Kredietverhoging van bijna zes ton voor woningwetwoningen 't Zand KAPPIE in het land der oliebronnen WALCHEREN ONJUISTE VOEDING VAN HET VEE MAAKT OPFOK MOEILIJK MARKTBERICHTEN L/.u»ojj.(V^ 4 iübö r KO V l N U I A. L hl 45 HJ hJ U W hl O O U K A N T GEMEENTERAAD MIDDELBURG Voor uitbreiding (twee lokalen) u.l.o. Olmenlaan 55.000 gevoteerd Na eèn korte discussie heeft de gemeenteraad van Middelburg, die maan dagmiddag in de raadszaal onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. N. Bolkestein vergaderde, besloten om voor de bouw van de 336 woningwet-; woningen op 't Zand het zogenaamde Stromenplan een kredietverho ging van f 593.700 toe te staan. Reeds eerder had de raad een krediet van ruim f 4,5 miljoen verstrekt voor dit plan, dat was gebaseerd op een voor lopig ontwerp voor een nieuw uitbreidingsplan. Bij nadere uitwerking werd echter aangetoond, dat het aantal typen der te bouwen woningen moest worden vergroot, terwijl daarnaast is gebleken, dat de grondkosten te laag waren geschat. De stichtingskosten van deze woningen dienden daarom na der te worden geraamd op rond f 5.190.000. Uit een toelichting door wet houder L. J. van 't Westende bleek, dat er meer differentiatie in het plan gebracht moest worden, dat oorspronkelijk de bouw van 78 eensgezins woningen voor zes personen, 174 etagewoningen voor zes personen met drie lagen en 84 etagevvoningen voor 4 personen met drie lagen omvatte. Het plan omvat thans de bouw van 42 etagewoningen voor 6 personen 66 voor 7 personen en 48 voor 6 personen (allen,3 lagen), 56 etagewoningen voor 6 personen (2 lagen) 54 eensge zinswoningen voor 6 personen en 28 eensgezinswoningen voor 7 personen (de beide laatste met 1 laag). On danks al deze veranderingen is de prijs toch beneden de curveprijs geble- ven. Op 'n vraag van drs. Th. J. Wes terhout (p.v.d.a.) of de stedebouw- kundige opbouw" er. niet onder zou In den, kon de heer Van^fc Westende ont kennend antwoorden. Ook het esthe tisch aanzicht zal niet verloren gaan, waarvoor de heer J. S. Hoek (a.r) bang was. Tenslotte zullen ook de wo ningen niet in kwaliteit achteruit gaan door de hoge grondprijs, waar over de heer I. van Loo (p.v.d.a.) in lichtingen wilde hebben. Voor de uitbreiding van de nieuwe school voor u.l.o. aan de Olmcnlaan met twee lokalen werd een bedrag van f 55.000 beschikbaar gesield. De uit breiding Is het gevolg van de styglng van het aantal leerlingen. Bij de vol gende uitbreiding van 't aantal scho lieren ln 1957 zou het schoolgebouw reeds te klein zijn, zodat een of meer klassen onder gebracht zouden moe ten worden ln lokalitieten, die niet by de school behoren. Het aantal lokalen zal dus thans gebracht worden op twaalf. Nieuwe taalmethode Voor school J (g.l.o.) werd een kre diet tyan..f .833,7.0 beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van een-nieuwe taalmethode „Taal het centrale vak'' door D. van Zuilekom, daar de huidi ge taalmethode voor het grootste deel van de leerlingen, namelijk zij, die niet opgeleid worden voor het middel baar onderwijs, te moeilijk is. Voorts werd f 350 verleend voor 't aanschaf fen van een aantal banken. Ook besloot de raad zijn medewer- Waar zijn onze schepen Aagtekerk 7 Las Palmas verw. Aldabï l Santos n. Montevideo. Alnati 4 Santos. Alphacca 9 New York verw. Alpherat 1 Philadelphia. Arnsteldiep 5 Holland