Ruim 8 miljoen overnachtingen in Zeeland over 25 jaar Hulp aan Hongarije ZUIVERINGSINSTALLATIE OP SCHOUWEN IN GEBRUIK van tot ts.ijpe Zeeuwse Almanak „ZEEUWS TIJDSCHRIFT" MET EEN GEVARIEERDE INHOUD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 DRS. VERBURG OVER TOERISTENBEZOEK Wetenschappelijke aanpak van V.V.V.-iuerk bepleit Afgevaardigden van Walcherse V.V.V.'s, die samenwerken In de ,,l'ro- pagandaccntrale Walcheren" kwamen dinsdagmiddag In vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer F. B, den Boer. Tijdens deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, die een gefundeerde uiteenzetting gaf over de toekomst van het toerisme op Walcheren. De heer Verburg zette daarbij uiteen, dat de prognose, die destijds prof. Tinbergen heeft gemaakt over de toeneming van het toerisme in het Deltagebied een vermeerdering van 1,1 miljoen over nachtingen in 1953 tot 2 miljoen in 1975 aan de voorzichtige kant was. Na grondige bestudering van diverse factoren, die bjj deze toeneming een rol spelen, was drs. Verburg tot de conclusie gekomen, dat het aantal over nachtingen over 25 jaar zeker op 8,5 miljoen mag worden geschat. Het netto-inkomen tengevolge van het vreemdelingenverkeer, dat in 1953 voor Zeeland op 6,75 miljoen werd vastgesteld, kan voor 1975 op circa 60 miljoen worden gesteld, aldus de heer Verburg, Spreker zette uiteen, dat niet de uitvoering van -iet Drie-Eilandenplan of van de Deltawerken als de belang rijkste elementen gezien moeten wor den, die het vreemdelingenverkeer zullen doen toenemen, doch dat hier allerlei andere oorzaken voor zijn aan te wijzen: toeneming bevolking, ver mindering werktijd, vrije zaterdag en vooral ook een te verwachten sterke stijging van de consumptie. De afslui ting van de zeegaten is in dit ver band belangrijk omdat daardoor de condities voor het toeristenverkeer sterk worden verbeterd. Het ..assorti ment", dat de toerist kan worden ge boden, wordt uitgebreid. Het Drie- Eilandenplan bijvoorbeeld brengt Noord-Beveland en Schouwen-Duive- land in het „Walcherse bereik", voorts zijn er mogelijkheden voor wa tersport, vormen de Deltawerken een attractie enz. Er kan dus aan de toe rist in de toekomst meer geboden worden dan nu het geval is. De heer Verburg betoogde, dat de komende ontwikkeling een so lide basis vraagt voor de organi satie van het vreemdelingenver keer. Hij bepleitte in dit verband een wetenschappelijke aanpak van allerlei vraagstukken, die in de toekomst zullen opdoemen, zoals de vraag hoe zich de behoefte ont wikkelt, de aard van het bezoek, de public-relations, kortom hij wenste een werkwijze, die men in de Verenigde Staten aanduidt als de „travel-research"-, In dit Verband deelde de heer Ver burg mede, dat de provinciale V.V.V. een adviescommissie wil instellen, die zich met deze zaken zal bezighouden. Spreker wees er op, dat men in ander verband met discussiegroepen reeds goede" resultaten heeft bereikt en hij Vroeg zich af of hier wellicht ook een mogelijkheid voor V.V.V. ligt. ANDERE ZAKEN. De Vergadering was geopend door de voorzitter van de ontvangende V.V.V., de heer W. Brand uit Dom burg, die o.m. er op wees, dat er waakzaamheid geboden is met be trekking tot Walcherens duinen. Hij betoogde, dat wind en zee voor een natuurlijke versterking van de duinen zorgen: palen, die in 1953 twee meter boven het zand uitkwamen, steken thans slechts een halve meter boven het zand uit. „Als men dit zo ziet, dan vraagt men zich af of de plan