Straks sneeuwploeg, vlammenspuit en wisselverwarming op de baan NIEUWS UIT DE KERKEN PLAATS EN BETEKENIS VAN DE C.B.T.B. IN DEZE TIJD Z.L.M.-F0RUM OVER DE REDE VAN DR. MANSH0LT PROVlNClALB ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 DECEMBER 1956 Af. 5. WIL SNEEUW EN IJS VERJAGEN In Deventer proef metbutagas (Van één onzer redacteuren) De Nederlandse spoorwegen, die vorig jaar met de strenge vorst zeer on aangename ervaringen hebben opgedaan, zijn bezig met het treffen van maatregelen, die kunnen bijdragen tot een vlotte uitvoering van de dienst by felle koude. Nog in de loop van de komende winter zullen énkele syste men van wisselverwarming worden ingevoerd, zullen vlammenspuiters in gebruik worden genomen en zal eeh in eigen bedrijf ontwikkelde sneeuwrui mer op dertig emplacementen zijn intrede doen. De spoorwegen hopen hier mede vele kwalijke gevolgen van strenge vorst en sneeuw te kunnen bestrij den. Of dat voor 100% zal lukken is nog een vraag. De N.S. hebben namelijk nog geen ervaringen met de nieuwe apparatuur opgedaan en eigenlijk geldt het hier dus een proef, waarvan men niettemin het beste hoopt. In elf belangrijke wisselschappen zal in de komende winter een wisselver warming worden aangebracht naar het voorbeeld van dergelijke installa ties te Friedrichshaven en Vlillingen am Main. Een speciale commissie heeft ter plaatse een studie gemaakt van deze apparatuur en de dienst seinwezen gaat ze nu aanbrengen te Amersfoort, Vught, Velp (Gld.), Moordrecht en Harmei en-aansluiting, Amsterdam in de wissels naar de lyn- werkplaats Zaanstraat, Breukelen, Rotterdam westelijke splitsing bij de Delfshavense Schie aansluiting Zuid sporen. Blauwkapel en Duivendrecht aansluiting Abkoude. Door de lange levertijd van deze apparaten is het mogelijk ze al voor de winter te plaat sen. Behalve deze elektrische wissel verwarming zullen 350 gewone en 38 Engelse wissels worden verwarmd met huisbrand briketten. Hiertoe is een asbest-cementen bakje gecon strueerd, dat met een verende klem op de voet van een sproorstaat kan worden gezet. Het bakje kan 1 briket bevatten. Deze.wisselverwarming zal worden toegepast by wissels, die zeer veel worden bediend. Zestien bakjes zijn besteld, ze zullen op afstanden van ongeveer 70 cm langs de tongbe weging worden geplaatst. De briket wordt om de acht uur verwisseld, zy wordt voorverwarmd m de klassieke geurmanden. Deze wisselverwarming zal niet alleen worden toegepast in dien de weersomstandigheden dit ei sen, maar ook als de weersvoorspel ling zodanig is. dat verwarming- noodzakelijk wordt geacht. Voorts wordt op twee emplacementen een proef genomen met andere soorten van wisselverwarming. In Deventer wordt een aantal wissels met butagas verwarmd. Hiervoor wordt een pijp met brandertjes gebruikt, te voeden uit een normale gascilinder. Het voor deel van deze methode is. dat men minder mensen nodig heeft. De hoe veelheid brandstof is immers voldoen de voor een groot aantal uren en de cilinder kunnen gemakkelijk wórden verwisseld. Een nadeel is echter dat de branders snel worden uitgeblazen, hetgeen bij het berijden van de wisesls door de luchtstroom al mogelijk is. Daarvoor moet nog een oplossing worden gevonden. Op 't station Heer len wordt in samenwerking met een particuliere uitvinder een elektrische wisselverwarming van een ander type dan de eerdergenoemde aangebracht. Ook dit is een proef. VLAMMENSPUITERS Over de acht inspecties van de N. S. werden 100 spuitingsapparaten verdeeld. Oorspronkelijk werden deze apparaten gebruikt bij de be strijding van onkruid. Doch ge vuld met gasolie zijn ze ook bruik baar als vlammenspuiter. Dit ap paraat, dat 25 kg weegt, wordt op de rug gedragen. Het heeft een 1 pk motor, waarmee een luchtcom- pressor wordt aangedreven. Deze maakt het mogelyk de gasolie zeer fijn te verstuiven, zodat zij kan worden aangestoken. In eerste in stantie zal de vlammenspuiter ech- ter niet brandend worden gebruikt