Beleid Vlissingse B. en W. door de raad met instemming begroet Werkplaats voor minder validen te Oostburg in vol bedrijf vulpen v y TWEEDE KAMER BEGON MET ONDERWIJSBEGROTING AANVARING „BLOMMERSDIJK" VOOR RAAD SCHEEPVAART PROVINCIALE O O O R A N T VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 SANERINGSPLAN IN 1957 VOOR OUDE STAD Weldra meer bekend over zeewering In het rapport betreffende het vooronderzoek van de begroting 1957 der gemeente Vlissingen wordt het gemeentebestuur door de verschillende leden der raadsfracties dank gebracht voor 't gevoerde beleid. In antwoord op de verschillende vragen en opmerkingen zeggen B. en W., dat het college niet alleen in het kader van de uitvoering van het Delta-plan mogelijkheden ziet tot verdere ontwikkeling maar ook in de realisering van het Drie-eilan denplan. Hiervoor is echter een onmisbare voorwaarde, dat een derde oever verbinding (raiddendam) met Noord-Beveland tot stand wordt gebracht, waarvan Vlissingen dan ook een groot voorstander is. Bij het ontwerpen van het nieuwe ontwikkelingsplan wordt daarmede rekening gehouden. Aandacht wordt geschonken aan de uitbreiding van het aantal sportvel den, waarvoor bij het bestaande sport- veldencoraplex nog gelegenheid is, terwijl B. en W. voorts op het pro gramma hebben de verwezenlijking van de bouw van een overdekt zwem bad, een sporthal, schouwburg e.d. In studie is het scheppen van speel ruimte in de gemeente, reeds thans een zorgvol punt voor B. en W., het geen nog meer aandacht zal vergen als de bouw van het nieuwe stadhuis wordt verwezenlijkt. Grenswijziging In antwoord op vragen .aangaande de grenswijziging wijzen Bi en W. erop, dat de minister van binnenland se zaken onlangs in zijn memorie van antwoord geen aandacht schonk aan Walcheren, zodat zij zich wederom gewend hebben tot Ged. Staten van Zeeland. In het ter visie gelegde ont werp voor herziening van het Streek plan Walcheren is volledige rekening gèhouden met de bezwaren door de raad ter kennis van de Kroon ge bracht. Dit bezwaar betrof het niet opnemen van plan-Paauwenburg op dè streekplankaart, voorzover dit ge bied van Koudekerke betrof. Dit is thans wel geschied op voorschrift van de Kroon. Naar bekend zal met mede werking van het gemeentebestuur van Koudekerke een uitbreidingsplan voor „Paauweriburg" worden samen gesteld. Bij het voorbereiden van dit plan is echter gebleken, dat het nodig zal zijn, dat de begrenzing van het plan-Paauwenburg enigszins wordt gewijzigd. In verband met dit laat ste zal de raad spoedig een voorstel bereiken om tegen deze herziening een bezwaarschrift in. te dienen bij Ged. Staten van Zeeland. Stadhuis Verwacht wordt dat de minister be gin volgend jaar een beslissing zal hebben genomen inzake de plannen voor de bouw van een nieuw stad huis. Valt deze beslissing gunstig uit, dan kan, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, volgend jaar zomer de aanbesteding van het nieuwe stadhuis worden verwacht. Industrie Voor industrievestiging is het nodig te zorgen voor geschikt terrein. Ge durende de jaren na de oorlog tot heden werden bij B. en W. van Vlis singen ongeveer 30 aanvragen om in dustrievestiging ingediend. De vol gende bedrijven hebben zich im de ge meente'gevestigdSimons metaalhan- del, N.V. Zeeuwse Metaal maatschap pij, N.V. Bijker's aannemingsbedrijf, Ned. Pettenfabriek J. P. Mol, N.V., Meubelfabriek „Succes", Prefab.