PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Navo moet haar militaire macht handhaven en zonodig gebruiken Algemene staking in Hongarije een feit Minister Algera: géén tweede nieuwe boot ANTI-SOWJET UITBARSTING IN POOLSE STAD STETTIN 199e jaargang - no. 294 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per rnm. Minim, p. advertentie f - Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. S regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. teleL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. 20; Temeuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. 24. tclef. it. DULLES IN PARIJS: Martino: Sowjet-actie in Midden- Oosten bedoeld als flankaanval De ministers van buitenlandse zaken van de Noordatlantische Verdrags Organisatie zijn gisterochtend in Parüs uitermate belangrijke besprekingen begonnen, die ten doel hebben de NA.V.O.-politiek ten aanzien van het Rus sische ingrijpen in Hongarije en de politieke activiteit der Sowjets in het Midden-Oosten te coördineren. De Amerikaanse minister Dulles drong er op aan, dat de N.A.V.O. haar militaire kracht zou handhaven en er geen twijfel aan zou laten dat zij die kracht zonodig zal gebruiken. „Alleen op die manier kunnen wij er zeker van zijn, dat de tanks van het Rode leger die Boedapest binnenreden, straks niet Westeuropa zullen binnendonderen", zei Dulles in de eerste geheime zitting. De Italiaanse minister Martino is voorzitter van de conferentie. Hij hield een rede, waarin hij betoogde, dat het nu duidelijk is geworden dat de Russen in het Midden-Oosten Eu ropa in de flank zoeken aan te vallen. Men wil het Suezkanaal en de olie velden beheersen om zodoende de westerse defensie te onderma nen en de westerse economie te verzwakken. Hij drong aan op wes terse solidariteit en daden, die van die solidariteit blijk geven. Dat deed ook de Nederlandse minister Duns, die samenwerking, politiek en economie nu meer dan ooit geboden achtte. Hij wees erop. dat door de versterking van het Afrikaans-Aziatisch blok de Verenigde Naties steeds" moeilijker toegankelijk worden voor het weste lijk standpunt. De Franse minister Pineau ver- klaarde, dat er een gemeenschappelijk inzicht bestaat bij de Grote Drie, na melijk, dat de huidige situatie in het Midden-Oosten de V.N. mogelijkheden biedt voor het vinden van een oplos sing op lange termijn. De drie minis ters zouden het eens zjjn hierover, dat het Suezkanaal zo spoedig mogelijk heropend moet kunnen worden. Turkije vroeg de N.A.V.O. om ver sterking van de band tussen het Bag dad Pact en de N.A.V.O. De N.A.V.O. defensiemacht in het Middellandse Zeegebied zou versterkt moeten wor den. De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, is op de middag- Rode Kruis-voedsel voor Hongaarse kinderen. Deze week nog vierde transpor! vluchtelingen in Utrecht. Tussen het internationaal comité van het Rode Kruis te Genève en de Verenigde Naties is een overeenkomst tot stand gekomen inzake de hulpver lening in Hongarije, voorts heeft het comité een programma onder opge steld voor de verdeling van voedsel in Boedapest waarbij 173.000 kinderen onder de 6 jaar dagelijks een rantsoen van 100 gram melk zullen ontvangen, terwijl aan 50.000 tot 150.000 school kinderen van 6 tot 16 jaar dagelijks een warme maaltijd zal worden ver strekt. Het Nederlandse Rode Kruis zal aan deze arbeid deelnemen door het zenden van voedsel en door het deel nemen aan de colonnes, die de voor raden naar Boedapest brengen. Een vierde transport Hongaarse vluchtelingen zal naar alle waar schijnlijkheid aan het eind van deze week in Nederland arriveren. Het laatste transport vluchtelingen zal vermoedelijk nog voor Kerstmis aan komen. Daar is gebleken dat de vluchte lingen die in de Jaarbeurshallen aan komen over onvoldoende ondergoed beschikken, terwijl men door onbe kendheid met de samenstelling van het transport vaak niet in de gelegen heid is liierin van te voren te voor zien, heeft het Rode Kruis besloten voor deze bijzondere gevallen de no dige kredieten ter beschikking