PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ontruiming Egypte door Britten en Fransen aan de gang Bezoek Hammarskjöld schikt Hongaren niet Coöp. landbouw vereniging „Eiland Walcheren" had gunstig seizoen BILT TWEE HENKEN SPRONGEN UIT TWEE STRAALJAGERS 199 jaargang - no. 289 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie f 4.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 35SJ00 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 53-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, NSeuwstraat 43, telef. 2u: Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. 24. telef. LLOYD WIL TOETREDING V. S. TOT BAGD AD-P ACT Rechtervleugel conservatieve partij zou van Eden af willen De ontruiming door Britten en Fransen van Egypte is in volle gang. Drie tanklandingsvaartuigen voerden gisteren ongeveer 1000 Engel sen af. In de haven van Port Said ligt de Dilwara gereed om 2000 man aan boord te nemen. Ook materieel werd weggevoerd. Het laden werd gisteren met de meeste spoed ter hand genomen. De geallieerde op perbevelhebben Keighley deelde mee, dat de meeste Britse troepen rechtstreeks naar het vaderland gebracht worden. Hij sprak later op de dag met V.N.-commandant Burns over de evacuatie. Van Israëli sche zijde is meegedeeld, dat „ergens in de Sinaï-woestijn" vandaag onderhandelingen tussen Burns en de Israëlische legerleiding zullen beginnen over de ontruiming van de woestijn. Enige Joegoslavische eenheden van het politieleger zijn gisteren de woestijn binnengetrokken. In Cairo werd bekendgemaakt, dat ook Egyptische legereenheden de woestijn binnengedrongen zijn. De inlichtingendienst van het Britse leger in Port Said maakt zich onge rust over mogelijke ernstige onregel matigheden en gewelddaden tegen over degenen, die niet vijandig tegen over de bezetters hebben gestaan door het gepeupel, dat stelselmatig opge hitst wordt, nadat de Britten en Fran- sen vertrokken zrjn, In het Britse Lagerhuis zijn giste ren de tweedaagse debatten over de regeringspolitiek begonnen. Conservatieven van de rechter vleugel van de partij zijn gisteren een kalme campagne begonnen om premier Eden te „lozen zo meldt United Press. Men zal waarschijn lijk weigeren (aan het eind van het debat) met de regeringspolitiek in te stemmen. Openlijk werden twee van Winston Churchill's „uitblin kende jonge mannen", Duncan Sandys en Alan Lennox-Boyd als Edens opvolgers genoemd. Minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd opende de debatten. Hij zei, dat er geen sprake was van „door gestoken kaart" bij de actie in 't Mid den-Oosten. Wel was het Sow jet-voor nemen: militaire actie op grote schaal doorkruist. Hy deed andermaal een beroep op de V.S. het Pact van Bagdad sterker te maken en suggereerde weer een toetreding' van Amerika tot dit bond genootschap. Labourwoordvoerder Bevan oefende ernstige kritiek op de regering uit. In Parijs is gisteren door het ministerie van financiën bekendgemaakt, dat de financiële consequenties van de crisis en de actie in het Midden-Oosten voor Frankrijk minder ernstig zijn geweest dan voor Engeland. Franse socialis ten hebben gisteren de regering gekri tiseerd. De landing in Egypte werd 'n „rampzalige operatie" genoemd. 777 en 999: ruim 6 miljoen. De stand van giro 999 van het Na tionale Comité Hulpverlening Hon gaarse volk te Amsterdam, is gisteren gestegen tot 2.794.786,99; de stand van giro 777 van het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag tot 3.209.416,24. Kadar heeft een broer in de Verenigde Staten. Mike Kadar, de broer van de Hon gaarse premier Janos Kadar, heeft gezegd dat hij al tien jaar lang niets uit Hongarije gehoord heeft. Mike Kadar zei dat hij niets van de positie van zijn broer begrijpt. Deze Amerikaanse broer van Kadar woont al 28 jaar als boer in de Ver enigde Staten, waar het hem heel