PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Dertigduizend vrouwen hielden in Boedapest ontroerende betoging Rijkswerken in Zandkreek voor recreatie NEDERLAND NEEMT NOG DUIZEND HONGAREN OP REGERING VAN SYRIË ZOU OPZIJ ZIJN GEZET 199e jaargang - no. 288 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjünct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kW.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 5 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsj 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. 25 cent meer. Giro no Middelburg. Bureau's: Vllssingen, Walstr. 5 tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20: Terneuzen, Brouwerijstr. 2. Zierikz:'. 24, telef. 26. SOWJETTANKS SLOTEN HELDENPLEIN AF Russische generaal aangevallen; vrouw kreeg schotwond in been Meer dan dertigduizend vrouwen en jonge meisjes trotseerden gis teren te Boedapest de Russische schildwachten en wapens om bloe men te leggen op het graf van de Hongaarse onbekende soldaat. Het was gisteren precies een maand geleden dat de tweede Russi sche aanval op Boedapest werd ingezet. Tenminste een vrouw werd tijdens de demonstratie gewond door een Russische kogel toen er een handgemeen ontstond, maar de zwij gende optocht van sombere en veelal in het zwart geklede vrouwen trok onbewogen langs het monument. Deze demonstratie was spontaan, en ontroerend, zo schrijft Russell Jones van United Press. Hier liepen duizenden, tienduizenden, van wie broers, echtgenoten en zonen waren gevallen in de verbitterde en ho peloze strijd. Maar uit deze geest van verzet schreden hier opnieuw deze vrouwen die reeds zoveel hadden verloren. Velen liepen met hun kinderen aan de hand, of zelfs met kinder wagens. Allen kwamen samen op het Helden-plein gistermorgen om ongeveer elf uur. Maar tientallen Russische pant serwagens en tanks kwamen ook ratelend tevoorschijn en sloten het plein af voor de lange colonne het grote monument kon bereiken. Russische soldaten die met ma chinegeweren gewapend waren sprongen dreigend uit de pantser wagens en stootten de vrouwen te rug, vrouwen die zich alleen maar verweerden met kleine armoedige bosjes bloemen... „Kijk naar die Russen", riep plotse ling een oude vrouw, „kijk naar ze, ze hebben geweren en ze zijn bang. Wij zijn maar vrouwen en kinderen, maar wij zijn niet meer bevreesd...". Hongarije laat Hammarskjöld toe Hongarjje heeft dinsdagavond de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, uitgeno digd een bezoek aan het land te brengen. Hammarskjöld zou van plan zijn van 16 tot en met 18 december een bezoek te brengen aan Boedapest. Geen voetbalpool onder huidig ministerie. Het is niet te verwachten, dat er on der het huidige ministerie een natio nale voetbalpool, ten bate van de sport of voor welk ander doel ook, tot stand zal komen, zo wordt in Den Haag vernomen. Tijdens de kabinets formatie is gebleken, dat dit zodanig op principieel verzet zou stuiten, dat daardoor de totstandkoming van een kabinet in hoge male bemoeilijkt zou zijn geworden. Conferentie van Grote Drie? De minister van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, Selwyn Lloyd, Pineau en Dul les zullen vermoedelijk zondag in Pa rijs een conferentie houden. De drie ministers zullen volgende week de vergadering van de N.A.V.O. bijwonen. Aan de vooravond van de NAVO-conferentie zullen de drie mi nisters dan voor het eerst sinds Dulles ziek werd bijeenkomen om de huidige wereldsituatie te bespre ken. Bij al het strijdgewoel van de laatste tijd is ook de strijd in Algeria nog niet tot een einde gekomen. Op de foto ziet men