Tweede Kamerleden kritiseerden onderwijsbeleid minister Cals Prijsstabilisatie geen prijsstop KLANKBORD ORGANISEER DROPPINGS VAN VOEDSEL BOVEN HONGARIJE ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S PARLEMENT OP DE BRES VOOR ONDERWIJZERS. Salarisbeleid: bonte Picassodeken (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals heeft het niet gemakkelijk. Woensdagmiddag, toen hy de moed had in het gebouw van K. en W. in Den Haag een massale protest-vergade ring van de onderwijzers bij te wonen, moest hij een storm van veront waardiging over zijn hoofd laten gaan. Donderdag en vrydag vond hij een ontevreden Tweede Kamer tegenover zich. Wat aan minister Cals telkens weer verweten wordt, is dat het hem ontbreekt aan doorzettingsvermogen en dat. het tempo van rijn beleid te traag is. Bovendien treedt minister Cals niet vastberaden genoeg tegen zijn ambtgenoten in de ministerraad op. De Tweede Kamer heeft het aan kritiek op '3 -ministers salarisbeleid niet laten ontbreken. Scherp lieten zich hierover vrijdagmiddag uit de heren Kleqwegt (p.v.d.a.), De Ruyter (c.h.u.), Gortzak (c.p.n.) en Peters (k.v.p.). De heer Kleijwegt vestigde er de aandacht op, dat druk reclame gemaakt wordt voor sommige mili taire beroepen. Hij achtte het noodza kelijk, dat ook voor het verkrijgen van voldoende leerkrachten intensie ve propaganda wordt gemaakt, doch dan moet de functie ook financieel aantrekkelijk zijn en daaraan ont breekt helaas veel. Speciaal de lera ren-salarissen onder de loep nemend noemde hij het uitermate bedenkelijk, dat de topsalarissen van de ambtena ren verhoogd zijn. Als het juist is, zo waarschuw de hij de minister, dat men reeds op het eind van deze maand die verhoogde salarissen zal uitbeta len, dan wilde hij nadrukkelijk ui ting geven aan de ontstemming van de socialistische fractie. Over het feit, dat men tot zo'n ingrij pende en discutabele maatregel overgaat zonder daarover eerst de Kamer geraadpleegd te hebben. Onaanvaardbaar vond hij, dat de leraren en inspecteurs uit de groep gelicht wérden. De heren De Ruyter, Gortzak en Peters kwamen meer in het bijzonder op, de bres voor de salarissen van de Lamarca veroordeeld tot elektrische stoel Amgelo John Lamarca, ontvoerder en (door verwaarlozing) moordenaar van de baby Peter Weinberger, is gis teren veroordeeld tot de dood op de elektrische stoel van de Sing Sing ge vangenis in de week van 28 januari 1957. Stand op 777 en 999 De girostanden van 999 en 777 waren gisterochtend: 999: 3.381.768.80; 777: 3.826.565.76. Amerikaanse fotografe uit Wenen vermist De Amerikaanse free-lance foto* grafe en journaliste Georgette Dickey- Meyer—Chapelle, 35 jaar, w.ord'fc sinds de vierde dec. uit haar hotel in Wenen vermist, nadat bekend was geworden datze zou trachten Hongarije bin nen te komen. - Mevrouw Chapelle. die geseheiden is, werkte hoofdzakelijk voor een Amerikaanse organisatie die bekend staat als de „internationale reddings commissie, een - particuliere organisa tie die zich specialiseert in het red den van prominente personen uit de Oosteurppese landen. Zij werkte echter bok voor Life-magazine. Onstuimig weekeinde (Van onze weerkundige H medewerker) H Er komt nog geen einde aan de brede stroom van oceaande- Üj pressies. Vandaag bereikt een nieuwe en actieve stormdepres- sie Schotland. Deze depressie H is met een snelheid van 110. km per uur de oceaan over gesto- ken. Nu de depressies geleide- H lijk wat- meer zuidelijk bewe- gen, komt ons land meer in het actieve storm veld te liggen'. Tijdens het weekeinde is hier- door een zware zuidwester- storm niet uitgesloten. Ook vrijdagavond woei er een storm-' M achtige wind, toen er een sto- ringsfront van een andere storm depressie met regen over ff ons land trok. Dit zeer onstui- mige weertype zal gedurende het weekeinde voortduren, waarij ook de kans op nu en ff dan enige regen groot blijft. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VRIJ AF. Burgers in de romanti sche stad van Romeo en Julia, het Ita liaanse Verona, ontdekten gistermor gen dat het standbeeld van him zes tiende eeuwse schilder Paolo Veronese een echte fles wijn in de marmeren hand had in plaats van bet penseel. Bij nader onderzoek door de politie bleek aan de voet van het beeld een briefje te zijn bevestigd waarop stond dat Paolo reelat had op een vrije dag. DE SIGAAR. De motorrijder Ches ter J. Bronski moest zich in Union City (V.S.) verantwoorden omdat hij bijna tegen een politieman opgebotst was. „Ik heb niet roekeloos gereden", zo pleitte hij. „Ik was alleen wat dui zelig van de sigaar die ik rookte na dat ik vier biertjes had gedronken." Toch kreeg hij 25 dollar boete en wel wegens „rijden onder invloed van 'n sigaar." onderwijzers, zoals dat ook reeds me vrouw Fortanier-De Wit (v.v.d.) en de heren Roosjen (a.r.), Tllanus (c. h.u.). Van Sleen (p.v.d.a.) dat gedaan hadden. De heer van Sleen had de volle verantwoordelijkheid voor het mislukken van de salaris-politiek ten aanzien van de onderwijzers op minis ter Cals gelegd. De heer Peters (een partijgenoot van de minister) zeide, dat de onder wijzers tot een categorie van rustige en gezagstrouwe burgers behoren en dat de onrust die thans onder hen heerst daardoor des te opvallender is. Niet ten onrechte overigens, vond hij zijn zij ongerust geworden, want het salaris-beleid van de bewindsman kenmerkt zich door een gebrek aan „uitgekiende en doelbewuste coördi natie"! Dit beleid lijkt, aldus verdui delijkte hij op een bonte Picasso-de- ken. Zijn enige troost was, dat men door schade en schande wijs wordt. De heer Peters beval aan het salaris- overleg voor het gehele onderwijzend personeel in een lichaam te voeren. Als een goede politieke vriend kwam hij ook weer zijn partijgenoot-minister te hulp tegen de heer Van Sleen. Hij hoopte, dat als de minister dinsdag in de Tweede Kamer zijn begroting ver dedigt, hij de minister van financiën overtuigd zal hebben van de noodzaak om meer geld voor de onderwijzers- salarissen beschikbaar te stellen. De minister van financiën is de heer Hofstra, een socialist en dus een partijgenoot van de heer Van Sleen. De heer Peters had de verantwoor delijkheid dus doorgekaatst naar de bewindsman, die vooral in deze tüd als de bok op de haverkist op de schatkist zit en daarmede was in het politieke steekspelletje het even wicht hersteld. „LIFE" SUGGEREERT VER. NATIES Zoals boven Nederland tijdens hongerwinter Het Amerikaanse tijdschrift Life heeft geopperd dat de Verenigde Na ties voedsel bóven Hongarije afwer pen, naar het voorbeeld van de voed- seldroppings in Nederland aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. Life zegt, dat de tijd gekomen is om de Hongaren te helpen. Maar welke vastbesloten actie kan ondernomen worden zonder de oorlog te beginnen die niemand wenst? Het antwoord ligt in de Hongaarse behoeften. Behalve de militaire hulp, die we niet wagen te geven, hebben zij het meest behoefte aan voedsel, kleding, brandstof en medicamenten. Internationale organisaties, zoals het Rode Kruis, brengen miljoenen