goed gaat. Volgens hem staat zijn broer onder druk en bedrijft Janos zijn daden tegen het Hongaarse volk onder dwang. De ambassadeurs van de landen van het Pact van Bagdad, Irak, Tur kije, Perzië en Pakistan, hebben giste ren geconfereerd met de Amerikaanse minister Dulles. Na afloop deelde één van hen mee, dat, hoewel de spanning verminderd is, men de toestand nog steeds als ernstig beschouwt. Zeelie den verklaarden gisteren grote mili taire activiteiten te hebben waarge nomen in de Russische Zwarte Zee havens. In Syrië zijn op korte termijn onderhandelingen aangekondigd over het herstellen van de door Iraakse soldaten opgeblazen olieleidingen. Wegens verraad: arrestatie van 140 Zuidafrikanen. De Zuidafrikaanse regering heeft gistermorgen vroeg 140 personen zo wel blanken als kleurlingen laten ar resteren onder beschuldiging van hoogverraad. De Zuidafrikaanse hoge commissa ris in Londen deelde mede dat het hier ten dele om communisten ging. De ar restaties werden overal in Zuid Afri ka gedaan. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Onder de gearresteerden bevinden zich het parlementslid uit Kaapstad L. B. Leeuwarden en een methodis tisch predikant. Onrust in Bulgarije. Dagelijks komen in Belgrado be richten binnen over onrust in Bulga rije. Volgens de laatste zouden meer dan 200 legerofficieren wegens poli tieke onbetrouwbaarheid ontslagen zijn. Twee generaals zouden gedegra deerd en van hun commando onthe ven zijn. De Bulgaarse regering zou de ge vangen gezette politicus van de boe renpartij Dimitar Gicaw een functie in de regering hebben aangeboden, maar deze zou geweigerd hebben. Verder werd melding gemaakt van demonstraties en ondergrondse acti viteit. De Hongaarse regering heeft officieel doen weten, dat zy de secretaris generaal van de Verenigde Naties niet zal toestaan op 16 december Honga rije te bezoeken. Ais reden werd opgegeven, dat de datum de Hongaarse „regeerders" „niet schikt". Hy zou welkom zijn op een „nader overeen te komen datum". Hammarskjöld had juist dinsdag met de Hongaarse verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, Horvath, overeenstemming bereikt over een bezoek aan Hongarije. Opnieuw demonstraties door rouwendè vrouwen. Hij had' de algemene vergadering meegedeeld op 16 december naar Boe dapest te zullen gaan. Hij had voor- festeld, dat zyn ondersecretaris De eynes dezer dagen al naar Boeda pest zou reizen. Duizenden rouwende vrouwen zyn gisteren in Boedapest opnieuw demonstraties begonnen tegen de Russische tirannen en hun vazal len. Russische tanks, die recht op dé groepen vrouwen inreden, sol daten, met karabijn in de aanslag en pantserwagens beteugelden de hartstochtelijke uitingen van rouw en haat. Er werd zelfs met mitrailleurs geschoten op de vrou wen. Tientallen werden gearres teerd en weggevoerd. Een 25-tal vrouwen, bedreigd door Russische tanks kreeg asiel in de Britse ambassade. Men riep om Nagy en eiste het heengaan van Kadar en de zijnen. De Britse en Amerikaanse gezant werden toegejuicht. De India se charge d'affaires zag het hele schouwspel aan. De vrouwen riepen hem toe: „Nu kunt U zien, wat ze echt met ons doen. Als U niets doet hebt U de Russen straks ook in In dia". Berichten uit Oostenrijk spre- Ruim tweeduizend bewoners van dor. pen in het dal van de Italiaanse ri vier de Po zijn dakloos geworden door overstromingen, veroorzaakt door het buiten de oevers treden van deze rivier. Een beeld van de over stroomde hoofdstraat in het getrof fen dorpe Pila. ken van een oplaaien van de vijande lijkheden in Hongarije. De algemene vergadering van de V.N. heeft met 54 tegen 10 stemmen, bij 14 onthoudingen (Sowjet-blok en AÏro-Aziatische landen tegen en blan co) een resolutie aangenomen, waar in Hongarije verzocht wordt vóór 7 december gehoor te geven aan de vo rige resoluties. Men besloot ook tot