Aantrekkelijke variatie in de woningbouw van Vlissingen Zeeuwse Almanak ARBEIDERS IN BATHPOLDER KREGEN ONTSLAG AANGEZEGD „LANDBOUWHERSTEL" DEED GOED WERK IN ZEELAND Agenda PROVINOIJLLB Z B B V W 8 E COURANT VRIJDAG 7 DECEMBER itB8 OVER FLATS EN VILLAWIJK Kritiek stadium der ontwikkeling De stad Vlissingen kan bogen op een gevarieerde woningbouw. Men ls er in de buitenwijken in geslaagd eentonigheid, zo kenmerkend voor vele stadsgedeelten in het westen van het land te voorkomen. Flats wisselen af met laagbouw en liet idee om als het ware aan sluitend aan het Nollebos, een enigszins aparte villawijk te bouwen, kan in het bijzonder geslaagd genoemd worden. Wanneer men bedenkt dat het klimaat zich hier niet leent voor een al te open bouw met veel gebruik van glas, dan kan gezegd wor den dat er toch reeds vele mogelijkheden benut werden om de wonin gen een aantrekkelijk karakter te geven, De woningbouw bevindt zich thans In de overgang van de herbouw naar de normale bouw, waarbij voor Vlis singen geldt, dat de herbouw nage noeg gereed is geltomen. Dè nieuwe regeling waarbij het volume van de woningbouw in een be paalde verhouding is gebracht tot de bouwcapaciteit werkt ook voor Vlis singen gunstig, temeer daar men hier beschikt over een bouwcapaciteit van f-emiddeld 500 tot 7Ö0 woningen per aar. De deskundigen zijn het er over eens, dat het uitbreidingsplan van Vlissingen goed is. De nieuwe rege ling werkt economisch voordeliger en zij is ook voor de architecten veel prettiger, Ofschoon het vraagstuk van het verkrijgen van de nodige grond voor de uitbreiding van de woningbouw In Vlissingen lang niet eenvoudig is (zie ook de P.Z.C. van 16 november) be staat het gevaar, dat er isolatie dreigt, wanneer men een bepaalde stadswijk zou laten vallen buiten dg eigenlijke organische groei van de stad. Ben uitbreiding in de richting van Koudekerke is daarom verant woord men denke aan het z.g. Elan-Paauwenburg. Rond de havens unnen zich dan de industrieën ves tigen, die dus buiten het woongebied vallen. In dit verband bezien ia het dan ook noodzakelijk een wijk van :?ld£ iel mogeïftL dit_toel_aten, op te ruimen. noodwoningen als het Havendorp zo snel mogelijk als de omstandigheden Een bijzondere factor is voor Vlis singen voorts ook het feit, dat men tegemoet kon komen aan de behoefte aan eengezinswoningen. Het is nu eenmaal een feit, dat flats meer vol doen voor echtparen zonder kinderen, hetzij op jongere, hetzij op oudere leeftijd. Het bezit van een eigen tuintje r hoe klein dan ook is voor gezinnen met jonge kinderen in feite nood zakelijk en verhoudingsgewijs treft men dit hier meer aan dan in de wes telijke steden. Van Vlissingen gaat ook een bij zondere bekoring uit voor gepensio neerden onder de zeelieden, die een maal aan wal, toch niet graag het contact met de zeevaart zouden wil len missen. Flats vormen voor deze categorie van woningzoekenden niet zozeer een bezwaar, mits de voorzieningen cen traal geregeld, ook goed zijn en een comfortabel wonen kan worden ge garandeerd. Geen conflicten Beziet, men dus de stand van za ken in zijn geheel voor de woning bouw in Vlissingen. dan zijn er vele voordelen: er ls voldoende bouwcapaciteit, het gemeentebe stuur en zijn adviseurs staan open voor de noodzaak van variatie in de woningbouw, bet uitbreidings plan is goed. Conflicten zoals in andere steden, waar veelal stede- bouwkundige bureaus zeer nauw gezet voorschrijven, in samenwer king met <|e welstandscommissie, hoe wel en hoe niet gebouwd moet worden, doen zich hier in de prak tijk niet voor. Wel wordt er incidenteel aan de ontwerpen gewijzigd, maar indien dit in het algemeen belang is, dan kan de architect zich hiervan ge makkelijk onderwerpen, Ook