te stellen, dit zal gebeuren uit het be drag dat is binnengekomen op giro rekening 777, waarvan de stand gis teren was: 3.565.686,57. De stand op giro 999 was: f 3.135.247,54. Maandagochtend is een bestelauto in het oude Winschot er die ft provincie Groningen) geraakt. Hoewel alle passagiers vrij snel uit de auto kon den worden gehaald, zijn er drie per sonen om het leven gekomen. Op de foto ziet men het. ophalen van de verongelukte wagen. vergadering het langst aan het woord geweest, aldus is in conferentiekrin gen vernomen. Hij wees erop, dat het niet alleen noodzakelijk is oorlog te voorkómen, maar ook eerbied voor het internationale recht op te leggen. De Griekse minister van buitenland se zaken, Averoff, heeft de kwestie- Cyprus even genoemd als één van de problemen, die tot oplossing moeten worden gebracht indien de Atlantische eenheid zal worden versterkt. Gisteravond zijn Dulles en zijn En gelse ambtgenoot Dloyd besprekingen afzonderlijk begonnen, die handelen over de Amerikaanse hulpverlening in de olie-crisis in Westeuropa. Int. Monetaire Fonds helpt Engeland-in-moeilijkheden. Engeland heeft van het Internatio nale Monetaire Fonds toestemming ontvangen voor het opnemen van zijn volledige quotum van 1,3 miljard dollar bij het fonds tegen betaling in sterling. Een bedrag van 561.470.000 dollar zal, naar het Engelse ministe rie van financiën bekendmaakte, on middellijk worden opgenomen. De rest ten bedrage van 738.530.000 dollar voor opneming blijkt beschik baar gedurende de eerstkomende 12 maanden. Dit resterende bedrag kan in verschillende geldsoorten tegen betaling in sterling worden opgeno men. Reuters financiële redacteur, Gam- pell, tekent hierbij aan, dat uit deze transactie Engelands vastbesloten heid om het pond sterling te verdedi gen blijkt. Bovendien krijgt Engeland hierdoor ruimschoots de middelen om de hoop van hen, die tegen het pond speculeerden, de bodem in te slaan. Daar het Amerikaanse ministerie van financiën de dollars voor het Internationale Monetaire Fonds moet zien te vinden, duidt de trans actie onmiskenbaar aan, dat Wash ington de verdediging van het pond sterling beschouwt als een zaak van wereldbelang. Polen verontschuldigen zich in Moskou Honderden studenten zijn in de Poolse havenstad Stettin in botsing gekomen met politie en troepen, tij dens anti-Russische demonstraties. De studenten gebruikten omverge worpen tramwagens als barricades en sloegen de troepen terug. Daarna "Verschenen eenheden van het leger op het toneel om de onrust te bedwin gen. Dit werd medegedeeld door ra dio Warschau. De demonstranten vernielden de ruiten van het Russische consulaat en probeerden zich een weg te banen naar binnen. Het aantal gewonden was nog niet bekend. Radio Warschau zei eerst dat het het werk was geweest van „straat schenders", maar in 'n latere nieuws uitzending werd toegegeven dat het een „massa demonstratie" tegen de Sowjet Unie was geworden. Honderden jongeren marcheerden door de straten onder het slaken van anti-communistische leuzen. Na verloop van uren, slaagde de politie geholpen door arbeiders, militie en leger erin om de rust te Inval in speelclubs bij Baarle-Nassau-Hertog Dinsdagavond om tien uur heeft de Nederlandse rijkspolitie in samen werking met de Belgische rijkswacht een grootscheepse inval gedaan in drie speelclubs, die gevestigd zijn in het betwiste gebied bij Baarle-Nas sau-Hertog. De naar schatting twee honderd aanwezigen, die zij in de clubs aantrof, zrjn door de politie on dervraagd. herstellen. Er werden vele arre staties verricht, maar het aantal fewonden is niet bekend, noch of e politie vuurwapens heeft ge bruikt. De Poolse regering heeft haar ver ontschuldigingen aan de Russische regering aangeboden voor de inciden ten in Stettin het Russische con sulaat werd door de demonstranten vernield. Polen heeft schadevergoeding aan geboden. Volgens een redacteur van een dag blad In Stettin zijn in de stad onge veer 100 personen gearresteerd. Amsterdamse universiteit verleend 7 eredoctoraten. De