PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gevechten tussen Britse tanks en Egyptische zelfmoordcommando's Partisanen in Oekraine brachten Russische treinen tot ontsporing De nieuwe Statendam op drift geraakt Vernietiging oesterexportbesluit gevraagd BILT DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 298 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS *5 cont per mm. Minim, p. advertentie f «-— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 3S9300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 81, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzcn, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. 24. teW. NA EEN DAG VAN INCIDENTEN: Ook patrouilles van Verenigde Naties te Port Said beschoten In de nacht van zaterdag op zondag hebben de Engelsen tanks en in fanterie ingezet tegen Egyptische zelfmoordcommando's in de Arabische wijk van Port Said. In het gevecht, dat drie uur duurde, werden verschei dene Egyptenaren gedood. Zesentwintig verspreide, doch gelijktijdige incidenten op diverse punten in Port Said hadden tegen middernacht de vorm aangenomen van een grote veldslag, de grootste strijd sedert be sloten was het vuren te staken. Zelfs waren van Egyptische zijde raketten afgevuurd. Niet alleen op Britse en Franse militairen was door Egyptena ren geschoten, maar ook op patrouilles van de internationale politie macht der Verenigde Naties. De Britse bevelhebber in Port Said, luitenant- generaal Stockwell, had naar aanleiding daarvan zaterdag verklaard, dat zijn troepen tot actie zouden overgaan, als de Egyptische aanvallen voortduurden. Generaal Burns, opperbevelheb ber van het politieleger der Verenig de Naties, had te Caïro meegedeeld dat twee patrouilles van zijn troepen in Port Said door Egyptenaren wa ren aangevallen met hangranaten en lichte vuurwapens. De patruilles beantwoordden het vuur, aldus Burns, maar er vielen geen slachtof fers. Een onderzoek naar dit inci dent is "gelast en een ernstig protest werd ingediend bij de Egyptische autoriteiten. Om half drie in de nacht van za terdag op zondag, toen de Brits-Fran se actie tegen de guerillastrijders ten einde was, werd het weer stil in Port Said. Egyptische kringen beweren dat ongeveer dertig Egyptenaren zijn ge dood en een gelijk aantal is gewond. Binen enkele uren trokken de Britse strijdkrachten zich volledig terug bin nen een nieuwe „inschepingszone" welke ongeveer een zesde deel van Port Said omvat, met inbegrip van de grote haven. Binnen een versperring van prikkeldraad stonden militairen op wacht, het geweer in de aanslag. Bij het aanbreken van de dag droegen zij de rest van de stad over aan het politieleger van de Verenigde Naties. Zaterdagavond was een Britse offi cier om het leven gekomen.. H\j stond aan het hoofd van een peloton, dat in de Arabische wijk nasporingen deed naar een Britse luitenant, die dinsdag werd ontvoerd. Deze patrouille nam negentien Egyptenaren in hechtenis. United Press bericht, dat in totaal bij na duizend Egyptenaren bij het zoe ken naar terroristen werden samen gedreven. Op 250 na werden zjj zater dagavond allen losgelaten. Rotterdamse wagenmeester door locomotief gedood. Op het spoorwegemplacement aan de West-Varkenoordseweg te Rotter dam heeft zich in de nacht van zater dag op zondag een ongeval voorge daan, dat het leven heeft gekost aan de 49-jarige wagenmeester W. J. S. Hij werd aangereden door een loco motief en tegen de grond gesmakt Met een ingedrukte borstkas en hoofdwonden is hii naar het Zuider ziekenhuis vervoerd, waar hij enige tijd later is overleden. Het slacht offer liep bij het oversteken van het emplacement vlak achter een rijden de locomotief langs over de rails en heeft waarschijnlijk niet de locomo tief gezien, die uit de andere richting kwam aanrijden. Tijdens een vergadering van de AR- JOS fNationale Organisatie van An ti-Revolutionaire jongeren Studie clubs), die zaterdag werd gehouden, werd de scheidende secretaris, de lieer Sj. Jonker, door een tweetal meisjes in klederdacht een herinne ring aangeboden. Kolonel Carl Engholm, comman dant van de troepen der Verenigde Naties te Port Said, verklaarde giste ren, dat de Engelsen hem hadden meegedeeld, heel wat wapens te heb ben gevonden tjjdens het gevecht van zaterdagnacht. De troepen der Ver enigde Naties zullen de krijgsgevan genen overnemen van de zich terug trekkende Engels-Franse strijdkrach ten. Een hooggeplaatste Egyptische autoriteit heeft tegenover United Press onthuld, dat generaal Burns te Aboe Soweir met de Egyptische regering is overeengekomen, dat de politiemacht der Verenigde Na ties zal worden teruggetrokken een week nadat de Engels-Franse evacuatie is voltooid. De Egypti sche politie staat volgens de auto riteit al gereed om de taak van de V.N.