Begroting Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer COMPLETE BOSBOUWFACULTEIT UIT S0PR0N NAAR CANADA GROEDE IS LICHT FAVORIET IN DUEL TEGEN IJZENDIJKE LANDBOUWCIJFERS: MINDER GUNSTIG BEELD TOEPASSING RADIO-ACTIEVE STOFFEN IN DE LANDBOUW PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 TALRIJKE SPREKERS VOERDEN HET WOORD Meer aandacht gevraagd voor zwakke plekken in waterkeringen (Van onze parlementaire redacteur) In een kaleidoscopische warreling van onderwerpen hebben donderdag avond de zes van de reeds Ingeschreven vtfftien sprekers in de Tweede Ka mer het woord gevoerd over de begroting van verkeer en waterstaat. De heren Macnen (K.V.P.), Postumus (P. v.d.A.), Van der Zaal (A.R.), Zege- ring Hadders (V.V.D.), De ltuyter (C.H.) en Verkerk (A.R.) hebben o.m. een aantal verkeersvraagstukken behandeld. Eerstgenoemde vond de maximum snelheid van 40 km voor bromfietsen in geen verhouding staan tot de voorgenomen beperking van de maximum snelheid van auto's in de bebouwde kom tot 50 km per uur. Hij hoopte, dat het invoeren van beschermde oversteekplaatsen voor voetgangers het aan tal verkeersongelukken zou doen afnemen. Dat hoopten ook enkele andere le den o.a. de heer Zegering Hadders, doch deze afgevaardigde verwachtte geen enkel heil van de beperking van de maximum snelheid voor auto's. Examens voor bromfietsers hadden zijn instemming, omdat zij wellicht leiden tot een betere kennis van de verkeersregels. De heer Zegering Hadders vroeg meer aandacht voor de zwakke plek ken in waterkeringen. Sommige wa terschappen weten niet welke uitke ring zij zullen ontvangen voor de wer ken die zij hebben uitgevoerd. Spr. drong aan op een betere regeling. De heer Maenen was weinig inge nomen met de verhoging van de spoorwegtarieven. Hij begreep niet, hoe deze maatregel te rjjmen valt met het prjjsstabilisatiebeleid van de mi nister van economische zaken. Ook de houding van Amerika te genover ons land ten aanzien van het luchtvaartverdrag ondervond kritiek. De heer Van der Zaal vroeg, maat regelen te beramen om het extra spoorwegvervoer op zondag af te remmen en hü meende, dat goede Be- nelux-vriendschap in staat moest zijn de bezwaren uit de weg te ruimen, die België tegen het Deltaplan heeft in gebracht. Het is de bedoeling het Del- amsterdam Hongaarse ploeg ki ijgt in Melbourne bedenktijd. Óm politiek asiel aan te vragen. Het vertrek van de Hongaarse Olympische ploeg, waarvoor twee vliegtuigen waren gecharterd, is uit gesteld om de atleten enkele dagen langer tijd te geven om voor zichzelf uit te maken of ze het aangeboden politiek asiel in Australië al dan niet zullen aanvaarden. Tot nu toe hebben ongeveer 20 at leten zicih met de Australische auto riteiten in verbinding gesteld en in lichtingen gevraagd. Dit betekent niet, dat ze ook allen zullen achter blijven, maar anderen zouden mis schien nog politiek asiel kunnen vra gen, voor de vliegtuigen Melbourne verlaten. Janos Somogyi, de snelwaodelaar, heeft wel formeel om politiek asiel gevraagd. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!