-in- dustrie Zuid-Nederlandse Bouw- en Handelscombinatie, Autolaik- en spuit- inrichbing v.d. Bilt en Zn., Plastic in dustrie Labruyère, Lederwarenindus- trie S. Meeuwenoord. De plannen voor hotelbouw („Brit annia") bestaan nog 9teeds, aldus B. en W. Gezien de nog steeds stijgende prijzen worden moeilijkheden onder vonden met betrekking tot de finan ciering. Hierover wordt met de betreffen de instanties onderhandeld. Over het tot standkomen van een helikopterlijn waarbij ook Vlissingen is betrokken wordt sinds vorig jaar contact onderhouden met het bestuur van een gemeente op een van de an dere eilanden. Dit is echter nog niet tot een goed einde gebracht. Voor zover het college van B. en W. bekend is, heeft over de bouw van een nieuwe kademuur aan de west zijde van de buitenhaven nader over leg plaats tussen de N.V. Haven van Vlissingen en de Rijkswaterstaat. Voor jeugdwerk Uit de rampgeldien is door de stich ting herstel Zuid-West Nederland een bedrag van f 25.000 uitgetrokken voor het jeugdwerk in Vlissingen. Over de verdeling van dit bedrag zijn nog be sprekingen gaande met de Vlissingse jeugdraad. Vast staat in elk geval, dat buiten het bedoelde bedrag om, ten behoeve van kerkelijke instellin gen uit de beschikbare gelden geen uitkeringen meer zullen worden ge daan. Politiekorps Pogingen tot uitbreiding van het politiekorps hadden tot resultaat, dat dit door de minister van binnenland se zaken werd gebracht van 39 op 43 ambtenaren. Met deze beslissing is minder verkregen dan gevraagd en verwacht werd. Men acht het niet opportuun reeds thans weer te po gen een nieuwe uitbreiding te krijgen, gezien het gebrek aan aanmeldingen van geschikte krachten, terwijl door het normale verloop de toegestane sterkte nog niet bereikt werd. Bij de tegenwoordig veel te geringe ruimte in het politiebureau is het onrpogelijk vrouwelijke krachten te plaatsen, hoewel op een desbetreffend verzoek niet ongunstig zou worden beschikt. Mocht men erin slagen ruimte te krij gen, dan zal deze zaak opnieuw wor den bezien. Woningbouw In het antwoord op vragen over houw woningwetwoningen wijzen B. •i W. er nogmaals op, dat er een be spreking komt met het ministerie over de kwestie van de curve-prijs. B. en W. gaan thans na, of binnen de bestaande gemeentegrenzen wel licht nog enige grond bouwrijp te ma ken zou zijn. Afgezien nog van enige straatjes in plan-Oost, die nog aan gelegd zouden moeten worden, is alle grond daar praktisch bouwrijp. In plan-Oost en -West kunnen ongeveer 500 woningen gebouwd worden. B. en W. herhalen hun standpunt inzake het afbreken van noodwoningen. Voor de bouw van een aula op de begraafplaats werd in 1956 geen bouwvolume verstrekt. Men zal trach ten dit in 1957 te verkrijgen. Sanering Voor het maken van een sane ringsplan voor een gedeelte van de „oude" stad zal de raad in de eerstvolgende vergadering een krediet worden gevraagd. Ver wacht kan worden, dat de schets- plannen voor deze sanering in de loop van 1957 overgelegd kan nen worden. Eind 1957 zal het plan zeer waarschijnlijk gereed zijn voor verdere behandeling en vaststelling overeenkomstig de desbetreffende bepalingen van de woningwet. Intussen werd een belangrijk aantal percelen aangekocht. Inzake, het verwijt van gebrek aan tempo (ziie P.Z.C. van 18 oktober), wijzen B. en W. erop, dat reeds een groot werk op het gebied van de sa nering tot stand kwam. De rechts basis van het wederopbouwplan kan met worden gehanteerd voor de sa nering van bijvoorbeeld de Lange Zelke e.d. Hiervoor dient een veel moeilijker administratiefrechtelijke procedure op grond van de woning wet worden gevolgd. Bovendien vereist dit een voldoende bouwvolume voor vervanging van de woningen, welke in dit stadsgedeelte aanwezig zijn, waarover niet werd be schikt, terwijl het voorts zaak is, dat de in het plan aanwezige objecten zo veel mogelijk door aankoop tegen een redelijke prijs eigendom der gemeen te worden. Neemt men daarbij in aan merking dat in de afgelopen jaren