PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BLOEDIGE BOTSINGEN IN BOEDAPEST Verontwaardiging in Ver. Naties over niet-toelaten Hammarskjöld Landbouwcijfersminder gunstig beeld BILI Veel Bulgaren zijn verbannen uit Sofia AMERIKANEN PROTESTEREN MEERDERHEID VOOR ENGELS BELEID IN MIDDEN-OOSTEN 199e jaargang - no. 290 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 december '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine adveiientles (max. 8 regel*) 23 cent p. regel met een minimum van f 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. B46 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Temeuzen, Brouwerijstr. 2; zierikzee, N. Bogerdsir. 24. tcHf. NA ARRESTATIE VAN VIJFTIG ARBE1DERSLEIDERS: Nieuwe en verbitterde strijd is gisteren ontbrand in de Hongaarse hoofdstad, nadat zich het bericht had verspreid, dat vijftig leden van verschillende arbei dersraden in enige fabrieken te Boedapest de vorige avond waren gearresteerd. Deelnemers aan betogin gen tegen de regering botsten op blijkbaar voor deze gelegenheid geformeerde communistische propagan- datroepen en in het handgemeen mengden zich Russi sche tanks en pantserwagens. Tientallen mensen wer den gewond. De opgaven van het aantal slachtoffers loopt uiteen. Volgens een onbevestigd bericht verloren 38 mensen het leven. Hef bericht van radio Boedapest, dat de Hongaarse regering niet van zins is, Hammarskjöld toe te staan op T6 december naar Hongarije te reizen, heeft diepe en zeer ongunstige indruk gemaakt in de kringen der Verenigde Naties. De Verenigde Staten hebben aangekondigd dat zij onmiddellijk besprekingen zullen beginnen om te bepalen, welk optreden van de Verenigde Naties hef meeste succes ial oogsten tegenover de Hongaarse weigering. Bovendien heeft hef Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken donderdag bij de Sowjef-Unie geprotesteerd tegen hef „ongerechtvaar digd militair Sowjet-opfreden in Boedapest", dat het leven van Hongaar se burgers voor de Amerikaanse legatie in gevaar had gebracht. De bekendmaking, dat het bezoek van Hammarskjöld aan Boedapest wordt uitgesteld, heeft ook in Honga rije grote teleurstelling gewekt. Er waren woensdag hier en daar aan plakbiljetten te zien, waarop de be volking werd aangespoord, de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties hartelijk te verwelkomen. Ongeveer zevenhonderd ongewa pende arbeiders te Boedapest hebben donderdag verhinderd, dat drie van hun kameraden uit een fabriek In een oostelijke voorstad van de Hon gaarse hoofdstad werden gearres teerd door de Hongaarse politie. De arbeiders legden het werk neer en verzamelden zich voor de fabrieken om de politie te beletten, het gebouw te tietreden. Hoewel Russische tanks en pantserauto's voor de fabriek pa trouilleerden, weken de Hongaren niet, zodat de politie onverrichterza- ke moest terugkeren. De ruim vijf honderd arbeiders werden bijgestaan door minstens honderdvyftig arbeid sters van een nabijgelegen suikerfa briek. Ooggetuigen deelden over de bloe dige botsingen in de stad mee dat on geveer honderd nationalistische beto gers een even groot aantal aanhan gers van Kadar op de Lenin-boule- vard tegenkwam. De nationalisten trachtten onder het roepen van „Weg met Kadar" de rode vlag te bemach tigen, die de aanhangers van Kadar met zich meedroegen. Het kwam tot een heftig handgemeen, waarin zich ook veel anderen mengden. Op een bepaald ogenblik klonk een schot, waarop een Russische pantserwagen, die de voorstanders van de regering-Kadar begeleidde, met zijn machinegeweer over de hoofden van de massa vuurde, die een goed heenkomen