Denen zouden de Engelse wal- en Kanaalvisserij schade toebrengen 1 f-fjB ^iT I Burma wordt geïnfiltreerd door Chinees communistisch kader HIROSJIMA-SLACHTOFFERS KEERDEN NAAR HUIS TERUG ZONDER SCHRIJFKUNST GEEN MODERNE 0NTWIKKE? ING MAANDAG 17 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WORDT DE NOORDZEE OVERBEVIST? Internationale raad voor onderzoek der zee zal de zaak bestuderen (Van een onzer verslaggevers) Wordt de haringvisserij in het zuidelijk deel van de Noordzee nade lig beïnvloed door de Deense visserij in de Duitse bocht? Wordt de haringstand bedreigd door overbevissing? Dit zijn vragen, die vissers en biologen reeds lange tijd bezighouden, maar waarop nog steeds geen bevredigend antwoord is gevonden. Met ongerustheid consta teert men nu al enige jaren achtereen, dat de vangsten in dit gedeel te van de Noordzee het gebied onder de Engelse wal, de Sandetti en het Kanaal voortdurend afnemen, de oorzaak daarvan heeft men tot nu toe echter niet precies kunnen vaststellen. De reden waarom men verband zoekt tussen de Deense visserij en deze steedsg eringer wordende ha ringvangsten is het feit, dat de ha ring in de zuidelijke Noordzee afkom stig is van de Duitse bocht. Op deze plaats groeit het jonge broed op tot volwassen haring om dan later naar het Kanaal te trekken, waar zij de laatste maanden van het jaar wordt gevangen. De Denen nu, oefenen in dit gebied een zeer intensieve haring visserij uit, de zgn. Blodenvïsserij, waarvan het grootste gedeelte naar de vismeelfabrieken gaat voor de fa bricage van grondstoffen voor mar garine en veevoeder. Ieder jaar wor den grotere hoeveelheden boven wa ter gehaald en in 1955 liepen de vang sten zelfs op tot honderdduizend ton. Merkwaardig is dat juist na deze gigantische vangsten van verleden jaar de haringvisserij in oktober on der de Engelse wal bepaald teleurstel lend is verlopen. Men zou menen reeds een oplos sing te hebben gevonden. Biologen zijn het over deze associatie ech ter nog niet geheel eens. Uit een onderzoek is namelijk gebleken, dat de toevoer van jonge haring over het algemeen niet noemens waard is afgenomen. Alleen het vorig jaar (over cijfers van dit jaar beschikt men nog niet) was z« opmerkelijk slecht. Wat echter nog niet wil zeggen, dat de Blo- denvisserij hiervan de oorzaak is. Er zijn tal van andere factoren, die een rol spelen, zoals tempera tuur en voedsel. Onderzoek Om een oplossing voor dit vraag stuk te zoeken heeft de internationale raad voor het onderzoek van de zee besloten de zaak in studie te nemen. Men hoopt hiervoor de steun te krijgen van verschillende geïnteres seerde landen, waaronder Nederland. Deskundigen zijn van oordeel, dat het onderzoek wellicht aanleiding zal worden, dat er op den duur beperkin gen voor de gewone en de Deense haringvisserij zullen worden inge voerd. Behalve de visserij op jonge haring in de Duitse bocht is ook de toene ming van de visserij op volwassen ha ring een bedenkelijk verschijnsel. Het rijksinstituut voor de visserij te LJmuiden heeft in samenwerking met de visserijinstanties van andere landen reeds uitgebreide onderzoe kingen gedaan en men is daarbij tot de slotsom gekomen, dat de totale sterfte onder de volwassen haring de laatste elf jaren met sprongen om hoog is gegaan. Daar de natuurlijke sterfte vrij constant is gebleven ongeveer 20 procent is het duidelijk dat de oorzaak van deze stijging moet wor den gezocht in de visserij. Het is te begTrjpen, dat een grotere vangst van haring een afname van de voor raad veroorzaakt. Het gevolg hier van is, dat de vangsten dalen. Con clusie: ook de toeneming van de vis serij op volwassen haring kan oor zaak zijn van afneming van de vang sten. Hoe komt het, dat visserijen in verschillende delen van de zee uit geoefend, elkaar kunnen beïnvloe den? Dat is het gevolg van de