Hartverscheurende tonelen aan de „grens der fluisteringen" Op terrein Wereldtentoonstelling: Nederlanders druk in de weer MET PROEFOBJECT RIJSWIJK 16.500 MANUREN GEWONNEN GENERAAL LAURIS NORSTAD, N.A.V.O.-OPPERBEVELHEBBER VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Fundering van atomium gereed Terwijl Brussel met de dag meer op een stuk oude kaas gaat lijken en de Brusselaar gelaten de tijdelijke gaten in wegen en op kruispunten voor lief neemt, worden buiten de Belgische hoofdstad op de Heysel-vlakte de terreinen in gereedheid gebracht, waarop in 1958 de Wereldtentoonstelling^ zal verrijzen. De bulldozers hebben tot nu toe ruim 130.000 kubieke meter grond verplaatst, de aanleg van een geheel nieuw en de verbetering van het bestaande wegennet maken gestadig vorderingen en de „ondergrondse" voor trams rond het tentoonstellingscomplex is bijna klaar. Wat de buitenlandse deelnemers betreft, Nederland en Canada waren de eerste landen, die op het hun toegewezen terrein aan de slag gingen. Met de werkzaamheden op het Nederlandse terrein gelegen op een der mooiste punten in het nark van Laken werd op 1 sep tember j.l. door een Nederlandse maatschappij een aanvang ge maakt. De eerste van de zowat vierhonderd palen, die de grond in moesten, werd op 27 september f eheid. Aan de rand van het 5.000 vierkante meter grote ter rein «is een ruime logiesbarak ge bouwd. Daarin woont en slaapt de Nederlands-Belgische ploeg arbei ders, die onder leiding van uitvoer der M. de Ruiter uit Sliedrecht be zig is, orde in de chaos te sohep- pen. De ruwbouw van de Nederlandse af deling, die, zoals bekend „het water" als thema zal hebben, zal ongeveer tien maanden in beslag nemen. Voor de inwendige decoratie en de opstel ling van de expositie blijft dan nog een maand of acht over. De Neder landse bouwers zijn er zeker van, dat hun inzending vóór 17 april 1958, de datum waarop de tentoonstelling- zal worden geopend, gereed zal zijn, zelfs al zou de komende en de daarop vol gende winter hun parten spelen. Ne derland is namelijk, zoals reeds opge merkt, veel eerder dan de meeste an dere landen aan het werk gegaan. Met het leggen van de fundering van het zogenaamde Atomium, dat vlakbij de Nederlandse afdeling zal verrijzen, is men inmiddels ge reed gekomen. Deze fundering be staat uit betonnen onderstellen met een diameter van 12 en een dikte van 2 mieter, die rusten op 59 stalen heipalen. Aan dat werk zijn uitvoerige proefnemingen vooraf gegaan, die tot doel hadden de draagkracht van de fundering te bepalen. Onder een anderhalf maal zo sterke druk ais die van het Ato mium bedroeg de afwijking niet meer dan 1,3 milimeter. Een te verwaarlozen afwijking, zo menen de deskundigen. Zoals bekend, wordt het Ato mium gevoimd door een twee mil jard maal vergroot model van een ijzer-molecule, geheel uit staal vervaardigd en 110 meter hoog. De bollen krijgen een diameter van 18 meter en zullen voor het publiek toegankelijk zijn. Enlkele maanden geleden werd be gonnen met het leggen van de funde ring van de 450 meter lange lucht brug, die de buitenlandse afdelingen zal overspannen en de parken van Os- segem en Laken met elkaar zal ver binden. Van die brug af zal de bezoe ker een prachtig uitzicht hebben over de paviljoens van de deelnemende lan den en de tuinen en plantsoenen, die overal zijn aangelegd. DE BUITENLANDSE AFDELINGEN. Over de plannen van de buitenland se deelnemers is tot nu toe in Brussel betrekkelijk weinig bekend gemaakt, maar één ding staat vast: er wordt daar niet od een paar ton meer of minder gekeken en de Nederlandse in dustrie zal zich dus tot het uiterste moeten inspannen om d verglijking met de buitenlandse concurrentie te kunnen doorstaan. De Duitse afdeling neemt, wat op pervlakte betreft (ruim 18.000 vier kante meter), de zesde plaats in on der de