren was de 45-jarige verzeke- ringsinspeeteur M. van R., die een on derzoek moest instellen naar de fi nanciële draagkracht van gegadigden voor de winkels, reeds gearresteerd. R. heeft bekend, reeds in drie gevallen 2000 sleutelgeld te hebben bedongen, en met F. te hebben gedeeld. In het derde geval was de politie gewaar schuwd. Deze zette een val uit én be trapte de verzekeringsinspecteur op heterdaad. F., die dit Hoorde, liet zich enkele dagen niet zien, maar kon dit spel niet volhouden en besloot zich zelf bij de politie aan te melden. NIET MINDER STERKTE V.S. IN EUROPA Communisten hebben 60 onbetrouwbare divisies De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard dat geen sprake kan zijn van enige overeenkomst niet de Sow- jet-Unie welke de militaire sterkte van de Verenigde Staten in West-Eu ropa zou verminderen. Ook onderstreepte Dulles dat niets gedaan zou worden wat op enigerlei wijze zou impliceren dat het westen instemt niet een blijvende splitsing van Duitsland. Het was de eerste persconferentie van Dulles sedert zyn ziekte van on geveer twee maanden geleden. Een 2 root deel van deze persconferentie werd besteed aan beantwoording van vragen over ontwapeningsplannen vtn de Verenigde Staten die president Eisenhower zou voorstellen in een brief aan de Russische premier Niko lai Boelgaiiin. Dulles zei dat de Ame rikaanse plannen op het ogenblik be studeerd worden door de permanente commissie van de NAVO, in overeen stemming met het beleid der Vere nigde Staten, overleg te plegen met Niet op sein gewacht Dinsdagmorgen kort na half zes is even buiten het stationsemplaee- ment Goes, ter hoogte van de Bergweg, als gevolg van een fout van een treinmachinist een grote ravage ontstaan. Met grote vaart is een zware D.E.-locomotief van 't type 4200, die een lege zandtrein trok, een dood spoor opgereden en daar tegen- een aantal wagons op gebotst. Niet alleen werden deze wagons door het stootblok gedrukt, maar bovendien werd een kolenwa- gon boven op een zandwagon ge schoven, terwijl de ruim zestig ton zware locomotief nog over deze wagons heenschoot en gekanteld op één van de hoofdsporen bleef liggen. Een personenrijtuig, dat achter de locomotief was gekop peld, kwam ook naast de rails te staan en kraakte daarbij een mast van de elektrische bovenleiding. De machinist, zekere B. uit Hengelo, dio voor bietenvervoer in Roosen daal was gedetacheerd, liep een shock op. Doordat het uitgaande spoor in de richting Kapelle geblokkeerd was, moest de gehele dag alle per- sonentreinverkeer van Goes tot Kapelle over één spoor geleid worden, waardoor enige vertra ging in de treinenloop onvermijde lijk werd. Des morgens moest de trein van 7.54 uur van Goes in de richting Vlissingen komen te ver vallen. De zandtrein, die 's nachts langs de baan naar Vlissingen zand had ge lost, in verband met de elektrificatie- werkzaamheden, stond omstreeks half zes op het station Goes, gereed voor vertrek naar Lage Zwaluwe. De dienstdoende ambtenaar informeerde bij de machinist öf de trein rijklaar was, om. daarna zijn maatregelen te kunnen nemen voor het vertrek. Voordat hij echter het vertreksein had gegeven, begon de trein te rijden. De wissels waren toen nog niet omge legd, waardoor de zandtrein niet op het uitgaande hoofdspoor, maar op het langs de Willem Zelleweg dood lopende spoor terecht kwam, met het genoemde gevolg. Van de twee op elkaar geschoven wagons lagen de stukken links en reents verspreid, terwijl ook het on derstel van de diesellocomotief en de rails zwaar werden beschadigd. Direct werden maatregelen getrof fen om het opruimingswerk zo spoe dig mogelijk aan te vatten. Uit Roo sendaal werd een ongevallentrein naar Goes gedirigeerd, terwijl rond 't middaguur uit Eindhoven ook een zware stoomkraan arriveerde. De ra vage was echter zodanig, dat er snij branders aan te pas moesten komen om de wrakstukken van elkaar te krijgen. Verwacht werd, dat het vrijmaken van de baan nog wel de gehele nacht in beslag zou nemen. (FOTO P.Z.C.) hun bondgenoten over zulke belang rijke stappen. De minister merkte op, dat de Vere nigde Staten niet van plan zyn, hun sterkte in Europa te beperken, zelfs hoewel hg toegaf dat momenteel over wogen wordt divisies die in het wes ten staan te „stroomlijnen". Hij licht te toe dat het doel daarvan is niet de sterkte te beperken, doch alleen de strijdkrachten mobieler te maken en aan te passen bij de moderne oorlog voering. Dulles stelde voorts onder meer dat: De Verenigde Staten Rusland keer op keer hebben verzekerd, dat zij er niet op uit zijn de Oost- europese staten tegen Moskou op te zetten, indien deze staten we zenlijke vrijheid zouden krijgen. Hij onderstreepte dat de Verenigde Staten hopen dat aan de satellie ten zal worden toegestaan in vrij heid te leven zonder dat zij moe ten toetreden tot enig militair blok. Een bezoek van Joego-Slavië's president Tito aan Amerika zou welkom zijn. Volgens Dulles moet het de Sowjet- Unie in recente maanden duidelijk zijn geworden dat zij op de 60 divisies in de Oosteuropese landen niet langer kan rekenen als militaire bondgeno ten. Om die reden is het thans des te