Prijsverhoging suiker, benzine en gedistilleerd in de Kamer KLANKBORD Noodhuisvesting van scholen in barakken SOWJETS SLEPEN JODEN BIJ DUIZENDEN NAAR SIBERIË DONDERDAG 13 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANT VERDEELD PARLEMENT STELT BESLISSING UIT TOT VANDAAG Motie en amendementen ingediend; kritiek op minister Hofstra (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich woensdagmiddag beraden over het voorstel van de regering om een tijdelijke vrijstelling van do omzet-belasting op suiker niet te handhaven, om de tijdelijke omzetbelasting voor textielpro- dukten in een definitieve om te zetten en om het bijzonder invoerrecht op benzine en de accijns op gedistilleerd te verhogen. Men heeft zich mw. bezig gehouden met een wetsontwerp, dat de prijs van de suiker met on geveer 3,5 cent per kg verhoogt, de prijs van benzine verhoogt van 39,4 cent per liter tot 46,7 cent per liter en de prijs van een liter jenever van 38 f 8.25 tot f 9.10. Ook de motorrijtuigenbelasting voor auto's, met andere dan benzine-motoren wordt enigszins verhoogd. De regering verwacht, dat (het totale effect van verschillende maatregelen zal zijn meerdere baten van de schat kist van f 65 miljoen. Het debat over dit onderwerp stond sterk onder de invloed van de verontrustende ver klaring, die de minister van financiën, de heer Hofstra, dinsdagmiddag in de Kamer had afgelegd over de slechte economische toestand en de gevolgen daarvan voor onze staats- financiën. Voor professor Oud, de voorzit ter van de fractie der V.VD., was er geen twijfel aan, dat de minis ter de Kamer met deze verklaring wilde beïnvloeden. Waarom was het nodig om op een zo buitenge wone manier een verklaring af te leggen, vroeg de liberale afgevaar digde. Zelf een antwoord gevende, meende hij, dat de minister onder een soort van angstperiode leefde. Bepaald bezwaar maakte professor Oud er tegen en hij was niet de enige dat een beslissing gevraagd wordt over een verhoging van de prijs van suiker, gedistilleerd en ben zine, terwijl het grote probleem van de beperking der bestedingen nog volop in onderzoek is. Bovendien hierin was zijn partij genoot rar. Van Leeuwen het met hem eens vond hij het onjuist, dat de regering haar beleïdstelsel ophangt aan de adviezen van de S.E.R. en dus dat niet het kabinet, maar de S.E.R. regeert. In 'het algemeen voelde de Kamer het bovendien als een bezwaar, dat enkele maatregelen uit het gehele complex, dat ons nog te wachten staat, worden verricht en incidenteel worden getroffen. Men had een alge meen debat over de bestedingsbeper kingen willen doen voorafgaan. Wat de voorgestelde maatregelen zelf be treft, kon men zich wel verenigen met het niet weer invoeren van de omzet belasting op textiel al verkondigde mr. Van Leeuwen (v.v.d.) een afwij kende mening. Tegenover het weer heffen van omzetbelasting op suiker had hij nogal wat bedenkingen en ook de verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en van de ac cijns op gedistilleerd ondervond kri tiek. Nadat de heren Lucas (k.v.p.), Wa genaar (c.pji.), Van Leeuwen (v.v.d.), Van der Wetering (c.h.u.). Van Eijs- den (a.T.), Vondeling (p.v.d.a.), Van Dis (s.g.p.), en Oud (v.v.d.) het woord over het wetsontwerp hadden gevoerd, zei minister Hofstra, dat hij besef had voor de bezwaren tegen een afzon derlijke beslissing, doch hij meende, dat daar haast bij was. Op de vraag of de gegevens uit de dinsdag afge legde verklaring niet eerder bekend gemaakt hadden kunnen worden, ant woordde hij, dat het hem bekend was, dat de Kamer inlichtingen over de si tuatie op prijs zou stellen. Dat de ministerraad onmiddellijk na het bekend worden van het S.E.R.