^ In Israël is het op het ogen- M blik zeer druk met komende en gaande mensen. Door Nassers uitwijzing van Egyptische Jo- den komen er weer vele vluch- telingen in Israël aan. Ander- zijds worden de zwaar gewon- de Egyptische krijgsgevange- H nen naar Egypte gebracht. Ia H de haven van Haifa kwam een p schip met uitgewezen Egyp- tische Joden aan (foto rechts H terwijl op het vliegveld Lydda bij Tel Aviv gewonde Egyp- tische k rjgsg cc an ge nen in ren Italiaans vliegtuig worden ge- laden voor repatriëring. taplan en de Zuiderzeewerken tegelijk uit te voeren. Maar hoe staat het met de Lauwerszee vroeg hij. Hij en de heer Zegering Hadders spraken er hun vreugde over uit, dat de watertol- len in de noordelijke provincies op 1 januari a.s. verdwijnen. Enkele sprekers pleitten nog weer eens voor een spoedige verbetering van de Scheveningse buitenhaven. De heer Zegering Hadders betreurde, dat de toegangswegen naar de Velser tun nel twee jaar later gereed zijn dan de tunnel zelf. hij achtte de verbetering van de Zuiderzeestraatweg onvoldoen de en vroeg naar de mogelijkheid van partiële verbeteringen ter verkrijging van een verbetering vaji de water stand van de Gelderse IJsel. De heer De Ruyter waarschuwde o.m. tegen de uitbreiding van vliegvel den als dit niet strikt nodig is, omdat hierdoor cultuurgrond verloren gaat. Hij hoopte, dat spoedig de memorie van antwoord op de Deltawet zal ver schijnen, en dat deze wet weldra zal kunnen worden aangenomen. Hij kritiseerde, dat op sommige ve ren verouderde schepen varen en meende, dat de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden pas goed tot ont wikkeling komen, ais de Deltaweg is aangelegd. De heren Verkerk en Zegering Had ders bepleitten een wettelijke regeling van de rijscholen. Adres aan Kamer over onderwijzerssalarissen. De Algemene Nederlandse Onderwij zers Federatie heeft zich tot de Twee de Kamer gewend over de volgens 'haar onduldbaar trage gang van za ken bij het overleg over de onderv" zerssalarissen. De A.N.O.F. kan geen vertrouwen meer koesteren in het overleg, zoals dit tot nu toe door de regering is ge voerd. Stéeds opnieuw werd de be handeling uitgesteld, en hoewel de commissie van salarisdeskundigen, die volgens de verklaring van de mi nister bij de begrotingsdebatten in fe bruari 1956, binnen een maand klaar zou zyn met haar rapport, op 6 april reeds dit rapport bij de redering heeft ingediend, zijn tot op heden de salarisbesprekin°ren aan de hand van concrete voorstellen nog steeds niet begonnen, aldus het adres. Minister Abdoelgani zal opnieuw worden verhoord De Indonesische procureur-generaal Soeprapto, heeft donderdag meege deeld, dat de minister van buitenland se zaken, Roeslan Abdoelgani, na zijn terugkeer naar Indonesië van. de Ver enigde Naties, zal worden "gfShoord in verband met de tegen hem ingebrach te beschuldiging, betrokken te zijn bij een corruptiezaak. De minister is in Augustus j.l. door een speciale ministeriële commissie daarvan vrijgesproken. Enige dagen geleden overhandigde de hoofdredac teur vain het onafhankelijke, in Dja karta verschijnende dagblad „Indone sia Raya", Mochtar Loebis, die terecht staat wegens smaad van de regering, aan de rechter fotokopieën en andere documenten, die naar hij beweerde, de in zijn blad geuite beschuldiging, dat de minister werkelijk bij corruptie betrokken was, steunden. Zijn onthullingen .hebben de reeds ernstige verwijdering tussen' de twee voornaamste Islamietische regerings partijen, de Masjoemi en de Nahdatoel Oelama, enerzijds, en de nationalisti sche partij, waartoe minister Roeslan Abdoelgani behoort, anderzijds doen toenemen. MINISTER PICKERSC1LL BEZOCHT OOSTENRIJK „Wij willen ons aandeel in deze zorg dragen. De Canadese minister van emigratie mr. J. W. Pickersgill, heeft, alvorens hij woensdagavond voor een kort be zoek in ons land aankwam, de Oos tenrijks-Hongaarse grens bezocht, als mede de vluchtelingenkampen in Oos tenrijk. Hij ontmoette daar o. m, studenten en professoren van de uni- vesiteit te Sopron en bood aan de ge hele school