bijeen om daar voor te zorgen. Veel van deze hulp is reeds de Hongaarse grens overgegaan, maar het is een verdrie- tig feit, dat de Hongaarse patriotten er niet bun deel 'van ontvangen. Volgens Life heeft zijn corres pondent Ed Clark die in Boeda pest terug is geen arbeider of ge wone burger ontmoet, die enige hulp heeft ontvangen van welk Rode Kruis ook.. Een deel van het voedsel en de goederen die door het Rode Kruis zijn binnenge bracht wordt vin de winkels ver- lcocht tegen prijzen die buiten het bereik van de gemiddelde Hongaar liggen. - Anderen zeggen, dat het voedsel voor de arbeiders naar functionarissen en de veiligheids politie gegaan is. Kiel gelegd voor mailschip „Rotterdam". Voortstuwingsinstallatie wordt bij „De Schelde" vervaardigd Op een daartoe speciaal verbrede, verlengde en van zwaardere funde ring voorziene helling van de Rotter damse Droogdok Maatschappij is gis termorgen een tien bij twaalf meter metende kielplaat, gevolgd door een dubbele bodemsectie van 35 ton, ge legd, waarmee officieel een aan vang is gemaakt met de bouw van 't grootste Nederlandse passagiersschip de „Rotterdam", bestemd voor de Holland-Amerika L\jn. Met de bouw van dit schip, dat men in de loop van 1959 in de. vaart hoopt te brengen, is een bouwsom van hon derd: miljoen gulden gemoeid. De tonnemaat wordt minstens 38.000 re- gis tertons bij een lengte van 230 me ter en een breedte van 28,65 meter. De „Rotterdam" zal plaats bieden aan 1400 passagiers en krijgt een beman ning van 750 koppen. Men hoopt het schip in hefnajaar van 1958 te water te laten. Het nieuwe schip komt wat lengte betreft overeen met de „Nieuw Am sterdam" maar wordt twee meter bre der. De „Rotterdam" zal worden voortgestuwd door twee schroeven. De voortstuwingsmstadlatie zal be staan uit twéé stel stoomturbines en vier hogedruk-waterpijpketels, te ver vaardigen door de koninklijke maat schappij „De Schelde" te Vlissingen. V. S. kunnen voor 80 pet. in oliebehoefte voorzien. Aan de vraag naar olie in West- Eiiropa zal voor 80 pet. kunnen wor den voldaan vanuit Amerika. „De olie-industrie zal in staat zijn van -liet westelijk halfrond genoeg olie te betrekken om rekening houden de met de olie wélke ook nog uit het Midden-Oosten zal kunnen worden aangevoerd in' 80 pet. van'de nor male behoeften- van West-Europa te voorzien zolang de huidige, uitzonder lijke omstandigheden voortduren", al dus luidde de mening van de heer Rathbone; president-directeur van de Standard Oil Company (New Jersey), toen hij op 11 december j.l. de ka mer van koophandel te Tulsa, in de Amerikaanse staat .Oklahoma, toe sprak. Het internationale Rode Kruis wil eerlijk' zijn, maar het is geen waar borg dat de regermg-Kadar de goe deren niet zal gebruiken voor afper sing of erger. Het Amerikaanse volk kan dit verhinderen. Er zijn bergen su-rplus-voedsel en de vrije wereld heeft vliegtuigen. Die kunnen ge bruikt worden om voorraden te drop pen op -plaats-en waar de gewone Hongaren ze -kunnen vinden. De Rus sen moeten vooraf gewaarschuwd wor den. De vliegtuigen moeten met rode kruizen beschilderd en ongewapend zijn. Ze kunnen bestuurd worden door vrijwillige piloten uit alle vrije naties, in naam van de Verenigde' Naties. Wat de nazi's in Nederland toe stonden kunnen de communisten die immers voorgeven dé vrienden van Hongarije te zijn moeilijk wei geren. Deze voedseldropping is het minste wat vrije mannen kunnen doen op een ogenblik dat de vrouwen van Hongarije, onbevreesd marcheren voor de Russische kanonnen, de