f KLANKBORD Tegen geheimzinnige dr. Otto John werd twee jaar tuchthuis geëist Vleugellamme „Statendam" veilig WELVAARTSVERRUIMING AAN ARBEIDERS NIET ONTNEMEN I Het Wereldgebeuren Nsn DINSDAG 18 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT .3 „VOOR DE TOEKOMST GEBROKEN" Verspreider van valse of op grove wijze verdraaide gegevens De openbare aanklager bij het Westduitse hooggerechtshof te Karlsruhe heeft maandag tegen dr. Otto John, het voormalige hoofd van de Duitse contra-spionagedienst, een straf van ten hoogste twee jaar tuchthuis, met aftrek van een jaar voorarrest geëist. Voorts eiste hij, dat John geduren de drie jaar geen openbaar ambt mag bekleden en niet gekozen mag wor den. Hij noemde John een „zwakkeling", geen misdadiger.' Men verwacht, dat het hof nog voor Kerstmis een uitspraak zal doen. Zoals bekend verdween John in Juli 1954 onder geheimzinnige omstandig heden naar Oost-Duitsland, vanwaar hij een jaar geleden onverwachts naar de bondsrepubliek terugkeerde. Volgens de openbare aanklager heeft John zich schuldig gemaakt aan het verspreiden van „valse of op gro ve wijze verdraaide gegevens". Van overmacht kon zijns inziens niet w-orden gesproken, daar John niet on der dwang of bedreiging van zijn le ven had gehandeld. De beklaagde had veeleer de rol van „voorvechter voor de hereniging van Duitsland en tegen de herbewapening van West-Duitsland" willen spelen om zijn geldingsdrang te bevredigen. Overigens had, naar de mening van de openb. aanklager, Johns besluit om zich achter het „IJzeren Gordijn" als propagandist te laten gebruiken niet veel te betekenen gehad, gezien de „oppervlakkigheid van karakter" van de beklaagde. Zijn actieve deelneming aan de „koude oorlog" in het vijandelijke kamp moesj echter bestraft wor den. De aanklager verzocht het hcoggei-echtshof bij zijn uitspraak rekening te houden met het feit, Achtergrond van onrust in wisselmerengebied Van officiële zijde wordt medege deeld, dat de recente min of meer alarmerende berichten uit buitenland se bron omtrent onrust in het Wissel merengebied in Nederlands Nieuw- Guinea betrekking hebben op het voorgevallene te Onbano op 4 novem ber j.l. „Uit Hollandia werd reeds op 6 en 8 november bericht, dat te Obano aan het Paniaimeer een Ambonese zendingsonderwijzer en zijn gezin en een Papoea-politieagent werden ver moord. Het zendingsvliegtuig werd vernield en de zendingsgebouwen in brand ge stoken. Er zijn bij de zending geen verdere slachtoffers te betreuren dan de reeds gemelde. De streek om het Paniaimeer is nog onrustig. Er wordt intensief gepa- rtouilleerd door de politie, waarbij steun wordt ontvangen van welgezin de Kapukou's. De achtergronden van de moeilijk heden zijn geen andere dan die. welke men verwachten kan bij de pacificatie van elk primitief volk. Eeuwenlang is de bevolking van het centrale berg land gewend geweest aan eigen rechtsopvattingen en aan het toepas sen van barbaarse gebruiken als het verminken en vervolgens het doden van overspeligen, het doodpijlen van weduwen, enz. Elke inmenging op dit gebied van bestuur of zending en missie ontmoet weerstand en kan aanlei ding geven tot lokale uitbarstin gen. In de afgelopen jaren hebben verschillende epidemieën aan de Wisselmeren: mazelen, kinkhoest, griep en varkensziekte slachtof fers gemaakt. Ook zulke omstan digheden kunnen reacties opwek ken bij een primitieve bevolking", aldus van officiële zijde. Rode Kruis zond vlees naar vluchtelingenkampen De liga van Rode Kruisverenigin gen, die in Wenen een groot aantal vluchtelingenkampen ravitailleert, heeft het Nederlandse Rode Kruis verzocht of het ook de vleesvocding van 25.000 Hongaren gedurende een maand wil verzorgen. Zoals bekend, werd vorige week een dergelijk ver zoek gedaan ten aanzien van marga rine, waarbij voor drie maanden dagrantsoenen van 60 gram per per soon werden verzekerd Aan de nieuwe aanvraag heeft het Nederlandse Rode Kruis direct kun nen voldoen, dank zij giro 777. De intendance heeft een partij vlees in blik van netto 40.848 kg