trek. Het gehele jaar doorkruisen grote haringscholen de zee, steeds dezelfde route kiezend. Het begint bij de paaiplaatsen op de harde steengronden van de zuidelijke Noordzee, bij de Sandetti en in het Kanaal. De jonge haringen, larven nog, zien daar in het begin van het jaar het levenslicht en zo dra zij de „eerste stappen in het zilte nat" hebben gezet, worden zij door de stroom langs de Fran se, Belgische en Nederlandse kust naar het noorden gevoerd. Trek Is de haring eenmaal groot genoeg om te zwemmen, dan verlaat, hij de jr> SIP W. Overwinning van de medische wetenschap. Vorig jaar kwamen 25 jonge vrouwen naar de Verenigde Staten. Zij waren slachtoffers van de eerste atoombom, die op Hiroshima viel en hadden alle afschuwelijke brandwonden opgelopen, waardoor zij afzichtelijk verminkt waren. Reeds in Japan had men ge tracht met plastische chirurgie de ze meisjes te helpen, maar de litte kens bleven zichtbaar. Voorname lijk onder auspiciën van Norman Cousins, redacteur van de Satur day Review, konden deze 25 meis jes een nieuwe behandeling onder gaan in het Mount Sinaï Hospitaal in New York. Thans zijn de eerste foto's vrijgegeven van de resulta ten, die daar werden behaald. Het Tweede Kamerlid de heer Smallenbroek heeft aan de minister van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1 Is het de minister bekend, dat in brede kringen van de direct of indi rect door de publieke lichamen bezol digde functionarissen onrust is ont staan in verband met het voornemen der regering om de salarissen van enige groepen van hogere rijksambte- laren te verhogen? 2. Zou de minister willen bevorde- en, dat geen uitvoering wordt gege- -en aan bedoeld voornemen, vóórdat 'e Kamer, eventueel bij de behande- ing van de begroting van binnenland- se zaken, bezitsvorming en P.B.O. ge- I legenheid heeft gehad zich hierom- denia van..een medische overwinning. 1 trent uit te spreken? De vrijgegeven foto's toonden het opvallende succes van de chirurgen. Terug in Japan met de andere meis jes is Shigeko Niimoto die wel het ergst van allen verminkt was begonnen met te leren voor verpleeg hulp. „Nadat ik de verpleegsters in Mount Sinai heb bezig gezien, besloot ik, zó mijn leven te gaan vullen in dienst van anderen", verklaarde zij, na haar aan komst aldus Time Magazine. Vragen over salarissen hogere rijksambtenaren. dagen een van deze foto's, het meis je Shigeko Niimoto, voor en na de behandeling. Het blad schrijft hier over: „De geschiedenissen van deze meisjes werden nu en dan politiek uitgebuit in een campagne tegen het gebruik van atoomwapens door de Verenigde Staten, maar al spoedig kust en komt zo in de Duitse bocht terecht, waar hij blijft tot hij na ruim twee jaar volwassen is. Aan het ein de van de zomer zet het jonge vol wassen zeebanket koers naar. het zui den en arriveert in oktober bij de Engelse wal, waar het wordt opge wacht door de vissers. Wat er van des cholen is overge bleven, gaat dan verder naar de paai plaatsen. Zijn de eieren hier eenmaal gede poneerd, dan koerst de nu ijle haring weer langs de kust naar het noorden. Men ziet dan de Breskensvisserij, uit geoefend door kotters (spanvisserij) die htm lading in Breskens aan wal brengen. IJle haring treft men even eens zij het in geringere mate aan bij de Silverpit, visgronden tus sen de 53ste en 54ste breedtegraad, waar loggers, trawlloggers en traw lers in het voorjaar soms nog wel eens aardige vangsten doen. Men ziet dus, dat de haring de Noordzee niet verlaat! Dit in tegen stelling tot de opvatting, die men vroeger huldigde, namelijk dat de ha ring rorid Engeland zou trekken en dan bij het begin van het jaar bij de Shetland-eïlanden weer terug zou komen. Dat men reeds over zovele gege vens van het leven onder de zeespie gel beschikt is voor een groot deel te danken aan het. intensieve werk