Middelburgse gemeenteraadsleden zagen hopeloze toestanden 1 Het Deltaplan vraagt groei Zeeuws besef AMSTLEVEN levensverzekering Zeeuwse Almanak Sun balm BENZINE-VOORZIENING IN ZEELAND NIET ONBEVREDIGEND van Itvin tot ONTSLAG VOOR GENEESHEER DIRECTEUR GASTHUIS GOES JONGE HONGAREN LUISTEREN NAAR RADI0-B0EDAPEST 2 PROVINOIALE ZB E U W S E O O U R A N T DINSDAG 4 DECEMBER. 1956 EXCURSIE LANGS ENKELE GEBOUWEN Kinderen van chr. kleuterschool huizen dagelijks in somber hol DE MIDDELBURGSE GEMEENTERAAD heeft maandagmiddag een ex cursie gemaakt langs enkele scholen, werkplaatsen en het politiebureau, die deze benamingen feitelijk niet meer waardig zijn. Mevrouw en de heren raadsleden hebben de hand in eigen boezem gestoken: zij troffen slechts onhoudbare, zo niet hopeloze toestanden aan. Er dient echter direct aan toegevoegd té worden, dat geen der raadsleden hieraan ook maar enige sohuid heeft. De plannen voor nieuwe objecten hebben zij goedgekeurd en men zou direct aan nieuwe behuizingen kunnen beginnen.... Indien do goedkeuring van hogerhand slechts afkwam. Want die ontbreekt. Wel zeer duidelijk kwam tijdens deze excursie vast to staan, dat het hoog, maar dan ook hoog tijd wordt, dat er een nieuwe christelijke kleuterschool komt. Ook de gebouwen, waarin de stichting Werkplaatsen Walcheren zijn arbeiders moet laten werken, waarin de hoofdstedelijke politie gehuisvest is en waarin de lessen gegeven worden aan de uJ.o.-leerlingen van de ver eniging van gereformeerd onderwijs (de school aan de Nieuwe Haven) moeten zo spoedig mogelijk vervangen worden! hier een afdeling voor lamphuizen, waar werkzaamheden worden ver richt voor de „Vitrite". Er is een pri ma ingerichte boekbinderij, waar op drachten binnenkomen van gemeen ten, de provinciale bibliotheek, van scholen en particulieren. In de kelder worden stoelen gemaakt. Verder zijn er nog afdelingen Voor het vervaardigen van poetslappen voor de industrie en het slopen van elektrische kabels. Het zal waarlijk geen weelde zijn, als de nieuwe werk plaats er staat op het klein-industrie- terrein. In het begin van 1954 startte in de Wagenaarstraat de eerste werkplaats met drie mensen. (Thans zijn er in Middelburg 63 werkzaam). Dit pand is er nog het beste aan toe. Er is hier een complete reviseerafdeling voor elektrische meters, meestal met opdrachten uit het buitenland. De meters, die ook omgebouwd Het gebouw van de christelijke kleuterschool in de Singelstraat nummer 8, het vroegere gedeelte van de b.l.o.-sohool, is waarlijk een toonbeeld van verval. Deze school afgekeurd kon niet somberder zijn. Daarom wordt het hoog tijd, dat de twee kleu terscholen aan het Veerse Bol werk (een openbare en een chris telijke) zo spoedig mogelijk uit de grond gestampt worden. Veel te klein Het politiebureau ziet er wat fleu riger uit al is het even duister maar het is te klein, veel te klein. Hoofdinspecteur C. J. Malipaard leid de hetgezelschap rond in een groot aantal appartementen, waar bijna nooit met daglicht gewerkt kan wor den. Het wachtlokaal biedt geen en kele .accommodatie, de agenten moe ten er in het bijzijn van eventuele be zoekers hun maaltijd nuttigen, er is geen gelegenheid om de handen te wassen. Er 2ijn geen verhoorkamers, zodat het publiek in de onmiddellijke omgeving van de verdachten zit.. Een deel van het archief en de wapenka mer zijn ondergebracht op een veel te kleine zolder,' kortom het is er veel te klein. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de drie beschutte werk plaatsen van de stichting Werkplaat sen Walcheren, waarvan er één in de Heerenstraat, 1 in de Wagenaarstraat en één aan de Breeweg staat. Zij zyn alle drie te klein. Er is een plan om een nieuwe werkplaats, waarin alle drie de afdelingen ondergebracht wor den, te bouwen, maar wanneer kan dit? - i«a| In 'hét pand Heerenstraat 12 zitten de mannen in nauwe hokken. Er is Advertentie) In één Uw ha gaaf e kunnen worden, komen er vuil binnen en gaan er als nieuw uit. Langs nauwe en kronkelende trap jes komt men in een aantal kamers (ook weer te klein) waar verschillen de soorten stofbrillen gemaakt wor den en andere onderdelen. Er werken hier volwaardige arbeidskrachten, maar de outillage van hun werkplaat sen zijn uitermate slecht. Een en al papier De werkplaats in de Breeweg is een stapel papier. Er kan geen krant meer bij en toch komen er dagelijks nog grote hoeveelheden binnen. Het papier wordt hier namelijk geperst en in zes soorten verpakt. Het is wer kelijk een onhoudbare toestand, niet zo zeer wat het haveloze betreft als wel de ruimte. Jaarlijks verwerkt; men hier ongeveer 200 ton papier. Als het volume voor de school aan de Zuidsingel er is, dan komt de school aan de Nieuwe Haven als tweede op de urgentielijst aan de beurt. Het is nodig. Da gelijks denderen er honderden zware auto's over de straat, vlak langs de ramen, de inrichting van het gebouw is slecht en dit zelfde kan gezegd worden van de lichtval. In geen der lokalen schijnt ooit de zon! Zij, die het hoofd willen spreken, worden ontvangen in de gang Ook zijn er te weinig lokalen. Om dit op te heffen, zou men het schoolmuseum erbij moeten trekken. Een gunstige uitzonde ring in dit geheel van duisternis maakt de gymnastiekzaal, die goed geoutilleerd is. Tot slot van deze excursie werden de koestallen in de Schuiffelstraat in ogenschouw genomen. Verval in de ergste graadDe raad en de betref fende commissie houden er zich reeds lang mee bezig, maar de moeilijk heden zijn groot. Maar garagehoudérs moeten zélf distribueren Er zijn klachten van weggebrui kers, dat zij niet overal in Zeeland benzine kunnen krijgen. Een infor matie in verschillende plaatsen in deze provincie leerde eenter, dat dit toch tot de uitzonderingen behoort. Zowel op Walcheren als in de Beve- landen kan men uit de depots aan de garages het kwantum leveren, waar op de garagehouders recht hebben krachtens de huidige distributiebepa lingen. In Zeeuw8ch-Vlaanderen zit men uiteraard gunstiger daar hier de leveranties aan de Belgen praktisch zijn weggevallen, waarbij komt dat onze Zuiderburen slechts een zeer ge ringe hoeveelheid over de grens mo gen meenemen. GEZELLIGHEID KENT GEEN TIJD. Zo zou dan maandag voor het eerst de spiksplinternieuwe S-58 helikopter, die twaalf passagiers tegelijk kan her bergen, in Axel landen. De burge meester van deze Zceuws-Vlaamsc ge meente, de heer P. L. D. J. van Oeve- ren, de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsoh-VIaande- ren, ir. C. A. L. Horstmann en verder nog vertegenwoordigers van de rijks politie en van het bedrijfsleven zaten allen geduldig te waohten om dit nieuwe Sabena-toestel officieel binnen te lialen. Maar wat er ook kwam, geen heikopter... En tenslotte kwam dan het bericht, dat het Belgisohe wentelwiekje helemaal niet zou ko men, want het was te mistig! Met de toch al gereed gezette sherry en de PAKJE 't Was een opgewekt sinterklaas feest, dat daar in Middelburg met een aantal kleuters werd gevierd. De öoedheillgman, beminnelijk als altijd, drukte tientallen kinderhanden, sprak vriendelijke woorden, deelde geschenken uitkortom gedroeg zich weer helemaal zoals de Nederlanders -dat. van hem gewend zijn geraakt. De kleuters op hun beurt gedroe gen zich eveneens zoals ontelbare kleuters zich in de loop der vele. ja ren tegenover St.