Eerste noodmaatregelen-Hofstra door Tweede Kamer goedgekeurd Ingevoerde of aangekondigde prijsverhogingen terugnemen SASTR0AMIDJ0J0: CRISIS IN LEGER NOG NIET DE BAAS KLANKBORD "j VRIJDAG» 14 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUW SB COURANT 8 PRIJSVERHOGING SUIKER, GEDISTILLEERD EN BENZINE. Sociale renten omhoog; extraatje van 2 weken voor noodwettrekkers (Van onze parlementaire redacteur) Als ook de Eerste Kamer zich zeer binnenkort met het desbetreffende wetsontwerp verenigt men behoeft daaraan niet te twijfelen dan woi-dt begin januari de omzetbelasting op suiker, die tijdelijk afgeschaft geweest is, weer ingevoerd, en dan worden het bijzonder invoerrecht op benzine en de accijns op gedistilleerd verhoogd. De omzetbelasting op textiel blijft afge schaft. De Tweede Kamer heeft namelijk donderdagmiddag dit wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming doch met aantekening, dat de V.VJX tegen was goedgekeurd. Prof. Oud van de V.V.D. motiveerde de houding van zijn fractie. Hij zeide, dat hij geen beslissing kon nemen, zolang niet het gehele complex van maatregelen bekend is, wat nodig is om te ontkomen aan de dreigende financiële moeilijkheden In ons land. V.V.D. tCgBTl ontwerP* De C.P.N. was ondanks liaar 5 oppositie voor, om naar de heer Wagenaar verklaarde de blijvende afschaffing van de omzetbelasting op textiel niet in gevaar te brengen. De Tweede Kamer heeft donder dagmiddag na een debatje, waar aan deelnamen mevrouw Stoffels- Van Haaf ten (wd) en de heren Van den Born (pvda), Van Eiber gen (ar), Reuter (cpn) en Van der De poging van de heer Oud om het door de regering voorgestelde herstel van de omzetbelasting op suiker en de verhoging van het bijzonder invoer recht op benzine en van de accijns op gedistilleerd een paar maanden opge schort te krijgen mislukte. Zijn motie verwierp de Kamer namelijk met 109 tegen 20 stemrfen. Voor waren alleen de V.VD. en dfc S.G.P. Een amendement van de C.P.N., dat de bedoeling had de omzetbelasting op suiker niet weer in te voeren werd met 123 tegen 6 (communistische) stemmen verworpen. Niet zonder kleerscheuren kwam de minister van financiën, de heer Hof- stra, die het wetsontwerp verdedigde tevoorschijn uit het debat over een amendement van de heer Lucas van de JLVJP., dat beoogde de verhoging van het bijzonder invoerrecht op ben zine niet langer dan tot 1 januari '59 te laten duren. Het werd aangenomen. De heren Oud, Romme en nog enke le andere afgevaardigden verdedigden de tijdelijkheid van "de verhogingen van het bijzonder invoerrecht op ben zine, voornamelijk op deze grond, dat èen maatregel, die uit nood geboren wordt niet blijvend behoort te zijn. De heer Burger en de minister stel den daar tegenover, dat men, zo redenerende, de tijdelijkheid niet tot het bijzonder invoerrecht op benzine moet beperken en dat men zich dan ook bij alle binnenkort ko mende maatregelen telkens weer moet afvragen of tijdelijkheid ge boden is. De Kamer liet de minister en de Par ty van de Arbeid alleen staan. Zjj nam het amendement aan met 83 tegen 45 stemmen. Zoals gezegd hechtte de Ka mer haar goedkeuring aan het wets- Rotterdams Zeehospitium kreeg polio-afdeling. De directeur-generaal van de volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft gistermiddag de polio-afdeling van hét Rotterdams Zeehospitium te Katwijk aan Zee officieel geopend. In zijn openingsrede noemde prof. Muntendam 1956 het tot nu toe be langrijkste jaar in de historie van de bestrijding der kinderverlamming in ons land. Hij bracht in herinnering de stichting van het Nationale Fonds voor de Bestrijding van Kinderver lamming, de maatregelen die van overheidswege dit jaar tegen de ziek te zjjn genomen en het verloop van de kinderverlamming in de zomer maanden. Hij achtte het van zeer groot