PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT STRAATGEVECHTEN IN BOEDAPEST Doodstraf voor elke „schuldige" Britten willen een nieuwe Navo: hechte Atlantische gemeenschap De „Broedertrouw", een beeld uit vroeger jaren, zal verdwijnen Vrijheidswil van gegeseld volk ongebroken SOWJET TANKS EN TROEPEN BEZETTEN STAD OPNIEUW 199e jaargang - no. 295 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.j fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 dec. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim. p. advertentie f - Inn. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee. N Bogeidstr. 24. lelef. 2C. Hongaren, die zich door niefs lieten afschrikken, hebben gisteren bij één van de verbitterde straatge vechten in Boedapest handgranaten naar Russische tanks en naar de politie geworpen. Er was praktisch sprake van een algemene strijd. Russische tanks en in fanterie bezetten opnieuw Boedapest. Ten noorden van Boedapest ging de grote veldslag tussen 10.000 vrijheidsstrijders en een Russische divisie voort. De situatie in het stakende land staat weer zo dicht bij een algemene opstand, dat de marionetten-leiders van Hongarije zich verplicht voelden, een nieuwe be paling in het besluit van de toepassing van de krijgs wet te voegen. Die krijgswet of staat van beleg is dins dagavond van kracht geworden. Die nieuwe bepaling kondigt aan, dat allen, die door de standgerechten „schuldig" worden bevonden onmiddellijk met de dood zullen worden gestraft. Maar niettegenstaande al die wetten en besluiten negeerden de Hongaren het ingaan van de staat van beleg. De strijd voor de vryheld gaat door. Hoe veel arrestaties er al hebben plaats gehad, Is nog niet bekend, maar het zijn er honderden. De staking in Hongarije was gisteren algemeen. De botsing, waarbij handgranaten werden gegooid, had plaats ln de Mo- rlcz Zsigomonstraat midden in de stad Boedapest. Reizigers die Oostenrijk bereikten, hebben er melding van gemaakt en zy werd ook bevestigd door een uitzending van radio-Moskou. Volgens al die berichten attakeerde een grote menigte een peloton van de Hongaarse militie op het moment, dat die soldaten de bestuurder van een tram wilden dwingen, weer aan het werk te gaan. Russische tanks reden in allerijl naar de plaats van het incident en voegden zich bij de militie, die op de menigte was gaan schieten. Vanuit de menigte werd toen dit vuur beant woord met een regen van handgrana ten. De betogers hadden de handgrana ten onder hun jassen verborgen om niet volgens de krijgswet gearresteerd te worden. Het aantal slachtoffers, dat viel, Is op het ogenblik niet bekend. Maar men gelooft, dat verscheidene perso nen werden gedood en tientallen an deren gewond. De politie arresteerde tientallen be togers. Dergelijke hotsingen hadden op het Kossuth-plein plaats voor het parlement, in de Rakoczi-straat eveneens in het centrum van de stad en in de industriële voorstad Oejpest. Bijzonderheden over de gevechten ontbreken echter, omdat Boeda pest nog van alle verbinding met Onenigheid in het Kremlin; wijziging niet uilgesloten In Parijs zijn in diplomatieke krin gen berichten uit Moskou ontvangen, die wijzen op een toenemende crisis in het Kremlin, zo zeer dat wijzigingen in de hoogste leiding der Sowjet-Unie niet uitgesloten lijken. De tegenstelling is nog altijd die tus sen Stalinisten en dë-Staliniseerders, en het conflict is ontbrand over de ge beurtenissen in Hongarije. In dit verband acht men het veelbe tekenend, dat er nog altijd geen be richt is ontvangen, dat het centraal comité der communistische partij zal vergaderen, nadat die vergadering reeds een keer was uitgesteld en nu in december zou worden gehouden. Men heeft in Parijs de indruk, dat de scheuring in de leiding zo groot is, dat men ervoor schroomt, ermee in de openbaarheid te treden. Men heeft inlichtingen, die erop wij zen dat Malenkow's macht weer toe neemt en dat verder Soeslow onder weg naar de leiding der partij is. De Broedertrouwin de liaven van MiddelburgSchipper Egas geeft het dek met de zwabber een goede beurt. (Foto P.Z.C de buitenwereld is afgesloten. Russische tanks waren overal in