nen voor Walcherens zeewering niet herzien dienen te worden, opdat niet nog meer van het natuurschoon ver loren zal gaan". De waarnemend voorzitter van de Propaganda-centrale, heer Den Boer, zette uiteen hoe cr in het afgelopen jaar een prettige samenwerking was met de hotellerle. Er blijkt nog altijd., behoefte te bestaan aan een goeae Walcheren-film, maar daarvoor zijn helaas geen middelen aanwezig. De directeur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. verklaarde dat de nieuwe oplaag van de Walcherenfol- der uit 75.000 exemplaren zal be staan, hetgeen een belangrijke uit breiding is, namelijk met 25.000 stuks. ONTVANGST. De deelnemers aan de vergadering werden officieel ontvangen door het gemeentebestuur in het gemeente huis. Burgemeester mr. W. J. E. Crommelin hield daarbij een toe spraak, waarin hij talrijke frappante bijzonderheden uit de geschiedenis van de badplaats Domburg vertelde. Deze historie gaat terug tot 1834. Voorts vertelde hij Jets over de huidi ge problemen van Domburg, en hield bovendien een vurig pleidooi voor de invoering van een „Kurtax". De vergadering werd bijgewoond door verschillende Zeeuwse autoritei ten fn de heer O. van der Gronden, directeür binnenland van de A.N.V.V. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllip J Droge november mei vrij veel zon. H (Van onze weerkundige ff medewerker) Zeeland behoorde in novem- if m ber tot de droogste provincies, f§ ff zoals uit de regenopgaven, ons m door de P.Z.C.-regenwaarne- n mers verstrekt, wel blijkt. Normaal valt er in november M in onze provincie 80 mm. re- ff gen, een cijfer waar Vlissin- ff gen met 40 mm. juist de helft s onder bleef. Ook elders waren de hoeveelheden niet erg s groot. Goes 63 mm., Biezelinge 62, Middelburg 48, Aardenburg 52, Sas van Gent 50, Aagteker- ke 45 en Nieuwerkerk 67. Tot de 20ste van de maand H bleef november een zachte maand met weinig regen, maar ij daarna viel er een koudegolf n binnen roet lichte tot matige vorst. Op 10 cm. boven de s grond werd door onze waai-- nemer to Aardenburg op 25 no- vember een temperatuur van |f -6.8 C. waargenomen, hetgeen f§ zeer laag Is voor november. De gemiddelde etmaaltemper ratuur bedroeg in De Bilt 5.i, tegen normaal 5.5 C. Daar werden 8 tegen normaal 7 m vorstdagen waargenomen. De ff Bilt kreeg 43 mm. neerslag, Leeuwarden 58, Groningen 50, s Den Helder 41 mm. Het aantal uren waarop in ff De Bilt de zon scheen, bedroeg m ff 72, tegen normaal 53 uren. Het was daarmee op één na de ff zonnigste november van de ff laatste 25 jaar. Het afscheid van november was zoer guur met hagel- en sneeuwbuien en hier en daar ook met onweer. llllllllllllllllllllllllllllllllllll Collecten De oogstcollecte, op dankdag gehou den in de Ned. herv. kerk te Grijps- kerke heeft f 360.10 opgebracht. ONDER GROTE BELANGSTELLING Van belang voor de volksgezondheid. De burgemeesters op Schomven- Duiveland kunnen nu rustig naden ken over de noodzakelijkheid van een rioolzuiveringsinstallatie. Niet alleen waren zy dinsdagmiddag in Bruinis- se getuige van de officiële opening van de eerste zuiveringsinstallatie op het. eiland een plechtigheid, ver richt door dijkgraaf P. L. Krepel maar de lezing van de heer A. J. Ar- gelo, directeur van de centrale dienst „Noord-Zeeland" heeft hen nog meer op de noodzakelijkheid van een derge lijk bouwwerk in dienst van de volks gezondheid gewezen. In de raadszaal van Bruinisse wa ren de vele genodigden voor deze voor het gehele eiland zo