Geduld van de Verenigde Naties in kwestie-Hongarije uitgeput Russen berichtenTurksetroepen onderdrukken opstand in Irak Consolidatie Zeeuwse cultuursubsidies KLANKBORD BEZIT VAN INDISCHE HENNEP KOST TWEE MAANDEN GEVANG DINSDAG 4 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S MR. SCHUERMANN IN ASSEMBLEE TE NEW-YORK: Al bijna 110.000 Definitieve stap te overwegen als tijdsgrens wordt overschreden „Vele duizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn gedood en een groot aantal anderen weggevoerd, sinds de Sowjet-Russische troepen, nu meer dan een maand geleden, hun moorddadige onderdrukking van de Hongaarse opstand begonnen". Aldus sprak de Nederlandse afge vaardigde mr. C. W. A. Schuermann gisteren te New-York in de ajgeme- ne vergadering der Verenigde Naties, waar hij mede namens dertien an dere landen, waaronder Amerika, een resolutie indiende welke ten doel had, de Hongaarse regering nog eens te verzoeken, waarnemers van de volkerenorganisatie toe te laten. „De thans ingediende resolutie", aldus de heer Schuermann, kan slechts van inleidende aard zijn. Een definitie ve stap kan eerst worden overwogen, wanneer de erin gestelde tijds grens is overschreden. Vrijdag moet het Hongaarse antwoord binnen zijn. Deze grens werd gesteld om duidelijk te maken, dat de algemene verga dering aan het einde van haar geduld is gekomen. De veertien-landen- resolutie geeft de betrokken twee staten-leden der Verenigde Naties een laatste kans om te bewijzen, dat zij het lidmaatschap der volkerenorga nisatie niet onwaardig zijn. Mogen zij deze benutten". Hammarskjöld mag „later" komen.... De Hongaarse regering had tevoren telegrafisch aan de Ver. Naties meegedeeld, dat zij een bezoek aan Boedapest van de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, „op een later tijdstip" toejuicht, maar geen waarnemers van de Verenigde Naties in het land zal toelaten. Een bespreking met Hammarskjöld in Rome of New-York kon echter zonder uitstel plaats hebben. Tijdens het debat verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge, een der opstellers van de veertien-landen-resolufie, dat dit Hongaarse aanbod „bijzonder on bevredigend" is. „Het is gewoon ongelofelijk dat een staat, lid der Ver enigde Naties, weigert in te gaan op een aanbod van de secretaris-ge neraal", zo zei hij. De regering-Radar heeft gisteren in Boedapest erkend, dat in Hongarije het gewapende verzet nog voortduurt en dat Russsiche troepen en Hon gaarse politie pogen, dit te onder drukken. Dit, zo sprak de regerings perschef Istvan Szirmai, heeft echter geen politieke betekenis. Hij deelde mee, dat wel alle verbindingen met Pees verbroken waren, doch dit was ,.om militaire redenen" door de Rus sen geschied, waarom wist hij niet. De medewerker van United Press Bakkersoorlog in Apeldoorn. In Apeldoorn is een bakkers- M oorlog ontbrandt, die wel bij- zonder in het voordeel is van M de portemannaie van de Apel- H doornse ingezetenen. Twee bak- =e kers hebben vorige week be- kendgemaakt, dat zij het brood in het vervolg 5 cent goedkoper zouden gaan leveren en als reactie daarop hebben de ove- H rige bakkers, waarvan de mees- M te samenwerken in de coöpera- tieve bakkerij „De Halm" aan- p gekondigd, dat zij nu het brood 10 cent goedkoper gaan leveren. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Ontwikkeling van gebieden „buiten het westen" In de memorie van antwoord aan de Kamer op de begroting van volks huisvesting en bouwnijvei'heid zegt de minister o.a., dat een van de meest urgehte en omvangrijke pro blemen betreft de verdere groei van de randstad Holland. Een tweede punt van onderzoek betreft de vraag of en in hoeverre het tot sterker ont wikkeling brengen van gebieden aan diep vaarwater buiten het westen des lands dient te worden gestimu leerdEen derde groep van vraag stukken heeft betrekking op de ove rige gebieden buiten het westen, die een groter deel van dé toekomstige bestaansmiddelen zouden kunnen aan trekken. VERGETEN. Enkele uren nadat uit Tokio 77 wetenschappelijke onder zoekers per schip naar het zuidpoolge bied vertrokken waren, ieder voorzien van 700 uitrustingstukken, kwam er een ijltelegram van het schip. Er was nog wat vergeten. Met de grootste spoed werd de kustwacht ingescha keld en korte tijd later ging een snel le boot van deze dienst achter het eerste schip aan met een lading kleer hangers. FLESSEN. In de plaatselijke krant van de Amerikaanse stad Raleigh verscheen dezer dagen een adverten tie, die als volgt luidde: Aan alle ver zamelaars van schepen in flessen. Jonge man kan op voordelige voor waarden lege flessen leveren. Zend volle flessen en binnen een week krijgt U ze leeg terug." WAT ZE ZEGGEN: De Franse mi nister Paul Ramadier: „Het hamste ren heeft volkomen belachelijke vor men aangenomen. Er zijn zelfs men sen, die zoutvoorraden gaan aanleg gen, omdat ze menen, dat zout be scherming geeft tegen atoomstra ling. De Indische premier Nehroe over zijn besprekingen met de communis tisch Chinese leider Tsou en Lai: „We waren het eens en oneens op veel pun ten, maar we waren het erover eens, dat we het oneens waren." Russell Jones seinde dit bericht door. Hij had bevel gekregen Hongarije gisteren te verlaten, maar kreeg toch nog verlof, tot 9 december in het land te blijven. Volgens te Wenen ontvangen be richten worden Hongaren, van wie men vermoedt dat zij Kadars regime vijandig gezind zijn. 's nachts in Boe dapest gearresteerd. Laat op de avond van de dertigste november heeft men een overvalwagen zien rij den vol mannen en huilende vrouwen, aldus de berichten. vluchtelingen In totaal zijn tot dusver bijna 110.000 Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen, van wie er ruim 35.000 reeds naai* het buitenland zijn vertrokken. In de nacht van zondag op maandag be reikten bijna drieduizend Honga ren Oostenrijk. Het Internationale Rode Kruis zal de zorg op zich ne men voor 50.000 Hongaarse vluch telingen die in kampen in Oosten rijk zijn ondergebracht. Het Ne derlandse Rode Kruis zal voor het kamp Judenau zorgen, dat 1500 mensen herbergt. Prix Goncourt en Prix Renaudot toegekend De Prix Goncourt is dit jaar toege kend aan de Franse schrijver Romain Gary voor zijn roman „Les racines du ciel". De Prix Renaudot heeft André Perrin gekregen voor zijn roman „Le Père". Romain Gary is in 1914 geboren als de zoon van een Russische vader en een Franse moeder. Hij diende in de laatste oorlog bij de luchtmacht van de „vrije Fransen" en werd officier in het legioen van eer. Van beroep is hij diplomaat. Hij had standplaats o.a. te Sofia en te Londen en trad op als woordvoerder van de Franse delegatie bij de Verenigde Naties. Thans is hij consul-generaal te Los Angeles. In zijn thans bekroonde werk voert de hoofdfiguur, de Fransman Morel, een campagne ter verdediging van de olifanten in Afrika. André Perrin, die in „Le père", dat de Prix Renaudot kreeg, over zijn jeugd vertelt, is afkomstig uit een ar beidersgezin. Op vijftienjarige leeftijd werd hij medewerker bii een uiterst links blad. Hij werkte later enkele ja ren bij handelsondernemingen en in 'n fabriek en keerde toen in de journalis tiek terug, waarvan hij in 1955 af scheid nam. Rijksdienst Landbouw- herstel opgeheven Bij Kon. Besluit is de Rijksdienst voor Landbouwherstel met ingang van 1 december 1.1. opgeheven. De werkzaamheden