Australiër Murray Rose was snel genoeg voor het Olympische goud PROF. P. J. OUD: POLITICUS VAN GROTE ALLURE ERGSTE ONDERWIJZERSNOOD IS VOLGEND JAAR GELEDEN WOENSDAG o DECEMBER i956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 WON ZWEMMER DANK ZIJ ZEEWIER? Amerikaanse meisjes wonnen bij schoonspringen goud en zilver De in Engeland geboren, 17-jarige Australiër Murray Rose, die vegetariër is en onder andere maaltijden bereid met zeewier ver orbert, is dinsdag Olympisch kampioen geworden op de 400 meter vrije slag heren. Hij deed dat in de voortreffelijke tjjd van 4 min. 27.3 sec., waarmee hjj het oude Olympische record, dat sedert 1952 (Hel sinki) op naam stond van de Fransman Boiteux met 4 min. 30,7 sec. verbeterde. De Japanner Yamanaka, die het zilver veroverde, bleef met èen tijd van 4.30,4 ook beneden het oude Olympische record. De Amerikaan Breen finishte in 4 ml n. 32,5 sec. en legde daardoor be slag op de bronzen medaille. Na de start namen de Japanner Yamanaka, de Australiër Rose en de Amerikaan Breen de leiding. Tot het eerste keerpunt lagen zij vlak bij elkaar met 1% lengte voorsprong op de andere vijf concurrenten. Breen was de eerste die het tweede keer punt nam met enkele centimeters verschil op de Duitser Hans Zierold, die op de tweede 50 meter enorm was kómen opzetten en zich bij de kopgroep had gevoegd. Na 150 meter had de Japanner Yamanaka de lei ding overgenomen met Rose en Breen op de hielen. De Duitser Zie rold lag toen in vierde positie. Na 200 meter lagen Yamanaka en Rose ge lijk. De chronometers wezen toen 2 min. 11 Sec. aan. Beide zwemmers hadden op dat ogenblik een kwart lengte voorsprong op Breen. Na 300 meter was de positie weinig veranderd. Rose begon ziohzich daarna langzaam los te maken van de Japanner, die ver woed vocht om gelijk té blijven met de Australiër. Maar Rose vergrootte zjjn voorsprong tot een kwart lengte. Breen was toen al één lengte achter Yamanaka. Het veld achter deze drie leiders lag al Volkomen uit elkaar. De Duitser Zierold was voorbijgestreefd door de Australiër O' Halloran en Winram, terwijl Nonoshita (Japan) als zevende volgde, als laatste ging de Italiaan Romani door het water. Op de laatste 10Ö meter liep Rose nog iets verder uit op Yamanaka en vlak voor het einde begon de Austra liër zo verschrikkelijk te spurten, dat de lengte voorsprong op de Japanner zienderogen gróter werd. Met iy2 lengte voor de Japanner tikte Rose aan. Breen volgde als derde op 4 lengten achter de zilveren, medaillewinnaar, Yamanaka. Zie rold had in de sprint de Australiër Winram nog kunnen voorbijschieten, zodat hij zich als vijfde achter O' Halloran klasseerde. Amerikaanse gratie Op het nummer schoonspringen zegevierde de Amerikaanse gratie! Zowel de gouden als de zilveren me daille kwam bij de Verenigde Staten terecht en oolc de vierde plaats werd Programma Olympische Spelen voor vandaag. J Op het programma van woens- dag vandaag staan de vol- gende fkiales: gymnastiek (da- mes), schieten (geweer klein kaliber liggend), silhouetschie- ten, zeilen (drakenklasse, 5.5 vierkante meter klasse), shar- pie klasse, starklasse, finmjol- lenklasse), zwemmen (100 me- ter rugslag dames, 100 meter n vlinderslag dames). Voorts vinden plaats de series 1500 meter vrije slag heren, series 400 meter vrije slag dames, halve finales 200 metei' schoolslag heren, halve finales 100 meter rugslag heren, waterpolowedstrijden, toren- springen heren, gymnastiek da mes, schermen individueel sa- beltoernooi, en een wedstrijd RuslandBulgarije, geldend als halve eindstrijd van het voet baltoernooi. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll^j Australiërs moeten 1 sportief zijn i= Tijdens de Olympische scherm- H wedstrijd tussen de sabelploe- H gen van Rusland en van Hon- garije hebben de officials een beroep gedaan op de toèschou- wers zich wat sportiever te ge- li dragen. Zij hadden elke touche van de Hongaren met daverend H gejuich begroet, maar een ijzig zwijgen bewaard als de Russen scoorden. H Op een gegeven moment klonk H het door de luidsprekers! „Het publiek wordt aangemaand te H beseffen, dat sportiviteit dé na- tionale slagboom overschrijdt, H en onpartijdiger tè zijn bij liet applaudisseren". Daarna werden de Russen wat g meer toegejuicht, maar het was toch geen vergelijk bij de ova- si tie die de Hongaren kregen toen ze hadden gèwohhen. Na de partij hièvèn beide ploegen M een hoera'tje aan, de schermers H schudden elkaar de hand en verlieten toen samen de zaal. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllDlini! ingenomen door een Amerikaanse. Pat Maccormïck werd Olympisch kampioene met in totaal 142,36 punt. Het zilver was voor Jeanne Stunyo (125,89 pilt) en het brons was voor de Canadese Irene MaoDonald (121,40 pnt). De verdere uitslag luidt: 4. Barbara Gilders (VS) 120.76 pnt. 5. Valentina Tchoumitcheva (Rusl.) 118.50 pnt. 6. Phyllis Long (GB) 107,61 pnt. 7. Nicole Darrigrand (Fr.) 106,32 pnt; Olympisch record Op de 100 meter rug-slag heren maakte de 18-jarige Fransman Ro bert Christophe, die in de eerste se rie startte een Voortreffelijke indruk. Hij lag vrijwel de gehele race voor en versloeg tenslotte dé favoriete Australiër Hayres. Mét 0,2 seconde verschil tikte de Fransman als eer ste aan in de niéuwe Olympische re cordtijd van 1 ihin. 4,2 sec. Het oude Olympische record stond sedert 1952 (Helsinki) op naam van de Japanner Yoshi Oyakawa met 1 min. 5,4 sec. De jeugdige Fransman heeft dit recórd echter slechts korte tjjd behouden, want in de vierde serie werd het hem ontnomen door de Australische „reus" John Monck- ton (1,94 meter), die een tjjd van 1 min. 8,4 sec. noteerde. Vermeldenswaard is ook nog, dat de wereld- en Europees recordhouder de Fransman Gilbert Bozon, in de tweede serie verslagen werd door de Brit Sykes en de Japanner Tomita. Voor Rusland Bij het schieten werden tWee gou den medailles door Rusland ver overd. Bogdanov werd Olympisch kampioen op het nummer schieten geweer klein kaliber voor Horinek (Tsj. SI. zilver) en Simdberg (Zweden brons). De Rus Romanenko veroverde op het nummer schieten lopend hert de gouden plak voor Skoldberg (Zwe den zilver) en Sevriouguine (Rus land brons) Bij het schermen kwam de gouden medaille van het sabeltoernooi voor equipes terecht bij de Hongaren, die onmiskenbaar de Bterksten waren in dit toernooi. In de eindstrjjrt zei vierde het Hongaarse team over 1 len. Zuid-Slaven wonnen Zuid-Slavië, winnaar van de zilve ren medaille van liet voetbaltoernooi bij de spelen te Helsinki in 1952, heeft zich ook te Melbourne in de fi nale geplaatst door een 41 over winning op India. Het zal daar de Winnaar ontmoeten van de andere halve eindstrijd tussen Rusland en Bulgarije, die vandaag gespeeld wordt. Het heeft lang geduurd voordat de Zuidslaviërs zich tegen India teil volle konden doen gelden. Onzuiver schieten en te ver doorgevoerd sa menspel van hun voorwaartsen had den tot gevolg, dat India in de eerste helft de scöre blank kon houden, tot Verrassing Van de 10.