belangrijke dag bijeengekomen. Behalve de burge meesters van Óuwerkerk, Dreischor, Haamstede, Burgh, Renesse, Kerk- Het gaf natuurlijk wel even een flinke schrik op de Boshoeve in Oud- Vossemeer toen er een brandje ont stond doordat de gasslang van een propaa.ngas-bra.nder ontplofte. De vrouw des huizes liep enkele lichte brandwonden op bij de pogingen om het' vuur te blussen. Gelukkig kon haar echtgenoot ingrypen door met twee brandblusapparaten een verder uitbreiden van de brand te voorko men. OORLOGSSOUVENIRS Onder een straat in Bruinisse heeft men weer eens oorlogssouvénirs ge vonden. Ditmaal waren het niet-ont- plofte granaten uit de januaridagen ALMANIAKAAL We zijn weer zo ver en we zijn zo blij, we zitten vanavond weer keurig in de rij. Geschaard om de schoorsteen, met pa en met moe. En met de gordijnen zorgvuldig tóe. Met taai-taai van die bakker, die bakker Uit Goes en met voor Marietje een gloednieuwe bloes. De Sint kwam toch ook weer naar 't Zeeuwse ge west. Trouwens geen wonder, want jre deden ons best. De begroting der 'Staten kwam keurig op tijdnog juist vóór 't. avondje vol met jolijt. Wie weet strijkt de bisschop alsnog over z'n hart, en schenkt, hij toch nog die veerboot, inplaats van de gard. Of een vaste verbinding, een tunnel of brug, maar. dan moet het stiekum, achter de rug. Van de mi nister, want die vïü niks horen. Nou ja, hij is dan ook niet in Zeeuwscli- Vlaanderen geboren'. Zo ziet- ge maar weer, er zijn nog wensen te over en dat is in feite een bof. Anders werd heel dat avondje een lelijke sof. Want de Sint, 't is bekend, die bestaat, van de wensen der mensen, zonder dewelke hij zou degraderen tot een zinloze verschij ning. Vol van baardmijter en tab berd, ja bijna zo zinloos als.deze al- maniakale berijming,... van 1945. Het geval kwam aan het licht bij de aanleg in de Verlengde Posstraat van een nieuwe riolering. Deze oorlogssouvénirs hadden ruim 10 can. doorsnede. MOSSELVERZENDING Het ging in november niet slecht met de mosselverzending, zoals blijkt uit de cijfers van Bruinisser kwekers. Van de percelen uit de Waddenzee werden 23350 ton afgeleverd, van de Zeeuwse stromen 1450 ton, in totaal dus bijna 25000 ton. VOOR DE HONGAREN Ook voor de Hongaren in het kamp Stoofpolder in Bruinisse wordt goed gezorgd. Er l:on Hongaarse lektuur worden verstrekt en men zal weldra in staat zijn aan de vluchtelingen Hongaarse bijbels ter beschikking te stellen. Een moeilijkheid bij het verto nen van films was natuurlijk wederom de taalbarrière. Men heeft er nu dit op gevonden, dat een tolk de tekst ln het Hongaars vertaalt, hetwelk wordt vastgelegd op een wire-recorder. Reeds werden films gegeven over de haringvangst, het Hollandse polder landschap en dergelijke onderwerpen. FEEST IN IJZENDIJKE In IJzendyke was het in de Rozema rijnstraat feest. Het echtpaar E. van SchoonackerOnderdonck kon het heugelijke feit vieren, dat het vóór 50 jaar in de edit verbonden werd. Niet alleen de familie kwam op dit huwe lijksfeest doch ook de buurtbewoners hebben deze gelegenheid aangegrepen om het echtpaar nog vele jaren toe te wensen. Beiden genieten een goede bekendheid m IJzendijke. Hun ge zondheid is uitstekend en „Waard", zoals de bijnaam van de echtgenoot luidt, werkte deze zomer nog bij de boer. Er was een mooie erepoort en honderden vlaggetjes sierden de ge vel van het woonhuis. De muziekver eniging bracht een serenade en voor zitter Dikkenberg vertolkte aller ge lukwensen.. Alle kinderen en klein kinderen