-Nicolaas hebben gedragen. Een beetje angstig, wat verlegen, maar bijzonder braaf. Een braafheid, die volkomen past in de sfeer van suikergoed en marsepein. Maar er was één uitzondering. Daar zorgde een kleuter van hooguit drie jaar voor, dietoen hij z'n ca deautje had verkregen er onmid dellijk aan begon te plukken. Waarna z'n mama liem gelaste om het pakje weer dicht te maken. Wat onhandig stond het knaapje te wriemelen met het papier en de touwtjes, 't Lukte niet best en plotseling sprak hij on geduldig, zonder een zweem van eer bied, tot de Sint: „Zeg hé. Hou es effe vast." En de Goedheiligman, met van ver bazing z'n eerbiedwaardigo baard stjjl in de hoogte, was zo goed niet of hij staakte z'n beminnelijke acti viteiten om gehoorzaam het pakje even vast te houden voor een van z'n jeugdige- klanten sigaren hebben de geduldig wachten de heren het zich toen verder maar gezellig gemaakt JACHT. In Bruinisse heeft men een bijzon dere vossenjacht kunnen beleven. Er waren zaterdag in dit plaatsje enorm veel mensen op de been om aan deze wedstrijd, die gehouden werd in het kader van de winkelweek, deel te nemen. Nadat burgemeester Michaëlis op de muziektent nog eens precies de spelregels uiteen had gezet, ging het publiek onmiddellijk op jacht. De „vossen", die dichtbij de muziektent waren, had men spoedig ontdekt. Wat meer moeite had men met de .vossen", die zich in andere delen van het dorp bevonden, maar de waardebonnen, die dé „vossen" uitreikten, kwamen toch alle binnen het uur terecht. BEZOEK. Op vrijdag 14 december a.s. zal een groep van ruim 200 ernstige oorlogsinvaliden 'n bezoek bren- Sen aan Yerseke. De stichting 'eveo biedt deze invaliden jaar lijks een ontspanningsdag aan, die dit jaar zal worden gehouden in Bergen op Zoom. Tijdens deze dag zal ook een bezoek aan Yer seke worden gebracht, nadat men eerst de oesterfilm „Impe rialen 00000" gezien zal hebben, waarbij burgemeester Wlllemsen een uitéénzetting zal geven over de oester- en mosselcültuur. In Yerseke zullen een aantal bedrij ven bezichtigd worden. In hotel Nolet zal het gemeentebestuur van Yerseke het gezelschap ont vangen. FEEST. In de wijk Paal bij Graauw is het feest geweest. Daar werd onder grote belangstelling het gouden bruilofs- feest gevierd van het echtpaar A. Crombeer-van Meelen. Een actief buurtcomité organiseerde uitgebreide feestelijkheden voor de buurtbewo ners. De plaatselijke fanfare was pre sent om het gouden echtpaar een mu zikale serenade te brengen. Iets anders Is. dat men vanzelf sprekend ook hiér genoegen moet ne men met in totaal vijftien procent minder ingevolge de pas ingevoerde landelijke maatregelen. Het is daar om ten zeerste gewenst, dat de ga ragehouders zoals de meesten reeds deden een eigen distributie systeem invoeren. Men kan daarbij uitgaan van de opvatting, dat dö weggebruikers, voor wie de auto bij de uitoefening van hun beroep in derdaad onmisbaar is, anders moeten worden beoordeeld dan zij, die voor hun genoegen op stap gaan. Gaat men evenwel aan de pomp maar luk raak leveren en houdt men niet het oog op de eigen voorraad, dan valt het niet te verwonderen dat men spoedig door zijn toewijzing heen is. Men moet dan ook van de automo bilisten en andere benzinegebruikërs verwachten, dat zij begrip tonen voor de man, die aan de pomp staat. Hij zou niets liever doen dan de tanks naar behoren te vullen, maar de dis-, trlbutie is er nu eenmaal en de gara gehouders hebben deze moeilijkheden ook niet op hun geweten. Het zal aanvankelijk "niet meevallen voor het garagepersoneel om het de mensen duidelijk te maken, dat zij nu slechts by wijze van spreken, 20 