-advies over bestedingen hierover heeft vergaderd dat was maandag jl.en dat de re gering gemeend had, dat het nuttig zou zijn, daarna zo spoedig moge lijk mededelingen aan de Kamer te verstrekken. Dit is dinsdag ge beurd. Er was geen gelegenhied meer, een 6fcuk te doen drukken. Vandaar dat een mondelinge ver klaring is afgelegd. De bewinds man ontkende, dat er sprake was van angstpsychose. Er moest vlug worden 'gehandeld, gezien de ver ontrustende ontwikkeling. De heer Hofstra zegde toe, dat de regering haar uiterste best zal doen de overheids-uitgaven te beperken. Tijdens de avondvergadering bleek dat de kaarten als volgt lagen: De P.v.d.A. stond overtuigd achter de socialistische minister Hofstra. De K.V.P. was bereid de minister te steu nen, doch wenste, dat de verhoging van hetb ijzonder invoerrecht op ben-1 zine niet langer dan tot 1 januari 1959 zou gelden. De heer Lucas dien de daartoe een amandement in. De A.R.P. deelde dit standpunt. De V.V. D. verlangde de voorgestelde maatre gelen een paar maanden op te schor ten, totdat een algemene gedachten- wisseling met de regering is gevoerd over de beperking van de bestedin gen. Professor Oud kwam met een motie tot handhaving van de status quo. De C.H.U., zo liet zich aanzien, zou vóór het wetsontwerp stemmen, zij het dat zij er bezwaren tegen had. De C.P.N. en de S.G.P. lieten er geen twijfel aan begtaan, dat zij tegen wa ren. De C.P.N. diende een amendement in om de omzetbelasting op suiker afgeschaft te laten, evenals dat met textiel het geval is. De minister van financiën, de heer Hofstra verklaar de zich tegen de motie en tegen de amandementen. Het rapport van de regering over het S.E.R.-advies be treffende beperking van de bestedin gen zal zo deelde hij mede spoe dig verschijnen, waarschijnlijk de vol gende week. Het kwam niet meer tot een beslis sing. Besloten werd namelijk vandaag over de motie te stemmen. Pas als het lot daarvan bekend is, kan namelijk beslist worden over de amendementen en de afzonderlijke artikelen. Ook daarover zal vandaag worden ge stemd, want hoogst waarschijnlijk zal de motie slechts de stemmen verwer ven van de V.V.D., de S.G.P. en de C. P.N. De „Broedertrouw" zal verdwijnen (Slot vaD Dag. li de rivier ging kruien, stuwde het schip boven op de dijk. „Daar valt verder niet zoveel van te zeggen", was de mening van Egas. „Wij bleven zo'n klein jaar op die dijk zitten, maar dat heeft weinig om 't ïyf'. Dat is Egas. Hij is stoer zonder 't zelf te weten. Een keiharde, overi- fens ultterst vriendelijke man. Ge ard door wind en water op het ach terdek van de tjalk, waar geen stuur hut staat om hem tegen de elemen ten te beschermen! „Waar het ijs je brengt, haalt het water je weer vandaan", vervolgde hij. In alle gemoedsrust hebben zij af gewacht, van maart 1929 tot januari 1930. Bijna een jaar lang! Toen het water in de Waal waste, kwam de tjalk weer in zijn element. Waar vindt men tegenwoordig mensen met zo'n enorm geduld? Zij zijn onge twijfeld met een kaarsje te zoeken. Het Wereldgebeuren H Xn de benzine en andere ino- i| torbrandstof in Frankrijk zo schaars geworden is. zijn de M Franse spoorwegen juist op tijd uitgekomen met een nieuw M soort wagon: een lage, lange m platte wagon, v:aarop auto's M gemakkelijk te rijden en te ver- ankeren zijn. Op deze wijze M kunnen vrachtauto's en tank- m wagens met een snelheid van meer dan 100 km-n vervoerd worden met hun lading zonder dat dit benzine kost. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Zij worden gekenmerkt door 'n over vloed aan rust en kalmte en „haast" is voor hun een onbekend begrip. Zij hadden een groot vertrouwen in de natuur, waaraan zij gedurende him hele leven waren overgeleverd en het was voor hun geen probleem op het moment te wachten, waarop het water hun schip weer opnam. Egas is één van die mensen. Laatste reis Het ziet er echter naar uit, dat hij niet lang meer zal varen. Zijn baas is gestorven. Hij heeft 't schip geërfd maar één man op een zeilschip is te weinig. Een knecht is duur. „De jon gelui van tegenwoordig komen alleen maar, als ze goed kunnen verdienen", zei Egas. „Maar dan moet je niet aan boord van een zeilschip komen, want de winst is daar niet groot! Je moet er tevreden zijn met wat je hebt". Zodra het weer het toelaat, ver trekt schipper Egas met de „Broe dertrouw" uit Middelburg. Het doel van de reis zal Gorkum zijn. Behalve Egas is op het ogenblik een achter neef van de voormalige schipper aan boord, Piet Kalle. Hij vaart ook, maar op de grote vaart. Piet Kalle voelt er niets voor zijn hele leven aan boord van een zeilschip te vertoeven. Hij is de moderne versie van het ge slacht Kalle. Als deze twee mannen in Gorkum aankomen, maakt Egas, hoogst waarschijnlijk voor de laatste maal, zijn schip aan de wal vast. Want, zo als hij het zelf zegt, hy is niet van plan om Voor een knecht te gaan wer ken. Dit is de tragiek van een zeil schip en van een mens, die tot het laatste toe zijn schip is trouw geble- ven._Egas denkt er niet aan een mo tor in de tjalk te boawen. Liever nog legt hy het bijltje er bij neer dan zijn tjalk een „slachtoffer" van de moder ne tijd te maken. De tjalk „Broedertrouw", volgetuigd op één van de Zeeuwse stromen. Eerstdaags zal het schip zijn laatste reis maken Beëindiging proeven met waterstofbommen in V.S. De „New York Post" meld't, dat de Amerikaanse regering besloten heeft voorlopig geen proeven met water stofbommen te nemen. Dit zou in ieder geval voor het jaar 1957 gelden. Als de internationale toestand beter zou worden, zouden deze proeven mis schien zelfs voorgoed worden ge staakt, aldus het blad. UIT HUIS GEZET. Eugene Sabatini, de tweede luchtvaartattaché van de Amerikaanse ambassade in Londen, heeft zijn flat moeten ontruimen.. De huisbaas zegde hem de huur op met een briefje waarin stond: „Vanwege de verachtelijke houding van de Ver enigde Staten in het Midden-Oosten en de grondige afkeer die ik met mil joenen van mijn landgenoten gevoel voor dat land en zijn onderdanen, ben ik niet langer bereid, een Amerikaan te laten wonen in een pand, waar over ik alles te vertellen heb". NIET-ROKEPv GEWORDEN. De Amerikaan Golden Bibsen grabbelde wat afwezig naar een sigaret en stak per abuis een voetzoeker van vijf centimeter in zijn mond. Hij hield er een lucifer bij. Toen het praten hem nog steeds veel moeite kostte, vertel de Gibson al, dat hij het roken hele maal aan de kant zette. Onregelmatigheden ten nadele van het Rijk? Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Lienden, heeft aan de mi nisters van financiën en van justitie de volgende vragen schriftelijk ge steld: 1. Is het juist, dat na een in 1954 in de gemeente Willemstad door de centrale accountantsdienst van het ministerie van financiën ingesteld onderzoek is gebleken, dat door een aannemer, belast met werkzaamhe den naar aanleiding van de storm- vloedscliade, onregelmatigheden ten nadele van het Rijk zijn gepleegd? 2. Zo ja, is dan uit dit onderzoek ook gebleken, dat het gemeentebe stuur van Willemstad had kunnen weten, dat door deze aannemer werk werd uitgevoerd, dat ten onrechte ten laste van het Rijk werd gebracht 3. Kan worden medegedeeld, als vraag 1 bevestigend wordt beant woord, in hoeverre het Rijk door deze onregelmatigheden is benadeeld? 