man nen van de vrije wereld te schande zetten. (United Press.) Loonbijslag: 5,6 pet. De Staatscourant van gisteren be vat een beschikking van het college van rijksbemiddelaars, waarbij toe stemming wordt gegeven voor een loonsverhoging ter gedeeltelijke com pensatie van de premiebetaling voor de algemene ouderdomswet. Aan werknemers van 15 jaar en ouder, doch niet ouder dan 65 jaar, wordt door de werkgever boven de rechtens geldende lonen een bijdrage uitgekeerd. Deze bijslag bedraagt 5,6 procent. Hierbij dient er rekening mede te worden gehouden, dat de bijslag niet meer zal' bedragen dan 386.40 per jaar. Deze beschikking treedt in werking met ingang van het eerste loontijd- vak, dat 'na 31 december 1956 eindigt.» Voor bedrijfstakken of groepen van werknemers, wier bijzondere loon- structuur daartoe aanleiding geeft, kan door het college van rijksbemid delaars, gehoord de Stichting van den Arbeid, een afwijkende regeling wor den getroffen. De Hongaarse vluchtelingen in H hei kamp Biggekerke hebben M bijna allen werk gevonden, H danlc zij de bemiddeling van p H het gewestelijk arbeidsbureau =s in Middelburg. Een van hen, de zeventienjarige Aspad Herz- p mansky heeft het buitenge- woon getroffen. Hij werkte in M e= een van de voorsteden van M Boedapest n.l. in de staatsstal- p len en werd daar opgeleid voor jockey. Een renstaïbezitter in Wassenaar heeft zich nu be- p reid verklaard de jongen in huis te nemen, zodat de jonge II Magyar binnenkort misschien M p op Duindigt zal rijden in plaats p van op de poesta's. Geen won- der dus, dat Aspad het met p Meta van groenteman Wiele- p maker in Biggekerke best kon vinden. m (Foto P.Z.G.J llllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Centrale premiekeuring hengsten in Den Bosch. Op 8 februari 1957 De centrale premiekeuring van hengsten van 312 jaar zal te Den Bosch gehouden worden op 8 fe bruari 1957 om 11 uur in de vee- markthallen. Werkloosheids verzekering: premie verlaagd Bij beschikking van donderdag, heeft de staatssecretaris van sociale zaken de premie voor de werkloos heidsverzekering met ingang van 1. maart verlaagd van 2,4% tot 1.6%. De helft van deze premie konit ten laste van het rijk, de andere helft ten laste van het bedrijfsleven: de werkgevers en werknemers gezamen lijk. Deze verlaging houdt dus in, dat werknemers en werkgevers aandeel in de werkloosheidsverzekering beide worden verlaagd van 0,6 tot 0,4%. Sastroamidjojo: „Wij allen zijn ontevreden". De Indonesischë minister-president A-l-i Sastroamidjojo, wiens aftreden de laatste tijd wordt geëist door een aan tal politieke partijen-en politici, heeft vrijdag verklaard, dat de regering zich bewust is, dat „wij„allen" ontevréden zijn ovér de huidige binnenlandse si tuatie. In een verklaring voor het par lement over het gevoel van ontevre denheid, dat in de provincies heerst, gaf de premier tóe, dat „het welzijn van het volk, waarnaar wij streven, nog niet is bereikt". De. regering meent echter, dat niet alleen de hui dige regering of haar voorgangers ver antwoordelijk moeten worden gesteld voor de tegenwoordige slechte toe standen, „daar zij een gevolg zijn van de politiek van het vroegere koloniale bestuur". Vierde groep vluchtelingen in Utrecht aangekomen. Het vierde transport Hongaarse vluchtelingen ïs gistermiddag om vijf voor drie uur in Utrecht gearriveerd. Bij de groep bevinden zich vele intel lectuelen en een groot aantal kleine gezinnen. In Bonn: vijf babies door verstikking gedood Vijf pasgeboren babies zijn donder