Tweede Kamer keurde begroting van buitenlandse zaken goed Dwingt Joego-SIavië Hongaarse vluchtelingen terug te keren? KLANKBORD DUITSE „BARON" ONTMASKERD NA EEN FOUT IN DE REGIE VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GEEN KANS OP CONFERENTIE MET INDONESIË Minister kan initiatief van Frankrijk en Engeland niet veroordelen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft, zich met uitzondering van de communisten ak koord verklaard met de begroting van buitenlandse zaken, nadat minister Luns het buitenlandse beleid van de regering had verdedigd en geantwoord had op de vele vragen, die de Kamerleden over dit beleid hadden gesteld en opmerkingen, die er over waren gemaakt. Mr. Luns constateerde in zijn knappe rede, dat de verhoudingen in de wereld zijn verscherpt, niet alleen tussen de vrije wereld en Rusland, maar ook tussen Azië en Afrika aan de ene kant en Europa en Amerika ander zijds. Vooral dat laatste achtte hij verontrustend en wel omdat duidelijk is, dat de anti-Westerse stemming met name van de Aziatische volken door Rusland is aangekweekt. De minister hoopte, dat wij spoedig in een gunsti ger klimaat zullen leven. Nederland zal althans het zijne daartoe moeten bjjdragen. De minister betreurde de tegenstel ling tussen Amerika, Frankrijk en Engeland en zeide dat het nodig is, dat Amerika en Europa spoedig weer tot elkaar komen om gezamenlijk en eendrachtig een westerse politiek te volgen. Hij meende, dat er tekenen zijn, die er op wijzen, dat enige toe nadering aanstaande is. Europese integratie Een verheugend gevolg van de ge beurtenissen noemde hij de grotere haast, die gemaakt wordt met de Eu ropese integratie. De minister besprak dit onderwerp uitvoerig en betoogde o.a. dat met de gemeenschappelijke markt een begin gemaakt moest wor den. Nederland is bereid op een aan tal punten toe te geven, doch niet op de vitale punten van de Nederlandse economie. De wereldsituatie aan een nauwkeurige beschouwing onderwer pende verzekerde hij, dat de gewa pende interventie van Rusland in Hongarije en die van Israël, Frankrijk en Engeland in Egypte niet op een lijn gesteld mogen worden. In Hongarije was zij gericht tegen de vrijheid van de bevolking. D? Russische interven tie is een verkrachting van het recht. Daartegenover is de Frans-Engelse interventie in Egypte een poging tot herstel van door Nasser geschonden recht. De „agressie" van Israël was een zaak van zelfverdediging. Het Ne derlandse buitenlands beleid ten aan zien van Hongarije en Egypte heeft zich de laatste tijd vooral geopen baard in de Verenigde Naties. De nacht van 30 op 31 oktober gaf daar een beeld van een gezamelijk Rus sisch-Amerikaans optreden tegen Ist- raël te zien. In de voorgestelde reso lutie werd dit land nl. veroordeeld. Dit had mr. Luns diep geschokt. Nederland heeft zich niet kritiek loos achter Engeland en Frankryk gesteld, maar Wél is het zich er terdege van bewust geweest, dat. bij een communistisch Frankrijk en een verarmd Engeland bij een situatie dus waarin de levensbe langen van Frankrijk en Engeland op het spel staan, ook de Neder landse vrijheid bedreigd zou wor den. De minister kon zich niet scharen onder hen, die het initia tief van Frankrijk en Engeland veroordelen. Intussen is het de be doeling van de Nederlandse rege ring om de zaken in de juiste ba nen te leiden en de westerse een heid zo spoedig mogelijk te her stellen. Geen steun voor amendement van S.G.P. over Vaticaan. (Van onze parlementaire redacteur) Het amendement van ds. Zand, (SGP) om enkele posten van de be groting van buitenlandse zaken te schrappen, teneinde de voortzetting van het Nederlandse gezantschap bij de paus onmogelijk te maken, kon donderdagmiddag bij de Tweede Ka mer geen genade vinden. Ir. Van