RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Prot. Chr. Streekziekenhuis Goes KAPPIE in het land der oliebronnen WALCHEREN PROF. WAGEN AAR SPRAK OVER BESTRIJDING VAN DIERZIEKTEN DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWBE COURANT 6 Advertentie) Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken VOORBEREIDINGEN VERLOPEN NAAR WENS Bouw zal nog enkele jaren op zich laten wachten Wanneer alles meeloopt, zal het toch nog wel vijf jaar duren, voordat het nieuw te bouwen protestants christelijk streekziekenhuis in het plan Valcke- slot te Goes zijn eerste patiënt zal kunnen ontvangen. „Als het zo vlot kan gaan, zijn we helemaal niet ontevreden", zo vertelde ons de voorzitter van het stichtingsbestuur, oud-burgemeester S. A. N. van Oeveren, van Wolph- aartsdijk, „want voordat alles voor elkaar is om een ziekenhuis te kunnen bouwen, dat helemaal geïnstalleerd, minstens vijf miljoen gulden zal kosten, komt er heel wat kijken." Terwijl hij een duik nam in de dikke stapel teke ningen van het schetsplan, waarvan nu sinds 15 oktober jJ. een stel ter goedkeuring op het departement van sociale zaken ligt, merkte deze overi gens rustige voorzitter enthousiast op: „Maar we zijn nu weer een stapje verder op de lange weg, welke moet worden afgelegd." Vooral ook wanneer de raad van Goes straks zijn fiat aan het voorstel van B. en W. geeft om de twee en driekwart ha grond in plan-Valckeslot aan het stichtingsbestuur te verkopen. Zoals men weet, is voor de bouw van het nieuwe streekziekenhuis uit eindelijk de keus gevallen op het ter rein ten noorden van de Heernisse- weg en ten westen van de te verlen gen Bergweg. Hierop was reeds optie gekregen, voordat dit terrein eigen dom van de gemeente Goes was. Eerst heeit men het oog gehad op nog een terrein tussen Oude Singel, Oostsinigel en Heernisseweg, alsmede een stuk grond, naast het nieuwe hervormde rusthuis en het terrein aan de Kloetingseweg, waar nu de nieuwe r.k.h.b.s. is geprojecteerd. Toen in 1954 de minister van socia le zaken zijn medewerking toezegde voor de houw van een ziekenhuis met een capaciteit van '150 bedden, werd dit met name door de medische des kundigen te gering geacht. Het depar tement wilde echter niet verder gaan, doch wel werd goed gevonden, dat bij het opstellen van de plannen met een mogelijke uitbreiding tot 175 bedden rekening wordt gehouden. Daarom is men bij het projecteren van de ver zorgingsruimten reeds van de grotere capaciteit uitgegaan, terwijl het z.g. beddenhuis zo is ontworpen, dat door een verlenging, de uitbreiding ge makkelijk tot stand kan worden gebracht. Met de principiële goedkeuring van de minister kon het bestuur nu twee jaar geleden verder gaan werken. Er werd een bouwcommissie gevormd, waarin behalve de toenmalige stich tingsvoorzitter, de heer B. Burger, ook zitting kregen dokter A. I. Vos, de heer J. Oranje en de heer A. J. Car- pentïer, terwijl voorts nog'enkele des kundigen van buiten het bestuur wer den aangetrokken in de persoon van dr. J. Gosses te Goes als specialist, de ziekenhuis-econoom A. Vons uit Amersfoort, en zr. Kleïnod, die ver bonden was aan de medische dienst van Philips Eindhoven. Verschillende ziekenhuizen werden bezichtigd, waar na aan de heer K. L. Sijmons Dzn., architect te Amsterdam, opdracht ge geven werd tot het maken van een voorlopig schetsplan. Vele besprekin gen zijn hierna nog gevolgd, totdat er nu een ontwerp uit de bus is geko men, dat er aantrekkelijk uitziet. Voorlopig plan De architect heeft zich gedacht het complex uit verschillende vleugels samen te stellen, mede om hierdoor de in een ziekenhuis zo gewenste rust te bevorderen. De ingang met alge mene dienstruimten is