Polder Oostelijk Flevoland is thans nog een barre woestenij Geelongwuivende palmen en olie Kardinaal Mindszenty: niet tot zijn volk kan leider die spreken DINSDAG 18 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 NOG WITTE VLEK OP LANDKAART I CA fïfifl lx' het vijfde jaar kunnen de landerijt Land van 54.000 ha over tien jaar in volledige exploitatie (Van een onzer verslaggevers) \\y zyn uitgezonden naar het beloofde land. Wy zijn ook teruggeko men; zy het niet beladen met druiventrossen en honing. Want, van de vruchtbare vlakten van het droogvallende land de polder Oostelijk Flevo land, hebben wy nog niets gezien. In dat korte wintertje in november daalden wy van de dyk by de Kamperbrug af, de witte zandvlakte op. Dat was het nieuwe land, een barre koude woestijn, waarover de oosten wind woei die gryze zandsluiers voortdreef, tot ongeveer twee kilometer verder het water weer begon. De oostenwind was op die dag nog de grootste drooglegger: het water werd weggedreven naar de westelijke oevers en liet een heel stuk van de oostelijke zandvlakten vr|j. Toch gaf deze korte rit over zandplaten en stukjes landijs een eige naardige sensatie, waaraan men zich moeilijk kan onttrekken. Niet al leen om het feit, dat door de toevalligheid van het vorstweer nu onze Volkswagen de eerste auto in de komende 54.000 ha grote polder moest zyn: het was meer de idee, onbekend gebied te betreden: een witte vlek op de landkaart. De bodemkundigen van de dienst Zuiderzeewerken zijn overigens al sinds jaar en dag met het bodempro fiel van oostelijk Flevoland ver trouwd geraakt en op een grote kaart in het laboratorium te Kam pen staan in de toekomstige polder op regelmatige afstanden nulletjes getekend: de boorgaten voor het bo demonderzoek. Op andere kaarten staan de grondsoorten, de hoogte verschillen, kortom alles, al precies aangegeven. Want Oostelijk Flevoland wordt de vetste brok, die onze ingenieurs aan de zee ontfutselen: voor het grootste gedeelte bestaat deze polder uit zwa re kleigrond. Zand is er alleen maar aan de oppervlakte langs de oude kustrand, dug van Kampen tot Har derwijk. Dat hebben de boringen allemaal aan het licht gebracht. Toch worden alle droogvallende gronden opnieuw onderzocht. Op onze tocht door het jonge land kwamen wij dan ook drie man tegen, voor kar teerders. Op re gelmatige afstanden, binnen de vier hoeken van de reeds in het water geboorde gaten, namen zij opnieuw grondmonsters. Hun voetstappen, en kele dagen tevoren in de weke bo dem gezet en nu hard bevroren ge conserveerd, vormden al een soort paadie in het onbekende. Momenteel wordt er in de polder nog druk gevaren: baggermachi nes zijn met de kanalen en met do sleuven voor de grote wegen bezig, zandbakken glijden nog in lange slierten door het wa terland en een enkel zeiltje van een vissersboot is er ook nog te zien. Er wordt nog hard. gewerkt aan de verbinding ElburgFlevoland: in het hier ongeveer 500 meter brede ringmeer is een dam geworpen, waarin een hoge betonbrug wordt ge bouwd. Ook de oude havenvaart, die dus nu in het randmeer uitmondt, wordt terdege verbeterd. Randmeer Het randmeer, dat op de hoogte van Kampen bij de Roggebotsluis begint en tot de Hardersluis bij Har derwijk loopt, krijgt in de toekomst een verhoogd waterniveau. Door de gehele lengte is een vaargeul gebag gerd en met het zand, dat hierdoor vrij kwam is onder meer langs de rand een soort recreatieterrein ge maakt: verschillend van hoogte. Ook zijn in de brede gedeelten van dit randmeer eilandjes gespoten, als broedplaatsen voor vogels, of als toe komstige recreatieterreinen. Door de aanleg van dit Veluwe- meer hoopt men uitdroging van de randgebieden tegen te gaan. Daarom wordt ook het waterniveau van dit meer omhoog gebracht en krijgt straks de polder zelf twee waterpei len: in het gebied langs de oude kust iets hoger dan elders. Deze getrapte bemaling wordt ook reeds in de Noord-Oostpolder toegepast. In september zijn