PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Hongaarse arbeiders dreigen met nieuwe staking en bloedvergieten Joego-Slavië biedt bemiddeling aan in de kwestie-Cyprus Vlissingse plantsoenendienst heeft uitzonderlijke taak Vand aag. BURGEMEESTER VAN URK TE ENKHUIZEN GEARRESTEERD 199e jaargang - no. 291 Dagblad uitgave van de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. t 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel*) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 23 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau-s: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzcc. N. ftogcidmr. telef. 26. NA TWEEHONDERD NACHTELIJKE ARRESTATIES: Intellectuelen veroordelen Kadars onderdrukking van nieuwe raden „Het blijkt dat de regering des nachts op de arbeidersraden in het hele land een jacht is begonnen...." Aldus een memorandum, dat vrij dagavond door de te Boedapest gevestigde Centrale Arbeidersraad werd gezonden aan de Hongaarse premier Kadar. „Indien dit voortduurt, zullen we de enige kans verliezen om de orde te herstellen en normale omstandigheden te scheppen. Als dit niet ophoudt gaat het vertrouwen van de arbeiders volledig verloren, de arbeiders zullen zich tegen de re gering keren, voorgoed, en het resultaat zal algemene staking, bloed vergieten en een nieuwe nationale tragedie zijn De Hongaarse intellectuelen hebben het besluit van Janos Kadar, de revolutionaire raden te ontbinden, genegeerd en als „de revolutionaire raad der Hongaarse intellectuelen" een proclamatie uitgevaardigd. Daarin wordt de regering beschul digd van een stugge houding en van onderdrukking der nieuwe instellin gen, die door de wil van het volk tij dens de revolutie zijn tot stand geko men. Geëist worden onmiddellijke onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regering, die het vertrouwen van het volk heeft. Een en ander vormde het ant woord op de arrestatie van nu in to taal minstens tweehonderd leden van arbeidersraden. In Boedapest brak in die fabrieken, waarvan ar beiders gearresteerd waren, onmid dellijk een staking uit. De opstellers van het memorandum der arbeiders hadden de eis gesteld, dat de regering Kadar gisteravond via Radio-Boedapest zou antwoorden. Tevergeefs wachtten tienduizenden Hongaren urenlang voor hun toe stel In de optische fabriek te Boedapest is een staking uitgebroken, nadat Hongaarse legermiïitie het gebouw had omsingeld en had gepoogd, een lid van de arbeidersraad te arreste ren. Fabrieksarbeiders wierpen hand granaten naar de militie, waarop deze wegtrok. De Russische troepen in Boeda- Eest hebben donderdag verster- ingen ontvangen. Er werden vele vrachtauto's met infanteristen die stalen helmen, inplaats van hun gebruikelijke mutsen droegen waargenomen. Gemeld wordt, dat aan een groot aantal Russi sche militairen in de Jozsef Bem- kazerne arrest is opgelegd op be sehuldiging van „verbroedering" met de Hongaarse bevolking. Zij Bij de ongeregeldheden van woens dag zijn volgens radio-Boedapest vijf mensen onder wie twee officieren ge dood. De stroom Hongaarse vluchtelin gen naar Oostenrijk is weer toegeno men. Gisteren zijn er meer dan 2330 Prof. J. G. Rutgers overleden Gistermiddag is te Voorburg op 76- jarige leeftijd overleden prof. ar. Jo hannes George Rutgers, oud-hoogle raar aan de Technische Hogeschool te Delft en wiskundig adviseur van de levensverzekeringsmaatschappij RVS. Donderdagavond werd in het be faamde Savoy hotel te Londen een 'liefdadigheidsbal gegeven waar vele prominente figuren uit Londen aan wezig waren. Op de foto ziet men prinses Margaret van Engeland