belang, dat dit jaar voor het eerst kon worden gesproken van een werkelijk georganiseerde bestrijding van de ziekte. Onverbeterlijke Ambonezen naar „De Kruisberg" De minister van justitie heeft zich genoodzaakt gezien aan leden van de kampraden van de woonoorden voor Ambonezen te Steenwijkerwold (Been deribbenï, in de Wieringermeer (Ou de Zeug) en te Westkapelle, die na waarschuwing zich blijven verzetten tegen de Nederlandse wetten en voor schriften, een bepaalde verblijfplaats aan te wijzen. Zij zijn inmiddels over gebracht naar het voormalige rijks opvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Doetinchem. Japanners in Rusland herkrijgen vrijheid Het prosidium van de opperste Sow- jet heeft besloten alle Japanse staats burgers die in de U.S.S.R. zijn geïnter neerd. vrjj te laten. Ploeg (kvp), alsmede de staatsse cretaris van sociale zaken dr. Van Rhijn enige wetsontwerpen goed gekeurd, die bedoelen verschillende sociale renten te verhogen. Zij betreffen een tijdelijke verhoging van de renten ingevolge de invalidi teitswet wat vier en een half miljoen gulden zal kosten. Een tijdelijke ver hoging van de ongevalsuitkeringen begroot op drie miljoen gulden, een extra-uitkering van twee weken aan de noodwettrekkers, kostende in to taal twaalf miljoen gulden en een ver hoging van verschillende kinderbijsla gen van 38 miljoen gulden. De verschillende verhogingen, die een optrekken van de renten in verband met de loonstijgingen beogen, bedra gen gemiddeld tien procent. Vele Kamerleden spraken de wens uit, dat de trekkenden van de nood wet-ouderdomsvoorziening méér zou den krijgen dan twee weken extra. Dr. Van Rhijn verzette zich daartegen met kracht. Niet omdat hij aan de nood wettrekkers geen groter voordeel zou gunnen, maar wegens de daaraan ver bonden kosten. Men had gevraagd om vier weken extra uitkering. Dat zou de staat op twaalf miljoen gulden ko men te staan. De staatssecretaris ver zekerde, dat dit er niet. af kon. Het Wereldgebeuren Mysterie HUISARREST VOOR 14 OFFICIEREN De Indonesische premier AU Sastroamidjojo heeft, in een rapport aan het Indonesische parlement, gisteren verklaard dat de regering van zijn land er tot nu toe niet in is geslaagd de „ernstige" legercrisis, die de vorige maand bijna tot een revolutie leidde, op te lossen. Sastroamidjojo beschreef de plannen van de deelnemers aan de „coupe", en berichtte dat veertien officieren in verband hiermee huisarrest is opge legd. van de chef-staf van het Indonesische leger, generaal Nasoetion, van enkele ministers en leiders van politieke par tyen. Daarna zou het parlement ont bonden worden, zou „terreur heersen in de hoofdstad", en zou president Soekarno „onderworpen" worden. Volgens Sastroamidjojo heeft on voldoende coördinatie en twijfel de of ficieren onzeker gemaakt, en de plan nen van de rebellen doen mislukken, In de verklaring van Ali Sastroamid jojo werd kolonel Loebis ervan be schuldigd een leidende hand te hebben gehad in het complot. Hoewel de Indonesische premier de redenen niet aangaf voor de on-', rust onder de officieren van het In donesische leger, wordt algemeen verondersteld dat hun doel was het uitbannen van de corruptie, het verbieden van de communistische partij en het afzetten van de rege ring „die niets doet". Het Indonesische ministerie van voor lichting heeft gisteren andermaal de aandacht gevestigd op Nieuw Guinea. Gezegd werd, dat de intelligentia in Nederland twijfelen aan de juistheid van de voortzetting van een Neder lands bestuur, dat de meeste Hollan ders in Nieuw Guinea van mening zijn dat binnen tien jaar de soevereiniteit zal zijn overgedragen, dat Nederland niets doet voor het welzijn van het volk van Indonesië, dat de Nederlan ders „oneerlijke koloniale belangen" nastreven en Papoea's geëxecuteerd hebben. In Djakarta is bekend