Oostduitse Volkskammer blijft men „Volksjammer" noemen K.L.M. luchtfotografie verwierf in 35 jaar een wereldnaam KANALEN VAN MARS: NIET MEER DAN EEN SPROOKJE FLESSENRUIKER IS EEN VAK MET WEINIG BEOEFENAREN IN EEN NOTEDOP MINDER BENZINEVERBRUIK DOOR BETERE RIJSTIJL WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 PROV1NOIALE ZEEÜW8E COURANT 15 PLESMAN ZAG ER IETS IN Precisiewerk is kenmerk van Nederlands luchtfotobedrijf (Van een speciale verslaggever) Op 21 november bestond K.L.M. Aerocarto N.V. 35 jaar. In de K.L.M. zullen velen waarschijnlijk nog praten over „de fotodienst", vooral de ou deren. Vijfendertig jaar is niet een jubileum, dat men pleegt te vieren, maar hier is het tegelijkertijd de viering van tien jaar na-oorlogse foto dienst. Want het was in het najaar van 1946 dat het fotobedrjjf van de K.L.M., dat tot die tjjd in Rotterdam was gehuisvest, tussen modder en puin het eerste barakje op Schiphol betrok. D&t jubileum wordt nu niet gevierd, maar het is wel een mijlpaal in de geschiedenis van het bedrijf, dat in 1921 te Rotterdam werd gesticht, nau welijks twee jaar na de oprichting van de K.L.M. Zoals het met die inrich ting was gegaan, zoals het daarna nog zo ontelbaar vele malen ging: Albert Plesman zag er iets in. Dus kwam het er. Met twee man en één vliegtuigje. En een grote kast als donkere kamer. Albert Plesman heeft het goed gezien: op het ogenblik heet de fotodienst K.L.M. Aerocarto N.V., heeft het vijf vliegtuigen, twee gebouwen (één op Schiphol, één in Delft) en 120 man personeel. De karteringsmachines komen overal op onze aardbol om de wereld kaart duidelijker te maken. De twee man van het begin waren J. M. Corsten tot zijn overlijden in 1950 directeur van het bedrijf, en de vlieger Geyssendorffer. De eerste ma chine was een De Havilland DH-9. Het doel was: het maken van zoge naamde overboordfoto's dat zijn dus panoramafoto's uit de lucht van bedrijven, scholen, openbare ge bouwen, van ieder object, dat zich voor een luchtfoto leende en waarvan mocht worden aangenomen, dat de beheerders belangstelling hadden voor zo'n luchtfoto. Toch moet dr. Plesman verder hebben gedacht: aan luchtkarte- ring. De luchtfotografie voor ver kenningsdoeleinden was al in de eerste wereldoorlog toegepast. De. Parjjse fotograaf Nadar be wees tijdens het beleg van Parijs in 1870 het land belangrijke dién sten met zijn luchtfoto's van de vijandelijke stellingen. Omstreeks 1928 begon men de eerste proeven met verticale fotografie. En daar mee werd de basis gelegd voor de moderne luchtkartering door dit nevenbedrtff van de K.L.M. Twee scholen De luchtkartering heeft als hoofd doel het maken van precisieopnamen, welke dienen als grondslag voor kaar ten. Reeds voor de laatste oorlog ken de men twee scholen: de Europese en de Amerikaanse. De Amerikaanse is die, welke zich vooral toelegt op het maken van kaarten op kleine schaal, uitgebreide verkenningen dus van -rote gebieden, doch niet met een .oge graad van nauwkeurigheid. De Europese school houdt zich vooral be zig met precisielcaiarten op grote schaal, waarin hoogtelijnen om de meter geen uitzondering zijn. Het is deze precisiekartering, welke de K. L. M. een zo goede naam heeft gege ven, dat het bedrijf'nu overal op de wereldkax-teringsmarkt kan concur reren. Dat begon al voor de oorlog. Drie jaar duurden de proeven na. 1928. Daarna kwamen de eerste opdrach ten voor de Rijkswaterstaat en voor het maken van kadastrale kaarten. In die dagen leverde het fotobedrjjf van de K. L. M. uitsluitend het foto materiaal. De