buitenlandse deelnemers. Er is een voorlopige begroting opgesteld, die ongeveer DM 12,5 miljoen be draagt. De Russische hulp aan de Ara- |I1 bische staten heeft de veront- M waardiging van vele Jsraëlie- ten gewekt en leden van een joodse studentenvereniging -y hebben dan ook betogingen ge- M s houden voor het hoofdkwartier van de Verenigde Naties. De Engelse industrie gaat tegen de 7 miljoen gulden aan haar inzending ten koste leggen en de Zwitserse in dustrie stopt er een miljoen of vijf in. Daarbij dient in aanmerking te wor den genomen, dat de aan deze landen toegewezen terreinoppervlakte aan merkelijk kleiner is, dan die voor Ne derland, waar de regering 6 miljoen gulden beschikbaar stelde en tot een bedrag van 1.5 miljoen in een ga rantiefonds heeft deelgenomen. De benoeming van Howard S. Cull man tot commissaris-generaal van de Verenigde Staten bij de Wereldten toonstelling werd in Brussel met een zucht van verlichting begroet. Zijn aanstelling heeft namelijk wel erg lang op zich laten wachten, maar zo lieeft de heer Cullman verklaard „die vertraging halen wij wel in". Twee weken nadat hij werd benoemd, had hij zijn belangrijkste medewer kers uitgekozen en kwam hij al met opzienbare plannen en indrukwekken de cijfers voor de dag. De Amerikaan se deelneming zal drie grote paleizen in plastic van een doorschijnende zil veren kleur omvatten. Voorlopig heeft de Amerikaanse commissaris-gene raal de beschikking over 7 miljoen dollar, maar laiter krijgt lüj nog eens de lieve som van acht miljoen dollar. Vooral één naam was er in het eer ste nieuws over de Amerikaanse af deling, die de Belgen met bijzonder veel genoegen hebben gelezen: Her- bert Hoover jr. werd met de dagelijkse leiding van de .Amerikaanse deelne ming belast. Hij is de zoon van de voormalige president Hoover, die na de eerste wereldoorlog zeer veel voor de Belgen heeft gedaan. Oostduitse politicus waarschuwt de Polen. Eén van de leidende politici in Oost. Duitsland, dr. W. Girnus, heeft een openbare waarschuwing aan Polen gepubliceerd in verband met de antt- Russsiche gevoelens, die in Polen merkbaar blijven. Girnus, die secretaris is van de zgn. „commissie voor Duitse eenheid", een Oostduitse agitatiegroep van promi nente politici, publiceerde een artikel in het Oostberlijnse blad „Berliner Zeitung". De schrijver, die uiteraard betoogt dat het Westen, en niet het Oosten, Polen's vijand is. heeft kritiek op het feit. dat Polen economische hulp van het Westen aanvaardt. Duizenden Duitsers die in en rond om Stettin wonen, zullen toestem ming krijgen zich naar West-Duits- land te begeven, aldus heeft het Pool se persbureau, P.A.P., woensdag ge meld. De Poolse regering heeft plaatselij ke autoriteiten gemachtigd uitreis vergunningen te verstrekken, aldus het persbureau. Dulles weer opgeknapt. De artsen van John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, berichtten gisteren dat Dulles geheel hersteld is en zijn nor male werkzaamheden kan hervatten. De perschef van het ministerie, White, gaf toe dat dit bericht wordt gepubliceerd om de geruchten te de menteren, dat Dulles zou willen aftre den. BOUWEN IN DE WINTER Tegen vorst-, regen- en Iichtverlet Met het doorwerken op het proef object te Rijswijk (Z.-H.), waarvoor van rijkswege subsidie werd x leend, zHn in de periode van novem ber 1955 tot en niet april 1956 rond 16.500 manuren gewonnen. Deze uren zouden als verleturen gegolden heb ben, indien geen speciale maatrege len getroffen waren om het doorwer ken mogelijk te maken. Dit blijkt uit een tussentijds verslag, dat dezer da gen aan de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid over de proef nemingen is uitgebracht, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie mede. In het gewonnen aantal uren werd uiteraard niet de volle produktie be reikt, doch