geworden, dat de Amerikaanse onderminister Ro bertson de^rr dagen met de Indonesi sche minister Abdoelgani is wezen praten over de verhoudingen tussen Indonesië en de V.S. en Indonesië en Nederland. I>i de tjung van de landbouwlmishoud- schooi te Kruiningen is donderdag een fraaie wandschildering gereed gekomen. De Middelburgse schilder Andries Minderhoudheeft in op dracht van de Z.L.M. deze ongeveer 8 meter lange en een meter hoge wandversiering gemaakt. De heer Minderhoud, die vier jaar in Frank rijk heeft gewerkt, was met deze eer ste Nederlandse opdracht zeer inge nomen. Het werk brengt het les rooster van de school in beeld. (Foto P.Z.C.) I- Staatsgreep was vermetel en zorgvuldig opgezet Gisteren verklaarde de voorlichtings dienst van het Indonesische leger ver der dat nog drie officieren beschul digd zyn van medeolichtigheid en steun aan de beraamde staatsgreep. Het was de bedoeling van de samen zweerders om op 16 november, om 3 uur 's middags, in Djakarta de greep naar de macht te doen. De eerste daad die de officieren en hun zorgvuldig geselecteerde troepen zouden verrichten, was de arrestatie Engelsen besparen op overheidsuitgaven De Britse onderminister van bui tenlandse zaken Ormsby Gore heeft het Lagerhuis verteld dat het Britse consulaat-generaal te Nice eind ja nuari gesloten zal worden in verband met de dringende noodzaak de over heidsuitgaven te beperken. In zijn schriftelijk antwoord op een vraag uit het parlement gaf de on derminister toe dat de sluiting van het-consulaat-generaal de Britse on derdanen aan de Rivièra op wat on gemak en uitgaven komt te staan. Zo nu en dan zal een lid van de conculai- re staf in Marseille een bezoek bren gen aan Nice en andere plaatsen aan de Rivièra. EIERVERHAAL. Het officiële bulle tin van de Westduitse regering meldde gisteren, dat een hen, bang ge worden door de nadering van een auto in een dorp in Westfalen, op de motorkap sprong en een ei legde. Het ei smakte tegen de voorruit en brak. Hierdoor werd de bestuurder het zicht ontnomen en de auto-reed tegen een boom. „Bevordering van de ver keersveiligheid is en blijft een pro bleem", is de verzuchting in het bulle tin. PERSOONSVERERING. Dit verhaal wordt onofficieel in West-Duitsland vertelt: Aan de universiteit van Mos kou bestormden de studenten de prof vragen over Hongarije en Polen. „Ge hebt gelijk, kameraden", zei de pro fessor. „de persoonsverering was een grote fout". ..Laten wij dan onze proiessor niet langer vereren zei ten.'Een paar minuten later collegezaal leeg. der studen- Tweede Kamer voteerde 4,5 ton voor blindensteun (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van donderdagmiddag een bedrag van f 688.500 op de begro ting van sociale zaken en volksge zondheid voor 1956 gebracht. Dat be drag is bestemd voor de bestrijding van de. nabehandeling van kinderver lammingspatiënten. Tevens voteerde de Tweede Kamer een bedrag van 450.000 bestemd voor de invoering van een landelijke rege ling ter tegemoetkoming in de finan ciële moeilijkheden van blinden van 18 tot en met 64 jaar. Nog geen beslissing over hoger tarief P.T.T. en N.S. Over verhoging' van de P.T.T. tarie ven en die van de Spoorwegen, is nog geen enkele beslissing gevallen. Dit heeft de minister van economische za ken, prof. dr. J. Zijlstra, gisteren me degedeeld in de jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond. Minister Zijlstra deed de ze mededeling tijdens de discussie toen een der aanwezigen de vraag stelde, waarom enerzijds de overheid zich uitspreekt voor prijsstaöilisatie en aan de andere kant tariefsverho gingen door overheidsbedrijven toe laat. Minister Zijlstra wees erop, dat er een onderscheid gemaakt dient te worden tussen hetgeen gebeurt en ge beurd is. Er zijn gemeenten geweest, aldus de bewindsman, die verhoging