de gemalen in werking gesteld en sinds die dag is de waterspiegel ongeveer 50 centi meter gezakt. Dag en nacht draaien de dieselpompen in Lelystad en ma len hun drie keer vijfhonderd kubie ke meter water per minuut: dat is dus per gemaal per minuut honderd duizend flinke emmers vol water. T ien jarenplan Er wordt op gerekend, bijzon dere omstandigheden buiten beschou wing gelaten dat eind juli, begin augustus 1957 in de gehele polder het water binnen de kanaalboorden zal zijn. Dat dan dus de polder „droog" ligt. In 1957 begint de cultuurtechni sche dienst het werk in de nieuwe polder. In 1967 hoopt men de laatste De eerste auto in Flevoland, dunk zij de omstandigheid dat. de grond hard bevroren was. bedrijven in pacht te kunnen uitge ven. Hiertussen ligt dus een tienja renplan met als grondslag een gigan tische arbeid. Oostelijk Flevoland zal, evenals de vorige polders, de eer ste jaren geëxploiteerd worden dooi de staat. Een enorm landbouwbedrijf, met een trapvormige ontwikkeling, waarbij het hoogste punt ongeveer in 1964 zal worden bereikt. Vier jaren zijn er gemoeid met het in cultuur brengen van de kavels, in Bestel kolen snel. De bond van Nederlandse handela ren in brandstoffen verzoekt met 't bestellen van brandstoffen niet tot 't laatste moment te wachten, doch dit zo vroegijdig mogelijk te doen, tenein de het bezorgen van kolen met een minimaal gebruik aan benzine moge lijk te maken. Op de grote boulevard van Geelong, een stadje in de Australische staat Victoriadat door de ontdekking van aardolie tot grote welvaart kwam, is het goed uitrusten van de vermoei enissen. De prachtige natuur maakt goed, weit de Australische steden aan amusement missen. het vijfde jaar kunnen de landerijen worden uitgegeven. Het fs de verwachting, dat de zwa re kleigronden in het midden van de polder de eerste jaren niet betreden kunnen worden. De cultivering van de polder geschiedt dus langzamer hand vanuit de randgebieden. Op het hoogtepunt zal het landbouwgebied in beheer bij de staat ongeveer een 24.000 ha omvatten, in de randgebie den zullen dan echter de eerste be drijven al lang zijn verpacht. Voor het cultuurrijpmaken van de gronden zal een groot aantal mensen nodig zijn, maar bovendien een enorm machinepark. Er moet ont zaglijk veel arbeid gebeuren: alleen al het uitgraven van de tochtsloten vergt een verplaatsing van 11 mil joen kubieke meter grond. Er moeten 2000 kilometer sloten worden ge maakt, 40.000 kilometer greppels ge graven worden. Het net van draineer- buizen wordt ongeveer 30.000 kilo meter totaal, waarvoor ongeveer 100 miljoen draineerbuizen nodig zijn. Het machinepark wordt dan ook zeer uitgebreid: zo ongeveer 15 bulldozers, 10 grote greppelfrezen, 15 machines voor het leggen van draineerbuizen, enz. Daarbij komen nog de behoeften van de landbouw exploitatie: plus minus 150 rups trekkers, idem zoveel wieltrekkers, met bijbehorende ploegen, eggen, zaaimachines en dergelijke. Voor het oogsten zullen minstens 160 combi nes van het grootste type nodig zijn. In 1965 zal er bijvoorbeeld ongeveer 10.000 ha tarwe geoogst moeten wor den, ongeveer 4000 ha koolzaad, 4000 ha gerst en 600 ha lucerne en vlas. En in de laatste jaren zullen er ongeveer 2000 landbouwbedrijven, 300 groente- en fruitbedrijven en 5000 woningen gebouwd moeten wor den. De voorkarteerders van de verre ho rizon op weg naar een warm hoekje. Hun voetstappen van de vorige dug hebben in dit land al een soort pud aangegeven. „Serbadjadi" overweegt een vestiging buiten Indonesië De cultuur maatschappij Serbadjadi is voornemens voort te gaan met de rubberproduktie in Indonesië, maar wil tevens uitkijken naar mogelijk heden om de produktie ook elders te ondernemen. Dit hebben aandeelhouders verno men in een dezer dagen gehouden buitengewone vergadering, waar in de directie het voorstel heeft toe gelicht of f 500.000 beschikbaar te stel len voor het geval directie en commis sarissen het geraden achten een