PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engelsen en Fransen verlaten Port Said Israël bevreesd voor aanval uit Syrië Waterstaat, verkeer en vervoer grootste lasten in Zeeland Britse bergingsschepen blijven BILT TOMELOZE TANKER OORZAAK VAN SCHADE TE ANTWERPEN 199e jaargang - no. 287 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 december '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ,3rieven of adres bureau v. d. blad" 23 cent meer. Giro no. 359100 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr. 24. telcf. TERUGTREKKING WAARSCHIJNLIJK VOOR KERSTFEEST VOLTOOID Engeland en Frankrijk hebben hun gemeenschappe lijke opperbevelhebber voor de Egyptische campagne opdracht gegeven, een snelle en onvoorwaardelijke aftocht van de Engels-Franse strijdkrachten in Egypte ten uitvoer te brengen en de bijzonderheden daarom trent te regelen met de bevelhebber van het politiele- ger der Verenigde Naties. Dit heeft de Engelse minister van buitenlandse za ken Selwyn Lloyd gistermiddag tijdens een rumoerige zitting van het Engelse lagerhuis bekendgemaakt. Ter zelfder tijd deelde minister Pineau dit mede in de Fran se assemblee. Slechts enkele Engelse bergingsschepen zullen in Egypte achterblijven voor de opruimingswerkzaamhe den in het Suezkanaal. De commandant van het poli- tieleger. Burns, heeft het verzoek gekregen, de verant woordelijkheid voor die schepen te aanvaarden. Het zelfde geldt voor enige Franse vaartuigen. Namens Burns heeft de secretaris-generaal der Ver. Naties die verantwoordelijkheid aanvaard. Opspraak Men schrikt er wel even van als een kleine gebeurtenis in de provincie Zeeland plotseling uit de locale sfeer wordt geheven en overgebracht naar het front van de ideologische oorlog, die woedt tussen het communisme en de Westerse de mocratie. En men is ontdaan wanneer men ontdekt, dat Nederlandse gevoelens van menslievendheid en hulpvaardig heid, in handen van rode propagan disten worden verdraaid tot gevaarlij ke wapens tegen hen, die deze mens lievendheid en hulpvaardigheid beto nen. Zaterdagavond hebben de mannen van radio Boedapest een verhaal om geroepen over de teleurstelling van een groep Hongaarse vluchtelingen, die de huisvesting in het kamp Big- gekerke ontoereikend vonden. Het was kennelijk een verhaal om het Westen in opspraak te brengen en om toekomstige Hongaarse vluchte lingen te ontmoedigen. Nu zou men dere rode activiteit kunnen wegschuiven met de op merking, dat, van communisti sche zijde doorlopend alles verdraaid en verleugend wordt,- zodat het geen zin heeft op zulke nonsens te reage ren. Wat men vandaag op de ene wijze rechtzet zou morgen toch weer op een andere wijze kromgetrokken wor den en er zou nimmer een einde aan de discussie komen. Hoeveel er ook voor deze nuchtere opvatting te zeggen valt, toch is het misschien wel goed nog even iets op te merken over de Nederlandse hulp aan de Hongaarse vrijheidsstrijders en vluchtelingen. Deze hulp wordt ver leend aan overwegend jonge mensen, die uiterst weinig weten van de sociale en politieke toestand in Westerse landen. Hun kennis van het Westen is ten dele gebaseerd op radio nieuws, dat bepaalde (Amerikaanse en Duitse) radiostations in het Hon gaars omroepen. Dat omroepen ge schiedt met de beste bedoelingen, maar deze Westerse propaganda heeft vaak ongewone effecten. Zo'n effect is bijvoorbeeld een overdreven voor stelling, die Hongaarse jongelui zich maken van de welvaart in Westerse landen, van de huisvesting in aardige woningen, van de mogelijkheid om autoritjes te maken en zelf een auto te bezitten enz. Die mogelijkheden zijn er wel, maiar ze komen niet als manna uit de hemel vallen en dat zijn de luisteraars zich te weinig bewust. Het Hongaarse volk heeft sedert 1913 in