de ver schillende procedures leveren hier geen onoverkomenlijke moeilijkheden op. Gebrek aan grond is een zeer be langrijke omstandigheid, waarover evenwel het gemeentebestuur niet al léén de bevoegdheid tot hét geven van een oplossing bezit. Waar er dus tal van gunstige fac toren zijn, dient men zich van over- heldszijde bewust te zjjn van het ge vaar, dat er een zekere versnippering dreigt indien bijvoorbeeld in dè villa wijk te kleine panden zouden worden gebouwd. De indruk bestaat, dat men wel wat te vrijgevig is, zodra er op tie gevraagd wordt en dat deze wat te grote vrijheid zou kurmen leiden tot een onevenwichtige bouw. Inder daad kan men voor de z.g- villawijk al wijzen op een krappe ruimte. Natuurlijk moet men er rekening houden met het feit, dat de grond kostbaar ip maar een te gróte ver kaveling schept in dit opzicht na delen, die men later niet meer kan veranderen. De wel eens vernomen stelling: koopt minder huizen en méér tuin, kan ook hier opgang doen, zelfs wanneer men de gegeven beperkin gen in het oog houdt. Br wordt thans gewerkt aan de sa nering van de oude stad Lange Zelke e.o. waardoor men in Vlis singen de gelegenheid krijgt een be paalde ontwikkeling in de hand te werken, die juist uit stedebpuwkun- dig oogpunt top te juichen is. Aangenomen moet worden, dat het oude winkelcentrum ook ondanks de verplaatsing van het bestuurscen trum en de opkomst van een .winkel stand in de buitenwijken, zijn aan trekkelijkheid blijft behouden. Door de sanering wordt evenwel de mogelijkheid geschapen de huidige verkeersbezwaren op te heffen, die een gevolg zijn van bet gebrek a«n ruimte. Bodra de oude huizen zjjn verdwenen zou het juist zjjn een en ander te benutten om de aanvoer en afvoer voor dit winkelcentrum be ter te regelen. Door de uitbreiding van dè parkeerruimte en dg aanleg van brede verkeersweg zou bet verkeer in de Wal straat worden ont last. Bovendien blijft er plaats voor kleine bedrijven, die wel degelijk, krachtens ook de moderne stedebnuw- kundlge inzichten in een stadscen trum thuis horen Br zijn dus vele mogelijkheden om van Vlissingen een nog aantrekkelij ker woonstad te maken dan tot dus ver het geval was en men kan er slechts op vertrouwen, dat juist in dit min of meer kritieke stadium der ontwikkeling, daarvan gebruik zal worden gemaakt, Weg Dombqrg-Oostkapelle wordt verbeterd. Het gedeelte van de provinciale weg Middelburg-Domburg, gelegen tussen de Kalfhoekseweg (Gostkapelle) en Domburg zal worden verbeterd. Het werk zal vrijdag 14 december a.s. van wege Gedeputeerde Staten door de hoofdingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat te Middelburg worden aanbesteed. Gepromoveerd in Parijs. Gepromoveerd tot doctor In do regh- ten op proefschrift getiteld: „Du róle de l'usage dans le developpement du droit matrimonial Francais et Néer- landais depuis 1814 sujet de droit matrimonial compare", aan de Juridi sche Faculteit van de Universiteit Pa rijs, de heer E. W. van Aartsen, Uit Oostkapelle en thans wonende te Pa rijs. Jubileumavond. In het verenigingsgebouw te Kou dekerke wordt vandaag een jubileum- avond gegeven door de meisjes- en jongelingsverenigingen, die resp. het fi5- en 35-jarig bestaan herdenken, Als spreker zal optreden ds. G. N. Lammens, gereformeerd predikant fe Rotterdam, vroeger te Heinkenszand, (Advertentie) GRAAF EGBERT SIGAREN aftyt uk-ei ENIGE ONGERUSTHEID IN RILLAND „Zekere sanering is noodzakelijk". De allerminst prettige gt.