voor bosbouw professo ren, hun gezinnen en de studenten naar Canada over te brengen, welk voorstel vrijwel onmiddellijk aanvaard werd. De circa vijfhonderd mensen zullen naar Brits Columbia in Canada reizen. Daar zullen zij worden onder gebracht in een groot kamp van de houtbedrijven, dat in verbinding staat met de universiteit in Vancouver. Tijdens een persconferentie in Den Haag heeft minister Pickersgill meege deeld, dat Canada, zolang dit moge lijk is, vluchtelingen uit Hongarije zal opnemen. Er zal voor hen geen selectie worden toegepast. Het tran sport, dat geheel voor Canadese re kening as, zal een grote uitgave ver gen, „maar hier is sprake van een groot humanitair probleem, waarvoor dringend een oplossing moet worden gevonden. Wij zijn van mening", al dus de Canadese minister, dat wij ons aandeel in de gehele nood moeten dra gen". Er zijn reeds vele Hongaarse vluch telingen per vliegtuig vervoerd of per schip onderweg naar Canada. Men verwacht, dat er nog voor het einde van dit jaar meer dan 6000 Hongaarse vluchtelingen in Cana da zullen zijn opgenomen. In het land van minister Pickersgill wor den reeds besprekingen gevoerd voor het oplossen van de taal moeilijkheden; de meeste Honga ren spreken geen Engles of Frans. „Wat het ene land verliest, wordt door het andere gewonnen", zo zei minister Pickersgill, daarmee doelend op de vlucht uit Hongarije en de be hoefte van Canada om mensen op te nemen. Ten aanzien van de Hongaarse vluchtelingen, die in Nederland „in transito" worden opgenomen, deelde dé minister mede, dat zeer zeker de mogelijkheid voor hen bestaat, naar Canada te gaan. Hij had ten aanzien daarvan besprekingen gevoerd met dr. E. O. baron van Boetzelaer, chef directie algemene zaken van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Mi nister Pickersgill, die hedenmorgen doorreist, deelde verder nog het één en ander mede ten aanzien van de im migratie uit Nederland, waarvoor in Canada onverminderde belangstelling bestaat. Hij kan geen te verwachten cijfer noemen voor Nederlandse immi granten in 1957. Is Syrië aan het omzwaaien? Uit betrouwbare bron in Ragdad is vernomen, dat Syrië zelf ernstig ge troffen wordt door het tekort aan olie. Dezelfde zegslieden verklaren een wijziging in dc houding van Syrië uil het feit, dat de Engelsen en Fransen zich uit Egypte terugtrekken. De aandrang, die Syrië uitoefent om de stroom van olie uit Kirkoek her vat te krijgen, zou er een aanduiding van kunnen zijn, dat het land geen olie uit Rusland heeft gekregen of tenminste niet in voldoende boeveel heid. Ondertussen heeft de directeur van de I.P.C., sir Hugh Gibson, die dezer dagen uit Londen in Bagdad aan kwam, besprekingen gehad met de Ira3kse minister voor economische za ken, dr. Nadim El Pasjasji. Geen benzinedistributie in België. De Belgische minister van econo mische zaken, Rey, heeft donderdag in de Kamer meegedeeld, dat de rege ring heeft besloten geen benzinedis tributie in te voeren. Hü zei verder, dat het zondagsrij verbod zal worden opgeheven, indien het besluit inzake de beperking van de snelheid wordt nageleefd. AFDELINGSVOETBAL Zld. Sport 3Vlissingen 4 belangrijk voor 2e plaats. In de diverse klassen van het afde lingsvoetbal zjjn er voor het aan staande weekeinde een aantal inte ressante en belangryke wedstrijden vastgesteld. In de le klas (A en B) Is het nog het rustigst. De beide leiders in A zullen ztch waarschijnlijk wel kunnen handhaven, Noormannen uit wat moeilijker tegen Kruiningen, maar Lewed. Boys gemakkelijk thuis tegen Volharding '32. Domburg zal