verw. Andijk 1 Houston. Arendskerk 1 Los Angelos. Arendskerk 2 Duinkerken verw. Averdijk 7 New Orleans n. Le Havre. Axeldijk 2 New Orleans. Beninkust 2 Monrovia. Banka 1 Rochester. Bloemfontein l Kaapstad n. Las Palmas. Blommersdijk l Rotterdam. Caltex „Pernis" l Rotterdam n. Kopenh. Congokust 2 Freetown. Delft l Puerto Ordaz n. R'dam. Drente 3 Antwerpen n. Lissabon. Friesland 4 Mauritius verw. Gaasterland 1 Amsterdam n. Hamburg. Grootekerk 3 Kaapstad. Groote Beer 3 New York. Heemskerk 16 Amsterdam. Ivoorkust 3 Dakar. Jagersfontein 14 Amsterdam n. Durban. Japara KRL 2 Sabang n. Singapore. Joseph Frering 1 Rotterdam n. Rio de Janeiro. Johan van Oldenbarnevelt 3 Fremantle. Kabylia 3 Pauillac. Kenia 2 Lake Maracalbo n. R'dam. Kermia 1 Rotterdam. Kinderdijk 12 New York n. Antwerpen. Korenia 4 Curasao verw Langkoeas 3 Napels. Leersum 2 Mobile. Leopoldskerk 5 Khorramsharr n. Basrah. Louis Lantz 3 Monrovia. Lombok 2 Baltimore. Maasdam 7 R'dam n. New York. Macoma l Geelong n. Singapore. Mariekerk l Kaap de Goede Hoop n. L. Marques. Meerkerk 3 v. East London. Molenkerk 1 Cochin n. Las Palmas. Nestor 2 Amsterdam n. W. Indië. Noordam 2 270 m o. New York n, R'dam. Oranje 6 Amsterdam verw. Oranjefontein 6 Kaapstad verw. Ouwerkerk 2 Casablanca n. Genua. Parkhaven 3 Rotterdam. Peperkust 1 Antwerpen n. Bordeaux. Purfina „Nederland" 2 Amwaybaai. Rijndam 11 New York verw. Roepat 2 Ummsaïd. Rubicon 1 Hamburg. Ruys 2 Kaapstad. Schouten 2 Singapore. Schie 2 Izmir. Senegalkust 4 Cape Coast verw. Scherpendrecht l Chrisfobal. Sibajak 10 Rotterdam verw. Stad Alkmaar 1 Philadelphia n. Holland. Straat Cook 2 Sydney. Tjitjalengka 2 Kaapstad. Utrecht 6 Dalcar- Van Heutz l Singapore. Willem Ruys 2 Singapore. Willemstad 13 Amsterdam verw Wonorato 2 Calcutta. IJssel 3 Constanza. Zuiderkruis 9 R'dam verw. king te verlenen aan de vereniging voor geref. onderwijs door een bearag van f 3363 beschikbaar te stellen voor de bouw van een rijwielbergplaats vóór 50 fietsen bij de Herengracht- school, alsmede het aanbrengen van een achteruitgang vanaf het school plein naar de Volderystraat. Nadat mr. P. van Empel (c.h.) ge vraagd had waarom men zo'n groot bedrag wilde besteden voor de aan koop van antieke voorwerpen voor de aankleding van 't representatieve deel van het stadhuis, behandelde de raad dit voorstel met gesloten deuren. Na heropening der vergadering hechtte de raad zijn goedkeuring aan 'fc voor stel. De gemeenterëkening 1953 alsmede de rekening over dit jaar van het elektriciteitsbedrijf, het gasbedrijf, 't waterleidingbedrijf, dienst van ge meentewerken, het grondbedrijf, de reinigings- en ontsmettingsdienst, de slachthuis-keuringsdienst en de ge meentelijke dienst voor de maat schappelijke zorg wérden voorlopig vastgesteld. De rekening 1953 van de stichting „Goed Wónen'", de burger lijke instelling voor de maatschappe lijke zorg cn de Godshuizen werd goedgekeurd. Benoemingen commissies In de commissie van advies voor de gemeentelijke volkskredietbank werd mevrouw D. Louisse-de Witte herbe noemd. De heer L. J. Geers werd her kozen als lid van de commissie van beheer en toezicht Voor de gemeente lijke sportterreinen; de heren J. Z. S. Pel, J. Huijssoon en L. A. Bouman werden benoemd als leden van het be stuur der burgerlijke instelling voor de maatschappelijk zorg; de hëer P. Blaauw werd benoemd als lid