4. Is het" juist, dat na afloop van het in vraag 1 genoemde onderzoek aan de minister van justitie is ge vraagd een justitieel onderzoek te be vorderen 5. Kan worden medegedeeld, of dit onderzoek tot een vervolging heeft geleid en, zo ja, tot een veroordeling van de betrokkene, en, zo neen. om welke redenen een eventuele vervol ging, c.q. veroordeling niet heeft plaatsgevonden Aardoliemij. wil opvoering produktie met 15 procent Door de Nederlandse Aardolie Maatschappij is aan de minister van economische zaken, naar van bevoeg de zijde wordt vernomen, een gewij zigd produktieprogramma toegezon den, dat spoedig tot verhoging der olieproduktie in ons land zal kunnen leiden met 15 procent. De maatschap pij is n.l. voornemens haar maximum- boorcapaciteit aan te wenden ten einde in het produktieve gebied van westelijk Nederland in de kortst mo gelijke tijd nieuwe putten te slaan, vooral in het gebied op de grens van Den Haag en Wassenaar bij Marlot. In het gebied beschikt men reeds over een produktieve put, met 2 nieuwe boringen werd begonnen, ter wij! een vierde boring spoedig gaat beginnen. Tot eind 1957 staan voor Wassenaar nog zes boringen op het programma. Grootste tanker ter wereld maakte eerste reis. Het grootste tankschip ter wereld, de „Universe Leader" (85.500 ton dead weight) is kort geleden in Japan te water gelaten. Het schip, dat onder Liberiaanse vlag vaart, heeft zijn eerste reis ge maakt naar de oliehaven Pakning op Sumatra. Het laadde daar 96 mil joen liter ruwe aardolie van de olie velden van de Caltex Pacific Petro leum Company. Het schip is 266,47 meter lang en 38,125 meter breed en heeft een diepgang van 46 voet. Het kan daardoor niet door het Suezka- naal of het Panamakanaal varen. Einde staat van oorlog Rusland-Japan. Gisteren is officieel een einde ge komen aan de staat van oorlog tus sen de Sowjet-Unie en Japan, door dat beide landen de ratificatie-oor konden van de overeenkomst van Moskou uitgewisseld hebben. Klok terug Studenten, die uit Oost-Duitsbind waren gevlucht, hebben gisteren naar West-Berlijn belangrijke be richten meegebracht. Aan de Oosl- duitse universiteiten, zo vertelden zij, is een zuivering van „onbetrouwbare elementen" begonnen. Een twintigtal studenten is verwijderd van de Poïey- technische Acudemle te Dresden en een onbekend aantal mag de colleges van de Leipzlger universiteit niet meer bijwonen. De eerste secretaris van de Oostduitsc communistische partij, Walter Ulbricht, had aan de studenten van de „Duitse Democrati sche Republiek" een open brief ge richt. „Alleen diegenen", zo schreef hij in die brief, „die loyaal staan te genover de regering van arbeiders en boeren" kunnen studeren aan onze in stellingen voor hoger onderwijs. En bovendien betoogde hij. dat het nodig was om verzet te bieden tegen dege nen, die op het tot nu toe bereikte al leen maar afbrekende kritiek hadden. De kklok kon niet worden teruggezet. Al eerder was bekendgemaakt, dat het niet best boterde tussen Ul bricht en studentikoze kringen. Men mag aannemen, dat er nog méér kringen zijn, die Ulbricht liever van daag dan morgen zouden zien terug keren naar Moskou, waar hij zijn do micilie had tussen 1932 en 1945. In 1932 vluchtte hq erheen omdat er een aanklacht tegen hem was ingediend wegens aanhitsing tot moord op twee pplitie-offlcieren. In 1945 kwam hij terug om, al was hij dan inmiddels Russische staatsburger geworden, al lerlei gewichtige functies te aanvaar den. In oktober 1949 toen de „Duitse Democratische Republiek" werd op gericht, werd hü eerste vice-premier. Tegelijk bleef hij secretaris van de Oostdiiitse communistische party; hij beschikte dus over de baantjes die iemand in een zogenaamde volksre publiek stempelen tot de machtigste man van het land. Als machtigste man heeft hij een echt stalinistische politiek gevoerd en het is daarom èn omdat de ..Duitse Democratische Re publiek" niet democratisch is. dat Ul bricht nogal wat vyanuen heeft. Ulbricht is zelf nooit student ge weest. Het houtbewerkersvak, waaruit hij in de politiek sprong, kan men Immers niet van professoren leren. Zyn verklaring, dat slechts zij, die loyaal staan tegenover de regering van arbeiders en hoeren kunnen stu deren aan de instellingen voor hoger onderwijs, is dan ook niet gegrond op onderwijsdeskundigheid. Die verkla ring heeft alleen te maken met zijn zorg voor de veiligheid. Hij is bang