Si#* Geref. kerk te Brouwershaven in gebruik genomen Havengebied van Vlissingen GEZONDHEIDSDIENST DIEREN HEEFT NOG EEN GROTE TAAK met melk meer mans SJtlfZ n JEUGD VAN WESTKAPELLE MUSICEERT 10 P RO V IN VIA LR ZEEUWSE COUR ANT ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 MET EEN BIJZONDERE DIENST Dankbaarheid is de grondtoon" Terwyi de scherpe westenwind door de kleine klokketoren gierde, kwa men vrijdagavond de leden van de gereformeerde kerk van Brouwershaven met talrjjke gasten bijeen, voor het eerst in het nieuwe gebouw aan het Bostonplein. Midden in het uitbreidingsplan van Brouwershaven heeft deze kerk een dominerende plaats gekregen. De Ingebruikname vond zjjn beslag in een bijzondere godsdienstoefening, geleid door de plaatselijke predikant ds. P. L. Schuddeheur8. Een groot aantal sprekers heeft aan het eind van de dienst het woord gevoérd. De godsdienstoefening werd bijge woond door het voltallige college van B. en W. van Brouwershaven met de gemeentesecretaris, het moderamen van de classis Zierikzee, vertegen woordigers der predikanten van ker ken op het eiland, de Nederlandse Hervormde kerk en een deputatie van de bouwers. De eerste woordbediening in de nieuwe kerk was naar aanleiding van twee Kronieken 6 vers 21: „Hoort dan naar de smeking van Uw knecht en van Uw volk Israël, die zij te de zer plaatse opzenden zullen". „Het is voor onze kleine gemeente een feest dit mee te maken. Het is nog wel niet alles klaar en zo moet bijvoorbeeld het orgel nog steeds ko men, maar dankbaarheid is de grond toon vanavond", zo begon ds. Schud- debeurs. „Wat kunnen wij God voor alle weldaden vergelden? Wij zullen aanstaande zondag daarom bij het Heilig Avondmaal Zijn naam vermel den en met bljjde erkentenis aanroe pen". Spreker waarschuwde met klem te gen overdaad en weelde, die ons van God kunnen afvoeren. Is de Heere dan. alleen aan de kerk gebonden, zoals eertijds het Joodse volk Hem in de kerk bracht? God laat zich echter niet door ons binden, zo antwoordde ds, Schuddebeurs, maar iB daar, waar in haam van de Zaligmaker Christus wordt vergaderd. Voor oorlog en vrer de, waterramp en bevrijdingsfeest is de kerk dan de plaats der aanbidding. Steeds zoekt God ons en het is goed een. voorbeeld te nemen aan de jonge Samuel, die zelf luisterde, terwijl God sprak, aldus ds. Schuddebeurs. Gelukwensen, Namens de kerkeraad, de jongens- en meisjesverenigingen en de gemeen ten sprak de scriba van de kerkeraad, de heer Catsman. Deze bracht vooral grote dank voor de bemoeienissen, die de predikant met de bouw gehad heeft en wees op het feit, dat het ge bouw zelf verouderd, maar dat de Ko ning der kerk dezelfde blijft. Namens de classis Zierikzee sprak de praesis, dr. J. L. Becker uit Nieu- Adviseur in Terneuzen voor overdracht van de haven Industriehal voor tijdelijke huisvesting van U.T.S. B. en W. stellen de raad van Terneu zen, die donderdagavond 20 december in openbare vergadering bijeenkomt, voor over te gaan tot aanwijzing van een adviseur voor de overname van de haven, waartoe de raad zich op 13 september^ jl. in principe bereldver- klaarde en tot de instelling van een commissie van advies inzake de over dracht van de haven. Het college stelt de raad voor ir. C. J. Tuijn, directeur van de haven- en handelsinstelling der gemeente Am sterdam, die zich hiertoe bereid ver klaarde, te benoemen tot adviseur voor de gemeente bij de problemen, die zich bij de overdracht door het rijk van de haven voordoen. Voor wat be treft de instelling van een commissie van advies, beveelt het college de raad aan, hierin te benoemen, mr. P. H. W. F. Tellegen, voorzitter en de raadsle den, drs. M. F. H. Kamps, S. W. Hen ry en M. van Langevelde en uit het bedrijfsleven de heren H. A. M. A. de Meijer, G. J. W. van der Peijl en L. F. Dubois, secretaris. De agenda voor dé ze raadsvergadering bevat verder o.m. een voorstel tot het verlenen van me dewerking aan de voorbereiding voor de aanleg van een persleiding van Sas van Gent naar de Schelde