zocht. Later verenigden de nationalisten zich weer onder het roepen van „Weg met Kadar" en „Russen vertrekt". Weer werd het vuur geopend, en het was toen, dat doden en gewon den vielen. Ook voor het west-sta tion waren cr hevige ongeregeld- De geestelijke en de wereldlijke lei ders van Tibet hebben op uitnodiging van de Indiase regering een bezoek aan India gebracht. Zij bezochten o.a. het boeddhistisch convent te Delhi. Het laatste deel van hun meer dan 800 kilometer lange reis naar de In diase grens hebben zij op pony's af gelegd. Op de foto ziet men de gees telijke leider, de veertiende Dalai La ma (midden) gevolgd door zijn we reldlijke tegenvoeter, de tiende Pans- jen Lama, bij hun aankoinst op In- dia's grondgebied aan de voet van het Himalayagebergte. heden. Donderdagavond heerste in de Hongaarsce hoofdstad een ge spannen sfeer. Volgens latere berichten hebben ooggetuigen medegedeeld dat bouw vakarbeiders de personen, die op de Lenin-boulevard een betoging voor de regering-Kadar hielden, met stenen hebben bekogeld, waarbij zij luide door het publiek werden toegejuicht. De Indische ambassadeur te Mos kou, K. P. S, Meuon, en de gezant van India te Praag, tevens persoon lijk vertegenwoordiger van premier Nehroe, dr. Jagan Nath Kosla, die enkele dagen In Boedapest hebben doorgebracht om de politieke toe stand te bestuderen, zullen vandaag naar hun standplaatsen terugkeren. Zy zullen Nehroe over hun bevindin gen inlichten. Amerika blijft basis op IJsland gebruiken. Een woordvoerder van het- Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zakén heeft donderdag meegedeeld, dat de Verenigde Staten de lucht machtbasis to Keflavik op grond van een nieuwe overeenkomst met de IJs landse regering mogen blijven gebrui ken. Studenten in hechtenis Een aanzienlijk aantal mensen is uit Sofia verbannen en naar gebie den in het noordoosten van Bulga rije gezonden, aldns is donderdag te Wenen vernomen van uit Sofia gekomen reizigers. De militie patrouilleerde door de straten en betekende in het holst van de nacht de bevelen tot het verlaten van de stad. De gezinnen kregen van twaalf uur tot drie da gen tijd om hun zaken te regelen en de stad te verlaten. Een groot aantal van de gede porteerden zijn boeren, die naar Sofia waren gegaan om niet te moeten deelnemen aan de collectie ve boerderijen. Anderen waren „politiek onbetrouwbaren" die reeds eerder uit de hoofdstad wa den verwijderd, maar die kans hadden gezien terug te keren. Ongeveer 200 studenten van de uni versiteit van Sofia en verschillende technische scholen zijn in de afgelo pen weken in hechtenis genomen, al dus deze reizigers. Er zouden betogingen zijn gehou den te Plowdif nadat de vroegere boerenleider Gitsjef weer'in hech tenis was genomen. De betogers, voor het merendeel studenten en jonge arbeiders, waren door de militie verspreid. De reizigers deelden verder mee, dat de archmandriet Stefan, redac teur van het kerkelijke blad „Tserko- wen wesjnik", is gearresteerd. In de bladen worden steeds weer aanvallen gedaan op het Titoïsme. De regering heeft concessies aan de boeren gedaan door het invoeren van kinderbyslag en verhoging van het pensioen van boeren op collectieve boerderijen. Volgens de reizigers blijkt hieruit, dat de regering een beweging vreest tot ontbinding van collectieve boerenbedrijven. Kroongetuige Tomasoa in Djakarta gearresteerd. De Indonesische politie heeft mede gedeeld dat Tomasoa, de voornaamste getuige in het proces tegen Schmidt en wijlen Jungschlaeger, bekend heeft meer dan 20.000 roepiah's door middel van zwendel van winkeliers in Dja karta te hebben