de wederopbouw, nieuwbouw en uitbrei ding van de stad alle krachten op eiste, dan behoeft het geen nader be toog, dat eerst thans de tijd rijp wordt om de sanering van de binnenstad ter hand te nemen. Waterkering Het college Is eveneens van zorg vervuld over de huidige stand van zaken met betrekking tot dc war terkering, in het bijzonder wat de Marinedam aangaat. De hoofdinge nieur-directeur van de rijkswater staat heeft aan B. en W. medege deeld, dat naar hij verwacht een voor-ontwerp inzake de te treffen voorzieningen aan de rijkszeewe- ■ring langs de Boulevard De Ruyter op vrij korte termijn gereed zal komen. Hij stelt zich voor dit voor ontwerp na het gereed komen en nadat hogerhand hiermede in prin cipe heeft ingestemd aan B. en \V. voor te leggen, teneinde het col lege in staat te stellen terzake eventuele stedehouwkundige en verdere gemeentelijke wensen ken baar te maken. Pleidooi voor visserijschool in Zeeland (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten en weten schappen, waarmede de Tweede Ka mér donderdagavond begonnen is droeg al direct een bijzonder karakter, doordat de onderwijzers de dag daar voor in Den Haag een groot demon stratief congres hadden gehouden om minister Cals duidelijk te maken, dat zij meer dan ontevreden waren over de trage gang van zaken bij hun salaris-herziening. De heer Van Sleen (p.v.d.a.) ver klaarde, dat het vertrouwen door de salariskwestie ernstig was geschokt. De belanghebbende organisaties wor den aan de lijn gehouden en de Ka mer wordt afgescheept met schone beloften, zo riep hij uit. De storm van verontwaardiging in de onderwijswe reld is in de loop der jaren uitge groeid tot een orkaan, aldus vervolg de hij. Er moet nu eindelijk recht aan het onderwijzend personeel ge daan worden. Ook de kleuterleidsters, meende de heer Van Sleen worden ondergewaardeerd. Hij hoopte, dat de bewindsman, als hij volgende week dinsdag zijn begroting in de Tweede Kamer verdedigt zijn houding in de salariskwest.ie zal hebben herzien. Spreker drong aan op een nieüwe visserijschool in Zeeland om de vis sers te kunnen omvormen voor de kleine zeescheepvaart. De heer Roosjen (a.r.) legde er nog een schepje boven op. Het stak hem, dat het onderwijzend personeel nu al jarenlang" in het onzekere wordt ge- 0 Aan de jeugdige componist Hans Kox te Apeldoorn is de culturele prijs voor 1056 van de gemeente Arnhem toegekend. De prijs van duizend gulden zal hem op vrijdag 23 december ten stadhuize wor den uitgereikt. Jlllll!lllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllll!!llllllll|||||||||||||||||||||!l|||||||| §j Enige arbeiders aan het werk |f in de nieuwe werkplaats voor M H minder validen te Ooslburg, dïe volgende week donderdag officieel zal worden geopend door de minister van sociale M zaken en volksgezondheid, de =t heer J. G. Suurhoff.) laten, maar dat de ministers zelf en de staatssecretarissen wel een salaris verhoging zullen ontvangen. Kritiek oefende hij voorts op de uitsluiting van de leraren met de jongste sala ris-verbetering voor de middelbare en hogere ambtenaren. De heer Tilanus. van de C:H,U. sprak in gelijke geest. Overigens drongen de afgevaardig den aan op snellere scholenbouw en' op meer voortvarendheid bij het ne men van allerlei belangrijke beslis singen. De heer Tilanus noemde als voorbeeld de stichting van een am bachtsschool in Goes. De heer Stokman (k.v.p.) verlangde een grondige herziening van het aca demisch statuut en een wijziging van de hoger onderwijswet ten aanzien van de verlening van gelijke ontwik kelingskansen voor het openbaar en -het bijzonder hoger onderwijs. (Advertentie) Auto met vijf Inzittenden reed de Waal in Drie verdronken Bij de