voor de af voer van afvalwater en tot het verle nen van financiële medewerking voor de bouw van in totaal 531 woningwet woningen in de Zeven Triniteitspolder H en de Zuidlandpolder, in een tijds verloop van ongeveer drie jaar, door de woningbouwvereniging „Werk- mansbelang". Tenslotte is er een voorstel tot de bouw van een industriehal voor de tij delijke huisvesting van een te stichten school voor uitgebreid technisch on- derwys. Aanbesteding uitbreidingsplan Donderdagmiddag werd in het ge meentehuis van Scherpenisse aanbe steed de aanleg van de bestrating en riolering in het uitbreidingsplan. Er waren zes inschrijvingen. Dit waren: van der Werf en D. C. van der Werf, St.-Maartensdijk f59.800; P. Knuist, Tholen, f 58.750; M. van de Velde, Bruinisse. f58.640; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee, f 57.100 W. v. Vossen, St.-Annaland, f 56.500. De gunning werd aangehouden. werlcerk. Namens de Gereformeerde Kerken van Schouwen-Duiveland bood ds. T. Kamper uit Scharendqke een viertal kerkeraadsbijbels aan. Uit naam van de députaten van de Generale Synode voor de ramp- en evacuatieschade feliciteerde de heer J. van Die uit Den Haag. De Neder lands Hervormde Kerk van Brouwers haven bood haar gelukwensen aan by monde van ds. P. Groot. Burge meester J. L. van Leeuwen sprak uit naam van de burgerlijke overheid zijn voldoening uit over net fraaie ge bouw, dat 't Bostonplein nu voltooid. Hij verheugde zioh over de verdraag zaamheid tussen alle geestelijke scha keringen ter plaatse. De schepper van het werk archi tect, ir. Rothuizen uit Middelburg, sprak de gemeente toe, waarna ook namens de ambachtslieden dank be tuigd werd. Ds. Schuddebeurs heeft tenslotte in een kort speechje alle sprekers be dankt, waarna de kerkdienst met sa menzang van psalm 150 vers 1 werd besloten. Redders gehuldigd in Sluis Wethouder bood oorkonde en foto aan In het gemeentehuls te Sluis wer den de redders, die zich op 29 maart verdienstelijk hebben gemaakt bij het auto-ongeluk, waarbij een Belgische wagen in de vaart te Sluis reed, ge huldigd. Wethouder O. F. A. Dekkers, die namens burgemeester P. F. van Hoo- tegem het woord voerde, sprak de red ders toe. In het bijzonder kon hij hierbij welkom heten de majoor van de rijkspolitie, adjudant L. Meertens en alle rijkspolitiemannen uit Sluis, als mede de voltallige gemeenteraad met uitzondering van de burgemees ter, die door ziekte niet aanwezig kon zijn. De heer Dekkers bracht de redders dank namens het gemeentebestuur en bood hen een oorkonde met foto aan. Deze werd uitgereikt aan de he ren T. Jansen. M. J. Leenhouts. J. L. Leenhouts, T. C. Batselaere, H. F. Bogaart en A. d'Hoore. Daarna werd namens de rijkspolitie het woord ge voerd door majoor W. H. Ballegoijen- De Jong, die aan de heer T. Jansen, wachtmeester le klasse een tevreden heidsverklaring overhandigde van de algemene inspecteur der rijkspolitie. Adjudant Meertens sprak als groeps commandant van T. Jansen. Namens de redders werd het woord gevoerd door de heer Jansen. De heer J. Leen houts bracht in het bijzonder de dank over aan de directie van het Hof van Brussel-hotel, aan de heer en me vrouw Batselaeré-Bevïn en de heer Gevaert voor de uitstekende verzor ging. en aan de oud-burgemeester van Brugge, baron' Van Hoesten- berghe voor de getoondé belangstel ling. PROF. DR. WAGENAAR OVER DE TOEKOMST In tien jaar reeds veel bereikt „Ook dit jaar hebben wij kunnen constateren, dat de diensten die de Gezond heidsdienst voor Dieren in Zeeland de veehouderij heeft verleend, zodanig waren, dat de onmisbaarheid van een dergelijk instituut vaststaat en de overtuiging steeds meer veld wint, dat in de toekoms nog een belangrijke taak voor de dienst wacht". Tot deze o onclusie kwam de voorzitter van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dierer- in Zeeland, de heer J. P. Lindenbergh in zijn uitvoerig openingswoord voor de vrijdagmorgen in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden algemene vergadering. Met