konden het feest meemaken behalve dochter Maiy. die van Zuid- Afrika, waarheen zij emigreerde, werve en Noordgouwe de burge meester van Zienkzee kwam na af loop waren er de directie van het instituut voor zuivering van afvalwa ter, leden van het polderbestuur en het gemeentebestuur van Bruinisse. Na het openingswoord van de bur gemeester van Bruinisse, de heer H. IC. Michaells, die de lange weg aan stipte die er gegaan is alvorens men tot do bouw kon overgaan, kreeg de heer Argelo het woord, die deze moei lijke en voor de leek zo ingewikkelde materie van het rioolwater met be hulp van kaarten uiteenzette. Spreker behandelde- tot in de fines ses de werking van de rioolzüiverings- installatie, de verschillende „wande lingen" van het water door de putten, buizen en Ingewikkelde machines werden na-uwkeurig nagegaan.en op hun geschat. Na nog dé wer king de sljjktank te hebben ver klaard, wees de heer Argelo op de grote waarde van een dergelijke in stallatie, die in Bruinisse 180.000 gul den kostte of 80 gulden per inwoner. Na deze lezing ging' men naar de nieuwe installatie, waar de dijkgraaf, de heer P. L. Krepel het woord nam. Deze dankte het gemeentebestuur voor alle moeite en herinnerde aan de jaren rond 1910, toen nog zonder meer in de haven geloosd werd. De aanwezigen maakten daarop een rondgang door het fraaie gebouw, waarbij opzichter Jumelet een uit eenzetting gaf. Ondanks de frisse wind werd ook boven op de installa ties geklommen, waar een duidelijk overzicht van de bouw en werking ge geven werd. In hotel Storm bleef men nog gerui me tijd napraten over deze éerste i'ioolzuiveringsinstallatie op Schou- wen-Duiveland, een stap verder in de bevorderine van de volksgezondheid. Wijziging kwaliteitseisen. Het bedrijfschap voor vlsserijpro- dukten heeft met ingang van 1 de cember wijziging gebracht in de kwa liteitseisen der C-mosselen. In plaats van 20 procent der mosselen moet thans 30 procent een schelpgrootte hebben van 55 mm, terwijl inplaats van 50 procent thans met 40 procent met een schelpgrootte van 50 mm kan worden volstaan. De prijs is iets ver hoogd. VV\AAAAA/VV\*VV\AAAAA«iWVV (Advertentie) Haal nog gauw een WEEKEND BEAUTY SET I L ÜL^ VERKRIJGBAAR BUI L.V0R5TSTR.9 GOES ALOUD MOTTO IN DE PRAKTIJK Wederom bijdrage over het Deltaplan HOEWEL het bijna vanzelfsprekend is, dat het „Zeeuws Tijdschrift", waarvan thans het vijfde nummer in de zesde jaargang verscheen, regel matig bijdragen bevat over het Delta plan, doet het toch plezierig aan, dat zulks ook inderdaad het geval is. De redactie beseft klaarblijkelijk, dat zij beschikt over een orgaan, dat met zijn uitgesproken Zeeuws karakter en zijn uitgesproken ^Zeeuwse doelstellingen, in deze tijden wel moet worden aange wend om de Zeeuwse belangen bij dit grootse object bij voortduring naar voren te brengen. Indien ooit, dat geldt wel hier het aloude motto van „frappez, frappez, toujours" en nogmaals: liet is plezie rig. dat de redactie van het „Zeeuws Tijdschrift" dit motto ook metterdaad in de praktijk brengt. Onder de titel „Een antwoord aan het westen", schrijft drs. M. C. Ver burg ditmaal over de werkgroep Del tazaken en de Zeeuwse visie; een hel der betoog, dat weliswaar niet vele nieuwe aspecten aansnijdt, maar dat de verdienste heeft nog eens duidelijk de taak van de werkgroep te om schrijven en dat in een notedop nog eens de diverse consequenties van het Deltaplan voor Zeeland belicht. Een duidelijke kaait vormt bij dit artikel een uiterst