be drijf buiten Indonesië te stichten. De heer J. G. Loeber, directeur, deelde o.a. het volgende mee: „Sedert jaar en dag heeft de Serbadjadi een rubberproducerend bedrijf in Indone sië. Op het ogenblik zijn de omstan digheden om in Indonesië te werken niet bepaald rooskleurig. Wij consta teren, dat de situatie daar voor ons steeds moeilijker wordt. Dit heeft ons er toe gebracht te overwegen of het wel verstandig is alle eieren in één mandje te hebben en of het niet be ter is een risicospreiding toe te pas sen door uit te zien naar werkzaam heden in andere gebieden." Verpakking is bij export een ingewikkeld probleem Verpakking is bij de export soms een inge wikkeld probleem. De Arabieren bijvoorbeeld hebben naar wij le zen in het N.H.M.- Kompas 1956 graag een kleurige verpak king, maar men doet er goed aan de ver pakking van welk pro- dukt dan ook niet te blauw te maken, want blauw is de voornaam ste kleur van de vlag van Israël. Stervormi ge figuren, die aan de Davidsster herinneren, zyn al evenzeer contra bande. Men moet het maar weten. Ook bij export naar Hongkong dient men voorzichtig te zijn met blauw, althans in com binatie met wit, want dat zijn de Chinese kleuren van de rouw. Met blauw en wit wekt men daarom bij de Chinezen alleen maar afkeer op; met rood en geel daarentegen kan men bijna zeker zijn van succes, want die combinatie is zeer po pulair. Wie naar Birma wil exporteren, moet be paald niet proberen 'n goede beurt te maken met bijvoorbeeld de Birmese vlag of de Birmese prauw, want die zijn als handels merk wettelijk verbo den. Afbeeldingen van godsdienstige aard le veren ook alleen maar moeilijkheden op. Men doet verstandiger het eens te proberen met figuren van dieren en voorwerpen, die dan in sprekende kleuren moeten worden uitge voerd. De uitvoer naar Saoe- di-Arabië biedt voor handelaars in varkens vlees, varkensleer, mu ziekinstrumenten (be halve voor het leger), beeldjes van mens en dier en speelgoed in de vorm van poppen en dieren geen enkel em plooi, want al deze ar tikelen druisen in te gen de Islamitische ge loofsopvatting. Ook het trekken van wis sels met een rente clausule heeft geen zin. want in de Mohamme daanse wetgeving is de betaling van rente niet toegestaan. Wie ondanks dit alles toch nog zaken met Saoedi-Arabië wil gaan doen, zal er zelf neen moeten gaan. Alleen j>ersoonlijk contact wordt er gewaardeerd: op schriftelijke aan biedingen wordt ge woonlijk niet geant woord of ze worden slepend gehouden, zon der dat er een beslis sing komt. Een positie ve afwijzing moet men niet verwachten dat zou een tè onbeleefd gebaar zijn. NEDERLANDSE BEDRIJVEN ACTIEF Zeeuws gezin deelt in welvaart van Australische badplaats (Van onze correspondent in Australië.) Geelong, in de Australische staat Victoria, is de stad van de olie. Het motto van deze stad is: „By the right use of God's gifts" (door het juiste gebruik van Gods gaven). En Geelong maakt er juist ge bruik van, anders zou er momenteel geen project van bijna vijf mil joen gulden onder handen zijn. Er was al goud, wol en tarwe in het stadje, maar pas de laatste ontdekking: olie, deed het geld breed uit stromen. En van al die welvaart vangt het echtpaar F. Dorjee-Boon- man ook een .spatje" op. In Geelong is de Nederlandse In dustrie actief. „Werkspoor" voert er reeds vele jaren grondboringen uit en bouwt er olieraffinaderijen, de „Shell" telt vele honderden Neder landse immigranten in de rijen van zijn arbeiders en het grote bagger- werk voor havens enz. werd groten deels door een Nederlandse maat schappij uitgevoerd. Geelong heeft de immigrant veel te RELAAS OVER DE HONGAARSE OPSTAND (4; slot) Zijn bevrijder, majoor Palinkas, viel bij Kadar in ongenade (Door Russell Jones van United Press). Londen, december Elke ochtend tegen tien uur beklimt een klein Hongaars vrouwtje de trap naar de derde verdieping van de Amerikaan se ambassade in Boedapest, op weg van de keuken naar de kardinaal, met