voldoening vestigde hij de aan dacht op hetgeen in de tien jaren dat deze dienst bestaat, met name op het gebied van de tbc-bestrijding van het rundvee is bereikt. Hij waarschuwde er echter voor, dat de eerstvolgende jaren als nazorgperiode nog veel werk met zich zuilen brengen. Er komen nog elk jaar reageerders voor. In het afgelopen seizoen zijn er 117 dieren met subsidie opgeruimd. Praktisch komt het reactiepercentage in Zee land meer op 0.2%. Daarnaast zijn er 304 dieren zonder subsidie opgeruimd. Het vieren van de teugels van de tbc- bestrijding kan dus niet vlot gebeu ren. Men wil geraken tot een tubercu- linatie om de twee jaar. Voor Zeeland zou volgend jaar Walcheren aan de beurt zyn om overgeslagen te wor den. Na de plannen voor de abortus- bang bestrijding te hebben uiteenge zet, liet spreker ook nog activiteiten van de dienst de revue passeren en stelde vast, dat het laboratorium steeds meer op de voorgrond komt te staan. Veel verbeterd De jaarrekening en de begroting 1956/'57 werden in vrij snel tempo af gewerkt en goedgekeurd. Vervolgens hield de scheidende directeur zijn cau serie over „De gezondheidsdienst in het verleden en in de toekomst". Sinds men na de bevrijding, van de runder tbc-bestrijding betreft, in „een faillie te boedel" stapte, is er veel verbeterd. Praktisch de gehele Zeeuwse rundvee stapel wordt nu onderzocht. Na tien jaar is de eerste uitroeiing van de run der tbc gelukt. Vooral dank zi; de me dewerking van de veehouders, zo be klemtoonde prof. dr. Wagenaar. Van veel belang voor de bestrijding van de onvruchtbaarheid onder het rundvee in het invoeren van de K.I in Zeeland geweest. De abortusbangbestrijding zal nog veel werk in de toekomst vra gen. Spreker was van oordeel, dat de verschillende ziektenbestrijdingen voor een groot deel de reden zijn van de produktieverhogingen, in vergelij king met vóór de oorlog. In Walcheren had 30% van het melkvee vóór de oor log tbc. Het mond- en klauwzeer was erg en de onvruchtbaarheid was hier en daar ruïneus. Men is nu volgens spreker bezig, de levensduur van de koe aanmerkelijk te verlengen en een betere selectie mogelijk te maken. Ook op het gebied van de paarden- ziekten is veel gewerkt. Voor de toekomst Voor de toekomst zag prof. dr. Wa- f enaar als taak van de gezondheïds- ienst een contunuëring en uitbreiding- van de reeds begonnen georganiseer- dè ziektebestrïjdingen. Mogelijk kan by de abortus-bangbestryding veel bereikt worden met een spaarheffing, zodat besmette dieren met subsidie kunnen worden opgeruimd. Voorts zal (Advertentie) Europa'* grootste grammofoonfabrieh .Imp. ,N.V. Thïbur Oen Haag o.m. het probleem van de veulensterf- te een verder onderzoek vereisen. Naast deze georganiseerde ziektebe strijding, zal volgens hem het labora torium nog meer de vraagbaak voor de praktiserende dierenartsen moeten worden. 3Ien zal moeten streven naar een zekere specialistische functie voor dit laboratorium. De dierenartsen zullen er van over tuigd moeten worden, dat zij zich tot deze dienst voor bijzonder onderzoek kunnen wenden, zonder dat dit direct als een bewy's van onkunde van de be trokkene moet worden gezien. Bij de rondvraag vroeg mevrouw Kik van Nieuwerkerk medewerking van de gezondheidsdienst om te hel pen bewerkstelligen, dat de gesaneer de bedrijven op Schouwen, die buiten de kom der gemeente kwamen te lig gen, thans ten spoedigste op het wa terleidingnet worden aangesloten. Zo wel voor mens als dier bestaat hier een ongewenste toestand, omdat de meeste regenbakken zijn geïnfecteerd. Enkele Zeeuws Vlamingen maakten nog bezwaren tegen de centrale taxa tie, terwijl aan het slot van de verga dering de tweede voorzitter, de heer W. de Buck, hulde bracht aan de voor zitter, de heer Lindenbergh, voor zijn leiding. m Herbenoemd in pachtkamer van het kantongerecht Bij koninklijk besluit zijn herbe noemd in de pachtkamer van het kantongerecht tè Middelburg met in gang van 1 januari 1957: als eerste lid J. Bosselaar; als plaatsvervanger