gekocht, ter waarde van f 115.716. Een deel van deze party is zaterdag verzonden, de rest volgt maandag. De liga kan dan aan 25.000 personen een maand lang 50 gram vlees per dag verstrekken. Zondag zijn bovendien 12 wagons met melkpoeder voor de kinderen in'Boe dapest verzonden. WAT ZE ZEGGEN. President Eisen hower van de Verenigde Staten: „Ex perts zijn heel prettig gezelschap voor experts". De Franse regisseur Sacha Guitry: „Vrouwen geven de voorkeur aan zwijgzame mannen, om dat zy ten onrechte aannemen, dat de zwijgzamen niet alleen zwijgen, maar ook naar haar luisteren". GEWICHTIG EXCUUS. Mevrouw Wilkins die niet minder dan 200 pond weegt (eerder meer) kreeg in Londen een boete van 11 pond omdat zij zo roekeloos had gereden, dat haar wa gen was omgeslagen. De rechter ne geerde haar verklaring, „dat zg echt een voorzichtige autorijdster was, maar dat er juist zoveel gewicht aan één kant van de wagen zat, dat die omsloeg". dat John „voor de toekomst ge broken zal zijn." De verklaring van John, dat hg onder de invloed van verdovende middelen naar Oost-Berlijn zou zijn ontvoerd, noemde de aankla ger volkomen onwaarschijnlgk. Het stond echter vast, dat John niet naar Oost-Berlgn was gegaan om verraad te plegen. Bij de beoordeling van het feit, dat John naar de bondsrepubliek was te ruggekeerd, moest men er rekening mee houden, dat zijn betekenis voor de communisten steeds meer was ge slonken en dat hij moest vrezen, dat hy op zekere dag gedwongen zou wor den om naar liet westen terug te keren, aldus de openbare aanklager. Het proces heeft zes weken ge duurd. Na Nehroe ook Tito naar Eisenhower? De „New York Times" schreef I maandag uit welingelichte bron in j Washington vernomen te hebben dat i president Eisenhower van plan is pre sident Tito van Joego-Slavië voor een bezoek aan de Verenigde Staten uit te nodigen. Met de premier van India, Nehroe, besprak Eisenhower gisteren in de rust van zijn boerderij te Gettysburg allerlei wereldproblemen. Puskas: „Wij keren niet terug naar Hongarije!" „Wij keren niet terug naar Boeda pest; onder de mooie hemel van Hon- garge willey wij niet meer leven", zo schrijft Ferenc Puskas, de bekende Hongaarse voetballer, in een artikel in het Italiaanse weekblad „Oggi". „Ik hoop ergens een rustig plekje te vinden waar geen gevaar bestaat voor tanks en voor kanonnen, en waar mijn dochtei-tje in alle rust groot kan worden, zoals alle andere kinderen ter wereld", aldus de linksbinnen van „Honved", die het betreurt dat som mige van zgn landgenoten genood zaakt zgn te repatriëren. K.A.B.-VOORZ1TTER MIDDELHUIS „Voorwaardelijke" rust in de loonsector „Om nu de prysontwikkeling in de hand te houden én prijsverhoging te beperken tot het onvermijdelijke, die nen de werkgeversorganisaties er voor in te staan, dat de loonsverhogin gen en andere verbeteringen in het al gemeen niet in de prijzen zullen wor den doorberekend", zo verklaarde de voorzitter der katholieke arbeiders beweging de heer J. A. Middelhuis op het maandag in Utrecht .begonnen congres der K.A.B. Er is een zekere beperking van de bestedingen nodig, van alle oestedin- gen, zoals die globaal worden gegroe peerd in overheidsuitgaven, investe- ï-ingen en in de consumptie van de gezinnen, aldus de heer Middelhiiis. Hij stelde, dat de grote belasting verlagingen en belastingfacilitei ten van 19o5 en de loonsverhogin gen van 1956 samen de bestedin gen aanmerkelijk hebben opge voerd. Indien de gestegen lasten van het bedrijfsleven geheel of ge- deeltelgk zouden worden doorbei-e- kend in de prijzen, dan zou volgens hem een afwentelingspolitiek in het leven worden geroepen, waar door d.m.v. prijsverhogingen aan de werknemers weer een deel of rpisschien wel geheel de welvaarts- veiTuiming zou worden ontnomen en loonactics niet zouden kunnen uitblgven. Al is de prijsstabilisatie niet absoluut waterdicht zo zei de heer Middelhuis, het lijdt geen twijfel dat zonder die prijsbeheersing de prijzen van vele ar tikelen thans belangrijk hoger zouden zijn dan nu het geval is. Hoeveel dat wel zou zijn kon hij niet in cijfers uit drukken, maar dat de prijspolitiek van minister Zijlstra succes heeft ge boekt. stond voor hem vast. Het staat naar zijn mening nu wel vast, dat er aan enige pigsverhoging niet valt te ontkomen. Door de verho ging van gas- en elektx-ieiteitstarieven heeft z.i. een aantal gemeentebesturen echter geen gelukkig voorbeeld gege ven. Door de verhoging van bus- en tram-tai-ieven ovenmin. Rijks- en la gere overheden zullen er ernstig rek?