hard vechten voor een half puntje te gen Walcheren en dit zit er dan ook wel in, terwijl Robur ons iets sterker lijkt dan Vogelwaarde. In B moet Brouwershaven de winst aan Zierik- zee H laten, terwijl Burgh H zich bo ven Brouwershaven kan plaatsen door van Dreischor te winnen. In de res. le klas vormt Goes III nog altijd een gevaarlijke tegenstan der, hoewel we niet geloven, dat Luc- tor II in de Ganzestad zal struikelen. Zeeland Sport III en Vlissingen IV gaan elkaar de 2e plaats betwisten: voorlopig houden wij het op een pun tenverdeling. Oostburg II en Steen II zullen elkaar evenmin veel ontlopen en ditzelfde kan gezegd worden van Clinge IIZeelandia II. Kruiningen II verliest van Hulst II. In 2 A zijn we benieuwd naar de uitslag van Aar denburg IIBiervliet II. We geloven niet, dat Aardenburg II zich ander maal zal laten verrassen. Zeeland Spoi't IV is momenteel doordat de ontmoeting tegen Zuidzande van en kele weken geleden werd ongeldig verklaard de ploeg met de minste verliespunten en gezien het vorige weck behaalde resultaat, zün de man nen uit Vlissingen weer favoriet, thans tegen Zuidzande. Belangrijk is hier ook GroedeIJzendüke, met Groede licht favoriet. RCS III is te zwak voor Retranchement. In 2 B verliest Corn Boys III van Slot van oag 1 neemt daarmee één der topplaatsen in. Het betreft uiteraard oude boom gaarden. Met 27,6% van het aantal melk- en kalfkoeien dat op de melk- produktie wordt gecontroleerd staan wij echter geheel onder aan de lijst, terwgl de kunstmatige inseminatie juist weer zeer in trek is (47% der veehouders; Nederland 48%). DADING DER BEDRIJFSUITKOMSTEN Ook voor de bedrijfsuitkomsten be vat de publikatie enige gegevens. Se dert 1950 steeg de pachtprijs per ha voor boerderyen met 40%, voor los bouwland met 30%. De verkoop- prgs voor boerderijen met 1 ha en meer steeg van f 2800 in 1952 tot f 3780 (35%) in 1954,"55, voor los bouwland van f 2440 tot f 3030; voor los grasland bleef zij met f 2230 sta biel. De waarde der werktuigen steeg in 6 jaar met ruim 16%, hetgeen de vas te lasten zwaarder doet drukken. De prijzen van verschillende materialen steeg eveneens belangrijk. Bezien wij de oogstprijzen dan valt het op dat de topnoreringen sedert 1950 bijvoor beeld voor witte tarwe met ruim 5% stegen, voor zomergerst met ruim 20% daalden en voor koolzaad met ruim 7% stegen. Voor consumptie aardappelen waren de prijzen sedert 1954 in dalende lijn tot zij in februari van 1955 tot zeer grote hoogte optrok ken, door de grote exportvraag. De bedrijfseconomische resultaten voor het zuidwestelijk zeekleigebied (akkerbouw) tonen dan ook èen da lend netto-overschot per ha (maxi mum na 1950 f 573 in 1952/'53; 1954 "55 f 304). De cijfers der land- bouwboekhoudbureaus vertonen het zelfde beeld, evenals de nieuw geves tigde hypotheken. Het totale beeld kan dus niet be paald gunstig worden genoemd, het geen onze gehele provinciale economie nadelig beïnvloedt. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Ermelo (vac. G. Spilt) J. P. van Roon te Zierikzee, die bedankte voor Emmeloord (N.O.P.); naar Sas van GentPhillippine E. E. Stern, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Middelharnis J. C. Stelwagen te Hillegersberg. GEREF. KERKEN. Beroepen te Wghe H. A. Starren- burg, kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN I onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Dokkum-Wierum G. I llijdorp, kand. te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Broek onder Akker- oude M. Drayer te Drachten. GEREF. GEM. Beroepen te Werkendam H. van