-Nlcolaas- verrassing, welke woensdag in de vorm van een ontslag per 1 mei 1957 aan een vijftal arbeiders van de Land bouw mij. „De Bathpolders" werd be reid, heeft in Rilland-Bath enige op schudding en ongerustheid verwekt. „Het is echter een pijnlijk, maar on vermijdelijk besluit' zó verklaarde ons de directeur, ir. \V. Kakebeeke, toen wij hem naar de redenen van deze ont- slagaanzeggingen vroegen. „De ont wikkeling van de lonen dwingt ons er toe, in het belang van de rentabiliteit van het bedrijf, een zekere,, sanering toe te passen en meer arbeiders door machines te vervangen". Op het bedrijf van „De Bathpolders" is er altijd een grote kern van vast personeel geweest. Momentel staan er op de loonlijst nog 95 vaste arbeiders ingeschreven, wat voor een bedrijf van 650 ha waarvan ongeveer i00 ha gras land, voor de huidige omstandigheden zeker aan de zeer ruime kant is. In het algemeen wordt tegenwoordig 1 vaste ax-beider op 12 a 15 ha voor'de Zeeuwse bedrijven normaal geacht. VAN uitvin TOT GESCHENKEN Prof, nir. P. Oqd, de bekppde staatsman met de hoge, witte kuif, is beslist goed bedacht op zijn verjaar dag! Donderdagmorgen was hij spe ciaal napr het secretariaat van "de V. V.D, in Den Haag gekomen om alle geschenken in ontvangst te nemen, die hera voor zijn 70e verjaardag door de verschillende afdelingen en cen trales van zijn partij waren aangebo den. Natuurlijk waren er onder deze cadeaus allemaal produkten uit de streek of plaats ook wat Zeeuwse verrassingen. De heer Oud kon namelijk een gro te hoeveelheid appels uit Npprd- en UITZONDERING.», Vandaag even zakelijk, voor zover .in dit hoekje dan mogelijk. Vrij re gelmatig bereiken ons van trgfttpe lezers bijdragen voor deze rubriek, die soms wel en dan weer eens niet bruikbaar zijn. Ter oriëntatie mogè 'dienen, dat mopjes altijd, zonder meer naar de prullemand verhuizen, ten eerste omdat ze in negen van de tien gevallen voor velen een baard heb ben en ten tweede omdat ge voor een moppenrubrielc beter ae daartoe strekkende bladen kunt raadplegen... Om allerlei redenen, die hier ver der niet ter zake doen, worden soms ook andere, voor de inzender mis schien heel aannemelijke bijdragen naar diezelfde prullemand verwezen. Dat neevit overigens piet weg, dat- wij degenen die ons een tip 'zenden hoogst erkentelijk blijven voor de ge nomen moeite. Waarvan we dan in deze regelen eens, bij wijze van tiit- zondering, willen getuigen. Ge kunt dat niet elke dag doen tenslotte, En dat is dan weer d&t. Zuid-Beveland in ontvangst nemen, Verder waren er bijvoorbeeld WLn- schoter Citroenballen, Amersfoortse Keesjes, koffiekopjes uit Rhenen, een oude Friese tegel, een Drentse stoet, en uit Amsterdam natuurlijk de grammofoonplaat „Geef mij maar Amsterdam" van Johnnie Jordaan KUNST |N ZIERIKZEE. In Zierikzee bemint men de kunst! Nu kunnen wij weer melden, dat er in deze Schouwse plaats een Chopin-avond te beleven is. Wat donderdag 13 december zal dp be kende pianist Willem Andriessen, Oud-directeur yap het Amsterdams conservatorium, een recital geven van werken van Frederic Chopin. Dit concert, dat onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit wordt gegeven, bestaat voor de pauze uit'de sonate op. 35 in bes en de bacarolle op. 60. Na de pauze wordep twee mazurka's, een polo naise, een nocturne en een valse uitgevoerd. ZAKELIJK. Na dit bijzondere berieht uit Zierik zee tot besluit een kort en zakelijk niepwtje uit de Zeeuwse hoofdstad: de levering van de suikerbieten aa>ri de Loskade te Middelburg zpl in de loop van volgende week worden be ëindigd. Begin van een villawijk in Vlissingen, Lezing voor Z.L.M. Veere over kalk in bouwgrond. De afdeling Veere van de Z.L.M. hieid vrijdagavond haar ledenverga dering in café „De Vriendsehap" te Veere. Nadat de huishoudelijke zaken waren behandeld en de secretaris, de heer A. P. Pouwer, bij acclamatie was herbenoemd, hield de heer P. den Ouden van de stichting „Nederlands Landbouw Kalk Bureau" te De Bilt een