- ning mee móeten houden, dat ook zij een zichtbai'e en concrete bijdrage hebben te leveren aan het streven om de prijzen in de hand te houden. Overheden en bedrijfsleven hebben het voor een belangrijk deel in de hand of de werknemersvakbeweging in de loonsector voorshands de rust zal kun nen bewaren. De K.AJB. acht het ech ter joist en is bereid te verdedigen, Dit jaar reeds 73 miljoen kg uien geëxporteerd De Nederlandse uienexport bedroeg in de maand november bijna 20 mil joen kg. De .totale export van dit jaar kwam daardoor op 73 miljoen kg. Duitsland en Engeland waren de voornaamste afnemers mei respectie velijk 8li en 8 miljoen kg. Tsjecho- Slowakije nam een half miljoen kg. af. De ruim 300.000 kg., die voor Hon garije bestemd waren, zullen dit land waarschijnlijk wel niet bereikt heb ben. Sommige exporteurs zullen met deze transactie ongetwijfeld schade hebben geleden. Voorts werden nog geëxporteerd naar Afrika bijna 300.000 kg., naar België ruim 250.000 kg., naar Joego- Slavië bijna 250.000 kg.. West-Indië en het Engelse leger in Duitsland ruim 100.000 kg. en Zwitserland 20.000 kg. Naar de Scandinavische landen en Frankrijk was de export van geen be tekenis. Wellicht komen deze landen na de jaarwisseling nog op de markt. De concurrentie, namelijk Polen, Spanje en Italië, biedt echter een goe de kwaliteit aan. Indonesische legereenheid voor strijd tegen R.M.S. Luitenant-kolonel Soemoeat, com mandant van het zevende militaire territorium. (Ambon) heeft maan dag medegedeeld, dat in Oost-Indo- nesië een speciale legei'eenheid zal worden ingesteld voor het liquideren van de resten van het leger van de republiek der Zuid-Molukken op Ce- Israëlische regeringsautoriteit ten hebben bekendgemaakt, dat een Israëlische grenswacht M werd gedood en veel schade werd aangericht, toen Peda- yeens uit Jordanië aan de grens tussen beide landen het hoofdkwartier van de Israëtic m sche grenswacht op Israëlisch gebied met bommen opbliezen en daarna een aanval deden met handgranaten. De sporen van de aanvallers leidden re- gelrecht naar de Jordaanse p grens, aldus de mededeling. De foto toont een bewoonster van |1 het grensgebieddie de schade =1 opneemt.. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Togliatti blijft de baas bij communisten in Italië Palmiro Togliatti, die op het na tionale congres der Italiaanse com munistische partij, met andere leden van het centrale comité in het nieuwe comité werd herkozen, is maandag opnieuw secretaris-generaal der par- tij geworden. Luigi Longo werd her kozen als adjunct secretaris-generaal. Dit geschiedde op een bijeenkomst van het nieuwe centrale comité. Vijf tegenstandei's van Togliatti zijn uito het politiebureau verwijderd. Onder hen zgn een gewezen vrouw van Togliatti en haar broer. Politiek van meer belang wordt de verwijde ring geacht van Pietro Secchia, die als een vurig stalinist en als de leider van de linkse oppositie tegen Togli atti wordt beschouwd. Engeland rantsoeneert de benzine; in Frankrijk prijs flink omhoog Met ingang van gisteren is de benzine in Engeland gerantsoeneerd: de Britse motorvoertuig-bezitters krijgen niet meer dan 30 liter benzine per maand tot het Suezkanaal weer bevaarbaar is, de pijpleidingen van het Midden-Oosten zijn hersteld en de olie in de oude hoeveelheden naar Europa stroomt. Met Ingang van gisteren is de benzine in Frankrijk plotseling zes francs per liter duurder geworden. "de werknemers een bijdrage leve- °p de eerste da5 van de benzinedistributie, tierde te Londen de zwarte in datgene wat het