gedacht aan de Verlengde Bergweg. Loodrecht op deze vleugel is het hoofdgebouw van vier verdiepingen, met de ziekenzalen en de behandelruimten geprojecteerd. Aan de oostelijke zijde hiervan is de polikliniek gedacht, terwijl aan de an dere zijde een uitbreiding van het beddenhuis mogelijk is. In de richting van de Heernisseweg is als een lang gerekte vleugel, een kapel, een zus terhuis, de zusterfoyer en nog een zusterhuis, alles door gangen ver bonden, ontworpen. Een en ander kan natuurlijk nog ge wijzigd worden, al hopen architect en bestuur vanzelfsprekend, dat dit zo weinig mogelijk nodig zal zijn. Dit zou slechts bespoedigend kunnen werken, want voordat men aan de eerste steen legging toe is, zullen de plannen toch Uitbreiding Iandbouw- winterschool Schoondijke. In de onder voorzitterschap van burgemeester F. A. van Rosevelt ge houden raadsvergadering der gemeen te Schoondijke werd aan het stede bouwkundig adviesbureau „Schat en Schut" te Middelburg opdracht ver leend tot het ontwerpen van een uit breidingsplan. Het ligt in de bedoeling de rïjkslandbouwwinterschool zeer binnenkort uit te breiden. Met deze uitbreiding zal ongeveer een bedrag van f 200.000,zijn gemoeid. De raad hesloot medewerking te verlenen voor het uitbreiden van deze school, in die zin, dat de kosten zullen worden ge dragen door het rijk. De aanbesteding zal onderhands geschieden. Verschei dene aannnemers in West Zeeuwsch- Vlaanderen zullen worden aangezocht in te schrijven. Marktberichten VISMIJN VEERE 12 dec. Exportgarnalen, aanvoer 1636, prijs per kg 2.813.55. Schar 86, 5359. Bot 30, 60—62. Kabeljouw 3, 58. Schardijn 41, 2041. Ongesorteerde vis 32, 23—64. VEILING GOES 12 dee. Spruiten All 3650. Bil 24.32, afw. 25—28. Witlof AI 97, BI 88—91. An dijvie 67. Prei 12—21. Uien 17. Veldsla 69, Kroten 12. Waspeen 29. Knolsolderie 8. Gr. savooiekool 25. Boerenkool 1019. Rodekool 8—14. Wittekool 4.50. nog verschillende instanties moeten passeren. „We hebben hoop", aldus de voorzitter, dat dit schetsplan niet veel bezwaren zal ontmoeten en dat er bin nen niet al te lange tijd goedkeuring op verkregen zal worden." Is men zo ver, dan kan aan een definitief ont werp worden begonnen, dat eveneens de goedkeuring van sociale zaken be hoeft. Hierna is nog het fiat van we deropbouw en volkshuisvesting nodig. „Wij menen niet pessimistisch te zijn, als we zeggen, dat het nog wel twee jaar duurt voordat tot aanbesteding kan worden overgegaan", zo verklaar de de heer Van Oeveren. Voor de bouw moet daarna nog wel op drie jaar gerekend worden. Want om zo en passant .een kleine indruk te geven van wat er zal moe ten verrijzen, gaf de voorzitter ons een enkel cijfer: elk van de 150 bed den waarop dit ziekenhuis is bere kend, vergt een bouw van 234 m3, dat is dus de inhoud van ongeveer 150 woningwetwoningen. Het ministerie van sociale zaken zal de onrendabele top van de bouwsom voor zijn rekening nemen. Voor de rest zal de stichting geld moeten le nen. Zoals bekend is er reeds een ge meenschappelijke regeling, volgens welke de Bevelandse burgerlijke ge meente 40 procent en de prot. kerken van de Bevelanden 60 procent van het eventuele exploitatietekort zullen dragen. De kerken hebben hiermee een zware verplichting op zich ge nomen, echter niet zo zwaar, dat zij boven hun draagkracht zou liggen, zo meent de heer Van Oeveren. MIDDELBURG Kerstsamenkomst Oecumenische Jeugdraad In de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg werd woensdagavond een kerstsamenkomst gehouden door de Oecumenische Jeugdraad onder auspi ciën van het Provinciaal Comité tot hulp aan de Hongaarse vluchtelingen. Het werd een uitstékende avond, me de dank zij de voortreffelijke mede