doch dienen om met een zeer krachtige luchtstroming in enkele minuten de losse sneeuw tussen de wisseltongen weg te blazen. Met vlammen kunnen bevroren wissel- delen worden ontdooid. Wie er straks ook te mopperen zal hebben omdat hy geen witte Kerst mis heeft gehad, zeker niet de man nen die zich aan boord bevinden van één van de olietankers van de Ame rikaanse marine, welke deelneemt aan dé. „Operatie Diepvries", een grootscheepse marine-oefening in 't Zuidpoolgebied. De tanker is name lijk tijdens een sneeuwstorm in maart van dit jaar vastgelopen in sneeuw en ijs en zit sindsdien onwrikbaar. De foto laat het schip zien temidden van de witte woestenij. Het idee van deze vlammenspuiter werd ook in Duitsland opgedaan. In de andere jaargetijden zou het appa raat bij de onkruidbestrijding worden gebruikt. Het gebruik van deze vlam menspuiter stelt hoge eisen aan het personeel: de dragers ervan zullen worden uitgerust met kleding van textiel-plastic. Behalve deze honderd vlammenspuiters zyn voor proefne mingen te Utrecht en Amsterdam C. S. twee andere apparaten in bestel ling. Deze wei-ken op het principe van de straalmotor, zij wegen slechts 12 kg en kun>en slechts brandend wor den gebruist. Ook dit is van oor sprong een onkruidbestrijdingsappa- raat. Voorts is er nog een klein type vlam- menspuiter geconstrueerd uit de reeds by de N.S. ingeburgerde „rug- schroeier" voor onkruidbestrijding. Hiervan zijn in het gehele land 2o0 ap paraten aanwezig. Tenslotte is er een sneeuwruimer ontwikkeld naar een via de ideeënbus bekroond voorstel uit Oss. Hiervan zijn er een dertig ver deeld over emplacementen, waar veel wordt gerangeerd. Deze sneeuwrui mers kunnen gekoppeld aan locomo tors met 'n snelheid van 3 tot 5 km per uur een looppad van ongeveer 1 meter breedte langs de sporen sneeuwvry maken. De sneeuwruimer is in de vo rige winterperiode te Oss met succes gebruikt. Hij is thans verder ontwik keld. Eden bruingebrand terug in het Lagerhuis De Britse premier, sir Anthony Eden, Is maandag voor het eerst sedert zijn rustkuur op Jamaica in het Lagerhuis verschenen, Slechts een gedeelte van zyn conservatieve afgevaardigden, naar schatting de helft, juichte hem geestdriftig toe, toen hij glimlachend en bruingebrand binnentrad. Een aan tal conservatieven, dat zich tegen de „voortijdige terugtrekking" der Brits-Franse troepen uit Egypte heeft verzet, nam geen deel aan de de monstratie en ook „linkse elementen" der partij die van meet af aan tegen de Brits-Franse actie gekant, waren, hielden zich stil. Op de Labourbanken heerste een ijzige stilte. De Labour-1 eider, Hugh Gaitskell, verklaarde te hopen, dat de premier een goede rust had gehad „ondanks verontrustende boodschappen die hij wellicht uit dit land heeft ontvangen" en dat hij thans geheel hersteld is. Deze woorden werden door de Labour- leden met gelach begroet. Nederlands kampioen pijproken 1956 In het kleine zaaltje van Amicitia in Den Haag werd zaterdag uitge maakt wie er kampioen van Neder land zou worden in het pijproken en dat werd degene die het langst van allemaal met 3,3 gram baai de pijp in brand kon houden. Vorig jaar werd de heer R. Frie- derieks uit Den Haag de „duur zaamste" pijproker van ons land. Toen hield hij 102^ minuut het vuur in het luttele beetje tabak in zijn lange goudse pijp. Zaterdag bleef tenslotte na 115 minuten 32 sec. één man over, wiens pijp nog heel zachtjes brandde. Dat was de heer B. Dijkstra uit Den Haag, kampioen van 1956. WINTERVERGADERING IN MIDDELBURG Rede van de heer S. de Baar Tijdens de wintervergadering van de gewestelijke afdeling Walcheren van de Zeeuwse C.B.T.B., die maan dagmiddag in de Bogardzaal te Mid delburg gehouden werd, heeft de se cretaris van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer S. Baar, gesproken over „De plaats en de betekenis van de C.B.T. B. in de huidige samenleving". De voorzitter van de afdeling Walcheren, de heer P. Ton uit Grijpskerke, heet