landsbelang j handel in benzinebonnen reeds. De prijzen variëren van 2 tot 5 shilling voor eist, aldus de heer Middelhuis. een bon van een gallon. ER WAS GEEN GEVAAR VOOR SCHIP OF BEMANNING L. Smit en Co. ontstemd over wijze waarop Wijsmuller contract sloot O- t Debater A lan Tinda! Lennox-Boyd is al van zijn jeugd af een enthousiast de bater. In Oxford, waar hg stu- I deerde, werd hij vo-rzitter van ztin dispuut. Hij behoorde tot de oprich- 1 ters van de Conservatieve Club van j de universiteit. En in 1929, toen hg 25 jaar oud was, reisde de lamleigenaars- I zoon naar de Verenigde Staten, om discussies uit te lokken by de studen- ten van niet minder dan 48 universi- j teiten, die hij daar bezocht. Goedmoe dig verweet hij de Amerikanen toen, dat zij indertijd het Britse imperium j hebben verlaten G' isteren kwam Lennox-Boyd in Engeland terug, van een andere reis, waarop heel wat woorden werden gesproken. Met de door Lord Radcliffe ontworpen grondwet voor Cyprus in zijn diplomatentas is hij als Brits minister van koloniën op bezoek geweest in Athene en in Istanboei. In beide hoofdsteden heeft hÜ druk discussieerd, in Athene met de Griek se premier Karamanlis; in Istanboei met de Turkse eerste minister Adnan Menderes. De twee landen die hg be zocht, hebben voor de kwestie-Cyprus grote belangstelling. De meerderheid van de Cyprische bevolking is Grieks: de minde'rheid (twintig procent) be staat, uit Turken. De Grieken steunen de eisen van de Griekse Cyprioten, die zelfbeschikking wensen. De Tur ken weten, dat de Griekse Cyprioten, wanneer zij over eigen toekomst mo gen beslissen, tot aansluiting van hun e;land bij hun Griekse moederland zullen overgaan. En dat is die Turken een doorn in het oog. Niet alleen vre zen zij, dat de Turkse minderheid op het eiland dan in de verdrukking komt, maar bovendien zouden zij het helemaal niet aardig vinden, wanneer dit grote eiland zo dicht bij hun zuid kust in Gr iekse handen terechtkwam. Behalve de Grieken en de Turken komen ook dë Engelsen met een verlanglgst te voorschijn, wan neer iemand de kwestie-Cyprus ter sprake brengt. Die Britse verlanglgst is uiteraard zoveel mogelgk vervat in het ontwerp-grondwet van de En gelse lord Radcliffe; ander zou Len nox-Boyd dat papier niet in zijn tas hebben gestoken om het in Athene en in Istanboei aan te prgzen. Het zijn de Engelsen, van wie voor stellen worden verwacht Zij beheren Cyprus als een kroonkolonie en zg hebben van dit eiland hun grootste basis in het Midden-Oosten gemaakt. In het (nog geheime) document waar aan de jurist Radcliffe zo serieus heeft gewerkt is ongetwijfeld met hun wen sen rekening gehouden. De handige debater Lennox-Boyd. die nu niet in goedmoedige dis cussies met Amerikaanse stu- j denten maar in gloeiende gesprekken met politieke tegenstanders tereent- kwam, is blijkbaar in Athene niet overtuigend geweest. De Grieken heb ben immers, naar in Athene werd ver nomen, het ontwerp-grondwet voor Cyprus vei-worpen, onder meer omdat er in het ontwerp geen sprake was van zelfbeschikking en omdat de En gelsen de. Cyprische aartsbisschop Makarios (diè verbannen is naar de Seychellen) niet willen vrijlaten of met hem onderhandelen. En zelfs werd maandag in Athene bekend, dat de Griekse premier Karamanlis de Griekse gedelegeerde bij de Verenigde Naties opdracht heeft gegeven, de po litieke commissie van de Verenigde Naties met nadruk te verzoeken, de kwestie-Cyprus met voorrang te be handelen. Het is dus nog geenszins koek en ei Engeland, Griekenland en Turkije zgn alle drie lid van de Noordat- lantische Verdragsoi'ganisatie. Over het belang van de basis Cyprus voor de defensie van de Navo-landen zijn alle betrokkenen het eens. Men had daarom graag gezien, dat de Gxieken na de afspraken die de Navo-raad vorige week heeft gemaakt nu zouden proberen om het geschil tot een oplossing te brengen via de or ganen van de Atlantische Verdrags- Organisatie. Wie weet, tot welke nieuwe gezichtspunten het overleg zou leiden. Overigens zou dan de taak voor Lennox-Boyd