van biologen. Weer of geen weer, zij trekken er met inspectieschepen op uit om proeven te nemen. Zij door vorsen de zee en leggen geheimen, die zij reeds vele eeuwen in haar don kere kluisters gevangen hield, bloot. Dit alles ten bate van de visserij. Ho pelijk zal ook het voor de vissers wel zeer nijpende probleem van de over bevissing spoedig worden opgelost. De haringvloot van Esbjerg, die ie der jaar gigantischer vangsten bo ven water haalt Onassis plaatst order voor tanker van 100.000 ton Onassis' Scheepsagentuur heeft bij de scheepsbouwafdeling van Bethle hem Steel Co. een order geplaatst voor de bouw van drie supertankers. Een van dit drietal krijgt een tonna ge van 100.000 en zal daarmee de grootste tanker zijn ooit in de Ver. Staten op stapel gezet. De twee an dere schepen vallen beide in de 46.000-ton klasse. De datum waarop de kiel voor de nieuwe schepen gelegd zal worden, is nog niet bekend. De tankers zullen worden ingelegd op-de dienst tussen de oliehavens aan de Perzische Golf en de Ver. Staten. J li,— J» VIJFTIG EEUWEN SCHRIFT EN SCHRIJVEN Interessante expositie in Amsterdam (Van een speciale verslaggever) Wie een boodschap beslist wil onthouden en daartoe een knoop in zijn zakdoek legt, zal er hoogst zelden bij stilstaan, dat hij eigenlijk... knopen- schrift schrijft, In beperkte zin slechts, want een knoop in een zakdoek Is alleen een „aantekening voor eigen gebruik", terwijl een aantal knopen iu een stuk rotan bijvoorbeeld een oorlogsverklaring van de ene inlandse stain aan de andere kan zijn. Die knopen dienen dus om een boodschap over te brengen, evenals In Indonesië 'n klapperdop kan dienen om kennis te geven van de geboorte van'n meisje. Maar K nopenschrift kan verder worden ge perfectioneerd. In Nieuw-Caledonië bijv. had elke soorl knoop rijn el- gen betekenis. En vooral de Inca's in Peru zo leert ons de tentoonstelling ,.5000 jaar schrift en scbryven", die momenteel in het Tropenmuseum ln Amsterdam te bezichtigen is hebben het ver gebracht met een ingewik keld knopensysteem, waarmee de meest uiteenlopende boodschappen kon den worden verzonden. oLcC. O 4/? ij w-Artf-jv j-tfi o/> Op deze tentoonstelling in het Tro penmuseum is veel wetenswaardigs te leren. Het zeer gevarieerde mate riaal, dat er wordt geëxposeerd, is bijzonder illustratief. Het doel van de tentoonstelling is te laten zien hoe belangrijk het schrift is geweest en nog is voor de maatschappelijke ontwikkeling. Men staat er niet dagelgks bij stil, maar vast staat, dat een groot deel van die ontwikkeling niet mogelijk zou zijn geweest, wanneer de mens de kunst van het schrijven niet had gescha pen. Dat geldt op allerlei gebied, van waterbouwkunde af tot godsdienst toe. De overdracht van kennis van het ene geslacht op het andere is immers grotendeels afhankelijk van 't schrift, want die kennis wordt vooral overge dragen in geschreven vorm. Spijker Enkele deskundigen van het Insti tuut voor de Tropen hebben voor ons de vertaling van een Nederlandse tekst gegeven in vier talen, die niet met Latijnse letters geschreven wor den. Het heeft hen echter nogal moei. te gekost een uitdrukking te vinden, die in alle vier talen vertaalbaar was. Zelfs „Ik houd van joubleek niet zonder meer in elke taal over te bren. Met dat schrijven is de mens begon nen door de sterke drang om zien te gen.. Hun keuze is daarom gevallen uiten en zgn gedachten vast te leg- op bovenstaande heïlgroet, met ver- gen hetzg yoor zichzelf, hetzg voor talingen (van boven naar beneden) anderen, die of ver van hem verwg- in het Arabisch, het Hindi, het Ben- derd waren óf na hem komen zouden. gali en het Tamil. Zo ontstonden omstreeks 3500 vóór Christus de oudst, bekende „GLIMLACHENDE WELWILLENDHEID" „Katsjin" is in 1913 ten onrechte door Britten van China afgenomen Terwijl het grootste deel van het