Dis, partijgenoot van ds. Zand, verdedigde het. Het gezantschap is een erkening van de geestelijke macht van de paus. Gezanten werden gestuurd naar we reldlijke staten en dan komt het klei ne rijkje Vaticaanstad er niet voor in aanmerking. De heer Van Dis zag in het gezantschap een bevoorrechting van het katholieke volksdeel. Voor de behandeling van een amen dement is nodig, dat het door min stens vijf leden ondertekend is. Het was slechts door de drie staatkundig gereformeerde afgevaardigden gete kend. Vragend keek de voorzitter, mr. Ivortenhorst, de vergaderzaal rond. Niemand meldde zich. Toen moest hij spijtig en tot teleurstelling van de kleine fractie der SGP constateren, dat het onvoldoende ondertekend was en dus geen punt van beraadslaging kon uitmaken. IN EEN MOEITE. In Garfield (Ver. Staten), twee weken nadat hij vrijgesproken was van een beschul diging van „knokken" op straat, werd Martin Ressnick opnieuw voor het zelfde gerechtshof gedaagd, omdat hij bij zijn eerste bezoek de voorzitters- hamei' gestolen had. DE MOEITE WAARD. De politie mannen Jack Corum en Donald Mor ris in Liberty (V.S.) vonden James Denoff langs de kant van de weg staan ploeteren aan zijn wagen, die niet wilde starten. Zij spanden hun spieren en duwden met James samen de auto op gang. Tenslotte wuifden ze hem vriendelijk na. Later pas kwa men ze er achter, dat deze James in een gestolen wagen reed en zo'n haast had om weg te komen, omdar hij ach tervolgd werd wegens een beroving. Slechte tijd voor V.N. De bewindsman achtte de mogelijk heid nog steeds aanwezig dat de V.N. hun doel bereiken. De politieke te genstellingen in de assemblee van de ze organisatie noemde hij echter ver bijsterend. De toon is er veel slechter geworden en het peil der redevoerin gen en der argumenten is gedaald. Als daarin geen verbetering wordt rebracht, zo vreesde hij, gaan de LN. hun ontbinding tegèmoet. Hij betuigde zijn instemming met het sturen van een internationale po litiemacht. Minister Luns antwoordde op een desbetreffende vraag", dat niet overwogen wordt de diplomatieke be trekkingen met Rusland te verbreken. In zijn beschouwingen betrok de bewindsman ook de verhouding Ne- derland-Indonesië. Hij achtte deze verhouding droevig en betreurde, dat de mogelijkheden voor Nederland tot bescherming van persoon en goed van de Nederlanders in Indonesië zo klein zijn. Op dit ogenblik zag hy geen mo gelijkheid voor een conferentie met Indonesië. Krachtiger optreden Enkele afgevaardigden hadden een meer offensieve politiek van Neder land tegen Indonesië via de Verenigde Naties oepleit. De bewindsman meen de, dat zo'n offensief thans geen kans zou hebben vooral als gevolg van de geprikkelde stemming van de Aziati sche volken tegen het westen. Als Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties komt, zo zeide de minister, dan zal ons land niet schromen duidelijk te maken, dat, de Indonesische eisen ongerechtvaardigd zyn. En ook hoe zeer Indonesië door eigen optreden elk recht verspeeld heeft als een aankla ger op te treden. Wat de positie der Zuid-Molukken aangaat bleef de bewindsman bij het nog steeds door ons land ingenomen standpunt. De leden van de Verenigde Naties zijn niet bereid zich met de jllllllllllllllllllll!!llllll!l!