ÖÖÖ toeschou wers. En India zorgde 7 minuten na de hervatting voor een nog grotere verrassing door de leiding te nemen, dank zij briljant solospel van de mid- voor D Souza die een meesterljjke drubbel besloot met een onhoudbaar schot. De Zuidslavische repliek liet zich echter niet wachten en reeds in de volgende minuut scoorde midvoor Papec de geljjkmaker met een kop bal. Daarna speelden de de Zuidsla viërs vol zelfvertrouwen verder, en nadat de linksbinnen Veselinovic enige malen dicht bjj een doelpunt was geweest schoot hij raak in de 18e minuut. Twee minuten later maakte Papec er 31 van. Hierna verflauwde de tegenstand van India. De verdediging werd onze ker, en tot overmaat van ramp Bchoot de spil Salaam, benard door de Zuidslavische voorhoede, in een nerveuze poging om weg te werken de bal langs zijn keeper in het eigen doel. De Zuidslavische aanval heeft in vorige wedstrijden wel eens veel be ter gespeeld. De verdediging van In dia was in de eerste helft zeer be trouwbaar, met doelman Narayan als uitblinker. Beide landen hadden elkaar ook te Helsinki ontmoet. Toen won Zuid- slavië in een wedstrijd van de voor ronden met 100. Nu dus met 41. Hockey Voor het klassiflcatie- (hockey) toer nooi werden de volgende wedstrijden fespeeld: MalakkaVer. Staten —0, KenyaAfghanistan 90, Bel giëSingapore 50, AustraliëNw. Zeeland 10. Verrassingen Na hun sensationele zege in de kwartfinales 2000 tandem zijn de Britse wielrenners Br oth er ton- Thompson in dé halve eindstrijden uitgeschakeld door het Tsjechische 4uo Foucek-Machek. De Britten leid den vrijwel tijdens de hele race én tóén hun tegenstanders de eindspurt inzetten, vochten ze furieus terug. Toch eindigde dit slotduel in een Tsjechische zege, met een kwartwiel voorsprong. De Britten zullen nu, voor de bronzen medaille, uitkomen tegen de Italianen, op donderdag. Want Ogna en Pinarello en dit was andermaal een grote verrassing, werden in de andere halve fi nale uitgeschakeld door de Au straliërs Browne eu Marchant. De Italiaanse cracks gebruikten, conform de regelen der kunst, hun tegenstanders als gangmakers, maar toen zij, eveneens volgens het boek je, het slotoffensief inzetten, waren zij niet in staat de stugge tegen stand der Australiërs te breken en moesten zij genoegen nemen met de tweede plaats. De finale gaat dus tussen Tsjecho-Slowakije en Austra lië, en wordt eveneens donderdag ge reden. Goud voor Italië De Italiaanse wielerploeg heeft 't Olympische kampioenschap 4000 me ter ploegachtervolging gewonnen. Frankrijk won de zilveren medaille en het brons was voor Engeland. De Italiaanse ploeg bestond uit Faggin, Domenicali en Gandino. Voor de eindstrijd van de 1000 me ter sprint hebben zich geplaatst de Italiaan Pesenti en de Fransman Rousseau. Medaille-verdeling. Dinsdagavond iag de lijst van de medaille-verdeling met In begrip van de Olymplnche rui- terWedatrijden te Stockholm er als volgt uit: Ver. Staten Rusland Australië Italië Zweden Duitsland Gr.-Brittannië Roemenië Hongarije Frankrijk Japan Iran Turkije Polen Finland Ierlaml Canada Tsj.-Slowakije Bulgarije Noorwegen Brazilië Nw.-Zeel and Chili Denemarken Argentinië Korea IJsland Zuid-Slavië België Oostenrijk Zuid-Afrika Mexico Zwitserland Uruguay Griekenland Bij Rijkspostspaarbank werd 19,5 miljoen ontspaard Bij de Rijkspostspaarbank werd In november 1956 ingelegd 42,9 mil joen en terugbetaald 62,4 miljoen, hetgeen eèn Bpaarverschil opleverde van 19.5 miljoen (vorige maand +3,9 miljoen en in november vo rig jaar +21,8 miljoen). In 1956 is tot dusver by de R.P.S. gespaard 173,3 miljoen tegen 133,5 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1955. Het saldo-tegoed