verkregen. De politie verklaarde dat Tomasoa samen met een medeplichtige die Kusuma heette, winkeliers wijsmaakte dat zij namens het hooggerechtshof goederen koch ten. Toen deze winkeliers echter een onderzoek instelden, bleek dit onjuist te zijn. Beide mannen hebben bekend en zullen voor de rechter worden ge leid, deelde een zegsman van de politie mede. BAGDADPACT IN HET BRANDPUNT Tweeduizend soldaten op reis naar huis. Tweeduizend Britse militairen heb ben donderdag aan boord van het troepentransportschip „Dilwara" de thuisreis uit Port Said naar Engeland aanvaard. Nog meer Britse en Franse troepen zyn ingescheept en klaar om Egypte te verlaten. De opperbevelhebber van de verbon den strijdkrachten in Port Said, luite nant-generaal sir Hugh Stockwell, heeft woensdag aan verslaggevers medegedeeld dat er 13.000 Britse en 650O Franse militairen in de Kanaal zone waren. De Egyptische gouverneur van Port Said zei de veiligheid van buitenlan ders „zelfs van Britten en Fransen" te willen garanderen tegen molestatie door menigten. „Er zal geen weer wraak zijn tegenover wie ook". Hij zet voorts Cairo te hebben gevraagd om 1000 politiemannen, „daar nu meer dan de helft van zijn korps van lfiOO man had verloren". Het Engelse Lagerhuis heeft donderdagavond een motie van vertrouwen in het beleid van de Britse regering ten aanzien van het Midden-Oosten met 312 tegen 260 stemmen goedgekeurd. Een motie van afkeuring van de socia listische oppositie aangaande dit beleid werd verworpen met 327 te- f en 260 stemmen. De minister van inanciën, MacMillan, zei in het debat onder meer, dat de regering niet de bewering kan aanvaarden dat er enig verband bestond tus- Mutatie ten hove Het secretariaat van H.M. de ko ningin meldt: H.M. de koningin heeft met ingang van 1 januari 1957 op haar verzoek mevrouw H. P. J. ba ronesse Van Till, geboi'en Tutein Nol- thenius op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de vele dien sten haar bewezen ontheven uit haar functie van dame du palais. Hare Majesteit de koningin heeft mevrouw H. P. J. baronesse van Till geboren Tutein Nolthenius benoemd tot dame du palais honoraire en tot eredame in de Huisorde van Oranje. sen de gebeurtenissen in Oost- Europa en die in het Midden-Oos ten. Hij zei dat de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Sje- pilow 24 uur voor het Brits-Fran se ultimatum aan Egypte, nog verklaard had dat de Sowjettroe- pen niet uit Hongarije zouden wor den teruggetrokken voordat de op standelingen zich hadden overge geven. MacMillan zei, ervan overtuigd te zijn, dat het Pact van Bagdad (tus sen Engeland, Turkije, Irak, Perzië en Pakistan) versterkt uit de crisis zou komen. Ali Sabri, de politieke adviseur van Egypte's premier Nasser, heeft intus sen de Verenigde Staten in een inter view met United Press gewaar schuwd, niet aan het Bagdadpact deel te nemen. Volgens hem hebben Tur kije en Irak indirect steun verleend aan de Engels-Franse aanval. Mindszenty verhaalt over martelingen. Kardinaal Mindszenty heeft in een vraaggesprek met een vertegenwoor diger van het Amerikaanse tijdschrift „Look" verklaard, dat de communis tische geheime politie hem in 1949 na zijn arrestatie op beschuldiging van spionage gedurende 29 dagen en nach ten had gemarteld. De kardinaal zei, dat men hem zijD kleren had ontnomen en dagenlang met een rubber slang had geslagen. Om zijn zwakke longen te irriteren, had men hem in een koude, vochtige cel opgesloten. Voorts was hij ge dwongen geweest, te kijken naar ob scene orgiën. Voortdurend had de politie hem on dervraagd zonder hem rust te gun nen. Wanneer hij het bewustzijn ver loor, was hij onmiddellijk weer bij gebracht. De geheime politie had ech ter geen verdovende middelen ge bruikt om hem te dwingen op het proces een (valse) bekentenis af te leggen. De primaat is bezig zijn gedenk schriften te schrijven. Het geld, dat deze geschriften zullen opbrengen, zullen de r.