dan sen met de markies van Bladford vluchtelingen aangekomen, waardo.or nu in totaal sinds het begin van de opstand 119.029 Hongaren naar dit land zijn uitgeweken. Het Weense avondblad „Neuer Kurier" meldt. dat ongeveer 25.000 Hongaarse verzetsstrijders zijn samengetrokken in de bergge bieden van Matra en Buekek, in Noord-Oost-Hongarrje, waar zij tot nu toe nog niet door de Russen zjjn aangevallen. Volgens radio-Boedapest hebben saboteurs een passagierstrein tussen Vac-Varos en Vac-Harsoh tot ontspo ren gebracht. De trein kwam uit Boe dapest. Zes personen liepen verwon dingen op. De Joego-Slavische regering heeft vrijdag bekendgemaakt, dat 141 van de 859 Hongaren die naar Joego-Sla- vië zyn gevlucht, gerepatrieerd willen worden. Vrijdag gingen 51 van hen over de grens, zondag vertrekt de rest. Buitenlandse journalisten heb ben geen toestemming gekregen om de repatriëring b\j te wonen. is het 75 jaar geleden, dat het decor van het bekende. H uit 1874 daterende Theater am l7 Ring te Wenen juist voordat ff de avondvoorstelling zou be- ginnen, door onvoorzichtigheid M van een lampenist, vlamvatte. ff H met het gevolg dat spoedig de ëëf H gehele schouwburg in lichter- s laaie stond. Een paniek ont- stond en onbeschrijfelijke to- nelen speelden zich af. Vol- M gens officiële gegevens kwa- men omstreeks elfhonderd per- sonen door brand, verstikking en verplettering om het leven. M is het 100 jaar geleden, M dat de Ierse sociale werker en M befaamd drankbestrijder pa- ter Theobald Mathew, die n H meer dan zeven miljoen men- sen in Ierland, Schotland, En- g geland en Amerika tot geheel- onthouding wist te brengen, te Queenstown overleed. In de §j O'Connelstreet te Dublin werd H voor hem een standbeeld opge- richt. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Huldiging van Eduard van Beinum. Benoemd tot Grootofficier in de Huisorde van Oranje. Vrijdagavond is in het Concertge bouw te Amsterdam Eduard van Bei num gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als dirigent van het Concertgebouworkest. Op deze avond werd meegedeeld, dat H.M. de koningin Eduard van Beinum heeft benoemd tot Grootofficier in de Huis orde van Oranje. Van Beinum leidde voor de pauze het orkest en het Amsterdams Toon- kimstkoor in de uitvoering van Die- penbrocks te Deum. Als solisten werkten mee Erna Spoorenberg, Man Nerriman, Ernst Haeflinger en Lau rens Bogtman. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, bood de jubilaris een gouden dirigeerstok „als hoogste blijk van waardering" aan. De diri gent werd een door Marl Andriessen vervaardigd borstbeeld aangeboden en voorts ontving hij drie nieuwe Nederlandse partituren. VERDACHT VAN MALVERSATIES Vijftig a zestigduizend gulden door vervalsing van mandaten. Gistermorgen is de burgemeester van Urk, G. K. voor de officier van justitie te Zwolle geleid. Hg wordt er van verdacht, malversaties met over heidsgelden te hebben gepleegd. Het zou hier gaan om een bedrag van tus sen de vijftig- en zestigduizend gul den. De burgemeester is tevens ge meentesecretaris. De malversaties zouden reeds in 1951 zijn begonnen; het zou onder an- NA KAR AM AN LIS' BEZOEK AAN BELGRADO: Tito wenst hecht bondgenootschap met Griekenland en Turkije In een gemeenschappelijke verklaring die gisteravond is uitgegeven aan het slot van de Grieks-Joego-Slavische besprekingen, zegt de Joe go-Slavische regering bereid te zijn, in de kwestie-Cyprus te bemidde len tussen Griekenland, Engeland en Turkije. Hiermee werd een ge rucht bevestigd, dat al enige weken lang in Belgrado de ronde deed. De Joego-Slavische bereidheid tot bemiddeling