PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hongaarse opstandelingen eisen vervanging Russen door Polen Stroef overleg over opruiming Suezkanaal Minister Mansholt moet zijn „Kamper rede" waar maken HOMAREN ZOMEN OP 'T L00 FEILLOOS HET WILHELMUS 199e jaargang - no. 299 Dagblad uitgave van de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f *-—■ Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 F.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 i lijnen (b.g.g. 548 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr. 2«. tclet. 26. ANDERE TROEPEN VAN HET WARSCHAU-PACT Lange rijen wachtende Hongaren bij paspoortbureau in Boedapest Overal in Boedapest zijn gisteren aanplakbiljetten verschenen die af komstig waren van de opstandelingen, in deze aanplakbiljetten werd, blijkbaar met het feit voor ogen dat de Russen in Hongarije vasthouden aan het Warschau-pact, geëist de Russische troepen te vervangen door Poolse troepen zolang er dan toch troepen van het Warschau-pact in Hongarije moeten zijn. In nuchtere taal wordt de eis op deze aanplakbiljetten gesteld. „De Russen kunnen het gezag overgeven aan de Polen, in de geest en onder de voorwaarden van het Pact van Warschau", zo staat er te lezen. Deze aanplakbiljetten zijn overal opgedoken. Het is begrijpelijk dat de Honga ren, die in de Polen goede vrienden zien en bovendien een goede indruk hebben van de recente ontwikkelin gen in Polen, nu Poolse troepen de voorkeur geven boven Russische. Hun eis komt bovendien neer op een hernieuwing van hun allereerste doelstelling sinds de opstand het verdwijnen van de Russische troepen uit Hongarije. Het is te betwijfelen of de regering van Kadar, zo die nog enige zeggen schap bezit, zal toegeven. De Russen zullen het vervangen van hun solda ten en tanks door Poolse legereenhe den een hachelijke onderneming vin den. die in hun ogen zal neerkomen op het terugtrekken van de Russische overheersing uit Hongarije. In stali nistische zin immers zijn de Poolse troepen niet half zo betrouwbaar als de Russische. De eis van het verzet om de Rus sische troepen door Poolse te vervan gen komt op een tijd waarin de mees te Hongaren politieke, veranderingen verwachten, dio het gevolg zouden zgn van de druk die het actief en pas sief verzet op Kadars regering neb ben uitgeoefend. Men verwacht zelfs dat Kadar, de gehate premier, zal af treden. Verdrag tussen Polen en Sowjets getekend Sjepilow en Zjoekow waren in Warschau Polen en de Sowjet-Unie hebben gisteravond een overeenkomst gete kend inzake de „tijdelijke legering" van Russische troepen in Polen. Volledige gegevens omtrent de over eenkomst waren niet onmiddellijk be schikbaar. In de bekendmaking hierover werd slechts medegedeeld, dat op het bu reau van premier Josef Cyranltiewicx om acht uur een overeenkomst was getekend tussen de regeringen van de Poolse volksrepubliek en de Sow- jet-Unie inzake „de Russische troe pen, die tijdelijk in Polen zijn gele gerd." De Russische minister van buiten landse zaken, Dmitri Sjepilow en de ■minister van defensie, maarschalk Georgi Zjoekow, die beiden uit Mos kou naar Warschau waren gevlogen, tekenden voor de Sowjet-Unie. Voor Polen tekende de Poolse mi nister van buitenlandse zaken Adam Rapacki en de minister van defensie generaal Marian Spychalski. De leider van de Poolse communis tische partij, Gomoelka, alsmede pre mier Cyrankiewicz en andere par tij- en regeringsfunctionarissen, en generaals van het Poolse leger waren hij de plechtigheid aanwezig. Na af loop werd een receptie gegeven. De meeste arbeiders zijn weer te ruggekeerd naar de fabrieken en de mijnen, maar slechts op enkele plaat sen wordt gewerkt. In de mijnen wordt nog niet genoeg prodüktie ge maakt, en dientengevolge kunnen slechts enkele fabrieken draaien. Het blad „Nepszabadsag" be richtte dat 20.000 van Hongarije's vroegere 84.000 mijnwerkers voor goed de mijnen hebben verlaten en dat de vorige week slechts drie kwart van de overgeblevenen zich op hun werk had gemeld. In heel Hongarije worden nu rechtszittingen gehouden, waarin dragers van wapens zich moeten verantwoorden. In Szeged, ten zui den van Boedapest, zijn volgens radio Boedapest twee jongens tot de dood door dè strop veroordeeld, omdat hg hen thuis wapens ,en mu nitie waren aangetroffen. De beide verdachten hadden, aldus radio Boedapest, beroep aangetekend te gen hun vonnissen. Maar