voor zijn eigen (machtige) baantje en voor de verdere glorie van zijn com munistische partij. Hij heeft in (le ga ten, dat de onafhankeiyke studenten eerder dan anderen tot openhartige kritiek komen. Een maand geleden heeft Ulbricht dat aan den lijve on dervonden. Toen waren het immers studenten van de Humboldt-univcrsi- teit in Oost-Eerlijn die, onder de in druk van de gebeurtenissen in Polen en Hongarye. het aftreden van Ul bricht eisten. Ulbricht heeft kennelijk gemerkt, dat dergelijke ideeën ook in andere studentencentra opgeld doen. Hq herinnerde zich. dat de Hongaarse opstand begon met verzet in intellec tuele kring. Het verzet in het eigen land wil hy doven, nu dat nog maar een vonk is en nog geen uitslaande brand. Hq voelt er niets voor, om de wyk te nemen naar Moskou. Trou wens. ook daar is niet alles „zuiver". Radio-Moskou vertelde gisteren, dat er zich nog steeds enige overblijfselen van vreemde ideologie in de Sowjet- Unie bevinden. „En die overbiyfselen zouden sterker kunnen worden als men ze niet resoluut de kop indrukt". Het ziet ernaar uit, dat zelfs in Rus land de tegenstroom breder wordt. Dit staat wel vast: het zijn niet de kritische Oostduitse studenten, die de klok terugzetten, maar het is Ul bricht, die dat doet. Uit de Oekraine en de Baltische landen De Russen deporteren op het ogen blik duizenden Joden uit de Oekraïne en de Baltische landen naar Siberië, zo verneemt United Press in diploma tieke kringen te Wenen. De deportaties zijn een maand ge leden begonnen. Diplomatieke verte genwoordigers in Warschau hebben berichten ontvangen dat alleen al in de Oekraïne 4000 Joden zijn gearre steerd en gedeporteerd. Het aantal Joden dat uit de Balti sche staten werd weggevoerd, is niet bekend, maar volgens reizigers uit die gebieden loopt hun aantal in de duizenden. Volgens berichten waarover United Press beschikt, kregen Joodse arbei ders in de fabrieken van Minsk en Kiew de mededeling dat zij zouden worden overgeplaatst naar bij-fabrie ken in Siberië. In het ministerie van voedselvoorziening van de Oekraïne zou niet een JoocT meer werkzaam zijn. Volgens de diplomaten in Wenen, die van de deportaties repten, is er geen onmiddellijke verklaring voor de deportaties. De enige logische con clusie zou kunnen zyn, dat de Russen weer een groot aantal goedkope werkkrachten nodig hebben, aldus de diplomaten. Anna Kethly zal de V.N. om politieleger vragen Anna Kethly, de Hongaarse vrouwe- lyke minister in het kabinet van Imre Nagy en"de enige minister uit die re geling. die thans in vrijheid is. heeft meegedeeld dat zij de Ver. Naties wil verzoeken, een politieleger te zenden om in Hongarije ,.de enige wettige re gering" te herstellen. Volgens mevrouw Kethly hebben een aantal gedelegeerden en sommige mi nisters van buitenlandse zaken er reeds in toegestemd, dit verzoek te steunen. MINISTER CALS OVER BOUWVOLUME VOOR ONDERWIJS 150 miljoen gulden om te bouwen Minister Cals voorziet grote moei- lykheden by de huisvesting van het onderwijs in de komende jaren. Ener- zyds ziet men een grote toeneming van het aantal leerlingen", door bevol kingsgroei (de geboorteplek in '46/ 47) en vergrote belangstelling, ander- zyds heeft men te maken niet beper kende maatregelen ten aanzien van de uitvoering van bouwwerken door het gebrek aan arbeidskrachten. Daarenboven komen nogal wat scho len in aanmerking voor sloop, wegens onvoldoende geschiktheid. Daar zal het echter in de komende jaren maar sporadisch van komen. Noodoplossin gen als huisvesting in barakken e.d. zullen aanvaard moeten worden, zegt de minister ln zün nota over het bouwvolume voor het onderwijs. De minister verwyst naar medede lingen van zijn ambtgenoot van volks huisvesting en bouwnyverheid, dat voor voorziening in de woningnood met .een periode van tien jaar zal moeten worden gerekend. Voor