senaat der universiteit van Am sterdam heeft in zijn maandag ge houden zitting besloten de navolgen de ere-doctoraten te verlenen: Aan ds. J. J. Buskes te Amsterdam in de faculteit der godgeleerdheid. Aan prof. Max Gutzwiller te Fri- bourg (Zw.) in de faculteit der rechtsgeleerdheid. Aan prof. dr. N. H. Swellengrebel, Aerdenhout, in de faculteit der geneeskunde; aan prof. dr. W. J. Jongmans te Heerlen in de faculteit der wis- en natuurkunde; aan dr. H. E. van Gelder, Schevenin- gen, in de faculteit der letteren en wijsbegeerte; aan prof. G. L. Gong grijp, Aerdenhout, in de faculteit der economische wetenschappen, en aan senator James W. Fulbright, Wash ington, in de faculteit der politieke en sociale wetenschappen. De ere-promoties zijn vastgesteld op 3 juni 1957 ter gelegenheid van de viering van het 325-jarig bestaan van de instelling van hoger onder wijs te Amsterdam. Maandagavond werd in de Ko- vinklijke Schouwburg in Den Haag .De Misanthropevan H Molière door de theatergroep van Jean-Louis Barrau.lt uit p s Parijs opgevoerd. De voorstel- M ling werd bijgewoond door H. M. de koningin en H.K.H. H prinses Beatrix. In de pauze M p werden enkele leden van de p e= theatergroep aan de konink- H lyke gasten voorgesteld. V.l. H n.r.: de oudste speler van de ff groep, Pierre Be.rt.in, Jean- Louis Barrault, Madeleine Re- naud, HM. de koningin en li. H K.H. prinses Beatrix. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIII||1II!I Skelet van vermiste adelborst gevonden. Bij werkzaamheden in de villa van „Jaan" een bijgebouw van het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder, is het stoffelijk overschot gevonden van de 20-jarige sergeant- adelborst baron Van B. uit Den Haag, die drie jaarr geleden spoorloos is ver dwenen. De lugubere vondst werd gedaan door een waterwitter, die onder de vloer leidingen repareerde. Bij het skelet werd een koffertje met familie papieren en een dienstrevolver gevon den. De verdwijning van de adelborst heeft drie jaar geleden groot opzien gebaard. Er werd verondersteld, dat hij gedeserteerd was of naar het vreemdelingenlegioen was vertrokken. Van B. stond echter als een uitstekend leerling bekend en er was geen en kele aanleiding om te veronderstellen dat hij was gedeserteerd. Wel schijnen er bepaalde moeilijkheden te zijn ge weest. met een familielid. De ver dwijning bleef toen een volslagen raadsel. De Marinerecherche heeft de zaak in onderzoek. Luitenant-generaal Baretta eervol ontslagen. H. M. de Koningin heeft, op het daartoe door hem gedane verzoek, met ingang van 1 januari 1957 eervol ontslag uit de militaire dienst ver leend aan luitenant-generaal A. Ba retta, chef-staf van de koninklijke luchtmacht. Dit ontslag is verleend onder betuiging van Harer Majesteits bijzondere dank voor de uitmuntende diensten, door de generaal gedurende tal van jaren in verschillende gewich tige betrekkingen aan H.M. en den lande bewezen. H. M. de Koningin zal generaal Ba retta donderdag 13 december in af- scheidsaudiëntie ontvangen. De staking in Hongarije is volledig. Er wordt in het gehele land niet ge werkt. De toestand is gespannen, vooral in Boedapest, waar Russische tanks door de straten rijden en lange rijen verbitterde mensen staan te wachten voor de enkele winkels, die nog iets verkopen. Voedsel is er in de stad bjjna niet. Het is er overigens vrij rustig. Op enige afstand wordt artillerievuur gehoord. Dat komt uit de heuvelachtige streek ten noorden van de stad. waar hevige gevechten worden geleverd tussen Russen en vrijheidsstrijder*. Ook uit de st ad Pees en omgeving worden hevige gevechten gemeld. Delegatie liep weg uit de V.N.