van gas-, bus-, tram-, en elektrici- teitstarieven hebben aangekondigd, omdat er, volgens hen, overheidsbe drijven zijn die duidelijk in een ver- liessituatie verkeren. Ik geloof, zo zei hij, dat niemands belang gediend is bij deze verliessituatie, stellig niet dat i van de belastingbetaler. De overheid, zo zeide hg, moet zich het recht voor behouden om verlies situaties te corri geren en dan kan niet worden gespro ken van een meten met twee maten. Begroting Sociale Zaken in Kamer goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) De begroting van sociale zaken en volksgezondheid voor 1957 heeft don derdagmiddag de goedkeuring van de Tweede Kamer verworven. Zij werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen, met aantekening evenwel, dat de C.P.N. tegen was. Minister Suurhoff heeft zijn begro ting niet geheel zonder een door de Kamer gewenste* wijziging door het parlement kunnen doordrukken. Hij leed een nederlaagje tegen dr. De Kort van de K.V.P., die een amende ment had ingediend om de voor subsi diëring van de particuliere instellingen voor beroepskeuze uitgetrokken post met één gulden te verhogen. De bedoeling van dit amendement was de minister duidelijk te maken, dat het de wens van de Kamer is althans van de meerderheid dat de subsidies aan deze particuliere in stellingen verhoogd dienen te worden. De Kamer nam het amendement aan met 76 tegen 51 stemmen. Tegen waren de P.v.d.A. en de C.P.N. Uitbreiding ongevallenwet (Van onze parlementaire redacteur) Als een arbeider in het bedrijf, waarin hij werkt bij de bescherming van dit bedrijf tegen brand en tegen luchtaanvallen gewond raakt, dan is hij krachtens de ongevallenwet 1921 of de land- en tuiwbou-wongevallen- wet 1922 verzekerd tegen de gelde lijke gevolgen van het ongeval. Aangezien sinds het tot stand ko men van de wet, maar hoofdzakelijk na de oorlog van 1940 tot 1945 en na de watersnoodramp van 1953 duide lijk geworden is, dat een arbeider ook het slachtoffer kan worden van de be scherming van het bedrijf tegen an dere calamiteiten, achtte de regering het gewenst beide wetten uit te brei den en de arbeiders ook te verzekeren tegen de gevolgen van die calami teiten. Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer z.h.s. een desbetreffend wets ontwerp aangenomen. Nederlander verongelukt bij San Salvador Bij het vliegveld van San Salvador is woensdag kort na de start, een tweemotorig vliegtuig verongelukt. De vier inzittenden, o.w. zich volgens de „New York Times" de Nederlandse geoloog Victor de Muncke bevond, zijn om het leven gekomen. MINISTER ZIJLSTRA IN UTRECHT: Ee»i iu^......0 -- - - gen diplomaten in het Midden- Oosten wanneer men hun vraagt, wat hun mening is over de Syrische luitenant-kolonel Abdei li»- mid Serraj. En zij hebben daarvoor reden te over. Serraj vertelt namelijk zelden of nooit iets over zichzelf. De censors beginnen ijverig te schrappen, wanneer westelijke journalisten iets over Serraj wereldkundig willen ma ken. Dat draagt allemaal ertoe bij. dat Serraj een soort mysterie wordt en dat men zich afvraagt: Wie is dat toch? Zulke informaties komen niet al leen voort uit algemeen-menselijke nieuwsgierigheid. Min of meer heeft men het recht, te weten wat Serraj denkt en doet. Hij bekleedt immers in Syrië een vooraanstaande positie. Zijn functie heet officieel „chef van de militaire inlichtingendienst". Maai er zijn aanwijzingen, dat hij meer is. Dat hij president Sjoegri el Kocwatly kan maken en breken. Dat hij hem nog niet breekt omdat hij het (nog?) niet nodig vindt. Dat Serraj Syrie's sterke man zou kunnen zijn. Dezer dagen is hij even uit zijn waas van geheimzinnigheid in de openbaarheid gekomen om te vertellen, dat hij Syrië'a sterke man niet is. „Ik ben zomaar een officier onder bevel van de stafchef', zo ver telde hij aan