-k. kerk in Hongarije ten goede komen. De landbouwcijfers, die over het jaar 1956 door het Landbouw Econo misch Instituut zijn gepubliceerd, be vatten vele gegevens over Zeeland. Er blijkt uit, welk een aparte plaats deze bedrijfstak in deze even aparte provincie inneemt. Zelfs het klimaat is hier anders. De zee werkt 's win ters verzachtend en de zomers geven over het algemeen hogere temperatu ren te zien. Vergeleken met Gronin gen en Limburg is bijvoorbeeld het aantal uren dat de zon schijnt vrij hoog. Het aantal inwoners gedijt er echter minder dan elders, zelfs dan in Drente, dat ongeveer 20.000 zielen op ons voor ligt. Zoals bekend is het geboortecijfer (20,1 pro mille in 1955)alleen in Zuid- Holland (19,6 pro mille), Groningen (19,1 pro mille) en Noord-Holland (19 pro mille) nog lager en staat dit in Limburg (24,9 pro mille) aan de top. Het sterftecijfer is in ons ge west het op één na hoogste (8,7 pro mille), Friesland heeft 8,8 pro mille, Noord-Brabant als laagste 6,6 pro mille. Uit deze twee cijfers resulteert na aftrek het geboorte-overschot, dat derhalve en dit is de laatste jaren vrij stabiel in Zeeland 11,4 pro mil le bedraagt. Alleen in Groningen (10,8 pro mille) en Noord-Holland "(11 pro mille) is dit lager, terwijl Noord- Brabant (18 pro mille) aan de top staat. Met een vijfmaal zo omvangrij ke bevolking en een overschot aan ge boorten dat 1,6 maal zo groot is als in Zeeland heeft Noord-Brabant dus een jaarlijkse aanwas, die acht maal zo groot is. Dit alles hangt samen met de oude leeftijds opbouw (lage geboor ten, hoge sterfte). BEROEPSBE V OLKIN De totale landbouw beroepsbev. king daalde van 27192 mannelijk, arbeidskrachten in 1950 tot 24.481 in 1953, beiden in december, de maand met de minimale werkgelegenheid. In drie jaar tijd trad er dus een daling op met 10 procent terwijl het Neder landse cijfer zich handhaafde. Van zelfsprekend hangt dit met de ramp samen, magr toch zeker ook met de rationalisatie, gezien de bevolkingscij- fei's van de volgende jaren, die maar langzaam stijgen, lijkt de ramp eer der de natuurlijke tendenties te heb ben doen uitkristalliseren. /VVVNA^VWVWvWVVVVVVVVA Dalend netto-overschot per ha in Zeeland. In genoemde drie jaar, zo conclu deren wij uit de bevolkingscijfers is de Zeeuwse mannelijke beroepsbevolking met 1100 toegenomen, zodat de niet- landbouwsector met ongeveer 3800 mannelijke werkers is toegenomen. Zonder deze overige sector zou dus onze bevolking zijn teruggelopen. Hieruit blijkt eens te meer de beteke nis van de industrie. De achteruitgang in cle agrarische werkgelegenheid kwam niet door de groep „niet of niet ten volle~betaalde medewerkende gezinsleden". Deze nam zelfs met 450 mannen toe, zoals ook het Nederlandse cijfer (met 9000) oenam. De overige vaste arbeids machten (incl. de tenvolle betaalde edewerkende gezinsleden) liepen te ug van 9896 tot 7676 of met ruim 22 procent terwijl Nederland hier een geringe toeneming vertoonde. De tij delijke arbeidskrachten (uitgedrukt in axbeidsjaareenheden.) liepen hiear te rug van 3053 tot 1712 of met 44 pro cent, waarin behalve de ramp ook de tendens meespeelt om zoveel mogelijk een kleine vaste kern aan te houden. Wat eveneens opvalt is dat het aantal jongeren (beneden 21 jaar) in de Zeeuwse landbouw relatief gering