van deze rijksdienst hebben nagenoeg een einde geno men. De afwikkeling van zaken, waarmede de dienst, onderscheiden lijk de directeur, waren belast, is opgedragen aan de cultuurtechnische dienst, onderscheidenlijk de directeur van die dienst. Veertien doden bij brand in Brooklyn. Maandag heeft zich bij een steiger in Bro.oklyn na een brand een ont ploffing voorgedaan, die volgens me dedelingen van de politie 14 mensen het leven heeft gekost. Er zijn meer dan 100 gewonden. Of de ontploffing aan boord vain een schip heeft plaatsgevonden of op de steiger zelf, is nog niet bekend. Er lagen verscheidene schepen gemeerd bij de plaats waar de brand, gevolgd door de ontploffing, uitbrak. Sinds oktober worden in de openbare lagere school te Oostkupelle gedu- rènde anderhalf uur in de. week ver- keerslessen gegeven. De cursus is toegankelijk voor jong en oud, het geen overigens ook wel blijkt uit de leeftijden van de cursisten, die va- riëren van 20 tot f>7 jaar! Des maan dagsavonds neemt de opperwacht meester der rijkspolitie, de heer C. Verhagef voor de klas plaats en dan helpt hij zijn pupillen wegwijs in de problemen van het huidige verkeer. Als de cursus omstreeks nieuwjaar ten einde is, zullen de 35 cursisten een proeve van bekwaamheid afleg gen in de vorm van een examen, waarop 35 schriftelijke vragen wor den gesteld. (Foto P.Z.C.) WEER EEN MARIHUANAZAAK „Uitzonderingspositie van kleurlingen. De politierechter te. Amsterdam, mr. L. de Bleoourt, heeft gistermorgen de 30-jarige gedetineerde Surinamer E. E. C. W. veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2 maanden met aftrek wegens het op 5 november jl. in bezit hebben van 80 gram Indische hennep. Van dit verdovende materiaal worden sigaretten gedraaid, die bekend staan als mariliuana-sigaretten. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van 4 maanden. De verdediger, mr. W. Huygens. ging in zijn pleidooi in op wat hij NOERI EL SAID MOET HET ONTGELDEN Vernieuwen Joego-Slavië, Turkije en Griekenland het Balkanverdrag? „In Irak is een grote opstand uitgebroken tegen de regering-Noeri el Said. Bij gevechten tussen politiemannen en demonstranten werden velen gedood of gewond." Dit berichtte gisteren het Egyptische „Nieuwsagentschap voor het Midden-Oesten". Het persbureau citeerde reizigers uit Bagdad, die gis teren in Cairo waren aangekomen. De demonstranten eisten volgens het nieuwsagentschap het aftreden van premier Noeri el Said (die bekend st3at als westers gezind). Trad hij niet af, dan moest hij met geweld worden verwijderd. Voorts eisten de demonstranten, dat Irak zich terugtrekt uit het Bagdadpact. De Iraakse regering heeft tot nu toe dertien legerofficieren geïnter neerd, die bezwaar maakten tegen het bevoorraden en tanken van Britse vliegtuigen op het vliegveld van Hab- baniya. Behalve de brandstof werden de Britse toestellen op dit Iraakse vliegveld van munitie voorzien tij dens de aanvallen op Egypte, aldus nog steeds het Egyptische nieuwsbu reau, volgens hetwelk de Iraakse re gering voorts een aantal religieuze leiders en voormannen van de oppo sitie gevangen liet zetten omdat zij 1 vlugschriften hadden verspreid, waar in premier Said een verrader werd genoemd. Het Sowjet-Russische presbureau Tass berichtte gisteren dat. de Iraakse regering Turkije heeft verzocht, troepen te sturen ter onderdrukking van een „natio nale beweging", welke het aftre den van de regering eu uittreden van Irak uit het Verdrag van Bagdad eist. Tass haalt „welin-1 gelichte kringen" te Damascus (Syrië) aan, volgens welke reeds twee bataljons Turkse troepen naar Irak zouden zijn gezonden. De Turkse ambassade in Londen wenste geen commentaar te