werkers: het Zeeuws Kamerkoor van Cor Schijve, het blokfluittrio van de rijkskweekschool, de sopraan Rie Ca- ro, de organist J. Rijn de declamatrice mevrouw F. C. E. Glerum-Boelen Huender en de Oecumenische Leke- spi Voor de pauze werd het programma grotendeels verzorgd door het Kamer koor, dat een aantal oude polyfone koorwerken met veel begrip uitvoer de. Met name dienen hier te worden genoemd van Vittorla „Et incarnatus est" en een Agnus Dei van dezelfde componist. Jan Rijn speelde koraal voorspelen van Johann Sebastiaan Bach en van Pachelbel. Grote waarde ring oogstte voorts de vertolking door het blokfluittrio van een Allegro uit een Concerto Grosso van Handel. Na de pauze werd het spel opge voerd „Kerstmis bij vluchtelingen" van mevrouw A. E. M. van Sleen- Bosma. De verzorging van het muzi kale element van dit spel berustte bij Rie Caro, de blokfluitgroep, het Ka merkoor en Jan Rijn, waarbij even eens weer uitstekende resultaten wer den bereikt. Ook de declamatie van mevrouw Glerum en het spel van de lekespelgroep verdienen woorden van waardering. De inleiding tot het spel werd uitgesproken door ds. P. F. Th. Aalders. Aan het begin van de avond sprak prof. dr. A. Szekeres uit Brussel een treffende meditatie uit, waarin hij stelde, dat Gcd de mens roept in deze dagen. Hongarije is niet door Hem verlaten, maar wel door de Westerse Christenen. De gebeurtenissen daar ginds echter betekenen voor ons allen een kans om weer waarlijk mens te worden, om hulp te verlenen, om onze naaste lief te hebben. Er bestond voor deze bijeenkomst grote belangstelling. Walcherse EHB O-ploegen leverden goed werk Enthousiast is er woensdagavond door vijf Walcherse E.H.B.O.-ploegen gewerkt in de Gouden Poorte te Mid delburg, toen daar de dooor de afde ling Middelburg georganiseerde E.H. B.O.-wedstrijden werden afgewerkt. De opgave bestond uit het verlenen van eerste hulp aan een jonge man, die een hoofdwond had opgelopen. Tevens moest daarbij een oudere man geholpen worden, die in de haast om de jongen te helpen gestruikeld was en daarbij één der benen ernstig be zeerd had. Door dit enthousiasme droegen de ploegen er toe bij, dat het geheel de werkelijkheid zeer nabij kwam. De groepen waren afkomstig uit Middel burg, Vlissingen, Sint-Laurens, Oost- kapelle en Vrouwenpolder. Elke ploeg bestond uit drie man, terwijl de opgave in minstens twintig minuten klaar moest zijn. De Middel burgse ploeg kwam tenslotte als eer ste uit de bus. De avond werd geopend door de voorzitter van het district Walcheren, de heer A. C. Schipper, die de ploegen en verdere belangstellenden van har te welkom heette. Tevens sprak de voorzitter een slotwoord, niet aleer dr. D. N. van Gelderen uit Middelburg de oefening nog op de van hem be kende wijze had „doorgenomen". De uitslag luidt: 1. Middelburg 174 punten, leider 77 punten; 2. Oostka- pelle 144 punten, leider 82 punten; 3 Vlissingen 134 punten, leider 69 pun ten, Sint-Laurens 119 punten, leider 62 punten, 5. Vrouwenpolder 118 Dun- ten, leider 63 punten. Voor de ploegen was het maximum aantal le behalen punten 200, terwijl dit voor de leider van de ploeg 100 bedroeg. Op woensdag 16 januari 1957 is er weer een wedstrijd in Serooskerke. die om acht uur begint. Tijdens deze avond werd tevens aan dokter Van Gelderen te Middelburg de draagmedaille overhandigd, die be hoort bij de grote zilveren C. W. Tila- nus jr.