verder zegt radio Boedapest niets. Alleen produktiecijfers en soortgelijke propaganda vloeien vrijelijk uit de luidsprekers. De doodstraffen die overal worden uitgesproken herinneren de Honga ren aan het schrikbewind van Bela Kun, die in 1919 vier maanden lang communistisch heerser over Honga rije was. Bela Kun had een verplaats bare galg bjj zich. waarmee hij alle te genstanders van zyn kortstondig re gime vermoordde Lange rijen wachtende Hongaren stonden maandag voor het paspoort bureau in Boedapest, dat voor het eerst sedert ruim twee weken emi gratie-aanvragen in behandeling nam. Toen het kantoor opende stond er een rij van 500 mensen en de gehele dag hield de stroom mensen aan, die de fangen ln het gebouw en het trottoir uiten geheel bezetten. De meeste aanvragen golden westeiyke landen. Ambtenaren vertelden, dat er reeds voor de heropenstelling van het bu reau 2000 aanvragen In behandeling waren. Eind november had men door te grote drukte geen aanvragen meer in behandeling genomen. Griekenland brengt Cyprus voor V.N. In Athene is maandag vernomen, dat de Griekse premier Karamanlis de Griekse gedelegeerde bij de Ver. Naties zondagavond opdracht heeft gegeven de politieke commissie van de Ver. Naties met nadruk te verzoe ken de kwestie-Cyprus met voor rang te behandelen. Deze commissie komt op 8 januari bijeen. Diplomatieke kringen in Athene be schouwen deze stap van de Griekse premier als een nieuw bewijs van de verwerping door Griekenland van het plan-Radcliffe, dat de vorige week door de Britse minister van koloniën, Lennox Boyd, aan de Griekse en Turkse regeringen is overhandigd. Lennox-Boyd, is maandoagochtend uit Turkije op het vliegveld van Lon den teruggekeerd. In de paleiszaal van Het Loo, stemmig ver sierd met dennegroen en een kerstboom waar in tientallen lichtjes flonkerden, kwamen gistermiddag ongeveer 350 Hongaarse vluchte lingen uit Apeldoorn en omgeving bijeen, om er gezamenlijk het kerstfeest te vieren. Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Wilhelmi- na toonde voor deze viering haar warme be langstelling en haar welkom in ons land kwam recht uit het hart. Tot grote verras sing van de in de zaal aanwezige Nederlan ders klonk na dit vor stelijk weikóm het eer ste couplet van het Wilhelmus, dat feilloos gezongen werd door 'n aantal Hongaarse stu denten, die in kasteel Staverden zijn onderge bracht. Bij de ingang van Het Leo was een bord aangebracht niet de woorden „Isten Ho- zot" (God heeft U ge bracht), dat was om wonden met de Hon gaarse vlag. Onder meer voerden het woord pater S. J. Radvannyi en ds. Ist- van Toeski. Het koor van de Koninklijke Ma rechaussee bracht on der leiding van Gerard Tiemessen enige liede ren ten gehore. Het Hongaarse kwar tet Pali Lakatos zorg de op deze middag voor de muzikale om lijsting. Prinses Wilhelmina sprak geruime tijd met verscheidenen van de vluchtelingen en toonde zich bijzonder verrast bij de aanbie ding van een fraaie ka lender door een der Hongaarse dames. Zg won aller harten voor zich toen zij zich een Hongaars paar, dat 's middags in Apeldoorn was getrouwd, liet voorstellen en werd herhaaldelijk spontaan toegejuicht. De vrijzinnig chris telijke jeugdcentrale voerde tenslotte onder leiding van ds. G. B. W. A. Thoden van Vel- zen en diens echtgeno te een kerstspel op. Alle vluchtelingen wer den tenslotte verrast met een groot kerst pakket. Hond redde Hongaars echtpaar het leven Een tweejarige Duitse herdershond. Zsoly is zijn naam, heeft het leven gered van een Hongaars echtpaar, dat op 2 december naar Oostenrijk vlucht te en thans veilig in de Utrechtse jaarbeurshallen vertoeft. De hond. die voor alle zekerheid gemuilkorfd was, genoot de speciale belangstelling van de Rode Kruivkok, die een paar stevige soepbenen voor hem bewaar- de. Het Hongaarse echtpaar verliet ema november zijn woning en moest een 80-jarige moeder achterlaten. Een langdurige en gevaarvolle tocht be gon. Dicht bij de Oostenrijkse grens hadden de Russen alles afgezet en 't passeren van de grens zou op 2 de cember de dood betekend hebben. De man, een molenaar, trachtte door een dicht naaldbos een veilige weg naar de vrijheid te vinden. Toen men meende dat deze weg naar de vrijheid niet zo lang meer was. verzette de hond zich. Het dier wilde niet verder en men besloot dc nacht in het bos door te brengen. De volgende morgen werd een nieuwe poging ondernomen