le2ing over „Het hoe en waarom van de kalkbemestimg". Spreker wees pp de grote kalktekor- ten, die in de Nederlandse cutuur- grond voopkompn en gjng dieper in pp Tiet ontstaan dgpryan. De" meeste kalk gaat verloren uit onze gronden door uitspoeling, maar ooit is er een jaar lijks verlies door oppame in de plan- tén. Uit zijn ïjetopg" bleek verder dui delijk, dat een goede kalktoestand in verband met de structuur yan de grond van het grootste belang is voor pen gopde oogst. Voldoepde kalk ver oorzaakt een actiever bacferiënieven, een beter verteren van organjschp stoffen, gupstigpr bodemstructuur en gemakkelijker opnemen van vele voe dingsstoffen. Een teveel aan kalk moet echter worden vermeden, om dat sommige sporenelementen als mangaan minder opneembaar zijn. Het is daarom gewenst, aldus de spre ker, om een bekaiking steeds te base ren op de uitslag van het grondonder zoek en daarna o.p het juiste peil te handhaven door geregelde onder- houdsbekalking. Het is zeer belang rijk de kalk 'regelmatig over het land te verdelen en goed door de bouw voor heen te werken. Een goede gelegen heid hiervoor biedt stoppellabd of het zaaiklaar maken van de grond, want dan kan men dp kalk door de bouw- yopr heen mengen zonder extra kos ten. Mpn stropje kalk alleen bij drOBg Weer op-droge grond en pp grasland alleen. QP korte zode, aldus (ie heer Dep Ouden. r Na deze lezing werd de kleurenfilm „De vergeten meststof" vertoond, Collecten De collecte voor het Protestants In terkerkelijk Thuisfront hgéft in 's- Heer Abtëkerke "13 opgebracht. Nieuwbouw vlakbij tie President RppseveltJaan in Vlissingen. Daar de lonen vepder stijgen en de prijzen daarentegen veelal een dalende tendens vertonen of aithans minder sterk omhooglopen, moest op dit be drijf, waar uiteraard de rentabiliteit ook in het oog dient te wprdpn gehou den, een bezuiniging op de post lonen Worden doorgevoerd. Om dezelfde re den werden vorig jaar rèéds enkele personeelsleden afgevoerd. Verder is een zogenaamd „afstervingssysteem" gevolgd. Arbeiders die mët pensioen gingen of naar egn andere werkge ver vertrokken, werden niét vervan gen. Zo gaan er volgend jaar weer vier met pensioen, terwijl drie andere personeelsleden zelf ontslag hebben gevraagd, Dit systeem werkte echter niet snel genoeg, zodat nu tot de maatregel van ontslaggeven moept worden overgegaan. Onder de vijf arbeiders, die hun aanzegging kregen, zijn er ook enkele met een langdurige diensttijd bij dit bedrijf- Deze mensen zijn niet valide, maar hebben tot dusver als vaste ar beiders honderd procent betaling ge noten. „Wanneer echter de rentabili teit van de onderneming in het ge drang komt, brengt het belang vaji 't bedrijf mede, dat deze mensen dan het eerst voor ontslag in aanmerking ko men", zo verklaarde ons de directeur. Hoe onprettig ook, moeten deze ont slagen nu ook weer niet als catastro faal voor de betrokkenen worden gezien. Vooral in de omgeving van Rilland Is er op de andere landbouw bedrijven altijd zeer veel vraag naar arbeidskrachten. Ook dit jaar heeft men er weer van april tot op heden tientallen mensen uit Brabant moeten halen, zodat er zeker wel werk voor deze ontslagen arbeiders zal zijn. Flatbouw: ook gevarieerd in Vlissingen. Prov. bestuur Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bijeen. Voorjaarsvergadering in Goes. Tijdens de donderdagmiddag gehou den vergadering van het provinciaal bestuur van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, in de „Prins van Oranje" te Goes, is de agrarisch socia le voorlichting ter sprake gekomen. Landelijk is hiervoor een adviseuse aangesteld in de persoon van mej. dra. gtgrk, terwijl het provinciale werk wprdt opgedragen aan streékverbete- ringscommiqsies, waarin