is. KERKGENOOTSCHAPPEN Wat het kerkgenootschap (1947) der boerenbevolking betreft valt het op dat onder de Nederlandse landar beiders naar het geloof gezien de Zeeuwse een zeer hoog percentage on der de „overige kerkgenootschappen" valt (christ. geref., ger. gemeente enz.) 19,8 procent van hen woont in Zeeland en dat ook de gerefor meerden 11,1 procent en de hervorm den 8,5 procent meetellen. Absoluut gesproken (7900) overwegen de laat- sten, evenals bij de agrarische be- drijfshoofden (4950), maar relatief weer de overige kerkgenootschappen en de gereformeerden. NIET-AGRARISCH GRONGEBIED Het niet-agrarisch grondgebied nam tussen 1950 en 1955 in Zeeland slechts met 483 ha toe, in Groningen met J148 ha, in Friesland met 1170 ha- Met 5187 ha stond Noord-Brabant aau de spits. De gebruikswijze van deze gron den loopt per provincie weinig uiteen en bedroeg In Zeeland 47% voor scho len, woningen, kerken enz. 29% voor straten en wegen, 17% voor sport- en ontspanningsterrein en 8% voor in dustrie en handel. DIVERSEN Totaal 408 ha aan oppervlakte put- en steenvruchten werden in ons ge west tussen 1952 en 1955 gerooid. Het (Vervolg op pag. 8) M Te Port Said zijn 650 man- schappen uit. Joegoslavië ge- arriveerd als bijdrage aan de M politiemacht run de Verenigde |j Naties. Van Port Said zijn zij ij H door de frontlinie naar El Cap vertrokken. Op de foto ziet ee men de gemotoriseerde troe- |j p pen in gerechts- en vrachtwo- gens Port Said verlaten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiili Beperking olieverbruik: Unilever zaterdags dicht. Op grond van de door de regering opgelegde beperking met 20 procent van het gebruik onder meer van stookolie heeft de directie van Uni lever N.V. besloten met ingang van 15 december as. het hoofdkantoor te Rotterdam des zaterdags te sluiten. De hierdoor verloren gegane ar beidstijd zal uiteraard dienen te wor den ingehaald door verlenging van de kantoortijden op de overige werk dagen. Naar de Koninklijke Nedcrland- sche Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. te IJmuiden heeft mee gedeeld, zal in verband met de huidige stookoliesituatie de pro- duktie van de walserijen enige beperking ondergaan. Eden volgende week vrijdag terug in Londen. Premier sir Anthony Eden van En geland en lady Eden zullen de volgen de week vrijdag in Londen terugkeren. Dit is donderdag officieel in de Britse hoofdstad meegedeeld. Zoals bekend, houdt de premier op Jamaica een rustkuur. Donderdag ochtend werd bekendgemaakt, dat Eden goede vorderingen maakt in de richting van een algeheel herstel. In politieke kringen wordt ver klaard. dat sir Anthony maandag 17 december weer in het Lagerhuis zal verschijnen. De afwezigheid van de premier zal. zoals in het voornemen lag, in totaal drie weken duren. De stand op giro 777 en 999 De stand van giro 777 van het Ne derlandse Rode Kruis voor hulp aan Hongarije was gisteren f 3.290.789.84. De stand van giro 999 van het natio naal comité hulpverlening Hongaarse volk was f 2.874.558,66. Tijdens de wedstrijd HongarijeRus land waterpolo te Melbourne is het tot ongeregeldheden gekomen, waar bij de Hongaarse speler Zador v;erd toegetakeld. Op de foto ziet men de aanvoerder van de Hongaarse ploeg, Gyarmati, die de blessure aan het gezicht van Zador bekijkt, nadat de wedstrijd was afgelopen. DE VERWACHT... RUSTIG WEER. Veel bewolking en geen regen van betekenis. In de ochtend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind. Wei nig verandering in .'•mperatuur. ZON EN MAAN 8 december Zon op 8.34 onder 16.29 Maan op 11.55 onder 22.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1