en zonder onder breking leidde de hond het echtpaar over de grens. Toen men in Oosten rijk in veiligheid was bleek, dat de voorgaande nacht inderdaad de Rus sen in het bos naar vluchtelingen hadden gezocht en velen hadden neer geschoten. Twee automobilisten bij botsing gedood Op de Rotterdamse weg te Rijswyk hebben maandag twee automobilisten de dood gevonden. De 45-jarige C. J. A. uit Dordrecht reed op de inhaal- weg, toen hij honderd meter voorbij Ypenburg slipte en met betrekkelijk grote snelheid tegen een tegenligger opbotste, bestuurd door de 41-jarige J. M. M. P. uit Rotterdam. Beide au tobestuurders werden op slag gedood. De auto's zijn geheel vernield. In Boedapest worden arbeiders in vrachtwagens van het Rus- H sische leger opgehaald voor werkzaamheden aan Russische m legerinstallaties (foto boven). M De onderste foto toont een H Russisch tankdepot in de heu- M veis in de omgeving van de Hongaarse hoofdstad. lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllIlllllllllllllll Krupp voelt voor een vestiging in ons land De Westduitse firma Krupp voert informatieve besprekingen over een vestiging in ons land, en wel op het eiland Rozenburg of in het IJ-mond- gebied. Naar het zich thans laat aan zien gaat voorkeur van Krupp uit naar de LT-mond. Laatste groep Hongaarse vluchtelingen aangekomen Gistermiddag is'het laatste transport Hongaarse .vluchtelingen in Utrecht aangekomen. De groep bestaat uit 350 personen, onder wie 165 alleenstaande mannen, 30 alleenstaande vrouwen en 43 gezinnen. Ook onder deze groep bevinden zich tal van vluchtelingen, die in Nederland reeds familieleden hebben. De federatoie voor vluchtelingenhulp is de gehele dag bezig geweest met de afvoer van de vluchtelingen, die tot 't vierde transport behoorden. De 55 vluchtelingen die met hun familie of gezinnen herenigd konden worden en reeds vrijdag arriveerden, werden gis teren ook afgevoerd. GEDREIGD MET VERTREK VAN VLOOT Franse soldaat bij inscheping gedood De Brits-Franse bergingsvloot zal Port Said verlaten als met de Verenigde Naties geen overeen stemming over het gebruik ervan is bereikt voordat de terugtrek king van de Britse en Franse troe pen uit Egypte voltooid is. Dit is gisteren door een woordvoerder van de Britse delegatie bij de Ver enigde Naties meegedeeld. De Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, heeft maandag in het Lagerhuis ver klaard, dat de onderhandelingen inzake de opruimingswerkzaamhe den in het Suezkanaal tot zyn leed wezen niet zo goed verlopen, als hij had gehoopt. Vice-president benoemd voor Hoge Raad. Bij koninklijk besluit is benoemd tot vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden mr. J. E. van der Meulen, thans raadsheer in deze raad. De Indiase premier Nehroe brengt momenteel een bezoek aan de Ver enigde Staten en heeft o.a-. een on derhoud gehad met president Eisen hower. Op de foto ziet men president Eisenhower, die de heer Nehroe de hand schudt bij zijn aanlcomst op het Witte Huis te Washington. Naast Nehrqe mevrouw Eisenhower en een dochter van de Indiase premien Z.L.M.-FORUM MEENDE De heer H. D. LouwesWij hebben redelijke eisen gesteld" Tydens de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatscbappy, die maandagmiddag in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg werd ge houden onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, besprak een forum een viertal belangwekkende vragen over actuele land bouwproblemen. In dit forum hadden zitting genomen de heren H. D. Lou wes, voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. M. Geluk, voorzitter van dc kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M., de heer W. Koster Jz., voorzit ter van de werkgeverscommissie van de maatschappy, de heer J. B. Becu, dykgraaf van het Vrye van Sluis en J. W. Scheele, voorzitter van de kring Hulst. Een belangryk onderdeel van de forum-besprekingen was gewyd aan de „Kamperrede" van minister Mansholt, die deze bewindsman op 27 augustus j.l. hield en waarin hij toegaf, dat het landbouwbeleid dringend herziening behoefde. „Bieden de voorstellen van het land bouwschap inzake de eigenaarsLasten aan minister Mansholt een goede ge legenheid om waar te maken, wat ny in zijn Kamperrede heeft uitgespro ken?" Ziedaar de eerste vraag, waar op de heer Louwes, aan wie deze kwestie werd voorgelegd, vertelde dat hij de minister na diens toespraak