een sfeer van oorlog, politie ke omwenteling en dictatuur geleefd, waardoor het zijn contacten met de Westerse democratie goeddeels verlo ren heeft. Het kan niet anders of ook bij de Hongaarse vluchtelingen zijn daarvan de gevolgen merkbaar. Hier stas leiding moeten geven bij het op vangen van deze vluchtelingen voor een uiterst delicate taak, welke met geduld en soepelheid aangevat moet worden. Men zal daarbij behalve voor suc cessen ook voor teleurstellingen ko men te staan Zoals thans het depar tement van Sociale Zaken reeds te leurstelling ondervindt en kritiek moest horen over het onderbrengen van vluchtelingen in het kamp te Big- gekerke. Dat is dan nog opbouwende kritiek geweest, want de critici vroe gen voor de vluchtelingen alleen maar betere huisvesting. Straks zal er nog wel andere kri tiek loskomen als men in Nederland en elders tussen de goedwillende Hon garen onvermijdelijk 'n aantal kwaad willenden aantreft, die zich niet kun nen aanpassen. Vergeleken bij het „rimpeltje", dat door de kleine gebeurtenis van Big- gekerke is veroorzaakt, zouden dat wel eens ernstige rimpels kunnen worden. Daarop zal men zich nu al moetën bezinnen. Men zal het aantal mis lukkingen zoveel mogelijk dienen te beperkenwant het zijn die mis lukkingen waarop straks de mannen van de rode radio Boedapest zullen aanvallen als de wolven op de ver dwaalde lammeren. Men herinnere zich slechts hoe de radio in Oost Duitsland enkele jaren geleden kabaal maakte over Oostduit.se vluchtelingen, die in West Duitsland niet vonden wat zij zochten. Dat hangt ook te Boeda pest in de lucht. Nederland kreeg er zaterdag een voorproefje van!! Selwyn Lloyd noemde geen datum, waarvoor de terugtrekking voltooid moet zy'n, doch uit Parijs verluidt, dat het „waarschijnlijk" nog voor Kerst mis zal zijn gebeurd. Het enige, wat nog naar een voorwaarde zweemt, is de mededeling van Lloyd, dat de geallieerden de overtuiging hebben, dat de ontruiming van het Suezkanaal zal beginnen zodra dit „technisch mogelijk is". Spoedig onderhandelingen met Egypte op basis van „zes beginselen" De Lagerhuiszitting was uitermate stormachtig. Telkens weer werd Lloyd, toen hij poogde zijn verslag uit te brengen over de besprekingen met Hammerskjöld en Pineau, overstemd door de oppositie. Doch tenslotte kon hij zich dan toch verstaanbaar maken en betogen, dat Engfcland en Frank rijk hun doel bereikt hadden, name lijk: 1) verhinderen dat een plaatse lijke oorlog uitgroeide tot een groot gewapend conflict, 2) de bedoelingen van de Sow- jet-Unie in het Midden-Oosten ontmaskeren, 3) de Ver. Naties tot daden aan zetten. Lloyd betoogde, dat Rusland poogt Syrië in zijn macht te krijgen om zjjn positie te herstellen. „Er liggen ern stige gevaren voor ons", aldus de mi nister. Lloyd verklaarde nog, dat Enge land van mening is, dat Israël zijn troepen uit het gebied van Gaza moet terugtrekken en dat men de Ver. Na ties de verantwoordelijkheid moet la ten dragen, een rechtvaardige oplos sing te vinden voor het vluchtelingen vraagstuk. Aanmerkelijk minder stormachtig verliep de aankondiging van dit alles in de Franse assemblee. Daar las mi nister Pineau twee gemeenschappelij ke verklaringen van Engeland en Frankrijk aan Hammerskjöld voor, één inzake de evacuatie van het ka- naalgebied en één betreffende de be sprekingen die zich bezighielden met de oplossihg van het eigenlijke ka naal-probleem. Pineau verzekerde de assem blee^ dat Hammerskjöld beloofd heeft, zo spoedig mogelijk onder handelingen met Egypte te begin nen over de toekomstige status van het kanaal op de basis van de zes beginselen, in oktober door de Ver. Naties aanvaard. Daarenbo ven aldus Pineau hebben Enge land ep Frankrijk erop aange drongen, dat de Ver. Naties het voorstel der 18 landen