-troepen over te nemen. Militaire waarnemers menen, dat de laatste Franse en Britse militairen over drie dagen vertrok ken kunnen zijn. Israëli's trekken verder terug „Deze week zullen de Israëlische strijdkrachten het gebied van Sinaï verder ontruimen", zo heeft generaal Burns, de opperbevelhebber van de internationale politiemacht, zondag te Lydda verklaard na afloop van een bespreking met de Israëlische opperbevelhebber, generaal Mosje Dajan. In afwachting daarvan zal het Joego-Slavische contingent van de Ver. Naties niet verder oprukken dan vijftig km van het Suezkanaal, de afstand waarmee de Israëliërs ak koord zijn gegaan. De Joego-Slavi sche eenheden, die deze afstand heb ben overschreden, hebben order ge kregen, zich terug te trekken, aldus generaal Burns. Het semi-officiële Joego-Slavische persbureau Joegopress meldde zon dag, dat de Joego-Slavische troepen op het schiereiland Sinaï volgens de Israëliërs te ver zijn opgerukt, doch dat de Joego-Slavische eenheden zich niet zullen terugtrekken Het Joegoslavische persbureau beschuldigde de Israëliërs er van, dat zij te Bir El Roemani een stationsge bouw in de lucht hadden laten vlie gen, samen met een aantal burgers die zij in het gebouw samengedreven hadden. Goedkope eieren met de feestdagen. De eierprijs is voor de tijd van het jaar ongekend laag. Donderdag no teerde Barneveld voor eieren van 59 fram f 11.80 per 100 stuks, terwijl de andel vrijdag nog steeds traag was. Vergelijkt men dit r. ït de markt van een jaar geleden dan blijkt dat op 15 december 1955 voor tieren van 59.9 gr. f 17.15 betaald werd. Voor de Nederlandse con/ument betekent het, dat men zo kort voor de feestdagen wel bijzonder voorde lig eieren voor zijn geld kan krijgen. Vandaag vijfde transport Hongaren in ons land. Het vijfde en laatste transpor t Hongaarse vluchtelingen arriveert vanmiddag in Utrecht. Het transpor t bestaat uit 340 personen, die enkele dagen in de Jaarbeurshallen zullen verblijven. Er zullen, na het vijfde transport, nog in totaal 100 vluchtelingen in Nederland kunnen worden opgeno men. Dit aantal wordt evenwel gere serveerd voor Hongaren, die nog in Hongarije of Oostenrijk verblijven en van wie familieleden reeds eerder door Nederland zijn opgenomen. Treilers zochten toevlucht Verscheidene treilers, onder welke vijf Nederlandse, zijn in het week einde de haven van Cherbourgh bin nengelopen met het oog op een storm in het Kanaal. Het 7176 ton metende Liberiaanse schip „National Leader" heeft zon dag geseind, dat zijn machines in het ongerede zijn geraakt. Uit de positie die het schip opgaf blijkt, dat het zich bevindt midden op dc Atlantische Oceaan ten noordwesten van de Azo- ren. De „National Leader" verzocht om sleepboothulp. li Zaterdagochtend heeft H. K. H. prinses Beatrix het défilé van het jaarlijkse assaut van de adelborsten in Den Helder af- -- genomen. Op de foto ziet men de prinses, die in gezelschap van kapitein ter zee U. A. W. m ee Goossens, commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine, het défilé afneemt. IlllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllillllllllllllUllllllllllllilllf Gezin Zandvliet nu geheel herenigd. Op dezelfde manier als zijn zusjes en broertjes, „de kinderen Zandvliet", die, zoals bekend, enige tijd geleden als verstekelingetjes van Australië naar Nederland voeren om bij hun moeder in Den Haag te kunnen ko men, is de 17-jarige A. L. Zandvliet zaterdagavond te Rotterdam aange komen. Deze jongen kwam namelijk uit Amerika als verstekeling mee op de „Westerdam". Hij was de enige van het gezin, die nog in het buiten land was. Zijn vader keerde onlangs als werkend passagier naar Neder land terug. Kort nadat de „Wester dam" uit New York vertrokken was, meldde de jongen zich hij de kapitein. Bij