manschappen van een Frans infanterie, detachement die met een helikopter landen en het ge bied in de buurt van Ain Temouchen omsingelen. Tijdens deze actie zijn verscheidene rebellen gevangen genomen. De Russen sloten het plein herme tisch af. Oordons van tanks werden op Donaubruggen geposteerd en de 30.000 vrouwen werden van de andere helft van de stad geïsoleerd. De Russen stonden toen honderd vrouwen toe om naar het monument te gaan. De rest van de menigte, ge kleed in het zwart en met Hongaarse vlaggen zwart omrand, drongen op tegen het Russische cordon. De situatie werd zeer gevaarlijk... Op dat moment, terwijl het verdriet begon plaats te maken voor haat te gen deze nieuwe provocatie, arriveer de de Hongaarse marionettenminister van strijdkrachten Ferenc Muennich met twee Russische generaals. Hij overlegde met de Russen. Daarna trokken de soldaten en tanks zich te rug en kregen de vrouwen vrije door gang naar het monument. In groepjes van vier, gebogen te gen de ijskoude stekende wind en de gure regen, liepen vrouwen en kinde ren over het plein naar het met vlag gen getooide monument. Ze legden de armzalige bloemen neer, ter herden king van een dodental dat nog niet geschat kon worden. Maar de minister noch de Russi sche generaals konden geheel en al 't bloedvergieten voorkomen. Een meisje van nog geen 16 jaar spuw de een Russische officier in het ge zicht. Hij greep haar beet en wilde haar in een pantserauto sleuren. Maar een dozijn vrouwen vloog hem aan, en trok het meisje uit zijn handen. Een hogere Russische officier bemoeide'zich met de strijd Om één uur bereikte de demonstra tie haar hoogtepunt. Een aantal vrou wen raakte buiten zichzelf en viel een Russische generaal aan. De generaal duwde de vrouwen weg, maar de groep groeide. Een officier of een ad judant trok zijn revolver om de vrou wen te bedreigen. Ze renden weg, ge volgd door verscheidene Russische soldaten. De Russen vuurden in de lucht, maar een kogel trof een wouw in haar been. Door een Hongaarse ambulance werd ze naar het zieken huis gebracht. Dat brak de demonstratie. Korte tijd later liepen de vrouwen in grote groepen terug naar de bin nenstad, op korte afstand gevolgd door de Russische pantsei'wagens en de rammelende tanks waarvan het geluid sinds vier november een maand geleden, dood en verderf betekent. De demonstratie werd gadegesla- gend oor de ambassadeur van In dia te Moskou, K. P. S. Menon, die als persoonlijk vertegenwoordiger van premier Nehru naar Boeda pest is gezonden om een onderzoek in te stellen naar de Hongaarse revolutie. De vrouwen juichten Menon toe, toen zijn auto met de vlag van India langzaam langs hen reed. Ferenc Erdei, minister van staat in de regeling van Imre Nagy, die dooi de Russen werd ontvoerd, terwijl hij met hen in onderhandeling was over het terugtrekken van het. Russische leger op de voor-avond van de Russi sche aanval van 4 november, is vrij gelaten en kreeg verlof naar zijn wo ning terug te keren. Voor de tweede maal in 48 uur heb ben de Hongaarse autoriteiten de ba kens verzet: Russel Jones van United Press, de enige Amerikaanse journa list die nog in Hongarije vertoeft, heeft mededeling gekregen dat hij vanavond om 24 uur het land moet hebben verlaten. En dat. terwijl men hem vlak tevoren een verlenging van zijn "visum toegestaan had. Naar wij vernemen is de regering bereid, alsnog duizend Hongaar se vluchtelingen op te nemen boven de twee duizend, die hier te lan de al zijn ondergebracht. Maandag is reeds een selectieteam, bestaan de, uit ambtenaren van de departementen van justitie, sociale zaken en volksgezondheid