in overwe ging nemen betreffende de „ge bruikersorganisatie". Een zeer lauw applaus begroette Pineau's redevoering. Nauwelijks 120 van de 597 leden waren aanwezig. Er was geen debat. Londen opende de oppositie da- In I delijk het offensief tegen de regering- Eden. „Wij voelen met minister Lloyd mee, nu hij de klaroenen van de aan val moet laten klinken om de aftocht te dekken", zeide Aneurin Bevan van de Labourparty dadelijk nadat Lloyd zijn zetel weer had ingenomen. „Ook wij zijn verheugd te verne men. dat de Britse en de Franse re gering thans bereid zijn over de toe komst van het kanaal de besprekin gen daar weer op te vatten, waar zij gebleven waren voor deze actie be gon. „Wij hebben waardering voor het feit, dat zjj ccn Russische bedreiging hebben ontmaskerd, doch wij hadden gedacht dat zjj, indien zjj die weten schap hadden, ze met de Amerikaan se regering hadden moeten delen. „Gezien de pijnlyke positie van de regering", aldus Bevan, „zou het niet sportief zijn indien ik verder ging". De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammerskjöld, heeft de bevelhebber van het politieleger van de Verenigde Naties in Egypte, generaal Burns, maandag bevel ge geven schikkingen te treffen voor een zo spoedig mogelijke voltooiing van de terugtrekking van de Brits- Franse strijdkrachten uit Egypte. |llllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll M Gedurende de wintermaanden zal door het K.N.M.I. een H weerbericht uitgegeven wor- den, dat speciaal bestemd is voor de bouwvakken. Drie M maal daags zal voor ons land, dat hiertoe in zones i-s ver- deeld, een bericht worden op- gesteld. De A.NJ'.-fotograaf toog op de eerste dag, dat deze s regeling van kracht is naar Nieuw West in Amsterdam, H waar hij een metselaar knipte, die, voor zijn arbeid te begin- jl nen eerst het bericht opnam, H om te zien „of het de moeite loont". Bergingsexperts uit ons land naar Egpyte. Bij L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam en Svitsers bjernings-entreprise te Kopenhagen is thans van de Verenigde Naties het verzoek binnengekomen een team van experts naar Egypte te sturen. Van daag vertrekt een door de Ver. Naties gecharterd vliegtuig van Schiphol met de Deense en Nederlandse experts via Athene naar Egypte. Het Nederlandse deel van het team bestaat uit de he ren ir. G. Langelaar, hoofd van de technische dienst van L. Smit en Co en J. Lolkus en P. van den Berg, ber gingsinspecteurs en Ph. van 't Woud en A. van der Zwaan, duikers van W. A. van den Tak's bergingsbedrijf te Rotterdam. Aan het eind van deze week, donderdag of vrijdag, zal nog 'n groep bergingspersoneel per vlieg tuig naar Egypte vertrekken. Deze groep bestaat uit 45 Nederlanders en 30 Denen. Zij zullen er voorbereidende werkzaamheden verrichten. Onderhandelingen over Gaza-strook In een Amerikaanse televisie uit zending heeft de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken me vrouw Golda M$yr verklaard dat Israël bevreesd is voor een Syri sche aanval en dat Israël een nauwkeurig onderzoek van de oor- LANDBREEZE OP DRIFT Twee lichters tot zinken gebracht. Een kleine Noorse tanker heeft gistermidag in de haven van Ant werpen zoveel schade aangericht dat de haven-autoriteiten het nog niet eens konden worden over de omvang ervan. Uitbreiding van zondagsrijverbod In de Staatscourant van gisteren is een beschikking gepubliceerd van de minister van economische zaken, waarbij het verbod tot het gebruik van benzine als brandstof voor motorrijtuigen op zondag wordt uitgebreid tot alle aai'dolieprodukten. Deze uitbreiding van het zondagsrijverbod gaat zondag 9 december in. ONTWERP PROVINCIALE BEGROTING 1957 Uitkering uit het provinciefonds echter belangrijk hoger dan in '56 Op de begroting voor het