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll)IIHIIHIIIII]| Goedhals? (Van onze parlementaire m redacteur) ig De minister van buitenlandse n zaken, mr. Luns is een geestig en slagvaardig man met 'n ge- heel eigen, losse stijl van spre- ken. In de Tweede Kamer-ver- gadering van donderdagmiddag H vergiste hij zich toen hij in een H adem de afgevaardigden Goed- hart en Korthals moest uoe- men. „De geachte afgevaardig- de de heer Goedhals..." zei hij o en toen de leden zich hierover vrolijk maakten, wendde hij zich ijlings tot de Kamerpresi- M dent" Ja mijnheer de voorzitter, ik kom al vier jaar hier en heb het nog niet geleerd maar ik blijf mijn best doen..." Opnieuw had de Kamer plezier. n lllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIliii Ambonezenzaak in te laten. Mr. Luns deelde mee, dat de Ambonezen in ons land geen vluchtelingenstatus bezit ten, maar beschouwd worden als een groep „sui generis", d.w.z. als een groep van geheel eigen aard. Niet in overweging is de tijdelijk in Neder land vertoevende ex-Knil militairen van de Zuid-Molukken te hermilitari- seren. De bewindsman toonde begrip voor de verlangens, die bestaan ten aanzien van de sanering van de Indo nesische pensioenen. Hij zegde toe daaraan zover mogelijk tegemoet te komen. Wetsontwerpen betreffende het eigen pensioen, het weduwenpen- sioen en wezenpensioen en het ouder domspensioen liggen gereed of er wordt de laatste hand aan gelegd. De afdeling rehabilitatiegelden kan het volgend jaar worden opgeheven. Hongaren in België keren zich tegen radio-leugens. Tweeënvijftig afgevaardigden van de 550 in het ontvangstoentrum te Verviers ondergebrachte Hongaren hebben een verklaring ondertekend, waarin onder meer wordt verklaard: „Wij logenstraffen krachtig de aan tijgingen van de Hongaarse radio als zouden wij in een niet-o verdek te plaats, achter prikkeldraad zijn opge sloten en verplicht in de mijnen te werkgesteld zouden zijn". De vluchtelingen spraken van het „gulle en broederlijke onthaal van Belgische regering en volk" en be sluiten: „Wij spreken de leugens van de Hongaarse regering tegen en eisen dat zij zich ervan onthoudt dergelijke geruchten te verspreiden, die krach tig gelogenstraft worden door de 3126 Hongaarse vluchtelingen in Bel gië. Wij verzoeken de Belgische re gering acte te nemen van onze logen straffing en die uit onze naam aan het Hongaarse volk mede te delen". VIERENDERTIG MISDRIJVEN GEPLEEGD Samenwerking van Duitse en Nederlandse politie. Als gevolg van samenwerking tussen de Kriminalpolizei te Em- den, de gemeente-politie te Delfzijl en Zandvoort en de Koninklijke Marechaussee van de brigade Delf zijl is dezer dagen in de omgeving van Emden een reeds lang gezoch te misdadiger aangehouden, die Grote pluimveeshow in Vlissingen Vandaag vrijdag saterdag en zondag wordt in liet Concertgebouw te Vlissingen de landelijke tentoon stelling van pluimveesierduiven, konijnen en fazanten gehouden. Bur gemeester mr. B. Kolff van Vlissin gen za,l deze show vanavond om half acht openen. De leden van de Wal- cherse tentoonstellingscombinatïe waren donderdag, druk in de weer met het opbouwen van de expositie. Uit alle delen van het land arriveer den de dieren, J/50 in getal en stuk voor stuk bijzondere exemplaren. Het was een heel karwei alle dieren in de voor hun bestemde kooien te krij gen en van het juiste voedsel te voor zien. De heren J. A. de Ruysscher uit Vlissingen, secretaris-penning meester, P. Vrolijk uit, Vlissingenj tweede secretaris-penningmeester, en Zwigtmans uit Middelburg (v.r.n.l.) zijn hier druk mee bezig. (Foto P.Z.C.) minstens 34 misdrijven op zijn naam heeft staan. Het was een kleine fout, door de misdadiger ge maakt, die de zaak aan het rollen bracht. Na een verblijf van ongeveer vier weken in een hotel te Zandvoort. waar hij zich met zijn dochter uitgaf voor baron en baronesse Von Rackwitz, begaf hy zich via Delfzijl, naar de Duitse havenplaats Emden. Van Delf zijl uit verzond de „baron" een brief poste restante naar Emden maar in plaats van dit goed te doen beging hy een kleine fout. Het bewuste stuk werd teruggezonden naar het adres te Zandvoort, dat op het stuk ver meld stond. Een en ander resulteerde tenslotte in het openmaken van de brief, die bij controle een groot aantal vervalste documenten bleek te bevat ten. Langs allerlei organen kregen verschillende politieinstanties ln Noord-Nederland en Noord-Duitsland de lucht van dit geval. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld. De baron en de baronesse werden in Emden gesig naleerd en dadelijk geschaduwd. Toen hiervoor voldoende redenen aanwezig waren, werden beiden in de omgeving van Emden aangehouden en in arrest gesteld. Men bleek hiermede wel een zeer goede vangst te heben ge daan. De baron bleek een 39-jari- ge Duitser te zijn. die tijdens de oorlog naar Zweden was gedeser teerd. De dame in zyn gezelschap was niet zyn vrouw maar zijn 19- jarige dochter, die haar vader by zijn duistere praktijken hielp. De Duitse politïeorganen zochten hem reeds geruime tijd voor niet min der dan 34 misdrijven, onder meer diefstal, oplichting, chantage, ho teldiefstallen, handel in vervalste documenten, valsheid in geschrif te, heling enz. enz. De Duitser en zijn dochter zijn voor verdere be handeling van deze zaak overge bracht naar München. Volgens een bekendmaking van de stafchef van liet Cubaanse leger, ge neraal Tabernilla, zijn vier personen onder wie drie politiemannen, ge dood en acht politiemannen gewond, toen geüniformeerde „revolutionaire elementen" aanvallen deden op poli tiebureaus en het douanelcantoor te Santiago op Cuba. De aanvallers, die een band om de arm droegen, waar op 26 juli stond als datum van een revolutie-poging te Santiago in 195.1. bevrijdden 200 gevangenen. Men ziet hier hoe een patrouille van het leger jacht maakt op een sluipschutter, die zich op een dak had verborgen- Het Cubaanse leger schijnt thans de toe stand. meester te zijn. Binnenkort uitbetaling van het smartegeld. Minister mr. J. RL A. H. Lans heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat binnen enkele dagen begonnen zal worden met de verzending van het smartegeld voor de burger-geïnter neerden in de Japanse kampen. Dit bedrag is per persoon vastge steld op f 385, zonder dat daarvan be lasting zal worden geheven. Vele tien duizenden rechthebbenden hebben zich hiervoor reeds aangemeld en met de afwerking zal wel bij een aantal uitbetalingen van 600 per dag enige maanden gemoeid zijn. Binnenkort kan een regerings mededeling tegemoet gezien worden over de uitkeringen aan krijgsgevangenen uit het voor malige Nederlands-Indië in de Japanse kampen. Nadere nota aan België over waterwegenkwestie. (Van onze parlementaire Tedacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer Blaisse van de KVP geïnformeerd naai' de vorderingen, die gemaakt worden met de oplossing van het vraagstuk van de Nederlands-Belgi sche waterwegen. De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, heeft daarop donderdagmiddag geantwoord, dat hy' betreurt, dat deze zaak als ge volg van de langdurige kabinetscrisis is opgehouden. In New-York heeft hy toen hij de vergadering van de Vere nigde Naties bezocht, in een onder houd met de Belgische minister Spaak over het rapport Van Cauwelaert van gedachten gewisseld. Nederland zal nu een nadere schriftelijke formule ring van zijn standpunt inzake de waterwegen geven. Dezer dagen zal de formulering aan België worden aangeboden. Mi-. Luns hoopte, dat de ze stap spoedig tot een beslissing zal leiden. Zullen Denen orgel van St.-Bavo restaureren? Burgemeester en wethouders van Haarlem vragen de gemeenteraad hun te machtigen tot het aangaan van een overeenkomst met de firma Mareus- sen, orgelbouwers te Aabenraa (Dene marken voor het restaureren van het orgel in de Grote of St.