dagavond in de kraamafdeling van een ziekenhuis in Bonn -door verstik king om het leven gekomen. Volgens de politie raakte een elek trisch kookapparaat oververhit en -zette de vloer in vlam. Voor dat het vuur werd ontdekt, waren de vijf ba- bies al door de vrijgekomen rook verstikt. Salarissen hoofdofficieren ook omhoog De commissie voor georganiseerd overleg militair personeel heeft aan de minister voor Defensie geadviseerd de salarissen voor hoofdofficieren van land- en luchtmacht op te trekken tot bezoldigingspeil van hogere rijksamb tenaren. Wanneer de regering dit ad vies opvolgt zullen de salarissen bo ven de rang van kapitein met acht tot tien procent worden verhoogd. Voor officieren van de zeemacht is een dergelijk advies uitgebracht. De verhoging geldt voor de rangen van luitenant t.z. eerste klas of tweede klas van de oudste categorie. De dood op de weg Op de Molenweg te Nootdorp is de 30-jarige T. van A. uit Delft, toen hij op zijn bromfiets een geparkeerde personenauto passeerde door een uit de lichting Nootdorp komende auto bus gegrepen eh in het water langs de weg geslingerd. Van A. was op slag dood. Te Bergeyk is een verkeersongeval gebeurd, dat aan een dame het Teven heeft gekost. Mej. J„ wonende te Bergeyk, werd aangereden door een personenauto, bestuurd door mej. K., eveneens te Bergeyk. Het slachtof fer was ongehuwd, 29 jaar oud en overleed enkele ogenblikken na het ongeval. De auto met behalve de be stuurster nog drie inzittenden kwam in een sloot terecht. De inzittenden bleven ongedeerd. In Den Haag is de weduwe A. J. S.- N. H„ die op het ver-hoogde midden pad van de Dierenselaan stond te praten, bij het doorlopen tegen een tramwagen van lijn zes aangelopen. Zij bekwam een schedelbasisfractuur Bij aankomst in het ziekenhuis was zij overleden. Op de Aartshertogenlaan, te 's-Her- togenbosch is.de 69-jarige B. van D. uit 's-Hertogenboseh bij het overste ken van de rijweg door een passeren de auto gegrepen. Hij overleed nog tijdens het vervoer naar het Grootzie- kengasthuis. MINISTER ZIJLSTRA IN MAASTRICHT: Voorzichtige remming investeringen Wij moeten de uiterste voorzichtig heid betrachten bij het afremmen van de particuliere investeringen. De spontane groei in het economische le ven, die vooral in het verloop van de ze investeringen tot uiting komt, moet zo min mogelijk door restricties wor den belemmerd, maar gezien de huidi ge economische en financiële situatie en het wel bijzonder hotre peil der be doelde investeringen zal aan een be perking niet te ontkomen zijn. De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, sprak deze mening gisteren te Maastricht uit bi eeQ rede die hij hield op de jaarvergadering van het departement Limburg der Neder landse maatschappij van nijverheid en handel. Minister Zylstra constateerde, dat in een overspannen situatie als waarin wij thans' verkeren, ook een manipula tie van de overheids financiën niet toereikend is om in alle opzichten een sociaal en economisch aanvaardbaar effect te bereiken. Met deze beperkin gen immers kan men, tenzjj ook in dit geval zeer drastisch te werk wordt ge gaan, het gevaar van een lonen- en prijzenspiraal niet bezweren. Het argument, dat prijsverhoging leidt tot afremming van de vraag, waardoor juist totstandkoming van een nieuw evenwicht wordt bevordert, gaat z.i. niet op. Want er is geen rechtsstreekse re latie tussen prijsniveau en totale vraag. Deze relatie loopt via de inkomens, met name de lonen en winsten. Dit heeft dan ook tot de conclusie