uitwerking tot kaart geschiedde b|j de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en bij de To pografische Dienst. f' nc Nu is dat anders. Na de oor log voelde men behoefte aan een ei gen uitwerkingsbedrijf. In Delft vond men een onderkomen in 'n oud kloos ter in het Prinsenhofcomplex; Sedert twee weken heeft men een nieuw onderkomen: een vleugel van het Internationaal Centrum voor Luchtkartering te Delft, het I.T.C. De eerste grote opdracht vóór de oorlog was het in kaart brengen van een groot stuk van Nieuw Guinea later volgden opdrachten in West- Indië. De oorlog legde het bedrijf lam, waardoor de aanloopperiode daarna moeilijk was. De laatste jaren echter zijn er vele opdrachten geko men, vooral in het Midden-Oosten, waarvan het in foto brengen van 422.000 kwadraat kilometer in Egyp te in de jaren 19551956 wel de grootste was. Verder werkt men in de West, op Nieuw-Guinea en heeft men in de afgelopen jaren verschillende opdrachten in Irak, Iran en Syrië uit gevoerd. Drie Dakota's en een de Havilland Domini (voor ons land) doen 'twerk met geschoolde vliegbemanningen, navigatoren en fotografen. In Delft zijn 70 man bezig met de uitwerking. Lange weg Van foto tot kaart is een lange weg, waarin de stereoscopie een be langrijke rol speelt. Het principe ia, dat men een gebied „aftast" in vlieg- stroken, waarbij de foto's elkaar steeds in langsrichting overlappen. Twee foto's vormen steeds samen 'n stereoscopisch beeld. Via een aantal ingewikkelde, deels fotografische, deels (land) meetkundige bewerkin gen worden deze foto's uitgewerkt tot een kaai't. De precisie van de mo derne luchtcamera's en uitwerkings apparaten maken vandaag prestaties mogelijk, waarvan men nog niet lang geleden alleen droomde. Er zit e'en stijgende lijn in de precisiekartering, in het algemeen, doch zeker ook voor de K.L.M. Aerocarto N.V., welk be- drnf een belangrijk aandeel heeft in het doen verdwijnen van witte plek ken op de wereldkaart. De fotokaart dient niet alleen als grondslag voor kaarten van allerlei aard: topografische kaarten, kadas trale kaarten, overzichtskaarten van onontwikkelde gebieden. Zjj kan ook bosbouwers, geologen en archeologen aanwijzingen geven, welke op de grond onmogelijk te vinden zijn. Bo demverkleuringen, minieme hoogte verschillen, talloze details vertellen de deskundige even zovele verhalen over de toestand van de bodem en wat daaronder ligt. Dit xcus de eerste in opdracht ge maakte luchtfoto, het Witte Huis in •Rotterdam. Kwalitatief een foto, die er nog best zijn mag! Foto K.L.M. Aerocarto N.V.) SNEEUWSTORM INTRIGEERT GELEERDEN De astronoom van Nederlandse af komst dr. Gerard P. Kuiper, die ver bonden is aan de universiteit van Chi cago en ónder wiens leiding in augus tus en september een groot aantal waarnemingen van Mars zijn gedaan, heeft verklaard dat er geen kanalen zijn op Mars, maar we! zandstormen zoals ze zelfs niet in de Sahara voor komen. Kuiper en zijn collega's maakten van de kans gebruik toen de planeet Mars zich in de maanden augustus en september op de kortste afstand van de aarde bevond, een kans die pas in 1971 terugkeert. Het bestaan van „kanalen" op Mars is een mythe, aldus het rapport dat de astronomen hebben opgesteld. Men nam echter wel tekenen van een primitief plantaardig soort be groeiing waar. Tevens zag men een geweldige zandstorm of liever stof storm en een „sneeuw"-storm, midden in de zomer. Kuiper verklaarde dat de lente op Mars bijzonder droog was geweest, en op 30 augustus stak er reusachtige W-vormige stofstorm op met een