per ultimo no vember 1956 bedraagt 1870 miljoen (vorige maand 1890 miljoen eü ul- to november vorig jaar i636 mil joen). De spanningen in de wereldsituatie zijn blijkbaar niet zonder invloed ge bleven op de spaarcyfers in de afge lopen maand. Stevenson dingt niet meer naar presidentskandidatuur. Adlai Stevenson, die twee maal als democratisch kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap is vér slagen, heeft dinsdagavond aangekon digd, dat hg niet opnieuw naar het presidentschap zal dingen. Hij zei zijn advocatenpraktijk in Chicago weer op te zullen nemen. LIBERALE LEIDER 70 JAAR Reeds in 1917 intrede in Tweede Kamer. Prof. Oud Is een opvallende markan te pernooniykhcld. HU is dat nog altyd ook nu hy vandaag zeventig jaar wordt en du» de leeftijd der sterken bereikt. HU staat nog altijd midden In het volle leven; hij Is een man van ge zag en van uitzonderlijke bekwaam heid. Hij heeft altijd een verbijsteren de vitaliteit en een ongekende werk kracht aan de dag gelegd. Hij is actief en vol elan en wyot zich, ook na een recente blindedarmoperatie, die hem niet gedeerd schynt te hebben, ener giek aan zyn vele werkzaamheden. Hoe veelzijdig prof. Oud, die thans vooral bekendheid in den lande geniet als voorzitter van de Volkepartg voor Vryheid en Democratie en ais leider van de fractie van deze party in dc Tweede Kamer, wel is, demonstreert het boek, dat in 1951 over hem is Uit gegeven. Daar in is Oud beschreven o. a. ais volksvertegenwoordiger, als vrgrfnnig-democraat, als minister van financiën, als burgemeester, als parle mentair historieschrijver, als weten- schappelgk beoefenaar van het staats recht, als party voorzitter, als strijder voor de gemeenteiyke zelfstandigheid en als vrijzinnig protestant. Prof. Oud is een voortreffelijk spreker: ln de Tweede Kamer, waar hg een fijn gevoel toont voor politieke situaties en gemakkelijk uit zgn herinnering put om parle mentaire voorvallen uit het verle den als vergeiykings-materiaal aan te dragen, waar hij een punctueel verdediger van de regelen van het Nederlandse staatsrecht is en een grote belangstelling toont voor do vele onderwerpen, die er behandeld worden. Ook in politieke vergade ringen buiten het parlement, waar hg virtuoos de verschillende instru menten van de overtreding be- Korps mariniers 291 jaar. Op maandag 10 december zal het 291 jaar geleden zijn, dat het korps mariniers werd opgericht. Hierdoor is dit korps het oudste onder de Neder landse strijdkrachten, terwijl het na het Engelse ook het oudste ma rinierskorps ter wereld is. Aangezien deze verjaardag geen lustrumviering inhoudt, 2ullen de her denkingen een strikt intern karakter dragen. Zo zal er traditioneel op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam een herdenking van de gevallenen worden gehouden. Bij alle afdelingen in Nederland, op Nieuw-Guinea en in de Antillen staan interne plechtig heden en eenvoudige festiviteiten op het programma. De oud-mariniers, verzameld in de vereniging „Contact oud-mariniers", zullen de korpsverjaardag herdenken door plaatselijke bijeenkomsten. MINISTER CALS TOT KAMER Wetsontwerp verlaging Ieerlingenschaal op komst Minister Cals heeft zijn vierde onderwijsnota aan de Tweede Ka mer doen toekomen. Hij zegt daar in, dat de verwachting, dat in 1967/1969 de verlaging van de Ieer lingenschaal volledig gerealiseerd kan zijn, onverkort kan worden ge handhaafd. H(j verwacht tegen 1 januari 1966 een korps van ruim 66.000 onderwijzers. In 1957/58 neemt men aan, dat het grootste effect van de naoorlogse ge boortegolf bij het (V.)G.L.O. tege moet gezien kan worden. Het aantal leerlingen dan wordt geraamd op 1.511.300. Dit aantal zal vervolgens dalen tot ongeveer 1.444.400 en daarna vrijwel constant blijven tot 1970. Het aantal leerlingen van het b.l. o. bedraagt per 1 januari 1957 44.300. De ramingen zijn 1961: 49.400, 1970: 52.000. Het U.L.O. heeft nu 182.900 leerlingen. 