van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs; de heer H. Kruithof werd benoemd in de vacature van de heer J. F. C. van Kamer als lid van de commissie tot wering van school verzuim, terwijl de dames L. A. H. Peek-Bulteel en G. G. Luijendijk-van der Wal (voor de ouders van op 'n la gere school ingeschreven leerlingen) een openbare lagere school) en de he- P. A. Janse (als onderwijzeres aan ren B. H. Lavooij (als onderwijzer aan een bijzondere school) H. J. van Beuns, voorzitter en H. J. Adriaansen (secretaris), beide laatste heren voor de overige meerderjarige inwoners, in deze commissie herbenoemd werden. Aan het begin van de vergadering heette de burgemeester de heer A. J. Iialand (c.h.) na diens langdurige pe riode van ziekte weer van harte wel kom in de raad, waarna de heer Van Loo burgemeester Bolkestein geluk wenste met zijn herstel en hem voorts eveneens hartelijk welkom heette. De heer Kaland dankte de raadsleden voor de vele blijken van belangstelling die hij mocht ontvangen tijdens zijn ziekte. In de rondvraag vestigde de heer Hoek de aandacht op de slechte toe stand van de Veerseweg wat de be strating betreft, met namen bij de nieuwe woningen. Mr. Bolkestein ver klaarde deze zaak te zullen onderzoe ken. Drs. Kokke sprak over het openluchtmuseum in Arnhem Voor de Z.V.U.-groep Domburg en omgeving sprak drs. O. Th. Kokke uit Arnhem over „Het Openluchtmu seum en de Nederlandse Volkscul tuur". De behoefte aan openluchtmu sea werd eerst in de tweede helft der negentiende 'eeuw voelbaar, toefl de mechanisatie op vele gebieden het eigenaardige van ambacht en volks cultuur begon aan te tasten. Artur Hazellus stichtte ln Zweden Skone, het eerste openluchtmuseum ter we reld, dat nu jaarlijks enkele miljoe nen bezoekers trekt. Hier te lande nam de archivaris van Hattem, H. A. Hoefer, het initiatief. De beschikking over een prachtig heuvelterrein by Arnhem gaf in het begin van deze eeuw de doorslag tot de stichting van het Nederlands openluchtmuseum. Op zeer onderhoudende wijze de heer Kokke is een geboren vertel ler gaf spreker weer, hoe dit mu seum groeide en diverse voortbreng selen van volkskunst en architectuur er een plaats vonden, van plaatselijke Burgerlijke stand MIDDELBURG Bevallen: K. Verkaaik—Kalkman, z. G. C. Kornet—Ungerer, d. M. J. Vinke— Van Meenen. z. E.% A. Timmerman—De Rijk, d. M. Ovaa—Verhage, z. Ondertrouwd: C. J. Rooze, 23 jr. en J. A. Dunnes 18 Jr. J. A. Adrlaanse 25 jr. en P. Poppe 22 Jr. A. L. Coppejatis 23 Jr. en E. J. Bostel-aar 23 jr. J. A. den Boer 23 jr. en J. A. de Rijk. Getrouwd: C. Geluk 39 Jr. en J. Reijn- houdt 35 jr. P. J. Möllet 43 Jr. en J. M. Passchier 30 jr. C. H. Steljn 23 jr. en M. A. van Doesburg 23 jr. Overleden: Abraham W. Boucherie 83 jr. geh. met W. A. G. Meeuwse. Aarnoud van Keulen 64 jr. geh. met M. Schrijen- berg. Carolus L. J. van Steenhuijsen 36 jr. wedn. van E. A. F. v. Pamelen. M. S. Baale 63 jr. wed. van J. Biplijn, RITTHEM Bevallen: C. C. Knuijt—Enters, d. Getrouwd: C. Schout 22 jr. en P. H. J. Holten 22 jr. J. Cevaal 27 jr. en P. Schrier 21 j. R. Boeije 26 jr. en E. D. Karreman 19 Jr. drachten af tot molens en hofsteden toe. Als grondbeginsel geldt: geen moderne reconstructie, maar over brenging van de originelen en plaat sing daarvan in een omgeving, die zoveel mogelijk overeenkomt met de eigene. Als een