de journalisten, die hij in Damascus had opgetrommeld voor een persconferentie. Maar uit het ver dere verloop van die samenkomst bleek wel, dat Serraj in elk geval een vanger in de Syrische regerings pap heeft. Hij had immers klaarblij kelijk het recht, te spreken over de grote politieke problemen van dit ogenblik. Daartoe behoort, wat Syric betreft, het aanschaffen van wapens achter het IJzeren Gordijn. Die aan kopen hebben nieuwe spanningen in het Midden-Oosten veroorzaakt. „De westelijke landen", zo zei hij nu, „steiden voorwaarden die we niet konden aanvaarden". Daarom had Sy rië, verklaarde hij nader, wapens ge kocht van Tsjecho-Slowakije. Van Amerikaanse kant is inmiddels betoogd, dat de enige voorwaarde di» door Washington werd gesteld, hele maal niet zo bijzonder was. Dat Ame rikaanse wapens nooit in een of an dere toekomstige oorlog tegen Ame rika mogen worden gebruikt. Luite- tenant-kolonel Serraj had die garantie dus niet kunnen geven. En daarom had hij maar kanonnen bij de com munisten gekocht Het officierenclubje waartoe Ser raj behoord, is nogal geïnfil treerd door communisten. In april vorig jaar werd de leider ervan, Adnan Malki, vermoord door een rechtse politieke groep. Maar onder Serraj, die in Malki's plaats de teugels in handen nam. werd het genootschap nog machtiger dan tevoren. Serraj bewondert Egyp- te's dictator, zijn wapenbroeder kolo nel Gamal Abdel Nasser, en hij pro beert hem zo getrouw mogelijk na te volgen. Klaarblijkelijk is de tijd nog niet rijp om president El Koewatly opzij te zetten zoals koning Faroclc werd verwijderd uit Egypte. Maar wel vindt Serraj het vanzelfsprekend, dat men voor het nastreven van natio nalistische en anti-Israëlische doel einden wapens van de (koloniale) communisten betrekt. Hij heeft de schepen, die hem met het westen in contact hielden echter nog niet alle maal achter zich verbrand; hij heeft zich gehaast om bekend te maken, dat het land niet wordt overstroomd met Sowjetwapens. Net als Nasser heeft hij betoogd, dat hij niet onder invloed van communisten staat; de Syrische communisten zijn juist onder strenger toezicht geplaatst. Dat hij het juist nu wat kalmer aandoet, is overigens heel goed te begrijpen. In Parijs vergadert de ministerraad van de N.A.Y.O. en het is daar, dat de Turkse premier Menderes. onder de indruk van de onheilspellende berichten uit Syrië, vurige pleidooien houdt. Pleidooien voor „verlenging" van de N.A.V.O.- garanües tot de landen van het Bag- öaapact waartoe Svrië's buren Tur kije. Irak en Perzië behoren. Dat Bagdad-pact is een doorn in de ogen van de Russen en evenzeer een erger nis voor de Syriërs. Zou Menderes in Parijs succes hebben, dan zou dat Bagdad-pact nog hinderlijker en dus nog ergerlijker worden voor de com munisten en voor degenen, die al of niet bewust hun collaborateurs zijn. M Koningin Elizabeth II van En- geland was petemoei van het s zoontje van haar vriend lord Porchester. Men ziet, de vorstin hier. terwijl zij de babg de St.-Paul's kerk in Londen uit- H draagt na de doopplechtigheid. Links lord Porchester. 9 De stichter en vice-president van de Amerikaanse filmmaatschappij „Colum bia Pictures Ine", Jack Cohn, is zater dag In New York op 67-jarlge leeftijd overleden. Hij stichtte de maatschappij, die dit jaar een omzet van meer dan 90 miljoen dollar bereikte, in 1920 met een kapitaal van 250 dollar. Als vooroverleg niet gepleegd is De moeilijkheden met de betalings balans beroeren ons in het heden. De wijze waarop wij ze oplossen bepaalt in economisch opzicht goeddeels onze toekomst. De prïjsstabilisatie is econo misch gezien de belangrijkste schakel in de verbinding tussen heden en toe komst. Daarom zal de regering deze stabilisatiepolitiek krachtig blijven handhaven. De prijsverhogingen die de laatste maanden zijn