ongeveer '80 pet daarvan. Daar staat tegenover, dat door de getroffen maatregelen bepaalde werk zaamheden, onder meer het binnen- schilderwerk, in een vlotter tempo konden worden uitgevoerd dan anders mogelijk zou zijn geweest. Naar schatting werden daardoor nog eens 3000 manuren gewonnen, die vrijwel geheel opwegen tegen het bedoelde produktieverlies van 20 pet of 3300 manuren. Het aanbrengen van de extra voor zieningen, de verwarming, het plaat sen van schaft- en werkruimten, etc. vergde ongeveer 2500 manuren. Af gezien nog van het feit, dat deze voor de helft betrekking hadden op onge schoolden, werden zij uit anderen hoofde ruimschoots gecompenseerd. Het aantal arbeiders op het werk varieerde van 100 tot 130 man. Tij dens de strenge vorst van februari 1956 liep dit terug tot omstreeks 20. Twee dagen na afloop van deze vorst periode waren er evenwel reeds meer dan 90 man weer aan het werk. Op bouwwerken, waar geen speciale voorzieningen waren getroffen" kon den de werkzaamheden eerst geruime tijd later worden hervat. De proefneming strekt zich uit over twee wintel-perioden en zal derhalve in de komende winter worden voort gezet. Zij richtte zich in de eex-ste pe riode op het zoeken naar technische én economische mogelijkheden ter be vordering van het doorwerken op de bouwplaats bij minder gunstige weersomstandigheden. Er werden maatregelen getroffen om niet alleen het vorstverlet, maar ook het min stens zo belangrijke regen- en Iicht verlet te bestrijden. Een volledige op heffing van deze verletten is bij de proefneming niet nagestreefd. Het is opmerkelijk, aldus het mini sterie, dat ondanks de beperkte doel stellingen en het feit, dat de afgelo pen winterperiode zich kenmerkte door een relatief geringe regenval en vrij langdurige vorst, reeds een be langrijke' produktiewinst werd be haald. Het proefobject in Rijswijk (Z.-H.) omvatte een complex van 288 in aan bouw zijnde woningen vap twee en vier bouwlagen. Een tweede complex van 256 woningen, waarvan de bouw destijds nog moest beginnen, werd la ter bij de proefneming betrokken. De Vlaantse Renaissance-tuin belooft een der grootste attracties van de komende ^Wereldtentoonstelling in Brussel te worden. Millioenen bloe men zullen er worden geplant en er zullen verschillende belangrijke ten toonstellingen worden gehouden. Tekort in de E.B.U. in november. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelne mende landen voor Nederland in de maand november 1956 een tekort van f 7.999.000,— (dir. 2.105.000,—) heeft gelaten. Van dit bedrag zal Nederland bij de verrekening op 13 dezer f 5.996.400 (dir. 1.578.000,in goud of dollars betalen, terwijl een bedrag ad f 2.002.600,— (dir. 527.000,—) op het door Nederland aan de E.B.U. ver leende krediet in. mindering zal wor den gebracht. Voorts zal op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet in mindering worden gebracht een bedrag van f 6.251.000,(dir. 1.645.000.dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Engeland, Frankryk, Noorwegen en IJsland gesloten consolidatie-over- eenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. - Na uitvoering van bovengenoemde Verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. f 427.568.400 (dlr 112.518.000,—) bedragen. REEDS JONG HOGE RANG Een man met zeer grote capaciteiten. „Ik was zo geïmponeerd door zijn schrandere geest, zijn kijk op en aanpak van problemen en door zijn gehele persoonlijkheid dat ik hem daarna steeds in het oog heb gehou den. Hij was en is één van die zeld zame mensen, wier capaciteiten praktise geen grenzen kennen". Dit getuigschrift betreft de 49-jarige Lauris Norstad, die kortgeleden werd geïnstalleerd als opperbevel hebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, als opvolger van generaal Alfred Gruenther. Het is afkomstig van niemand minder dan