lengte van 4500 kilometer en een breedte van bijna 400 km die zich over de planeet verspreidde. PETROLEUM OF LIJNOLIE? Amsterdammer Willem Beyer is het al 36 jaar De heer Willem Beyer (54) is een gezellige Amsterdammer met een uit zonderlijk beroep. Hij is flessenruiker. Reeds van zijn achttiende jaar af be oefent hij dit vak bij Lucas Bols, en in deze veeljarige periode heeft hij heel wat krantenmensen stof tot Schrjjven gegeven. Hij is dan ook een beroep, dat op de ganse wereld een minimaal aantal beoefenaren telt. De betekenis van deze functionaris in deze jeneverstokerij Iaat zich niet moeilijk raden. De duizenden leeg te rugkomende flessen en kruiken moe ten grondig gereinigd worden, voor ze weer gebruikt kunnen worden. Een menselijke gewoonte is deze flessen en kruiken huiselijk te gebruiken voor andere stoffen, dan'waarmee men ze vol in huis heeft gekregen. Bijvoor beeld petroleum. Maar een kruik, waarin petroleum heeft gezeten kan Britse Fordfabrieken: driedaagse werkweek De Britse Ford fabrieken zullen met ingang van 1 januari een werk week van drie dagen moeten invoe ren. De 21.000 arbeiders werken reeds enige tijd in een vier dagen week. Als reden geeft de directie de sterk verminderde vraag naar auto's op. veroorzaakt door de benzinedis tributie. Eisenhower gekozen De kiesmannen die bij de Ameri kaanse presidentsverkiezingen in begin november aangewezen waren, hebben maandag in Washington met 457 tegen 73 stemmen president Eisenhower herkozen. Er deed zich slechts een verrassing voor. De kies man van Alabama weigerde zijn stem voor de democratische kandi daat, Adlai Stevenson uit te bren gen. Hij stemde voor rechter Walter B. Jones die niet eens kandidaat stond nimmer meer worden gebruikt voor het nat van Bols' eeuwenoud bedrijf. Ja, nog erger, een kruik, waarin pe troleum heeft gezeten, heeft zo'n na werking in het chemische bad, waarin alle terugkomende kruiken gedom peld worden, dat zelfs de hele kuip met kruiken, die gelijktijdig met de petroleumkruik in behandeling zijn. beïnvloed wordt. Daar is maar één antwoord op: vernietiging van de ge hele kuippartij. De heer Willem Beyer, die een uit stekende neus ter beschikking heeft, mag deze narigheid al ruikende helpen voorkomen. Het is hem wel toever trouwd. Zo'n scherp ontwikkeld reuk orgaan staat hem ter beschikking, dat hij twee of drie flessen tegelijk kan beruiken. Zijn rechter neusvleugel herkent dan b.v. de petroleumlucht, zijn linker lijnolie in een andere kruik. Iedere onzuiverheid dringt tot hem door. Hij ruikt kaarsvet en sigarenas, azijn en oliën, kortom alles wat zich gemakkelijk of moeilijk in een kruik of fles laat stoppen. Zijn plezier in zijn werk heeft hij geïllustreerd door een collectie aan te leggen van alle wonderlij ke zaken, die per kruik of fles naar de fabriek worden gebracht. Tandenborstels, kammen, halve vulpennen, sigaren en sigaretten eindjes, kaarsen, knijpers, potlo den, enz. enz. De mensen blijken er de wonderlijkste dingen in te stoppen. Met een speciale lamp worden deze voorwerpen in de kruiken belicht. Kunnen ze er niet meer worden uitgehaald, dan wor den ook deze kruiken vernietigd. 