en maatschappelijk werk, naar Oostenrijk ver trokken. In het geheel zullen dus straks drie duizend Hongaren in ons land zijn opgenomen. Bovendien zullen twee duizend Hongaren tijdelijk in ons land komen in afwachting van hun vestiging in andere landen. Tijdens hun ver blijf hier te lande zullen zij op die vestiging worden voorbereid. Op het New Yorkse eiland, n Manhattan aan de East River heeft zich een hevige ontplof- fing voorgedaan toen enkele M tatiks met acetyleen en vaten met verf, die op een in brand 1= geraakte pier stonden, explo- deerden. De explosie kostte Ij mensen het. leven. De foto geeft een beeld van het bran- dende havenfront. A.NJP.-telefoto). Terugtrekking troepen: „omgekeerde landing". Nasser had Brits-Frans offensief niet verwacht. Een geallieerde woordvoerder heeft dinsdag te Port Said mede gedeeld dat Britse schepen op weg zijn naar Port Said, om de gealli eerde troepen weg te voeren. Het terugtrekken, dat „in gol ven, als een soort omgekeerde lan ding", zal geschieden, zal, volgens een mededeling van luitenant- generaal Stockwell, bevelhebber der Brits-Franse strijdkrachten in de Suez-kanaalzone in de eerst vol gende weken zijn beslag krijgen. In een interview met het Amerikaan se weekblad „Time" heeft de Egypti sche president Nasser verklaard, dat het Engels-Franse offensief in Egyp te gekomen was, juist op het ogen blik waarop Egypte zich opmaakte, tegen de Israëlische troepen in Sinai een tegenoffensief te beginnen. Nasser deelde mede, dat Egypte het Engels-Franse, ultimatum van 30 ok tober niet ernstig genomen heeft, en niet meer dan 40 pet kans aanwezig had geacht, dat de bedreiging werd uitgevoerd. MILITAIRE GROEP DRONG TOT AFTREDEN Geen Turkse bataljons naar Irak gestuurd. De Israëlische radio heeft dins dag gemeld, dat de Syrische rege ring van Sabri El Assali is afge treden onder druk van een mili taire groep. Volgens de Israëlische zender meldde radio-Bagdad, dat de militaire groep onder leiding van kolonel Sarradj eigenlijk alle bevoegdheden van de regering aan zich heeft getrokken. Sabri El As sali, wiens regering in juni van dit jaar werd gevormd, diende 't ont slag van zijn kabinet in bij de pre sident Sjoekri El Koewatli, aldus het radiobericht. Kolonel Abdoel Hamiü Sarradj is hoofd geweest van de inlichtingen dienst van het Syrische leger. Van be trouwbare Arabische zijde is vorige maand te Bagdad vernomen, dat Hij deel uitmaakt van een driemanschap, dat Syrië in „Sowjet-stijl" bestuurt. De twee andere drie mannen zijn Salah Bitar en Chalid Bakdasj. Bitar is minister van buitenlandse zaken en leider van de nationalistische partij Al-Baath Alarbi en Bakdasj is secre taris-generaal van de communistische partij. De Israëlische minister-president Ben Goerion heeft gisteren in Tel Aviv verklaard, dat de berichten over Belangrijke toezeggingen van rijkswaterstaat. RIJKSWATERSTAAT heeft zich bereid verklaard belangrijke werken uit te voeren ten dienste van de re creatie in de afgesloten Zandkreek en het Veerse Gat. In het kader van de afsluiting kan namelijk een groot aan tal werkzaamheden in deze beide zee gaten tevens aangewend worden voor recreatie-doeleinden. Het zandzuigen bijvoorbeeld zou zó uitgevoerd kunnen worden, dat de thans voor de water sport hinderlyke ondiepten verdwij nen, voorts zouden sommige oevers 'n steiler talud kunnen krijgen, waar door hier jachten en boten kunnen aanleggen, terwijl ook putten ge maakt kunnen worden, waardoor la ter gemakkelijk jachthavens kunnen 5®fspÉP,,,|(3 flis mmêÉ worden aangelegd of waardoor goede ligplaatsen worden verkregen. Ook wordt gedacht a»in