belangrijker dat Rusland weet dat de Verenigde Staten een wezenlijk vrije satellietstaat zouden willen erkennen en niet wensen die tegen de Sowjet- Unie te keren. Noorse verzetsheld Sand in Oslo overleden Te Oslo is dinsdag in de ouderdom van 77 jaar, Laurïtz Sand overleden, de man die in de oorlogsjaren voor de Noren het symbool van het ver zet tegen de Duitsers, was, en jaren lang gevangene is geweest van de Gestapo. Bijzonder langdurige mar telingen heeft Sand ondergaan, maar nooit heeft hij de geheimen van het verzét prijsgegeven. Lichamelijk vol komen gebroken is Sand aan.het eind van de oorlog uit een gevangenen kamp gekomen, en vele jaren daarna werd hg in een ziekenhuis verpleegd. Communisten verloren stemmen in Gorizia Bij de zondag j.l. in Gorizia, een provincie iii Noord-Oost-Italië, ge houden verkiezingen voor de provin ciale raad, hebben de Christendemo craten en de socialisten hun positie versterkt; de communisten verloren stemmen. Reeds wekenlang werken de =z bloemkwekers in Aalsmeer H en andere centra van de Xe- p derlandse bloementeelt op vol- le toeren om de bloemisten in de steden en dorpen van Ne- m M derland voor de kerst te voor- H tien van een welgekozen selee- tie bloemen. De linkerfoto geeft een beeld van een verzameling cylames in een warenhuis te Aalsmeer, welke weldra vele kersttafels s zal sieren. g De reeliterfoto toont het werk in een Aalsmeers warenhuis, ee es waar cydames voor de ver- H zending gereed worden ge- maakt. ee liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiini Hogere rijksambtenaren: voorschottenregeling gestaakt Vraagteken achter salarisverhoging (Van onze parlementaire redacteurj. Het kabinet heeft besloten om het voorstel tot verhoging van de bezol diging der ministers en der staatsse cretarissen terug te nemen. De minis ter van O. K. en W., nir. Cals, heeft dit dinsdagmiddag in de Tweede Ka mer medegedeeld. Voorts zeide hij, dat de regering de uitbetaling van de ver hoging van de salarissen der hogere rijksambtenaren zaterdag heeft stop gezet. Deze verhoging werd namelijk als voorschotregeling op sommige de partementen uitgekeerd, vooruitlo pende op de beslissing van 't parle ment. Het vorige kabinet had besloten, dat de afstand tussen de salarissen van de ministers en de staatssecreta rissen enerzijds en de salarissen van de secretarissen-generaal aan de de partementen anderzijds gehandhaafd moest blijven. Nu als gevolg van een besluit van de regering de bezoldigin gen van de hogere rijksambtenaren zijn verbeterd, was dit verschil te klein. Vandaar dat het kabinet beslist had, dat ook de salarissen van de ministers en de staatssecretarissen omhoog zouden gaan. De ministers zouden er 135 per maand bijgekre- gen hebben. Dat gaat nu niet door. In de Tweede Kamer zijn talrrj- ke leden niet bjjster ingenomen met de verhoging van de salaris sen der hogere rijksambtenaren. Het is zeer de vraag of zij er ach teraf hun fiat aan zullen geven. Bondskanselier Adenauer begin 1957 naar V. S. In een telegram uit Bonn aan de ,:New York Times" wordt gemeld dat bondskanselier Adenauer over weegt begin 1957 de Verenigde Sta ten te bezoeken. Adenauer zou uit de eerste 'hand inlichtingen willen ontvangen over de Amerikaanse bui tenlandse politiek en wel vooral m.b.t. de veranderende toestand in Oost-Duitsland. Hongaars complot in Bern ontmaskerd Twee vrouwen gearresteerd De Zwitserse justitie heeft gis teren bekendgemaakt, dat een spionagekomplo t, georganiseerd van de Hongaarse ambassade uit, is opgerold. Twee vrouwelijke le den van dit komplot zijn, volgens het desbetreffende communiqué, „al enkele weken geledèn" gearres teerd. De activiteiten van de orga nisatie waren gericht tegen „Zwit serland en een aangrenzend land' zen worden dat zij willens en wetens spionagehandelingen verrichtte. De met een Zwitser getrouwde Hongaar se zal berecht worden door de recht bank van het kanton Neuchètel. In verband met deze zaak is een Hongaar, die enige tijd geleden uit Zwitserland vertrok en onlangs te rugkwam, het land uitgewezen. Hij kon niet gearresteerd worden omdat hij zjjn staatsvjjandige handelingen pleegde in de tijd toen hij. als lid van de Hongaarse legatie, diplomatieke onschendbaarheid genoot. iana en een aangrenzend land dat echter nergens bij name ge- 18 I ;md wordt. Qfc DILI noemd De organisatie hield zich bezig met politieke, militaire en economische spionage. De leden werden aange worven „onder mensen die familiele den in Hongarije hadden, en derhalve onder druk nandelden". „Hoewel geslepen methoden werden aangewend; is Zwitserland niet bena deeld", zo werd in het communiqué verklaard. Wat de twee gearresteerde wou wen betreft: é-xi was „een buiten landse", de andere was een Hongaar se die met een Zwitser is getrouwd. De eerste verrichte koeriersdien sten, en tegen haar kan niet bewe- VERWACHT. RUSTIG WEER. In de ochtend plaatselijk mist, ove rigens veranderlijke bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen zuid en zuidwest. Iets minder zacht. ZON EN .HAAN 20 december Zon op 8.45 onder 16.30 Maan op 20.24 onder 10.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1