van het eerste lid M. W. van Arent- hals en M. Steijn; met ingang van 20 januari 1957 als plaatsvervanger van het tweede lid P. J. J. Dekker; te Zïërikzee met ingang van 1 januari 1957 als tweede lid H. C. van de Zande; te Terneuzen met ingang van 1 januari '57 als plaatsvervanger van het eerste lid A. Haak; met ingang van 26 februari 1957 als eerste lid J. W. Scheele; als plaatsvervanger van het eerste lid J. van Hoeve; met ingang van 28 maart 1957 als plaats vervanger van het tweede lid H. de Jonge; te Oostburg met ingang van 15 februari 1957 als plaatsvervanger van het eerste lid L. C. C. Cam- maert en H. E. M. Buijsse. Een speciale medewerker ontwierp bovenstaande schets voor een betere indeling van het Vlissingse haven terrein. (Zie-het aitikel havenge bied van yiïssingen moet gesaneerd worden"). (Slot van nag. 11 zijn, zelfs als men het zijdelingse niit in aanmerking neemt. Maar zelfs al wil men, hoe dan ook, nieuwe ha venruimte, dan nog is er een andere oplossing mogelijk, die beter is dan nieuwe binnenhavens (de z.g. in- steekhavens) aan te leggen langs de westzijde van het kanaal door Wal cheren, op terrein dat aangewezen is voor het onherroepelijk naar elkaar toegroeien van Vlissingen en Sou burg, vooral nu het vliegveld aldaar voorgoed exit-is. Havengebied Laat ons vooropstellen dat de situatie van Tiet bestaande Vlis singse havengebied verre van ideaal is. Allereerst is daar het De leerlingen van de afdeling West- kapelle van de Zeeuwse Muziekschool hebben vrijdagavond laten horen, wal zij in nauwelijks drie maanden prak tisch onderwijs hebben geleerd. De jeugdige muzikanten gaven in de gro te zaal van de stichting „Westkapelle herrijst" een concert (eigenlijk een openbare les), dat hoe eenvoudig van opzet ook uitstekend is ge slaagd. Want de jonge Zeeuwen, die nauwelijks de grote blaasinstrumenten als tuba en trombone kunnen hante ren, hebben bewezen, dat zij van hun leermeester P. de Rooy wel hebben geleerd aan deze instrumenten bij zonder heldere tonen te ontlokken. In de orkestklas verenigd gaven zij een uitvoering van enkele harmo nieuze werken van Elsenaar en Bort- nianski, die prettig in het, gehoor la gen en bijna foutloos werden ver tolkt. Aiisje Llieleman lacht jaar oud en slechts acht maanden les) en Ciska Volkers (tien jaar oud en twee jaar les) speelden ieder een solo op de pia no. De eerste gaf met grote ernst en tóewijding een vertolking van „Marl borough" en „Stille nacht"- in bewer kingen van Beuk, de tweede waagde zich met succes aan „Ballade" van Burgmüller en „An der schonen blauen Donau" van Strauss. Daarna gaven zij samen een demonstratie quatre mains. Ook onder de blazers bevonden zich gevorderde en talentvolle leerlingen. Tine en Jaap Lïevense speelden, res pectievelijk op cornet a pistons en bugle, enkele vlotte oefeningen van Jakma. De openbare les werd besioten met een uitvoering van de hele orkest klas. Een herfstlied van Elsenaar en „Die winter is vergangen" vormden een waardig besluit van dit' concert, dat dóór vele belangstellénden en ouders van de leerlingen en door de directeur van de Zeeuwse Muziek school, de. heèr H. Stam, werd bij gewoond. Na afloop dankte de heer P. de Rooy, dn. de leiding van deze avond had, de leden van de fanfare „O.K.K." voor hun medewerking bij de opleiding van de jeugdige musici. Zowel de burgemeester van Westkapelle, mr. M. Tydeman; als de voorzitter van „O.K.K." de heer W. Dieleman, hiel den vervolgens een toespraak. Laatst genoemde legde er de nadruk op, dat de muziekschool niet steunt op de fan fare, maar dat daarentegen de fanfare baat heeft bij de muziekschool, omdat deze een brede laag van jonge musici kweekt. (Foto P.Z.C.) spoorwegstation, dat niet hoort midden tussen het industrie- en havengebied. Men zou dit sta tion, dat in de oorlog groten deels was verwoest en jammer genoeg weer op dezelfde plaats is herbouwd, noordwaarts moe ten verplaatsen in de buurt van wachtpost 66, waar het niet in de weg ligt en zelfs nog dichter hij de