2500 flessen per dag laar W. Bey er zo door zijn handen en onder z'n neus doorglijden, een hoeveel heid, dié langzamerhand te gering was geworden om de dagproduk- tie gedistilleerd' te kunnen opvan gen. Acht man flessenruikers as sisteren deze gemoedelijke Am sterdammer thans. Wanneer ze geen raad weten met een bepaalde lucht, de meer dan 30-jarige reuk ervaring van Willem Beyer staat hun terzijde. Op 9 september was Mars geheel omgedraaid en de geleerden zagen de stofwolken over de tegenoverliggende kant van de planeet jagen. Op dezelfde dag vond er een vreemde gebeurtenis plaats aan de pool-kap van Mars. Dat geweldig gebied van sneeuw en ijs was gedu rende juli en augustus gekrompen, maar op 5 september, tijdens de vroege zomer van de planeet, stak er een glinsterende witte wolk op, 1200 km breed, over de gehele pool. Op 14 september was de wolk ver dwenen, en liet een grote hoeveel heid sneeuw liggen. De astronomen waren hierdoor ge ïntrigeerd. Er waren dit jaar slechts kleine plekken groen te zien op Mars, terwijl men vroeger wel helder groen had gezien over uitgestrekte gebieden. Hieruit leidde men af dat het een „droog" voorjaar geweest was. (United Press) Financiële steun voor kerkenbouw in Den Haag De gemeenteraad van Den Haag heeft na ruim drie en een half uur discussie een voorstel van burge meester en wethouders aangenomen met 27 tegen 12 stemmen, dat een regeling vóór de gemeentelijke bij drage in kerkenbouw inhield. De steun, welke 90.per vaste zitplaats zal bedragen geldt voor al le kei-ken die na 1945 in Den Haag zijn gebouwd en verder voor de als nog tot 1970 te stichten kerkgebou wen, in totaal naar raming 39 ker ken. Naar schatting zal de gemeente hiervoor een bedrag van rond 2.250.000.moeten uittrekken. Girorekeningen 777 en 999 Op de speciale girorekening 777 ui het Nederlandse Rode Kruis r de hulpverlening aan de Hon en in en buiten Hongarije was gistermorgen in totaal gestort 1.924.338.39. Op- de girorekening rinn.U/. KlllnVAP. van /oor de Lre garen in en buiten Hongarije was tot f"~l 8.Mt.«<JO.oo. Vf 6"»"—;ra van het Nationaal Comité hulpver lening Hongaarse volk, nummer was gestort 3.615.719,09. Moderne wapens voor Indonesische leger De woordvoerder van het Indone sische leger heeft dinsdag medege deeld, dat het leger, dat thans ouder wets geworden Japanse en Neder landse wapens gebruikt, met moder ne wapens zal worden uitgerust. Hij voegde hieraan toe. dat de aankopen van nieuwe wapens zullen geschie den „in overeenstemming met Indo- nesië's politiek van het zich niet aansluiten bij enig blok". De vorige week heeft premier All Sastroamidjojo onthuld, dat hij een overeenkomst had getekend voor de levering van 500 Jeeps door Rus land. Bij een autobotsing nabij Patterson In de Amerikaanse Staat New York zijn zondag zes verpleegsters om het leven gekomen. Het hof voor huwelijks- en echt- scheidtngszaken te Hellopolis ln Egypte, heeft ex-koningln Narrlman, gewezen gemalin van ex-koning Faroek, die thans ln Libanon woont, opgedragen naar haar tweede echtgenoot, de te Alexandrië wo nende arts Adham el Naklb terug te keren. In West-Dultsland zijn dit jaar voor het eerst meer dan één miljoen motor voertuigen geproduceerd. Met inbegrip van de deoember-produktie zijn rond 1,1 miljoen motorvoertuigen, waarvan on geveer 835.000 personenauto's, geprodu ceerd, tegen 908.000 voertuigen in het af gelopen jaar. Studenten van de universiteit te Je ruzalem die opgravingen doen in de om geving van Hatfa ontdekten dezer dagen de overblijfselen van een mens uit het PaleoMthische tijdperk (meer dan 50.000 Jaar geleden) in een grot. De vondsten zullen ln de Verenigde Staten worden onderzocht. 