dezelfde zijn als nu: Voorbereidingen treffen voor weer nieuwe debatten. Gistermorgen om 2.30 uur werd de vleugellamme „Statendam", 't nieuwe schip van de H.A.L., dat tijdens de „invaartocht" moeilijk heden met de voortstuwingsinstal latie kreeg en de hulp van sleep boten moest inroepen, gesignaleerd op ongeveer tien mijl benoorden de ingang van de Nieuwe Waterweg. Vijf sleepboten van Wijsmuller tut IJmuiden sleepten het gevaarte. Aan stuui'booi'd vóór de „Zeeland" aan bakboord vóór in span de „Ti tan" en de „Cycloop", aan stuurboord achter de ,,Nestoi'"-sleepboten „Maas" en „Blankenburg" van L. Smit en Co's internationale sleep dienst te Rotterdam om eventueel hulp te kunnen bieden in geval van nood. Te ongeveer vijf uur was de sleep voorsgaats. Te 9.55 uur was de „Statendam" veilig en wel binnen de havenhoof den. Om tien voor half twee lag de „Statendam" weer veilig en wel gemeerd langs de kade van de werf van Wilton-Fegenoord te Schiedam. Er zijn tijdens de proeftocht moeilgkheden ondervonden met de tandwieloverbrenging, meer in het bijzonder het gedeelte, dat zich tussen de turbines en de assen be vindt, vei-klaarden ons zowel de heer C. J. A. van Dalen van de wei*f als de heer W. H. de Mon- chy, directeur van de Holland- Amerika Lgn. „Wat de oorzaak is, zullen wij nog moeten onderzoeken. We staan zelf voor een raadsel. Het schip had zich tijdens de vaant uitstekend gehouden. De „Statendam" tijdens de sleeptocht naar Schiedam op de Nieuwe Water- weg. (Luchtopname A.N.P.-foto) Er is geen sprake van dat de „Sta tendam" op drift zou zgn geraakt. We hebben rustig liggen wachten tot de sleepboten kwamen", aldus de heer De Monchy. Het ongerief werd zondagmorgen omstreeks half elf ontdekt, toen er onverwacht gebrom en gefluit werd gehoord. Het schip, met zijn turbines van 22000 pk liep normaal volle kracht. Omdat het geluid bleef aanhouden, werd het niet verstandig geacht de machines te blyven gebruiken. Men meende ertoe te moeten be sluiten om met sleepboten naar huis terug te gaan. omdat men met een nieuw schip alle mogelgke zekerheid en veiligheid wilde nemen. Er is noch voor het schip, noch voor de 265 men sen aan boord enig gevaar geweest, verklaarde men. Zondagmiddag om kwart voor twee is het contract met Wgsmuller ge sloten. Ook met L. Smit en Co. was er contact opgenomen. De sleepboot „Ttitan" wist 's mor gens omstreeks zes uur, half zeven, al een tros over te brengen. Het was aardedonker en er stond vrij veel zee. Het was 'n staaltje van Nederlands zeemanschap, dit vastmaken. De sleepboot „Scaldis" uit Vlissin- gen, was goede tweede. „Ons bezwaar is, dat er in dit geval weer zoals 30 jaar geleden gebruikelijk was, in open zee ge marchandeerd is voor het binnen brengen van de „Statendam", al dus luidt het commentaar van L. Smit en Co's internationale sleep dienst tegen de wgze van hande len, zoals die zondag door de fir ma Wgsmuller uit IJmuiden is toegepast. Wij zijn, aldus onze zegsman, lid van de Internationale Salvage Union, samen met Wgsmuller en vele andere maatschappgen. Voor alle leden geldt dc overeenkomst, dat zg in gevallen als nu met de „Statendam" diensten zullén aanbieden onder „Lloyd's open form". Dat houdt in, dat de berging ALAN LENNOX-BOYD terug uit Athene verricht wordt onder de conditie „no cure, no pay" en mocht men na af loop er niet in slagen over het ber- gingsloon tot overeenstemming te komen, dan moeten beide partyen zich neerleggen bij een uitspraak van de arbitragecommissie van Llovds. Het schip verbindt zich alleen te'be talen, wanneer inderdaad goed ge borgen is. Een eventuele klacht bü de Union zou door een eventueel verliezen van het lidmaatschap voor Wijsmuller nadelig kunnen zijn, aldus onze zegs lieden. Of men tot een klacht zal overgaan is een tweede kwestie. Wij vernemen nog, dat Wijsmuller de „berging" verrichtte voor een be drag beneden de f 200.000.Naar schatting zou het loon onder de con dities van L. Smit en Co ongeveer een half miljoen hebben bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5