nuttige illustratie. Ir. M. A. Geuze schreef een interes sant artikel naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van ae maat schappij De Bathpolders, welk be staan zijn oorzaak vond zoals de auteur opmerkt „in een complex van plannen, die zich concentreerden om het maken van een spoorlijn over vaste verbindingen tussen Walcheren, Zuid-Bevelarid en Brabant, benevens Aan de officiële opening van de riool- zuiveringsinstallatie in Bruinisse ging dinsdagmiddag een lezing voor af van de heer A. J. Argelo, die een en ander met behulp van een kaart verduidelijkte, V.l.n.r.: burgemeester H. K. Michaëlis, dijkgraaf P. L, Kre pel en de lieer Argelo. (Foto P.Z.C.) Ledenvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. De Zeeuwse C.B.T.B. komt donder dag 20 december a.s. in algemene le denvergadering bijeen in het „Schut tershof" te Goes. In de morgenverga dering zullen verschillende huishou delijke aangelegenheden worden be handeld. o.a. de vaststelling van de contributie voor 1957 en een voorstel tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement. 's Middags zeil mr. B. W. Biesheu vel, algemeen secretaris van de Ned. C.B.T.B. en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal spreken over: „Actuele punten uit het landbouwbe leid". Het slotwoord zal worden ge sproken door ds. P. Kloosterman, Ned. herv. predikant te Kloetinge. Ned. hervormde kerk te Óuwerkerk wordt geopend. ie nieuwe Nederlands hervormde kerk van Óuwerkerk zal op woens dagmiddag 19 december om 2 uur tij dens een bijzondere godsdienstoefe ning in gebruik genomen worden. Opening lagere school te Nieuwerkerk. De nieuwe lagere school in de West straat te Nieuwerkerk zal maandag 10 december officieel worden geopend. Aan deze plechtigheid gaat een bij eenkomst vooraf in ,het noodgebouw van de gereformeerde kerk, die om 2 uur aanvangt. Ingebruikname geref. kerk in Brouwershaven. De gereformeerde kerk in Brou wershaven, gebouwd aan het Bostön- filein, zal vrijdagavond 14 december,- ijdens een bijzondere godsdienstoefe ning in gebruik genomen worden. Op het sportterrein aan de Heren- dreef te Aardenburg werd een voet balwedstrijd gespeeld tussen een team van de autobusonderneming S.B.M. en een elftal van de bouwvakarbei ders. De opbrengst van deze wedstrijd 56.kwam ten goede aan de Hon gaarse vluchtelingen. Rest nog te ver melden, dat de bouwvakarbeiders met 10-3 wonnen De collecte, die ln "s-Gravenpolder een prachtig geschenk gezonden had. I voor het Rode Kruis ten ba:e van Hon garije werd gehouden, bracht f 2807,— op. Dit betekent een gemiddelde van f 2,03 per inwoner. De collecte, die in de r.-k. kerk te Sluiskil werd gehouden, heeft de som opgebracht van 280.welke bestemd is voor hulp aan Hongarije De collecten die in de gereiormeerde kerk te Oosterland werd gehouden voor hulp aan Hongarije, bracht f 220.72 op. Hongaren zijn nu in Axel De twintig Hongaarse vluchtelin gen, die vrijdag uit hot kamp in Big- gekerke zijn weggelopen en die sinds zaterdagavond ln pension Beekman te Vlissingen verblijven, zijn dinsdag avond in de jeugdherberg „Bleye Haghe" te Axel ondergebracht. Tij dens een bespreking met de commis saris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, verklaar den zy gistermorgen niet naar Bigge- kerke te willen terugkeren, hoewel zy verder begrip hadden voor de pro blemen en wénsen der regering en daarom ook Instemden met hun over brenging naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De