-vergadering „Premier" Kadar heeft gisteren een arbeidersdelegatie ontvangen, die van hem weer een aantal vage toezeggin gen te horen kreeg. Hij deed dat ngar men aanneemt om de geruchten uit de wereld te helpen, als zou hij zelfmoord hebben gepleegd of door de Russen weggewerkt zcu zijn. Radio-Boedapcst heeft op alle mo gelijke manieren getracht de arbei ders weer aan het werk te krijgen, maar vooralsnog vergeefs. Vele ar beiders zeiden gisteren niet aan het werk te zullen gaan zolang de huidige onbevredigende situatie voortduurt. De Hongaarse delegatie in de algeme ne vergadering van de Verenigde Na ties is gisteren uit deze vergadering vertrokken, met de mededeling, dat dit vertrek geschiedt uit protest tegen de „voortdurende inmenging van de vergadering in de binnenlandse aan gelegenheid van Hongarije". De algemene vergadering zette de behandeling van de 16-landen (waar onder Nederland) -resolutie voort, waarin scherpe afkeuring over de Russische houding in Hongarije wordt uitgesproken. De Indiase afgevaardig de Menon kwam min of meer terug op zijn vroegere meer pro-Russische uit spraken. Hij wilde directe onderhan delingen tussen de V.N. en het Krem lin en diende een resolutie met deze strekking in. Het aantal vluchtelingen dat uit Hongarije Oostenrijk bereikt is minder groot dan voorheen, hetgeen te wjjten is aan de vrijwel totale af scherming van de grens door de Rus sen, ook door mijnenvelden. Gisteravond om zes uur werd de staat van beleg in Hongarije in volle zwaarte van kracht. Ieder die in het „Ik kan niet alle Zeeuwse wensen vervullen" (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera verklaarde gister middag in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting, dat het hem goed bad gedaan, dat zo uit voerig aandacht was geschonken aan Zeeuwse zaken en het verheugde hem, dat Zeeuwse belangen door Zeeuwen in de Kamer worden ver dedigd. De bewindsman betoogde gro te belangstelling te hebben voor Zee land, hoewel men dit in deze provin cie blijkbaar niet algemeen aanvaard. In de P.Z.C. had de minister een ver slag gelezen over een rede, die de voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel had gehou den en in deze rede was de minister de vraag gesteld of hij er wel van verzekerd was, dat Zeeland ook tot Nederland behoort. Of wordt dit in Friesland het land van herkomst van minister Algera soms niet op school geleerd, zo was er aan toege voegd. Welnu, verklaarde thans de bewindsman, er is géén provincie in ons land, waaraan hij de laatste vier jaren zoveel aandacht aan heeft be steed, waaraan hij zoveel bezoeken heeft gebracht als juist het Zeeuwse gewest. „Men kan van mijn grote be langstelling voor deze provincie ver zekerd zijn", aldus de minister, „maar dat betekent vanzelfsprekend niet, dal ik alle wensen, die daar leven, kan vervullen..." Dit laatste bleek uit het verdere van het ministeriële betoog De bewindsman ging in op een aan tal punten, waarover Zeeuwse en an dere kamerleden opmerkingen hadden gemaakt. Zo ontkende hij, dat Zeeuwsch-Vlaanderen door hem zou worden verwaarloosd. De haven van Breskens verkeert in een uitsteken de staat en in de haven van Temeu zen is een vijfhonderdmeter lange kademuur gemaakt voor grote sche pen. De Braakman is afgesloten en het rijkswegennet in Zeeuwsch-Vlaan deren is sterk verbeterd. Van verschillende zijden is nu aangedrongen op een tweede nieu we veerboot voor Vlissingen Breskens, maar zo verklaarde de minister dit is thans onmoge lijk, want hiermede is een bedrag gemoeid van acht miljoen gulden. Deze zaak had hij met de minister van financiën intensief besproken en persoonlijk had hij deze kwestie uit gebreid bestudeerd. Voorts had hij verschillende besprekingen over deze zaak gevoerd, o.a. met de commissa ris der koningin, zodat hij zich goed geïnformeerd voelde. Het kamerlid Van der Peijl had diverse uitgebrei de gegevens over de vervoersstroom over de Westerschelde als noot in de Handelingen van de Kamer laten op nemen. Deze noot nu zou de minis ter nog eens met zorg bestuderen. De bewindsman betoogde voorts, dat aan de belangen van de oester- bedrijven voldoende aandacht wordt besteed. Dat gebeurt door de betrok ken dienst van zijn departement, als ook door landbouw, visserij en voed selvoorziening. Over een tunnel door de Wester schelde zei de minister, dat hij be twijfelde of deze wel technisch mo gelijk zou zijn. Maar afgezien daar