het onderwys moet op eenzelfde termijn gerekend worden. De minister heeft genoegen moeten nemen met een bouwvolu me voor 1957 van 150 miljoen il956 115 miljoen). Hiervan krygt het kleutex-onderwijs 8, g.l.o. en v.g.l.o. 21, b.l.o. 3, u.l.o. 11, kweek- schoolonderwijs 4, v.h.m.o. 26,5, lager nyverheidsonderwijs (jon gens) 24, nijverheidsonderwys (meisjes) 10, uitgebreid technisch onderwys 5, middelbaar nijver heidsonderwijs 5. hoger onderwijs (excl. Delft en Eindhoven) 19, in ternaten. seminaria en landbouw scholen 6 miljoen gulden, terwijl 7,5 miljoen is uitgetrokken voor gymnastieklokalen voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. De belangstelling voor het kleuter- onderwys is, mede tengevolge van de uitvoering van de kleuteronderwys- wet, sterk stygende. Het huidig aan tal leerlingen is 382.000. In 1961 zul len het er naar schatting 422.000 zijn. Bij een klassedeler van 35 en aange nomen dat op elke drie lokalen een speellokaal nodig is, zouden dus in de komende, jaren 250 tot 300 lokalen per jaar moeten worden gebouwd om de groei op te vangen. Van het uitge trokken bedrag ad 8 miljoen zullen 320 lokalen gebouwd kunnen worden. Er moet echter op gerekend worden, dat vele onvoldoende lokaliteiten be slist vervangen moeten worden. De uitgetrokken bedragen voor g.l. o. en v.g.l.o. dienen vooral voor bouw in nieuwe stadswijken. By het u.l.o. moet men zich terdege voorbereiden op het opvangen van de geboortegolf 46/47. Voor het gehele lager onder wijs wordt ook rekening gehouden met de verlaging van de leerlingen- schaal, waarvan het zo spoedig moge- lyk zal moeten komen Het b.l.o. heeft dringend voorzieningen nodig omdat het vaak nog in noodlokaliteïten is gehuisvest. Ook wordt bij dit onder wys een flinke stijging geraamd. Bij het kweekschoolonderwys moet er goede huisvesting voor 16.000 leer lingen komen. Per 1 januari 1956 wa ren er 13.400. Voor het v.h.m.o. wordt een toene ming van het aantal leerlingen tot 1 september 1959 'geraamd van 34.000. Om deze vermeerdering op te vangen zouden 1420 lokalen gereed moeten komen. Het volume voor '57 is toerei kend voor de bouw van 375 lokalen. Het lager nyverheidsonderwijs zou eigenlyk 40 miljoen moeten krijgen, maar met 24 miljoen moet volstaan worden. Ook by het onderwijs voor de meis jes kan niaar gedeeltelijk aan de be hoefte tegemoet gekomen worden, liet hoger onderwijs heeft zeer veel geld nodig. De minister stelt zich hier een beleid op lange termijn voor. De minister stelt tenslotte, dat aan noodvoorzieningen niet ontkomen kan worden. Hij dringt er bij de gemeente en schoolbesturen op aan by scholen bouw arbeidsbesparende methoden toe te passen. WALTER ULBRICHT ..alleen loyalen kunnen leren Rock 'n Rollen tegen wil en dank. Het personeel van een tricotagefa- briek te Wildervank. heeft gisteren zelf de viering op touw gezet van het 75-jarig jubileum van het bedrijf, waarvan de directie vanwege de in ternationale toestand geen werk had willen maken. Een groot deel van het uit zeshonderd personen bestaande personeel, meest meisjes dacht daar heel anders over. Een lange stoet meisjes, trok gis terochtend getooid met fec-stmutscn en uitgerust met vlaggen en toeters, naar het huis van de oudste directeur. In plaats van aan het werk, gingen de jongedames in de fabriek aan het rock en rollen en daar zy de deelne ming van de jongemannen aan deze bezigheid slechts node konden missen posteerden enigen hunner zich voor de fabriekspoorten om passerende loopjongens het feestgewoel binnen te slepen. Een jongmens werd zelfs met bromfiets en al binnengehaald. Enkele personeelsleden die tenslot te toch maar aan het werk wilden gaan werd dit prompt onmogelijk ge maakt doordat men de draden van de garenspoelen op de machines telkens- weer doorknipte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5