stadskom en gunstiger voor het wooncomplex Vlissin genSouburg zou komen. Verder hebben we de na de oorlog opgerichte gebouwen van de Provin ciale Stoorhbootdienst aan de kop van de tweede binnenhaven, die daar eveneens misplaatst zijn en die ha- yenuitbreiding blokkeren. Met overbrengen van het static® kunnen gevoeglijk de aanlegplaatsen voor de veerdienst VlissingenBres- kens verplaatst worden naar de vrij wel ongebruikte kop van de buiten haven. Het is bekend, dat de water staat met de uitbreiding van de aan legplaatsen voor de veerdienst voor grote moeilijkheden staat. Aan de kop van de buitenhaven is ruimte voor enige aanlegplaatsen zonder marine en de Maatschappij „Zee land" te hinderen; afgezien van het feit dat de veerdienst hier prioriteit behoort te hebben. Ik hoor reeds be zwaren opperen tegen het in de vol le lengte door de buitenhaven heen en weer varen van de veerboten, een bezwaar dat trouwens thans reeds voor de havenmond geldt. Ik zie daartegen echter geen overwegend bezwaar. De S.H.V. zal steeds meer olie, doch minder steenkolen gaan bunkeren, met als gevolg minder wachtende „steenkolenkasten" in de buitenhaven. En de buitenhaven is breed genoeg om varende veerboten en wachtende bunkerschepen beide te kunnen verwerken. Dure plannen Het is bekend dat waterstaat gro- te plannen heeft tot verbreding van de Prins Hendrikweg, het maken van een kostbaar viaduct bij post 66 onder de spoorlijn, het aanleggen van parkeerplaatsen en het vergro ten van de aanlegcapaciteit voor de veerdiensten. Het onvermijdelijk ge volg van al deze plannen, zal zijn, dat men ondanks zeer grote kosten, weer een grote versnippering van het havengebied krijgt en dat op de duur het veer-verkeer toch weer vastloopt. Neen, niet voortbouwen op de be staande toestand, maar weg met dit alles. De veren naar de kop van de buitenhaven, tot later de gehele veer- exploitatie misschien overbodig wordt! Industrieterrein Met de hiervoor aangegeven ver anderingen komt de weg vrij voor het in lengte verdubbelen van de beide bestaande binnenhavens, te verlengen in het reeds bestaande maar tot nu toe vrijwel braakliggen de industrieterrein van de gemeente. De gedachte toestand is in dikke, lij nen aangegeven op bijgaande schets, waarin de dunne lijnen de bestaan de toestand weergeven. De voordelen zijn de volgende: 1. verdubbeling van de bestaande binnenhavens; 2. doelmatig benutten van het reeds aanwezige industrieterrein 3. concentratie van de havenexploï- tatie; 4.: geen, inbeslagneming van voor andere doeleinden aangewezen gronden 5. vergroting van het effectief ha venterrein; 6. nieuwe kaaimuur in de buiten haven op de plaats van het hui dige veer; 7. geen spoorwegviaduct bij post-66; 8. minder kosten dan voor de in- steekhavens en de door water staat ontworpen werken 9. algehele sanering van het haven gebied. Bij de kostenberekening diene men bovendien wel te bedenken dat ver plaatsing van het station feitelijk niet mag drukken op de havenaan- leg, maar geacht moet worden onder alle omstandigheden een noodzake lijke sanering te zijn, ook al met het oog op hetgeen ten oosten van Vlis singen groeien zal. Men moge een en ander aanvanke lijk wat revolutionair vinden, maar men zie vooruit en wijke niet te spoedig voor een non possumus van de Nederlandse Spoorwegen en an dere betrokken diensten. Voorop moet staan de eis van doelmatig en economisch verantwoord havenge bied. Al te vaak legt men zich neer bij gegroeide toestanden, die dikwijls ontaarden in slepende kwaden. Natuurlijk, is het ambtelijk niet aantrekkelijk als men moet afstap pen van gemaakte en verdedigde plannen, doch het mag toch wel dringend nodig worden geacht het gehele havengebied van Vlissingen nog eens ernstig in studie te nemen, zonder zich bij voorbaat vast te bij ten aan insteekhavens langs het ka naal door Walcheren. En gezien het minder acute van het geval men heeft wel even de tijd de zaak eens rustig door te nemen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6