le-. veren op deze mededeling. Men wees er echter op, dat onder de voorwaarden van het Bagdad pact de aangesloten landen elk aar in geval van een aanval bij stand kunnen verlenen. Turkije en Irak zijn beide leden van dit pact. Het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken wenste geen commentaar te leveren. De Griekse premier Konstantine Karamanlis en zijn minister van bui tenlandse zaken Evangele Averoff worden heden te Belgrado verwacht voor besprekingen met maarschalk Tito en andere Joego-Slavische lei ders. Volgens Griekse diplomatieke kringen zal onder meer worden ge sproken over het Balkanverdrag tus sen Griekenland, Joego-Slavië en Tur kije, dat reeds meer dan een jaar vrij wel een dode letter is, als gevolg van het geschil om Cyprus. Aftreden geëist van het Indonesische kabinet. Het „anti-communistische front van Indonesië" heeft gisteren een verkla ring uitgegeven naar aanleiding van het aftreden van vice-president, dr. Hatta. Bij premier Ali Sastroamidjojo wordt in deze verklaring erop aange drongen, het mandaat van de coali tieregering aan de president terug te geven. Volgens deze verklaring is de regering niet erin geslaagd de een heid van het Indonesische volk te be reiken en heeft zij gefaald in de strijd tegen de corruptie. In politieke kringen in Djakarta wordit verklaard, dat Hatta o.a. is afgetreden omdat.'hij teleurgesteld is, nooit te zijn geraadpleegd in belang rijke staatszaken. noemde de „bijzonder moeilijke uit zonderingspositie van de kleurling in 'n westerse maatschappij". „Eeuwen lang zijn de negers door de blanken onderdrukt en mishandeld", aldus de raadsman, „onbewust komt de kleur ling nu in opstand tegen de wetten van het westen, die eens hebben mo- felijk gemaakt dat al die ellende over en werd uitgestort". „Het is nu de gelegenheid", zo vervolgde mr. Huy gens, „om te tonen dat de Nederland se rechter deze verschoppelingen met consideratie behandelt". „Ik heb nooit iets anders gedaan" was hierop het antwoord van mr. De Blécourt. Over de politieman, van wie de raadsman had gezegd dat hij zich bij de arrestatie van de Surinamer had laten leiden door de overwe ging dat deze een kleurling was. en wel meer van de in zijn nabij heid gevonden hennep zou weten dan zijn blanke gezelschap, zei de politierechter: „Als hij dat had gedaan, zou hij een ellendige ras- sendiscriminateur zijn". Cubaanse legervliegtuigen bestoken opstandelingen. Het hoofdkwartier van het Cubaan se leger heeft bekendgemaakt dat le gervliegtuigen nabjj Manzanillo, aan de Cubaanse zuidkust, gelande revo lutionairen met boordwapens hebben beschoten en verstrooid. „De troepen achtervolgen de opstandelingen" al dus deze bekendmaking, waarin ook wordt gezegd dat het jacht, dat de opstandelingen aan wal zette waarbij het eveneens vanuit de lucht werd beschoten door een vaartuig van de Cubaanse kustwacht is aange houden en opgebracht, „Aan boord van het jacht werd een aantal uniformen gevonden en wa pens, klaarblijkelijk toebehorend aan de opstandelingenleider, Fidel Cas tro", aldus nog de bekendmaking. Een bataljon van de Cubaanse kust- doelartillerie is maandag per vlieg tuig naar het gebied van Manzanillo overgebracht. Er komen voortdurend regeringstroepen in Manzanillo aan. De leider der opstandelingen. Cas tro, had kortgeleden in Mexico mede gedeeld dat hij in december Cuba zou binnenvallen, om te pogen het bewind van president Batista omver te wer pen. Het Wereldgebeuren Optimisme Wie zou John Foster Dulles op volgen als minister van bui tenlandse zaken? Dit was dc vraag, die onlangs herhaaldelijk werd gesteld in en buiten Dulles' vader land, de Verenigde Staten van Ame rika. Dulles, die 