object*door koop of schenking is verworven, legt men door foto's, opmetingen, tekeningen, de constructie in- en uitwendig vast in het eigen milieu. Dan begint de af braak, waarbij elke steen, elke balk, met het oog op de herbouw wordt ge nummerd. Zo herrijst te Arnhem noodzakelijke herstellingen daarge laten het oorspronkelijke bouw werk in al zijn eigenaardigheid en doelmatige schoonheid, als levend be wijs dat de boer, de dorpstimmerman, de wagenmaker, niet alleen zijn vak verstond, maar onbewust een kunste naar was met onfeilbare zin voor de schoonheid der verhoudingen, in lijn en kleur. Met deze harmonie der ma terie is de oude harmönie van een oude volkscultuur ten nauwste ver bonden. Dit is bijvoorbeeld treffend in de cultus van de haard bij de boe renbevolking in het oosten des lands. Deze cultuur is door versieringen en gebruiken nauw verweven met de hu welijkstrouw en de belanrijke plaats van de vrouw des huizes in het boe renleven. De zin voor versiering, zo typerend voor alle volkskunst, demonstreert zich in het kostuum en het kleine ge bruiksvoorwerp, zo goed als in en aan de boerenwoning en aan de boeren wagen. Op deze laatste komt ook vaak de humor van de boer aan het woord, door de spreuken en rijmen op het achterkrat. Het helaas kleine maar be langstellende gehoor genoot van de projecties en de levendige voordracht. B\j een gedachtenwissellng konden, voor wat Zeeland betreft, aan de heer Kokke verscheidene nuttige wenken worden gegeven. O.- EN W.-SOUBURG SintNicolaas trotseerde regenvlagen en stormwind. Terwijl een stormachtige wind don kere regenwolken langs het zwerk joeg, stond de Souburgse jeugd zater dagmiddag bij de zwemschool gespan nen de komst van Sint. Nicolaas af te wachten. „Zou de goede Sint wel ko men, nu hij het weer zo lelijk vindt?", vroegen de kinderen zich misschien Scholieren uit Zierikzee voetballen tegen Hongaren. Een elftal, samengesteld uit Hon gaarse vluchtelingen, die in het kamp- Burghsluis verblijven, gaat woensdag middag op het voetbalveld de strijd aanbinden tegen een elftal van het Prof. Zeemanlyceum te Zierikzee. De wedstrijd begint om 3 uur in 't sport park „Bannink" in Zierikzee. De ge hele opbrengst van de entreegelden 30 cent pér. persoon is bestemd voor de sportuitrusting van de Hon garen. Kleuter ternauwernood aan de dood ontsnapt. Op de hoek Lange Vorststraat Klokstraat te Goes kwam maandag- namiddag het 8-jarig knaapje J. L. uit Goes met zijn rijwiel te vallen, op het moment dat een vrachtauto, bestuurd door A. B. uit Vlissingen, van tegenovergestelde richting om de hoek kwam. Het voorwiel vfin het fietsje werd verfrommeld onder het achterwiel van de vrachtwagen, doch het knaapje zelf kwam gelukkig met de schrik vrij. Botiing bij Lewedorp met vry ernitige gevolgen. Omstreeks 9 uur maandagmorgen verleende een vrachtwagen van de firma B. en B., komende uit de rich ting Nieuwdorp op de splitsing Lewe- dijk*Rijksweg in Lewedorp geen voorrang aan een uit de richting Mid delburg komende luxe auto, bestuurd door C. F. uit Goes. De luxe auto werd door de aanrijding welke hier van het gevolg wbs, zwaar bescha digd, terwijl de bestuurder een zware hersenschudding en ernstige knie blessures opliep. Doordat een landbouwtractor, be stuurd door M. V. uit Lewedorp, op het kruispunt Burg. LewestraatMo lenweg te Lewedorp geen voorrang