dienstjaar 1957 van de provincie Zeeland is in de gewone dienst met een totaal aan inkomsten en aan uitgaven van f 4,345.300 een post onvoorzien opgenomen van rond f 57.600. Dit bedrag is kleiner dan de laatste jaren gebruikelijk was, maar Gedep. Staten menen met een zodanig bedrag te kunnen volstaan. Uit een bijgevoegde staat over andere dienstjaren blijkt, dat het hoofdstuk waterstaat, verkeer en vervoer verreweg de belangrijkste last veroorzaakt en bovendien zeer snel stijgt. In 1952 was voor deze doeleinden 50% nodig van de algemene dekkingsmiddelen. Voor 1957 is dit percentage reeds 60. Mede met het oog hierop is het stelsel van de wegenfinanciering in studie genomen. Op een speelplaats in New York heeft men deze grote rioolbuis neergelegd, die in alle eenvoud een „droom" van een stuk speelgoed vormt. Je kan er opklimmen, ivaarby de pijp ogenblik- kelyk verandert in een ontoeganke lijke berg; je kan er met je fiets doorrijden, waarbij de driewieler om getoverd wordt in een sneltrein, die door een berg raast, je kunt er alles mee doen, wat je 'kinderfantasie je ingeeft Ten aanzien van de uitgaven zijn de belangrijkste verschillen met de begroting voor 1956 f 287.615 méér aan personeelskosten f 270.000.ho gere bijdrage aan het wegenonder» houdsfonds en f 113.500 aan gro ter tekorten der noordelijke veren Bij het ontwerpen der begroting voor 1957 deed zich overigens de wel buitengewoon gunstige om standigheid voor, dat de uitkering uit het provinciefonds f 570.000 hoger kon worden geraamd dan voor 1956. Voor de boot- en veerdiensten is aan uitgaven voor 1SJ57 een bedrag geraamd van f 599.000 tegen f 485.000 in het vorig jaar. Voorts is een stel post uitgetrokken van f 100.000 voor een aandeel der provincie in de tekor ten van de veren over de Westerschel- de. Het door het provinciaal bestuur hiervoor aan de minister van water staat gedane voorstel is niet aanvaard Een daarvoor in de plaats door deze De tanker Landbreeze (1500 ton) werd door een sleepboot naar zijn lig plaats gesleept, toen het Canadese vrachtschip Beaverlake de sleepkabel doorvoer. Dit geschiedde toen de Bea verlake in een poging tot meren een onverwachte manoeuvre maakte. Als een jonge hond die van de riem wordt bevrijd, schoot de Landbreeze dwars de Schelde over, „blafte" wat tegen een lichter, die binnen enkele seconden zonk, en „beet" de opbouw van een pleziervaartuig. Een lichter die tussen het Amerikaanse schip Angler en de kade lag, werd als een noot gekraakt toen de tanker de Angler bij de achtersteven raakte. Een man die op de gekraakte lichter stond, kon uit net water worden ge red. Terwijl intussen alle verkeer op de Schelde werd tegengehouden, zette het tankertje de avonturentocht voort. Het volgende en laatste slacht offer was het restauratie-schip La Perouse. dat slechts de Schelde werd opgejaagd omdat de schipper tijdig de touwen had losgegooid toen hij de tomeloze Noor zag naderen. Eindelijk werd de Landbreeze ge vangen en door sleepboten naar haar ligplaats gebracht. I Nog geen geschiedenis 1 watersnoodramp. I Een bij het college van Ge- M ee dep. Staten levende gedachte e| om de geschiedenis van de wa- ee tersnoodramp 1953 te doen H verschijnen, heeft nog geen weerslag gevonden in de crj- e| fers van de begroting voor 1957 van de provincie Zeeland. ee Deze gedachte heeft namelijk M nog niet voldoende vorm ge- kregen, zo merken Gedep. Sta- ee ten op. n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bewindsman gegeven suggestie was naar de mening van Gedep. Staten voor Zeeland met te dragen. De rege ling ten aanzien van de tekorten op deze veren is mede een onderdeel van de financiële verhouding tussen het Rijk en de provincie, zo merkten Ge dep. Staten op. Daarin vonden zij aan leiding zich