geleid, dat naast een fi nanciële, eventueel aangevuld door een monetaire, politiek tevens een politiek van prijsstabilisatie ge voerd dient te worden, teneinde een loon- en prijsinflatie te voorkomen. De huidige situatie, waarin de beta lingsbalans een tekort oplevert vraagt, volgens de minister een verdergaande politiek. Hij wilde duidelijk stellen, dat een prijsstabilisatiepolitiek alleen zin heeft, wanneer globaal en- op iets langere termijn gezien de bestedingen de middelen niet. in belangrijke mate overtreffen. Ontbreekt deze voorwaar de dan is prijsstabilisatie een niet toe reikend middel en ze is dan ook bij voorbaat gedoemd om te mislukken. Op het ogenblik dient dan ook naast de prijsstabilisatie een krachtige poli tiek van beperking van de nationale bestedingen te worden gevoerd door toepassing van financiële maatregelen zulks in de geest van de S.E.R.-voor- stellen. De minister zeide dat de rege ring wel iets verder zal moeten gaan dan deze voorstellen. Zou dit beleid van bestedingsbeper- king en prijsstabilisatie gezamenlijk niet tot resultaten leiden, dan zal men noodgedwongen tot drastische beper kingen moeten overgaan, waardoor met name ook voor het bedrijfsleven een ernstige financiële situatie zou ontstaan. De minister noemde deze politiek sociaal aanvaardbaar, omdat- zij de vergeten groepen en het reële loon beschermt. Prijsstabilisatie past aan de andere kant ook in onze structuurpolitiek, welke is gericht op de economische expansie. Onze concurrentiepositie blijft in tact, hetgeen een belangrijke voorwaar de is voor een vergroting van de export en daarmede voor de uit breiding van onze werkgelegen heid. Volk moet dragen Minister Zijlstra waarschuwde het be drijfsleven, dat de winsten bepaald sterker zouden worden aangetast, wanneer geen prijsstabilisatie zou worden toegepast.Niets was volgens hem minder waar dan de stabilisatie als een absolute prijsstop te beschou wen. „Geen zinnig mens zal eisen, dat iede re kostenverhoging onder alle omstan digheden buiten de prijzën zal moeten worden gehouden", aldus de minister. „De huidige stijging van de grondstof fenprijzen onder de invloed van de Suezcrisis is een reële welvaartsach teruitgang, die als zodanig door ons volk zal moeten worden gedragen". Het Wereldgebeuren Mijnheer Europa Niet zonder reden heeft men de Belgische minister van buiten landse zaken, Paul Henri Spaak, de bijnaam „Mijnheer Euro pa" gegeven. Hjj is niet de enige, die op deze eretitel recht heeft, maar van de ij Veraars voor nauwere sa menwerking tussen de Europese lan den is hij toch wel een van de actief ste. Zo vurig, als hij zich vroeger, in de functie van Brussels advocaat, ontpopte bij de verdediging van men sen van de linkerzijde die vanwege politeieke misdrijven werden ver volgd, zo geestdriftig is hij in en na de tweede wereldoorlog als gematigd socialist in de weer geweest voor in ternationale organen. In Engeland, waarheen hij tijdens de tweede we reldoorlog uitweek, legde hij met de Nederlandse regering m ballingschap en de „Londense" Luxemburgers de grondslag voor de Benelux. Hij is voorzitter geweest van de Europese Kolen- en Staal-assemblee en van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking. In augustus 1949 werd hg voorzitter van de Raadgevende vergadering van de Europese Raad te Straatsburg. Ruim twee jaar later hing hij de voorzit tershamer van die raad echter aan de Straalsburgsa wilgen: de vergade ring trad naar zgn smaak niet door tastend genoeg op om de Europese samenwerking