is in de volgende vorm gegoten: „...De Joego-Slavische regering, indachtig het beginsel van het recht van volkeren, hun eigen toekomst te bepalen, geeft uiting aan haar oprechte sympathie voor de Cyprische bevolking en ver klaart zich bereid, in de toekomst morele en politieke steun te geven aan iedere constructieve poging, een rechtvaardige oplossing voor de ze kwestie te vinden..." In de gemeenschappelijke ver klaring wordt voorts gezegd dat het noodzakelijk is, voor de drie partners van het Balkan-bondge nootschap (Griekenland, Joego- Slavië en Turkije) alle pogingen in het werk te stellen om de driezijdi ge samenwerking volledig en waar devol te doen zijn. De landen geven als hun logisch oordeel dat daar toe eerst de bestaande onenighe den uit de weg moeten worden ge ruimd. Minister Zijlstra besprak prijsstabilisatiebeleid De minister van economische za ken, prof. dr. J. Zylstra, heeft giste ren met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven besprekin gen gevoerd over het prijsstabilisatie beleid van de regering. In de ochtend uren had de minister een ontmoeting met vertegenwoordigers van midden stand, groothandel, grootwinkelbe drijf en verbruikscoöperaties. In de middag sprak hij met vertegenwoor digers uit de industrie. Deze laatste bijeenkomst werd ook bijgewoond door de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff. De minister heeft in deze bespre kingen nog eens uiteengezet, dat hij vastbesloten is het tot dusver gevoer de beleid van prijsstabilisatie in 1957 voort te zetten. Hij zou het op prijs stellen, nog eens van het bedrijfsleven te horen, dat dit bereid is aan dit be leid zijn medewerking te verlenen. De vertegenwoordigers van het bedrijfs leven beloofden het besprokene nog eens in hun organisaties aan de orde te stellen en de minister te zijner tijd nader hierover te informeren. Per soonlijk verklaarden zij van het nut en de noodzaak van prijsstabilisatie geheel overtuigd te zijn. In Joego-Slavische politieke kringen verneemt United Press dat Tito zeer gebrand is op een hecht, waterdicht Balkan-bondgenootschap omdat hij de Sowjet-Unie vreest. Eet Balkan- verbond is sterk verzwakt door de Grieks-Turkse vete over Cyprus en Tito wil alles doen om dit geschil op te ruimen. Er bestaat echter twijfel aan of Engeland, het land dat het meeste belang heeft bij Cyprus zijn laatste bolwerk in het oostelijk deel van de Middellandse Zee, wel akkoord zal gaan met de Joego-Slavische be middeling. De verklaring werd gisteren uitge geven aan het slot van de besprekin gen tussen president Tito en een Griekse delegatie onder leiding van premier Karamanlis. De Grieken kwa men op uitnodiging van Tito op 4 de cember in Belgrado aan. In de verklaring veroordelen beide landen onder meer 't gebruik van ge weld ter regeling van internationale vraagstukken en steunen zij de Vere nigde Naties. Gestreefd zal worden naar verdere ontwikkeling van de sa menwerking tussen Joego-Slavië en Griekenland, die volgens de verkla ring het voorrecht hebben op een ba sis van wederzijds vertrouwen te kun nen werken. dere het plaatsen van valse handteke ningen betreffen. Het onderzoek is in handen van de rijksrecherche te Arn hem. De burgemeester is gistermorgen vroeg te Erikhuizen gearresteerd. Hij had daar in een hotel'gelogeerd, na dat hij donderdag een vergadering van het Zuiderzeemuseum had bijge woond. Hg is in verzekerde bewaring gesteld. De rij kspoLitei had de gehele nacht de uitgangen van het hotel bewaakt. De gemeenteraad van Urk heeft vrijdagavond een besloten spoedeisen de vergadering gehouden in verband met de arrestatie