het maken van nieuwe eilanden, die een beschutte lig plaats aan jachten en schepen bieden, terwijl aan de binnenzijde van de af- sluitdammen kaden mogelijk zijn, eveneens ten dienste van de water sport. Dit laatste is met name van groot belang bij de dam in het Veerse Gat, omdat aldus een fraaie ligplaats ontstaat in de onmiddellijke nabijheid van duin en strand. Onder de oprit van de weg, die over de afsluitdam komt, zou dan een tunnel voor voet gangers gemaakt kunnen worden. Overwogen zou kunnen worden een pier te maken, die de ligplaats be schermt en een jachthaven doet ont staan. Een dergelijke jachthaven aan de binnenzijde van de oostelijke af sluitdijk zou van belang kunnen zijn voor de watersportbeoefenaars uit Goes. Bij de bekleding van de lage binnen- dijkse kaden kan rijkswaterstaat eveneens met de wensen van de water sport rekening houden, door bijvoor beeld geen basalt voor deze bekleding te nemen, doch een prasmat. Tijdelijke werkhavens, zoals die thans bij Veere worden aangelegd, kunnen later ook voor de watersport beschikbaar ko men. Bij de aanleg van deze havens wil men thans reeds rekening houden met de wensen van de watersport. Ook wil rijkswaterstaat er naar stre ven bestaande geulen, die als ligplaat sen voor jachten kunnen dienen in de toekomst te behouden, zoals bijvoor beeld de uitwateringsgeul van het gemaal De Piet. Deze belangwekkende mededelin gen deed de heer M. Ruy tenschildt, hoofd van het bureau voor Water toerisme van de A.N.W.B. te Am sterdam tijdens een vergadering van de Walcherse V.V.V.'s, samen werkend in de „Propaganda-cen- trale Walcheren", die dinsdagmid dag in Domburg bijeenkwam. De heei' R.uytenschildt verklaarde, dat ir. H. A. C. M. Dibbits, hoofdinge nieur-directeur van de Delta-dienst Zuid hem had gemachtigd deze voor Zeeland zo belangrijke verklaringen af te leggen. TAAK VAN DE STREEK Vanzelfsprekend zijn deze werken niet voldoende want het betreft hier slechts globale voorzieningen, terwijl allerlei detailpunten nog nader afge werkt moeten worden. Deze detailza ken liggen echter buiten de sfeer van Oprichting recreatie schap dringend noodzakelijk. WWWWVWVN^WWWSAV het eigenlijke rijkswaterstaatswerk, zodat hier een taak ligt voor de streek. In dit verband pleitte de heer Ruytenschildt voor de instelling van een „Veerse Gat-Zandkreekschap", dat zou kunnen bestaan uit het pro vinciaal bestuur en de belanghebben de gemeenten. Hij deelde medé, dat de A.N.W.B. en de K.N.W.V. aan Gedep. Staten zullen verzoeken een dergelijk recrea tieschap te willen stichten. Omdat de rijkswaterstaat nu nog rekening kan houden met allerlei wensen ten be hoeve van de recreatie is het dringend noodzakelijk, dat deze nieuwe instel ling zo spoedig mogelyk wordt opge richt! Voorts zal de Contactcommis sie voor Natuur- en Landsehapsbe- seherming aan de rijkswaterstaat het verzoek richten tot het vormen van 'n werkeommissie voor liet landschaps plan van het Veerse Gat en de Zand kreek. In deze commissie zouden ook vertegenwoordigers van de planologi sche dienst Zeeland en de provinciale waterstaat zitting nemen. De heer Ruytenschildt toonde zich zeer verheugd over deze medewerking van rijkswaterstaat en ging voorts in op enkele details, die rijkswaterstaat niet zou kunnen financieren en dus voor rekening van de streek, in casu het op te richten recreatieschap, zou den blijven. Spreker noemde in dit verband rijwielpaden, speelweiden, strandkaden en bebossing. Uiteraard zullen by het maken van. het land schapsplan de belangen van land bouw, recreatie en natuurbescherming tegen elkaar afgewogen moeten wor den. De heer