nieuwe pont in de Waal te Ochten is donderdag in de avonduren een Volkswagen komend van Reste ren met vijf inzittenden met grote snelheid in de rivier gereden. De in zittenden, die de zwemkunst niet machtig waren, bleken onder water de auto te hebben verlaten. Twee inzittenden, de heren G. A. R. uit Millen, H. T. uit Haps, konden met moeite worden gered. M. T., die be wusteloos uit het water werd gehaald, kon door onmiddellijke hulp van de arts Driel uit Ochten in redelijke toe stand naar het St.Andreasziekenhuis worden vervoerd, evenals G. A. R. Na enkele uren slaagde het veer-perso- neel er in de auto op de kant te krijgen. De wagen was echter leeg. De drie andere inzittenden, de heren C. V. uit Mill, (N.B.), A. S. even eens uit Mi'll en de chauffeur A. S. afkomstig uit Zeeland bij Mill zijn verdronken. 9 Op een veiling te Parijs is éen brief, die de Franse filosoof en wiskundige Re- né Descartes in 1635 aan de Nederlandse wiskundige en sterrenkundige Christiaan Huygens heeft geschreven, voor 2,1 mil joen francs (ongeveer 21.000 gulden) in andere' handen overgegaan. Noord-Brabantse Chr. Boerenbond Door controversen in de kring Cuyk had de verkiezing van hoofdbestuurs leden in de Tilburg gehouden jaarver gadering van de Noord-Brabantse Chr. Boerenbond nog al wat voeten in den aard. Maar tenslotte werden alle zittende leden herkozen, terwijl voor de nieuw toegevoegde afdeling Zee land de heer M, Steuyn Goossens uit Hoedekenskerke, zijn entree in het hoofdbestuur maakte. Hulp aan Hongarije In Westkapelle werd in totaal f 4043,25 gecollecteerd voor de slacht offers in Hongarije. De verdeling was als volgt: huis-aan-huis-colleete f 2517,25; Gereformeerde Gemeente f 742; Nederlands Hervormde Kerk f376; Gereformeerde Kerk f170; herv. zondagsschool f132; christe lijke school f106. De collecte voor de Hongaarse vluchtelingen heeft te Cadzand f 2163,30 opgebracht. De te Biervliet gehouden huis-aan- huis collecte voor de slachtoffers in Hongarije bracht f 2.806,80 op. Dit komt neer op een bedrag van 1,35 per inwoner. jf&De Ijj'stehcólleete voor de slachtöfr* feis in Hongarije heeft in de gemeen te Hulst "5.036,09 opgebracht, het geen neerkomt op gemiddeld ruim j 1 per inwoner. De spelers en functionarissen van de V.C. Vlissingen hebben bij hun Jaatstgespeelde uitwedstrijden spon taan hun verteerkosten afgestaan voor steun aan Hongarije. Het aldus verkregen bedrag is door het bestuur aangevuld tot de ronde som van hon derd gulden. IJSGANG OP WESTERSCHELDE WAS FUNEST Kapitein gaat vrij uit De raad voor de scheepvaart heeft donderdag de aanvaring behandeld tussen het 6855 Urt. metende s.s. „Blommersdijk" van de Holland Amerika Lijn en het 3903 brt. meten de Turkse s.s. „Sapanca" op dinsdag middag 28 februari j.l. op de Wester- schelde in het nauw van Bath. De uit 35 personen bestaande bemanning van het Turkse schip, dat kort na de aan varing zonk, werd gered. Behalve de kapitein en de eerste stuurman kon den alle opvarenden op de „Blom mersdijk", die langszij kwam, over stappen. De kapitein en de .stuurman werden door de „Osiris" van de K.N, S.M. aan boord genomen en later op de „Blommersdijk" overgezet. Beide schepen kwamen geladen van Amfcwerpen en hadden een loods, aan boord. Er was zwaar dirijfijs .op de Westerschelde en er stond vloed. Na het passeren van Batih wilde de ka pitein van de „Blommersdijk" op San- wijzing van de Belgische loods het Turkse schip passeren. Hij gaf het hiervoor 'gebruikelijke signaal, dodh had geen antwoordsignaal gehoord hoewel de Turkse gezagvoerder ver klaarde dit te hebben gegeven maör zag de „Sapanca" wel naar.bak boord uitwijken. Toen echter de „Blommersdijk" met. zijn steven ter hoogte van