-Bavokerk Voor dit doel wordt een krediet ge vraagd van f 160.000 te weten een aanneem som van de firma Marcussen van f 152.000 en bijkomende kosten van f 8.000. Minister Klompé draagt woning over aan Hongaren. Vanmiddag om 3 uur zal de minis ter van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé in tegenwoordig heid van burgemeester Bührmann een door de gemeente Weesp beschikbaar gestelde woning ovei dragen aan het gezin van een Hongaarse vluchteling. Het betreft hier eén staalgieter, die in zijn oude beroep zal worden her plaatst en voor zich. zijn vrouw en vier kinderen een nieuw bestaan hoopt op te bouwen. Kadar-agenten in kampen van Tito De intergouvernementele com missie voor Europese migratie heeft bekendgemaakt, dat tegen donderdagochtend 116.696 vluch telingen uit Hongarije in Oosten rijk zijn aangekomen, van wie 43.979 zijn overgebracht naar an dere landen. Blijkens een bericht uit Londen heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken donderdag aldaar, in ant woord op vragen van journalisten, verklaard dat de Engelse regering I „met ernstige bezorgdheid kennis heeft genomen van berichten, vol gens welke de mogelijkheid bestaat dat naar Joego-SIavië uitgeweken Hongaren tegen him wil naar hun (and teruggezonden zullen wor- I den." De Britse regering beschikt over inlichtingen, dat de Joego-Slavische regering op 4 december heeft meege deeld, dat een aantal uitgeweken Hongaren „na ontwapening deze week op hun eigen verzoek naar Hon garije zullen worden teruggezonden. Voorts hebben correspondenten van westerse dagbladen te Belgrado ge meld, dat vertegenwoordigers van de regermg-Kadar vergunning hebben gekregen voor het bezoeken van kam pen met Hongaarse vluchtelingen, ter wijl dit niet werd toegestaan aan westerse waarnemers en journalisten. De woordvoerder besloot: „De mo gelijkheid bestaat, dat de Britse re gering haar invloed te Belgrado zal aanwenden' om de Joego-Slavische re gering te verzoeken 'niets te doen, dat zou kunnen worden uitgelegd als een poging om bepaalde Hongaarse uit gewekenen ten gunste van een terug keer naar hun land te beïnvloeden." A.F.P. meldt uit Parijs, dat de Hongaarse regering de Oosten rijkse autoriteiten om toestem ming heeft verzocht voor het in Oostenrijk vestigen van een com missie, die tot taak zou krijgen de terugkeer van uitgeweken Hongaren te bewerkstelligen. Radio-Boedapest had voorts mee gedeeld, dat het Hongaarse mi nisterie van buitenlandse zaken het Oostenrijkse gezantschap maandag heeft verzocht, visa te verlenen, opdat commissieleden Oostenrijk zouden kunnen bin nenkomen. „Tot op heden, al dus radio-Boedapest, is nog geen antwoord van de Oostenrijkse regering ontvangen". Het Wereldgebeuren Ideaal David Ben Goerlon, de eerste mi nister van de Israëlische staal, woont bescheiden in een huis van twee verdiepingen te Tel Aviv. Voor de deur staan twee soldaten met ma chinepistolen op wacht. Het enige te ken, dat hier een belangrijk man woontDit is het huis van de man. die vurig en kordaat z(jn besluiten vormt; die de stoot gaf tot de veld tocht in Sinaï toen de ring van Ara bische landen, welke tegen de ionge staat samen zweerden, werd gesloten. De man ook, die het bevel tot staking van het vuren gaf, toen de internatio nale complicaties dat noodzakelijk maakten. Deze besluitvaardige leider is tegelijk een denker, die dagelijks een paar uur neemt om niet de staats stukken, maar zijn bijbel en de Griek se filosofie te bestuderen. Laatst, nog vóór de militaire actie in de Sinaï- woestijn, was een buitenlands verslag gever in zijn eenvoudig huis bij hem op bezoek. En het was Bij die gelegen heid. dat Ben Goerion zyn gedachten over de loop der historie naar voren bracht. „Wij hadden aan de wereld een boodschap te brengen", zo zei hij on der meer. „maar wij werden overwel digd, en de opdracht bleef onvoltooid. Mettertijd zullen wij tot een miljoe nenvolk uitgroeien, en