van de burgemees ter. Na afloop van deze vergadering deelde de loco-burgemeester desge vraagd mede, dat de malversaties wa ren ontstaan doordat de burgemees ter mandaten vervalste. Dit is maan dag aan het licht gekomen, doordat een mandaat getekend was door iemand, die al met pensioen was ge gaan. Het waren mandaten van de christelijke landbouwhudshoudschool, die niet door de gemeente, rpaar door de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond is gebouwd. De burgemeester had zes mandaten gemaakt en afge geven met zijn eigen naam, de ver valste naam van de wethouder en de vervalste naam van de penningmees ter van de C.B.T.B. Het gezin van de burgemeester is uit Urk vertrokken. Op zijn bezit tingen is voorlopig beslag gelegd. Philippijnen lid van de Veiligheidsraad De Philippijnen zgn vrijdag geko zen tot lid van de veiligheidsraad van de Verenigde Naties, De Philippijnen nemen de plaats in van Joego-Slavië, dat na een jaar uit de raad is getre den. Door het aftreden komt Joego-Sla vië een afspraak na tot het verdelen van de normale zittingstermijn van twee jaar. GEVECHT TEGEN WIND EN ZOUT WATER Veel te weinig medewerking van publiek „De lengte van het hout wordt bepaald door de wind", aldus een uit spraak van de opzichter van de Vlissingse plantsoenendienst, de heer W. Willeboer. Vrijwel nergens in ons land heeft men de gevolgen zo ondervon den van het vrye spel van wind en het zilte water als in deze hoek van Wal cheren. Er is geen duinenrij en met stormwee r komt bet zeewater tot ver in de stad. De aanleg van de plantsoenen en groen-opvulling in de woonwijken moeten hier dan ook beschouwd en getest worden op het effect van de land schapsarchitectuur. Niet do rijkdom aan bloemenweelde, aan uitzonderlijke sierplanten of fraaie heesters en bomen geven hier de doorslag. Op congressen van directeuren van plantsoenendiensten blijkt telkens weer dat men in overig Nederland er te weinig begrip van heeft hoe in een stad als Vlissingen geploeterd en ge ëxperimenteerd moet worden om eni ge resultaten te bereiken. Dit werd ons duidelijk in een onderhoud met de heer J. Moll, directeur van ge meentewerken in Vlissingen, onder wie de plantsoenendienst ressorteert, de heer J. C. Deit, eveneens verbon den aan gemeentewerken en de heer W. Willeboer, opzichter bij de plant soenendienst. Aan deze dienst zijn vakbekwame tuinlieden verbonden. De stad is ver deeld in acht secties, waar een tuin man, die werkt met enkele arbeiders, de verantwoordelijkheid heeft. De acht secties betreffen het Bella- mypark de Singel, Irislaan (deel plan Oost), de omgeving van de wonin gen van „Goed Wonen", omgeving „Bethesda", omgeving Vredehoflaan, wijk station (Prins Hendrikweg-Ha- vendorp) en Nollebos. Beperkte keuze Men heeft een beperkte keuze vr planten en bomen: geen beuken en eiken, zoals elders in het land maar wel meidoorns, populieren, wilgen, essen, els, krentetaomen, ligustrum, bepaalde rozen-soorten, sterke soor ten berken, vlieren (planten, die vo gels aantrekken). Niet alleen worden de plantsoenen en perken onderhouden, maar ook heeft men de zorg op zich genomen van voortuinen, welke behoren bij de woningen der woningbouwverenigin gen. Het spreekt vanzelf, dat zo'n kleine tuin veel meer arbeid geeft en de kosten zijn voor de gemeente ho- fer dan de vergoeding hiervoor. On- erhouden worden voorts de Noorder begraafplaats en de acht sportvelden alsmede de beplantingen rond deze velden. Tot de taak van de plantsoenendienst behoort verder de bestrijding van de malariamug ende jeugdbaldadig- heid. Plantsoenwachters Het is wel typerend dat men drie