te aan het begin van de vergadering alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer Baar, die deze middag voor het eerst met het ge west Walcheren kennis maakte. heer Ton hoopte, dat de samenwer king in de toekomst goed zou mogen zijn. Verder wees de afdelingsvoorzitter op de komende belangrijke week voor de landbouw, nu de voorstellen van het Landbouwschap aan de orde komen. Spreker wees er op, dat de wind de landbouw momenteel enigs zins tegen is, hetgeen nog temeer tot uitdrukking komt, omdat de op brengsten dit jaar bepaald ongunstig zijn geweest. Spreker stipte aan, dat bepaalde groepen van ons volk dus in een minder gunstige positie gekomen zijn. De heer Ton bracht voorts onder de aandacht, dat de secretaris en de penningmeester van de afdeling, res pectievelijk de heren J. Wattel uit Gapinge en P. J. Abrahamse uit Se- rooskerke, dit voorjaar tien jaar ge leden hun functie aanvaardden. „Door uw goede zorgen marcheerde alles prima", aldus de heer Ton, die beiden een geschenk namens de afdeling aan bood. Spreker hoopte tot slot, dat de secretaris en de penningmeester nog lange tijd werkzaam zouden mogen zijn voor het gewest Walcheren. De heer Baar wees er in zijn toespraak op, dat in de laatste tientallen jaren in het boeren- en tuindersleven een grote verande ring gekomen is. Het is nog niet zo lang geleden, aldus spreker.dat de boer en de tuinder zich van al hetgeen er buiten hun bedrijf voorviel, niet zo heel veel aan trokken. Thans ondervindt het platteland veel invloed van buiten, zodat men niet meer zo vrij staat. „De boer schiet dan ook tekort", zo ging de heer Baar verder, „als hij niet probeert ook zelf invloed uit te oefenen". Hij kan dit niet alleen, maar moet dit in de orga nisatie zien te bereiken. VEEL GEZONDER De heer Baar wekte daarom iedere christenboer op om lid te worden van de C.B.T.B. Spreker keurde het af, dat velen zich op politiek terrein wel in de christelijke partij groeperen, terwijl zij dit echter in de maatschap pij verzuimen. Verder achtte de heer Baar het driezuilensysteem in ons land veel gezonder dan de scheidin gen in het buitenland, die onder ge heel andere omstandigheden tot stand gekomen zijn. Ih het kort schetste de C.B.T.B.-secretaris vervolgens wat de C.B.T.B. in de loop der jaren voor de verheffing van het platteland in het algemeen en voor de boer in het bij zonder gepresteerd heeft. Spreker ging hierbij dieper in op de resultaten, die bereikt zijn op het gebied van het onderwijs, in het bijzonder bij land- en tuin bouw- en het landbouwhuishoud- onderwijs. „Het is een speeifieke taak voor de C.B.T.B. om wette lijke gelijkstelling met het open baar onderwijs te verkrijgen", al dus de heer Baar. Onder de sociale resultaten reken de de heer Baar de gelijkwaardige beloning voor de landarbeider en het bedrijfspensioenfonds. Ook maat schappelijk is de bond paraat: het platteland is ontsloten en er zijn jongerenorganisaties opgericht. Voorts kan de C.B.T.B. als een belangenor ganisatie beschouwd worden, zo be toogde de heer Baar tenslotte, terwijl hij er op wees, dat de landbouw, „de nationale industrie bij uitnemend heid", bij het volk nog maar al te vaak op zijn waarde wordt onder schat. Daarom moeten wij als chris telijke boeren en tuinders voorlich ting geven en onze bond sterk ma ken, zo stelde de heer Baar het. Na de pauze ontwikkelde zich een geanimeerde discussie, waarin ook nog nader werd ingegaan op de voor stellen, die het Landbouwschap aan de regering heeft voorgelegd. Hierbij kwam ook tot uitdrukking, dat men door nog verdergaande mechanisatie en andere methoden tot kostprijsver laging kan komen. Kwart eeuw bureau voor groepsverzekering In besloten kring is onlangs aan dacht geschonken aan het 25-jarig jubileum van 't Bureau voor Groeps verzekering, een instelling welke on der gemeenschappelijk toezicht van de Nationale Levensverzekeringbank n.v. en de n.v. Levensverzekering maatschappij van de