-medaille. Deze onderscheiding werd op zaterdag 24 november j.l. aan dokter Van Gelderen uitgereikt door de voorzitter van de Kon. Ned. vereni ging E.H.B.O., wegens zijn verdien sten voor de E.H.B.O. op Walcheren en overig Zeeland verricht. Kersfmuziekavond De Middelburgse zangschool van de Koninklijke vereniging „Uit het volle, voor het volk" geeft op woens dag 19 december a.s. des avonds #m half acht in Concert- en Gehoorzaal onder leiding van de heer en me vrouw Kuiler-Puijpe een kerstmu ziekavond. Van onze adverteerders De heer Klercq opende nieuwe sigarenmagazijn De heer C. Klercq te Middelburg opende woensdagmorgen zijn ver bouwde en gemoderniseerde winkel in tabaksartikelen aan de Singel straat nummer 48. Zowel de heer Klercq als koning klant hebben thans de beschikking over een zaak, waar het prettig verkopen en kopen is. Al les naar eigen ontwerp is het oude winkeltje van vroeger veranderd in een modern sigarenmagazijn. Wat de grootte betreft, is de vroegere gang bij de winkel getrokken. Deze uit breiding heeft op zichzelf de winkel ,niet zo erg veel groter gemaakt, maar wel heeft de neer Klercq veel meer met de ruimte gedaan. Langs de wanden zijn overzichtelij ke toonkasten aangebracht, die een goede keuze vergemakkelijken. Met het nieuwe systeem automaat, voor het eerst in Middelburg ingevoerd, VLISSINGEN Ouden van dagen hielden een feestvergadering. Bijna de helft van de ruim twaalf honderd leden der afdeling Vlissingen van de Algepiene Bond voor Ouden van Dagen heeft dinsdagmiddag la ten zien, dat bejaarden zich nog best kunnen amuseren. In het Scnelde- kwartier waren zij bijeengekomen om een zogenaamde feestvergadering bij te wonen en door hun spontaniteit en opgewektheid hebben zij deze middag, die meer feest was dan vergadering, uitstekend doen slagen. Na een welkomstwoord van de tweede voorzitter van de afdeling, de heer P. Schenkel, gaf een groepje jeugdige accordeonisten vervolgens onder leiding van de heer J. Adriaan- se een muzikale uitvoering. De talrij ke walsen en potpourri's werden door de bejaarden vaak uit volle borst meegezongen en zelfs was een paar bereid om met veel zwier en gratie op het toneel de kruispolka voor te dan sen. Tijdens de pauze werden onder lei ding van de heer P. Bouman de hon derden prijzen verloot, die de Vlis- siiigse winkeliers voor deze middag gratis beschikbaar hadden gesteld. aarna gaf de bekende Middelburgse goochelaar Mystic Marco een demon stratie goocheltoeren ten beste, waar mee hij veel succes oogstte. Na afloop sprak de heer A. R. König. voorzitter van de afdeling, een kort sluitings woord. Leerlingen van huishoudschool maakten kleding voor Hongaren. De meisjes van de huishoudschool te Vlissingen zijn door de medewer king van enkele Vlissingse firma's in de gelegenheid gesteld om voor de Hongaarse vluchtelingen een niet gering aantal kledingstukken te ver vaardigen. Met beschikbaar gestelde breiwol hebben de jongedames van de eerste klas onderkleding en baby kleertjes vervaardigd, terwijl de meisjes van de naaisters-opleiding en de leerling-coupeuses van ontvan gen stoffen bovenkleding gemaakt hebben. Zodoende was een grote hoe veelheid jurkjes, jasjes, sjaals, sok ken, baby-kleertjes en andere onder en bovenkleding woensdagmiddag in de hal van het schoolgebouw te be zichtigen. Het was de eerste zending, die de school klaargemaakt heeft, en die met medewerking van het jeugd- Rode Kruis ter beschikking van de Hongaarse vluchtelingen gesteld zal worden. Naast ouders en andere be langstellenden heeft burgemeester mr. B. Kolff woensdagmiddag de tentoonstelling bezocht even als wethouder W. Poppe als lid van de commissie van toezicht en als wethouder van onderwijs. Binnenkort zullen nog twee zendingen volgen. Contacfavond zwemclubs In het „Scheldekwartier" te Vlis singen hielden de „Vlissingse Zwem vereniging", de poloclub „De Zee hond" en de „Dr. Stavermanbrigade" gezamenlijk zaterdagavond hun eer ste contactavond. Het is de bedoe ling, aldus de heer