verleende aan een uit de richting 's-Heerenhoek komende vrachtwagen, met aan het stuur C. S. uit Middel burg, ontstond een aanrijding, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. De materiële schade aan de tractor was aanzienlijk. wel af. Maar hij kwam! Om precies drie uur draaide de brug over het Kanaal door Walcheren open en op 't dek van het m.s. „Westkapelle", dat daar kwam aangevaren, stond de Sint. Weliswaar zonder de haast spreekwoordelijk geworden schimmel, maar in ieder geval vergezeld van een legertje zwarte Pieten. Bij de aanleg steiger van de zwemvereniging „Luc- tor et Emergo" meerde het schip af. De loopplank werd uitgelegd en statig schreed de bisschop aan land, op de voet gevolgd door zyn helpers. Uit de tientallen kinderkelen steeg een luid gejuich op. En velen riepen wel licht harder om zwarte Piet, dan uiteindelijk verantwoord was De burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, was ter verwelkoming aanwezig. Even later verscheen ook de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" bij de .Han- dingsplaats." .Sinterklaas nam plaats in een auto en zijn alleszins glo rieuze intocht in Souburg kon een aanvang nemen. Met de muziek voor op ging het allereerst naar de over zijde van het kanaal, waar een bezoek aan de Marnixschool werd gebracht. Ook de leerlingetjes van de andere scholen genoten het voorrecht Sin terklaas enige tijd in hun midden te hebben. VER. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING Causerie dr. J. Grashuis. Dr. J. Grashuls, directeur van het instituut voor moderne veevoeding „De Schothorst", heeft maandagmid dag voor de vereniging voor bedrijfs voorlichting „Walcheren" een uiteen zetting gegeven over de opfok van Jongvee. Het grootbrengen van jonge dieren blijkt heden ten dage voor vele veehouders nog een zorgenkindje te zijn. Dr. Grashuis wees er dan ook op, dat afwijkingen, die zich tijdens dc groei bij jonge dieren en vooral bij veulens voordoen, in de cerate plaats te wijten zijn aan dc fouten, die door dc landbouwer zelf worden gemaakt. Niet, omdat het betreffende dier een „zwakkclingetje" is, zoals dc meeste veehouders vaak geneigd zijn tc zeggen. De ledenvergadering van de ver eniging voor bedrijfsvoorlichting werd geopend door de voorzitter, de VLISSINGEN De Sint op bezoek bij Vedo De Vliaaingse korfbalclub Vedo vierde in „Concordia" in besloten kring hot Sint-NicolaaHfeest. De ?oeaneillg' man, vergezeld van zHn rouwe Pieterbaas, deelde met gulle hand cadeaus rond voor Jong en oud. Na vertrek van de Sint bleef men nog gezellig by elkaar cn dc verdere avond werd gevuld met diverse at tracties w.o. schetsjes en hersen gymnastiek door senioren en junio ren en een dansje na. De muzikale omlijsting werd verzorgd door een bandje, gevormd uit leden van de ver eniging. De vereniging Vedo, die nu sinds mei 1955 bestaat en circa 60 leden telt, kan op een geslaagde avond terugzien. Uitreiking cadeaus Op de Oude Markt in Vlissingen zal Sint-Nicolaas vanavond om zeven uur persoonlijk de cadeau's uitreiken aan hen, die de door een onbekende op straat uitgereikte bonnen inleve ren. Deze bonnenactie was georgani seerd door de Middenstands Centrale en de Raad voor het Groot Winkelbe drijf. Van onze adverteerders. Opening slagerij Snel aan de Hogeweg 118 De opening in Vlissingen van de tweede, moderne slagery-Snel