Hongaren, die ongeveer negen uur 's avonds met een Vlissingse autobus in Axel arriveerden, werden verwelkomd door bugremeester en wethouders van Axel; voorts was daarbij aanwezig de burgemeester van Hontenisse, de heer C. J. van Hootegem namens het Zeeuws Comi té voor Hulp aan Hongaarse vluchte lingen. Nadat burgemeester P. L. D. J. van Oeveren een welkomstwoord had ge sproken, dat vertaald werd door me vrouw Pehnings-Nuszpl, dankte een van de vluchtelingen voor de hartelij ke ontvangst. Hij sprak de hoop uit, dat men het weglopen uit Biggekerke niet verkeerd zou opvatten. Honga ren zijn niet gewend aan een vochtig klimaat zoals het Hollandse. Zij wa ren vol lof over de ontvangst in Axel en hoopten spoedig aan het werk te kunnen gaan. De heer C. Jansen, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Ter- neuzen, zal vandaag contact opnemen met de twintig Hongaren om spoedig arbeidsbemiddeling te verlenen. Na de ontvangst deden de Honga ren een koffiemaaltijd alle eer aan, waarna zij hun verblijf nader bezich tigden. Zij zyn ondergebracht in twee slaapzalen op de eerste etage, die voorzien zijn van was- en douche- gelegenl.eid. Later op de avond kwam de heer De Casembroot zich persoonlijk op de hoogte stellen van de huisvesting ln de „Bleye Haghe". Burgemeester Van Oeveren zal het Nederlandse Rode Kruis verzoeken de verzorging van de twintig Honga ren over te geven en de plaatselijke afdeling in te schakelen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Edam (voor bljz. werkzaam heden) M. J. van Wbck te Zonnemaire. Beroepen te Papendrecht H. Roelofsen te Zeist. Beroepen te Waddinxveen (vac. J J. Moll) J. H. Cirkel te Woudenberg. Be roepen te Terwlspel-TIJn.li? J. Rienstra te Reetsterzwaag. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Emmen D. van Wilsum te Pedemsvaart. het graven van kanalen door Zuid-Be veland en Walcheren; dit laatste om de scheepvaart tussen Antwerpen en de Rijn, na de afsluiting van de pas sages, te handhaven." Uit zijn arti kel leert nien dan ook, dat er veel meer samenhangt met de geschiedenis van deze polders, dan de leek zou kunnen vermoeden. „Swiep" Een boeiende bijdrage leverde voorts de heer J. Brants uit Haarlem, met een vlot en indringend geschreven ka rakterschets van Jean-Louisse Pisuis- se (Swiep voor zijn vrienden), die 75 jaar geleden in Vlissingen werd ge boren. Op vaardige wijze schetst de heer Brants de betekenis van deze Ne derlandse, maar destijds internatio naal vermaarde chansonnier, die in het cabaretleven zulk een unieke plaats innam. Drs. L. Turksma constateert in een niet veel cijfers gedocumenteerd arti kel, dat ook in Zeeland het tegenwoor dig nogal in de belangstelling staande bejaardenprobleem van vele kanten wordt aangepakt en dat al belangrijke resultaten zyn geboekt. „Een bladzijde vilt het vergeetboek" wordt in dit nummer besproken door mr. W. de Bruine, die aan de hand van een in het Viissings gemeente-archief aangetroffen brief stelling neemt voor de erkenning van dr. B. J. Tideman als voornaamste oprichter van „De Schelde" en als man, die een grote bijdrage leverde tot de ontwikkeling van Vlissingen. Het is win of meer een aanval op enkele eisen, die des tijds door de heer Arie Smit werden gesteld. Een ietwat verouderde „be leidskwestie" derhalve en de vraag is gewettigd of het „Zeeuws Tijdschrift" wel het aangewezen orgaan was om deze kwestie aan de orde te stellen. Zo zij Überhaupt aan de orde gesteld diende te worden, maar dat is uit