de straten. De massa-arrestaties duren voort. Onder hen bevindt zich, aldus een mededeling van de politie, Sandor Racz, voorzitter van de buiten de wet gestelde centrale arbeiders raad van Boedapest, die zondag tot de staking opriep. Meer Amerikaanse olie voor Het Amerikaanse departement van binnenlandse zaken heeft, bekendge maakt, dat het nieuwe vaarplannen voor tankschepen zal opstellen om de verscheping van olie van de Ameri kaanse kust van de Golf van Mexico naar West-Europa uit te breiden. Regeringsfunctionarissen vertrou wen, dat in de nabije toekomst onge veer 500.000 vaten (barrels) Ameri kaanse olie per dag in Westeuropese havens zullen worden aangevoerd ter aanvulling van de Europese olievoor ziening. Op de olievelden van Koeweit (aan de Perzische &ylf) zijn dinsdagoch tend zestien tijdbommen ontploft, waardoor een put in brand vloog en een pijpleiding beschadigd werd. Koeweit is de voornaamste olieleve rancier van Engeland. Optreden van Rusland veroordeeld Motie in Alg. Vergadering van V.N. aangenomen De motie van de 20 landen, die het optreden van Rusland in Hongarije veroordeelt, is gisteravond door de al gemene vergadering van de V.N. met 55 stemmen tegen 8 en met 13 onthou dingen, aangenomen. Giro 777 en 999= Op de twee girorekeningen ten ba te van de hulp aan de Hongaren is tot vanochtend ruim 6,8 miljoen gulden Festort. De stand is nu: giro 777: 3.611.757,34, giro 999: 3.224.389,85. Naar United Press in diplomatieke kringen te Wenen verneemt, komt de- macht in Hongarije meer en meer in handen van Ferenc Münnich, de mi nister van binnenlandse zaken en de fensie. Door zijn dubbele portefeuille heeft hy het toezicht op de politie macht, en hij is de man die het bevel zou moeten geven tot 'n grootscheep se actie tegen de stakers. Emile Sandstrom. de Zweedse voor zitter van de liga van Rode-Kruis verenigingen heeft woensdag in We nen na zijn terugkeer uit Boedapest tegenover verslaggevers verklaard, dat hij omstreeks januari een crisis in Hongarije verwacht: „We staan nu nog slechts aan de vooravond van moeilijkheden". Hoewel er nu nog verscheidene voedingsmiddelen en an dere dingen te koop zyn, gelooft hij niet dat er voldoende aanvoer uit de provincie kan worden verwacht, ener zijds omdat de oogst zeer slecht Is ge weest en anderzijds wegens de oe- Eerkte vervoersmogelijkheden. Aan olen heeft men het meest gebrek. Een hongersnood dreigt.... Het gevaarvan het viswater Het Kil" in de polder Walenburg op Texel een snoek van 18 pond met een lengte van 109 cm was het haasjetoen hij in een fuik belandde. Boer sloeg zijn broer met hamer schedel in. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft zich op een aan de rand van Utrecht gelegen boerderijtje een familiedrama afgespeeld, waarbij een van de zoons zijn slapende broer met een hamer de schedel heeft in geslagen. Hij heeft daarna zelf de politie ge waarschuwd, die het slachtoffer in vrijwel hopeloze toestand aantrof. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Over de toedracht vernemen we van de politie het volgende: De boerderij wordt bewoond door de 82- jarige moeder De G. met twee zoons en een dochter. De moeder, die aan aderverkalking lijdt, krijgt van de 47-jarïge oudste zoon en de dochter medicijnen op recept van de dokter. De jongste zoon verzette zich daar steeds tegen. Vermoedelijk als ge volg van een opgelopen hersenschud ding had deze zoon, de 38-jarige P. C. de G., het waanidee dat zijn moe der door zijn broer en zuster zou worden vergiftigd. Dinsdagavond is hierover, zoals meermalen, een ruzie ontstaan. Na dat het gezin naar bed was gegaan, heeft de zoon in de loop van de nacht zijn slapende broer in bed overvallen en met een hamer de schedel ingeslagen. Onze minister van buitenland- M se zaken, mr. Luns, yefotogra- feerd op de vergadering van de Westeuropese Unie, die op het ogenblikin Parijs op het s ministerie van buitenlandse H zaken op de Quai d'Orsay ge- n houden wordt. Minister Luns ee presideert de vergadering. lllllllllllllllllll!llllllllllllll!!ll!llll!lllll!lllllllll!lllllllilllinillllllllllllllll[ll! Prinses Beatrix zal „Statendam" dopen. H.K.H. Prinses