Ruytenschildt schetste uit voerig het grote belang van de af gesloten Zandkreek en het Veerse Gat voor de watersport. Er ont staat hier een binnenwater van 22 km lengte en een breedte van 20U tot 1500 meter. Dat betekent, dat dit nieuwe meer wat de lengte be treft 'iVz maal de Westeinder wordt en 2 maal het Heegermeer en de Fluessen tezamen. Dit water wordt de langste plas in Nederland die zich zal lenen voor het bevaren met kleine vaartuigen. De ontwikkeling van de watersport op dit afgesloten gebied zal een einde maken aan de merkwaardige toestand datNederlands provincie, waar het meeste water is, het minste aantal watersportbeoefenaars wonen... Voorts komen hier mogelijkheden voor jachtverhuurders, jachtenbou- wers wellicht dat een van hen een speciaal deltajacht ontwerpt? bun galow-bedrijven. kampeerbedrijven en een zeilschool. Veere kan aldus het be langrijkste steunpunt worden in een gebied, dat tot het grootste water sportgebied van Nederland zal beho ren, aldus besloot de heer Ruyten- schlMt. de Russische wapenleveringen aan Syrië „lichtelijk overdreven" zijn- „Wij moeten ons door Kroesjtsjews bedreigingen niet overstuur laten ma ken, al moeten we de militaire hulp die Syrië krijgt niet onderschatten", aldus Ben Goerion. Turkije en Irak hebben de berichten van radio-Moskou, als zouden er twee Turkss bataljons naar Irak zijn ge zonden, tegengesproken. De Turkse minister van defensie. Semi Ergin, verklaarde, dat Irak geen buitenlandse troepen nodig heeft. De Saocdi-Arabische minister van staat, Ali Reza, heeft dinsdag te Bern namens de Saoedi-Arabische minister van handel, zijn broer ,M«- hammes Reza, meegedeeld, dat zijn regering hervatting van de diplo matieke en economische betrek kingen met Frankrijk en Groot- Brittannië zal overwegen, wanneer de Brits-Franse troepen uit Egyp te zullen zyn teruggetrokken. Bij de economische betrekkingen is natuurlijk de aardolie inbegre pen, aldus minister Ali Reza. Minder zacht. (Van onze weerkundige medewerker Voor de vierde achtereenvoi- gende keer is het bijzonder zacht weer op 5 december. In de voorafgaande drie. jaren kwamen temperaturen voor van 11 tot 13' C. en ook van- j§ daag mag de Sint over een tem- peratuur van omstreeks 9 a 10° C. niet mopperen. De ge- middelde etmaa (temperatuur ligt al een paar dagen 5 tot 6 H graden boven normaal en doet maar enkele graden onder voor H die, welke momenteel in Spanje worden gemeten. Er is echter =e wat koudere lucht onderweg. Het koufront .boven de Britse eilanden trekt langzaam in zuidoostelijke richting en het is te verwachten, dat morgen dit H front ons land zal naderen. Het hogedrukgebicd bij de Goif lel van Biscaye trekt zich lang- zaam terug met als gevolg, dat ook de regenkansen groter worden. llllUIIIIDilllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllillllllllllDiliillllllllll Volgt Gruenther Dulles op? Het Franse dagblad „Le Monde" maakte gisteren melding van geruch ten in diplomatieke kringen volgens welke Foster Dulles binnenkort ont slag zou willen nemen als Amerikaans minister van buitenlandse zaken. Als een van de kandidaten, die de meeste kans zouden maken hem op te volgen wordt generaal Gruenther genoemd, die een vriend van president Eisenho wer is en goede betrekkingen met de Europese regeringen onderhoudt. DE VERWACHT. AANHOUDEND ZACHT Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen, maar ook enkele •erspreïde opklaringen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Zacht weer. ZON EN MAAN 6 december i op 8.32 onder 16.30 an op 11.09 onder 20.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1