diens ontbijt, dat typisch Amerikaans is: roer-ei, toast, vruchtensap en koffie. Ze klopt op de deur en zet het blad net om de hoek op een stoel. De man die het daarna weer opneemt is klein en gebogen door zijn 64 jaren. Dat is Josef kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, een pries ter zonder kudde, een leider die niet meer tot zijn volk kan spreken. Op de morgen van de vierde november, de dag waarop de Russen aanvielen, kwam Mindszenty naar de Amerikaanse ambassade. Zes da gen, van 4 tot 10 november, was hij vergezeld door zijn secretaris,-pater Egon Turcsanyi, maar dit laatste contact met zijn kerk verloor hij toen Turcsanyi op 10 november werd gearresteerd bij een poging het land te ontvluchten. Er worden geen berichten of boodschappen aan de kardinaal af gegeven, er gaan geen boodschap- schappen van de kardinaal naar de buitenwereld. De enige bezoeker die werd toegelaten kwam door de ver gissing van een van de ambassade leden. Alle anderen zijn beleefd maar beslist afgewezen. Elke nieuwe dag lijkt op de oude bij de kardinaal. Hij staat om zeven uur op en bidt en mediteert tot het ontbijt. Na het ontbijt werkt hij aan het verhaal van zijn acht jaar in communistische gevangenissen of onder huisarrest. Maar de kardi naal heeft geen voorbereidingen getroffen om dit verhaal te publice ren en men heeft hem gezegd dat dit ook niet kan gebeuren zolang hij in de Amerikaanse ambassade ver blijft. De kamer waarin de kardinaal woont en werkt is het kantoor van de Amerikaanse gezant Thomas R. Wai- les. De met leer beklede bank doet als bed dienst. Het bureau van de gezant doet dienst als schrijftafel, eettafel en altaar. De bevrijding Een groep Hongaarse soldaten on der leiding van majoor Josef Palinkas bevrydde de kardinaal op de ochtend van de 31e oktober. Sindsdien is Pa linkas by Kadar in ongenade, en de huidige regering beweert dat diens werkelyke naam Paltaviclni was, een van de oude Oostenrijks-Hongaarse geslachten. Palinkas arriveerde met twee tanks, een pantserwagen en een legerauto bjj het oude huis in Felsoe Peteny, 90 kilometer van Boedapest, een paar minuten voor nog twee an dere groepen bevrijders aankwamen met hetzelfde idee. Onmiddellijk bracht men de kardi naal naar diens paleis in Boeda over. Sinds ik Boedapest op 5 december verliet heb ik veel westelijke waarne mers twee tegenstrijdige theorieën horen verkondigen over de kardinaal en de Hongaarse revolutie. De eerste is dat hij de situatie had kunnen redden en de tragedie van 4 bieden en het valt dus te begrijpen, dat 10 procent van de 80.000 inwo ners uit „nieuwe Australiërs" be staat. Loop door het grote magazjjn van Solomons in de Moorabool Street, de winkelstraat van Geelong, of door het enorme Meyer Emporium: over al wordt wel Nederlands gesproken. Het is een mooi stadje, met prachtige zwembaden en speel tuinen en het is aan de befaamde Eastern Beach gelegen. Geen wonder dat het echtpaar Dorjee verklaart: „Wij vinden het hier heerlijk en verlangen niet meer naar de Hollandse winter". Voor mevrouw Dorjee (zij woonde vroeger aan de Timansweg in 's-Hee- renhoek) is het allemaal nog wel een beetje nieuw, want pas enkele maan den geleden voegde zij zich bij haar Naar een andere gevangenis De bevrijding van Josef kar- dinaal Mindszenty was een van f= de hoogtepunten van de Hon- gaarse revolutie. Helaas bracht hij slechts een paar dagen in M p vrijheid door voor hij, door de p omstandigheden gedwongen, op- nieuw zijn toevlucht moest zoe- p ken in een gevangenis, die wel- p iswaar minder onbehaaglijk was dan de communistische, s maar die onder de gegeven p omstandigheden toch gevange- nis blijft. Russell Jones van M p United Press beschrijft in dit p artikel het leven dat de kardi- naai nu in de Amerikaanse H m ambassade in Boedapest leidt. il p Dit is het laatste van een p serie artikelen geschreven na- p dat Russell Jones op 5 decém- ber door de regering Kadar ge- noodzaakt werd Hongarije te jl p verlaten. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllll november had kunnen voorkomen als hq de oproep van Nagy aan de arbei ders om hun wapens neer te leggen gesteund had en gevraagd had aan de arbeiders het werk te hervatten. Nie mand had meer reden om het commu nisme een halt toe te roepen dan Mindszenty en Nagy was een commu nist, zeiden deze waarnemers. Maar, zegt men, Mindszenty had Nagy moe ten steunen omdat een vogel in de hand beter is dan tien in de lucht. De vrijheid zou op de duur gekomen zijn. Maar inplaats van Nagy te steunen viel Mindszenty die regering aan en noemde hen „erfgenamen van een ge- verloofde, die inmiddels haar echt genoot is geworden. Zij arriveerde per vliegtuig in Syd ney, stapte daar meteen in het hu welijksbootje en na een daverende bruiloft in de Nederlandse club te Sydney vloog het echtpaar naar Gee long. Huisvestingsproblemen, zoals de meeste immigranten hebben, wa ren er niet, omdat de heer Dorjee er al enkele jaren woonde. Mevrouw Dorjee voelt zich daardoor helemaal geen immigrante; integendeel, naar haar gevoel is zij nog steeds op hu welijksreis Geen romantiek Vele aspirant-emigranten koeste ren de hartewens om in Australië op het platteland te gaan wonen. Z(j verwachten daar de romantiek te vinden van cowboys, paarden en schapen. Wij hebben al eerder ver teld, dat de realiteit die heus zo leuk niet is In de meeste gevallen de romantiek al heel spoedig over heerst. De heer Dorjee bekende het eer lijk: ook hem viel het tegen in het achterland van Australië. Hij trok ruim 300 kilometer de staat West- Austalië in, deed er timmerwerk op een schapenfarm, maar had er al gauw genoeg van. Terug in Perth, de hoofdstad van deze staat, viel het moeilijk weer aan werk te komen, todat een ken nis hem op Geelong attent maakte en tevens voor een baan bij de Shell zorgde. De heer Dorjee werkte eerst in de elektriciteitsafdeling, later bij de olieregelingen. En nu is hij best tevreden met zijn baan, al zijn er betere mogelijkheden. Zijn plan is om verder te studeren voor technisch te kenaar, waartoe in zijn woonplaats de mogelijkheid bestaat. „Je kan in dit land iets bereiken", aldus de heer Dorjee. Mooie natuur Zoals de meeste steden in Australië kan ook Geelong wei nig bieden op het gebied van amusement, maar het leven in de natuur vergoedt veel. Er is strand, plantsoen, berg en bos. Vandaar dat men het met de woongelegenheid niet zo nauw hoeft te nemen. Want de flat, die de familie Dor jee onlangs bemachtigde, geeft wel betere accommodatie dan het hostel, waar de Zeeuwen eerst woonden, maar toch moeten zij zich nog vaak behelpen. Op vrije dagen trekken zij echter de prachtige vrije natuur in. Dit land heeft jonge mensen ge noeg te bieden, maar men moet zich weten om te schakelen en het echt paar Dorjee heeft daar geen moeite mee gehad. Het kan het nieuwe va derland aanvaarden en ziet in Gee long een goede toekomst liggen. „Misschien kan er binnen enkele jaren nog wel een reisje naar Zee land op overschieten", aldus de vrouw des huizes. Overigens heeft zij er geen behoefte aan déze stad van olie, goud. wol en tarwe voorgoed de rug toe te draaien en haar echtge noot is het daarmee volkomen eens. en privileges en een terugkeer naar he'_ systeem van privé-bezit. Daarin ligt de tweede theorie die men hier naar voren brengt: Dat de kardi naal door zijn openlijke verklaringen de tweede aanval had bespoedigd, in een toestand die tot het uiterste ge spannen was. Naar myn mening, en ik weet dat deze door gezaghebbende diplomatie ke waarnemers in Boedapest wordt gedeeld, zyn beide theorieën fout. want men ziet een belangrijk feit over het hoofd: dat de tweede Sowfet-Rus- slsche aanval werd voorbereid zodra de eerste bleek te mislukken. Het Hongaarse volk had het Rode Leger broken systeem" Hij vroeg om terug- 1 vernederd cn daarvoor moest het boe gave van de kerkelijke eigendommen ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7