omtrent deze zaak te wenden tot de ministers van binnen landse zaken en financiën. Nu intussen de geraamde tekorten op deze veren, zelfs zonder de zo hoog nodige vlootuitbreiding, voor 1957 moesten worden geraamd op bijkans drieënhalf miljoen gulden, moet ern stig rekening worden gehouden met een hogere last dan door de stelpost wordt uitgedrukt. De middelen lieten evenwel niet toe de stelpost te verho gen. W egenonderhoud De kosten van het wegenonderhoud stijgen sterk. Enerzijds door de daar aan te stellen eisen als gevolg van het toenemend gebruik, anderzijds door stijging van loon- en materiaalkosten. Als derde factor komt daarbij de ge- Vervolg op pag. 4) logsdreiging door de Verenigde Naties zou verwelkomen. Zij verklaarde dat volgens inlich tingen die de Israëlische regering heeft ontvangen, Syrië bezig is een belangrijk militaire basis te wor den, en dat er in Syrië grote hoe veelheden vliegtuigen, tanks en zware artillerie aanwezig zijn. „Er is reden voor onze vrees", al dus de minister, die voorbeelden aan haalde van bedreigingen geuit door Sowjet-leïders en ae Sowjet-pers. Mevrouw Meyr zei dat Israël zijn troepen uit Sinai zal terugtrekken en met de Verenigde Naties „onderhan delt" over de Gazastrook. Tenslotte pleitte de minister ervoor om van de gehele Sinai-woestijn een „bufferzone" te maken. In Israëlische legerkringen is maan dag verklaard, dat de ontruiming van een vijftig km brede strook Egyp tisch grondgebied ten oosten van het Suezkanaal, met inbegrip van de strategisch belangrijke Mitla-pas, door de Israëlische strijdkrachten Is voltooid. Er zijn geen -aanwijzingen, dat de terugtrekking der Israëüsche troepen tot dusver betrekking heeft op net zuidelijke deel van het schiereiland Sinai. Waarnemers te Jeruzalem zijn ervan overtuigd, dat de Israëliërs een belofte van generaal Burns, de opperbevelhebber van de inter nationale politiemacht, trachten te verkrijgen, dat zijn troepen en niet de Egyptische de door de Is raëliërs ontruimde positie op Sinai zullen bezetten. Volgens semi-of- ficiële kringen heeft de stafchef van het Israëlische leger, gene- raal-majoor Mosje Dayan. mach tiging met Burns te onderhande len over bijzonderheden van het overnemen van sleutelposities op Sinai door de internationale poli tiemacht. Oproep Hongaarse tolken in ons land Het Nederlandse bedrijfsleven staat voor de moeilijke taak de gevluchte Hongaarse werknemers, die hier te lande in het arbeidsproces worden in geschakeld. binnen de kortst mogelij ke tijd in de verschillende bedrijven in te leiden. Hiervoor is onontbeerlijk dat in elk van deze bedrijven een Hongaarse tolk aanwezig is. De Hongaarse verenigingen in Ne derland zouden het op prijs stellen, indien allen die zowel de Hongaarse als de Nederlandse taal machtig zijn, en ook in ander opzicht voor deze functie geschikt zijn. als tolk zouden willen optreden. Naar net zich laat aanzien zullen de verschillende bedrijven bereid zijn de werkzaamheden van de tolken fi nancieel te honoreren. Tevens zal van geval tot geval al het mogelijke in het werk worden gesteld om voor hen, die in een bedrijf werkzaam zijn, een regeling te treffen om te berei ken, dat noch de werknemers, die zich voor deze werkzaamheden ter beschikking wensen te stellen, noch hun werkgevers hierdoor enig finan cieel nadeel zullen ondervinden. Het contactadres voor het zich aanmelden als tolk in Nederlandse bedrijven is mevrouw K. Stiefelha- gen-Janicsek, Van Gaesebekestraat 53 te Voorburg. DE VERWACHT... ZACHT WEER. Veel bewolking en overwegend droog weer maar ook enkele opkla ringen. Matige wind tussen west en noordwest. Aanhoudend zaebt. ZON EN MAAN 5 december Zon op 8.31 onder 16.30 Maan op 10.40 onder 19.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1