68 is. moest in het Walter Reed hospitaal een operatie ondergaan, toen de Suezcrisis op een hoogtepunt was. Een kankerachtig gezwel werd daar verwijderd uit zijn dikke darm. Maar in de tweede helft van de vorige maand. - toen hij het hospitaal verliet, heeft Dulles zelf aan die vragen en aan de antwoor den die daarop werden gefantaseerd, een einde gemaakt. Door die operatie is hg helemaal niet uit het veld gesla- fen, integendeel. „Ik ga", zo vërtel- e hij aan de persmensen op het bor des van het ziekenhuis, „nu even met vakantie, naar Key West, in Florida. Maar op maandag 3 december hoop ik weer aan mijn bureau te zitten in Washington. Misschien optimistischer dan hij tevoren was is Dulles inderdaad weer aan het werk getogen. Hij heeft zelfs niet tot gisteren, de derde december, gewacht. Zondag al wisselde hij lang en breed van ge dachten met president Eisenhower, die hij had opgezocht in Augusta. En het communiqué, dat na afloop werd uitgegeven, was gesteld in opgewekte geest. Terwijl menigeen zijn hart vasthield voor wat er in het Midden- Oosten gebeurt, zijn volgens dit com muniqué president Eisenhower en Dulles van gevoelen, dat de vooruit zichten op vrede in dat gebied „rede lijk goed" kunnen worden genoemd. Over de verwijdering, die door het militaire ingrijpen bij het Suezkanaal tussen Amerika enerzijds en Enge land en Frankrijk anderzijds is ont staan. werd ook niet zwartgallig ge sproken. „Door het optreden van de Sowjet-Unie in Oost-Europa en in het bijzonder in Hongarije, is de nood zaak om de eenheid! en kracht van het Noordatlantische bondgenoot schap weer op te bouwen, op tragi sche wgze aangetoond. De conferen tie van de Navo-raad op 13 december in Parijs zou tot versterking van die eenheid en kracht een gelegenheid verschaffen". Dat Dulles ook over het Midden- Oosten niet zo somber doet, is misschien mede te danken aan het feit. dat men tijdens zijn ziekte in en om het Witte Huis en het mi nisterie van buitenlandse zaken niet heeft stilgezeten. Ike merkte plotse ling, dat Dulles, een oude rot in het vak, praktisch de hele buitenlandse politiek van de natie in zijn hoofd moest hebben, maar dat er buiten dat hoofd praktisch niets vast lag van het beleid der Verenigde Staten. Ook niet, wat het Midden-Oosten betreft. Vandaar, dat Eisenhower, die tjjdens Dulles' ziekte praktisch als zijn eigen minister van buitenlandse zaken op trad, een vooraanstaand man uit het particulier bedrijfsleven, Robert Cut ler (611 had ontboden. Hij benoemde hem tot speciaal assistent, belast met de aanpak op lange termijn van hard nekkige problemen, zoals- die in het Midden-Oosten. Eisenhower, die, naar het schijnt ook in de toekomst zelf de beslissende rol wil spelen op het gebied van de buitenlandse politiek, is kennelijk van plan. de Verenigde Staten weer de oude plaats te geven als de morele en machtige leider van de Westelijke wereld. Het optimisme is niet uit de lucht gegrepen: er zijn tekenen, dat bij voorbeeld vele Arabieren zich nu meer dan vroeger open stellen voor het gezaghebbende woord van de Verenigde Staten, dat niet, zoals de grote mond van de Sowjet-Unie, op terreur berust. JOHN FOSTER DULLES niet Zn somber Nieuw systeem voor aankopen van beeldende kunstenaars Op het stuk van cultuursubsidies zal thans allereerst gestreefd moeten worden naar consolidering van datgene, wat dank zij de in voorafgaande ja ren geboden financiële steun in werking ïs gezet. Alleen al deze consolidatie zal reeds tot enkele verhogingen moeten leiden, zo merken Gedep. Staten van Zeeland op in een voorstel aan Prov. Staten om op de begroting voor 1957 in totaal een bedrag van f 39.700 uit te trekken voor