wij zullen onze opdracht vervullen." „Wat is dan die boodschap?" zo luidde de vraag van de journalist. „Wel", zei Ben Goerion. „onze poli tiek moet gericht zijn op de eenheid van de menselijke rassen. De wereld is in twee blokken gesplitst. Wij be schouwen het ideaal van de Verenigde Naties als een joods ideaal Klaarblijkelijk was deze ontboeze ming van Ben Goerion niet zo maar een praatje voor de vaak om de mensen in het buitenland in slaap te sussen. Weliswaar is de jon ge staat Israël een paar weken gele den ertoe overgegaan, het initiatief zelf in handen te nemen, met voorbij gaan van de organen der Verenigde Naties, maar dat gebeurde kennelijk omdat men zich in een dwangpositie geplaatst voelde. Zoals gezegd: rond om de grenzen hadden de gelederen van de Arabieren (Egypte. Syrië en tenslotte ook Jordanië) zich, onder één gemeenschappelijk opperbevel, ge sloten. Arabische leiders hadden her haaldelijk betoogd, dat Ben Goerion en zijn volk de Middellandse Zee in gedreven moesten worden. In de Ver enigde Naties bleek telkens, dat het westen, uit politieke overwegingen, de Mohammedaanse ophitsers niet voor het hoofd wilde stoten: men wilde ze te vriend houden omdat uit hun lan den de olie wordt gepompt, die in Eu ropa de machines moet laten draai en. Over de politiek die tot nu toe in de Verenigde Naties werd gevoerd, kon Ben Goerion dus niet enthousiast zijn. Maar dat de volkerenorganisatie grote mogelijkheden inhoudt, en dat men zijn idealen eraan kan vastkop pelen, dat heeft Ben Goerion woens dag, nu niet in een interview, maar in een toespraak tot het bestuur van het machtige, tussen 1919 en 1948 door hemzelf georganiseerde, Israëlische vakverbond nog eens onderstreept: „Wij moeten de waarde van de Ver enigde Naties als vredesinstrument niet onderschatten", zo betoogde hij onder meer. „Wij moeten, zoveel als ons maar enigszins mogelijk is, met de internationale organisatie samen werken." M edewerking verlenen aan de Verenigde Naties, dat betekent op het ogenblik voor de hele wereld: de vorming en het optreden steunen van de internationale politie macht, die in het Midden-Oosten de Arabieren en de Joden uit elkaar moet houden. De Israëliërs mogen voor die macht geen troepen leveren, even min trouwens als de grote mogend- heden, die permanent lid zyn van de Veiligheidsraad. Die grote mogend heden zullen naar alle waarschynlijk- heid een portie „naar draagkracht" moeten betalen in de kosten van deze strijdmacht. Kosten, die in de papieren lopen. De Russische afgevaardigde in de administratieve en begrotingscom missie van de Verenigde Naties, Za- roebin, heeft woensdag echter ver klaard, dat zyn land ZTch niet gebon den zou voelen door enig besluit van de algemene vergadering, waarbij de kosten onder alle leden zouden wor den verdeeld. Daarvoor moesten de „agressoren" Israël. Engeland en Frankrijk maar opdraaien Het zou waarschijnlijk juister zijn ge weest, wanneer hij had gezegd, dat de Russen dat geld veel liever gebruiken om hun ondermijningspolitiek in het Midden-Oosterse ohegebied verder voort te zetten en op die manier het westen langzaam maar zeker te be roven van een materie, waarop het „drijft". Men kan in dit verband alleen maar hopen, dat Ben Goerions voorspelling in de toespraak tot de vakbondsbestuurders zal uitkomen: Dat het huidige Sowjet-bewind vroe ger of later zal ophouden te bestaan. Het is zaak. dat men intussen, binnen en buiten de Verenigde Naties, een definitieve regeling nastreeft tussen Israël en de Arabieren. En dat men ervoor zorgt, dat het westers ge oriënteerde Israël van Ben Goerion niet weer het gevoel krijgt, in de steek te worden gelaten. ISRAëLS BEX GOERION ..ander bewind in Rnsland...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5