Nederlanden van 1845, het bedrijf van de collectieve pensioenverzekering uitoefent. Krach tens een collectief contract zijn deze beide maatschappijen hoofdelijk aan sprakelijk ten aanzien van de verze kerde uitkeringen. De bovenste foto laat zien hoe vier trommelaars en een bek- kenist van een Egyptische mi- M litaire band in de Egyptische stad Aboe Soeweir oefenen om de troepen van Nasser met lf triomfmuziek te vergezéllen m tijdens de terugkeer in de m Suezkanaal-zone. De onderste foto toont „de mil- s ziek" van de tegenpartijtwee l§ tuba-spelers van een Israëli- sche militaire band, die in Tel Aviv, staande naast een zwaar stuk geschut, voor plechtige M tonen zorgen tijdens de beëdi- ging van nieuwe officieren. l«lllllllll»llllllllll!lll»l!lllllllll!!!lllllllllll«lllllllllllllllllllllll!lllll!llllli Landbouw in Wieringermeer: inkomsten 12 miljoen lager In de Wieringermeer, waar ak kerbouw het hoofdbestaansmiddel Is, zal door de ongunstige weersom standigheden van dit jaar op meer dan twaalf miljoen gulden aan- minder inkomsten dan in 1955 moeten worden gerekend; dit heeft een summier onderzoek uitgewe zen. Daar de bedrijven in de Wierin germeer zeer hoge pachten moeten opbrengen zullen vele moeilijkhe den ontstaan. Overigens zal aan het gehele vraagstuk der hoge pachten aandacht moeten worden geschon ken, zo merkte de voorzitter van de r.-k. land. en tuinbouwbond, de heer G. W. Kampschör, op in de Haarlem gehouden jaarvergadering. Sprekende over het S.E.R.-rapport inzake de bestedingen merkte de voorzitter op, dat het hem verbaasd had, dat daarin geen aandacht is geschonken aan de benarde positie waarin de Nederlandse landbouw verkeert en derhalve door de S.E.R. geen corrigerende maatregelen ten behoeve van de landbouw worden aanbevolen. De mogelijkheid achtte hij niet uitgesloten dat de regering en de Staten-Generaal zich zullen trachten te verschuilen achter het unanieme rapport van de S.E.R., wanneer het gaat om de verwezenlij king van de onlangs door de georga niseerde landbouw bij de regering in gediende voorstellen. Nixon zal woensdag in Wenen aankomen Maandag is officieel te Wenen me degedeeld dat de Amerikaanse vice- president, Richard Nixon, woensdag a.s. voor een niet-officieel bezoek van drie dagen in Wenen zal aanko men. Nixon zal een aantal kampen voor Hongaarse vluchtelingen bezoeken. Hg zal besprekingen voeren met pre sident Kömer, bondskanselier Raab en vice-kanselier dr. Scharf. Pleit van C.N.V. voor christelijke bejaardenbond Het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland heeft bij het con vent der ehristelijk-sociale organisa ties waarin de christelijke werge- verscentralen samenwerken met het C.N.V.) de vorming van een christe lijke bejaardenbond aan de orde ge steld. De aanleiding hiertoe bestaat in de aanvaarding door de verbondsraad van het C.N.V. van een advies der sociaal-pedagogische commissie van dit verbond. In haar advies spreekt deze commis sie uit, dat het gezien de huidige organisatorische ontwikkeling van het bejaardenwerk, alsmede om een ge vaarlijk vacuum te vullen noodza kelijk is zo spoedig mogelijk tot het oprichten van een Nederlandse chris telijke bejaardenbond over te gaan. Deze bond zou voor allen moeten openstaan, die een zekere leeftijd heb ben bereikt. Volgens de commissie zal het op richten van zulk een bond niet moeten geschieden door de christelijkz vakbe weging, doch overleg zal moeten plaats vinden in het convent der chris- telïjk-sociale organisaties. Werkgevers steunen het prijsstabilisatiebeleid De besloten ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, gewijd aan het vraagstuk der prijsstabilisatie en gehouden op 11 december in „Diligentia" in Den Haag is tot de conclusie gekomen, dat het Verbond van Nederlandse Werkge vers achter de politiek van minister "irjlstra dient te staan, daarby aan bestuur opdragend over de bezwaren, die de uitvoering van de prysstabili- satiepolitiek voor het bedrijfsleven meebrengt, voortdurend een nauw overleg met het departement van economische zaken te plegen. Het ver bond was bereid de samenwerking, welke in de S.E.R.