plantsoenwachters heeft moe ten aanstellen om de jeugdbalda- digheid te bestrijden. In het alge meen is trouwens de medewerking van het VUsstngse publiek aan het werk van de plantsoenendienst ge ring. Men zou er veel meer toe kunnen bijdragen dat de stad er goed nitziet en dat de dienst eer (Vervolg op pag. 11) Te Meknes 'in Marokko is een •proces begonnen tegen een 'aantal Marokkanen die ervan worden beschuldigd verscheis dene Europeanen te hebben vermoord. Op de foto ziet men g de verdachten onder politie- bewaking in de rechtszaal. Op de tafel liggen de stille getui- M gen: een sabel en een mee. KORTE PREDIKATIE. „Want hij zul groot zijn voor den Here." Lucas 1 15a. Groot zijn voor den Here! Hoe is dat nu eigenlijk te verstaan. Advent, toch ivil zeggenmet verlangen uit zien naar Jezus Christus, die geko men is om .zondaren zalig te maken. Hij alleen toch is groot. Hoe kan dan Johannes de Doper, van, wie onze tekst spreekt, groot zijn Op welke wijze was hy dan groot voor den Here f Hij was groot, wat zijn afkomst betreft, n.l. als af stammeling van Aiiron. Dit priester- geslacht moest het leven wijden aan de dienst van God. Hij was groot, want zijn ouders waren beiden god vrezend, die in al de geboden en rech ten des Heren onberispelijk wandel den. Niet dat dit hem de zaligheid brachto neen. Maar toch een voor recht, vjunt deze ouders kregen reeds voor de geboorte van hun kind een belofte en waren er werkzaam mede in het gebed. Dit is verbondsgenodeals ouders zo nauw met God zich verbonden weten, dat de Here met hen over hun kroost spreekt. Dan zal God-, aangaande dit kind, zijn belofte ook openbaren en vervullen. Dit heeft de Here ook gedaan. Want hij was niet alleen groot voor den Here qua geboorte. Ook niet om dat hij zich in het opgroeien der ja ren afzonderde van 'de dienst der icereld, maar ook groot voor den Here in de voorbereiding tot het ambt, dat hem wachtte. Juist als hij van de wereld afstand doet, bereidt God hem voor deze we reld voor om het Lam Gods aan te wijzen, dat de zonde der xcereld sou wegdragen. Groot voor den Here, omdat dit heenwijzen naar Jezus die komen zou. den Here een toegerust volk voorbereidde. Een volk te brengen tot berouw en van zonden bekeren, om dan dat berouw hebbende volk, dat geen vrede in zijn berouw kan vinden, ook niet in de bekering zelf, te leiden tot Jezus, de grote Advents- koning. Het zou niet baten zich op on macht te beroepen, want de zonde, die door de komende Christus zou. worden verzoend en nu in het nieuwe verbond verzoend is, is niets anders dan ongehoorzaamheid. Vandaar Zijn predikingBekeert U, bekeert. U, want het koninkrijk van God is nabij gekomen." Een vólk tot bekering roepen, dat alleen door het offer van Christus van zonde en schuld moest worden verlost. Alleen op deze wijze zal Johannes groot zijn voor den Here. En waarin werd Johannes het meest groot? Hierin: ,Bv moet wassen, ik moet minder worden." Alles voor Hem over hebben, ja zelfs in de gevange nis voor Hem het leven geven, om dan binnen te gaan in de eeuwige ruimten van God en dat door het geloof in Jezus alleen. Gelooft ge dit, mijn lezers, ook voor U? Dan is het Advent voor U en ziet ge reik halzend uit naar de wederkomst van het vlees-geworden woord en zijt ge groot voor den Here in geloof. St.-Annaland. P. Westland. DE VERWACHT. AANHOUDEND ZACHT Zwaarbewolkt en overwegend droog weer met nevel of mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN SLAAN 9 december Zon op 8.36 Maan op 12.15 10 december Zon op 8.37 Maan op 12.34 onder 16.29 onder 23.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1