9 Volgens het Amerikaanse blad „Avi ation Magazine" heeft het Amerikaanse leger op twintig september jl. te Cap Canaveral in Florida een geleld projec tiel van het type „Jupiter C" afgescho ten, dat met een snelheid van 24.000 km per uur een afstand van ruim vijfduizend km heeft afgelegd. Het Amerikaanse mi nisterie van defensie weigerde dit be richt te bevestigen. De Verenigde Staten zijn bereid onge veer twintig miljoen dollar bij te dragen voor de bouw van een centrum voor kernonderzoek in Zuidoost-Azië, dat te Manilla op de Philippijnen zal worden gevestigd, zo heeft de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken Wal ter Robertson te Wellington bekendge maakt. De heer R. Selman is gekozen tot pre sident van dé Delftsche Studenten Raad, het overkoepelend lichaam van alle stu dentenorganisaties te Delft. Met deze be noeming is gebroken met een traditie, volgens welke de president van het Delftsch Studenten Corps tevens presi dent van de studentenraad was. Michel Rola Zymlerski, voormalig Pools maarschalk, die ten gunste van maarschalk Rokossowski in de uit oefening van zijn functies was geschorst, is vrijdag tot vice-presd<3ent van de na tionale bank benoemd. Aanwijzingen voor motorrijtuigbezitters Gemiddelde snelheid van 70 km aanbevolen. Iedere weggebruiker wordt In de huidige periode van benzineschaarste voor de vraag gesteld of z|jn motor voertuig wel een zo zuinig mogelijk gebruik van deze schaarse brandstof maakt. Door het nemen van eenvou dige, doeltreffende maatregelen kan men het benzineverbruik van de auto of motor tot een economisch verant woord niveau terugbrengen, hetgeen niet alleen een directe kostenbespa ring voor de auto- of motorbezïtter zal betekenen, doch daarnaast is er naar de mening van de A.NAV.B. een redelijke kans dat de weggebruikers op deze w|jze zelf kunnen voorkomen dat andere maatregelen van, over- hciswege zullen moeten worden geno men, die veel ingrijpender zijn dan het zondagsrijverbod. De bond meent dan ook, dat het in het algemeen belang is, om enige aan wijzingen te geven op welke wijze men het benzineverbruik tot het hoogst noodzakelijke kan beperken. Het verdient dan ook aanbeveling na te gaan of reizen welke normaal per auto worden gemaakt wellicht tijde lijk per trein kunnen worden uitge voerd. Voorts zarhet raadzaam zijn om de snelheid waarmee men gewoonlijk rijdt te beperken, daar een grote snél heid een daaraan evenredige lucht- weerstand tengevolge heeft, hetgeen van de motor-een groter arbeidsver mogen vraagt, dus een groter brand stofverbruik. De A.N.W.B. ziet als gemiddelde snelheid voor personenauto's 70 kilometer per uur als een modus tot een zo gunstig mogelijk ben zineverbruik. Daarnaast zal men tevens door deze snelheid daartoe in staat gesteld bruusk remmen en fel accelere ren zo veel als mogelijk is met het oog op de veiligheid moeten voorkomen, daar deze handelin gen een sterk verhoogd benzine verbruik tengevolge hebben. Een stugge veer onder het gas pedaal kan wellicht helpen deze snelheid aan te houden, waarbij de mogelijkheid niet wordt uit gesloten méér gas te geven, wan neer dit uit veiligheidsoverwegin gen noodzakelijk blijkt. Bovendien raadt de A.N.W.B. bezit ters van motorrijtuigen aan om de motor opnieuw te laten afstellen, daar door een juiste afstelling van het ont stekingstijdstip. de afstand van de onderbrekerpunten, de bougie-elektro den, klepspeling en carburator een be sparing van enkele procenten van het totaal benzineverbruik kan worden verkregen. Het aanbrengen van kleinere sproei- GEFLUISTER ACHTER GEGRENDELDE DEUREN Geen democratisering in de Oostduitse satellietstaat De conferentie-zaal van de Oostduitse volksvertegenwoordiging aan de Louisestraaf in Oost-Berlijn heeft een nieuw pakje aangekregen. Na c^n drie-maandenlange restauratie is