wereldnieuws zich beweegt rond om de problemen in het Midden-Oosten, en in de Oosteuropese landen, is er in Zuid-Oost-Azië een ontwikkeling, die op de duur van even groot belang kan worden. De Chinese communisten zijn bezig, stukjes van Burma af te knabbelen en dit land sterk te infiltreren, waardoor het er veel op lijkt, dat vroeg of laat Burma geheel in de Chinese in vloedssfeer zal worden getrokken. En dat alles weer achter het scherm van het vreedzame samenleven, dat Peking en Rangoon destijds met plechtige verklaringen elkander hebben beloofd. In juli van dit jaar doken er plot seling berichten op over een invasie van Chinese troepen in de Katsjin- staat in het uiterste noorden van Burma, welk gebied de verbinding vormt tussen het uiterste oosten van India en het westen van de Chi nese Volksrepubliek. In de Burmese hoofdstad Rangoon werden deze be richten aanvankelijk tegengesproken, maar zij bleken op waarheid te be rusten. Die tegenspraken onthulden echter meteen al de zwakke posi tie waarin de neutrale Burmese regering verkeert. In Peking haakte men hier gretig op in: ie der die zich nog bemoeide met deze invasie, werd ervan beschul digd onaangenaamheden tussen China en Burma te provoceren, met de bedoeling Burma in het Zuid-Oost-Aziatische defensiepact te manoeuvreren en de Burmese neutraliteit te schenden. Later verklaarde China zich bereid, riet de Burmese regering over „grens kwesties" te onderhandelen. Katsjin wordt bevolkt door een stam, die noch tot het Chinese, noch tot het Burmese ras kan worden ge rekend. Het zijn stoere krijgers, die de beste soldaten voor het Burmese leger leveren en uit wier midden ook een Burmese minister van defensie is voortgekomen. Zij leven in een staat met een sterke mate van zelfbestuur, die deel uitmaakt van de Unie van Burma. Er was wel een beweging in Katsjin, die ijverde voor een aanslui ting met China, maar veel had die zover althans bekend is nooit te beteke nen. In elk ge val is er geen massale wens van deze stam uitgegaan om zich van Bur ma af te schei den en zich aan te sluiten bij de Chinese Volks republiek. Met moet ech ter voor Kats jin vrezen, dat die inlgving toch binnen af zienbare tijd zal plaatsvin den. Oe Noe, premier, die zaak heeft bezig gehouden, is dezer dagen uit de vroegere Burmese zich speciaal met deze zaak deling, dat Katsjin in 1913 ten on rechte door de Britten van China was afgenomen en dat dit gebied dient te worden teruggegeven. Er is nu een aantal vooraanstaande inwoners van Katsjin in China, waar men hun wel aan het verstand zal trachten te brengen, dat zij er goed aan doen, zich niet tegen hun lot te verzetten. Er zijn vage berichten uit China ge komen, dat de Chinezen alle Katsjins er wonen er ook aan de Chinese kant van de grens willen samen brengen in een „autonome" Katsjin- staat, die dan uiteraard onder Chi nees bestuur zou komen. Maar Tsjoe En Lai, die nu weer door Zuid-Oost-Azië een propa- gandatocht maakt om het ideaal van het vreedzame samenleven te verkondigen, heeft Oe Noe ook iets anders mee naar huis gege ven, namelijk de belofte dat net gebied, verder naar het zuiden, ontruimd zal worden. Hier waren de Chinese troepen eveneens bin nengerukt. De w'a-staten hebben een bevolking, die minder zelfbe wust is dan de Katsjinstam in het noorden. Het heeft er veel van, dat de Chinese troepen destijds ook deze streek zijn binnenge trokken, om de ontruiming ervan later als een Chinese concessie voor te stellen tegenover een Bur- mees toegeven in het dispuut over Katsjin. Intussen wordt Burma sterk ge ïnfiltreerd door een kader van com munistische Chinezen, die als vluch telingen over de grens trekken, maar die bepaald geen vluchtelingen zijn. Zij hebben vaak Burmese legitima tiepapieren kant en klaar bij zich en wanneer zij eenmaal in het land zijn, is het