G. Broersma tij dens een kort welkomstwoord, dat dergelijke avonden gedurende het winterseizoen tweemaal worden ge houden. Hij deelde voorts mee, dat het zwemschip is verkocht en dat een waarderend schrijven was ontvangen van het Rode Kruis voor de wijze, waarop de Vlissingse zwemmers ge assisteerd hadden bij de grote oefe ning in oktober van dit jaar. De avond werd verder doorgebracht met gezelschapsspelletjes als trek aan de bel, mastklimmen, kranten en stoelendansen e.d. Ook Sint-Nico- laas kwam nog op bezoek, wat de stemming slechts vergrootte. WESTKAPELLE Nieuwe lichtmasten. De nieuwe verlichting die reeds vorig jaar in een gedeelte van de Hoofdstraat te Westkapelle is aan gebracht, wordt thans uitgebreid. Ook het gedeelte van de Utrechtse straat tot de vuurtoren zal van nieu we lichtmasten worden voorzien. kan de klant onmiddellijk aanduiden welk merk sigaretten hij wil ko- Een. Ook de toonbank biedt een ruime eus aan pijpen, aanstekers enz. Aan de verlichting is grote aan dacht besteed, vooral dank zij een groot raam, waarachter reeds een in kerststemming ingerichte etalage de kijkers vertelt, wat er binnen in de winkel te vinden is. Een licht lopende vloer in dito kleuren completeert het geheel. Achter de winkel is er nog een kleine magazijnruimte bijgebouwd. Van verschillende kanten mocht de heer Klercq attenties ontvangen, ter wijl verder een grote hoeveelheid bloemstukken bezorgd werd. KRING WALCHEREN Z.L.M. VERGADERDE Aspecten landbouwbeleid behandeld De kring Walcheren van de Z.L.M. hield woensdagmiddag in café „De Vriendschap" te Middelburg een vry druk bezochte najaarsvergadering. De voorzitter van de kring, de heer A. W. Cevaal, heette in zijn openingswoord speciaal van harte welkom mr. J. F. G. Schlingemann, algemeen secretaris van de Z.L.M., dr. C. W. C. van Beekom, en enige tgd later prof. G. Wage naar, directeur van de Gezondheidsdienst voor dieren, die deze middag een lering hield over het onderwerp „Dierziekten". De heer Cevaal wees m zyn openingswoord nog op de slechte zomer, die alle boeren aan den lgve onder vonden hebben, en die ook op financieel gebied niet ongemerkt voorbij zal gaan. Een goede zij'de vormde nog de redelijke veeprjjzen, die men uit het gemengde bedrijf verkregen heeft. De heer Cevaal hoopte tot slot, dat de re gering naast belangstelling voor de landbouwende stand ook tot daden zou overgaan. Vervolgens werd de heer C. A. I'olderdyk als hoofdbestuurslid herkozen. Mr. Schlingemann behandelde enke le aspecten van het landbouwbeleid. Officieel is er nog niets bekend aan- faande de voorstellen van het Land ouwschap die er op neerkomen, dat de landbouw in Nederland in de toe komst 350 miljoen meer zal ontvan- fen. Officieus doen allerlei geruchten e ronde, aldus mr. Schlingemann, die uiteraard niet van onwaarheid ont bloot rijn. Uit mededelingen van ka merleden en van de S.E.R. is het wel bekend, dat de voorstellen niet geheel worden ingewilligd. Verder stipte de algemeen Z.L.M.-secretaris nog aan, dat de landbouwbegroting niet voor februari 1957 in behandeling zal ko men. Verder werden door de aanwezigen nog enkele vragen betreffende het landbouwbeleid gesteld, waarbij te vens de kwestie van het lage suiker gehalte aan de orde kwam! Dr. Van Beekom, die op deze vraag antwoord gaf, meende, dat dit gehalte in de ko mende jaren weer wel zal toenemen, hoewel aan deze zaak ernstige aan dacht besteed moet worden. Daarna werd het woord gegeven aan prof. Wagenaar, die enkele aspec ten van de moderne ziektebestrijding onder het vee besprak. Speciaal na de oorlog is een belangrijk verschil ont staan in de curatieve (waarbij het dier dus eerst ziek moet zijn) en de preven tieve