het achterschip van de ..Sapanca" was opgelopen, gaf de Turk ineens zeven stoten ten teken, dat hij de situatie niet meer veilig achtte. De kapitein van .de „Blom mersdijk" B. J. K. uit Den Haag verklaarde ter zitting dat hij toen niet meer zodanig kon' reageren, dat een aanvaring met de plotseling naar stuurboord uitkomende „Sapanca" kon worden vermeden. De kapitein gaf onmiddellijk roer stuurboord aan boord, volle kracht achteruit en liet zijn stuurboordanker vallen. De „Blommersdijk" voer onder een hoek van 60 graden op de „Sapanca" in, die hij tussen ruim één en twee bij een waterdicht schot ramde. Ondanks de ijsgang slaagde de kapitein erin het achterschip van de „Blommersdijk" naast dat van de „Sapanca" te ma noeuvreren zodat de bemanning op twee-na kon overstappen. Compliment VOOR DE GEHELE STREEK Ook van belang voor bedrijfsleven In de gloednieuwe werkplaats voor .minder validen te Oostburg, die vol gende week donderdag officieel zal wórden geopend door de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dc. heer J. G. Suurhoff, wordt sinds deze week al volop gewerkt. Ondanks het feit, dat de aansluiting op het elek trisch net nog niet helemaal voltooid is, vinden 27 minder valide mannen, in leeftijd variërend van 20 tot 60 jaar en onderling totaal verschillend van aard en aanleg, er dagelijks volop werk. Zaag- en boormachines, draaiban ken en schuurmachines draaien al op volle toeren en het werk, dat men er aflevert is van een verbluffend grote verscheidenheid. Oostburg, centrumgemeente van West Zeeuwsch-Vlaanderen, is de eer ste gemeente in Zeeland, die beschikt over een als zodanig gebouwde, zoge naamde „beschuttende werkplaats" en het is een opvallend modern en praktisch bedrijf geworden, compleet met een keurige kantine, douchegele- (Foto P.Z.C.) genheid en kantoorruimte; het geheel uitgevoerd in rustige tinten en waar nodig ingericht met stijlvol meubilair. Voor de kantine vervaardigde de Veerse kunstschiideres Claire Bone bakker bovendien een in frisse tinten uitgevoerde wandschildering, voor stellende een gezicht op Oostburg, met op de voorgrond een uitbundige tulpenweelde in felle, sprekende kleu ren. Reeds spoedig na het schuchtere begin in februari 1955, toen een drie tal arbeiders in een bouwvallige nood- barak werkte, werd duidelijk dat er in West Zeeuwsch-Vlaanderen grote belangstelling voor dit werk bestond en in het begin van dit jaar achtte de gemeente Oostburg het dan ook ver antwoord over te gaan tot de bouw van eeu nieuwe werkplaats. De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht ontwierp het plan voor het gebouw, dat dan nu intussen in bedrijf is genomen en dat dus vol gende week officieel zal worden ge opend. Dank zij molen Mede dank zij een herbouwplïcht voor de helaas in de oorlog verwoeste molen „Het Lam" konden de kosten voor de bouw. uitgevoerd onder lei ding van de gemeente-opzichter Gaanderse, betrekkelijk laag worden gehouden. Het rijk verleende verder een subsidie. De herinnering aan de oude mo len heeft men willen bewaren door het doen aanbrengen van een ge velsteen, ontworpen en vervaar digd door mevrouw MesserHey- broek uit Vlissingen. Deze steen stelt een lam voor, tegen de ach tergrond van een molen. Over het lam valt als het ware bescher mend één van de wieken en hierin wil het gemeentebestuur van Oostburg een symboliek zien voor het doel van de werkplaats. Dat doel het is bekend beoogt het opnemen van minder valide arbei ders in het produktieproces en men Is daar volledig in geslaagd. Onder lei ding van de heer J. J. A. van Stave ren (bedrijfsleider) en de werkmees ter Egeraat uit Vlissingen, worden voor tal van industrieën en bedrijven de meest uiteenlopende