Beatrix heeft het voornemen, de doopplechtigheid van het stoomschip „Statendam" van de Holland-Amerika lijn te verrichten. Deze doopplechtigheid geschiedt ge durende de officiële proeftocht van het schip, die zal worden gemaakt op 23 en 24 januari. Saarakkoord in Frankrijk bekrachtigd De Franse Nationale Vergadering heeft woensdag met 354 tegen 225 stemmen het Saarakkoord bekrach tigd. In een aanvullend artikel op het voorstel tot bekrachtiging verzoekt men de regering nieuwe onderhande lingen tc beginnen over de kolenmijn Warndt, die tot het Saargebied be hoort maar waarvan de gangen onder Frans gebied lopen. Premier Mollet zei bij de slotdebat ten: „De onderhandelingen over de Saar tussen Frankrijk en Duitsland dragen het hunnen bij aan de Europe se gedachte". Rapport der „wijzen" besproken Engeland wenst een nieuwe Navo. Dat moet een hechte organisatie worden vair landen, die met militaire, politieke en economische banden verbonden zijn. Deze Navo zou een gezamenlijk parlement moeten be zitten. Het voornaamste doel van het Britse plan is de oude en de nieuwe wereld te verbinden in een zeer hechte alliantie. Méér een gemeenschap, dan een federatie. Het plan zou van de deelnemers het opofferen van een deel van de soevereiniteit eisen. Het Britse plan werd op de bij eenkomst van de Navo-ministers door minister Selwyn Lloyd ge lanceerd. Het veroorzaakte een ogenblik verbazing in de vergade ring. Lloyd poneerde drie grondstellin gen: IDe Navo wordt het hart (politiek en militair) van de Atlantische ge meenschap, met jurisdictie over de Westeuropese Unie, die een „klei ne Navo" binnen de Navo zou wor den. i Nauwe economische samenwer- i. king, samen met Europese organi saties als de O.E.E.C., de betalings unie, de kolen- en staalgemeen schap, de gemeenschappelijke markt en Euratom. Een assemblee, opgericht langs parlementaire richtlijnen, die functies en jurisdictie toegewezen krijgt, die ten doel hebben de At lantische gemeenschap nauwer i te sluiten. Vernomen werd, dat de 15 minis ters gisteren ook het Engelse voor nemen besproken hebben om, in ver band met de Brits economische moei- ZEILSCHEPEN THANS VERGANE GLORIE Laatste reis vanuit Middelburg Het was nog donker. Zachtjes klotste het water tegen de romp van de tjalk, die aan de Turfkaai in Middelburg gemeerd lag. De stad ontwaakte. Op het achterschip van de „Broedertrouw" stond schipper P. Egas. Hij keek naar de wimpel, hoog in de mast, en schudde zijn verweerde kop. „Het gaat niet vanmorgen", zei hij „er staat teveel wind". En hiermee was voorlopig het begin van de laatste reis van één der laatste zeilende vrachtschepen uitgesteld. Weliswaar worden er in ons waterrijke landje nog vrachtschepen aangetroffen, die zich met behulp van zeilen voortbewegen, maar dan is er in de meeste gevallen toch wel een zijschroef bij de hand om voor het geval zich moeilijkheden voordoen, „bij te zetten". J Aan boord van de „Broedertrouw' heeft men de wind altijd als een broe der beschouwd en men is die trouw gebleven. Rond de laatste eeuwwisse ling bestond de Nederlandse binnen- vaartvloot in hoofdzaak uit zeilsche pen van diverse makelij. Zij gaven onze stromen een boeiend en levendig aanzien. Het beeld van de zeilende binnenschepen de „mooiweerscip- pers" van de jachten tijdens de zo mermaanden terzijde gelaten is thans uit het landschap verdwenen Getij en wind bleken op den duur te zeer remmende factoren te zijn en ook de schipper werd opgenomen in het jachtige leven van de moderne tijd. Met weemoed hebben de ouderen de zeilschepen plaats zien maken voor snelvarende motorschepen. De om standigheden noopten de meeste schippers met hun tijd mee te gaan. Slechts enkelen hielden stand. Eén van hen was schipper Kalle. Hij was het, helaas. Tien dagen geleden is hij in het Gasthuis te Middelburg overleden. Hij was 74 jaar oud. Schipper Kalle bleef de zeilen trouw; als de enige schipper beneden de grote rivieren en als één van de zeer weinigen in ons land. Zijn hele leven heeft hij aan boord van tjalken doorgebracht. Hij werd in 1882 in Herkingen op Goeree over Flakkee aan boord van de statietjalk van zijn vader geboren. Toen