ziektebestrijding. De curatieve bestrijding kan men onderverdelen in de groepen infectie- bestrijding en stofwisselingsbestrij- ding, terwijl er daarnaast nog een grote groep is, zoals kreupelheden, wonden, verloskunde enz. Niet al deze infectieziekten kan men genezen, waarbij men vooral veel moeilijkheden ondervindt bij de tbe-bestrgding. Ook de abortus bangbestrijding zal reeds vrij ver gevorderd zijn, wanneer daar een geneesmiddel voor gevonden zal zijn. Uitvoerig besprak prof. Wagenaar de waarde van 't genezende serum bij bacteriënziekten tijdens de'pe riode, waarin het serum hoogtij vierde. Het was echter duur, ter wijl de resultaten niet zo erg gun stig waren; men kon er alleen Kal veren en biggen mee redden. Om streeks 1930 hebben de sulfaver- bindingen him intrede gedaan, die schertsend de eerste goede genees middelen na de asperine genoemd werden. Deze verbindingen werken hoofdzakelijk tegen streptukok- ken bijv. uierontsteking bij koelen en allerlei andere ziek ten. Filmvoorstellingen en kinder-teken wedstrijd. Vanmiddag worden er in het Con certgebouw te Vlissingen onder auspiciën van de Vlissingse Bestuur- dersbond twee kinderfilms vertoond; vanavond komen de ouderen aan bod. Deze voorstellingen worden gegeven in verband met de viering van het gouden jubileum van het N.V.V. Eveneens in het kader van dit jubi leum wordt zaterdagmiddag om 2 uur in het „Jan van Zutfenhuis" In de Rioolstraat een tentoonstelling van kindertekeningen gehouden. De resultaten van deze kleur- en teken wedstrijd zullen beoordeeld worden door een jury, bestaande uit de he ren A. W. de Vries en J. Oosterling, hoofdonderwijzers. Kerkelijke verkiezing. Op een gemeente-avond van de Nederlands Hervormde Kerk werd de verplichte zesjaarlijkse stemming gehouden. De uitslag was, dat de be noeming van ouderlingen en diakenen weer aan de kerkeraad wordt opge dragen. 26. De algemene achting voor de Grote Kenner der Bronnen, oftewel Rivaldi, was door een en ander wel wal gedaald. De Signer zocht dan ook naarstig naar verontschuldigingen. „Maar, .mijn hoogverhe ven Sheikvorst." betoogde hij. „hoe kon ik nu weet- vermoeden, dat daar een pijpbuis onder de grond liep? Als eerzaam Bronnen kenner „De vraag rijst hoever uw kennis der bronnen reikt", onderbrak hem de grijze vorst. „Gij lijkt veel eer een Pijpenkenner. En de Wijze leert dat de Zo nen van het Westen hier soms een kwade pijp ro ken!" Er kwam een onheilspel lende gloed in zijn zwarte ogen. Op dat moment keerde Si- dl Slkkai terug om ver slag uit te brengen aan zijn Meester. „Helaas. Verhevenheid", sprak hij met een graf stem. „Zojuist heb ik de ramp met eigen ogen aanschouwd. Er is geen sprake van een bron. De pijpleiding is duidelijk zichtbaar. En in die pijp- Anti-biotica. In de laatste oorloc zijn de anti-bioti- ca-geneesmiddelen naar voren geko men, die de bacteriën dodelijk „aan pakken" of ef voor zorgen, dat de bacteriën niet verder kunnen groeien. Hoewel men hier voorzichtig moet zgn merkte prof. Wagenaar op, dat men toch uiteindeiyk kan zeggen, dat er een groep is, die goed werkt. Een van de gevaren van de anti-blo- tica peneceline is er een van is dat men gaat vergeten, dat eerst de diagnose gesteld moet worden. By het gebruik maande spreker aan tot voor zichtigheid. Bij de behandeling van de stofwisselingsziekten bepaalde prof. Wagenaar zijn gehoor onder meer tot de kopziekte, die dit jaar veel voorge komen is, hoewel niet op Walcheren. Tenslotte besprak prof. Wagenaar in het kort de preventieve geneeskun de, die na de oorlog de grootste vlucht genomen heeft. Ideaal voor elke die renarts noemde spreker het, wanneer deze bij elke veehouder op gezette tg- den kon rondgaan. Hoewel dit niet