liter kunnen krijgen tegen anders 30 of 40. maar hieraan valt thans niets te verande ren. Bij onze informatie in Zeeuwsch- Vlaanderen bleek, dat men in ver schillende plaatsen daar inderdaad ruimer zit dan op Walcheren en in de Bevelanden. Toch werd hier door de Voorstellen concentratie polders en waterschappen. Ontwerp gereed van gebouw voor bestuur en griffie. Gcd. Staten van Zeeland zullen xpocdig voorstellen doen tot. concen tratie van polders en waterschappen. De behandeling daarvan zal kunnen geschieden in een buitengewone zit ting in het vroege voorjaar van 1957. Dit delen Ged. Staten mede bij de aanbieding van de begroting voor de provincie voor 1957, waarbij verder o.m. nog verklaard wordt, dat met betrekking tot de afwikkeling van de oorlogs- en stormvloedschade verdere vorderingen werden gemaakt. Wat betreft de woningbouw betekent de mogelijkheid om bij de toewijzing van bouwvolume rekening te houden met de bouwcapaciteit, voor Zeeland een verbetering. Het ontwerp voor het gebouw voor provinciaal bestuur en griffie kwam gereed. Ged. Staten hopen, dat bin nenkort tot aanbesteding zal worden overgegaan. De bezwaren der bestaan de huisvesting worden steeds nijpen der. MENING VAN GEDEPUTEERDEN: Veerverbindingen onvoldoende Het benutten van de mogelijk heden bij de uitvoering van het deltaplan is in de eerste plaats de gemeenschappelijke taak der Zeeu wen. Daarvoor is nodig de 'groei van een Zeeuws besef. Het pro bleem van de toekomstige ontwik keling dient niet te worden bezien Besluit van gemeenteraad. Naar wij vernemen, is de heer G. J. Scherphuis met ingang van 3 december ontslag verleend als geneesheer-directeur van het Gast huis te Goes. Een en ander moet verband hou den met een controverse, welke reeds lang zou bestaan tussen be stuur en betrokkene. (Advertentie) Drijf de onzuiverheden nit Uw bloed. Daarmee verlost ge Uzeli van Rbeamatische Pijn. Kruschen Salts is daartoe het aan gewezen middel. Dat komt omdat de stimulerende werking van Kruschen de bloedzuiverende organen weer tot jeugdig-krachtiger werking aan spoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiverheden In 't bloed zich niet meer vastzetten, doch worden die prompt afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee behoren uw pijnen tot het verleden. Geen wonder dat duizenden lijders aan reumatische pijnen de werking van Kruschen een verlossing vinden. garagehouders ook een eigen distri butie ingevoerd en de situatie is er veel prettiger dan in België of Frankrijk, waar het tekort blijkbaar nog veel groter is. Het overkwam een expediteur in Sluiskil, dat hij naar België gaande van uit Neder land praktisch geen benzine kon meenemen. In ons nabuurland lukte het met veel moeite hier en daar een naar liter op te scharrelen, met be hulp van giften als sigaren of siga retten en soms ook tegen een veel hogere prijs, In Frankrijk was het veel erger, daar stond men 1% uur of langer in de rij voor drie of vier liter benzine. De Belgen, die altijd ge wend waren te tanken in de Zöeuwsèh-Vlaamse plaatsen, zyn ernstig gedupeerd. Uit Nederland kunnen zij nog slechts een zeer be perkte hoeveelheid meenemen en in België zelf behoren zy niet tot de vaste afnemers van de garages daar. Met het oog op al deze factoren zegt men terecht in Zeeuwsch- Vlnanderen, dat er niet gemopperd mag worden en het staat wel vast, dat de situatie voor geheel Zeeland, de noodzaak van bezuiniging in aan merking genomen, niet onbevredi gend is. IN VLISSINGS PENSION Laatste kans om compromis te bereiken. De twintig jonge Hongaren, die in een Vlissings pension ondergebracht zijn, denken er voorlopig niet aan naar het