ook leden van de bond zitting moeten hebbek om vóórlichting te kunnen geven op het gebied van woninginrichting, ge zinszorg enz. Verder deelde de presidente, me vrouw L, N. Huysman-Griep, namens het hoofdbestuur méde, dat mej. A. v. d. Laeden zitting zal hebben in de zangcommigsie. De film, die gemaakt zou Worden óver het landelijk bonds- werk is thans gereed, en de presiden te §telde daarom VQQV hiervan een ko pie aan te schaffen, om deze in elke Zeeuwse afdeling aan de leden te kun- vertonen. Nadat nog wat was nagepraat over het 25-jarig jubileum, dat deze herfst is gevierd, ging men over tot bespre king van het programma voor het" ko mende seizoen. Op 5 maart zal te Goes gen kader-dag VQQP provinciale be stuursleden worden gehouden. Hier zal gesproken worden over de vereni gingstechniek en het werken met de Uitgaven van de landelijke bond. De provinciale voorjaarsvergadering werd vastgesteld op 8 mei volgend jaar, eveneens te Goes. In de morgen- bijeenkomst zullen de huishoudelijke zaken worden afgedaan, terwijl wika Hieiisch 's middags met de jongens, en meisjes yan het „Honk" een 'ejreug- voorstelling zal geyen. Overzicht bij opheffing op 1 dec. Bij Koninklijk Besluit is de rijks dienst voor landfaouwherstel met in gang yap I december opgeheven, De afwikkeling van zpken, waarmee de dienst was' belast, is opgedragen aan de cultuur-technische dienst, Vooral in Zeeland heeft „Iandbpuwhergtcl", zoals deze dienst in de volksmond wordt genoemd, buitengewoon be langrijk werk verricht. Aanvankelijk was de dienst belast met de registratie e.d. van oorlogs schade. Na de stormramp op 1 febru ari 1953 moest dp dienst opnieuw op gezet en uitgebreid worden, daar ten tijde van de ramp de werkzaamheden ten einde liepen.'Een afdeling waters- noodschade kwam er bij voor de agra rische sector. De totale agrarische schade bedroeg, blijkens de rapporten, 82 miljoen gulden. Na de ramp bleek, dat in Zeeland 35.000 ha cultuurgrond door zout water was overstroomd. De dienst landbouwherstel kreeg tot taak het gehele agrarische herstel te rege len. Daartoe werden vijf regionale bu reaus in het leven geroepen. Va>n de agrarische schade tengevolge van de ramp waren de belangrijkste posten: grondsehade 11 miljoen, schade aan boomgaarden 13 miljoen, verdronken vee 11 miljoen, schade aan machines, inventaris e.d. 10 miljoen en schade aan landbouwvoorradën 10 miljoen. Bovendiep bleek, dat de eprste ja ren na de ramp oogsten op het land dat onder water had gestaan, "bedui dend lager waren dan normaal. Des kundigen hebben deze schade geta xeerd, waarna ieder jaar een vergoe ding voor mindere opbrengst werd tpegekepd, nu reeds tot epn bedrag Van 1? miljoen gulden. Het totaal aantal getroffen agra riërs bedroeg in Zeeland 5700. Zij heb ben door middel van de dienst land- bpuwberstel voorschotten gekregen, hetgeen door de gedupeerde landbou wers zeer werd gewaardeerd. Voor de verbetering der gronden is voorts een enorme hoeveelheid gips aangevoerd, in totaal ruim 2Q0.0Q0 ton. Uit deze globale opsomming blijkt duidelijk, dat landbpuwherstel,'vooral na de ramp, van grote betekenis is geweest voor de Zeeuwse agrariërs. Universitair examen. De heer Abr. Priem te St. Maar tensdijk slaag-de aan de Economische Hogeschool te Rotterdam vesr het kandidaatsexamen economie. HYNBEFJDE VANDAAG Miööelliurg Sphpuwpurg: „Botsende J'CUgd" (cinemascope), (18 jaar), 20 uur; Electro: „De hgl'yan Dien ^ien Bhofï", (is japp), ia en 21.is uur. Vlissingen Alhambra: „Gas-oll", (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Verboden vrouwen", (18 Jaar), 20 uur. Gpes Grand: ,.De levensroman van Richard Tauber", (alle leeftijden), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2