te bevorderen. Behalve met woorden heeft Spaak dus met een welsprekende „de monstratie" gezegd, dat de bo vennationale samenwerking hem ter harte gaat. Na de oorlog zag hij eerst als het beste middel om de vrede te beveiligen: de Verenigde Naties. Maar toen de tegenstelïing tussen het westen en het communistische blok steeds groter werd, beval hij warm de verdragen tussen westelijke landen 'aan. Tot die verdragen behoort de Noordatlantische verdragsorganisa- tie. Vooral na de verwijdering tussen Amerika enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds na liet Brits- Franse militaire optreden bij Port Said, leek het alsof in de Navo de klad was gekomen. Maar de minis ters van de Noordatlantische raad onder wie Amerik^'s Dulles, Enge- lands Selwyn Lloyd en Frankrijks Pineau, hebben elkaar deze week in Parijs weer „gevonden". Met algeme ne stemmen werd zelfs het rapport van „de drie wijze mannen" Martino (Italië),- Lange (Noorwegen): en Pearson (Canada) aanvaard om de niet-militaire en vooral de politieke betrekkingen tussen de landen van de Navo te versterken. Politieke en economische samen werking tussen de leden van de Navo kan, aldus het rapport, niet in één dag tot stand gebracht worden. Vor deringen op dit gebied zullen slechts langzaam, hoewel standvastig en ze ker, gemaakt kunnen worden. Doch de leden van de Navo en in het bij zonder de grote mogendheden zul len veel meer dan tot nu tpe met en door middel van de Atlantische orga nisatie moeten werken op meer dan alleen maar militair gebied. Dit was ongetwijfeld een kolfje naar Spaaks hand. En dank zij de goedkeuring van het rapport der „wijzen" kon Spaak ja zeggen op een ander besluit, dat gisteren door de Navo-raad werd genomen: om hem te benoemen tot secretaris-ge neraal van de Navo als opvolger van de Engelsman Lord Ismay, Ook Lord Ismay was al een man van formaat op hét terrein van de internationale politiek, voordat hij vier jaar gele den als secretaris-generaal werd aangesteld. Hij kwam niet uit de ad vocatuur, zoals Spaak, maar uit het militaire leven. Hij was in de tweede wereldoorlog de persoonlijke stafchef van Churchill, tussenpersoon voor het overleg met het militaire opper bevel, en medewerker zowel voor mi litaire als voor politieke aangelegen heden. Samen met Churchill had hij de conferenties van Washington, Ca sablanca, Quebec, Moskou, Cairo Te heran en Jalta bijgewoond; boven dien was hij met Attlee naar Portsam gereisd. Het was al een tijdje bekend, dat hij van plan was om af te treden. Gisteren maakte lyi ziin besluit aan de Navoraad bekend. „De Navo". zo zei hij onder meer, „heeft behoefte aan een nieuwe geest eri nieuwe richtlijnen". Eén nieuwe richtlijn, die inmiddels werd vastgesteld, is deze: De secretaris-generaal zal in de toekomst onder meer de bevoegdheid krjjgen om, hetzij op eigen initiatief, hetzrj op verzoek van een van de deelnemende landen. bemiddelend, verzoenend of arbitrerend op te tre den in geval van onderlinge geschil kwesties. De begaafde Paul Henri Spaak krijgt nu dus de gelegenheid, om de internationale samenwerking, niet alleen binnen Europa, maar ook tussen Europa en Amerika, nog meer te bevorderen dan hij tot nu toe al heeft gedaan. Als opvolger van de eveneens begaafde Ismay zal Spaak zich ongetwijfeld vol toewijding aan die opdracht geven. Men kan trots zijn. dat het delicate werk wordt toe vertrouwd aan een der bouwers van de Benelux. PAUL HENRI SPAAK Een kolfje naar zijn hand

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3