kamp Biggekerke terug te keren, zo luidde althans maandag hun beslissing nog. Vandaag zal de heer E. J. Buiskool, directeur van de hoofd afdeling aanvullende werkgelegenheid bij het departement van sociale zaken en plaatsvervanger van dr. ir. D. R. Mansholt, nog eens ernstig met deze jongens praten om te proberen hen over te haleii hun weigerachtige hou ding te laten varen. De heer Buiskool arriveerde gisteravond met een be kwame, mannelijke, tolk In Middel burg. Als de Hongaarse vluchtelingen zouden volharden in hun weigering om naar Biggekerke terug te keren, zal hun de gelegenheid worden gebo den in volle vryheid naar Oostenryk te reizen, waar het naar hun vori ge week geuite verklaringen beter was dan in het Walcherse woonoord. Wy vernamen intussen, dat de kan sen op een compromisoplossing stij gen. Men zou er sterk over denken deze Hongaren, zodra zij hun fout in zien en zich bereid verklaren onder het gezag van de kampleiding in Big gekerke terug te keren, toch elders onder te brengen. Er bestaat namelijk onder de achtergebleven vluchtelin gen te Biggekerke nogal een afkeu rende mening over de weglopers. Men wil hen liever niet terugzien, omdat dan misschien weer onrust in 't kamp zóu ontstaan. Andere hulsvesting is op korte termijn wel te vinden. Daar bij zou bijvoorbeeld aan een jeugdher berg gedacht kunnen worden. Radio-Boedapest heeft de kwestie van de weggelopen vluchtelingen inmiddels gebruikt als propagan damiddel en fel commentaar gele verd op liet onderbrengen van de vluchtelingen in Nederlandse kam- ieii. Maandagochtend beluisterden ie vluchtelingen in het Vlissingse pension een dergelijke radio-uit- zeiullng uit Hongarije. Die uitzen ding bracht grote opwinding onder hen teweeg. Overigens gedragen deze jonge man nen zich correct. Zij houden zich stipt aan de voorschriften, die de pension houder hun heeft gegeven en zij doen hun best om zich in de huishouding nuttig te maken. Advertentie) De burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, bevestigde desgevraagd dit ontslag, doch wenste geen mede delingen.te doen omtrent de overwe gingen, waarop dit ontslag is geba seerd. De voorzitter van het Gasthuis- bestuur, de heer C. van Zweeden, stel de zich op het formele standpunt, dat benoeming en ontslag door de ge meenteraad dient te geschieden. In dit verband kan worden opgemerkt, dat de raad voor het laatst vrijdag bijeen is geweest, maar op de raads- ag end-a kwam het punt ontslag ge neesheer-directeur niet voor. Wel is' de raad gedurende geruime tijd in besloten zitting geweest, o.m. voor verdere bespreking van het sub sidieverzoek stadsbus. Na afloop van deze besloten verga dering werd door ons geüniformeerd of er nog belangrijke besluiten waren genomen, waarop van de zijde van het college van B. en W. geen mede deling is gedaan inzake het ontslag aan de geneesheer-direoteur. Wij. vernemei#thans, dat dit ontslag inderdaad in deze besloten zitting is behandeld en dat de raad toen dit besluit heeft genomen. In de open bare zitting is daarvan geen mede deling gedaan. Doktef Scherphuis tenslotte weiger de ook elk commentaar. Resultaten P.Z.E.M. 1957 vermoedelijk minder gunstig. De begroting van de N.V. Provin ciale Zeeuwse Elektrlciteits Maat schappij voor 1957 toont aan inkom sten in totaal f 15.450.000 (stroomop- brengst f 15.380.000 en diverse baten f70.000) en aan uitgaven een bedrag van f 15.743.000. Er is dus een verlies- saldo van f 293.000, tegen f 305.000 in 1956 en f 161.860,88 in 1955. In een toelichting wordt nog opge merkt, dat naar verwachting de re sultaten over 1957 minder gunstig zul len zijn dan die over 1955. Ofschoon de baten belangTijk zullen stijgen door toeneming van het stroomver bruik en door de verhoging der tarie ven, laat het zich aanzien, dat de las ten in grotere mate zullen toenemen. Voornamelijk door de kosten voor het beschikbaar hebben van voldoende veilig vermogen. Zolang de voorge nomen uitbreiding van de Centrale Zeeland in Vlissingen niet gereed is, zal daartoe een beroep moeten wor den gedaan op de in de zogenaamde S.E.P.