aan de Hogeweg 118, heeft terecht veler be langstelling getrokken, getuige ook de talrjjke bloemstukken en het groot aantal felicitaties. De slagery Snel, reeds gevestigd in de St. Jacobsstraat 3, mag zich verheugen in een goede .reputatie bij de clientèle in Vlissingen en daarbuiten. Met de inrichting van het tweede bedrijf aan de Hogeweg 118 werd de traditie voortgezet. In een ultra»modern bedrijf, waarvan in het bijzonder de verzorging van de etalages opvalt, bewijst de heer A. C. Snel, dat hij met de eisen van deze tijd weet mee te gaan. Er is een rui me keus aan vleeswaren en de hy giënische verzorging is in dit nieuwe bedrijf boven alle Tof verheven. GRAANBEURS ROTTERDAM Rotterdam, 3 dec. Binnenlandse granen ochtendbeurs officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe vast op vochtcondltie tot ca 29.65. Witte zonder vochtcondltie tot ca 30.—. Voedergranen vast. Zomer- gerst naar kwaliteit 24.50—26.50, extra 27.—. Wintergerst naar kwaliteit 24.— —26.—. Haver naar kleur, droogte en kwaliteit 24.00—27.50, extra blanke 28.00. Rogge doorsneekwalltelt 26.25, ge droogde doorsneekwaliteit, 27.25. Ge schoonde bakrogge ca 28.00. Peulvruchten alles boerenschoon kalm; groene erwten 45.00—72.00; schokkers 45.00—75.00; bruine bonen 70.00—94.00. VEILING GOES. 3 dec. Export- en industrieveiling: Ster appel huish. 55-65, 31,50; II 10; Goudrei- nette st. 75-85, 38; st. 65-75, 26; st. 60-65, 19; huish. 85-90. 39; huish. 75-85, 37,80; hulsh. 65-75, 23,60—2370: huish. 60-65, 17,20; II 13: keuken 24.40 fabr. 16.50; Jonathan huish. 75-acr. 45: huish. 70-75, 41; huish. 65-70, 33,10—34,60; huish. 60r65, 25,30; huish. 55-60, 18,10; II 10; Golden Delicious huish. 70-75, 64; huish. 65-70, 61; huish. 60-65, 37; Comtesae de Paris huish. 65-75, 32; huish. 53-65 28: II 9; St.-Remy huish. 70-75, 28 —29; huish. 65-70, 25—27; II 24. Gewone veiling: sterappel keuken 24: fabr. 8: Jonathan keuken 16—27; fabr. 11; Golden Delicious fabr. 19 Lombart Cal ville keuken 30; fabr. 15; Comtesse de Paris keuken 20—24; fabr. 10; St.-Remy keuken 23; Conférence keuken 48 fabr. ai. Groente: Spruiten A II 68—78; B I 41— 51; Witlof AI 92—94; All 77—82; B I 64— 81 afw. 55—68; Andijvie 12—33; Gr. Savoye kool 23—25; Rode kool 6—13; Witte kool 4—6: Koolrapen 5; Prei 27—29; Peen 10— 12; Knolselderij 2—12. AARDAPPELBEÜRS ROTTERDAM Rotterdam 3 dec. Klei-aardappelen 35 mm opwaarts. Eigenheimers 12.50—14.50, Bintjes 10.25—10.75, Alphas 9.25, Bevelan ders 12.50—14.00, Koopmansblauwe 11.50— 12.00, Meerlanders 11.00—12.00, Furore 11.00, iJsselster 9.00. Bintjes kleigrond: geen vraag voor export. Zandaardappelen 35 mm opwaarts: LI- bertas 8.50, Bintjes 7.25, iJsBelster 7.00. Voeraardappelen 4.00. Prijzen berekend per loo kg en op de handelsvoorwaar- den vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. VISMIJN VEERE. 3 dec. Aangevoerd: 3105 kg export garnalen 178—277; li kg bot 72; 71 kg on gesorteerde vis 60—71. VEEMARKT ROTTERDAM Aanvoer in totaal 1632. Vette koeien en ossen 946. Varkens 686. Vette koeten le kw. 304—320. 2e kw. 290— 300, 3e kw. 280—290; aanvoer kleiner; handel tamelijk even hoger in prijs. Var kens (lev. gew.) le kw 199, 2e kw. 197, 3e kw. 195; aanvoer iets ruimer; handel redelijk; wat stijver in prijs. 