deze enkele publikatie moeilijk op te maken. Tenslotte bevat dit nummer van het „Zeeuws Tijdschrift", dat ditmaal een niet zozeer uitvoerige als wel prettig gevarieerde inhoud heeft, nog een boekbespreking over het boekje „De Zeeuwse havens" van A. C. W. van der Vet. v.B. Jaarvergadering P. v. d. A. Zeeland a.s. zaterdag. De gewestelijke jaarvergadering van liet gewest Zeeland van de P.v.d.A. is nu definitief bepaald op zaterdag 8 de cember a.s. in de „Prins van Oranje" te Goes. Besproken zullen worden liet jaarverslag 19551956 van de secre taris, de lieer A. J. Beren pas, het be leid van het gewestelijk bestuur, als mede liet jaarverslag'van de penning meester, de heer L. Cli. Janssen. .Kandidaat voor voorzitter van liet bestuur is door een achllai afdelingen gesteld, de heer M. J. van Poelje, te Vlissingen en voor secretaris de heer A. J. Berenpas, te Middelburg. In de plaats van de heer L. Ch. Jans- 1 sen, te Souburg, die als penningmees ter bedankt heeft, werden kandidaat gesteld, de heren J. S. Visscher to Goes en R. Doornenbal te Óuwerkerk, terwijl een groot aantal personen voor bestuurslid is gekandideerd. De heren C, van Béndegem te Axel en mr. H. B. Bouwman te Goes, werden door een vijftal afdelingen voor lid van de partijraad gekandideerd. Het jaarverslag memoreert de ook in Zeeland zeer gunstige verkiezings uitslag op 13 juni j.l„ een ledenwinst met 11,5 procent, alsmede de verkie zing van drs. Th. J. Westerhout en jhr,. mr. T. A. J. W. Schorer, beiden te Middelburg, onderscheidenlijk tot lid van de Tweede en de Eerste Kamer. Voorts bevat dit verslag een over zicht van de scholingsbijeenkomsten en regionale bijeenkomsten in deze provincie, een afzonderlijk verslag van de Agrarische- en de Midden standscommissie (in Middelburg het grootste aantal, doch ln Yerseke het grootste percentage, n.l. 90 procent), van de stichting Scholendienst. van de zeven districtsbesturen, van de ge westelijke vrouwencommissie, het ge west Zeeland van de prot. chr. werk gemeenschap, van de humanistische werkgemeenschap, afd Zeeland, als mede van het gewest Zeeland van „Nieuwe Koers" en tenslotte van de verkiezingsactie. Het jaarverslag sluit met een overzicht van de fractie in de Prov. Staten van jhr, mr. T. A. J. W. Schorer. Dit verslag zal, met het beleid van de Staten-fractie. een punt van be spreking uitmaken, evenals de leden winst-actie en het winterwerk. De in ternationale secretaris van de partij, de heer Alfred Mozer. zal des middags spreken over „De buitenlandse poli tieke situatie". Hoeveelheid uien rolde bij Kruiningen over de weg. Twee vrachtwagens met aanhang wagen schoven dinsdagavond om streeks 6 uur op de Rijksweg te Krui ningen met de flanken langs elkaar. Eén der wagens was afkomstig uit België, de ander werd bestuurd door H, M. uit 's-Gravenpolder en was ge laden met balen uien. De botsing had tot gevolg, dat een aantal balen van de wagen viel en de uien over de weg rolden. Dit betekende enige ogen blikken stremming van hét verkeer. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, beide vrachtwagens werden licht beschadigd. VANDAAG. Middelburg - Electro: „Rock around the cloc", (14 Jr.), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Achter de schermen van Scotland Yard", (14 jr.), 19 en 21 uur: Luxor: „De eed aan dé bloedvlag", (14 jr.), 20 uur; Concertge bouw: Sint-Nieolaasbal, 21 uur. Goes Grand: „Opstand der Khyber horden", (14 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2