-overeenkomst werkende bedrij ven. De afschrijvingen op de aangewen- dé vaste bedrijfsmiddelen zullen in totaal rond f 3.100.000 bedragen. Ze zijn berekend op grond van de per 31 december 1956 naar raming ge- investeerde kapitalen en naar de vast gestelde levensdurén. De interest op de aangewende vaste bedrijfsmidde len is op rond f 2.175.000 gesteld. Ingenieurs bevorderd Bij koninklijk besluit zijn de inge nieurs in vaste dienst bij de provin ciale directie Zeeland van de cultuur technische dienst,' ter standplaats Goes, ir. W. van Winkoop en ir, G. Frieling, met ingang van 1 januari 1957 bevorderd tot hoofdingenieur in vaste dienst, is de ingenieur le klas in vaste dienst bij de provinciale di rectie van de cultuurtechnische dienst, ter standplaats Zierikzee, ir. L. Eelkema, met ingang van, 1 januari 1957 bevorderd tot hoofdingenieur in vaste dienst. Pauselijke onderscheiding. De paus, heeft benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Groote ir. H. Ledune, directeur-gene raal van de „Association Cooperative Zela-ndaise de Carbonisation" te Sluis kil. De heer Ledune heeft deze onder scheiding gekregen wegens zijn ver diensten op sociaal, charitatief en cultureel gebied. De versierselen behorend bij deze onderscheiding werden hem maandag avond te zijnen huize overhandigd door de pater Gardiaan der Capucii- nen te Sluiskil. Ds. A. J. Oostenrijk teruggekeerd Ds. A. J. Oostenryk te Vlissingen die voorjaar 1955 als vlootpredikant naar Nieuw-Guinea vertrok, is op 3 december te Vlissingen teruggekeerd. College van visiatoren- provinciaal Als voorzitter van het College van visitatoren-provinciaal der Ned Herv. kerk in de provincie Zeeland wordt ds. van Willenswaard opgevolgd door uit een lokaal- of strcek-oogmerk, maar als een Zeeuws belang. De organen der provincie kunnen trachten deze gedachte hoe langer hoe meer tot leven te brengen; haar te maken tot gemeengoed der gehele bevolking vermogen zy ech ter niet. Daartoe is zeker de mede werking van de gehele Zeuwese be volking nodig. Met betrekking tot concrete punten van het deltaplan hebben Ged. Staten daarom in zo breed mogelijk verband de belang hebbenden gehoord, zo merken zy op by de aanbieding van de begro ting der provincie Zeeland voor 1957. De taak der provincie moge dan in dit verband beperkt zijn, dit wil allerminst zeggen, dat zij niet van grote betekenis is. Wat de financiële zijde betreft, behoefde ook ditmaal nog slechts rekening te worden ge houden met de kosten van de studie. Hiervan vormen de^kosten voor het bureau bijzondere werken van de provinciale waterstaat een voorbeeld. Vast staat evenwel, dat ook hier de cost voor de baet zal uitgaan, zo mer ken Ged. Staten op. Het verwerkelyken van de moge lijkheden zal in de'toekomst overi gens het uiterste vergen van het fi nancieel vermogen der provincie. Een zeer belangrijk studie-object achten Ged. Staten de vaste verbin ding. met Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de lange duur worden de veerverbln- dlngen daartoe bepaald onvoldoende. Hieraan doet echter niet af, dat voors hands met alle kracht moet worden gewerkt aan de verbetering van deze vcerverbindingen. Daarnaast eisen ook de visserijproblemen alle aan