van zullen aan een dergelijk project zulke hoge kosten zijn verbonden, dat de uitvoering daarvan onmogelijk eco nomisch verantwoord genoemd kan worden. Eén van de kamerleden had de mi nister verweien, dat er met betrek king tot Breskens een beleid was ge voerd, dat van een onvoldoende voor uitziende blik zou getuigen Dit ver wijt kon de minister echter niet recht vaardigen, want de noodzakelijkheid van de nieuwe veerhaven is een ge volg van een onvoorzien snelle ont wikkeling van het wegverkeer. Over het Drie-Eilandenplan en de daarbij behorende sluis in de Katse- veerdam sprekende, verklaarde de be windsman, dat definitieve beslissin gen nog niet zijn genomen. Er worden nog verschillende adviezen afgewacht. OESTERBEDRIJVEX In verband met een opmerking van de heer Kodde verklaarde de minister aandacht te zullen besteden aan de waardebepaling van de oester-bedrij ven. Voorts deelde de minister mede, dat naar zijn mening maatregelen voor de recreatie in het afgesloten Veerse Gat en de Zandkreek in de eerste plaats een taak is voor de streek, namelijk voor het provinciale bestuur en de gemeentebesturen. Voorts ging de minister nader in op het begrip „zwakke plaatsen", waar bij hij de norm daarvoor nader om schreef. In dit verband stelde hij, dat de subsidie's voor de verbetering van deze plaatsen niet worden vastgesteld door de ambtenaren van de rijkswa terstaat. De rijksbijdragen worden met de grootste zorg bekeken, in technisch opzicht is de situatie in het ene wa terschap totaal anders dan in het an dere. De dijken van de Nieuwe Water- Vervolg op pagina 3) bezit van wapens werd bevonden kon nu onmiddellijk standrechtelijk „ver oordeeld'' worden. Een stalen ring van Russische tanks omklemt volgens berichten sinds gis terochtend weer de stad Boedapest. Reizigers, die in Belgrado aankwa men schatten het aantal doden, dat tot nu toe in de vrijheidsstrijd is ge vallen op 120.000, het aantal gewon den op 300.000. Huishoudster bij brand in Enschede omgekomen Tijdens een vrij onbetekenende brand in het huis van de arts G. E. Rutgers op het Stationsplein te En schede is de 68-jarige huishoudster, mejuffrouw G. de Vries, om het leven gekomen. De brand werd gistermor gen ontdekt door een politieman. Op het alarm gingen zowel de werkster als de huishoudster naar boven om te zien, wat er nog te redden was. Op zeker ogenblik miste men de huishoudster. Eerst dacht men, dat ze van schrik was weggelopen, doch toen ze niet kwam opdagen, begon men het ergste te vrezen. Nadat om streeks elf uur de vuurhaard was ge doofd en de dikke rook was vermin derd, vond men op de zolder het stof felijk overschot van de huishoudster, die door verstikking door de rook om het leven was gekomen. Stormdepressies dichterbij s (Van onze weerkundige H medewerker) ff p Aan het rustige karakter van ff het weer komt nu een einde. ff Wel blijft het nog zacht en ook vrij somber, maar een nieuwe M actieve stormdepressie nadert m vandaag Schotland en zal de M wind boven de Noordzee en §j langs onze kust weer tot storm- achtig kunnen doen toenemen. Een actief regen gebied passeer- p de gisteren ons land. waarbij M ongeveer tien millimeter regen H viel. Vooral het sombere karak- H ter van het weer is uitzonder- H lijk. In een groot deel van het p p land heeft men tot nu in de- p cember de zon nog niet gezien. De temperatuur ligt al vele da- H gen vijf a zes graden boven p H normaal. Ook gisteren werd p nog weer een temperatuur van p p negen graden Celsius waarge- eh nomen. Nu de depressies dich- p ter bij ons land komen, wordt p p de kans groter, dat over enkele dagen koudere lucht gaat bin- nen stro men. waarin dan einde- p p lijk naast buien ook weer eens p opklaringen zullen voorkomen. DE VERWACHT... PERIODEN MET REGEN Zwaar bewolkt en perioden met re gen. Matige tot krachtige en aan de kust tot harde of stormachtig toene mende zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 13 december Zon op 8.40 onder 16.29 Maan op 13.39 onder 3.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1