in Kampen onmiddellijk had gevraagd „Excellentie, is dit uw' testament of uw programma?" De minister wist dat in die dagen van kabinetsformatie nog niet, maar later bleek, dat de re de als zijri. progr-~™ dient te worden. En de voorstellen van het Land bouwschap liggen inderdaad in de lijn, die de minister in Kampen heeft aangegeven, zo betoogde de heer Louwes. „De vraag of deze ministeriële toezeggingen zullen worden verwerkelgkt is een kwes tie van goede trouw en van geloof", aldus spreker. „Maar gebeurt dat niet, dan dreigt zonder twyfel een ernstige vertrouwenscrisis ten aanzien van deze minister en van de regering ir het algemeen". Ook de andere leden van het forum gaven hun mening over deze kwestie. De heer Geluk noemde de rede van minister Mansholt „de enige zonne straal in augustusen bracht hul de aan het landbouwschap, voor de wijze waarop het tijdens de kabinets formatie met goed opgestelde en ge documenteerde nota's voor de dag was gekomen. En algemeen was men van oordeel: er dient vertrouwen te zgn in de minister MAAR DE REGERING Maar de grote vraag is vanzelfspre kend: hoe denkt de regering over dit alles? En in dit verband citeerde de heer Louwes twee veelzeggende op= merkingen, één van minister-presi dent Drees en één van minister Hof- stra. Bij de algemene begrotingsbe schouwingen heeft dr. Drees namelyk gezegd, dat voor de landbouw meer nodig zal zijn dan tot dusver was uit getrokken. maar hij had daaraan toe- fevoegd, dat de regering wel niet zou unnen voldoen aan de vergaande eisen van het landbouwschap. En ex cellentie Hofstra sprak over „de fan tastische cijfers van het landbouw schap". Deze opmerkingen nu. zo zette de heer Louwes verder uiteen, verraden de „achtergrond van het ministeriële denken" en hy herinnerde in dit ver band aan een woord uit Genesis: „Alle houders van kleinvee zgn de Egypte- nareu een gruwel Indien bg- voorbeeld de vakbonden met dezelfde soort eisen zouden zgn gekomen, dan (Vervolg op pag. 8) Hij zei, dat er voorgesteld was, de Frans-Britse bergingsvloot. die bij Port Said een „schitterend succes" had behaald door twee vaargeulen vrij te maken, te splitsen. De Britten en Fransen hadden aangeboden deze vloot onder auspiciën van de V.N. te gebruiken met burgerpersoneel, op voorwaarde dat de veiligheid van het materieel en de opvarenden zou wor den gewaarborgd. Dit aanbod was echter nog niet aanvaard. Lloyd was van oordeel, dat deze bergingsvloot met hulp van anderen in zeven weken een vaargëul door het gehele kanaal zou kunnen vrijmaken. Zonder de Britse en Franse schepen zou dit minstens tweemaal zoveel tijd kos ten. Een Egyptische sluipschutter heeft maandag een Franse soldaat van het vreemdelingenlegioen doodgeschoten, toen een detachement zich in Port Said inscheepte, aldus heeft 'n Franse woordvoerder in Port Said bekendge maakt. Britse functionarissen hebben hieraan later toegevoegd, dat men de Golumbiaanse troepen van het inter nationale politieleger heeft verzocht, het omliggende gebied van mogelijke sluipschutters te zuiveren. De V.N.-districtsbevelhebber in Port Said heeft maandag verklaard, dat zijn troepen sterke stellingen hebben betrokken buiten de Frans- Britse afzetting, die dient om hun troepen bij de inscheping te bescher men. Het schieten van sluipschutters maandagmorgen op de Deense troe pen die de stellingen betrokken, acht te de bevelhebber een vergissing, daar de aanvallers kennelijk niet op de hoogte waren van de beweging der V.N.-troepen. Er zijn ook overeenkomsten getrof fen met de Britten om alle krijgsge vangenen van hen direct na de eva cuatie over te nemen. De bevelhebber van de geallieer de strijdkrachten in Port Said, sir Hugh Stockwell, had tevoren er op gezinspeeld, dat de Engelse troepen Egyptische krijgsgevange nen mee uit Egypte zouden kun nen nemen, als de ontvoerde En gelse officier niet voordat de troe pen uit Egypte teruggetrokken zijn, zou worden teruggebracht. De gemeenteraad van Saarbrücken heeft de Saarlandse minister van binnen landse zaken, Fritz Schuster, tot burge meester van de stad gekozen. DE VERWACHT AANHOUDEND ZACHT. Zwaarbewolkt met plaatselijk op klaringen en nog slechts hier en daar wat lichte regen. Matige zuidwestelij ke wind. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN 39 december Zon op 8.45 onder 16.30 Maan op 19.02 onder 9.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1