196$ zal voor dit onderwijs het topjaar zijn, geraamd zijn dan 268.800 leer lingen. De raming voor 1970 is 262.700 leerlingen. Minister Cals 2egt ln zijn nota, dat hij bij de ramingen' van de behoefte aan onderwijzers de klassedelers constant wil houden op het huidige peil: (v.) g.l.o. 35,3, blo 14,4, ud.o. 27,6. Bij de hantering van deze klassedelers blijkt, dat op 1 januari 1957 52.550 on derwijzers totaal nodig zijn, in 1961 bedraagt dit aantal 54.450 en in 1970 54.000. De behoefte aan nieuwe onder wijzers wordt in '57 geschat op 4300, in 1962 3350 en in 1970 3850. Behoefte en aanbod van onderwij zers zullen in 1957 gelijk zijn. Voor 1958 wordt een overschot van 300 ge raamd, in 1959 echter zal het aanbod 300 lager zijn dan de behoefte. De po tentiële overschotten stijgen daarna snel 1960: 800, 1966: 9000 en 1970: 14550, De minister deelt mee, dat binnen kort een wetsontwerp bij de Staten Generaal, zal worden ingediend tot verlaging van de Ieerlingenschaal. PROF. P. J. OUD ..Leeftijd der sterken.. speelt en niet schroomt zo nodig ook dat van de demagogie te han teren. Al vroeg voelde prof. Oud zich tot de politiek, ook tot de praktische politiek in de vertegenwoordigende lichamen aangetrokken. Op 5 december 1888, op St.-Nicolaas dus, werd Pieter Jacobus Oud in Pur- merend geboren. In 1904 behaalde hy zijn diploma H.B.S. In 1907 werd hg kandidaat-notaris en in 1909 surnume rair der registratie en domeinen. Na dat hij in 1912 het staatsexamen voor toelating tot de universiteit had ge daan. ging hg aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam studeren, waar hg in 1917 op stellingen promo veerde tot doctor in de rechtsweten schap. Als surnumerair der registra tie en domeinen was de heer Oud van 1909 tot 1912 gedetacheerd aan het de partement van Financiën, daarna was hg ontvanger by dit dienstvak te Texel en Ommen. Tijdens zijn werk op Texel vaardig de Den Helder hem af naar de Tweede Kamer. Dat was in 1917. Van 28 juni 1917 tot 25 mei 1933 bleef hy lid. Toen werd hij minister van Financiën, eerst ln het tweede ministerie-Coiyn, ver volgens in het derde ministerie-Coiyn. Op 8 juni 1937 deed hg opnieuw zijn intrede in de Tweede Kamer. Hij bleef lid tot 7 november 1938. Op 15 okto ber 1938 werd hij namelijk burgemees ter van Rotterdam, totdat hij op 10 oktober J941 tijdens de Duitse bezet ting aftrad. Direct na de bevrijding en wel op 7 mei 1945 kwam hH op deze hoge post terug. Op 1 juni 1952 legde hg voor goed het burgemeestersambt neer. Inmiddels was de heer Ond, na melijk op 27 juli 1948, weer tot Ka merlid benoemd. Prof. Oud Is huiten- gewoon hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de Economi sche Hogeschool ln Rotterdam. De heer en mevrouw VAN OPDORP—ROUW geven kennis van de geboor te van hun zoon ALFRED CORNELIS. Baarland, 4 december 1056. Zondag 9 december hoopt onze geliefde va- der, groot- en over- grootvader A. DE LANGE zijn 80ste geboortedag te herdenken. jjc Dat hg nog vele jaren gespaard mag blijven is -ie ee wens van zyn kinde- ren, klein- en achter- 4: kleinkinderen. J Fam. DE LANGE. Receptie maandag 10 december van 3—5.30 uur in hotel „Walche- ren" te Koudekerke. FEUILLETON „puisje m f (flroew DOOR LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 42 „Neem me niet kwalgk, Alice. Ik had niet zo moeten uitvallen." „O, ik verdien het en had het zien aankomen. Wie ben ik pet' slot van rekening? Je hebt een heleboel voor mij gedaan, Hlldreth; doe nu nog iets meer en probeer niet al te slecht ove mg te denken. Je weet waar ik van daan kom, hoe mijn leven daar in St. Ninian was een huis vol kinderen, weinig geld, weinig te eten. Er waren soms tilden „Ja ik geloof dat ik het wel weet". „Och, ik vraag geen medelijden; dat heb ik nooit gedaan. Mgn enige bezit was mijn uiterlijk, mgn gezicht en mgn figuur waardoor de man nen naar me keken. Ik heb nooit ge leerd wat jg geleerd hebt, nooit ook maar enigszins de waarde van het geld begrepen. Ja, ik ben bang, dat ik die nog niet begrijp en nu is het te laat om te veranderen,..,.. Het kind was 't enige van grotere waar de in mgn leven, van zoveel waarde, dat ik er geen aanspraak op durfde maken." „Dat is in orde, Alice." „Ik geloof je" hernam Paul's moe der, die meteen opstond, in de spiegel keek en haar lange blonde lokken naar achteren box-stelde. Haar blik ontmoette die van Hildreth, terwyi ze voox-tging: „Die malle oude wereld toch! Je kunt er gek in tei echtkomen. Ziedaar nu ons tweeën, jij en de klei ne Alice Wiggins in een Canadese stad, ver van de plaats waar we alle bei nog niet zo heel lang geleden wa ren. Het leven is een wonderlijke his torie. Zelfs Shakespeare liet het niet geheel tot zijn recht komen. Nu, ik moet weg." Ze wendde zich glim lachend tot Hildreth, die eveneens was opgestaan. „Kom je vanavond ook de „Koning Lear" zien? Als je wilt, zou Sally Barstow ook op Paul kunnen passen, evenals op de ande re kinderen." „Neen. Ik zou het stuk heus graag zien. „Driekoningenavond" is me uit stekend bevallen, maar ik blgf by Paul. Wanneer vertrek je?" „We zouden morgenmiddag naar Montreal gaan, maar nu het zo stormt is er geen peil op te trekken. Ik weet niet, noe lang het 1° dit land blijft sneeuwen. Was jg van plan, morgen naar huis te gaan „O. ja. We zullen nog wat winke len, maar moeten voor Kerstmis thuis zijn." „Thuis voor Kerstmis", herhaalde Alice zachtjes. „Het klinkt zo pret tig, zo zeker en veilig." „Als het dat maar wès!" „Ik geloof, dat het zo zal wezen, maak je alsjeblieft geen zorgen. Als er wat verkeerd gaat, kun je op mij rekenen. Ik zit er goed bij; Buixny geeft nxe alles wat ik verlang. Als ik nu nog iets voor je doen kan Hildreth schudde het hoofd. „De Grangers zijn niet kleingeestig of krenterig, 't Is eigenlgk jammer, dat je het nooit geprobeerd liebt „Je weet heel goed, dat het nooit zou zijn gelukt. Ik was niet de goede vrouw voor Stevie en hij nu ja, hij was geen kerel! De fles en de rest hebben hem ten onder gebracht." „Dat wordt gezegd, maar jy had zijn leven misschien anders kunnen maken." „Neen, het zou er alleen maar er ger op zijn ?eworden. O, ik maak mezelf niet veel verwijten over zijn ondergang, noch over die van Jon Wren. Laat je nooit door een man wijsmaken, dat een vrouw hem zoveel verdriet heeft heeft gedaan! Dat is slechts een verontschuldiging voor zgn eigen zwakheid, een uitvlucht voor zijn eigen tekortkomingen. Maar nu ga ik eens. Ik zal Paul met Sally hierheen sturen. Dank je voor je ge sprek, dank voor alles Hildreth. Ik zie je morgen nog wel." Ze verdween met lichte soepele tred. Ja, dacht Hildreth, dat moest je haar ter ere na geven; ze had de haar geschonken gaven zo veel als mogeiyk uitgebuit. Reeds in Alice's prille jeugd was het leven wreed voor haar ge weest, maar