I Gilst te Dirksland. Hansw. Boys II, Kwadendamme van Sluiskil II en Yerseke II van Patrij zen II. Cortgene heeft daarentegen nog niet van Vogelwaarde II gewon nen, terwül Rapenburg en Philippine gaan nu uitvechten, wie voorlopig aan de titelstrijd mag meedoen. In 2 C verliest Brouwershaven II onherroe pelijk van Zierikzee III en Zonnemai- re van Renesse n. Zeeland Sport V is Zuidzande II gevaarlek dicht gena derd en daarom zal het zaak zün om in de wedstrijd van dit weekeinde weer wat verschil te maken, IJzendü ke II zal het hard te verduren krijgen tegen Schoondijke II, maar de wmst zal wel in eigen huis blijven. Lewed. Boys II is zeker niet kansloos tegen Vlissingen V, maar Walcheren II wel tegen 's-Heer-Arendskerke II. Robur II verliest vermoedelijk van Patrüzen II. In 3 B hebben we vorige week een kleine vergissing gemaakt door de te gen het uitgevallen Rapenburg II ge speelde wedstrpden er bij te tellen. Wat de wedstrijden betreft, Steen III maakt niet veel kans tegen Terneu- zen III, Hontenisse III niet tegen Koewacht II, terwijl Ria W II en Phi lippine II elkaar niet veel zullen ont lopen. Axel III en Hulst II gaan uit vechten. wie in de toekomst vast aan het hoofd van de ranglijst zal staan. Programma Het volledige programma luidt: le klas A: DomburgWalcheren, KruiningenNoormannen. Lewed. BoysVolharding '32, RoburVo gelwaarde: le klas B: Brouwersha venZierikzee II, DreischorBurgh II; res. le klas: Clinge IIZeelandia - n£-T- II, Zeeland Sport 1 —Vlissingen IV, Oostburg IISteen n. Goes nïLuc- tor II, Kruiningen IIHulst II; 2e klas A: Aardenburg IIBiervliet II, Zeeland Sport IVZuidzande. Groe deIJzendijke, RCS IIIRetranche ment; 2e klas B: Corn Boys III Hansw. Boys II, Kwadendamme Sluiskil II, RapenburgPhilippine, CortgeneVogelwaarde II, Yerseke IIPatryzen; 2e klas C: Brouwers haven IIZierikzee II, Zonnemaire Renesse II: 3e klas A: Zeeland Sport VZuidzande II, IJzendyke II Schoondiike II. Lewed. Boys IIVlis singen V, Walcheren II's-Heer- Arendskerke II, Robur IIPatrüzen II: 3e klas B; Steen TilTerneüzen Til. Axel nï—Hulst nï. Ria W II— Philippine II, Koewacht nHonte nisse III. Interimdividend Philips zes procent. In de gisteren gehouden buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Philips gloei lampenfabrieken werd door de com missarissen en de raad van bestuur besloten over te gaan tot uitkering van een interimdividend op de prefe rente en gewone aandelen over het boekjaar 1956 ter grootte van 6 pro cent (onv.)De N.V. gemeenschappe lijk bezit van aandelen Philips gloei lampenfabrieken zal dienovereenkom stig tot eenzelfde uitkering overgaan. Het interimdividend zal van 8 januari 1957 af betaalbaar worden gesteld. In deze vergadering werd aan de heer O. M. E. Loupart op diens ver zoek wegens het bei-eiken van de daarvoor overeengekomen leeftijds grens met ingang van 1 januari 1957 eervol .ontslag verleend als lid van het presidium van de raad van bestuur. De heer Loupart werd met ingang van gelijke datum benoemd tot commissa ris der N.V. Uitbreiding grondgebied der gemeente Hulst Minister Struyken is niet van plan voorstellen te doen tot opheffing van kleine gemeenten op grote schaal. Hij heeft ook niet het voornemen, naar 'n stelselmatige herziening voor gemeen tegrenzen te streven. AHeein Sn geval len waarin voor hem vaststaat, dat uitsluitend langs die weg bestaande problemen kunnen worden opgelost zal hij grenswijziging bevorderen. Naar het zich laat aanzien, zo deelt de miinster aan de Tweede Kamer mee, kunnen iin dit zittingsjaar voor stellen tegemoet worden gezien