deze in 1912 over leed kocht schipper Kalle jr. in '13 de „gewone" tjalk de „Broeder trouw". Met dit schip heeft hij zijn verdere leven over de Nederlandse binnenwateren gezworven. Niet economisch De tjalken zyn geen lang leven meer beschoren. Zij gelden als gevolg van hun grote diepgang als on economisch. Zij zijn zo oud als de binnenscheepvaart. De wei-ven be vonden zich in Friesland en Gronin gen en in vroeger jaren leverden deze werven alleen houten schepen. Op 't eind van de vorige eeuw deed het ijzer zijn intrede. Ook de „Broeder trouw", die in 1898 op een werf in de stad Groningen werd gebouwd, is van ijzer. Schipper Kalle kocht het schip, toen het 15 jaar oud was. Hij heeft er meer dan 40 jaar mee gevaren. Maar niet alleen. P. Egas, een ge boren Hardinxvelder, kwam in 1920 als knecht aan boord. Deze twee stoere mannen hebben het grootste gedeelte van hun leven samen geva ren. Zij hebben lief en leed gedeeld, want beiden bleven vrijgezel. Zij doorkruisten ons land in alle richtin gen. De laatste jaren, toen het ver voer per as steeds meer ging toene men, voeren zy veel op Zeeland. Niet meer met steen, zoals vroeger, maar met aardappelen, e.d. De „Broeder trouw" is in Zeeland een bekende verschijning geworden. Het was de bedoeling van Egas dinsdagmorgen uit te varen voor de laatste reis. Maar de wind werkte niet mee en dit zou moei lijkheden kunnen veroorzaken bij het uitlopen van de Middelburgse haven. Per slot van rekening stond hij overal alleen voor en hij wilde geen enkel risico lopen. Misschien gingen zijn gedachten terug naar de februaridag in 1929, toen niet de wind maar het ijs hen parten speelde. Kalle en Egas lagen toen met de „Broedertrouw" op de Waal bij Millingen. Het ijs, dat in (Vervolg op pagina 3). lijkheden. de sterkte der bezettings troepen in Duitsland aanzienlijk te verminderen. Dat voornemen zou ver ijdeld zijn door dat de andere Navo- partners Engeland beloofd hebhen hel in de kosten tegemoet te zullen ko- De veel omstreden kwestie van het Brits-Duitse meningsverschil over de kosten van de Engelse troepen in Duitsland werd verwezen naar een commissie van deskundigen, die zijn werk „spoedig" zal aanvangen. De Navo-ministers hebben zich beziggehouden met het door de Turkse premier Menderes gedane verzoek om versterking van de Na vo in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Een punt van bespreking was het feit. dat de Navo in dat gebied zwak zal blij ven zolang het gevaar van een oor log tussen Israël en zijn Arabische buurlanden niet geweken is. Von Brentano, de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, verklaar de dat een revolutie „in Hongaarse stijl" jn Oost-Duitsland de wereld vrij wel zeker in een derde wereldoorlog zou storten. De Navo-ministers overwogen dit probleem tezamen met dat van de financiële en economische aspecten der bewapening. Een belangrijke zaak was bij deze overwegingen de vraag hoe atoomwapens kunnen worden ge bouwd zonder dat de zwaar belaste budgets onder te zware druk kwamen. Ook het rapport van de „Drie Wij zen" (Pearson (Canada), Martino (Ita lië), en Lange (Noorwegen),) lang verwacht en veel-besproken, was later op dc dag het middelpunt van de be sprekingen. Hoe de voorstellen en sug gesties in dit rapport precies luiden werd niet bekendgemaakt, maar er zijn duidelijke aanwijzingen, dat het afbakenen van „invloedssferen" ge bieden waarin geen Navo-land hande lend kan optreden wanneer het niet vooraf de toestemming van alle an dere Navo-landen heeft gekregen en de reorganisatie van het bestuur lijk gedeelte van de Noord-Atlantische Alliantie daarin besproken werden. Djilas tot drie jaar tuchthuis veroordeeld De rechtbank in Belgrado heeft Mi- lovan Djilas, voormalig vice-president van Joego-Slavië, veroordeeld tot drie jaar tuchthuis. Djilas werd er van beschuldigd pro paganda tegen de staat en het volk te hebben gevoerd. VERV/ACHT... ENKELE BUIEN Opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde zuid westelijke wind. Lagere temperaturen. ZON EN MAAN 14 december Zon op 8.41 onder 16.29 Maan op 14.08 onder 4.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1