erg gemakkelijk is, moet er toch zo veel mogelijk naar gestreefd worden. Te genwoordig is echter de voeding ideaal om ae dieren gezond te houden. Wijzend op de successen bij de be strijding van mond- cn klauwzeer stipte prof. Wagenaar aan, dat Neder land ten opzichte van de omringende landen wel zeer gunstig afsteekt. De wensen op dit gebied zijn een entstof, die langer werkt en een toediening In kleinere hoeveelheden. leiding zit. even duidelijk, een groo: gat. geboord door onze Kenner der Bronnen. Ik vrees. Verhe venheid, dat het bericht van buursheik Ben Solui geheel op waarheid berust." „Een Soiufs oericnter: berusten altijd op waar heid!" sprak nu een diepe stem. In de tentopening was plotseling de forse gestalte van buursheik Soluf verschenen Raad Westkapelle stelt begroting vast De raad van de gemeente West kapelle heeft in ha3r vergadering van dinsdagavond' onder voorzitterschap van burgemeester mr. M. Tydeman de gemeentebegroting van 1957 vastge steld. De gewone dienst vermeldt aan inkomsten en uitgaven f 870.736,08 met een post onvoorzien van f 4176,76. De kapitaaldienst sluit met 3an in komsten f 1.828.629,98 en aan uitgaven f 2.095.150,44, zodat er een nadelig slot is van f 266.520,46. De rekening wo ningbedrijf sluit met aan baten f 49.923,38 en aan lasten f 48.775.84, zodat er een batig slot is van f 1.157,54. Wethouder W. Gabriëlse Azn. hield een beschouwing over de gemeente begroting 1957. Hierin merkte hij o.m. op. dat een verhoogde uitgave van i 6000.voor de straatverlichting noodzakelijk zal zijn. De heer Gabriël se sprak zijn voldoening er over uit, dat het aantal noodwoningen voort durend verminderd, waardoor ook het brandgevaar afneemt. De bestrating zal een grote uitgave vergen. Spre ker betreurde de primitieve ophaal dienst. Hij pleitte voor bijbelonder richt aan de o.l.-school. Hij achtte over het algemeen een voorzichtig be leid voor 1957 noodzakelijk. Een verzoek om subsidie voor het Zeeuwse studiefonds werd afgewezen. Voor de opleiding tot kleuterleidster aan de rijkskweekschool te Middel burg zal, indien er leerlingen uit de gemeente zijn f 75,per jaar ver strekt worden. Tegen stemde de heer J. de Visser (s.g.p.) Aan de militaire tehuizen van het Humanistisch thuis front, de Katholieke Centrale Mili taire Tehuizen en Pro Rege zullen subsidies verleend worden. De sala rissen van het gemeente-personeel zul len verhoogd worden met zes procent met ingang van 1 juli 1956. De jaar lijkse huur van de ijsbaan werd vast gesteld op f 232,voor de eerstvol gende zes jaar. Aan het bestuur van de christelijke kleuterschool zal toe stemming worden gegeven tot de aan schaf van 110 stel nieuwe meubeltjes. De jaarlijkse beloning voor het per soneel van de vrijwillige brandweer werd verhoogd: de beloning bij brand werd vastgesteld op f 2,— per uur, bij nachtdienst dubbel tarief. Het be drag per leerling over 1953 voor het openbaar lager onderwijs werd vast gesteld op f 29.49. Het krediet in rekening-courant bij de N.V. Eank voor Nederlandse ge meenten werd vastgesteld op f 90.000 voor het jaar 1957. Een verzoek van de heer P. de Kam. kippenfokker, tot aankoop van een rij noodwoningen voor zijn bedrijf werd afgewezen. Officiële publikaties GEMEENTE VLISSINGEN WANDGEDIERTE 3. en W. van Vlissingen; gelet op ar tikel 146 der algemene politieverorde ning voor Vlissingen; besluiten: als des kundige, belast met het onderzoek naar de aanwezigheid van wandgedierte in woningen en huisraad aan te wijzen de heer Johannes Boucherle, geboren 21 maart 1911 te Oost- en West-Souburg, wonende te Vlissingen, Van Dishoeck- straat no. 37. Vlissingen, 27 november 1956.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3