aankomst te Rotterdam is hij via de kinderpolitie naar zijn ouders ge bracht. WESTELIJKE INLICHTINGENDIENSTEN VERNEMEN: Groeiende onrust in Oost-Europa Uit berichten, die het afgelopen weekeinde werden ontvangen van achter het ijzeren gordijn, blijkt dat de onrust in Oost-Europa toe neemt. De Weense correspondent van het Westduitse nieuwsbureau DPA heeft zaterdagavond gemeld, dat volgens een Hongaarse vrij heidszender nationalisten en Russische troepen zware gevechten le verden in de omgeving van de ongeveer honderdduizend inwoners tel lende stad Miskolc in Oost-Hongarije. Het was in deze stad, dat zaterdag twee personen op beschuldiging van onwettig wapenbezit waren ter dood veroordeeld. Het ene von nis werd direct voltrokken. In het andere geval beval het tribunaal aan, de beklaagde te begenadigen. Volgens de door DPA geciteer de vrijheidszender zijn in de ge vechten tussen Russen en Honga ren mortieren en artillerie ge bruikt; de Russische luchtmacht zou zware aanvallen op het geberg te ten noorden van Miskolc hebben gedaan. In deze streek houden, al dus het radiobericht, Hongaarse rebellen stand, gesteund door de serteurs uit de Russische troepen en vrijheidsstrijders uit Slowakije. pen weekeinde van westelijke ini tingendiensten, dat in november, in het tijdvak tussen de twaalfde en de achttiende, Oekrainse partisanen in het RussischHongaarse grensge bied enige vitale spoorlijnen hebben opgeblazen en versperd. Verscheide ne Russische militaire treinen werden tot ontsporing gebracht, en de parti sanen wisten he£ treinverkeer dusda nig te ontwrichten, dat de Russen hun versterkingen voor de strijd in In een Litaus dagblad in de Russische taal, dat vrijdag te Moskou werd ontvangen, wordt opnieuw gesproken van ..een golf van de meest provocerende ge ruchten die aanzwelt in Litauen, in het bijzonder tijdens de afgelo pen maanden". In andere te Mos kou ontvangen berichten wordt gesproken van onrust in Letland. Voorts zouden in Estlandse bla den berichten zijn verschenen over last met studenten. De Oostduitse minister van defen sie, Willi Stoph, heeft gisteren ver klaard, dat ter beveiliging van het gebied van Oost-Duitsland een aantal maatregelen zal worden genomen. De bevelhebber van de Poolse mili tie, generaal Dobieszak, heeft in een zondag gepubliceerd vraaggesprek kritiek nitgeoefend op de rechtbanken die volgens hem te mild zijn. De wan ordelijkheden te Stettin, Breslau en andere grote steden hebben volgens Dobieszak een politiek karakter aan genomen, dat de Poolse communisti sche partij en de regering in hun be trekkingen met de Sowjet-Unie zeer in verlegenheid heeft gebracht. Reddende Zeeland strandde op pier De „Statendam", het nieuwe schip voor de Holland-Amerikalijn, is gisteren, tachtig mijl zuid-zuid west van LJmuiden, op drift ge raakt. Het schip was op een tech nische proefvaart en kreeg een ma chinestoring, waardoor een schroef buiten werking geraakte. In ver band met de weersomstandigheden (wind zuid-zuid-west, kracht acht tot negen) werd sleepboothulp in geroepen. Gisteravond konden sleepboten van Wijsmuller aan het schip vast maken. De sleepboot „Cycloop" bracht een tros uit op de sleepboot „Titaan" en beide schepen hieldeh vervolgens de „Statendam" in po sitie op de wind. De „Statendam" wordt vanochtend om ongeveer acht uur in Hoek van Holland ver wacht. Behalve de genoemde sleepboten wa ren uitgevaren de sleepboten „Maas" en „Brandenburg" van L. Smit en Co. uit Hoek van Holland en de Bel gische sleepboot „Scaldis" uit Wis singen. De firma Wijsmuller had met de Holland-Amerika-lijn een contract afgesloten om de nieuwe Statendam naar Rotterdam te slepen. Dit karwei zou worden verricht door de Titaan, de Cycloop en de Zeeland, die alle uitvoeren uit IJmuiden. De spiksplin ternieuwe sleepboot „Zeeland" strand de daarbij door toedoen van de wes terstormen op de IJmuidense noor- derpier. De boot is na tien minuten op eigen kracht en met behulp van zusterschepen weer vlot gekomen. Voor nader onderzoek keerde hij naar de haven van IJmuiden terug, maar om half vijf kon hg de IJmuidense haven alweer verlaten. Dc Statendam dreef op dat ogenblik op ongeveer vijftig mijl zuidwest van IJmuiden met een snelheid van vijf mijl per uur in noordelijke richting. Na te hebben vastgemaakt aan de Statendam, hebben de sleepbo ten „Cycloop" en „Titaan" ge- r.' 