objecten van cul tureel werk. Dat is f 7.800 minder dan het door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk geadviseerde bedrag. voeringen van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, aanmoedingings- subsidies voor tentoonstellingen als die te IJzendijke e.d. kwamen ten las te van posten als Beroepsmuziek en Beeldende Kunst, die reeds een volle dige bestemming hadden. Dit vertroe belde het beeld van deze posten. G.S. menen echter dat voor ge noemde objecten met belangrijk minder kan worden volstaan én stellen voor een bedrag van f 4.200 te voteren. Te bezien staat dan echter of uit dit bedrag ook de voor 1957 voorgenomen Elckerlye- opvoering gesubsidieerd zal kun nen worden. Het bestaan van het Rotterdams Kamer Orkest is vcor dit seizoen ver- In een beschouwing over de door de Zeeuwse Culturele Advies Raad nodig geoordeelde bedragen merken Gedep. Staten op, dat in feite als „nieuw" worden voorgesteld een be drag van f 1000 voor Jeugdtoneel, een bedrag van f 2000 voor de Zeeuwse Culturele dag en een post „Bijzondere evenementen van f 10.000. Ten aan zien van dit laatste bedrag merken G.S. op er in beginsel mee in te stem men, dat deze post die voor 1955 en 1956 als p.m. op de begroting prijk te met een rëeel bedrag wordt op gevoerd. Dit voornamelijk om finan- cieel-technische redenen. Zo lang deze post p.m. is geraamd kunnen ten last® daaxwan geen uitgaven worden ge daan. Subsidies voor bijvoorbeeld uït- zekerd. Op basis van een uitgetrokken bedrag van f 3.500 zijn thans onder handelingen met de directie van dit orkest gaande voor het geven van nog enkele concerten in 1957. Mochten de ze niet slagen, dan zou het bedrag ge- reserveex-d moeten worden voor ver vangende symphonische concexlen. Een post van f 1000 voor Openlucht toneel villen G.S. pi-o-memorie stel len, omdat hier een taak zou liggen voor plaatselijke gemeenschappen, gezien ook het toeristisch aspect van deze gebeurtenissen. Beeldende kunst Voor de post Beeldende Kunst kan naar de mening van G.S. volstaan worden met f 2.500 hetgeen ook in 1956 op de begroting werd uitgetrok ken. Gedep. Staten stellen zich voor in 19o7 een proef te nemen met het zogenaamde Alkmaarse systeem van subsidiëring van aankopen, c.q. op drachten, door derden. Indien deze proef zal slagen zal blijken, dat met het voorgestelde bedrag grotei- profjjt voor Zeeuwse beeldende kunstenaai s kan worden verkregen da.n met bet besteden van het geadviseei'de bedrag uitsluitend voor directe aankopen, c.q. opdrachten, door de provincie. Over de Zeeuwse Prijs merken G.S. nog op, dat deze slechts in zeer bij zondere gevallen uitgereikt zal moe ten worden. Het zal geen jaarlijkse prijs moeten worden en er zou dan ook volstaan kunnen worden met 'n p.m.- post. De voorgestelde bedragen voor sub sidie voor cultureel werk zjjn f 16.000 voor muziek (amateurmuziek f 5000: volkszang f 1000: harmonie en fanfa re f 1000 en beroepsmuziek f 9000 f 14.000 voor toneel en letteren (ama teurtoneel f 6000; beroepstoneel f 7000 openluchttoneel p.m.; jeugdtoneel f 1000 en letteren p.m.) f 2.500 voor Beeldende Kunst; f 1000 spreidings- kosten, een post p.m. voor de Zeeuw se Prijs, f 2000 voor cle Zeeuwse Cul turele Dag en f 4.200 voor bijzondere evenementen. Pierre Kemp geridderd De Limburgse letterkundige en schilder Pierre Kemp, die zaterdag 70 jaar is géworden, is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Pierre Kemp heeft ter gelegenheid van zijn verjaardag van zeer veel kanten blijken van belangstelling ont vangen, zowel van literatoren als van beeldende kunstenaars en instellin gen op cultureel terrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5