de gehoorzaal van het vroegere Robert Koch Instituut met zijn steil oprijzende rijen zitplaatsen, herschapen in een conferentieoord, dat schittert van ivoor en goud. De zwart-rood-gouden vlaggen aan weerszijden van de katheder zyn verdwenen, maar of dit alles een goed teken is voor een nieuwe „stijl" in de volksvertegenwoordiging, valt nog te betwijfelen. De Oostberlijners noemen de „Volkskammer" meest al spottend „Volksjammer", omdat sedert de oprichting van deze organisa tie alleen maar „eenheid6besluiten" genomen z|jn. In dit zogenaamde parlement van „arbeiders en boeren", zo schrijft Christian am Ende in de Frankfurter Allgemeine Zeitung hebben in werke lijkheid de staats functionarissen, die rond 40% van de 408 afgevaardigden vertegenwoordigen, de overhand. Daarnaast staat de partij van boeren coöperaties en industriearbeiders, terwijl de rest bestaat uit hand werkslieden en intellectuelen, die aanhangers van de volkspolitie en het volksleger zijn. Sociologisch gezien behoren zij al len tot de nieuwe, bevoorrechte kliek van de zone-staat die auto's bezit en thuis een ijskast of een T.V.-appara- raat heeft slaan. Zij dragen onder scheidingen en eretekens, omdat ze de titel van „held van de arbeid" of „verdienstelijk wetenschapsmens" hebben veroverd. Het gewone volk van de zone is niet vertegenwoor digd, maar wel de voorvechters van de nieuwe maatschappijordening. Bij hun kandidaatstelling hebben ze allen de belofte afgelegd, zich niet voor een bepaalde politieke doelstel ling ln te zetten, maar te zullen ijve ren voor „de vrede, eenheid en op bouw van het socialisme". Alle afgevaardigden moesten zich tot voor korte tijd op het Ideologi sche vlak van Marxisme-Leninisme- Stalïnïsme bewegen, onverschillig of ze zich uitgaven voor christen of li beraal. De destalïsering in de Russi- sciiezone vordert maar langzaam. Wanneer de minister van buitenland se zaken, Bolz, een regeringsverkla ring voorleest, durft niemand een discussie uit te lokken, ook al heeft hij bezwaren. Tot zover is alles bij het oude gebleven. Ook het feit, dat de afgevaardigden zo af en toe wet ten voor tweede lezing aan een be paalde commissie voorleggen, brengt geen essentiële verandering in het regeringsbestel. Niemand zal het daarom in zjjn hoofd halen om tijdens de vergade ring op te staan en te vragen of in verband met de wettelijk geregelde democratisering van de gemeente- vertegenwoordiging nu eindelijk niet eens gemeenteraadsverkiezin gen met gescheiden lijsten kannen gehouden worden. Want het jongste besluit van de socialistische een heidspartij heeft deze verkiezingen maar weer eens voor de zoveelste keer uitgesteld. Boven de ministers in de opgeka lefaterde conferentiezaal hangt nog steeds het strenge embleem van de bundel aren met hamer en sikkel. De eerste secretaris van de eenheids partij zit daar stijf en onbeweeglijk. Hij krabbelt wat op een stukje pa pier of praat zacht met de „leergie rige leerling" naast hem, de minister ers in de carburator kan eveneens een besparing geven, doch dit mag alleen dan gebeuren, wanneer de afstelling van de ontsteking, enz. zeer goed. is geregeld, niet met hoge snelheden zal worden gereden en de motor niet zwaar „heiast" wordt door vracht. De bond raadt dan ook aan om klei ne sproeiers alleen ln overleg met de dealer in de carburator te laten mon teren. - - Voorts dient men de bandenspan ning van de wagen Iets hoger dan nor maal te kiezen, hetgeen geen nadelige gevolgen voor dit materiaal zal heb ben. Het komt nogal eens voor, zo Is bij onderhoudskeuringen