voor o.m. uitbreiding van het grondgebied der gemeente Hulst. Voorts kunnen enige weinig ingrijpende grenswijzi gingen worden verwacht waarbij o.m, betrokken zijn de gemeenten Oost burg en Schoondyke. Twintig jaar geëist in Doetinchemse moordzaak. Het Gerechtshof te Arnhem heeft gisteren de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 39-jarige Haag se archivaris B. B., die door de recht bank te Arnhem tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld we gens doodslag op zyn oom, de 73-jari- ge G. B. en diens 66-jarige huishoud ster H. R. R. op 19 en 20 januari 1955 te Doetinchem. De procureur-gene raal mr. M. C. van Oosten eiste twin tig jaar gevangenisstraf met aftrek, rekening houdend met de ziekelijke stoornis van verdachtes geestvermo gens, zomede tér beschikkingstelling van de regering. De zitting in hoger beroep was op 29 maai't geschorst voor een nader psychiatrisch onderzoek van verdach te. Prof. dr. mr. P. A. H. Baan en prof. A. P. M. Boland gaven thans uitvoerige uiteenzettingen over de structurele psychische status van verdachte. Herhalingsoefeningen 1957 landmacht mobiele colonnes. De minister van oorlog heeft bij landmachtorders de schema's van her halingsoefeningen in- 1957 voor de landmacht en voor de mobiele colon nes bekendgemaakt. Tevens is de ma ximale duur van deze oefeningen meegedeeld. Opgeroepen zullen wor den van de landmacht: onderdelen van de zesde divisie (onderofficieren en bepaalde categorieën korporaals en soldaten: 34 dagen, korporaals en sol daten: 30 dagen; een aantal leger korpsonderdelen (resp. eveneens 34 en 30 dagen); een aantal territoriale afdelingen (ook 34 en 30 dagen); een aantal basisonderdelen (27 en 24 da gen); een aantal afdelingen lichte luchtdoelartillerie territoriaal (24 en 24); een aantal afdelingen zware luchtd'oelartillerig territoriaal (31 en 24); een aantal aanvullingsdetache menten voor intergeallieerde staven (30 en 30); en een aantal compag nieën nationale reserve (onderofficie ren en bepaalde categorieën korpo raals en soldaten: 13 dagen). Van de mobiele colonnes zullen worden opgeroepen: zes mobiele brandweercolonnes (30 dagen); drie mobiele geneeskundige dienst colon nes (30 dagen); en drie mobiele op- ruimings- en reddingsdienst colonnes (ook 30 dagen). Brits Togoland wordt bij Goudkust gevoegd De beheerschapscommissie van de Verenigde Naties heeft woensdag goedgekeurd, dat Brits Togoland bij de Goudkust wordt gevoegd, die 6 maart a.s. onafhankelyk wordt. Regering wenst oprichting van instituut. De regering acht het volstrekt nood zakelijk, dat ons land een instituut krijgt voor de toepassing van radio actieve stoffen in de landbouw, om dat deze stoffen niet meer als hulp middel bij de beoefening van de mo derne landbouwwetenschap kunnen worden gemist. Zij meent, dat het in stituut te Wagen mgen zal moeten worden gevestigd, daar het geïnte greerd met andere instituten zal moe ten samenwerken. „Indien aan het aspect van ïe toepassing van radio actieve stoffen in de landbouw thans onvoldoende aandacht zou worden be steed, moet worden verwacht dat ons land binnen enkele tientalden jaren op het gebied van het landbouwkun dig onderzoek ver zou achterraken", aldus schrijft minister Mansholt de Tweede Kamer in een nota, waarbij hij wijzigingen brengt in de begroting van landbouw, visserij en voedsel voorziening voor volgend jaar. Deze wyzigingen houden in, dat op de be groting in totaal 299.000 gulden meer wordt gevraagd ten bate van het op te richten instituut.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8