dacht. Over de provinciale stoombootdlen- sten wordt verder nog opgemerkt, dat vooral ten aanzien van de Wester se helde het gebrek aan vervoerscapa- citeit nog onverminderd voortduurt. De verlenging van het s.s. „Dor drecht" en daarna het aanbrengen van een nieuwe voortstuwingsinstal latie brachten enige verruiming voor het veer KruiningenPerkpolder. Het nieuwe, voor het traject VlissingenBreskens in aan bouw zijnde schip zal, naar Ged. Staten vertrouwen, in het voor jaar van 1958 in de vaart kun nen komen. De vervoerscapaci teit daarvan zal het dubbele be dragen van elk der huidige sche pen.- l'ogingen om een tweede schip van een gelijk type te doen bouwen zijn tot dusver nog niet met succes bekroond. Het scheepsstaa! voor het tweede schip is echter in bestelling ge geven. Verder wordt nog opgemerkt, dat van rijkswege intussen begonnen is met de bouw van de nieuwe veer haven te Breskens en dat de plannen voor de bouw van een nieuwe aanleg plaats te Vlissingen gereed zijn. Blijkens de algemene exploitatie begroting van de provinciale stoom bootdiensten zijn de tekorten belang rijk hoger geraamd dan vorig jaar. Dit wordt veroorzaakt door stijging van personeelskosten, brandstofkos ten en overige materiaalkosten, waar bij dan voor de Westerscheldediensten nog komt een verhoging van de ka- pitaalslasten. (Voor rente en afschrij ving van de „Dordrecht" moest rond f 145.000 meer worden geraamd). ds. J. van der Graaff te frieuwviiet. Kinderverlamming In de maand november' werd in Zee land. namelijk in Groede, slechts één geval van kinderverlamming gecon stateerd. Personenauto bij botsing danig „in de-knel". Omstreeks 6 uur maandagavond gebeurde er op de weg tussen Oost- burg en Draaibrug nabij „De Liter" een verkeersongeval, waarbij een per sonenauto „gemangeld" werd tussen een andere personénauto en de aan hangwagen van een tractor. Deze laatste reed in de richting Oostburg met W. M. uit Aardenburg aan het stuur. E. S. uit Hoofdplaat wilde deze „combinatie" met zijn per sonenwagen passeren. Hij bemerkte echter te laat de uit de richting Oost burg komende personenauto, door B. uit Aardenburg bestuurd. Het kwam tot een botsing-, waarby de auto van S. aan de rechterzijde langs de aanhang wagen van de tractor schuurde en aan de andere kant een stoot van de tege moetkomende wagen moest incasse ren. De echtgenote van S., die naast hem zat. werd aan het gelaat door glasscherven licht gewond. Verder kwamen er geen persoonlijke ongeluk ken voor. De auto van S. werd vrij ernstig beschadigd, die van B. licht. Het werk aan de wegen. Over de werkzaamheden aan land wegen in Zeeland delen Ged. Staten bij de aanbieding van de begroting voor 1957 het volgende mede: verbe teringen der provinciale wegen op Schouwen worden voortgezet en de toegangsweg naar de veerhaven „de Val" aangelegd; voortgezet worden ook de aanleg van rondwegen op Tlro- lèn; de aanleg van een weg van Ter- neuzen via Hoek door de Braakman naar Biervliet zal in het komende be grotingsjaar worden voltooid, terwijl de voortzetting naar IJzendijke zal worden aangevangen. Het voornemen bestaat het nog niet verbeterde weg- vak bij Domburg van de Noordweg (Middelburg—Domburg) aan de eisen van het secondaire wegenplan te doen beantwoorden; vakken van de weg Westkapelle in de richting Middel burg en Vlissingen zullen tevens wor den verbeterd. Vrij-liggende rijwiel paden zullen worden gelegd 'langs meerdere wegen. Tenslotte staat de verbetering van het wegvak Hulst— Absdale op het program, Ook met de verdere uitvoering van het tertiaire wegenplan zal gestaag worden voortgegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2