opdrachten uitgevoerd. En goed uitgevoerd. On danks het feit, dat er onder de arbei ders niet één vakman schuilt en men de mensen veelal stuk voor stuk de voor het werk benodigde handelingen moet leren. Bloemlezing Er is een opmerkelijke grote varia tie in de werken, die worden uitge voerd. Een kleine bloemlezing leert, dat de arbeiders zich bezighouden met o.m. het ontroesten van benzine- vaten, het opknappen van gereed schappen voor aannemers, het sorte ren van erwten voor de export, het boren en afbramen van metaalwerk, het maken van naaibakjes voor naai machines, het in eigen produktie ma ken van zogenaamde „draaibare naaidozen", het maken van biezen stoelzittingen, het boren van sierbe- slag (rozetten e.d.) voor meubelstuk ken, het maken van kratten voor em ballage van televisietoestellen, van „kiemkistjes". voor aardappelen, ja De kapitein, die niet als betrokken gehoord werd, antwoordde op een vraag van een der raadsleden, dat hij er geen gevaar in had gezien ondanks het drijfijs en de vloedstroom het Turkse schip in het rechte stuk vaar water te passeren. Volgens hem was de „Sapanca" door een sterke stroom om de boord heen gegrepen, en in het drijfijs in een naar rechts draai ende kolk geraakt. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, zeide, dat aan boord van beide schepen geen mis verstand had bestaan over de oploop- manoeuvre. Wat er echter precies ge beurd was toen beide schepen bij elkaar waren gekomen, was hem niet helemaal duidelijk. In elk geval rea geerde het. schip anders dan kapitein en loods verwacht hadden. Mogelijk achtte hij het, dat door de ijsgang „waterwielingen" zijn ont staan. Uit deze aanvaring kan de le zing worden getrokken, dat men bij ijsgang op de Schelde een uiterste nauwkeurigheid moet, betrachten bij oploopmanoeuvres. Ondanks de ijs gang heeft de „Blommersdijk" een sloep gestreken en zo gemanoeu vreerd, dat de achterschepen bij elkaar kwamen. „Het staat er maar met een paar regeltjes. Twee Nederlandse ge zagvoerders („Blommersdijk" en „Osiris") hebben in een kritieke situatie niet hun hoofd verloren, maar zo gemanoeuvreerd, dat de Turkse bemanning kon overstap pen", zo besloot de heer Metz zijn compliment aan het adres van de beide Nederlandse kapi teins. De aanvaring is een bedrijfsongeval geweest, veroorzaakt door abnorma le omstandigheden (ijsgang). „Naar mijn mening" aldus de hoofdinspec- ..gaat de kapitein van de „Blommersdijk" geheel vrijuit". De raad zal later zijn conclusie schrifte lijk bekendmaken. Motorrijtuigenpark weer uitgebreid Volgens berekening van de K.N. A.c. bedroeg het aantal geregistreer de motorrytuigen in Nederland op 1 oktober 1956: 330.750 (267.888) per sonenauto's, 7.280 (6.722) autobus sen, 111.550 (97.699) vrachtauto's en bestelauto's, 4.750 (4.275) trekauto's, 5.250 (4.944) speciale voertuigen, 163.200 (146.171) motorrijwielen, in clusief scooters, 654.000 (503.421) bromfietsen, 310 zogenaamde weg- tractoren, 46.000 landbouwtractoren en 12.650 (11.294) motordriewielers. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclusief de bromfietsen) bedroeg dus per 1 oktober 1.289.740 stuks. Op 1 januari '56 was dit aantal 1.112.505 ctuks. De tussen haakjes geplaatste cij fers zijn de gegevens per 1 augustus zelfs van de babycommodes! Naar men ons verzekerde, zijn tal van bedrijven in de streek en ook daarbuiten enthousiast over het afge leverde werk en zo werpt deze „be schuttende werkplaats" dus naar twee kanten nut af; enerzijds nemen de minder valide arbeiders weer deel aan het produktieproces en anderzijds komt dit ten goede aan het bedrijfs leven. vu/.'rn mei Super C.C. i inkt f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6