-commissïe zo treffend tot uiting is gekomen, onder de gewaardeerde leiding van zijn voorzitter doelbewust te vervolgen. Dit wordt medegedeeld in „De Nederlandse Industrie", orgaan van 't verbond, dat vandaag is verschenen. (Slot van nag. 1) zou minister Hofstra wellicht niet ge sproken hebben over „fantastische", maar over „vérstrekkende eisen" of over „goed gedocumenteerde nota's". Want met de wereld van de vakbon den zyn de belde ministers van nature bekend en vertrouwd, terwijl 7,ij dat niet zijn met die van de landbouw. De heer Louwes verzekerde, dat hy geen ogenblik twijfelde aan de goede trouw van de beide bewindslieden, maar hy verzekerde de aanwezigen: „WH heb ben slechts redelijke eisen gesteld!" Het forum sprak voorts nog over de landbouwpolitiek op lange termijn, waarbij met name werd gepleit voor een één-prijzenstelsel. Tenslotte werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het veilig stellen van de positie van de landbouw. Vrijwel alle spre kers vroegen in dit verband een goede behartiging van de public-relations. De heer Louwes wees er hierbij op. dat het belangrijk is een stem in het kapittel te hebben op die plaatsen, „waar de politiek wordt gemaakt". En hierbij gewaagde hij van het grote belang, dat de So ciaal Economische Raad heeft als „voor-parlement". Het zal ook no dig zyn, dat de landbouw een „brain-trust" achter zich krijgt, zo zette de heer Louwes verder uit een, die in dit verband de vakbe weging ten voorbeeld stelde. Ten slotte hield deze spreker nog een warm pleidooi voor het verster ken van de politieke invloed ten dienste van de landbouw. De voorzitter, de heer Dekker, gaf na het forum een samenvat ting. Deze vergadering werd bijgewoond door een groot aantal genodigden, o.a. de leden van Ged. Staten, de heren C. Philipse en ir. G. P. M. Dikötter. de burgemeester van Middelburg, mr'. dr. N. Bolkestein en het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, drs. Th. Westerhout. De heer Dekker wees er bij de ope ning op, dat de rijksdienst voor land- bouwherstel opgehouden heeft te be staan. Hij sprak een woord van dank voor al het belangrijke werk, dat deze dienst in Zeeland heeft gedaan, waar door de gevolgen van oorlogen en wa tersnood zijn verlicht. Hij deelde me de, dat de georganiseerde landbouw in samenwerking met de twee centrale boerenleenbanken een bemiddelings orgaan voor de bouw van eigen wo ningen in het leven heeft geroepen, hetgeen van belang is voor de arbeids voorziening. De contributie voor de fruittelers is thans gelijk aan die van Ds. J. Meester 25 jaar predikant Donderdag 20 december a.s. zaj het 25 jaar zijn geleden dat ds. J. Mees ter. thans wonende te Amsterdam, werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Ds. Meester werd op 11 april 1903 te Bunschoten-Spakenburg geboren, was tot zyn negentiende jaar werk zaam in het bedrijf van zijn vader, bezocht daarna het Baarns lyceum en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en aan de theologische hogeschool te Kampen, waar hij in de zomer van 1931 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat kan didaat Meester door de classis Amers foort was beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij op 20 december 1931 door ds. P. de Jong van 's-Gravenhage, toen predikant te Bunschoten-Spakenburg, te Brouwershaven in het ambt beves tigd. In deze zijn eerste gemeente maakte ds. Meester zich in april 1946 los van de synodale besluiten en dien de tot nog anderhalf jaar de Gerefor- meerde Kerk van Brouwershaven on- derh. art. 31 ICO. Op 9 november 1947 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Haarlemmermeer-Oost zijde, vanwaar hij op 1 maart 1951 naar Amsterdam-Zuid vertrok. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Drachten voor bijzondere werkzaamheden: H. J. Vis ser te Saaxum Gr. Benoemd tot hulppredikant te Nie- hoven: E. M. Robert, hulppredikant te Niekerk-Vliedorp Gr. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nagele Noord-Oost polder: A. J. Jelsma, kandidaat te Amsterdam. Aangenomen naar Dronrijp: G. H. Gerritsen, kandidaat te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Milwolda (Old.): W. v. Heest te Rozenburg en H. van der Schaaf te De'Krim. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Middelburg: W. C. La- main te Grand Rapids U.S.A. de landbouwers, namelijk 1.50 per ha. Het ledental van de Z.L.M. be draagt thans 6241. REDE DE HEER PHILIPSE Namens het provinciaal bestuur werd het woord gevoerd door gedepu teerde Philipse. die verzekerde dat dit bestuur van harte meeleeft met de maatschappij. Deze spreker noemde 1956 een moeilijk boerenjaar en ver klaarde met zorg de toekomst van de landbouw tegemoet te zien. Hij waar schuwde er voor bedrijven te kopen uitsluitend „uit landhonger" en wees Cr op. dat de seizoenwerkloosheid dwingt tot een vaste kern op de be drijven en een verantwoord teeltplan. Inpoldering van het land van Saaftinge noemde dc heer Philipse van het grootste belang. De moei lijkheden, die deze inpoldering nog in de weg st$an, dienen overwon nen te worden! aldus spreker. Voorzitter Dekker sprak daarop hartelijke woorden van gelukwens aan het adres van de commissaris der ko ningin in verband met diens vyftig- ste jaardag. Hij verzocht de heer Phi lipse de commissar's deze gelukwen sen over te brengen en deelde mede, dat het bestuur aan de jarige een boek zou aanbieden van Cas Oorthuys, waarin Ir. Geuze een opdracht had ge schreven „uit waardering voor het onvermoeide streven van de commis saris voor Zeelands welvaart". Op de ze woorden volgde een hartelyk ap plaus. Het woord werd tenslotte nog ge voerd door de burgemeester van Mid delburg, die In vlot betoog enige ver schillen tussen stad en platteland be lichtte en door mevrouw Huysman Griep, die voor het laatst als presiden te van de Zeeuwse Bond van Platte landsvrouwen de Z.L.M.-vergadering bijwoonde. De heer Dekker huldigde haar voor het vele werk, dat zij in de ze functie had verricht. Voor de rede van de algemeen voor zitter, ir. M. A. Geuze, die wegens ziekte verhinderd was en welke rede werd voorgelezen door secretaris mr. J. F. G, Sèhlingemann, verwijzen wij naar pag. 2. Geen wijzigingen in tarweprijs te verwachten. De overschotsituatie voor tarwe is van invloed geweest bij de onderhan delingen over het afsluiten van de internationale tarwe-overeenkomst 1956 in het bijzonder bij het vast stellen van de prijzen, aldus de rege ring in haar nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie uit de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot goedkeuring van de op 25 april 1956 te Washington tot stand gekomen internationale tarwe-over eenkomst. Over de vraag of in deze situatie niet van de exporterende lan den verwacht had mogen worden, dat zij als tegenprestatie meer landbouw- produkten, waarvan er in Nederland een overschot zou kunnen zijn. zou den afnemen, wordt opgemerkt, dat er in principe binnen de overeenkomst reeds een evenwicht bestaat tussen prestaties en contraprestaties der partijen. Overigens betekent de deel neming van ons land ook geenszins, dat er extra-invoer van tarwe zal zijn ter vermindering van overschotten in sommige der exporterende landen. Dat de verkoopprijzen, in de afge lopen jaren boven het niveau van de basisminimumprijs zijn blyven liggen, is zeker in belangrijke mate een ge volg van de verkooppolitiek van de tarweorganisaties in de grootste ex- sorterende landen en van de bereid- ïeid in die landen om zeer grote voor raden aan te houden. Wat betreft de te verwachten tarweprijs kan niet veel a n drs gezegd worden dan dat er weinig reden is om in de eerste maan den nog belangrijke wyzigingen te verwachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8