'V.'jxkicp de Zeeland. Toen ook die op de Statendam had vastge maakt, gingen de drie slepers te gen de zuidwesterstorm in op weg naar Hoek van Holland, waar twee kleine havenslepers van Wijsmul ler zouden bijspringen om de „Sta tendam" bestuurbaar te maken, waartoe zij aan de achterzijde van het schip zouden vastmaken. Ten slotte zou de sleep dan de Nieuwe Waterweg opgetrokken kunnen worden. De directie van de Holland-Ameri ka-lijn bevond zich aan boord van de „Statendam". Het was de bedoeling dat de „Sta- besluit niet mogelijk zijn, dan wordt verzocht alleen een quote ring uit de laatste drie jaren naar keuze vast te stellen, zonder herlei ding naar 100 pet. De uitspraak van het College v- Beroep is be paald op woensdag 6 februari 1957. In de vergadering van 20 septem ber jl. had het bestuur van het Be drijfschap namelijk besloten, dat het pei'centage van iedere exporteur zou worden vastgesteld door het hoogste percentage van twee der vijf laatste seizoenen op te tellen en door twee tc delen, en daarop een zodanige korting toe te passen, dat de som van alle percentages 100 werd. Het grootste deel der oesterkwekers achtte zich door deze gang van zaken bezwaard. Tijdens de zitting van vórige week werd het College van Beroep ter ken- us gebracht, dat het bestuur van het bedrijfschap bij schrijven van 9 augustus j.l. aan de bedrijfsvereni gingen had meegedeeld, dat op ver zoek van het merendeel der aangeslo- I ten leden, was besloten om het oes- tigen. Mocht vernietiging van net j terbedrijf vrij te laten. Indien de Kwekers richtten zich tot College van Beroep. Een vijftal oesterkwekers uit de drie Zeeuwse bedrijfsverenigingen, te weten de Vebo, Oesterbelangen en De Zeeuwse Oester, hebben zich namens het merendeel van de bij deze bedrijfsverenigingen aange sloten kwekers tot het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in Den Haag gewend. Primair met het verzoek te bepalen, dat het be stuur van het Bedrijfschap voor Visserijprodukten zijn besluit tot vaststelling van de exportpercen tages, genomen in de vergadering van 20 september 1956, zal vernie- verenigingen echter van mening mochten zrjn, dat een regeling de voorkeur verdiende, zou het bestuur alsnog een regeling treffen. GEEN BEZWAAR. De Vebo heeft onder meer aan het Bedrijfschap meegedeeld, dat zij al leen akkoord kon gaan met de tot standkoming van een regeling, in dien ten aanzien van de exportbe perking die de vereniging ten enenmale ongewenst beschouwt niet verder zou worden gegaan, dan tot een beperking voor de individuele exporteur tot het hoogste exportcij fer door hem bereikt in één der vijf voorafgaande seizoenen. Ook de beide andere verenigingen gingen hiermee akkoord. Hef Bedrijfschap deelde vervolgens mee tegen deze re geling geen bezwaar te maken. Tevens werd er op gewezen tiidens de zitting van vorige week dat'het be stuur van het Bedrijfschap in strijd komt met de goede trouw, waarmee de nieuwe verordening moet worden uitgevoerd. Er weid betoogd, dat het merendeel der bedrijfsverenigingen zich tegen de totstandkoming van een regeling verzet zou hebben, in dien het had kunnen bevroeden, dat een der essentiële voorwaarden voor de totstandkoming van een der- Vervolg op pag. 2) ..De nieuwe Statendam.. tendam", straks het op een na groot ste passagiersschip (de Nieuw Am sterdam is het grootste) van de Ne derlandse koopvaardijvloot op 6 febru ari start voor zijn maidentrip. Begin januari zou de Dok- en Werf Maat schappij Wilton Feyenoord te Rotter dam het schip aan de Holland-Ameri- ka-lijn overdragen. De „Statendam" is een slank grijs schip met een smetteloos witte boven bouw van niet minder dan negen dekken. Gebroken is met de gewoon te om twee masten op liet schip tc zetten. Vóór de grote schoorsteen staat één slanke aluminium radarto ren. Hij zal tevens dienst doen als vlaggenmast en hechtingsplaats voor de antennes. Het. schip is 176 meter lang en 24 meter breed. IETS MINDER W IND. Overwegend zwaarbewolkt met af en toe enige regen. Krachtige, nu en dan nog harde zuidwestelijke wind. Iets minder zacht. ZON EN MAAN 18 december Zon op 8.44 onder 16.29 Maan op 17.43 onder 9.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1