doorgevoerd zonder overleg met het ministerie van economische zaken zullen dienen te worden teruggenomen en bepaalde nog niet doorgevoerde doch wel aan gekondigde prijsverhogingen, die op 1 januari zouden ingaan zullen achter wege dienen te wórden gelaten, daar zy merendeels op geen enkele grond berusten. Dit heeft de minister van economi sche zaken. prof. dr. J. Zijlstra, gister middag verklaard in een rede, die hg uitsprak in de vergadering van de Ne derlandse R. K. middenstandsbond, die te Utrecht is gehouden. De minister begon zijn rede met een overzicht te geven van de economi sche moeilijkheden. Hij stelde, dat de wanverhouding tussen een teveel aan uitgaven en een tekort aan middelen in beginsel uit twee richtingen kan worden bestreden: we kunnen probe ren onze middelen, dat wil zeggen on ze produktie, te vergroten en we kun nen onze bestedingen omlaag bren gen. Een land als Nederland, aldus de minister, met slechts weinig na tuurlijke hulpbronnen en een snel groeiende bevolking, kan zijn wel vaart slechts handhaven en zelfs verhogen als de nadruk valt op een opvoering van de middelen. Meer Eroduceren en meer afzetten in het uitenland is en blijft de centrale doelstelling van onze volkshuisves ting, liet is en blijft de sleutel van onze welvaart. „Alleen en hier in ligt het probleem waarvoor wij thans staan dit middel werkt slechts op langere termijn. Het is niet mogelijk om van vandaag op morgen onze produktie en onze ex port dermate te verhogen, dat wij het bestedingspeil waarop wij ons thans bevinden ons 1- -nnen veroorloven", al dus de minister. De bewindsman stel de, dat het produktie-apparaat volle dig is bezet en dat wij met de beschik bare produktieve krachten het maxi mum produceren van wat in ons ver mogen ligt. De opvoering van onze produktie. van onze middelen dus, is daarom slechts mogelijk in een veel langzamer tempo dan wij in de afge lopen jaren gewend zijn geweest. „Aangezien wij nu eenmaal niet kunnen doorgaan meer op te maken dan we verdienen zullen wij onze uit gaven moeten beperken. Daarom zal er van van vandaag op morgen iets moeten gebeuren, willen wy econo misch niet gaan vastlopen en daar mee ook onze toekomstige welvaart in de waagschaol stellen". De minister stelde voorts, dat de aan passing naar beneden zodanig moet worden verricht, dat wij onze econo mische toekomstmogelijkheden niet in fevaar brengen. Hg sprak er zijn lijdschap over uit, dat het advies van de S.E.R. inzake de bestedingen een stemmig is uitgebracht. Deze een stemmigheid bewijst, zo zei de minis ter, dat de regering, wanneer de om standigheden haar dwingen tot het nemen van ingrijpende beslissingen, kan steunen op een advies, waarin de mening van het Nederlandse bedrijfs leven m zijn verschillende geledingen is neergelegd. Prof. Zijlstra bracht in herinnering, dat de situatie nog ongunstiger is dan die waarop de S.E.R. zijn advies ba seerde. Dit blijkt alleen aJ, zo zei hij, uit het feit dat het betalingsbalanste kort, waarop de S.E.R. zich in zijn ad vies heeft gebaseerd in werkelijkheid enige malen groter zal zijn. De minis ter wilde de mogelijkheden niet uit sluiten, dat de regering tot beperkin gen zal moeten besluiten die verder gaan dan waartoe de S.E.R. in zijn ad vies komt. De regering zal zich daar bij met vrucht blijven stellen op de ba sis van het advies. S.TOEKRI EL KOEWATLY slaaf van Serraj Hulpkindernoodfonds V.N. aan Hongarije en Egypte. Het kindernoodfonds van de V.N. heeft besloten voorraden ter waarde van 700.000 dollar ter beschikking te stellen van Hongaarse moeders en kinderen in Hongarge en Oostenrnk. voorts zal het fonds goederen ter waarde van 110.000 dollar naar Egyp- te zenden ten behoeve van moeders" en kinderen, die uit Port Said zijn geëva cueerd. 6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3