president Eisenhower, die Lauris Norstad voor het eerst in de tweede wereldoorlog gedurende de operaties in Noord- Afrika ontmoette. Toen Norstad tijdens de tweede wereldoorlog tot generaal-majoor werd benoemd, was hij eigenlijk te jong voor deze hoge rang en er moest een speciale wet aan te pas komen om zijn benoeming een feit te doen worden. De lange, blonde, atletische gene raal, die "op 24 maart 1907 in Min neapolis werd geboren'lijkt nog jon- Zijn zilveren guldens wel populair? In de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal blyken uiteenlopende opvattingen te heersen aangaande de populari teit der zilveren gul- guldens. By sommigen bestaat de indruk dat zy weinig populair zijn en dat men over het al gemeen een voorkeur heeft voor papiergeld. Om de juistheid van die indruk te toetsen zou volgens zeer vele leden een bescheiden, objec tieve enquête onder het publiek, bijvoorbeeld door het N.I.P.O., wen selijk zyn, voordat de minister vafr financiën zyn voornemen, 25 mil joen van deze guldens te doen aanmaken, ten uitvoer legt. Van andere zijden in de Kamer daarentegen uitte men de mening, dat de zilveren guldens juist zo populair zijn. dat zij in grote hoeveel heden worden geham sterd. Het denkbeeld van een N.I.P.O.-enquê- te wordt door enkelen van deze leden wel ge steund. Verschillende andere leden echter zijn prin cipieel tegen zo'n en quête. Van de gewenste objectiviteit kan alleen sprake zyn als de en quête algemeen wordt gehouden en aldus het hele Nederlandse volk betreft, vinden zij. De regering heeft huns in ziens te beslissen op grond van een door haar zelf gevormde me ning. Zij vinden, dat het meer dan tijd is de muntbiljetten door zil veren muntstukken te vervangen, ter bevorde ring zowel van de hy giëne als van de uitgif te van behoorlijke geld stukken. Dit alles wordt mee gedeeld in het verslag der Kamer over de be groting 1957 van het staatsmuntbedrijf. FOLTERENDE BARRIÈRE OP DE WEG NAAR DE VRIJHEID Een gil - wat later verschijnt een groep afgebeulde mensen ger dan hij is. Zijn voorouders kwa men uit Noorwegen en Zweden. De vader van Lauris, ds. Martin Nor stad, was rector van het Lutherse Diaconessenhuis in Chicago. Hoewel Lauris Norstad was opge leid tot cavalerist, nam hij spoedig dienst bij de luchtmacht. Na zijn op leiding bracht hij vier en een half jaar door op Hawaii met een ge vechtsgroep van de luchtmacht. In 1935 trad hij in het huwelijk met Isabella Helen Jenkins. Het eetpaar heeft één kind: een dochter van 17 jaar, Kristin. Kort nadat de tweede wereld oorlog ook voor de Amerikanen was aangebroken, werd kapitein Norstad benoemd tot stafchef voor operaties van dc twaalfde luchtmacht. In deze functie ging hij naar Engeland en tenslotte naar Algiers, waar hij onder Ei senhower diende. In het Middel landse Zeegebied leidde hij bom bardementen, waarbij duizenden vliegtuigen betrokken waren. Voordat de oorlog in Europa ten einde was, keerde Norstad naar' Amerika terug om enkele .staffuncties te bekleden, die hem eén steeds belangrijker plaats ga ven in het uitstippelen en orga niseren van de strategie van de Amerikaanse luchtmacht, op het hoogste niveau. In het voorjaar van 1951 ging Norstad naar Europa, waar hij sindsdien is gebleven. Hij kreeg be vel over de Amerikaanse luchtstrijd krachten in Europa en werd com mandant van de Navo-strijdkrach ten in Centraal Europa. Op 27 juli 1953 werd hij plaatsvervangend op perbevelhebber (voor de luchtstrijd krachten) van de Navo. Dit was de benoeming, die tenslotte voor hem de weg opende naar het opperbevel. Dit hier is de grens der fluisteringen. Ginds, op enkele tientallen meters afstand, slenteren de Hongaarse grenswachten, in dik gewatteerde Russi sche jassen behageiijk beschermd. Maar zelfs hun stemmen hoort men niet. Ook zij zwijgen, en luisteren. Links van