18. Even later liepen Kap- ple, de Maat en Rivaldi, gevolgd door de magere figuur met hot twijgje, over het terrein van het werk kamp in de richting van de woestijnhaven waar de Kraak moest liggen, „Caramba, captitanol" sprak Rlvaldl zodra zij bui ten gehoorsafstand waren. „Wat een treftoeval, U hier te vinden. Wat zoekt u ln deze zandwoestijn?" „Mijn schip!" antwoordde Kappie nuchter. „Deze woestijn-rotten hebben mijn Kraak hierheen gereden. Maar hoe kom jij -hier eigenlijk verzeild? Als de grote bronnenkenner nog wel! Weet jij dan iets van ollë af?" „Welneenniet!" antwoord de Rivaldi onbezorgd. „Maar dat hoeft toch im mers niet. Het is allemaal een kwestie van organise ren. Morgenvroeg zult ge zien, hoe ik mijn eerste spultbron aanboor!" „Maar hoe weet je zo precies, wéér je moet bo ren?" Informeerde Kappie wantrouwend. - „Een goede neus voor de dingzaken en een scherp verstand, capitano!" legde Rlvaldl uit. „Dat is alles. Hahahaha!" „Nou, man. Ik begrijp niet waar je het lef van daan haalt om die Sheik morgen olie te beloven", hield-Kappieaan. „Weet-je wel, dat die woestijn- haaien helemaal niet gemakkelijk zijn als ze mer ken. dat ze bij de neus worden genomen?" „Geen zorgen!" stelde Rivaldi hem gerust. „De zaak klopt tot in de puntjes. Er kan niets mislo pen. Daar staat de kundigheid van mijn helper borg voor." „Helper?? Wat helper?" vroeg Kappie. „De man, die daar achter ons komt aanlopen", maakte de slgnor duidelijk. „Lopen", was eigenlijk niet het Juiste woord. Want de figuur, die het drietal op korte afstand volgde, bewoog zich op zeer eigenaardige wijze voort. Na elke vier of vijf passen sprong hij licht van de grond terwijU een serie rillingen door zijn gehele gestalte trok; het twijgje, dat hij voor zich hield uitgestrekt zwiepte dan krachtig naar vo- hecr E. C. Janse uit Arnemuidcn. en o.m. bijgewoond door ir. Luitjes, die het landbouwconsulentschap verte genwoordigde, en de heer A. C. den Engelsen, hoofdawiatent A van het rijksvceteelt- cn zuivelconsulentschlp. Een groot aantal leden-landbouwers moest deze middag verstek laten gaan. Drukke werkzaamheden hielden hen nog aan de akker gebonden. De leer lingen van de lagere landbouwscholen uit Middelburg en Oostkapelle en die van de christelijke landbouwwinier- school met hun leraren waren echter wel in de Schouwburgzaal, waar de vergadering werd gehouden, aanwe zig. Dr. Grashuis begon zijn causerie over de opfok van de jonge paar den, waarbij stoornissen talrijk zijn. In dit verband wees spre ker op het onderzoek, dat dr. Grootenhuis uit 's-Heer Arends- kerke heeft ingesteld naar de stoornissen in de voortplanting bij het paard. Een foutieve voe ding van de drachtige merrie werkt deze stoornissen in de hand. „Naarmate een paard zwaarder is, moeten er percents gewijs meer mineralen in dc voe ding verwerkt worden en aan deze eis«n wordt niet altijd be antwoord", zo zei do heer Gras huis. Rantsoen aanvullen Hij was van mening, dat in de eiwit- behoefte tijdens de laatste twee maan den van de drachtigheid kan worden voorzien door aan het normale rant soen 1 kg rundveemeel b toe te voe gen. Vitaminen mogen in dit „aan- vullende" rantsoen niet vergeten worden Uitvoerig stond spreker stil bij de opfok van kalveren. Hierbij dienen over het algemeen dezelfde factoren als bij de opfok van veulens onder het oog te worden gezien. Uiteraard is een kalf, dat in de herfst wordt geboren, gemakkelijker op te fokken, dan