PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT STAAT VAN BELEG IN HONGARIJE Arbeiders staken 48 uur uit protest tegen Kadars terreur In Port Said: gevaar van een bloedbad Opbloei harmonie en fanfare Zeeland mogelijk geacht in BILT TELEFOONVERKEER STILGELEGD IRAAKSE STRIJDKRACHTEN VERLATEN JORDANIË Vandaag... DE VERWACHT. 199e jaargang - no. 292 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 dec. 1956. 'ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie f ♦- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. 24. teief. Voor geheel Hongarije is met ingang van zes uur dinsdagmiddag de staat van beleg afgekondigd. Pre sident Istvan Dobi heeft order gegeven, speciale recht banken op te richten om standrechtelijk over misdrij ven als „gewapende actie", moord en plundering te oordelen. De regeringszender deelde voorts mee, dat de cen trale arbeidersraad te Boedapest en alle andere ar beidersraden wegens „onwettige activiteit" buiten de wet zijn gesteld. Als een protest tegen de politiek van hardhandig heid, die premier Janos Kadar heeft toegepast bij zijn De centrale arbeidersraad heeft bij de regering Kadar voorts geprotes teerd tegen de aanhouding van leden van arbeidersraden. Deze regering wordt ongeschikt geacht om het land te besturen. Het telefoonverkeer in Hongarije is zondagochtend vroeg stilgelegd; een reden werd niet opgegeven. De correspondent van United Press, die juis,t bezig was een relaas over het afkondigen van de staking door te bellen naar Wenen, werd halverwege verbroken. Ook uit Moskou is geen telefoonverbinding met Boedapest te verkrijgen, zo berichtte de corres pondent van United Press te Moskou, Henri Shapire. Veel wapens bij bevolking De staat van beleg is volgens de regering-Kadar noodzakelijk gewor den, doordat „zich nog grote .hoeveelheden wapens in handen van de be volking bevinden". De afgelopen dagen hadden zich talrijke botsingen voorgedaan tussengroepen „contra-revolutionairen" en eenheden van de politie. Hierbij waren doden en gewonden gevallen. Als haarden van ver zet werden Tatabanya en Sargotayan genoemd. In laatstgenoemde plaats hadden zaterdag gewapende benden de politie aangevallen. Radio-Boeda- pest maakte voorts bekend, dat „een ieder, die weet waar wapens zijn verborgen, dit .aan de politie moet melden, als hij geen zware straf wil oplopen". pogingen, het verzet te onderdrukken, had de cen trale arbeidersraad van Boedapest toen reeds voor heden (maandag) nacht twaalf uur een algemene sta king van 48 uur aangekondigd, welke geldt voor ge heel Hongarije. Dit stakingsparool was het antwoord van de Hongaarse arbeiders en intellectuelen op Ka dars weigering om gehoor te geven aan de eis dat hij de arrestaties en deportaties van Hongaarse burgers dient stop te zetten. Alleen het personeel van moeilijk misbare bedrijven en instellingen wordt aangeraden aan het werk te blijven. De centrale arbeidersraad van Boedapest riep de vakverenigingen van de gehele we reld op, sympathiestakingen te houden. De centrale arbeidersraad en de regionale arbeidersraden waren vol gens de regering „onwettig", daar deze trachtten ,de regering ten val te brengen. „Contra-revolutionairen" hebben de regionale- arbeidersraden in hun macht gekregen, aldus de re gering-Kadar. Strikt administratieve arbeidersaden in fabrieken zijn vrij gesteld. Fabrieksleiders werden be last met drastische zuivering van de ze raden. Botsingen. Doorgaans welingelichte kringen in Boedapest hebben zaterdagavond meegedeeld, dat er bij een botsing tussen Hongaarse betogers enerzijds en Hongaarse politie en Sowjet-tanks Lasser gedood bij explosie in een fabriek. Zaterdagmiddag heeft zich in een spinliulzenfabriek te Tilburg een he vige explosie voorgedaan, die aan een ter plaatse werkende lasser het leven heeft gekost. Twee lassers, de 33-ja- rige A. van Iersel en de 28-jarige J. Schellekens, beiden uit Tilburg, wa ren bezig met laswerkzaamheden. Vermoedelijk door het wegspringen van vonken ontstond nabij een droog oven een begin van brand, waarop vrijwel onmiddellijk aansluitend een een explosie optrad van de in de oven aanwezige gassen. De gevolgen wa ren zeer ernstig. Van Iersel werd door weggeslingerde delen van de oven aan. liet hoofd getroffen en op slag gedood. Schellekens -kwam er zonder kwetsuren af. Een Hongaarse staalgieter, die te Weesp een compleet