het reeds zenden van waarnemers naar de omringende staten. Aange zien die waarnemers in communisti sche landen wel niet toegelaten zul len worden, gaat het hier waarschijn lijk uitsluitend om Oostenrijk. Metgejuich begroetten deze in fl de Suezkanaalzone gelegerde Britse militairen het besluit ZZ p van de Engelse regering om de n troepen uit Egypte terug te trekken. De hoop is gewettigd, p dat alle Franse en Britse mi- p s litaïren, die zich thans in Egypte bevinden, met Kerst- p mis weer thuis zyn. p Opnieuw onderzoek tegen Roeslan Abdoelgani. De Indonesische minister van justi tie, Moeljatno, heeft woensdag ver klaard. dat wederom een onderzoek moet worden ingesteld, indien nieuw bewijsmateriaal wordt aangevoerd voor de beschuldiging tegen minister Roeslan Abdoelgani, dat hij betrok ken zou zijn geweest bij een corrup tiezaak. Een speciale commissie uit de mi nisterraad heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken enige tijd geleden niet schuldig bevonden aan corruptie. Beschuldigingen leid den destijds bijna tot zijn arrestatie door legerofficieren. Enige dagen geleden echter heeft de Indonesische journalist Mochtar Loe- b:s, hoofdredacteur van het onafhan kelijke blad ..Indonesia Raya", foto- copieën getoond van politierapporten en andere documenten die naar hij verklaarde de beschuldigingen in zijn krant steunden, dat hooggeplaatste re geringsambtenaren, onder wie Roes lan Abdoelgani. betrokken zijn ge weest in corruptiezaken. Loebis staat terecht op beschuldiging van smaad. Illllllllllllllllllllllllllll Eden had instorting. De Engelse eerste minister sir An thony Eden heeft, naar eerst thans bekendgemaakt wordt, zondag een instorting gehad. Hij is intussen vol gens zyn dokter „geheel hersteld". Van welke aard de „plotselinge ziekte" is geweest, die Eden zondag overvallen heeft, werd niet bekendge maakt. Messina's in hoger beroep. Het Belgische hof van beroep te Brussel heeft woensdag Engenio Mes sina tot zes jaar en vijf maanden ge vangenisstraf veroordeeld zeven maanden minder dan het vonnis, dat een rechtbank te Doornik in juli over hem had uitgesproken. Zijn broer Car- mellio werd tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld, hetgeen veertien t maanden meer is dan het oorspronke- qpke vonnis. De tenlasteleggingen vermeldden: overhalen tot ontucht, illegaal wapen bezit en grensoverschrijding met een vals paspoort. Carmellio, die reeds in vryheid was gesteld, zal zo spoedig mogelijk in hechtenis worden geno men. Proces-De Braai opgeschort. Het proces tegen de Nederlander H. de Braai, die wordt beschuldigd van ondergrondse activiteiten, is wegens ziekte van de voorzitter van het land- gerecht in Madjalengka (West-Java) voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Braai is drie jaar geleden gear resteerd. Het proces tegen hem is de vorige maand begonnen. In Djakarta is bekendgemaakt, dat de rechter, Raden Dwirdjonó Sastro- dirdjo. aan astma lijdt. PER SCHIETSTOEL UIT GAAF TOESTEL Na waarschuwing: „Je kist staat in brand!" „Henk, je kist staat in brand", hoorde vlieger Henk van Domme len, tweede luitenant-vlieger, dins dagmiddag in zijn koptelefoon, toen hij om vijf minuten voor twee op de vliegbasis Eindhoven in zijn F 84 F „Thunderstreak" naar de startbaan taxiede. De waarschu wing kwam van de vlieger, die ach ter Henk taxiede en die een begin van brand constateerde in het toe stel voor hem. Henk sprong uit zijn toestel en het brandje werd geblust. Terzelfder tijd bevond zich ook een tweetal Thunderstreaks in de lucht in de buurt van Eindhoven. Een van de vliegers was de reserve-tweede luite nant-vlieger Henk Vendrig. Ook hij hoorde in zijn koptelefoon: „Henk. je kist staat in brand". Hij trok de con clusie, dat de waarschuwing voor hem bestemd was, en afkomstig van de tweede man van zijn formatie. Hij IJlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll In de schoen. De inspectie Amersfoort der belastingen had dit jaar de restitutie van belastinggelden zo kunnen regelen, dat de ge- lukkigen op Sinterklaasavond zouden weten, wat zij terugont- M vingen. iiniinniiiiiiiiiiiiimniiniiiiiiiiiininnii LEDENVERGADERING IN MIDDELBURG Financiële positie krachtig versterkt Uit het jaarverslag van de coöperatieve landbouwvereniging „Eiland Walcheren", dat tijdens de woensdagmiddag gehouden algemene ledenver gadering in de „Eendracht" te Middelburg aan de orde kwam, bleek, dat de coöperatie een gunstig seizoen 1955-1956 heeft gehad. Reeds in het over zicht ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum wezen wij er enige tijd ge leden op, dat de ontwikkeling der vereniging ondanks de bewogen gebeur tenissen, o.m. tijdens de Tweede Wereldoorlog, voorspoedig is geweest. De omzetten in het afgelopen seizoen zijn over het algemeen goed ge weest ;,in sommige afdelingen waren ze hoger, in andere weer iets lager. De financiële uitkomsten waren boven verwachting goed. Dit heeft boven dien de mogelijkheid gegeven om versterkt af te schrijven waardoor de fi nanciële positie van de zaak krachtig versterkt kon worden. In de afdeling aankoop is de om zet van het voer gestegen met ruim 60 ton of lo procent. Ook in het zaai goed lag de omzet in kilo's hoger, maar lager in geld door de lagere prij zen der zaaipeulvruchten. De omzet van het pootgoed was iets lager. Die van de meststoffen was eveneens la ger, in de eerste plaats, doordat de schuimaarde- en gipsomzet aanmer kelijk is teruggelopen. De totale fos- faatomzet was echter goed. Ook de omzet van de vaste brand stoffen was lager, daar de bevoor rading van inlandse brandstoffen steeds moeilijker wordt. De omzet van de vloeibare brandstoffen was weer hoger, terwijl het tegendeel kan opgemerkt worden van de be strijdingsmiddelen. Werktuigenpark De omzet van de landbouwwerktui gen, zowel in stuks als in geld, was 1 weer gestegen met 10 pet. Deze afde- '.liig kan echter nog belangrijk groter warden, gezien het belangrijke werk- I tuigenpark, dat hier bij de land- en tuinbouw aanwezig is en gezien het feit, dat ze gerugsteund wordt door een eerste klas geoutilleerde werk plaats. De werkplaats was dit seizoen druk met orders bezet, hetgeen ook gezegd kan worden van de mobiele „Coles"- kraan. Het transportmateriaal werd gedeeltelijk vernieuwd, terwijl de graandrogerij niet zo veel werk had als vorig jaar, dank zij de gunstige weersomstandigheden. Uit het overzicht van de afzet bleek, dat 1955 een goed oogstjaar was. De coöperatie heeft weer een groot aan deel gehad bij Je afzet der produkten, al zijn er artikelsgewïjze verschillen. Van de oogst 1955 is een groot gedeel te van de gerst tot bouwgerst klaar gemaakt. De haver as in de eerste helft van het seizoen lager in prijs. De markt der peulvruchten was aan het begin redelijk. Voor hooi, stroo en ruwvoe- ders was de omzet circa 28 ton hoger in kilo's, het prijspijl lag echter aan de lage kant. In de omzet van de con sumptieaardappelen, die dit jaar ge schiedenis hebben gemaakt met de ex portstop, was uiteraard enige terug gang te zien. De omzet van zaaigra nen en -peulvruchten was hoog. De balans per 31 juni sloot met een bedrag van f 2.067.231,91, waarbij 'n voordelig saldo te zien was van f 3430.02. De exploitatie-rekening over 1955-19o6 sloot met een bedrag van f 458.594,91. Het ledental per 30 juni bedroeg 901. Suez-kanaalkwestie Wat de internationale toestand be treft, zal de coöperatie hiervan vooral wat de Suezkanaal-kwestie aangaat, de gevolgen ondervinden, aldus de directeur der coöperatie, de heer H. J. Ikkink, die hierop een korte toelichting gaf. Doch de grotere vaarroutes zullen dc vrachtprijzen stijgen, hetgeen vooral op de grondstoffen in de veevoerafdeling vnn invloed