uiterst moeilijk hen op te spo ren. Men raamt het aantal van deze binnendringers op tienduizend in twee jaar tijds. Hun eerste doel is. naar het schijnt, het bewerken van dc Chinezen, die van oudsher in Burma wonen, en van wie een groot schrijfwijzen, 't Egyptische hlëro- glyphenschrift en het Chinees, la ter gevolgd door de spijkerschrif ten van Perzië en Babytonic. Daarmee begon een ontwikke ling, die leidde tot de huidige alfa betten, waarvan het Latijnse liet belangrijkste werd. Van dezelfde stam afkomstig zijn het Cyrilli sche schrift (dat o.m. in Rusland gebruikt wordt) en het Grieks. Geheel los daarvan staat o.m. het Arabisch en vooral het Chinees, dat met zijn tienduizenden karak ters een apart teken voor elk begrip 'n heel bijzondere plaats inneemt. Maar tegelijkertijd ontstond 't pro bleem waarin en waarmee men schrijven moest. Ook daarvoor vond de mens de meest vernuftige oplos singen. In de loop van 5000 jaar wer den letters in stenen en op hout ge krast, in kleitabletten gegroefd, met verf of lak op hout geschilderd met krijt op leien en met potlood of Aller lei soorten inkt op papier gezet. De tentoonstelling laat tal van voorbeelden zien van wat al dat ge schrijf heeft opgeleverd: kleitablet ten met spijkerschrift. Boeddhistische gebedsstenen uit de Himalaya, bruidsschatplankjes uit Indonesië, beschreven Japanse waaiers, oosterse leesplankjes enz., enz. Maar de techniek schreed voort, nog lang .nadat middeleeuwse mon niken moeizaam en met eindeloos ge duld boeken schreven door letter voor letter op perkament of papyrus te penselen. De boekdrukkunst deed zijn intrede. De mens vond vul- en bal- puntpennen uit, schrijfmachines en rotatiepersen, morse- en braillete- kens, geheimschrift en stenografie, de telex en de Hollerith-machine, neonletters en Klavarskribo; hij schrijft met vliegtuigen gigantische letters van gassen in de lucht en laat, om de temperatuur of de luchtvoch tigheid te meten, „automatisch regis trerende potentiometerinstrumenten het werk voor hem doen. Zeer groot is de afstand tussen de lang gestor ven eigenaar, van het Egyptische schrijfpalet met twee rietjes en de moderne mens, die zelfs vliegtuigen als schrgfmidael gebruikt Maar ook deze technische ontwik keling was niet mogelijk geweest, wanneer de mens de kunst van het schrgven niet had geleerd. Vooral door technische ontwikkeling wordt tegenwoordig echter de welvaart van een land bepaald. De grote achter stand bij het westen, die in vele oos terse en zuidelijke landen nog be staat, toont wel aan dat armoede en analfabetisme gemeenlijk samen gaan. En nn reeds vloeit er een steeds wassende stroom van papier van west naar oost overdracht van kennis, speciaal op het gebied van de technische ontwikkeling. bezig gehouden, is dezer dagen uit percentage aanhangers van Tsjiang j in India blijkbaar no- niet ten Peking teruggekomen met de mede- Kaï Sjek, althans niet van Mao Tse I doorheen ziet. Toeng waren. Het tweede doel zal wel, evenals elders in Azië, zijn de plaatselijke communisten te active ren en leiding te geven en vooral de jeugd te bewerken. En in de tierde plaats zullen zij wel steun geven aan de gewapende communistische ben den in het land, die altijd al hulp uit China ontvingen. Burtua heeft toegegeven aan de Chinese druk. omdat het alleen stond. Wel is er intensief contact geweest tussen Burma en India; de Burmese minister van buitenlandse zaken, Sao Hkoen Hkio, reisde zelfs naar New- Delhi oin de verontrustende stand van zaken te bespreken, maar het hielp hem niet. Er is even sprake ge- weest van een Burmese klacht hij de Verenigde Naties, niaar dat is niet doorgegaan. Communistisch China voert zijn politiek niet een glimla chende welwillendheid, waar men langzamerhand in Burma wel, maar WHdmmm voile

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7