ingerichte wo ning voor zichzelf en zijn gezin Icon betrekken, dankt mej. drM. Klompé ■minister van maatschappelijk werk, op galante wijze. anderzijds tien personen om het le ven zijn gekomen en verscheidene anderen gewond. De botsing vond plaats te Salgotarjan bij de Tsjecho- Slowaakse grens. Het gevecht brak uit toen een menigte betoogde voor de vrijlating van leden van plaatse lijke arbeidersraden. Doden en ge wonden zouden voorts te betreuren zijn tengevolge van gevechten in drie Hongaarse steden Pees, Tatabanja en Bekescsaba. Jongelui zouden Sowjettanks hebben aangevallen, die na het invallen der duisternis door de straten van Boedapest patrouil leerden. Volgens in Boedapest ontvangen berichten heeft de po litie met gummiknuppels een eind gemaakt aan een betoging, die ongeveer 10.000 vrouwen in Pees hebben gehouden. De regering van Joego-Slavië heeft, ten bli.jke van zijn ongenoe gen over de ontvoering van de Hon gaarse ex-premier Nagy, haar am bassadeur te Belgrado teruggetrok ken. Joego-Slavië heeft echter, in tegenstelling tot Oostenrijk, gewei gerd, waarnemers van de Verenigde Naties toe te laten. De Joego-Slavï- sche regering heeft in een brief aan de secretaris-generaal der Verenig de Naties, Dag Hammerskjöld, ver klaard, dat zijn regering principieel gekant is tegen het zenden van waarnemers naar een land met het doel, de ontwikkelingen in een ander land gade te slaan. MIDDEN-OOSTEN KALMEERT WAT Menderes wenst garanties van Navo voor Bagdadpact. Het Iraakse kabinet heeft besloten, op verzoek van de regering van Jor danië de te Mafrak in Jordanië gele gerde eenheden van het Iraakse leger bevel te geven, naar haar bases terug te keren.. Uit welingelichte bron is vernomen, dat het verzoek van Jordanië voort spruit uit een verbetering van de toe stand ïu het betrokken gebied. De Iraakse eenheden waren een maand geleden naar Mafrak gezon den, eveneens op verzoek van de Jor daanse regering. Het zenden van deze troepen vorm de een bijdrage van Irak tot de verde diging van Jordanië tegen een even tuele Israëlische aanval, in overeen stemming met de bepalingen van het Iraaks-Jordaanse verdrag van het bondgenootschap van 1947. In officiële kringen in Amman wil de men zondag niet zeggen of ook om terugtrekking van de Syrische en de Saoedi-Arabische troepen die tegelijk met de Iraakse Jordanië waren bin nengekomen, zal .worden gevraagd. Men gelooft, dat pas na de terug trekking der Israëlische troepen uit de strook van Gaza een besluit hier over genomen zal worden. Uit kringen die nauwe betrekkin gen onderhouden met de permanente Turkse delegatie bij de Navo is ver nomen, dat de Turkse premier. Men deres, de toestand in het Midden-Oos ten zo ernstig acht, dat hij de leiding op zich zal nemen van de Turkse de legatie naar de aanstaande bijeen komst van de Navo-raad te Parijs. Menderes streeft er voornamelijk naar, de Navo-landen ertoe te bewe gen, de mogelijkheden te onderzoeken om de verplichtingen tot steun en hulp die de Navo-leden jegens elkaar hebben ingeval van een militaire aan val ook voor enkele landen van het pact van Bagdad te laten gelden. De Perzische regering heeft een plan opgesteld voor een conferen tie ter regeling van de geschillen tussen de Mohammedaanse lan den. Zij heeft haar diplomatieke vertegenwoordigers in dc Arabi sche landen opgedrag'en, dit voor stel aan de regeringen van die lan den voor te leggen. Duizend Hongaren werken al in Nederlandse bedrijven. In de afgelopen weken hebben de arbeidsbureaus de bemiddeling van rond duizend Hongaren naar het be drijfsleven voltooid. Velen van hen wachten echter nog op de regeling hunner definitieve huisvesting, voor dat zij de woonoorden, waar zij tijde lijk zijn ondergebracht, kunnen ver laten. Inmiddels hebben reeds 261 Hon gaarse vluchtelingen hun definitieve bestemming gevonden. Velen van hen zijn naar de mijnstreek vertrokken, waar zij bij de mijnen in dienst zijn getreden. Er is nog een groot aantal gevallen in behandeling, voor wie het fiat van de werkgevers nog moet worden afgewacht. Van de woonoor den is het A.W. (aanvullende werk kamp) in Someren vrijwel ontruimd. Het woonoord Westerduin te Wijk aan Zee is voor meer dan de helft ontruimd. De Italiaan Vittorao Veronese is -in Nieuw Delhi gekozen tot voorzitter van de uitvoerende raad van de Unesco, de V.N.