mij ligt het deinende rietland, dat in de wï; 1 lispelt, maar lispelt met een vreemde, droge en brosse klank van stijfbevroren stengels en pluimen. En daar. in het riet, klinkt liet gefluister. Het- verstomt, als de wachtposten naderen, het klinkt iets luider, als zij zich verwijderd hebben. Dan, opeens, klinkt er een doordringende kreet, de kreet van een vrouw. En dan weer stilte, de stilte van de ochtendschemering. Is dit de weg der vluchtelingen uit Hongarije? Niets schijnt te bewegen, die kreet daarnet was het enige teken van menselijk leven. Het enige levende teken dan. Dode tekenen zijn er genoeg. Er ligt voor mijn voeten een paar oude, vaak ge plakte binnenbanden. Ze hebben als reddingsgordel gediend voor mannen en vrouwen, die hiermee 's nachts door het ijskoude water wat verderop -ekomen zijn. Ginds ligt verfomfaaid een helrood ski-pakje van een kind, de ritssluiting opengerukt en vernield toen men het verkleumde wezen ervan ontdaan heeft om het warm in te pakken in een deken van het Rode Kruis. Ver derop ligt een gescheurd prentenboek met kinderrijmpjes en de zelfde plaat jes die men overal ter wereld ziet alleen hier zijn de versjes in het Hon gaars. Een blauwe gebreide wolier muts en twee kleine wantjes liggen et gens anders. Het ligt alles weggeworpen feussc het hoge, vlijmscherpe gras en d vlijmscherpe biezen, berijpt en bevrc ren, hard, scherp en glanzend als b; jonetten. Er is bloed aan de bajone' ten, bloed van gewonde voeten Dan wordt de stilte verscheurd do«> driftig geritseld, een gedempte krot is van mond tot mond gegaan, onzicht bare monden in het rietland. Haastige voetstappen klinken, cr kraken hal men en takken met korte, scherpe tik ken. En opeens staat er een haveloze, erbarmelijke groep afgebeulde men sen voor ons. In hun midden een vrouw, de bezwijming nabij. Zij is het geweest, wier kreet wij daareven ge hoord hebben, toen het nog verrader lijk dunne ijs onder haar voeten be zweek en de schrik, de angst en het ijzig koude water haar zwijgen ver braken. Ze heeft geluk gehad. Het wa- Door Jack Meehan van United Press ter is hier ongelijk van diepte, soms meters diep, soms weinig meer dan een enkele voet. Waar zij door het ijs zakte, was geen gevaar. Aan dit schouwspel went men nooit Keiharde journalisten,, die oorlogen lebben meegemaakt, heb ik hier als kinderen zien huilen bij de aanblik an deze ellende. Een franse fotograaf •eb ik hier in een blinde razernij zijn amera op de grond zien werpen, er '•op stampen, stampen, tot er gruzels •yenvaren. Een operateur van de tele visie bleef gekluisterd aan zijn snor- °nde camera staan, maar door zijn an en kon hij niet zien. wat hij opnam hij iets opnam Soms komen zij zo steels en blik semsnel als nu. Andere keren stormen zij opeens in een schreeuwende gillen de, hysterische masse door de laatste GEN. LAURIS NORSTAD Engelse vakbondsdelegatie niet naar Rusland De grootste vakvereniging in En geland, de transport- en algemene arbeidersbond, heeft een bezoek van een delegatie aan de Sowjet-Unie af gelast naar aanleiding van de ge beurtenissen in Hongarije. De vrouw die daar net zo gegild heeft, is omstreeks zestig jaar oud. Tot het middel is zij in het ijzige moe raswater gezakt. Nu, op Oostenrijkse grond, is ze weer verbluffend flink. Maar er is een andere vrouw bij, die een kind op de arm draagt. Ze zwijgt. Tot men haar een glas cognac geeft. 3Iaar dan gilt ze opeens luidop, gilt dat haar baby dood is. Het is niets, slechts zenuwen. Het kind slaapt on verstoorbaar op haar arm. Het groep je strompelt verder, naar de ambulan ce, een erbarmelijk hoopje ellende in gescheurde kleren, niet gescheurde, wijd open gapende schoenen, gewonde voeten. Op de kleine, venijnige bajo netten van het riet glanst vers bloed. THEMA HET WATER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7