zal zijn. Ook de prijzen van andere import- produkten zullen stijgen, bijvoor beeld olie en dit brengt weer met zich mee, dat de produktiekosten van de binnenlandse produkten weer hoger worden. Op de peulvruchten zal dit echter niet zo n geweldige invloed hebben. Voorts wees de heer Ikkink nog op het aantrekken van een kip- penselecteur, waarmee gunstige re sultaten behaald zijn. De zaaigeschie- denis ligt in verband met het"slechte weer niet zo bijster gunstig, en voor al aan de klavers moet men aandacht schenken. Tijdens deze vergadering heeft drs. J. Dijkgraaf, secretaris van het Land bouw Coöperatief Centrum, enkele be langrijke punten behandeld betref fende „De snelle ontwikkeling van de landbouwcoöperatie in Zeeland na de j (Vervolg op pag. 7) i nam geen risico en sprong ogenblik kelijk per schietstoel uit zijn toestel zijn volkomen gave toestel De luchtmachtvoorlichtings dienst deelt over deze zaak nog mee, dat men zich bij de radio communicatie in de militaire luchtvaart bedient van het Engels; bovendien heeft elk vliegtuig een roepnaam. Men neemt nu maar aan, dat de vliegenier die het ge vaar voor zijn vriend zag. door de ze gewaarwording van acuut ge vaar en door de menselijke drang tot waarschuwen, alsmede in een opwelling om onmiddellijk te wil len handelen, op zijn moedertaal is overgegaan, inplaats van de offi ciële procedure te volgen. Zwitsers paraat De Zwitserse minister voor militai re aangelegenheden, Paul Chaudet, heeft woensdag verklaard, dat als voorzorgsmaatregel alle Zwitserse Kr en storten in gereedheid zijn ge bracht en voorzien van minutie. Ook zijn maatregelen genomen om de ge hele winter de passen van de St. Gott- S»ard, Oberalp, Furka en Simplon open te houden om de verbindingen te ver zekeren. De minister deelde dit in de nationale raad mede, toen hij een toelichting gaf op de besteding van aanvullende de fensiekredieten tot een bedrag van 140 miljoen gulden, waarom de rege ring met het oog op de internationale toestand wil vragen. De nationale raad de Zwitserse Tweede Kamer heeft eenstemmig maatregelen goedgekeurd die de rege ring machtigen manschappen van het leger op te roepen voor buitengewone dienst. Minister Chaudet heeft voorts nog medegedeeld, dat 220 nieuwe an ti-tankkanonnen met een kaliber van negen centimeter zijn besteld en dat er nieuwe automatische geweren aan geschaft zullen worden. Ook worden stappen genomen om meer tanks en vliegtuigen te bestel len. De dood op de weg. De 43-jarige E. J. de Neef, te Rot terdam, is woensdagmiddag, toen hij met zijn fiets op het Oostplein reed, door een auto overreden en vrijwel op slag gedood.- In Oldebroek is de 65-jarige J. van Olst op de Zuiderzeestraatweg bij het per rijwiel oversteken van de weg door een passerei.de personenauto ge grepen en op slag gedood. Te Nijkerk is de 20-jarige militair A. K. uit Ermelo met zijn motor tegen een stilstaande onverlichte wagen van een scharenslijper gebotst en overle den. Auto gleed van crick af Dinsdagavond is de 43-jarige be drijfsleider H. J. G. P. uit 's-Graven- hage overleden, doordat zyn auto. die hij van achter had opgecrickt van de crick afgleed en op hem terecht kwam. P. lag onder de wagen om eni ge reparaties uit te voeren. Zijn borst kas werd door het gewicht van de auto ingedrukt. De politie van "s-Gravenhage deed deze ontdekking woensdagmorgen omstreeks vier uur. toen zij werd ge waarschuwd door de echtgenote van het slachtoffer, die ongerust werd daar hij nog niet thuis was gekomen. P. was 's avonds naar een machinefa briek aan de Fruitweg gegaan om daar zijn auto te repareren. DE VERWACHT... OPKLARINGEN Opklaringen en overwegend droog weer. Krachtige of matige westelijke wind. Iets minder zacht. ZON EN MAAN 7 december Zon op 8.33 onder 16.29 Maan op 11.34 onder 21.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1