-orgarvisatie voor onderwijs, welen- schap en cultuur. Dulles wil herstel eenheid in Navo De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, is zondag in Parijs aangekomen voor de bijeenkomst van de Navo-minister- raad, die dinsdag begint. Dulles verklaarde bij aankomst te genover de pers, dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn een manier te vinden om „de meningsverschillen van het verleden te begraven in een toekomst van vreedzame en vrucht bare samenwerking". De Verenigde Staten zijn gereed om de westelijke eenheid te verzeke ren en te versterken tegen de drei ging van agressie. Zij willen ook hel pen om de economie van de West- Eui'opese landen in stand te houden nu de normale olietoevoer uit het Midden-Oosten onderbroken is, aldus de minister. Hedenochtend zal Dulles een onderhoud hebben met zijn Britse ambtgenoot, Selwvn Lloyd. In de na middag zal hij een gesprek hebben met de Franse minister Pineau. is het 60 jaar geleden, dat de beroemde Zweedse chemi- H cus en industrieel Alfred B. Nobel, uitvinder van het dyna- |l miet,, te San Remo overleed. i| Bij testament bestemde hij 't grootste deel van zijn nalaten- p p schap, namelijk 31,5 miljoen p Zweedse kronen, voor de op- n richting van een Nobelstich- p p ting, die jaarlijks op zijn sterf- zee dag vijf Nobelprijzen be- p p schikbaar stelt. viert de bekende Ne- M p derlandse zeegezicht-, land- schap-, figuur- en portret- schilder en etser Anton R. p Mauve te Blaricum zijn 80ste p verjaardag. iliiMiiiiiiiiiiiin De Zeeuwse gemeentewerkman Izaak M. Geelhoed uit Dreischor en de Amsterdamse onderwijzeres Doortje Jongsma zijn zaterdag van Schiphol vertrokken voor een reis van twee weken door de Verenigde Staten. Zij maken deze tocht op uitnodiging van de jonge Amerikaan Harry Morgan, die na de watersnoodramp 1953 naar ons land liftte om in het rampgebied te helpen. Hij onderbrak daarvoor zijn vakantiereis door Europa, waarvoor hij lang had gespaard. Tijdens zijn verblijf in Nederland leerde hij mej. Jongsma en de heer Geelhoed kennen en nu wil hij hen een vakantie in Amerika aanbieden. Morgan had echter te weinig geld hij doet als mili tair dienst, in Ohio, maar is zelf in Californië geboren en getogen om de overtocht en de reis langs drie grote steden te betalen. Als rasechte Amerikaan wist hij daarvoor echter wel raad. Verschil lende bedrijven en instellingen en de gemeentebesturen van de drie steden (Dayton, Xenia cn Middletown) droegen op zijn verzoek in de kosten bij en daardoor werd het mogelijk, dat de twee jonge Nederlanders per vliegtuig de overtocht maken. De foto toont het 23-jarige onderwijzeresje en de tien jaar oudere gemeentewerkman bij de trap van het vliegtuig. Als souvenir nam de heer Geelhoed een ratel mee, die hij in Dreischor gebruikte bij de vuilnisophaaldienst. De Perzische minister van bui tenlandse zaken, Ardalan. die dit zondag in het parlement in Tehe ran bekendmaakte, vei-klaarde, dat Perzië' niet onverschillig kan blijven voor de moeilijkheden die tussen zijn Mohammedaanse buur landen zijn gerezen. „Wij hebben besloten onze uiter ste best te doen om een einde aan die geschillen te maken", zo zei hij. Er dreigt een bloedbad in Port Saïd zodra de Brits-Franse troepen uit het gebied van het Suezkanaal zijn ver trokken. Dit is het oordeel van ver schillende deskundigen, onder wie dr. Maurice Thudicum, Zwitsers gedele geerde van de internationale Rode Kruis-commissie die een onderzoek instelt naar de noden in de-geteister de stad. Volgens dr. Thudicum is onder de Arabische bevolking van Port Saïd het gerucht verspreid dat Europeanen tijdens de Brits-Franse aanval op Port Saïd Arabieren in de rug hebben geschoten. Voor dit verraad zouden de Arabieren zich thans moeten wre ken met een bloedbad onder de niet-, mohammedaanse bevolking van de stad. Het gevaar van een Arabische wraakactie werd eerst goed duidelijk toen zaterdag; een grote hoeveelheid oorlogstuig werd buitgemaakt in Port Saïd. Een partij handgranaten, mes sen en patronen werd in waterdichte verpakking aangetroffen. De vissers die de partij vervoerden, worden nog steeds ondervraagd. Generaal Burns, opperbevelhebber JAARVERGADERING IN GOES Dirigentencursus onder de loep De Provinciale Zeeuwse afdeling van de Koninklijke Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, heeft zaterdagmiddag in haar jaarver gadering in café „Flora" te Goes verschillende punten bekeken, die van be lang zijn voor een opbloei van het harmonie- en fanfareleven in onze pro vincie. De voorzitter, de heer P. C. Kerkhove, stelde in zijn overzicht over 1956 het gezelschap van Sehoondijke, dat deze zomer zulke goede resultaten heeft geboekt, tot een voorbeeld aan de andere verenigingen. Ook kon hij meedelen dat in de loop van dit jaar besprekingen zijn gevoerd met de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, die er toe hebben geleid, dat over 1955 en 1956 een subsidie van 948,52 per jaar is toegewezen. Deze is hoofdzakelijk bestemd voor manifestaties in het algemeen be lang. Er is daarom contact gezocht met de Zeeuwse Muziekbond en de Katholieke Federatie om één lijn te trék-ken door de drie organisaties, doch er werd nog geen antwoord van hen ontvangen. Om de Stichting Zeeland concrete ge gevens te verstrekken, heeft de pro vinciale afdeling bestedingsplannen gemaakt, die speciaal een fondsvor ming op het oog hadden. Een con coursfonds zou 50%, van de subsidie vergen, voor een dirigentencursus zou 20% worden gereserveerd, 20% zou bestemd zijn voor muziekexamens en solistenconcoursen en dan zou er nog een reservepest van 10% overblijven. Deze voortellen zijn door Gedeputeer de Staten goedgekeurd, met genoemd resultaat, Om de eerste gelden van het concoursfonds een bestemming te ge ven, besloot de vergadering aan „Ons Genoegen" te Vlissingen 350 be schikbaar te stellen ter dekking van het tekort, dat ontstond door het „ver regenen" van het concours van dit jaar. Dirigentencursus. Over de ciirigentencursus werd breed voerig gediscussieerd. De vergadering was de mening toegedaan, dat de Zeeuwse Muziekschool op dit punt niet voldoende beantwoordt aan de verlangens van harmonie en fanfare. De dirigentencursus van deze muziek school had. volgens t.al van leden, nog al wat gebreken. Vooral daar men te lang met theorie werkt en er geen af- valsysteem bestaat, wat bij andere cursussen veelal wél het geval is. Daarom werd besloten aan de le den een rondschrijven te richten, waarin wordt meegedeeld, dat ama teurs, die aan een dirigentencursus el ders in het land deelnemen, een tege moetkoming in de kosten kunnen oiit- Vervolg op pag. 2) van de politiemacht der Ver. Naties, zal zich tot president Nasser van Egypte wenden in verband met het gevaar van ongeregeldheden. Naar United Press verneemt, zal de gene raal Nasser vragen, zich via Radio- Caïro tot de Mohammedaanse bevol king van Port Saïd te richten met het verzoek, geen gewelddadige actie te ontketenen na net vertrek der geal lieerden. Ook de Amerikaanse ambas sadeur in de Egyptische hoofdstad zal een soortgelijk verzoek tot Nasser richten. Voorts wordt vernomen dat gene raal Burns de V.N.-troepen waar schijnlijk opdracht zal geven, een 2500 man sterke „muur" op te zetten tussen de Europese en Arabische wij ken van Port Saïd. Deze „muur" zou moeten worden gehandhaafd tot de haatgevoelens in Port Saïd zijn afge koeld. De Franse premier. Guv Mollet, heeft in een radio- en televisie-inter view verklaard, dat Frankrijk en En geland de Verenigde Staten onwetend hebben gehouden van hun besluit om Egypte binnen te vallen, omdat „wij bang waren dat de Amerikanen ons ervan zouden hebben weerhouden wanneer zij ervan geweten hadden". Mollet legde zijn verklaringen af in een geprepareerd televisie-interview, dat om.half drie vannacht (Ned. tijd in de Verenigde Staten werd uitge zonden. Toen hem gevraagd werd over de ^samenzwering" tussen Engeland, Frankrijk en Israël, voordat Egypte werd aangevallen, zei Mollet: „Er heeft niets van dien aard bestaan". Van welingelichte zijde wordt in Je ruzalem vernomen, dat Hammars- kjöid, de secretaris-generaal van de V.N., het Israëlische verzoek om de garantie, dat Egypte de Sinaï-woes- tjjn niet opnieuw zal gebruiken voor aanvallen op de Joodse republiek, heeft verworpen. Hanimarskjöld bl\j£t aandringen op een snelle ontrui ming van Sinaï door Israël. 1 AANHOUDEND ZACHT. Zwaarbewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen en slechts hier en daar mist. Later verspreide opklaringen. Zwakke tot matige en langs de kust lijdelijk krachtige zuid westelijke wind. Weinig verandering :n temperatuur. zo: EN MAAN 11 decern bei- Zon op 8.38 Maan op 12.53 onder 16.29 onder 1.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1