een „voorjaarskalf". Terwijl de moeder tijdens de zomermaanden in de wei liep, heeft ze meer eiwitten, mineralen en vitaminen tot zich kun nen nemen, dan in de stalperiode het geval zou zijn. Met klem wees dr. Grashuls het ge bruik van sulpha-preparaten en anti biotica van de hand. Deze^stoffen do den een groot aantal bacteriën en in de meeste gevallen Juist de ..goede" bacteriën! Coli-bacillen daarentegen tonen een zekere mate van resisten tie en het zijn deze boosdoeners, die dan de overheid krijgen. ZOUTELANDE Onteigening Zoulelanue In ons verslag over de vergadering van de Polder Walcheren deelden wij mee. dat besloten werd een rechts vordering in te stellen tegen de eige naren, waarmee nog geen overeen stemming bereikt werd betreffende de onteigening van de percelen te Zou- telande voor de verzwaring van de zeewering in deze gemeente, behalve ten aanzien van de heer A. Koets, sla ger te Zoutelande. Dit berust echter op een misverstand. De heer Koets blijft nog op de onteigeningslijst ge handhaafd, tot een volledig akkoord bereikt is. Hulp aan Hongarije De collecte voor de Hongaarse vluchtelingen heeft te 's=Heer Arends» kerke f 1639,40 opgebracht. In Rilland-Bath werd totaal f 3627 gecollecteerd voor de Hon gaarse vluchtelingen, verdeeld als volgt: huls-aan-huls-collecte f 1650, cnveloppe-actie der Ned. herv kerk f 1518, collecte in de Geref. kerk f 161, collecte in Geref. gemeente f 100, collecte in r.-k. kerk f 198. Klanken uit de ether WOENSDAG 5 DECEMBER 1936 NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 V. d. zieken. 9.25 V. d. vrouw. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 Mensen en minuten, hoorsp. 12.05 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Zigeu nerkwint. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nw«. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metropole ork. 13.50 Gram. 15.00 Cone. v. d. jeugd. 15.45 Gram. 16.00 St.-Nicolaasfeest in de Jor- daan. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Gemengd koor. 18.20 Gram. 13.30 Viool, orgel, clavecimbel en cello. 18.45 Spectrum v. h. Christelijk organisa tie- en Verenigingsleven. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Bultenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Sinterklaasprogr. 21.05 Barcelona Zand- blad, hoorsp. 21.50 Gevar. progr. 22,45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM TT. 293 m, 1007 ke's. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1940 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 De Ont bijt club. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 V. <J. vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Idem. 11.30 Ge var. progr. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 V. d. Jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.10 Idem. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regeringsultz: Rijksdelen overzee. Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Cor respondentieclub o.l.v. Reglna Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Caus. 18.45 Bezoek aan een kindertehuis. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.00 De legende van St.-Nlcolaas. 21.35 60 extra minuten voor boven de zestig. 2245 Rltm. strijkork. 23 00 Nws. 23.35 Gram. 23.50—24.00 Soc. nwt. !n Esperanto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3