gebleken, dat de remschoenen langs de rem- trommels slepen, hetgeen tot gevolg heeft dat de wielen altijd enigszins geremd worden in hun loop. Bij een eenvoudige controle kan blijken dat zij inderdaad vr|j lopen. Controle van het feit of de wielen goed sporen, en juist zijn uitgebalanceerd, kan even eens tot gunstige resultaten lelden. Zeer belangrijk acht de bond een aanpassing van de weggebruiker aan de situatie van dit ogenblik, door wij ziging van zijn r(jst|il. Vol gas optrek ken en zeer snel r|jden, kost zeer veel benzine, en het komt tevens de ver keersveiligheid niet ten goede. De bond adviseert dan ook om een zinnig benzineverbruik te bevorderen door bij het rijden in lage versnellingen, niet fel op te trekken, gematigd het gaspedaal te „bespelen", en zoveel mogelijk In een hoge versnelling te rijden en dat niet harder dan ongeveer 70 kilometer per uur. Wanneer de weggebruikers geza menlijk kunnen besluiten tot een be perking van bet benzineverbruik tot het hoogst noodzakelijke, kan wellicht voorkomen worden dat ernstiger maatregelen het verkeer en het ver voer aan handen zullen leggen, aldus de A.N.W.B. Proces-De Braai werd opnieuw uitgesteld Het landgerecht in Madjalengka, West-Java, heeft maandag de be handeling voortgezet van de straf zaak tegen de Nederlander H. de Braai, die terecht staat op beschul diging van subversieve actie tegen de Indonesische staat. Als gevolg van ongesteldheid van de rechter, Dwidjono Sostrodirdjo .was de ver dere behandeling van deze zaak veertien dagen geleden reeds opge schort. De rechter, die een asthma- patiënt is, heeft echter kennelijk zijn krachten overschat, want op de zit ting van maandag, tijdens het ver hoor van de derde getuige op die dag, een inspecteur van politie, viel hij bewusteloos van zijn stoel. De verdere behandeling van het proces werd hierop voor onbepaalde tijd uitgesteld. V.S. halen dertig schepen uit „mottenballenvloot" Dertig schepen van de Amerikaanse reservevloot zullen spoedig beschik baar worden gesteld voor het vervoer van Amerikaans overschotgraan naar het buitenland en van kolen naar Eu- roDa, zo heeft de Amerikaanse mari tieme commissie bekendgemaakt. De schepen behoren naar de commissie mededeelde tot de „mottenballen"- vloot en worden naar scheepswerven gezonden om in orde gebracht te wor den, alsvorens zij aan scheepsvaart- maatschappijen zullen worden toege wezen. Dit zal ongeveer 45 dagen per schip duren. van defensie, Stoph, het type van de vertegenwoordiger van de nieuwe laag van functionarissen die trouw zijn aan de partijkoers. Op zijn smal gezicht staat energie te lezen. De plaatsvervangend-ministerpresident Nuschke (van de zone-unie), die de communisten toentertijd weinig kon den doen. geldt als een soort enfant- terrible. Meestal komt hij te laat op de vergaderingen en hij leest het liefst zo opzichtig mogelijk West- berlijnse kranten. Men vroeg eens aan een lid van de Zone-Unie: „neem de kans waar die de destalinisering U biedt en laat de fractie in de volksvertegenwoor diging eens bij een voorstel in de oppositie gaan". Als antwoord kon de man alleen maar zijn schouders ophalen en zeggen: Daarmee berei ken we niets. We moeten ons er toe beperken om achter zwaar gegren delde deoren en op afgelegen plaat sen met de burgers van gedachten te wisselen. Inderdaad, de blokpoli- tiek duldt geen echte ourlementaire st|jl. Een schaw „Hoor eens" in de Louisestraat moet dan ook het eni ge teken zijn van een democratische ontwikkeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11