ze had zich met de enige haar bekende wapens tegen het lot verzet. VEERTIENDE HOOFDSTUK Paul kwam blozend en vrolijk, vol verhalen over zgn nieuwe speelmak kertjes bg Hildreth terug. „Ze hebben nooit een Indiaan gezien, nooit een beer, nooit een eland, nooit een politie man te paard", blufte hg. „We hebben erg veel pret gehad, Maman. Ik heb hun alles verteld over Woolastook, over mijn honden, over de beer en Pe ter Wanjohn, over onze tuin;" Zo babbelde hg door tot etenstijd. Ze waren allebei nogal moe en dus het Hildreth de maaltijd boven brengen. Ze kx-egen heldere soep, gebraden niertjes en lever, een menu, dat bij Paul zeer in de smaak viel. Hij vond het gewichtig, dat de spgzen werden opgediend door een glimlachende kel ner, die de zilveren deksels van de schalen lichtte met het trotse air van een tovenaar alsof hij zeggen wilde: „Aanschouw de wonderen die ik ver richt. Heb je ooit iets dergelgks ge zien, ooit zulke verrukkeiyke niexljes, zulke prachtige lever geproefd?" En toen de man vroeg: „Is alles naai- uw zin, mevrouw? En naar de uwe meneer?" zei Paul grinnikend: „Verdraaid lekker, vriend/' De kelner grinnikte op zijn beurt, terwijl Hildreth haar lachen niet kon houden. Ze informeerde nog of de storm wat bedaarde en kreeg ten ant woord: „Absoluut niet, mevrouw. Sinds kort na twaalven is er geen bus of trein de stad binnengekomen of van hier vertrokken. Het weerbe- richt zegt, dat we morgen waarschgn- lijk opklaringen krijgen, maar ik denk vaak, dat die lui zelf maar een nieuwe almanak moesten aanschaffen." „Zouden we nog voor Kerstmis thuis komen, Maman?" vroeg Paul, toen de kelner zich verwgderd had. „Zou het niet leuk zijn, hier ingesneeuwd te ra ken, U en ik, met een eigen kleine kerstboom? Het plein staat er hier vol van; dat zag xk toen we naar de schouwburg gingen." „Ja, het zou heel leuk zgn, Paul." En toen ze naar zijn vroiyk opgewek te gezicht keek, met de schitterende blauwe ogen onder een soort krans van mooi krullend haar, dacht ze: „Overal waar Jij bent, zal het leuk zal het prettig voor mij zijn, Paul Bunyan; jg brengt overal geluk met je jongensachtige onschuld, je ver trouwen en openhartigheid." „En we zouden er Davie, Eiluned en Jean bij kunnen vragen. Ze zeiden, dat ze nooit een echte kerstboom voor zichzelf hadden gehad. En dan hun kinderjuffrouw, die Sally genoemd wordt, ook..." „En mevrouw Strawn?" Hildreth besefte, dat ze dit eigenlgk niet mocht vragen, maar het was er uit voor ze het zelf wist. „O, die?" Hij fronste even het voor hoofd. „Och, als ze het graag zou wil len." „Vond je haar aardig, Paul?" „Heel aardig." Kennelgk dacht Paul al niet meer aan Alice, want hg ging in één adem voort: „Misschien kunnen we morgen, als de storm over is, even uitgaan om een boom te kopen. We hebben op Woolastook altgd geschikte bomen, maar ik geioof, dat ik een leuke kleine den zou willen hebben als we er een kunnen vinden." „Zou je heus liever hier Kerstmis vieren dan op Evergreen?" „O, neen, dat niet. Maar nu we een- maat hier zgn..." „Bevalt het je hier? Heb je een prettige tijd gehad?" Hij kwam naar haar toe, legde zgn handjes op haar knie en keek vertrou welijk naar haar op. „De prettigste tijd", zei hij. „Ik heb hier de prettig ste tijd gehad." Hildreth was erg vermoeid, maar kon toch slecht de slaap vatten. De wind bleef de gehele nacht door-hui len, sneeuw sloeg tegende vensterrui ten. En als het soms buiten wat kal mer werd, hoorde ze de klok van de nabijgelegen kerk de nachtelgke uren slaan. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7